Trouwen in geleend pak en in tweedehands bruidsjurk 'Het zou uit noodzaak moeten zijn, anders vertrek ik niet uit Annaland' Lachen, huilen én eten met nieuwe seizoen Uit op Tholen Briljanten echtpaar Cor Koppenhol en Corry Vlaander David Hage voelt zich in alles verbonden met zijn dorp Jaarboek kastelenstichting gewijd aan kasteel Jacoba Donderdag 19 mei 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Vijftien voorstellingen in theaterprogramma De stichting Uit op Tholen heeft haar nieuwe theater programma rond. Het programmaboekje voor het sei zoen 2011/2012 wordt huis-aan-huis verspreid en valt vanaf morgen op de deurmat. Er zijn van 23 september tot en met 21 april vijftien voorstellingen. Nieuw daarin is de combinatie met een theaterdiner. Er zijn ook oude bekenden: zo keert Richard Groenendijk terug op de 'ei- landelijke planken' en heeft Hakim een nieuwe kinder voorstelling. Theaterdiner Roodkapje Gratis Geopereerd Inundatie Minder bezoekers Uit op Tholen Herijken subsidies verenigingen later Thools DNA Hij zit in het bestuur van vier organisaties en is directeur van de veiling voor vroege aardappelen. Allemaal ty pisch Sint-Annalands. Zelf is hij dan ook een echte Setallander. David Hage (51) woont er, werkt er en heeft andere bezigheden in het dorp. Dat hij gekozen is als DNA-ambassadeur, is dus zo gek nog niet. Zoektocht naar stuk natuursteen uit Maartenskerk Kijkje nemen Weezen Armen Krabbenkreek Naam: 2>a/id V/aje. Leeftijd: 6\Jaco~ Geboorteplaats: Slnt-Anna/artcl Woonplaats: Sint-Anna/'and Cur Koppenhol en Corry Koppenhol-Vlaander genieten van de tuin achter de woning in Sint-Annaland. Ze zijn beiden 89 jaar en wonen nog in hun eigen woning aan de F.M. Boogaardweg in Sint-Annaland. Cor Koppenhol en zijn vrouw Corry Koppenhol-Vlaander. Zondag zijn ze 65 jaar getrouwd. Het briljanten paar woont tegenover woonzorgcentrum de Schutse waar ze doorde weeks elke dag warm eten. Ze kijken nog even terug op hun huwelijks dag, 22 mei 1946. Vorig jaar zorgde Freek de Jonge voor een uitverkochte avond. De stichting hoopt dat dat weer lukt met een nieuwe troef: cabaretier Ja- vier Guzman. De winnaar in 2002 van het Leids cabaretfestival bijt de spits af van het nieuwe seizoen. Dat doet Guzman met een reprise van zijn nieuwe programma Oor verdovend. Guzman zorgt in het he le land voor volle zalen. Ook op te levisie is hij diverse malen te zien geweest met zijn Sinterklaasconfe rence. In Oorverdovend praat Guz man over een maatschappij op drift: een samenleving die niet sa men lijkt te willen leven. Iedereen schreeuwt, roept, gilt, zelfs in de Tweede Kamer. En niemand luis tert. Guzman is op 23 september te zien in Meulvliet, om kwart over acht 's avonds. Daarna is het op 14 oktober tijd voor muziek met Marjolein Mcijers. Zij zit 25 jaar in het theatervak. In haar voorstelling komen liedjes uit haar hele carrière voorbij, inclusief nieuwe nummers, aangevuld met smeuïge verhalen, ontroerende ach tergronden en een vette lach. Bij Meijers jubileumvoorstclling in Haestinge in Sint-Maartensdijk, ge naamd Van Bcrini tot Solex, kan ge bruik gemaakt worden van een ar rangement. Wie een kaartje koopt, kan bij restaurant Het Raedthuys in Sint-Maartensdijk met korting voor af dineren. Er wordt gezorgd dat de gasten op tijd klaar zijn voor de voorstelling, laat Nellie Nieuwcn- huis van Uit op Tholen weten. Wel moet het diner apart gereserveerd worden bij het restaurant, met ver melding dat de voorstelling wordt bezocht. Het