Jongeren en raadsleden hebben te weinig contact met elkaar Bronzen naambordjes in centrum van Tholen benadrukken historie 3 Houte Gaslek Krammerstraat in Sint Philipsland Smurdiekse slijterij start met leeftijdscontrole-op-afstand Jongerenraad zoekt leden met zelfgemaakt filmpje Strandfeest en beachvolleybal kunnen, discotheek ligt moeilijk Joth wil vaker debat met raad Joth waakt voor partijdigheid en wijst op adviesrol naar college Donderdag 21 april 2011 9 De leden van de jongerenraad Tholen zouden meer con tact met de gemeenteraad moeten zoeken en de leden van de gemeenteraad meer met de Joth. Het vestigen van een discotheek op Tholen is niet eenvoudig, maar het or ganiseren van strandfeesten zou wel kunnen. Dat waren maandagavond enkele conclusies van het debat in het ge meentehuis tussen de Joth en vertegenwoordigers van al le fracties in de gemeenteraad. Het thema was leefbaar heid voor jongeren. Vondelpark Discotheek Toekomstvisie Aansprakelijkheid winkelier wordt overgenomen Tholenaren die nog geen zestien zijn, hebben vanaf woensdag nog minder kans dat ze bij de slijter in Sint- Maartensdijk met alcoholische drank naar buiten kunnen lopen. Wethouder Jan Oudesluijs stelt die dag om elf uur het leeftijdscontrolesysteem Ageviewers officieel in wer king bij slijterij Philett in Sint-Maartensdijk. Daarmee wordt op afstand de leeftijd van een potentiële koper van alcohol gecontroleerd. UIT HET ARBEIDSPROCES GERAAKT? sJsEleos ATC Scheldestromen Natanja Cornelissen aan de Bosstraat in Tholen is inge nomen met de nieuwe bronzen straatnaambordjes aan de gevel. Ze heeft er dinsdag twee op haar huis geschroefd gekregen. Samen met haar man Marco en haar zoontje Ramon woont ze namelijk op de, hoek van de Bosstraat en de Paulinastraat. CDA 'er Duijm zoekt contact met jongerenraad Gemeenteraadsleden weten niet zo goed wat jongeren- raadsleden doen, bleek maandagavond tijdens het debat over leefbaarheid voor jongeren in Tholen tussen die twee organen. De jongerenraad (Joth) riep daarom raads leden op om eens wat vaker hun vergaderingen bij te wo nen. Dat gold ook andersom. Tijdens de jongerenraads- vergadering in Scherpenisse die de volgende dag werd gehouden, wierp hun oproep al zijn vruchten af. De wet houder kwam, omdat met hem een afspraak was ge maakt, maar ook een raadslid. Commissie Nog eens vier leden nemen afscheid De jongerenraad van Tholen (Joth) is dringend op zoek naar nieuwe leden. Inmiddels zijn drie nieuwe leden ge vonden in Geert-Jan Franssen (20) uit Scherpenisse (al langere tijd aspirant-lid), de 14-jarige Roelof Pol en de 17-jarige Mirella den Engelsman uit Tholen. Zij worden op 20 juni officieel geïnstalleerd door de burgemeester, maar op die datum nemen nog eens vier andere leden af scheid, waaronder de huidige voorzitter Annet Vroegop. Lipdub interieur Er waren twaalf Jothleden en 10 vertegenwoordigers van de ge meenteraad. Namens de CU was Mariska van Deelen - die geen raadslid is- vertegenwoordigd. Burgemeester Nuis was gespreks leider. Hij zei hij de aanvang van het debat dal 'niemand zijn mond mocht houden.' En legen de raadsleden dat ze geen partijpolitieke redes mochten voe ren, maar zich eerder aan korte re acties moesten houden zoals op twitter gebruikelijk is. Over leefbaarheid wordt verschil lend gedacht. Dat bleek wel uit het introductiefilmpje dat de Joth pre senteerde. Jongeren werd gevraagd naar het eerste woord dat bij hen opkomt als het woord Tholen wordt genoemd. Dat varieerde van saai tot wel gezellig, van leuk tot ik zou het niet weten. Sommigen noemde de molen of de Thoolse brug en de knappe meiden. Het was de inleiding voor de stel ling dat Tholen een suf imago voor jongeren heeft. De meeste jongeren waren het daar wel over eens. Jolet Beens uit Tholen zei dat het vooral geldt voor jongeren van 16 en 17 jaar. Te veel van hetzelfde, oordeel de haar broer Jörgcn. Volgens An- net Vroegop uit Stavcnisse hebben