LABO BAL 'Bijna alle scholieren op de fiets nemen voorrang op rotonde' Dodenherdenking krijgt gezicht met foto van Engelse militair Leden stemmen in met aankopen van weegbrug Cel voor poging oplichten Rabobank in Sint-Annaland AUTOSCHADE? Familieleden bezoeken graf op begraafplaats Sint-Annaland zie ook pagina 3 Nancy van Kempen waarschuwt voor gevaarlijke situatie Poortvliet Nancy van Kempen brengt elke dag haar 8-jarige zoontje Naud naar de Jenaplanschool in Poortvliet. Meestal op de fiets, bij slecht weer met de auto. Ze moeten vanuit hun huis aan de Kruytenburgseweg de rotonde oversteken. Het valt haar op dat de fietsende scholieren nooit stoppen terwijl ze dat bij de rotonde wel moeten omdat het autoverkeer voorrang heeft. „Dit gaat vandaag of morgen een keer mis." In de remmen Donderdag 28 april 2011 67e jaargang no. 24 Tholen herdenkt de oorlogsdoden Animo woningen Vestetuin groot Stavenissenaar op A58 aangehouden na tonen pistool Asbest in helft van basisscholen De heemkundekring Philippuslandt gaat de weegbrug in Sint Philipsland aankopen. Een meerderheid van de aanwezige leden op de jaarvergadering ging daar dins dagavond mee akkoord. En Jan Kempeneers werd be noemd tot lid van verdienste van de vereniging die tien jaar bestaat. Het'jubileum wordt niet uitbundig ge vierd, zegt voorzitter Fons Vleghels. „We hebben de centjes straks hard nodig voor het'opknappen van de weegbrug." Boegbeeld Ruim drie ton weg via internetbankieren De rechtbank in Middelburg heeft een 51-jarige inwoner van Den Haag voor een poging tot oplichting van de Ra bobank in Sint-Annaland veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, met een proeftijd twee jaar. Kopstukken spoorloos Deze week 66 jaar na de bevrijding krijgt de Dodenherdenking 4 mei op Tholen nog een nieuw gezicht. Een futo van de 24-ja- rige Engelse militair Victor Rapley, die 17 januari 1945 sneuvelde aan de zeedijk bij Sint-Annaland, kwam zater dag boven water bij het bezoek van een aantal familiele den. In streekmuseum de Meestoof zorgde Arie Weijler voor een kleine ceremonie. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder Jan Oudesluijs zijn waardering uit. Vier broers Levendigheid Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. vnnr ntitnsrhnHps hii nllp mprkpn voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Volgens haar stoppen negen van de tien ook niet als zij of andere automobilisten afslaan op de rotonde. „Ze rijden door zonder op of om te kijken. Ik heb de scholieren er ook wel eens op aangesproken. Dan leg ik uit dat ze voor hun eigen veiligheid beter op moeten letten en moeten stoppen als er een auto komt. Maar ik kan niet voor poli tieagent spelen en ik wil ook niet te bemoeierig overko men. Maar gisteren was het ook weer het geval. Ik sloeg af bij de rotonde maar ze fietsten gewoon door. Er was een meisje dat bijna niet meer kon remmen. Ze zei dat haar remmen het niet goed deden." Het doet zich vooral 's ochtends voor tussen acht en half negen als de jeugd naar school fietst en mensen met de auto op weg zijn naar hun werk. Bij de rotondes op Tholen hebben de auto's voorrang. Het gebeurt regelmatig dat automobilisten inhouden en stop pen om een fietser of voetganger over te laten steken. Dat gebeurt ook als Naud - met helm op - en zijn moeder staan te wachten om over te steken. „Automobilisten stoppen spontaan. Waarschijnlijk omdat hij zo klein is. Maar zo leren we als automobilist het verkeerde aan bij kinderen. Het verhaal kent dus twee kanten." Nancy ge baart dan dat de auto's door moeten rijden en vertelt haar zoontje keer op keer dat hij niet door mag fietsen, ook niet als hij voorrang krijgt. Ook als de verslaggever ter plaatse is, doet zich deze situ atie voor. Naud staat klaar om over te steken terwijl er vanuit de richting Scherpenisse zes, zeven auto's aanko men. Als de eerste stopt om Naud over te laten steken, moet de auto daarachter flink in de remmen om een bot sing te voorkomen. Naud