theaterdiner is een noviteit in het programma van Uit op Tholen. „We hebben vorig jaar een voorstel ling inclusief consumptie aangebo den. De prijs van een kaartje was dan 1,50 duurder, maar dat was niet zo'n succes. We hopen dat dit wel aanspreekt", zegt bestuurslid Nellie Nieuwenhuis. Ook de voorstelling van Rapalje in Haestinge wordt aan geboden als thealerdïner. Het Kelti sche kwartet geeft op 18 november een theaterconcert genaamd Celtic kNights II. Ook de samenwerking met theater productiehuis Zeelandia heeft weer voor interessante programmaonder delen gezorgd. Zo is er op 5 novem ber de toneelvoorstelling Het land in Meulvliet. Het is een psychologi sche thriller van de Britse schrijver Martin Crimp over huwelijkspro blemen. Op 31 maart is er King, sweet king, toneel van Paul Pouveur over een Zeeuws-Vlaams familie- imperium. Met medewerking van Gonny Gaakeer, die familie in Sta- venisse heeft. Het is een knipoog naar King Lear van Shakespeare. Elk jaar probeert de stichting voor ieder wat wils op te nemen in haar theateraanbod. Zo ook klassieke muziek. Dat is op 24 november te horen in de Vossenkuil in Oud-Vos- semeer met The Busch Ensemble. Katinka Polderman traint de lach spieren met een reprise van Polder man tuigt af op 12 november in Meulvliet. Hans Kazan trekt zijn koffertje open en vertelt over zijn leven als illusionist. Zijn magische theatershow is op 13 januari te zien in Meulvliet. Kijk omhoog is de voorstelling van het gezelschap An dermans Veren dat het Nederlandse theaterlied uit het verleden en het heden laat horen op 21 januari in Meulvliet. Cabaretier Hans Dorre stij n komt 11 februari naar de Vos senkuil met zijn nieuwe programma Het buigen. Kindervriend Hakim brengt op geheel eigen wijze het sprookje Roodkapje weer tot leven in de Vossenkuil op 25 februari. Jo ris Linssen en Caramba komen op 10 maart naar dezelfde plek met hun muziekvoorstelling Vuur. De vaste literaire avond in het programma wordt verzorgd door schrijver Gerbrand Bakker, op 14 maart in Meulvliet. Cabaretier Ri chard Groenendijk geeft een voor première van zijn nieuwe program ma Alle Dagen op 24 maart in Meulvliet. Sam Pari sluit het sei zoen af op 21 april in de Vossen kuil. Deze vocaliste geeft een theaterconcert genaamd Country Roots. Dat was in Den Haag waar Koppen hol tijdens de evacuatie in 1944 heen was gegaan omdat Tholen onder wa ter was gezet door de Duitsers. Hij woonde in bij zijn toekomstige schoonouders die in Den Haag woonden. Koppenhol: „Dat was vrije keus, want het kantoor waar ik werkte stond in Den Haag en mijn meisje woonde er. Dus ik had twee goede redenen", lacht Koppenhol. Hij werkte voor Nederlandse alge mene keuringsdienst groente- en bloemzaden. Dat meisje kende hij uit Poortvliet. Met haar ouders kwam ze regelmatig op bezoek bij de fami lie Koppenhol Haar moeder komt van Poortvliet. Zij had een tante die als dienstmeisje naar de residentie was getrokken zoals veel Zeeuwse meiden die werk zochten. Haar vader kwam van Schouwen. Het stel wilde zich gaan verloven. Dat gebeurde op 26 december 1943. Corry vergeet het niet. Ze kan het ook nog lezen aan de binnenkant van haar ring. Koppenhol: „We wilden verlovingsringen, maar goud was niet te koop. Je moest een aantal sie raden inleveren om een bepaalde waard aan goud te krijgen. We zijn toen bij familie langs gegaan om rin gen te verzamelen die ze niet meer gebruikten om uiteindelijk toch twee ringen te kunnen kopen." Maar trou wen zat er nog niet in. De honger