LABO BAL Voordelen van zoet water smaken boeren naar meer Tholen schitterend voor de Floriade zeeland nu nieuwsflits Pleidooi veilingvoorzitter Gerard Brooijmans PvdA: 'ABT en SP brengen mensenlevens in gevaar' AUTOSCHADE? Politie betrapt illegale visser ?- «s 1 V .Vj ,v„ kiifiÈ Het Zeeuwse nieuws in 1 minuut! kijk op n www.omroepzeeland.nl Edwin moet op bloeddruk letten, Darius werkt aan concentratie Donderdag 19 mei 2011 67e jaargang no. 27 Mannen gooien ruiten De Waal in Hotel Raedthuys krijgt prijs Zoover Vosmeerse Imazighen voetbalkampioen Budelpack viert 40- jarig bestaan De Thoolse landbouw smacht naar water en benut de be- regeningsmogelijkheden via de watergangep optimaal. Op diverse landerijen wordt gretig gebruik gemaakt van de waterlopen. „Men heeft ons laten proeven van de voordelen van zoet water en dit smaakt naar meer!", zegt voorzitter Gerard Brooijmans van de veilingvereniging Sint-Annaland. Hij betreurt het dat het waterschap voor de Poortvlietse Weihoek een uitzondering maakt, zodat de vroege aardappeltelers daar niet kunnen beregenen. Erg slecht Royale winst Meerderheid gemeenteraad vóór keersluis Tholen Een meerderheid van de Thoolse gemeenteraad is voor het aanleggen van een keersluis bij de haven van Tholen. Dat bleek maandagavond in de commissie ruimte. ABT en SP willen niets doen omdat de kans dat er water ge borgen moet worden in het Volkerak-Zoommeer klein is en de bewoners ruim van te voren worden gewaar schuwd. De PvdA begreep die keuze niet. Ellen van der Wal meende zelfs dat er mensenlevens in gevaar worden gebracht door geen maartregelen te treffen. Minderheid Buitengewoon interessant voor tuinbouw De gemeente Tholen bekijkt samen met Bergen op Zoom de mogelijkheden om in 2022 de Floriade binnen te ha len. „We hebben schitterende dingen te bieden en de ag rarische wereld vindt het ook buitengewoon interessant", zegt burgemeester Nuis. De provincies Zeeland en Noord-Brabant staan achter de verkenning van de eventu ele kandidaatstelling. De tienjaarlijkse wereldtuinbouw tentoonstelling trekt tussen de 2 en 3 miljoen bezoekers. Deze week Nieuwe scheepsloods is 'bijzonder ding' Examens in volle gang op Westerpoort en Calvijn Pilletjes voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Dc politie heeft dinsdagmiddag bij de Bergsediepsluis aan het Schclde- Rijnkanaal een 20-jarige Tholcnaar betrapt die aan het vissen was in een verboden gebied. Inspecteurs hand having van de provincie Zeeland za gen de man zitten en seinden de poli tie in. De man kreeg een bekeuring en moest ook zijn vangst van 150 ki lo vis inleveren. De gemeente gaat aangifte doen van vernieling van het pand van De Waal aan de Edisonweg in Tholen. Vrij dagavond werden daar volgens de politie zes of zeven ruiten ingegooid. Voor de sloop van de voormalige koekjesfabriek was half april een sloopvergunning aangevraagd, maar twee mannen, van 30 en 40 jaar, na men daar rond half elf al een voor schotje op. B&B beveiliging hield de mannen aan en bracht ze naar het po litiebureau. Daar werd proces verbaal opgemaakt. Hotel-restaurant Het Raedthuys in Sint-Maartensdijk is gisteren win naar geworden van de Zoover Award 2011 in de categorie hotels met vier sterren of meer in Zeeland. Dat is gi steren bekend gemaakt. De prijs wordt toegekend aan de hand van re acties van gasten op hun verblijf in een hotel op de website van Zoover. Het is de derde kder dat Zoover prij zen toekent. De website trekt twee miljoen bezoekers per jaar die hun mening geven over onder meer reis organisaties, luchtvaartmaatschap pijen en hotelaccommodaties. Ron Pelgrim van Het Raedthüys is ver guld met de toekenning. „Ik ben er heel blij mee. Het is niet zomaar een prijs, het is gebaseerd op de reacties van onze gasten." Hij runt het eta blissement sinds de vorige eigenaar met de noorderzon was vertrokken. In het derde seizoen na oprichting is het zaterdagteam van Vosmeer kam pioen geworden in de vierde klasse. Het elftal speelde gelijk tegen Hal steren en dat was voldoende om hun droom te realiseren. De spelers van het elftal, die van Marokkaanse af komst zijn, lieten dat ook na