LABO BAL Vrije Herv. Gem. in moeilijk parket Sint-Annalandse molen Vier Winden draait nu officieel na grote restauratie Laatste lied is gezongen voor gemengd koor VZOS Ds. Zwartbol naar O.G.G. Stavenisse Website CJG van tien mille Demi en Rafi Jungbeker zetten wieken in werking AUTOSCHADE? Verdachte shovel industrieterrein Biebgeld terug in de gemeentekas 'Ik vond het geweldig, een hele eer' Donderdag 5 mei 2011 67e jaargang no. 25 Zangvereniging vindt geen opvolger dirigent De christelijke gemengde zangvereniging Vooruitgang Zij Ons Streven (VZOS) te Sint Philipsland wordt opge heven. Op een buitengewone ledenvergadering. Eerder stopte ook VZOS Sint-Annaland al. Hebben de leden dat in meerderheid beslist, dat meldt voorzitter Henk Geluk. Deze week Blom tot 93ste in bewonerscommissie Eerste Thoolse pannenkoekenhuis Zeeuwse Fiets-4-Zaterdaagse Hotel Zeeland, Tholen -10 uur Ds. Jvan der Sleen preekt niet meer De leden van de in 1996 gestiehte Vrije Hervormde Ge meente Seherpenisse beraden zieh donderdagavond 12 mei over de toekomst van het circa 130 leden tellende kerkgenootschap. Ds. J. van der Sleen gaat vanaf Goede Vrijdag niet meer voor in de twee zondagse erediensten omdat hij 'psygisch aan de grens zit'. Er worden nu lees diensten gehouden. Daarnaast gaat diaken P. Lissenburg die opgeleid wordt als predikant, voor. Met een ruk aan een touw lichten de tienjarige Demi en haar zesjarige broertje Rafi de vang van molen de Vier Winden. Het bijna twee eeuwen oude bouwwerk (1847) staat in de voortuin van hun woning aan de F.M. Boog- aardweg in Sint-Annaland, maar dit hebben ze nog nooit met zijn tweetjes gedaan. „Altijd alleen met papa", zegt Rafi. Daarmee bedoelt hij Patrick Jungbeker. De molen is na een restauratieproces van vijf jaar, de woning mee gerekend, volledig af en daarom werd die vrijdag offi cieel geopend. Speciaal lied Tranen voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2.Tholen, tel. 0166-607060 Eeridrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon Q166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl ad vertentie@eendrachtbode. ni. admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het eriige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. „We zitten in een heel moeilijk par ket", zegt ouderling en scriba A.J. v.d. Brecvaart, die november vorig jaar het secretariaat overnam van J.C.A. Geuze uit Tholen, die de Vrije Hervormde Gemeente Scher- penisse verliet. „Vanaf het begin zijn onze leden een predikant gewend geweest - ds. Van der Sleen ontbrak vrijwel nooit en was de samenbin dende figuur in de gemeente - en nu we al geruime tijd leesdiensten heb ben, is dat voor verschillende leden moeilijk te aanvaarden, hoewel de gemeente gelukkig nog trouw op komt. Overigens zijn er van^f het begin helaas altijd mensen geweest die weggingen, terwijl anderen er gelukkig weer bijkwamen." Ds. Van der Sleen deed vorig jaar een verzoek om toegelaten te worden tot de Hersteld Hervormde Kerk, maar dat werd afgewezen. „Voor hem bij zonder spijtig", zegt scriba Van de Breevaart. „Dat bouwde bij hem de. nodige spanningen op, maar Ook in onze gemeente bracht het beroering teweeg." De Vrije Hervormde Scher- penisse zou haar predikant van het eerste uur wel eens kunnen kwijtra ken. „Overigens heeft ds. Van der Sleen altijd aangegeven dat het ver standig zou zijn om aansluiting te zoeken bij andere kerkelijke ge meenten, maar onze leden hebben daar niet voor gekozen", zegt de scriba. „Als kerkenraad vinden wij samenwerking gewenst, want er al leen voorstaan, dat wordt nu moei lijk. Daarom wordt 12 mei een hele belangrijke ledenvergadering." De Vrije Hervormde Gemeente is voortgekomen uit de Hervormde Gemeente Seherpenisse. Ds. Van der Sleen stapte er voor de scheuring in mei 2004 al uit omdat hij de gevol gen van de fusie die leidde tot de Protestantse Kerk in Nederland vreesde. Na eerst in het Holland Huis diensten te hebben gehouden, werd de voormalige Rabobank op de hoek Laban Deurloostraat/Wilhel- minastraat gekocht en met veel vrij willigers verbouwd tot kerkgebouw. Er was sprake van een streekge- meente, want behalve uit Seherpe nisse kwamen de