winter stond voor de deur. Terugkijkend zegt zij: „Wat leven we nu in weelde. Het was een angstige tijd. Als er VI's overkwamen vroeg je je altijd afgaan ze door of vallen ze?" Pas in 1946 traden ze in het huwe lijk. Koppenhol: „Het was een mooi voornemen, maar ook voor bruids kleding was er geen geld. Veel kleren kon je toen alleen nog maar krijgen op punten. Nieuwe kleren kopen, was er niet bij." Corry kocht een tweedehands trouw jurk en Cor leende een pak. „Een vriend van me had een oom in Ber- kel en Rodenrijs die een trouwpak had en dacht dat het wel mijn maat was. Ik ben er met de trein naar toe gereisd en het pak met de hoge hoed paste me precies." Het bruidsboeket bestond v(x>rnamclijk uit anjers. Weer gekregen van een oom die op kasteel Voorschoten werkte. Twee bruidsmeisjes waren er nodig om de sleep te dragen. Op de trouwdag konden ze 's och tends samen met nog wel 20 koppels gratis trouwen, maar dat wilden ze niet. Ze deden hel 's middags. De plechtigheid vond plaats in de depen dance van het gemeentehuis aan de Javastraat. Corry: „We woonden de Transvaalbuurt en het was een eind bij ons vandaan. Auto's waren er bij na niet." Het werden koetsjes met paarden. heel gebruikelijk voor die tijd. Maar het liep niet helemaal op rolletjes, vertelt Cor. „De politie hield ons in de gaten. Er waren drie koetsjes. El ke koets had zoveel zitplaatsen. In één van de koetsen zalen te veel mensen. Die moesten er uit. We merkten daar zelf niets van want we zaten in de eerste koets. De koetsier reed de volgende straat in en wachtte op de mensen die uit waren gestapt en liet ze weer instappen." Nadat ze in de echt waren verbonden voor de burgerlijke stand, ging het echtpaar naar de Julianakerk voor de kerkelijke bevestiging. Het feest was beperkt. Er werden thuis'bij haar ou ders broodjes gegeten. „We leefden in de schaduw van de voorbije oor log." Het echtpaar ging in Poortvliet wo nen, min of meer inwonend bij de grootouders van zijn kant in de Lan- gestraat. Driejaar woonden ze er. Er werden twee kinderen geboren, een tweeling, allebei meisjes. In 1949 verhuisde het gezin naar Goes waar ze in de nieuwbouwwijk 'de Weitjes' gingen wonen. Midden in het rayon voor de keurmeester. Daar werd hun derde kind geboren, weer een meisje. Ze zouden er twintig jaar wonen. Koppenhol volgde de lerarenoplei ding en kon les gaan geven op de land- en tuinbouwschool. Op de hoofdvestiging in Kapelle, maar ook in Scherpenisse. Toen alleen Kapelle overbleef had hij te weinig uren. Toen hij les kon gaan geven aan de landbouwschool in Zwolle, verhuis de het echtpaar naar Dalfsen. In 1976 kochten ze een huis aan de Bram Groenewegenweg. In 1981 ging Koppenhol met vervroegd pensioen en kwam het echtpaar permanent naar de Weihoek. Hij legde er een ro zentuin aan. Toen er varkensstallen in de buurt verrezen, zochten ze naar een andere stek. Sinds 1988 wonen ze met plezier in de bungalow aan de F.M. Bogaard- weg. Alles is gelijkvloers en de eer ste rozen in de tuin komen al tot bloei. Corry loopt met een rollator nadat ze geopereerd is aan haar voet. En haar man loopt met een stok. Hij heeft veel krachten verloren na een lichte beroerte. Ze hoeven voor hun warme maaltijd in de Schutse de straat maar over te steken. „We zijn daar zeer tevreden mee. De sfeer en de kwaliteit van het eten is heel goed." Hij onderhoudt nog wel de tuin met bloemen en planten, maar het zware werk laat hij nu over aan zijn schoonzoons die er voor uit Veenendaal en Haaften komen. Kop penhol schrijft nog steeds gedichten. Vroeger onder het pseudoniem Wei- dehof, tegenwoordig onder zijn ei gen naam. Elk maand verschijnt er een gedicht in het kerkblad van de Hervormde Gemeente Rchoboth in Sint-Maartensdijk waar ze aan zijn verbonden. De dochters helpen in het huishouden. Het echtpaar heeft acht kleinkinderen en inmiddels 13 ach terkleinkinderen. 