VAN ALTEN m 'Krimp geeft aan dat we anders moeten denken' Verouderd tenniscomplex kost Eegedima veel leden 40-50-60 TOTALE LEEGVERKOOP 'Ik start mijn dag met hardlopen' Carla Schönknecht 1000 STUKS OUTLET Fiets mee tijdens de Fiets-4-zaterdaagse over de versterking \JIJ) van de economie GROTE MATEN MODE 't Vierkantje 0164-683604 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 19 mei 2011 Thoolse protestants-christelijke basisscholen positief over samen werking De reformatorische basisscholen in de gemeente willen meedenken over meer samenwerking met andere vormen van onderwijs. Dat zei wethouder Peter Hoek dinsdag in de commissie samenleving bij het bespreken van de huis vestingsproblematiek van het basisonderwijs in de ge meente. „Ik heb niet de indruk dat men zich ontrekt aan de discussie. Ik voorzie op voorhand geen blokkades." Leerlingenprognoses Nieuwbouw Bestuur vindt compensatie door gemeente redelijk Verkeersproblematiek Onder de Molen informatie van het waterschap Uit de agenda van Autotest voor jonge automobilisten krijgt vervolg Provinciale Staten Kom ook naar de Statenvergadering Juridisch Advies Betrokken, betrouwbaar en deskundig Provincie Zeeland houdt alleen de maand mei Grote maten man vrouw Mannen 48-60 I Vrouwen 40-54 Merken mannen BRAXI SCABALI VAN LAACK FERRANTE I INGRAM Merken vrouwen YOEK I ANNA SCHOLZ GOSSIP I YULIN I EA Open van 13.00-17.30 Kortemeestraat 15 Bergen op zoom AUTODEMONTAGE- BEDRIJF AD STOUTEN B.V. Onderhoud APK Schade herstel Verkoop nieuw en gebruikt Ampèrestraat 1 4691 RE Tholen Tel. 0166-603079 12 Door de te verwachten bevolkings- krimp, veranderingen in het onder wijs en bezuinigingen is het nodig om het beleid op het gebied van on derwijshuisvesting aan te scherpen en te vernieuwen. In het integraal huisvestingsplan (IHP) worden de kaders van het toekomstig beleid geschetst. Dat het roer om moet, was de Thoolse politiek bij het be spreken van hel plan duidelijk. Ook voor de VVD is dat een vanzelf sprekende zaak, zei Gré Boclhou- wers. „Ook in Tholen krijgen we met een afnemend leerlingenaantal te maken. We hebben 21 basisscho len. waarvan er vier onder de ge meentelijke opheffingsnorm van 59 leerlingen zitten. De bekostiging van deze scholen wordt problema tisch. We hebben altijd in groei als oplossing gedacht. Krimp geeft aan dat we anders moeten gaan denken. Maar één ding blijft hetzelfde: de kwaliteit van onderwijs voor kinde ren moet centraal staan." Juist om die kwaliteit in de toe komst te waarborgen stuurt de ge meente aan op meer samenwerking tussen scholen. Dit kan op aller lei manieren. Medewerkers kunnen rouleren op diverse scholen, ge meenschappelijke leiding is moge lijk en ook kunnen lokalen of zelfs hele scholen worden gedeeld. Hoe de samenwerking er precies uir komt te zien. is volgens wethouder Hoek aan de scholen zelf. „Als ge meente zijn we slechts regisseur." De Vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs (VPCO) heeft al laten weten dat ze niet hel volle dige vertrouwen in het huisvestings plan heeft. Wel wil die partij mee denken over een lange .termijnvisie. Volgens Hoek hebben die twijfels alles te maken met het mastcrplan Tholen, waarin noodzakelijke nieuwbouw van basisscholen aan de Zoekweg is doorgeschoven naar tenminste 2018. „In Tholen wordt geduld gevraagd. Maar men wil wel de discussie voeren." Andere scho len hebben soms hun visie op on derwijskundige ontwikkelingen nog niet kenbaar gemaakt bij het ge meentebestuur. Onduidelijk is ook nog hoe de reformatorische scholen in de discussie staan. Namens de SGP nam Peter Kraamer alvast een voorschot. „Wij zijn voorstander van een brede samenwerking. Maar identiteit van de scholen staat voor ons voorop." Wethouder en partijge noot Hoek was positief. „Scholen tonen hun verantwoordelijkheid en willen samenwerken." Kraamer drong er