de hul diging weten. Ze trokken een shirt aan met de tekst: Marokkaanse Ima zighen Kampioen. Imazighen staat voor Berbers. De feestvreugde was groot. Ook bij trainer Aad van der Meeren die het vaak over zijn 'bin- kies' heeft. Het elftal komt nu in de derde klasse bij WHS, Tholenseboys en Noad '67, maar moet het zonder topscorer Rachid Bouhoudane doen. Hij vertrekt naar Halsteren. Lees verder op pagina 13. Budelpack Poortvliet viert het 40- jarig bestaan. Met een herdenkings logo, een familiedag in mei en in oktober een groots jubileumevene ment wordt stilgestaan bij de op richting in 1971. „Budelpack is in veertig jaar uitgegroeid tot één van de grootste co-packers voor merkei- genaren", zegt algemeen directeur Peter Nieuwkcrk. Het verpakkings bedrijf kent een turbulente geschie denis met veel hoogte-, maar ook dieptepunten. „Wc zijn er trots op dat we dit jubileum kunnen vieren", zegt Nieuwkerk. „We hebben altijd naar de toekomst gekeken door te vernieuwen en onze dienstverlening te verbeteren." Woensdag kunnen familieleden van de meer dan 100 Budelpack werkne mers de diverse verpakkingsproces sen van dichtbij bekijken. De ver schillende jubileumactiviteiten wor den in oktober afgesloten met een groots evenement. r De aardappelen bij akkerbouwer Nelisse op het perceel langs de Plaatweg bij Sint-Annaland worden beregend. En dat beregening succes heeft, be wijzen de resultaten van aardappelte lers als Rinus Gunter, Jan Goedege- buure en de fa. M. Gunter en zn. Die hebben via bemiddeling van de Sint- Annalandse veiling nu al vroege aardappelen verkocht voor 1,05 euro voor een kilo Doré's en 85 eurocent vooreen kilo Frieslanders. „Het loopt goed", zegt Rinus Gunter, tevens vi- ce-voorzitter van de veilingvereni ging. „De beregeningskosten van 200 euro per hectare haal je er met deze prijzen uit. Maar dan moetje het wa ter wel direct beschikbaar hebben en niet door tankwagens laten aanvoe ren, want dan zijn de kosten hoger. Zelf heb ik twee keer beregend, dus dan ben je voor 400 euro klaar." Donderdagochtend 26 mei gaat de veilingklok in Sint-Annaland voor het eerst draaien. Binnen een week moet dc beregening zodanige groei van de knollen opleveren, dat er daar na elke dag aanvoer is. „We moeten aardappelen leveren, geen drielin gen", waarschuwde veilingvoorzitter Brooijmans. Aan de vooravond van een nieuw seizoen, hebben de aardappeltelers evenals vorig vooraar weer met droogte te maken. „En rond de knol zetting is het juist erg belangrijk om voldoende vocht in de aardappelrug te hebben om schurft en pokken te gen te gaan", aldus Gerard Brooij mans. „En dat vocht komt natuurlijk ook de opbrengst ten goede." De vei lingvoorzitter noemde het verheu gend dat telers in toenemende mate investeringen willen doen om hun aardappelen of andere produktcn te beregenen. „Dan kunnen we als vei ling een kwalitatief hoogwaardig pro- dukt blijven bieden en onze afnemers aan ons binden. Daarvoor is het wel van het allergrootste belang dat wij de beschikking houden - of in andere gevallen krijgen - over kwalitatief goed water. Waterschap en land bouworganisatie ZLTO hebben zich hier de afgelopen twee jaar zeer posi tief mee beziggehoiden. De mede werking van het waterschap stellen we zeker op prijs, alleen wordt voor de Weihoek een utzondering ge maakt. Waarom men hier geen zoet water wil laten doorstromen, is mij niet duidelijk. Degenen die in de Weihoek wonen en werken, worden op deze manier benadeeld. Dit zou - op zijn zachtst gezegd - anders moe ten kunnen." Het zoutgehalte van de waterlopen in de Weihoek is nu veel te hoog om dat water voor beregening te kunned ge bruiken. Met doorstroming zou dat euvel opgelost kunnen worden. Plannen voor het zout maken van het Volkerak-Zoommeer ziet de veiling voorzitter met lede ogen aan. „Het zou voor de toekomst van onze vei- ling en voor de gehele agrarische sec tor op Tholen erg slecht zijn, wanneer er van overheidswege besloten zou worden om zout water in het Volke rak-Zoommeer in te laten. Ons vei- lingbestuur blijft zich als voorstander van zoet water profileren, ook in de Weihoek." ZLTO-voorzitter en hoofdingeland