'k Ben met de trein op weg naar mijn vtuchtadres. Duizenden zijn nu onderweg als slachtoffer van een exces Door de vijand onderdrukt, huis en hof verlaten. Gezinnen uit elkaar gerukt. Weg van wat we bezaten. De geallieerden naderen. De bezetters raken in paniek. Het bloed stolt in hun aderen Ze worden nu pas tiranniek. Om de geallieerden te hinderen moet het eiland onder water Vaders, moeders en hun kinderen betalen de rekening, nu en later. Maar, helpende handen overal. Open deuren door 't hele land Voor iedereen een huis of stal. Saamhorigheid schept een band. Bij aankomst op mijn vtuchtadres, Het gedicht klaar voor de pers. 24 februari 1944 C L. Koppenhol Vorig jaar trok het programma van de stichting Uit op Tholen iets min der bezoekers naar 'het theater'. „Maar dat is overal zo geweest", zegt bestuurslid Nellie Nieuwen huis. In 2010 waren het 1611 bezoe kers over 17 voorstellingen, terwijl het er in 2009 1606 waren over 13 voorstellingen. Dat zijn er per voor stelling gemiddeld 123 in 2009 te genover 94 in 2010. De stichting hoopt dat het gemiddelde dit jaar weer omhoog gaat. Het programma aanbod past volgens Nieuwenhuis bij Tholen. „Hele grote voorstellin gen kunnen we hier sowieso niet hebben, omdat we geen echt theater hebben. Maar zoals we het nu doen, kleinschaliger, heeft het ook zijn charme. De artiesten komen achter af ook vaak wat drinken, zodat je ze kunt ontmoeten. In grote theaters kan dat alleen met een zogenaamde 'meet and greet'." Eind dit jaar verwacht het gemeen tebestuur duidelijkheid te kunnen verschaffen aan verenigingen en or ganisaties over het toekomstig sub sidiebeleid. Wethouder Jan Oude- sluijs deelde dat dinsdagavond mee in de commissie samenleving. Tot nader order blijft het huidige subsi diebeleid ongewijzigd. De gemeen te is ruim twee jaar bezig geweest om het beleid te herzien. Het lukte B&W echter niet om tot een afge rond voorstel te komen, onder ande re vanwege problemen met het ver rekenen van BTW met sportver enigingen en de gemeentelijke be zuinigingen. „Het is teleurstellend dat we er niet zijn uitgekomen", al dus Oudesluijs. De nota, met daarin de uitgangspunten van het nieuwe beleid, wordt daarom teruggetrok ken. Een ruime meerderheid van de commissie samenleving vond dat een verstandige keuze. Alleen de CU beraadt zich nog over haar standpunt. De mening van de SP is onbekend. Die partij had dinsdag geen vertegenwoordiger in de com missie. Chris Koopman (SGP) was blij dat er voor de verenigingen en organisaties voorlopig duidelijkheid is. „Een opluchting dat het beleid zo blijft, tenminste tot volgend jaar." VERVOLG VAN VEILING „Uiteindelijk is er met veel aan dacht toch nog een redelijk saldo overgebleven." Brooijmans vond het zeer moeilijk om er voor 2011 een verwachting aan te koppelen. „Het is nu wel op nieuw droog, maar de situatie is toch anders. Vorig jaar had heel Eu ropa last van extreme omstandighe den en dat is nu niet het geval. Bui ten een stevige nachtvorst vorige week in noord-west en midden-Eu ropa is het vrij normaal met alleen in onze omgeving erg droog." Analyse grondprijzen. De provincie