vooral buitenstaander een beeld van Tholen als een suffe gemeente voor jongeren. Ze putte uit eigen ervaring. „Toen ik op 't Rijks in Bergen op Zoom zat en met de bus naar Stavcnisse ging, zeiden ze dat ik terug in de tijd ging." Niel Jansen uil Tholen kon dat be vestigen. „Niet alleen in Brabant denken ze zo over Tholen, ook in overig Zeeland. Vaak weten ze niet eens waar Tholen ligt." Melissa Hommel uit Oud-Vosse- meer had ook nog wel een paar kernachtige voorbeelden van ande ren: Tholen als zwart gat of als boerengat. Michiel van de Velde uit Tholen was het niet eens met de stelling: „Het is niet saai als je ziet wat er allemaal gedaan wordt, maar Tholen heeft wel een suf imago." Simon van Lit uit Sint-Annaland vond dat er wel wat mis is als jon geren een molen of de Thoolse brug noemen als ze gevraagd wor den waar ze het eerst aan denken bij Tholen. „Kijk we hebben geen Vondelpark of andere leuke plek ken waar mensen elkaar kunnen ontmoeten." De reacties aan de andere kant van de raadzaal waren ook divers. Henk Nieuwenhuis (PvdA) haalde de viering van 600 jaar Oud-Vosse- meer aan. Een student uit Amster dam, afkomstig uit Vossemeer zei dat hij een leuke jeugd had gekend in het dorp. „Als je eenmaal hier weg bent, dan zie je dat pas in." Jaap Hage (CU) vond de stelling te suggestief, maar zag positieve en negatieve reacties in het filmpje. „Wat zoeken jongeren dan die het suf vinden." En volgens Han van 't Hof (ABT) moeten Tholenarcn trots zij op waar ze vandaan ko men. „We moeten uit onze schulp kruipen en trots zijn op onze wor tels." Volgens Annet Vroegop komt een imago niet overeen met wat iemand zelf ervaart. „We moeten zeker het positieve uitdragen, maar het is moeilijk om een imago te verande ren."' Niel Jansen vond rust en ruimte niet de manier om jongeren te trek ken.„Ik zou zeggen er is ruimte voor activiteiten." Rob Duijm (CDA) roemde het verenigingsle ven en de sociale samenhang. „We kunnen niet die dynamiek hebben zoals Bergen op Zoom die heeft. Nee bruisend is het niet. We hebben inderdaad geen Vondelpark of een grote discotheek." Met dat laatste raakte Duijm wel een gevoelige snaar. „Wat niet is, kan nog ko men," reageerde Jolet Beens. Voor Duijm was het de vraag of dat ook gewild is. Anco Fase (VVD) vroeg wat er dan gedaan zou kunnen wor den voor jongeren tussen de 14 en 18 jaar. Vroegop zocht het in het water en de zee. „Dat heeft Bergen op Zoom niet. Hier kun je skysur- fen en aan andere takken van water sport doen. Strandfeesten en beach- volleybal organiseren. Wc zouden het water meer moeten benutten." Henk Geluk (SGP) vond - afgaande op de reacties in het filmpje - dat het met de leefbaarheid nog niet zo slecht gesteld was. „Het beste is wat je zelf bent: de jongerenraad." Hij vond dat er bijvoorbeeld op Sint Philipsland genoeg voor de jeugd te doen was die wil sporten. Zijn frac tie zit echter niet te wachten op strandfeesten, zei hij. Maar Herd aan Franssen uit Scherpenisse zie dat een strandfeest waar ook jonge ren uit Bergen op Zoom op af zou den komen, wel het imago van Tho len kunnen veranderen. Nuis vroeg hoe de raadsleden tegen de vestiging van een discotheek aan kijken. Nieuwenhuis had geen bezwaar. Maar Van 't Hof zei dat de 'markt bepaalt of er één komt.' „Als er één komt moet hij de hele nacht open zijn. De jeugd komt niet naar Tholen als de tent om twee uur dicht gaat. Ze wil het licht zien worden." Volgens Theo Korevaar (SP) is er Jongerenraadsleden in gesprek met raadsleden, v.l.n.r. Niel Jansen, Melissa Hommel en Sharona van Akkeren, Jaap Hage (CU) en Rob Duijm (CDA). geen ondernemer die daar aan be gint. Volgens hem was het beter dat de jeugd zelf schuurfeesten organi seert. Duijm zag ook meer in strandfeesten dan in een disco theek. Hage en Geluk zeiden er te gen te zijn. Anco Fase (VVD) stond er wel voor open, maar zag ook meer kans voor strandfeesten. „Concert at sea is ook klein begon nen." Niel