bij de wethouder op aan om de schoolbesturen nauw bij de komende discussies te betrek ken. „Het gaat om draagvlak creë ren in de samenleving." Boelhou wers verklaarde zich voorstander van brede scholen, in de breedste zin van het woord. „Want kleine scholen zijn kwetsbaar." Chris Koopman (SGP) vroeg aandacht voor de twee basisscholen in Sint - Maartensdijk, in een wijk die in de nabije toekomst mogelijk groten deels wordt gesloopt. „Zoek voor deze scholen een mooi plekje." Voor Jolanda Prins (PvdA) staat be houd van de kwaliteit van het onder wijs voorop. „Maar in elk dorp wil len we hoe dan ook één school overeind houden." Carolicn den Haan (CDA) zag kansen in het de len van lokalen, als een manier om gebouwen efficiënter te gebruiken. Mariska van Deelen (CU) drong aan om de meest recente leerlingen prognoses te verwerken in het be leid, iels wal ook voor Kees Koop man (ABT) een belangrijk punt is. Op diens doorvragen zegde Hoek toe om elke twee jaar de prognoses per school te actualiseren. Voor ABT is ook de luchtkwaliteit in de schoolgebouwen een heet hangijzer. Volgens Hoek is juist daarin de voorbije jaren veel geïnvesteerd, uitgezonderd in Tholen waar wordt gewacht op nieuwbouw. Hoek ver wacht dat bij het bespreken van de kadernota 2013 de financiële conse quenties op lange termijn voor de gemeente duidelijk zijn. Tot die tijd wordt intensief overleg gevoerd met de scholen. Eind dit jaar wordt de gemeenteraad tussentijds geïnfor meerd over de plannen. De SP was dinsdag niet vertegenwoordigd in de commissie. Tennisvereniging Eegedima in Tholen luidt de noodklok. In een brief aan de gemeenteraad schetst het bestuur het beeld van een verouderd en vervallen sportcomplex. Oorzaak: achterstallig onderhoud als direct gevolg van het uitblijven van een politiek besluit over de toekomst van de sportaccommodaties aan de Zoekweg. Tientallen leden vertrekken naar tennisclubs in de buurt. Hoewel niet alle opzeggingen te ma ken hebben met de slechte banen, geeft het te denken, schrijft het Eege- dima-bestuur aan de gemeenteraad. De afgelopen acht maanden meldden zich 46 leden af. Ze worden veelal lid bij andere verenigingen in de om geving die beschikken over banen waarop het jaar rond getennist kan worden. De vier gravclbanen in Tho len - die Eegedima huurt van de ge meente - zijn van april tot half okto ber bespeelbaar. Door de leegloop komt de exploita tie van het tennispark onder druk te staan. Voor de club reden om bij de eerstvolgende renovatie voor 'all- weatherbanen' te kiezen. Maar wan neer die renovatie zal zijn, is de vraag. In de brief aan de raad wordt uitgelegd dat een gravelbaan twaalf jaar mee gaat, en dan grondig opge knapt moet worden om bespeelbaar te blijven. Volgens het plan van de gemeente hadden twee van de vier tennisbanen aan de Zoekweg in 2002 aangepakt moeten worden en de andere twee in 2004. Tegelijk zou dan het vervallen hekwerk om de banen worden vervangen. Maar de mogelijke verplaatsing van de sport accommodaties gooide roet in het eten. De gemeente schoof de op knapbeurt op de lange baan. Inmid dels zijn we negen jaar verder. 'Ja renlang hebben onze leden daardoor gebruik moeten maken van kwalita tief slechte tennisbanen', schrijft Ee gedima. Met name wateroverlast en mosgroei op de dichtgeslibde banen zorgt voor problemen. Dit ondanks dat, op dringend verzoek van de club, de gemeente drie jaar geleden de drainage extra liet doorspuitcn. Competitiewedstrijden en het eigen toernooi moesten worden verplaatst, trainingen afgelast. 'Desondanks be taalden wij voor dit verouderde complex de volle huurprijs', aldus de brief. Door een nieuwe toplaag in 2009 is een deel van de problemen provisorisch verholpen. Intussen moet de gemeente het hekwerk stut ten, omdat verschillende palen zijn doorgeroest. Eegedima stelt dat ze door het uit blijven van de gemeentelijke plannen behoorlijk is gedupeerd. 