Zeeland heeft de Stee Groep uit Arn hem opdracht gegeven om voor 19.350 euro, exclusief btw, een grondprij- zenanalyse in Zeeland te maken. Diversiteit, authenticiteit en kwaliteit. Op basis van die drie principes onderzoekt de gemeente Tholen het DNA van Tholen in opdracht van de provincie Zeeland. Foto's, voorwerpen en verhalen zijn hulpmiddelen om de kwalitei ten en kenmerken per Thoolse plaats te bepalen. Daar voor worden twee bijeenkomsten georganiseerd met in woners en andere 'Tholenkenners', in totaal zo'n 30 personen. Wij vragen enkelen van hen in diverse verhalen naar hun 'Tholengevoel'. Een gebeeldhouwd stuk natuursteen, bij de restauratie van de Maar tenskerk in Sint-Maartensdijk in 1960 aangetroffen in een oude water put in de consistorie, is waarschijnlijk afkomstig van het grafmonument van de moeder van Frank van Borselen. Directeur E. den Hartog van de Kastelenstichting Holland en Zeeland schrijft erover in het jaarboek van de stichting, dat volledig in het teken staat van het kasteel van Sint- Vlaartensdijk. Mevrouw Den Hartog zou de steen graag nog eens bestu deren, maar vijftig jaar na dato is niet bekend waar deze is gebleven. Een betoog over de aardappel en de landbouw als economisch en toe ristisch belang voor Tholen, heeft Scherpenissenaar Lies Hage al eer der in deze serie gehouden. Maar met een veilingdirecteur als vertel ler in dit verhaal, kun je moeilijk om de aardappel, als enige veiling product, heen. „In het verleden had den we ook wel uien, maar die wor den tegenwoordig direct op con tractbasis geteeld en verkocht." David vertelt dat vroeger ieder dorp zijn eigen veiling had. maar doordat er tegenwoordig sneller grotere af standen kunnen worden afgelegd, zijn ze van lieverlee verdwenen. Scherpenisse heeft nog wel een ei gen veiling, maar die werkt nauw samen met Sint-Annaland waar de administratieve handelingen plaats vinden. „De veiling is een coöpera tieve vereniging, opgericht door boeren. Ze kozen voor een geza menlijke afzetorganisatie, zodat ze hun producten op een centrale plaats konden aanbieden." Zo is het nu nog. „De veiling is een prachtig gebeuren om iedereen de kans te ge ven de hoogste prijs uit zijn product te krijgen. Met behulp van de vei- lingklok." David werkt nu 35 jaar bij de vei ling. Hij is er begonnen als adminis tratief medewerker, maar toen er bij een reorganisatie veel personeel uit ging, zoals de toenmalige directeur, kwam David op de directieplek te recht. Dat is nu 30 jaar geleden. Da vid heeft in die tijd de organisatie zien groeien. Niet zozeer in eigen activiteiten. Toen de loodsen af brandden en er nieuwe voor in de plek kwamen, verhuisde aardappel- handel Bijl uit Poortvliet ook naar de stek op de hoek van de Lange- weg en de Veilingweg. „Kees Bijl zorgt voor de bemiddelingsactivitei ten. Omdat hij vanuit de aardappel- handel veel connecties heeft, legt hij de contacten met grotere partijen." De CZAV is er ook bijgekomen. „Zo hebben we hier een leuk agra risch centrum." Als de veiling stil ligt, bemant veilingpersoneel de CZAV-vestiging. „Zo hebben we ook werk tijdens de wintermaan den." Het veilingseizoen begint meestal rond 1 juni. Tot eind augustus wor den er dagelijks partijen aardappels geveild. Van september tot het einde van het seizoen, ongeveer oktober, wordt er twee keer in de week ge veild." Hage is daarbij veilingmees ter. Zomaar een kijkje nemen mag, maar daar maken maar weinig men sen gebruik van. „Sporadisch komt er iemand binnenlopen." De