Opbrengst markt Scherpenisse is met 5400 euro verrassend Na elf jaar stilstaan draaien wieken van Korenaar weer Tapdans en zang luiden week van amateurkunst in Houte 'Je loopt naar het doek en je kwakt de verf er op' Zestig kinderen eten pannenkoeken in pastorietuin Na zwangerschapsverlof niet meer terug naar Sifra i TTT1 a Maurice de Coninck finalist met recept voor Oosterscheldekreeft Zangavond van Woord en Daad Niet waarschijnlijk dat in Poortvliet nog graan wordt gemalen Donderdag 19 mei 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Ze hoeven niet binnen de lijntjes te blijven. Ze mogen de verf gewoon op het doek kwakken, van dichtbij en op een klein afstandje. Action-painting heet het. In Sint-Phi- lipsland en Sint-Maartensdijk heeft de jeugd zich al uit kunnen leven met verf op doek. Ondergrond „Je merkt dat mensen die iets nodig hebben, komen ko pen. Maar gezellige kijkers zijn er steeds minder, dat is de teneur", zegt scriba Jan Kleppe van de Hervormde Gemeente Scherpenisse. De actiemarkt van zaterdag was een succes, ze bracht netto bijna 5400 euro op. „We stonden er allemaal verbaasd van." Maurice de Coninck van restaurant Vis aan de Markt uit Scherpenisse strijdt op dinsdag 31 mei in Schuddebeurs om de titel voor het beste recept met Oosterschelde kreeft. Zijn recept is geselecteerd uit 250 inzendingen en daarmee is De Coninck één van de twaalf finalisten, waaronder zeven met een Michelinster. Industrieel erfgoed Veiligheid Open repetities en demonstraties twaalf verenigingen en instellingen In Haestinge in Sint-Maartensdijk wordt zaterdagmiddag de eerste Week van de Amateurkunst (WAK) in Tholen afgesloten. Deze hele week zijn er vooral open repetities van verenigingen op het gebied van zang, dans en mu ziek. Zaterdagmiddag is in Poortvliet de aftrap gegeven door leerlingen van de MusicalXpres. Tapdansen Gebruik hagelkanon blijft onbevredigend interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl 11 Jeugd kwakt met verf en gaat 'over water lopen Mondriaan de Luxe heet het project van het jeugd- en jongerenwerk dat deze en de komende maanden aller lei activiteiten houdt in de buiten lucht. In Let's move around mikt het jongerenwerk op jongens en meis jes van 12 tot en met 23 jaar. Mondriaan-de Luxe heeft eigenlijk niks met Piet Mondriaan (1872- 1944) te maken, de schilder die geo metrische vormen maakte en in pri maire kleuren werkte en als pionier wordt gezien van de abstractie en non-figuratieve kunst. „Hij werkte juist veel met lijnen," zegt Michael Goudzwaard die voor het jongeren werk dit onderdeel voor zijn reke ning neemt. „Het is eigenlijk een verkeerde naam, maar wel een be roemde schilder." Bij het action painting gaat het juist niet om regels. De omvang van het doek is bepalend. Het druppelen, smijten en kwakken met verf is juist het werk van de Amerikaanse kun stenaar Jackson Pollock, vertelt Goudzwaard aan de deelnemers. Pollock werd het boegbeeld van het expressionisme. Hij werkte niet voor een schildersezel, maar legde de doeken gewoon op de grond en be werkte ze met verf. Voor een schil derij van Pollock werd in 2006, vijf tig jaar na de dood van de kunstenaar, 140 miljoen dollar be taald. Dat gaat er wel in bij de jon geren. Goudzwaard houdt het kort en legt uit wat de bedoeling is want er is wel degelijk over de techniek nagedacht. „Je kunt spetteren met drie tot vier kleuren, maar gebruik niet alle kleuren, anders wordt het alleen maar bruin. Loop naar je doek en kwak het er op, maar hoe meer je smijt hoe meer water er bij komt en hoe dunner het wordt." Het jeugd- en jongerenwerk doet een rondje langs de woonkernen. In Sint Philipsland werd het spits afge beten. Ruim twintig jongeren deden daar mee aan het kwakken met verf. Ook Marc-Jan van der Maas. De 12- jarige leerling van de Kon. Juliana- school maakte er kennis mee en kwam vrijdagavond ook naar Sint- Maartensdijk. Samen met zijn vriendje