'En ook nu blijft de vraag: wanneer wordt er iets van deze plannen gerealiseerd? Want ook al neemt u eind dit jaar een de finitief besluit, dan nog kan het een aantal jaren duren voordat tot uitvoe ring van welke variant dan ook wordt overgegaan.' Het zou zomaar kunnen dat het complex dan alweer aan de volgende renovatie toe is. Ter com pensatie van geleden leed vindt de club het 'alleszins redelijk' dat de ge meente de aanleg van all-wcathcrba- nen voor haar rekening neemt, in plaats van de meerkosten bij Eegedi ma neer te leggen. 'Of ons daarin ten minste extra tegemoet te komen met het geld dat in 2002 en 2004 is uitge spaard'. In de brief geeft het bestuur ook aan, voorstander te zijn van handhaving van het tenniscomplex op de huidige stek, niet de mogelijkheid om een vijfde baan aan te leggen. Zeven jaar geleden is daar - na een uitslaande brand - voor 170.000 euro een nieu we kleedaccommodatie met kantine gebouwd. 'Handhaving lijkt ons een aardige kostenbesparing'. De raadscommissie bestuurszaken besprak gisteravond de uitgangspun ten voor de plannen ten aanzien van de scholen en sportaccommodaties in het Zoekweggcbicd. Het buurtcomité Molenbuurt Oud- Vosscmccr heeft met vier van de zeven fractievoorzitters in de ge meenteraad gesproken over de ver- kccrsonveilige situatie. „Praktisch alle eerder met de wethouder afge sproken maatregelen zijn uitge voerd", zegt voorzitter Vincent van Bijnen. „Die maatregelen heb ben zeker effect, maar onvoldoen de om nu van een goede woonom geving te spreken." Het buurtcomité vraagt zich ook af, waarom het asfalteren van een klein stukje Molenweg steeds maar wordt uitgesteld. "De ver keersdrempel in die weg is inmid dels aan gort gereden", zegt Vin cent van Bijnen. De VVD-fractie in de gemeente raad vraagt aandacht voor de ver keersproblematiek in de Molen weg en Onder de Molen in Oud-Vossemeer. Ze wil van burge meester en wethouders weten hoe zij omgaan met het verwachte ex tra verkeer - en de geluidsoverlast - als gevolg van de uitbreiding van bedrijventerrein Klaverveld en de woningbouw in het havengebied Sint-Annaland. Verder is de fractie benieuwd wanneer precies vol gend jaar de Molenstraat wordt aangepakt. En de VVD informeert naar de plannen, op de lange ter mijn. met betrekking tot een rond weg. -L -L -L _L -L _L Provinciewerk LO Informatierubriek van de Provincie. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl 'Ik ontmoet op dit moment mensen die ik nog nooit heb gezien. Dat is leuk en enerverend. Het grote verschil met mijn vorige functie als direc teur van Onderwijsadviescentrum RPCZ is dat ik nu veel meer wordt geleefd, ledereen wil kennisma ken," vertelt Ben de Reu. Hij is nog maar viereneenhalve week aan de slag als nieuwe gedeputeerde voor onder andere eco nomie en werkgelegenheid, maar zijn agenda zit inmiddels tot de zomer vol. 'Dat is leuk, maar oei oei we moeten ook aan de slag.' Echt Zeeuws Ben de Reu is een geboren en getogen Zeeuw. Hij groeide op in Zeeuws-Vlaanderen (IJzendijkej. Toen hij vijftien was, verhuisde hij naar Walcheren. Zijn huidige woonplaats is Vlissingen. 'Ik ben altijd in Zeeland gebleven, omdat het mijn thuis is. Ik vind het een schitterende provincie, vanwege haar identi teit en omdat de kwaliteit van het leven hier hoog is: omgeving, voorzieningen, cultuur, landschap. Ik wil ook weer niet te romantisch klinken, want er moe ten wel zaken worden verbeterd. Zo moeten we meer één Zeeland worden in plaats van gescheiden optrekkende regio's en gemeenten. Ik ben blij daar aan te kunnen bijdragen.' Eén dag inlezen Milieu, energie, cultuur en sport zijn andere portefeuilles waar Ben de Reu voor verantwoordelijk is. 