veiling doet eigenlijk al aan pro motie voor het eiland. Met het eigen merk Alvantho: Alles Van Tholen. „Het is iets dat landelijk bekend is. Alle aardappelen die hier geveild worden, worden verkocht onder die merknaam. Het is iets vertrouwds geworden, de smaak is goed. Als veiling proberen we er ook alles aan te doen om er een voldoende kwali- tcitsbeeld aan te geven. Als waar borg." Daarom maakt de veiling ook elk jaar reclameposters voor Alvan tho. Hage had er een paar van mee naar de DNA-bijecnkomst geno men. „Ik vond dat ik die onder de aandacht moest brengen." Hij noemt Sint-Annaland uniek om haar vroege aardappel. „Het begint al in november. Dan zitten de aard appels in een voorkiembakje. Zodra de vorst uit de grond is, soms al in februari, dan gaan ze de grond in. Er wordt alles aan gedaan om de teelt te vervroegen, zoals de plastic folie. Dat zie je onder Scherpenisse en Poortvliet ook wel. Het is arbeidsin tensief, want als er veel wind staat, moet je de folie steeds weer verleg gen of vastleggen. De boeren probe ren ook zo vroeg mogelijk op de markt te zijn voor hun eigen werk- spreiding. En de vroegste aardappe len brengen altijd de hoogste prijs op." Dat Hage in de besturen van allerlei organisaties zit, verklaart hij door dat hij bij de één ook voor de ander wordt gevraagd, maar die organisa ties zelf zijn er ook vanwege een an dere reden. „Sint-Annaland is een hechte gemeenschap en dat kun je op allerlei terreinen merken. Op sportgebied, maar ook op zakelijk gebied floreert het. In kerkverband is er wel verdeeldheid, maar alles wordt gerespecteerd. De saamhorig heid is groot." David is reeds 26 jaar verbonden aan de ijsclub. zit sinds 1991 als rentmeester in de stichting Weezen Armen, is sinds kort vice-voorzitter van voetbalclub WHS en is onge veer vijf jaar bestuurslid van de Dorpsgemeenschap Sint-Annaland. De Weezen Armen is een puur Sint- Annalands gebeuren, volgens Da vid. Ontstaan als stichting voor wat nu sociale woningbouw heet. Dat is nu niet meer nodig met de komst van woningstichtingen en sociale wetgeving, maar de pot met geld is behouden gebleven na de herinrich ting van de gemeente Tholen. „Het toenmalig bestuur heeft ervoor ge vochten het zelfstandig te houden." In hun ogen is het echt Sint-Anna lands geld. De woningen zijn over gedragen aan Castria, maar de stich ting heeft nog zo'n 20 hectare landbouwgrond en een perceel bij de Meestoof, waar volkstuintjes op gehouden worden. Ook wordt er ka pitaal gewonnen uit beleggingen. Het geld wordt nu gebruikt om plaatselijke activiteiten en vereni gingen te steunen. Waar het dorp volgens hem sterk in is, is om festiviteiten groot op te zet ten. David pleit daar ook voor. „Je moet altijd jezelf 'in the picture' zien te werken. Hoe groter het op gezet wordt, hoe meer aantrekkings kracht het heeft. Bij een bepaalde uitstraling is het voor bepaalde mensen ook aantrekkelijker om mee te doen." David kan diverse positieve eigen schappen van zijn dorp opnoemen. Toch mist hij ook wel wat. „Ik mis een centraal iets, een plein waar je grotere activiteiten kunt organise ren. We hebben wel een stukje markt en de Ring, maar het is het al lemaal net niet." Maar zijn dorp heeft ook veel te bie den. „Voor jezelf zijn een heleboel dingen zo gewoon, toch heeft Sint- Annaland best wat dingen die ge zien mogen worden: een prachti ge jachthaven; een leuk strandje; niet zoveel nostalgische gebouwen, maar het nonnetjeshuis op de Voor straat is wel iets dat er