Harm Riedijk (12) uit de smalstad. Harm die op de Juliana van Stolbergschool zit, had dit nooit eerder gedaan. „Heel leuk," zegt hij als hij zijn speciale schildcrspak weer heeft uitgetrokken en trots met zijn schilderij naar huis gaat. Harm heeft hele felle kleuren gebruikt: geel, rood en roze. Mare-Jan legde op een donkerblauwe ondergrond de basis voor een abstract lijnenspel met wit, zwart en zilver. Met dezelf de techniek zijn er hele andere resul taten bereikt. Marlocs den Hollander loopt stage bij het jeugd- en jonge renwerk. Ze is derdejaars (gemeng de leerweg) op het Westerpoort in Tholen. Ook zij heeft dit nooit eer der gedaan. Rose-, witte- en felgroe ne lijnen spatten van haar doek. Een aantal jongeren komen bij de half open tent kijken, maar zijn niet met een enthousiast. Ja, als ze elkaar met verf mogen bespuiten. Maar dat staat Michael niet toe. Morgen (vrij dag) staat in Poortvliet aan de Dee- straat vanaf vier uur 's middags le vend tafelvoetbal en boogschieten op het programma. Op 4 juni kun nen jongeren in de haven van Flup- land vanaf vijf uur 's middags in een aquabal over het water lopen. Op 10 juni kan er weer aan action painting en aan boogschieten worden gedaan in Sint-Annaland op het trapveld bij de Wellevaete vanaf half acht 's avonds. Marc-Jan van der Maas (links) en Harm Riedijk op de Haven in Sint-Maartensdijk met hun bewerkte doeken. Snuffelen in tweedehands boeken is voor veel bezoekers een favoriete bezigheid. De donkere luchten dreven zater dagmorgen snel weg, de zon brak door en met een windje erbij was het prima weer voor de verkoping die de Hervormde Gemeente orga niseerde in gebouw De Hoeksteen en op het parkeerterreintje er tegen over. Bezoekers kwamen uit het he le dorp en ook van elders. Hel aan bod was divers. Buiten waren bij voorbeeld tweedehands boeken, bloemen en planten, en stoffen te vinden. Binnen vonden onder meer de verschillende soorten koeken gretig aftrek, de sieraden en de kaas. Bezoekers konden er een kopje kof fie of thee drinken, of een glaasje fris. De markt wordt georganiseerd door het activiteitenteam van de kerk. „De dames Jannie Jasperse, Lcnic Ponse, Rianne Vroegop en Marjo- lijn Kleppe doen dit al jaren", ver telt Jan Kleppe. Zij krijgen hulp van de nodige andere vrijwilligers. „Om cake te bakken, of te helpen bij de verkoop." Want naast ondernemers die hun spullen aanbieden, worden op de markt de nodige zelfgemaakte artikelen verkocht. „Een dochter van Rianne Vroegop had bijvoor beeld decoraties gemaakt." In een schuur vlakbij was er een programma voor de kinderen: 's morgens knutselen en 's middags een spel. Met nog aanmeldingen op het laatste moment deden hier zestig kinderen aan mee. Ze aten tussen door samen pannenkoeken in de pastorietuin, gebakken door enkele behulpzame moeders. „Het was in alle opzichten een geslaagde dag", aldus Kleppe. „Mensen konden el kaar ontmoeten. Het was gezellig. Verschillende bezoekers van elders vonden de sfeer erg goed." De op brengst van de actiemarkt wordt ge bruikt voor het onderhoud aan de monumentale dorpskerk van Scher penisse. Verloskundige Verdonk neemt meer tijd voor gezin Ze is 39 jaar en voor de vijfde maal in verwachting. Verloskundige In- grid Verdonk uit Tholen gaat zich meer aan haar eigen kinderen wij den dan aan anderen. Ze stopt in de Verloskundepraktijk Sifra Tholen in de Vliethof. Zc gaat met zwangerschapsverlof, maar keert niet meer terug, zegt zc. „Ik doe het werk ontzettend graag. Het is echt een passie. Ik heb mee geholpen de praktijk op te bouwen, maar ik zie het gezin nu als nummer één. Ze gaat van haar gezinsleven genie ten. Haar oudste kind is inmiddels dertien. Het werk gecombineerd met het moederschap is druk. „Er gaat veel tijd in het werk zitten. Ik ben nog steeds fulltime bezig. In het be gin hadden we iemand voor de kin deren, later zijn ze naar de kinderop vang gegaan. Het is een heel geregel. Nu de