weet wat hem te doen staat en gebaart dat de automobilist door moet rijden. Van Kem pen vindt het zelf wel lastig. „Het wil natuurlijk niet zeg gen dat iedereen maar door moet karren. Ik ben zelf ook geneigd om te stoppen, maar dan leer je verkeerd gedrag aan. Zie verder pagina II. Bij de rotonde aan de Kruytenburgseweg/ Stoofweg in Poortvliet nemen de scholieren bijna altijd voorrang boven het autoverkeer. Bij het monument in het Bosje aan de Vosscmeersepoort in Tholen is woensdagavond 4 mei de jaarlijkse dodenherdenking. Ook in Sint Phi- lipsland is er diezelfde avond een herdenking. In Tholen betrekken leden van de Nationale Reserve vanaf kwart over zeven de dodenwacht bij het monu ment. Vanaf kwart voor acht speelt Concordia koraalmuziek. Even voor achten wordt het taptoesignaal ge blazen, waarna twee minuten stilte volgen. Na het zingen van het Wil helmus houdt burgemeester Nuis een toespraak, waarna kransen en bloemen worden gelegd. Het zingen van enkele liederen door een zang koor besluit de plechtigheid. In Sint Philipsland speelt Concordia vanaf zeven uur koralen en stemmi ge muziek op het gazon bij de kerk van de Hervormde Gemeente. Vanaf kwart voor acht luiden dc kerkklok ken, gevolgd door het taptoesignaal en twee minuten stilte. Het spelen van het Wilhelmus sluit de herden king af. De belangstelling voor de twintig appartementen voor senioren van de Gereformeerde gemeenten in de Vestetuin in Tholen is groot. Nog voor de informatiebijeenkomst woensdagavond in de kerk van de Gereformeerde Gemeente waren er al meer dan 60 aanmeldingsformu lieren teruggestuurd voor de twintig appartementen die boven de super markten gepland zijn. De classis Tholen van de Gereformeerde Ge meenten onderzoekt de haalbaarheid van een woonvoorziening die Stad- lander er gaat bouwen. Op de avond zelf kwamen meer dan honderd mensen af. Sommigen al leen, anderen als echtpaar of oude ren die met hun zoon of dochter kwamen. En niet alleen uit Tholen zelf, maar ook uit andere plaatsen op het eiland. De kandidaat bewoners kregen twee varianten van de platte grond mee. Een 20-jarige man uit Stavenisse is in de nacht van zondag op maandag aangehouden door de politie. Dat ge beurde omstreeks tien over half drie op de A58 ter hoogte van Wouwse Plantage. Hij zou een andere auto mobilist (38) bedreigd hebben met een vuurwapen. Het slachtoffer ver klaarde dat hij over de A17 op de rechterrijstrook reed. Hij werd ge lijktijdig door een auto links en een auto op de vluchtstrook ingehaald. Vanuit de laatstgenoemde auto richt te een man een vuurwapen op hem, waarvan hij enorm schrok en direct het gaspedaal losliet. Hij belde 112 en gaf het merk en het kenteken van de betreffende auto door. Agenten zagen de bedoelde auto rijden, gaven een stopteken en hielden de bestuur der aan. Hij overhandigde desge vraagd een (balletjes)pistool, dat on der zijn stoel lag. De Stavenissenaar ontkende de bedreiging, wel gaf hij toe dat hij met hoge snelheid voor de lol een auto via de vluchtstrook had ingehaald. Jan Kempeneers lid van verdienste heemkundekring Cock Stoutjesdijk uit Tholen zwaait na meer dan kwart eeuw af bij Meestoof EN VERDER... Veertien jonge lindebomen Oud-Vossemeersedijk geknakt Fietsers en voetgangers apart op Stoofweg in Sint-Annaland EEN LEGE ZAK KAN NIET RECHTOP STAAN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Van de 35 aanwezige leden waren er dertig voor het verwerven van de weegbrug. Een ruime meerderheid. Vleghels is er blij mee. „Ik had het wel verwacht want het is voor Flup- landers een hele belangrijke plek." Voordat de leden hun stem uit brachten, schetste Vleghels uitvoe rig de geschiedenis van de afgelo pen jaren van de weegbrug en vooral van de knelpunten. De weegbrug is namelijk niet meer opgenomen in het bestemmings plan van de gemeente. Ook heeft het bestuur nog geen uitsluitsel over de aankoop van de 22 vierkan te meter grond onder de weegbrug. „Die is in bezit van de ambachts heerlijkheid en