bovenuit steekt; twee molens en dat is ook wel uniek met de staat waarin ze verkeren én ze draaien regelmatig; het streekmuseum is ook iets dat aantrekkingskracht heeft en waar mensen ook terugkomen, omdat de wisseltentoonstelling dat aantrekke lijk maakt; de schorren: Sint-Anna land is vaak vertrekpunt voor de nattelaarzentochten; én het rijke verenigingsleven, waarin samen dingen georganiseerd worden. Daar kan het toerisme ook van profite ren." David noemt als mooiste plek van zijn dorp het uitzicht over de Krab benkreek. „Het water trekt ons al tijd. Als ik ga wandelen, zit een rondje over de haven altijd in de route opgenomen." Hij vindt de weidsheid van de omgeving ook het mooie van Tholen. Hij kan ervan genieten als hij voor zijn werk er gens naar toe rijdt. „Ik ben dikwijls in de polder te bekennen. Vanuit mijn werk kom ik er dagelijks. Er is altijd wat anders te zien. Dan is het te nat op het land, dan is alles kaal en nu zie je weer alles volgroeien." Davids vrouw, Sandra Mosselman, is ook een geboren en getogen Sint- Annalandsc. Ze piekeren er beiden niet over om hun dorp te verlaten voor een andere plek. „Het zou uit noodzaak moeten zijn. anders zou ik niet uit Sint-Annaland vertrekken. Er ligt zoveel aan ten grondslag. Ik heb veel binding met het dorp, ook via mijn bestuurlijke functies." De vondst van het stuk steen is des tijds, voorzien van enkele foto's, ge meld bij de toenmalige Rijksdienst voor de Monumenten. Veel aandacht is er toen niet meer aan besteed. On bekend is, waar de steen - met daar op het wapen van Oede van Bergen - is gebleven. Gemeentearchivaris Fred van den Kicboom zou graag in contact komen met mensen die er meer over kunnen vertellen, of die het stuk steen misschien wel thuis hebben liggen. Mevrouw Den Hartog heeft recent onderzoek gedaan naar de vondst, wat duidelijk heeft gemaakt dat ze zeer bijzonder was. Waarschijnlijk is dit stuk steen een deel van het oude grafmonument van Oede van Bou- tersem, dochter van de heer van Ber gen (op Ztx)m) en echtgenote van edelman Floris van Borselen. Oede overleed in 1420 en haar man twee jaar later. In de Maartenskerk is het grafmonument voor het echtpaar, de ouders van Frank van Borselen, nog altijd aanwezig. Zeer waarschijnlijk is er na het overlijden van Oede een grafmonument voor haar alleen op gericht. Toen Floris al na twee jaar eveneens kwam te overlijden, zal door de kinderen een nieuw grafmo nument voor de beide ouders zijn ge sticht. Het oude was niet meer nodig en is blijkbaar vernield, waarbij het in de zomer van 1960 teruggevonden deel (waarschijnlijk een stuk balda kijn) in de waterput van de consisto rie is gedumpt. De resultaten van het onderzoek naar deze steen, en vele andere bijzondere zaken betreffende de Maartenskerk, komen aan bod in het artikel dat me vrouw Den Hartog geschreven heeft voor het jaarboek van de Kastelen stichting Holland en Zeeland. Dit jaarboek, dat volledig in het teken staat van het kasteel van Sint-Maar tensdijk, wordt op zaterdag 11 juni gepresenteerd in hotel Het Raedt huys in de smalstad. Wie bij de pre sentatie aanwezig wil zijn, kan zich aanmelden bij de gemeentearchiva ris, tel. 0166-668248 of e-mail ar- chief@tholen.nl. Bel 0167 750147 of kijk op de website www.computerconsultancy-zwh.ni Advertentie I.M. David Hage bedient de enige veilingklok die nog officieel draait op het eiland. Foto's van het stuk steen zijn bewaard bij Monumentenzorg.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 5