oudste alweer dertien is, merk ik hoe snel het allemaal omgevlogen is." Hoeveel bevallingen ze heeft be geleid weel ze niet. „Dat wordt me vaak gevraagd. In het begin hield ik dat nog wel bij, maar de laatste jaren niet. Maar ik denk wel duizend hoor." Ingrid Muringen werkte voor heen negen jaar als verpleegkundige op de afdeling verloskunde in Lic- vensberg. In 2005 studeerde ze als verloskundige af. In 2006 richtte ze samen met Marlien van Kempen Si fra op in Tholen. Petra Timmers volgt haar op en doet de praktijk nu samen met Marlien van Kempen. Ze hebben ondersteuning van Klazine Sperling die stage loopt. Zaterdag is er een afscheidrcccptie in de Vliethof van elf uur 's ochtends tot twee uur 's middags. Voor ouders bij wie Verdonk geholpen heeft bij de zwangerschap en de bevalling, maar ook voor andere relaties. Scherpenissenaar bereidt diner in Schuddebeurs Het is de tiende nationale combina tiewedstrijd met Oosterscheldekreeft en Moet Chandon champagne. De gastronomische wedstrijd wordt ge houden in hostellerie Schuddebeurs en vindt plaats in samenwerking met het champagnemerk, de academie voor gastronomie en de stichting Promotic Oosterscheldekreeft. Volgens de organisatoren heeft de Oosterscheldekreeft een zeer bijzon dere, eigen delicate smaak en komen deze smaakcigenschappen zeker tot hun recht in de vorm van een origi neel gerecht met een bijpassende wijn. Vandaar de combinatie met de champagne, ditmaal een Grand Vin tage 2002. De jury staat onder voorzitterschap van dr. PR. Klosse, directeur van de academie voor gastronomie en be staat verder uit wijnschrijver Gert Crum en meesterkok van het Bilder- berg landgoed Lauswolt, Marc van Gulick. De prijsuitreiking wordt ver richt door eregast H. Schuwer, de Nederlandse ambassadeur te Brus sel. In de afgelopen negen edities is de prijs nog geen enkele keer naar een Zeeuws restaurant gegaan. Vorig jaar won restaurant Sonoy uit Emmel- oord. Er doen naast Vis aan de Markt nog twee Zeeuwse restaurants mee: Mondriaan uit Domburg en Scherp uit Middelburg. Het comité van Woord en Daad houdt morgen een zangavond in dorpshuis De Wimpel te Sint Philips land, aanvang half acht. Aan deze zangavond wordt medewerking ver leend door het christelijk vrouwen koor De Lofstem en jeugdkoor Van Knop tot Bloem, beide uit Sint Phi lipsland en o.l.v. Wilma van Duuren. En kinderkoor De Regenboog uit Oude Tonge o.l.v. J. van 't Hof. De opening, meditatie en sluiting wor den verzorgd door oud-Sint-Anna- landcr ds. P.M. van 't Hof uit Oude Tonge. De collecte, die tijdens deze zangavond zal worden gehouden, is bestemd voor het project gezond heidszorg in Bangladesh, waarbij de meest hulpbehoevende gezinnen voeding en medische zorg ontvan gen. De netto-opbrengst wordt ver drievoudigd door het ICCO. Paul Christiaanse geniet zaterdag van de draaiende wieken van zijn molen De Korenaar. Elf jaar lang stonden ze stil, maar sinds dit jaar gaan ze weer geregeld door de rondte. En dan toch zeker op de nationa le molendag. Voor de gelegenheid heeft eigenaar Christiaanse vlagge tjes tussen de wieken gespannen. Een feestelijk gezicht, en je hoort ze klapperen in de wind. In de afgelopen jaren is er het nodi ge verspijkerd aan de Poortvlietse korenmolen, een rijksmonument. En dan vooral aan de buitenkant. „De binnenkant willen we eigenlijk zoveel mogelijk in de oude staat houden", zegt molenaar Christiaan se, wiens vader De Korenaar nog De familie Christiaanse verwelkomde bezoekers bij de feestelijk versierde molen met koffie. bedrijfsmatig heeft geëxploiteerd. Met een fraai geelgeschilderde romp staat de molen in de Molen straat er netjes bij. „Aanvankelijk zouden twee wieken en de spruit vernieuwd worden, en de kap. Maar toen eraan werd begonnen, bleek de toestand een stuk slechter te zijn dan gedacht." Christiaanse wist met hulp van een oud-medewerker van Monumentenzorg een aantal subsi diebronnen aan te boren voor