die wil er nog geen afstand van doen." Bovendien spelen de kosten van het opknappen een rol. Dat kan volgens Vleghels niet zonder sponsoren en subsidies. „Daar moet nog flink aan gewerkt worden. Wel heeft hij zwart op wit een toezegging van 1000 euro van de Rabobank, zegt hij. De weegbrug is eigendom van de CZAV die hem voor het symbo lische bedrag van één euro af wil staan. Nu het besluit is gevallen zal de heemkundekring bij de gemeente een verzoek indienen om de weeg brug weer in het bestemmingsplan op te nemen. Vanwege het 10-jarig bestaan was Vleghels in de jaarverslagen gedo ken. „Als je die doorneemt, dan ontkom je niet aan Jan Kempe neers. Het bestuur had van te voren al beslist om hem te benoemen tot lid van verdienste. Omdat hij pro blemen heeft met zijn gezondheid, kon hij niet op de vergadering aan wezig zijn. Een delegatie van ons is bij hem thuis geweest om hem een tinnen bord met inscriptie aan te bicden. Hij was er zeer mee ver guld." De leden waren het ook allemaal eens met de benoeming, zegt Vleg hels over de nestor en het boeg beeld van de heemkundekring. In het laatste nummer van de Cro- nicke van den lande Philippuslandt schreef Kempeneers niet alleen het voorwoord maar ook een hoofdstuk van negentien pagina's met foto's over de Oostdijk, een verhaal apart. In het bestuur werd Kees Koopman uit Sint-Annaland bij acclamatie in het bestuur gekozen. Hij voorziet in de vacature van Pieter den Braber die zich tussentijds heeft terugge trokken als bestuurslid. Prieneke van Hoeve, Fons Vleghels en Bram Wissp werden herkozen voor een periode van twee jaar. De man stapte 19 januari dit jaar de Rabobank binnen om met een ver valst paspoort een nieuwe pincode voor een bankpas aan te vragen. Het paspoort bleek gestolen te zijn van een man met een Zeeuwse naam. In het paspoort was de foto van de Hagenaar met donkere huidskleur bevestigd. Dat werd al snel doorzien door het personeel, die de politie inschakelde. Met zijn aanhouding werd hij in verband ge bracht met een grote oplichtings zaak. De man bleek een (kleine) schakel te zijn in een omvangrijke criminele organisatie, die zich bezig hield met het vervalsen van (gestolen) pas poorten om daarmee nieuwe pinco des voor bankpasjes aan te vragen. Ook werd er meestal een ander huisadres opgegeven, zodat het leek alsof de pashouder was verhuisd. De oplichters wisten op die manier via internetbankieren ruim drie ton (303.160 euro) weg te sluizen. Met name Rabobank Oosterschelde en United Trust Trade zijn de dupe geworden van de malversaties. Geldbedragen tot 11.000 euro zou den ook op de bankrekening van de Hagenaar zijn gestort, maar zelf zei hij hiervan niets te weten. De rechtbank sprak de geboren Su rinamer vrij van medeplichtigheid aan de van diefstal afkomstige geld bedragen en het witwassen hiervan. De kopstukken van de criminele or ganisatie zijn nog steeds spoorloos. Ad Kleppe uit Scherpenisse maakt schaalmodellen van vrachtwagens In tien van de 21 Thoolse basisscho len is asbest aanwezig. Het is in alle gevallen hechtgebonden, wat wil zeggen dat het geen gevaar oplevert zolang het materiaal niet wordt aan getast. Dat laten burgemeester en wethouders weten op vragen van SP-raadslid Annie Vogelaar. Zij in formeerde, naar aanleiding van een uitzending van het tv-programma Zembla en een spoeddebat in de Tweede Kamer, naar de stand van zaken in Tholen. Landelijk is van driekwart van de basisscholen niet bekend of er asbest in de gebouwen zit. Volgens staatssecretaris Atsma zijn gemeenten en schoolbesturen ver plicht om een inventarisatie te ma ken. In Tholen is dat vier jaar ge leden al gebeurd. Behalve in Scher penisse - waar de scholen zijn ge bouwd toen asbest al was verboden - en Sint-Annaland waar nieuw bouw op het programma stond. De resultaten van dc inventarisatie zijn destijds aan de schoolbesturen ken baar gemaakt, waarbij is geadvi seerd om dc rapportages vóór het uitvoeren van onderhoud steeds te raadplegen en te handelen