kerkgangers ook uit Sint-Maartensdijk, Stavenisse, Poortvliet, Tholen en Sint Philips- land. „Onze leden komen uit allerlei kerken", zegt Van de Breevaart. De twee zondagse erediensten om 9.30 en 14.30 uur trekken elk zo'n hon derd kerkgangers. De kerkenraad bestaat uit drie leden: naast ouderling Van de Breevaart en diaken Lissenburg is er nog diaken D. v.d. Velde. „Wij hebben geen pasklare oplossingen voor de ontsta ne situatie", zegt de scriba. „De ker kenraad hoopt wel dat onze kleine, kwetsbare gemeente één blijft, on der de zegen van de Hcere. En we wensen de dominee met zijn gezin sterkte toe in deze moeilijke omstan digheden." Nadat dirigent Jan Wesdorp zijn ver trek had aangekondigd, is hel bestuur na de jaarvergadering in januari naarstig op zoek gegaan naar een op volger. Alle leden stemden daar toen mee in. Het bestuur is aan de slag ge gaan en gaf zich daarvoor ongeveer twee maanden de lijd. Dat betekende dat er medio april duidelijkheid moest zijn over de opvolging. In die tijd is door het bestuur, in overleg met de leden, met verschillende kan didaten en kandidates contact gelegd en gesproken. Toch heeft dit niet tot een benoeming geleid, omdat geen van hen in de profielschets paste die het bestuur en de leden voor ogen hadden. De leden hebben dit beleid van het bestuur gesteund. Toen het na de gestelde twee maan den niet gelukt was een geschikte opvolgfcrjster te vinden, heeft het bestuur een buitengewone ledenver gaderingen uitgeschreven. Na twee vergaderingen, waarbij verkend is of er nog kansen waren voor voortzet ting van VZOS onder een nieuwe di rigent^), heeft het bestuur moeten concluderen geen kansen meer te zien voor voortzetting van VZOS. Daarnaast was het eerdere signaal dat meerdere leden kozen voor op heffing, voor het bestuur ook duide lijk. ZIE VERDER PAGINA 3 Voor Rien Hoek is Stavenisse centrum van Oosterschelde Jantine van de Rhee zamelt geld in voor de Cliniclowns Detector helpt Wim Aarnoudse bij vinden verloren trouwring EN VERDER... Nieuwe ZEBRA-fietsroute vanuit Tholen TBS geëist voor verdachte Sint-Maartensdijk BETER EEN BROOD IN DE ZAK DAN EEN PLUIM OP EEN HOED Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De heer B. Blom heeft zijn functie als voorzitter van de bewoners commissie van Vroonhof in Sint- Annaland neergelegd. Vanwege zijn hoge leeftijd. Blom is 93 jaar, was hij van mening dat 'iemand anders het maar eens moest gaan doen'. Het bestuur besloot, zij het met enige aarzeling, aan zijn verzoek te voldoen en heeft hem dank ge zegd voor alles wat hij als voorzit ter voor de Vroonhof heeft gedaan. Het bestuur bestaat nu uit: voorzit ter C. v.d. Repe, secretaris W. van Vossen, penningmeester mevrouw S. de Jonge, regeling zaalhuur me vrouw D. Poot, .lid de heer C. Pleune. .M. De Oud Gereformeerde Gemeente Stavenisse krijgt weer een eigen pre dikant: ds. Th.L. Zwartbol (49) uit Edc-Wckerom heeft het beroep aan genomen. De inlrededatum is nog niet bekend. Sinds 16 juli 2008 is de OGG Stavenisse vacant. Toen vertrok ds. Gerritsen naar Canada, waar hij in Salford (Ontario) werkt. De kerken raad bracht in de vacante periode vijf keer een beroep uit: twee keer op een lerend ouderling en drie keer op een predikant, onder wie ds. Zwartbol. Dat was oktober vorig jaar. maar toen bedankte hij nog. De tweede keer zei hij wel ja. Ds. Zwartbol komt met zijn vrouw en drie van hun vier kinderen (één is er getrouwd) de komende zo mer naar de pastorie in de Poststraat. De gemeente Tholen trekt 10.000 eu ro uit voor het maken van een aparte website voor het centrum voor jeugd en gezin (CJG) dat in het gemeente huis wordt ondergebracht. B. en w. sluiten hiermee aan bij de andere ge meenten in de Oosterschelderegfo. De opmaak van de website, die wordt gemaakt door Hollantlsch Welvaren, is praktisch hetzelfde, maar wel toe- gespits op lokaal niveau. Er komt landelijke informatie over opvoeden en opgroeien op, maar ook lokale in formatie over de openingstijden en activiteiten. B. en w. hebben inge stemd met het convenant gedeelde zorgen voor aansluiting van de jeugd zorg bij het jeugdbeleid. Hel preven tief jeugdbeleid is een gemeentelijke taak, de