het noodzakelijke herstel. „De kap was eraf, alles lag open en dus was snel heid geboden." De molenaar legt uit dat verschillende onderdelen, 'zoals de planken van de 4,60 meter hoge stelling, van bilinga (een tropische hardhoutsoort) zijn gemaakt zodat ze lang mee kunnen. Hij heelt de af gelopen tijd zelf het nodige aan de molen geklust. „Op die manier kan ik langer van de subsidiegelden ge bruik maken, want ik spaar arbeids loon uil." De Korenaar is in 1710 gebouwd en was de eerste stenen molen op het eiland Tholen. In 1950 is er een elektromotor in geplaatst, en dat is in 1969 nog verder uitgebreid. Daardoor was de molenaar voor zijn bedrijf niet langer afhankelijk van de wind. De motor blijft in het mo nument behouden, want zc wordt aangemerkt als industrieel erfgoed, vertelt Paul Christiaanse. Dat hij ooit weer graan gaat malen, is on waarschijnlijk. De Poortvlietenaar stak zijn licht op bij verschillende Zeeuwse collega's. „Je moet afzet hebben. En dan nog is het nauwe lijks rendabel te krijgen, zo is me verteld." In de molen liggen twee koppels stenen: één voor graan en één voor veevoer. Deze laatste ste nen zijn grover. De houten kast is er af, want die is volop aangevreten door de houtmijl. Zaterdagmorgen begint Christiaan se met de wieken op het noorden, maar gaandeweg de ochtend moet hij ze steeds verder richting het westen kruien. De zeilen hoeven er niet aan, want de wieken lopen licht. Alleen als de wind wegvalt, wal zaterdag geregeld het geval is, gaat de snelheid er uit. Vanaf de stelling van De Korenaar is te zien dat molen De Hoop in Tholen eveneens draait. Hier is André van Weenen, sinds kort door de gemeente als hulpmolenaar aan gesteld, samen met vrijwillig mole naar Oscar Huiskamp aanwezig om bezoekers te ontvangen en rond te leiden. Van Weenen had al van jongsaf belangstelling voor de mo len, vertelt hij. Maar alvorens aan de opleiding voor molenaar te be ginnen, moest hij eerst zijn hoogte vrees overwinnen. En dat is hem ge lukt. „Ik klim nu gewoon in de wieken", vertelt de jonge Thole- naar. Tijdens zijn rondleiding wijst hij op een verkleuring in de binnen wand. „Daar heeft een rookkanaal gezeten. Van het woongedeelte dat er tot 1901 in de molen was." De Hoop is in 1736 gebouwd op de stadswallen. Ze is ooit met dik vijf meter verhoogd omdat de omrin gende begroeiing de windvang be lemmerde. De stelling zit een stuk hoger dan bij de molen in Poort vliet: op 10,80 meter. Huiskamp draait al dertig jaar op de Thoolse molen. Nu er drie jonge molenaars in opleiding zijn - naast Van Weenen zijn dat Mare Polder man en André de Moed - neemt zijn enthousiasme weer toe. „Ik zag al gebeuren dal er straks geen opvol- ger.zou zijn." De Hoop is instructie molen van het Gilde van vrijwillige molenaars. De opleiding is de laat ste jaren veranderd, legt Huiskamp uil. Voorheen moesten de molenaars in opleiding een geweldige hoeveel heid theorie - over allerhande typen molens - kennen. Dat is minder ge worden, terwijl het veiligheidsas pect meer de nadruk heeft gekregen. Veiligheid op twee fronten: voor de molenaar en de bezoekers, en voor de (meestal monumentale) molen zelf. „Een molen blijft een werk tuig. waarmee je verantwoord moet omgaan. Daarnaast is het opletten voor gevaarlijke situaties." Zo wordt bijvoorbeeld standaard het gedeelte van de stelling waarover de draaiende wieken scheren, afgezet met rood-wit lint om het publiek er vandaan te houden. De verscheidenheid aan kunst die door inwoners van Tholen op ama teurniveau wordt beoefend, kon en kan deze week door iedereen beke ken worden. Muziek bij Euterpe, Accelerando en de Zeeuwse Mu ziekschool, dans bij Dodi-Dodi, de Small Town Dancers en De Zeeuwse Reie, en koorzang bij Voix, Schorrekoor en Clarity. Daarnaast is schilderen en tekenen te zien bij THAKS en het Kunst centrum Tholen. Ten slotte is er de MusicalXpres, die zang, dans en drama presen teert. Ze coördineert, op