'Met name vanuit cultuur krijg ik nu at veel uitnodigingen. Inmiddels heb ik al een paar tentoonstellingen geopend. Verder heb ik diverse contacten in Den Haag en Vlaanderen om vooral méér Europees geld voor Zeeland te bemachtigen. Want de Nederlandse overheden zijn allemaal aan het bezuinigen. 'Brussel' biedt mogelijkheden voor de Zeeuwse economie en cultuur. Per week hou ik één dag vrij om me in te lezen en te studeren. Ik heb namelijk tot nu toe alleen ervaring in de gemeentepolitiek. Om fysiek in orde te blijven, loop ik iedere ochtend hard en fiets ik in de weekenden. Deze momenten benut ik vooral om na te denken.' Volle agenda 'De grootste uitdaging in mijn volle agenda is om naar resultaten toe te werken. Ik heb daar alle vertrou wen in. want ik heb een goed gevoel bij dit college. Een andere persoonlijke uitdaging is om steeds heel concreet te kunnen uitleggen wat ik aan het doen ben. Uiterlijk deze zomer wil ik dan ook een lijstje heb ben met daarin de gewenste tussentijdse resultaten en resultaten die aan het eind van de collegeperio de moeten zijn behaald.' bestuur.zeeland.nl/gedeputeerde_staten/ Dit is het eerste interview in een reeks van vier, waarbij u kennismaakt met de gedeputeerden van het nieu we college aan de hand van hun agenda. Ben de Reu IPvdAbijt de spits af. Jonge automobilisten tussen de 18 en 25 jaar kunnen sinds 2009 meedoen aan een rijvaardigheidstrai- ning met de naam Trials. Ruim duizend jongeren gingen je al voor. De komende maanden vinden er weer Trials dagen plaats. Vrijdag 3 juni en zaterdag U juni zijn de eerstvolgende mogelijkheden. Niet drammen Bart Kerstens (27) deed mee aan Trials. 'Doordat ik zelf plaatsnam in een vrachtwagen ervoer ik hoe beperkt je zicht is en hoe log je bent. Mij zie je dus niet drammen achter een vrachtauto als hij afslaat. Ik heb respect voor vrachtwagens gekregen. Omdat ik al een tijdje mijn rijbewijs heb, vond ik het ook wel weer eens leuk om onder begeleiding van een instructeur te leren hoe je zuiniger kunt rijden. De slip cursus was nuttig, maar om dat écht goed te kunnen leren zou je dat vaker moeten doen. Ik vind Trials een aanrader. In mijn ogen zouden de verschillende testen zelfs verplicht moeten zijn tijdens de rijles sen.' Bewustwording Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (R0VZ) financiert Trials in het kader van hun Beleidsplan Verkeersveiligheid 2010-2020. Christine Dingemanse van het R0VZ: 'Beginnende automobi listen zijn relatief vaak betrokken bij ongevallen. Onervarenheid en overschatting Van de rijcapaciteiten spelen hierbij een belangrijke rol. Samen met ZLM Verzekeringen maken wij het mogelijk om jongeren te laten ervaren hoe het bijvoorbeeld is om te slippen, een noodstop te maken en te merken hoe vracht wagenchauffeurs het verkeer ervaren. Dit alles met als doel jongeren bewuster te maken van hun eigen weggedrag.' Het R0VZ zet zich in'voor de verkeersveiligheid in Zeeland en maakt deel uit van de Provincie Zeeland. Zie ook: www.rovz.nl Kijk voor het volledige dagprogramma en aanmeldmogelijkheden op www.trials.nl In de maand mei organiseert Promotie Zeeland Delta op vier achter een volgende zaterdagen een fietstocht. Deze maand nog op 21 mei in Zeeuws-Vlaanderen en 28 mei op Schouwen-Duiveland. De routes variëren tussen de 40 km en 50 km. Onderweg kunt u diverse Fietscafés bezoeken en uw deelnemerskaart laten afstempelen, waarmee u spaart voor leuke prijzen. Deelname aan de Fiets-4-zaterdaagse is gratis. De deel- namekaarten zijn verkrijgbaar bij de Zeeuwse VW's of op de startlocatie op de dag zelf. Meer informatie vindt u op: www.vvvzeeland.nl/fietsdag De Fiets-4-zaterdaagse wordt moge lijk gemaakt door de Provincie Zee land en vervangt de Zeeuwse Fiets dag. r\ WÊ—f/m—mm Zeeland Profiel:Statenlid voor de WD sinds 2007 en vanaf maart 2011 lid van de commissie Ruimte, Ecologie en Water (REW). Carla is directeur van het WV Walcheren en Noord Beveland. Ze is al der tig jaar werkzaam in de