Jaap de Jager zegt desgevraagd dat het dagelijks bestuur van het water schap eind deze maand een besluit neemt over de kwestie. „Vanaf febru ari overleggen we als landbouworga nisatie al met Scheldestromen. Ik zou dolgraag in iedere sloot zoet water hebben, maar we kunnen geen ijzer met handen breken. Het waterschap beslist, daar zijn we aan gebonden. Die moet gemalen laten draaien en kosten maken. Als landbouw moeten we niet vergeten, dat we het zoet wa ter nu allemaal extra en gratis krijgen. In de tachtiger jaren is de zoetwater- voorziening door de Thoolse land bouw zelf afgeketst. Ik hoop dat nu iedereen het belang van beregening gaat inzien." De Jager zelf in elk ge val wel, want hij benutte de mogelijk heden voor zijn landerijen in Anna Jacobapolder. Vorig jaar hadden de boeren tot eind juli een droge periode, maar voor dc Sint-Annalandse veiling werd het dankzij de hogere aardappelprijzen toch een uitstekend jaar. Er werd een winst geboekt van 58.483 euro tegen over een verlies van 16.037 in 2009. „Onze veiling heeft zeer goed kun nen profiteren van de opleving in de markt", zei Brooijmans dinsdag avond tijdens de 81ste ledenverga dering van de veilingvereniging in de Wellevaete. „De kilo-opbrengsten waren aanzienlijk minder, maar door de grote vraag hebben we een goede prijs kunnen maken. Voor de tweede keer in zes jaar tijd hebben we een re cord geboekt met een positief resul taat. De stemming op de markt kan snel omslaan. Weersinvloeden in heel Europa tellen mee. Droogtes tot diep in het oostblok met enorme branden tot gevolg, hebben de vraag naar voedsel behoorlijk doen toenemen en dat was te merken in de prijs van on ze produktcn. Dit was ook nodig, want de kiló-opbrengsten hebben het op sommige plaatsen laten afweten. Met een extreem nat najaar waren de problemen bij de bewaarprodukten soms groot." ZIE VERDER PAGINA 5 Dat ging Han van 't Hof (ABT) te ver. „Dat is een emotionele sugges tie. U moet de stukken maar eens beter lezen", beet hij de PvdA'er toe. „Het water wordt gestructu reerd in gelaten. Het is een geleide lijk proces. Het is zaak daar de men sen aan het Waterfront goed over te informeren." De kans dat het Volkerak-Zoom- meer bij extreme hoge waterstand in de rivieren gebruikt moet worden is één keer in de 1400 jaar, in de vol gende eeuw wordt dat geschat op één keer in de 250 jaar. „We hebben geen benul van zo'n tijdsbestek," zei Van 't Hof. „Als er één keer in de 700 jaar een meteoriet op aarde kan vallen, gaan we dan een raket- schild in de ruimte aanleggen? Dit zijn leuke discussies voor een ver jaardag. Regel dat de bewoners schadevergoeding krijgen." Volgens Van der Wal kan eens in de zoveel jaar 'ook morgen' zijn. Rijkswaterstaat heeft toegezegd schade te zullen vergoeden. ABT en SP vertrouwen daarop. Peter Kraamer van de SGP reageerde op de uitspraken van Van 't Hof: „Is ABT er dan ook voor om geen gor del in de auto om te doen?" Kraamer is het ook niqt eens om al les via een schadevergoeding te re gelen. „We zijn toch geen verzeke raars?" Hij wees er op dat bij een kansberekening het net zo goed drie jaar achter elkaar mis kan gaan. Volgens Van 't Hof is het onzin om miljoenen uit te geven aan iets waar zo weinig kans op is. Volgens hem wordt er een 'beeld gecreëerd' wat niet klopt. Hij hief zijn glas op: „Als er in dit glas ijsblokjes smelten dan staat er niet meer water in. IJs krimpt als het smelt." Ronald van Tilborg (SP), die Kees Slager verving, somde de voordelen van 'niks doen' op: geen aanlegkos- ten, geen onderhoudskosten, het aanzicht van Tholen wordt niet aan getast en geen problemen voor de beroepsvaart. ZIE VERDER PAGINA 7 De Nederlandse Tuinbouwraad maakt in augustus de criteria voor de Floriade bekend, waarna in sep tember de aanmeldingen ingediend kunnen worden. In november moe ten de globale plannen ingeleverd worden, waarna de Tuinbouwraad in december bepaalt, welke regio's een zogenaamd 'bidbook' mogen opstellen. Tijdens de Floriade 2012 in Vcnlo wordt bekendgemaakt, wie de Floriade van 2022 mag organise ren. Burgemeester Nuis werd een aantal maanden geleden benaderd door zijn Bergse