verzoek van de gemeente, deze eerste Thoolse WAK. Alle verenigingen en instellingen op het gebied van de amateurkunst in Tholen zijn aangeschreven. Met twaalf deelne mers deze eerste keer is Jorina Verhees tevreden. „Dat is ons hon derd procent meegevallen. Maar we hopen natuurlijk dat volgend jaar iedereen meedoet." Dan zal de WAK in de eerste weck van juni zijn. In 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet blijft het zaterdagmiddag rustig bij de opening van de WAK. Ouders van enkele deelnemers, en wat an dere belangstellenden komen een kijkje nemen. Het programma - waarvoor 's morgens nog druk is geoefend - begint met tapdansen. De parketvloer in de grote zaal leent er zich prima voor, en de jon gelui dansen enthousiast. Zanger Joris Smit uit Tholen - vorig jaar winnaar van Tholen's got talent - vertolkt een nummer alleen, en daarna drie liedjes met het gele genheidsbandje That's it. Ze slui ten af met de eigen compositie Rhythm, geschreven voor de Zeeuwse voorronde van de Kunst bende. De jongens hebben er zichtbaar plezier in. Wie zeker succes oogst, is Romina Bajramo- vic die een gedicht voordraagt. „Een uur geleden is me gevraagd om dat te doen, toen moest ik het nog schrijven", vertelt ze. Op de bovenverdieping van 't Ou we Raed'uus is werk te bewonde ren van de cursisten schilderen van Jules Thannhauser uit Tholen. In dividueel werk, maar ook samen gevoegde stukken rond één thema (bijvoorbeeld paddenstoelen). Er staat een reeks schilderijen van elf achtige figuren, in heel heldere kleuren. „De MusicalXpres heeft daar belangstelling voor omdat ze mooi zouden passen in het decor van de musical Alice in Wonder land", vertelt Thannhauser. De afsluiting van de Week van de Amateurkunst begint zaterdagmid dag op de Markt in Sint-Maartens dijk met een MP3 experiment. Aansluitend worden in Haestinge de prijzen uitgereikt van de kunst wedstrijd voor de basisscholen, waarna de musical Winkel van Sinkel wordt opgevoerd. Wethou der Van Dis sluit de WAK officieel af. In 't Ouwe Raed'uus was tapdansen een van de onderdelen die de MusicalXpres liet zien. Het gebruik van het anti-hagcl- kanon door fruitteler A. Alkema in Sint-Maartensdijk blijft voor de ondernemer én de omwonenden onbevredigend. Dat antwoorden b. en w. op vragen CDA-raadslid Rob Duijm. Het anti-hagclkanon mag nu alleen overdag worden gebruikt. Duijm wilde weten of er een werk bare regeling te maken is voor be trokkenen, en of die is afgestemd met die in andere Zeeuwse ge meenten. Volgens het CDA is er al zoveel over gesproken dat er nu wel eens aan een aanvaardbare oplossing ge werkt kan worden die voor de fruit teler én de omwonenden accepta bel is. B. en w. verwijzen naar het activiteitenbesluit waarin gemid delde geluidsniveaus voor overdag (50 decibel), 's avonds (45 db) en 's nachts (40 db) zijn opgenomen, en voor piekniveaus in deze perio des (70, 65 en 60 db). Afhankelijk van de afstand tot woningen kan dat betekenen dat de generator wel of niet, of soms gebruikt kan wor den. B. en w. kunnen er van af wij ken, maar alleen in bijzondere situ aties. Namelijk bij vergunde situa ties. Met plus 5 db, maar in de Thoolse situatie is volgens b. en w. geen sprake van een bestaande of vergunde situatie. De gemeente verwacht echter dal een verruiming door de rechter zal worden vernie tigd. Alle gemeenten hebben vol gens b. en w. hun eigen verant woordelijkheid als het gaat om hel uitvoeren van landelijke regelge ving. OV-eliipkaart. Vanaf 7 juli verdwijnen de strippenkaart en de chipknip in het openbaar vervoer in Zeeland. Dan wordt de ÓV-chipkaart ingevoerd. De provincie is bezig met de laatste loodjes van de campagne om de OV-chip- kaart in te voeren. Reizigers moeten bij het instappen en bij het uitstappen hun pasje voor een schermpje houden waarna het rittarief automatisch van de rekening wordt gehaald. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 11