toeristische sector. Ze gaat voor één krachtige Zeeuwse toeristische organisatie. De snel heid van de ontwikke lingen op digitaal gebied qua kennis en financiën maken een samenwerking nood zakelijk. In haar spaar zame vrije tijd wandelt ze met haar hond en fietst ze graag langs de kust. Ze kent inmiddels alle paadjes van het Zeeuwse fietsknooppuntennetwerk op haar duimpje. Kleinschalige projecten Carla is erg blij met het nieuwe coalitie akkoord Stuwende Krachten, vooral met de aandacht voor de economie en de werkgelegenheid. Dit zijn voor haar belangrijke sectoren, die vooral bij Zeeland passen en dan doelt ze met name op de havens, de landbouw en het toeris me. Juist omdat er een nieuw omgevingsplan moet komen, is vol gens haar de tijd rijp om in het omgevingsplan ruimte te bieden voor nieuwe ontwikkelingen. 'Onze landschappelijke kwaliteiten zijn ook van economisch belang en moeten meer benut worden. Het Zeeuws landschap moet behou den blijven, maar met inpassing van kleinschalige projecten op het gebied van de zorg en toerisme. Daarmee versterk je tegelijkertijd de economie. Voorbeelden van kleinschalige projecten zijn boerderij- winkeltjes, werkateliers, theeschenkerijen en zorgboerderijen.' Ontsluiting 'Een ander belangrijk aandachtspunt is een nieuwe zeesluis in het kanaal van Gent naar Terneuzen. Die heeft namelijk een egorme impact op ontwikkelingen in Zeeuws Vlaanderen zoals de werkgele genheid, het vestigingsklimaat, en de ontsluiting naar België en Frankrijk. Voor een krimpregio als Zeeuws-Vlaanderen zijn al deze zaken van essentieel belang!' 0p maandag 23 mei vindt de openbare Provinciale Statenvergade ring plaats in het provinciehuis vanaf 10.00 uur Zie ook: ps.zeeland.nl Het waterschap heeft op 16 mei 2011 een watervergunning verleend aan Business Park Terneuzen B.V. voor het onttrekken van grondwater om schade aan de keldervloeren van de gebouwen aan de Mr. F.J. Haarmanweg 25 te Terneuzen te voorkomen. Het ontwerp van de 1 e wijziging programmabegroting 2011 van waterschap Scheldestromen ligt vanaf 30 mei op beide water schapskantoren ter inzage. Meer weten? Uitgebreidere informatie over onderwerpen in deze advertentie vindt u op www.scheldestromen.nl/ waterschapsblad. Mocht u niet de beschikking hebben over een computer en meer informatie over een bepaald onderwerp willen ontvangen, dan sturen we u graag de informatie op papier toe. Deze kunt u aanvragen bij de afdeling Communicatie en Bedrijfscultuur (088-2461000). waterschap Scheldestromen Postadres: Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Bezoekadressen: Kanaalweg 1, 4337 PA Middelburg Kennedylaan 1, 4538 AE Terneuzen 088-2461000 (lokaal tarief) info@scheldestromen.nl www.scheldestromen.nl Specialisten in ondernemings- en arbeidsrecht T: (0166) 60 36 60 - info@vanaltenjuridischadvies.nl - www.vanaltenjuridischadvies.nl Colofon Redactie: afdeling Communicatie en Statengriifie Provincie Zeeland. Opmaak: Prepress Provincie Zeeland. Fotografie: Anda van Riet (foto Ben de Reul, Jord Stenvert (foto fietsersl. Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Geïnteresseerd in verschenen nota's of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met de mensen van het informatiecen trum. Via de e-mail infocentrum@zeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 K 00. Of schrijf naar Postbus 6001. 6330 LA Middelburg Bezoekadres: Provinciehuis. Abdij 6, 6331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt 1 juni 2011. Provinciewerk leest u ook via nieuws.zeeland.nl/provinciewerk SALE grote sortering gebruikte en nieuwe onderdelen, van alle merken inkoop van sloop- en schadeauto's afgifte van origineel R. D. W.-vrijwarings- bewijs, lid van A.R.N. Ringweg 1A, Oosterland Tel. 0111-482130 mmwemMtp EM AürmmwmiË ADRIE VAN BURGH

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 12