collega Polman over de gezamenlijke organisatie van een Floriade. „Ik heb het in ons college besproken en wij zijn bereid ons er verder in te verdiepen", zegt de Thoolse burgemeester. „De Floriade is een heel bekend fenomeen met internationale uitstraling. Voor de natuur en de agrarische sector is het buitengewoon interessant. Wij wil len de voors en tegens goed afwe gen, samen met de Zeeuwse gede puteerde Van Beveren, met wie ik deze week nog een gesprek heb. Dc benodigde ruimte en de financiën worden bij de verkenning natuurlijk onderzocht." De Floriade biedt de Zeeuwse en Brabantse tuinbouw een mooi podi- um.Ook de nieuwe ontwikkelingen op het gebied van biomassa - af komstig van planten, algen en resten uit natuur en industrie - dat gebruikt wordt als groene grondstof voor chemie, materialen en energie, krij gen er aandacht. Burgemeester Nuis denkt dat het afwisselende land schap van West-Brabant en Tholen aardig te combineren valt. ZIE VERDER PAGINA 3 David Hage wil nooit meer weg uit Sint-Annaland Jeroen Westra uit Tholen geeft drie weken technische les in China Vossemeerder Wim Douw is Nederlands kampioen 24 uursloop EN VERDER... Reformatorische scholen willen meer samenwerken vanwege bevolkingskrimp Twee kampioensteams voor tennisclub Eegedima uit Tholen WEES JEZELF IS ONGEVEER DE SLECHTSTE RAAD DIE MEN SOMMIGE MENSEN KAN GEVEN. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's „Het wordt een bijzonder ding," zei voorzitter M. Onrust van de wel standscommissie over de nieuwe scheepsloods van Van Duivendijk aan Contr' Escarpe irl Tholen. De bestaande zwarte loods met boothel ling wordt vervangen door een nieu we. Opgetrokken uit houten delen en zwarte wanden, naar een ontwerp van Martijn Boelhouwers. Volgens Onrust is de combinatie goed geko zen en verwijzen de houten delen en de stalen damwand naar de type bo ten die in de loods worden gerepa reerd. De bouwaanvraag moet nog wel naar de monumentencommissie omdat de loods binnen het be schermd stadsgezicht ligt. Advertentie I.M. Ze zitten er allemaal middenin. Zowel op het Westerpoort als op het Cal vijn college in Tholen worden tot en met volgende week donderdag de eind examens afgenomen. Op beide Thoolse vmbo-scholen begonnen die vorige week al met praktijkexamens. In totaal doen er op de twee Thoolse scholen 111 leerlingen eindexamen. Op de openbare school zijn dat exact 76 kandi daten, waarvan 19 voor gemengde leerweg, 39 kaderberoepsgericht en 18 basisberoepsgericht. Op het Calvijn college doen er in Tholen 35 leerlingen examen voor gemengd theoretisch. De examens voor andere richtingen van de reformatorische school worden op de vestigingen in Krabbendijke (basis en kader) en Goes (havo en vwo) afgenomen. Bij het Westerpoort staat om één uur al een groepje kandidaten te wachten aan de rand van het schoolplein. Het examen Nederlands voor de gemengde leerweg be gint om half twee, maar alle leerlingen willen op tijd zijn. „Ik weet dat er in elk geval eentje te laat gaat komen", zegt Kiki Stokhof (17) uit Oud-Vossemeer. Die voorspelling komt niet uit. Ze rookt een sigaret en is best wel zenuwachtig zegt ze. Of dat terecht is? „Ik hoop het niet." Haar eerste examen voor technologie, dat vorige week maandag en woensdag werd afgenomen, ging best goed. Ze ziet op tegen wiskunde en scheikunde. Daar staat ze onvoldoende voor. Voor Nederlands heeft ze zich goed voorbereid. „Wc hebben een blad gekregen met uitleg over wat je moet weten van teksten." Het meest zenuwachtig is ze voor het onderdeel samenvatting. Edwin Mol (17) uit Nieuw-Vossemecr is een beetje zenuwachtig. „Maar dat is gezonde spanning." Hij'heeft er wel voor gezorgd dat hij in optimale conditie is voor het examen. „Ik moet zorgen dat mijn bloeddruk op orde is. Ik heb namelijk snel last van een lage bloeddruk. Daarvoor moet ik medicijnen innemen en veel zout eten. Zie verder pagina 9. Jonathan Velasco Ramirez voorgrondopent zijn zojuist aangereikte examen Nederlands in de kantine van het Westerpoort in Tholen. Rechts naast hem buigt Kiki Stokhof zich al over de tekst.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1