conform de adviezen. Tevens wordt geregis treerd waar asbest is verwijderd. Ingrid Goense maakt zich sterk voor leefbaarheid Anna Jacobapolder Initiatiefnemer Arie Weijler (tweede van links) met de Engelse gasten, wethouder Jan Oudesluijs en andere belangstellenden bij de ceremonie op de oude begraafplaats in Sint-Annaland. Hij noemde het zeer waardevol om te blijven denken aan de periode 1940-1945 toen ons land zuchtte onder de Duitse bezetting. „Onze vrijheid moeten we immers koeste ren. Dat beseffen we vandaag maar al te goed met oorlogen en conflic ten op diverse plaatsen in de we reld, waarbij vele mensen om het leven komen. Met dit bezoek uit Engeland is er voor ons sprake van een speciaal moment. Aandacht voor de bevrijders van toen vindt het gemeentebestuur belangrijk. Daarom stellen we het initiatief van een aantal inwoners van Sint-Anna land om hierbij stil te staan, dan ook zeer op prijs. Het is bijzonder waardevol om terug te kijken, te herdenken en ook vooruit te kijken om te blijven werken aan onze vrij heid", aldus wethouder Oudesluijs. Arie Weijler was 12 jaar toen in 1976 vier Engelsen bij zijn ouder lijk huis aanklopten, de bodewo ning naast het voormalige gemeen tehuis, vlakbij de oude algemene begraafplaats. „Ze kwamen om wa ter vragen voor de bloemen bij de gedenksteen voor de drie Engelse militairen." Jaren gingen er voorbij, totdat Arie een bedankbriefje van de familie Rapley van 35 jaar gele den tegenkwam. Toen ging het weer leven. Zeker toen zijn tante Catrien Fase-Weijler vertelde de drie En gelsen gekend te hebben. Zij was er dan ook bij toen zaterdag zeven le den van de familie Rapley naar Sint-Annaland kwamen. In de koffiekamer van streekmuse um De Meestoof komen de verha len los. De 82-jarige Audrey Ed wards is de jongste zuster van de omgekomen militair uit Greenwich, in het noorden van Londen. Zij heeft ook de laatste brief meege bracht die haar broer 17 januari 1945 schreef vanuit Sint-Annaland. Diezelfde avond kwam hij om met de 34-jarige John Brown en de 19- jarige Edward Callan. „Op 20 janu ari hoorden we het slechte nieuws", vertelt Audrey. „Een aan tal dagen later kwam zijn laatste bei 15 toen de Engelse militairen in Sint-Annaland waren gelegerd. Het eiland stond nog onder water, maar een aantal inwoners waren toch te ruggekomen naar hun dorp. Adric met haar ouders, broers en zussen al in september, Catrien in oktober. „We vonden het heel leuk dat de soldaten er waren, want dat zorgde voor levendigheid in het dorp", vertellen Adrie en Catrien. Beiden gingen tegen de kerst op de fiets naar de boerderij van Toos van Luijk aan het eind van de Molen dijk. Daar hadden de Engelsen een wachtpost ingericht. Met name de 19-jarige Edward Callan viel wel in de smaak bij de meisjes, vooral bij Adrie. „We waren nog maar 15", lachen de beide dames nu. Engels spraken ze niet, maar de betekenis van smoke en chocolate begrepen ze wel. Van sigaretten moesten ze niets hebben, maar de Engelse cho colade was wel lekker. Naarmate de contacten groeiden, kwamen de mi litairen op de koffie in huize Scher penisse, op de hoek van de Noord straat/Tienhoven. Ook op 17 janu ari 1945 zaten ze gezellig aan een bakje koffie. Om tien uur vertrok ken ze bij de familie Scherpenisse omdat de soldaten op patrouille moesten. Een uur later sneuvelden ze aan de zeedijk, waar Duitse com mando's vanuit Schöuwen-Duive- land waren overgestoken. „Ver schrikkelijk vonden wc het!", ver tellen Adrie en Catrien. brief." De familie Rapley telde vier jongens en vier meisjes. De vier mannen moesten allemaal in mili taire dienst om in de Tweede We reldoorlog tegen de Duitsers te strijden. Drie bij de landmacht en één bij de luchtmacht. Victor sneu velde, één van zijn broers verloor een oog tijdens de gevechten. Victor Rapley (24) sneuvelde 17 januari 1945 op de zeedijk bij Sint-Annaland. Catrien Fase-Weijler en Adrie v.d. Boogaart-Scherpenisse waren alle-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1