provincie doet-de jeugdzorg, de tweede lijn. Tot de eerste lijn van de gemeente hoort ook het centrum voor jeugd en gezin en de wet maat schappelijke ondersteuning. Een shovel met de lampen aan en de sleutels in het contact op het indus trieterrein in Tholen. Verdacht, dacht B&B Beveiliging woensdagavond bij de surveillance om half twaalf. De machine met zware laadschop stond op het grasveld tussen sport school Salus en Melse ijzerwaren en gereedschap. Een bestuurder was in geen veld of wegen te bekennen. Van den Berge alarmeerde de politie die heel snel ter plaatse was en een on derzoek instelde. Bekend is dat der gelijke machines veelal gebruikt worden bij ramkraken. Emilc en Juliette Hirdes uit Seher penisse hebben de Panncnkoekcrei geopend. Volgens hen is dat het eer ste echte pannenkoekenhuis van Tholen. De Panncnkoekcrei is ge vestigd op de Gorishoekse Hoeve in Seherpenisse, een combinatie van camping Gorishock, camping de Hoeve en de Pannenkoekerei. Naast pannenkoeken kan er ook gekozen worden uit vlees- of visgerechten. De pannenkoeken worden gemaakt van het meel van Zeeuws vlegel. Naast recreanten kunnen ook inwo ners bij het restaurant terecht. De.gemeente krijgt 9.722 euro terug van de openbare bibliotheek. Dat bedrag is namelijk over van de jaar rekening van 2010. B. en w. beslui ten dan ook in te stemmen met de jaarrekening mits het positief resul taat wordt teruggestort. De gemeen te is nog niet akkoord met de voorlo pige begroting voor 2012. Er zijn nog geen afspraken gemaakt over het budget. Daarover zal het college eerst rond de tafel gaan met dc di rectie van Biblioosterschelde. De stichting had al een ontwerp-begro- ting ingediend op verzoek van ande re gemeenten, maar voor Tholen is deze nog niet juist. www.vvvzeeland.nl/fietsdag Zee ESI Advertentie I Concordia brengt muzikale hulde aan Adrie van der Reest Adrie van der Reest uit Anna Jacobapolder geniet nog na van de koninklij ke onderscheiding die ze vrijdag kreeg opgespeld. Ze had er geen notie van wat ze te wachten stond toen haar zoon haar 's morgens kwam ophalen. „Hij zei dat we ergens naar toe moesten. En dat zijn vrouw en kinderen met een ander mee waren gereden." De 75-jarige Jacobiaanse werd naar Tholen gebracht waar een bus voor het uit stapje gereed zou staan, „Ik zag niks. We gingen het gemeentehuis in en toen begon ik het te begrijpen. We kregen koffie en een gebakje. Hier is wat aan de hand, dacht ik. Toen zag ik het. Ik kreeg te horen dat ik nog even moest even wachten en dat ik werd opgehaald." Het was een hele belevenis waar Adrie van der Reest helemaal niet op gerekend had. Maar ze heeft er wel van genoten, zegt ze. „Ik heb het maar over me heen laten komen." Haar kinderen zaten in de zaal, maar die had ze niet gezien toen ze naar haar stoel werd gebracht. Ook niet de mensen van de vrouwenbond en de afgevaar digden van de Gereformeerde Kerk waarvoor ze actief is. „Ben jij er ook?," zei ze nadat ze haar lintje had gekregen, lid in de Orde van Oranje Nassau, en weer de zaal in kon lopen en bekenden zag. De volgende ochtend woonde ze samen met de elf andere gedecoreerden de aubade bij in Sint-Annaland. Op het bordes van het streekmuseum, het voormalige gemeentehuis van Sint-Annaland. Maar toen ze weer thuis in Anna Jacobapolder kwam, was het nog niet afgejo- pen. Ze kreeg ook nog een muzikale hulde van muziekvereniging Concordia. Die was na de aubade in Sint Philipsland doorgereisd naar Anna Jacobapolder. Stoffel Nuyens van Concordia: We hadden van te voren afgesproken dat we voor haar zouden spelen. Om tien uur gaan we altijd naar dc Polder, maar Adrie van der Reest was toen nog in Sint-Annaland. Toen we bijna klaar waren met dc rondgang zagen we ze aankomen. Voorzitter Bram Boon heeft haar toen ge vraagd of ze het goed vond dat we een nummertje voor haar zouden spelen." Ze antwoordde dat ze het zeker op prijs stelde. Nadat Boon haar had gefelici teerd speelde Concordia Holland jubelt, waar een aantal vaderlandse liedjes in zijn verwerkt zoals In een blauw geruite kiel. Tot slot werd het Wilhelmus ge speeld. Adrie van der Reest vond hel allemaal prachtig, zegt ze. Zc kreeg heel veel felicitaties. „Dit had ik nooit durven denken." Rafi (links) en zijn zus Demi Jungheker lichten voor het eerst samen de vang om de wieken van molen de Vier Winden in beweging te brengen. De wieken zijn versierd met kleuri ge vlaggetjes en aan de reling van de omloop dansen trossen ballon nen op de wind. Maar ook zonder dat heeft dc Vier Winden genoeg details om op te vallen. Het is mis schien wel de meest gedecoreerde molen in dc gemeente. Dc deurtjes zijn voorzien van ramen met een silhouet van de molen en er staat in sierlijke letters dc naam van de mo len op. Ook de wieken zijn be schreven. De één vindt hel mooi, de ander vindt het iets teveel van het goede. Maar er is in elk geval voldoende belangstelling voor het moment dat de wieken in beweging worden ge zet, want de groepen 3 tot en met 6 van de School met de Bijbel en de Casembrootschool uit Sint-Anna land komen er speciaal voor naar de molen toe. Het is niet de eerste keer dat de wieken gaan draaien. Vorig jaar was de restauratie al klaar en in februari had de molen al meer dan 10.000 omwentelingen achter de rug. De kinderen hebben ook ballonnen bij zich. En een papier met een liedtekst, speciaal voor dc molen. Hel is op dc melodie van 'Daar bij die molen' en dc tekst is aangepast door juf Carla Wesldorp van dc Ca sembrootschool. Het eerste couplet en refrein gaat als volgt: 'Ik weel een heerlijk plekje grond, daar waar die molen staat Waar ik het al-lcr-licf-stc kom, waarvoor mijn hartje slaat Dc molen is mooi op geknapt, daar aan de Boogaardweg En sinds die tijd draait hij steeds meer; is dat niet prachtig zeg! Refrein: Daar bij die molen, die witte molen Daar op ons dorpje waar ik zooo-veel van hou Daar bij die molen, die mooie molen Daar blijf ik komen, dat plek-je blijf ik trouw!' Ze zingen het pas nadat Marianne Jungbeker ze hen daar een seintje voor geeft. Eerst spreekt ze haar man Patrick op de omloop toe. Ze bedankt hem voor zijn vele inspan ningen om het project tot een goed einde te brengen. Patrick paTa ook de microfoon en zegt dat de molen ook voor de kinderen is gerestau reerd. maar ook weer voor hun kin deren. De molen is weliswaar klaar, maar er is nog wel een tekort op de be groting van 5000 euro. De stichting molen de Vier Winden hoopt dat door middel van giften en spon soring te kunnen wegwerken. Onder de schoolkinderen zijn ook Demi en Rafi en zij zijn inmiddels door hun moeder naar boven geroe pen. Marianne telt tot drie en dan wordt de molen door de twee kin deren in werking gezet. Ze telt nog een keer en dan laten Demi cn Rafi de ballonnen van de omloop los. De rest van de kinderen laten ook hun ballonnen op en dan begint dc muziek. Felicitaties tussen de leden van het gezin Jungbeker. Er zijn onderdrukte tranen. Toch een emo tioneel moment. In de tuin staal Ingrid van Ouden- nicl. Zij kijkt met open mond naar de draaiende wieken. „Zoiets maak je maar één keer in je leven mee", zegt ze. Ingrid raakt niet uitgeke ken op de molen die praktisch in haar achtertuin staat. De Sint-An- nalandse woont aan de Tjalk, vlak bij de molen. „Ik heb het volledige restauratieproces gevolgd." Ze is onder de indruk van het vernuft dat de mensen in de geschiedenis al hadden. Ingrid vindt het zonde dat er nog niet genoeg geld is ingeza meld cn stopt voor vertrek nog een bedrag in de speciaal daarvoor op gestelde collectebus. De kinderen krijgen een appel mee terug naar school. Zij mogen een andere keer de molen komen be zichtigen. Er is na de opening een receptie voor genodigden met kof fie cn gebak, petit fours met de af beelding van de molen. Fotografie van dorpsgenoot Leo Geuze, lid van dc fotoclub in Oud-Vossemeer. Hij overhandigt hel molenaarsge zin een grote lijst met daarin een foto van de molen. Het is één van de diverse foto's die hij al van de molen heeft gemaakt. Dc molen staat er volledig op. Moeilijk, zegt hij, want de molen staat dicht op de rest van de bebou wing en is omgeven door struiken. Maar gehurkt in de voortuin, aan het begin van het tuinpad, is het ge lukt. Concordia speelt het Wilhelmus voor Adrie van der Reest aan de Noordweg in Anna-Jacobapolder.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1