Jansen stelde vast dat de komst van een discoheek het imago van Tholen wel zou verbeteren en Gcert-Jan Franssen uit Scherpenis se bepleitte dat de gemeente moet stimuleren dat strandfeesten moge lijk worden gemaakt. Een van de stellingen was ook of de gemeenteraad weet wat er onder jongeren speelt. Anco Fase vond het lastig. Voor een deel wel, voor een deel niet. Het "hangt volgens hem af van de leeftijdscategorie. Ook Mariska van Deelen vond het niet eenvoudig, „Dat hoort ook een beetje bij jullie datje niet alles ver telt. Wel is hel zo dat jullie in ge sprek willen." Volgens Rob Duijm was het een permanente zoektocht naar wat de jeugd wil. Volgens Theo Korevaar vinden kinderen tot twaalf jaar het allemaal best, willen jongeren tot 16 jaar een discotheek en willen jongeren vanaf 16 jaar 'wel van alles en willen ze niet het eiland af.' Volgens Hans Boulogne (ABT) leeft het (gebrekkige) openbaar vervoer en de vraag of voldoende werkgelegenheid zal zijn. Nuis concludeerde dat de gemeenteraad het niet zo goed weet wat er onder de Thoolse jongeren leeft. Een filmpje met reacties van jongeren schetste wederom een divers beeld. Gevraagd naar wat ze misten en waar ze zich druk om maken zei er een dat hij kleinere goals wilde op het trapveld, een ander miste een basketbalveld, een jeugdhonk voor meiden, een skatebaan, dat het zwembad moet blijven. Maar ook dat ze het niet wisten of zo wel goed zo vonden. Jolet Beens was het niet eens met Van Deelen dat de jeugd niet zegt wat ze wil. Volgens Niel Jansen ligt het ook wel voor een deel aan de jongeren zelf. „We zouden jullie vaker moeten benaderen. In Joth zijn alle soorten jongeren vertegen woordigd." Jörgen Beens zei ver baasd te zijn dat de raadsleden niet bij de Joth langskomen. „Op onze vergaderingen heb ik nog nooit ie mand gezien." Job Hage uit Tholen was het met Niel eens: „Het begint bij de jonge ren, maar ouderen moeten ook een beginnetje maken." Zijn vader Jaap zat aan de overkant. Nuis vroeg hoe het dan thuis aan tafel gaat. Job: „Als hij niks vraagt, ga ik het ook niet zeggen." Melisse Hommel klaagde dat er vanuit de raad onvoldoende interes se voor de vergaderingen van de Joth. Hoe het andersom is, wilde Nuis weten. Volgens Simon van Lit zou er meer wisselwerking moeten zijn. Joth-leden bezoeken heus wel eens raadsvergaderingen. David van der Steldt uit Tholen vond dat er te weinig contact is over een weer. Nuis vroeg de raadsleden of ze wisten hoe vaak het woord jeugd in het raadsprogramma staat. Dat wist niemand exact, maar wel dat het weinig was. „Bedenkelijk", zei Nuis. „Er staat weinig over jeugd in. Toch wordt de Joth steevast be trokken bij beleid dat op jongeren slaat. Maar daar bleken de raadsle den nauwelijks van op de hoogte. Michiel van de Velde: „Kennelijk komt het niet helemaal over." Nuis zegde toe dat bij het bespreken van de toekomstvisie Tholen de jeugd erbij betrokken zal worden. In de pauze werd de daad bij het woord gevoegd en zochten jonge renraadsleden en gemeenteraadsle den elkaar op. Om een nieuwe start te maken. Minder stellingen, meer discussie. Op die manier vatte vice-voorzitter Niel Jansen de evaluatie van de jongerenraad Joth over het debat met de gemeenteraad samen. De Joth besprak het debat van maan dag in haar vergadering van de vol gende avond. Alle aanwezige leden vonden het leuk. Herriaan Franssen stelde voor het vaker te doen, maar dan met maar twee of drie stellingen per keer. „Dat is ook goed voor erva ringen uitwisselen en nauwer sa menwerken met de gemeenteraad." Burgemeester Nuis trad maandag avond op als debatleider en gaf bij elke stelling iedereen het woord. Jolet Beens en Melissa Hommel leek het beter om dat niet meer op die manier te doen. „Het had wat meer heen-en-wcer mogen gaan tussen de gemeenteraad en de jon gerenraad." Maar ze begrepen wel waarom de burgemeester het deed: om te voorkomen dat er steeds de zelfde mensen aan het woord wa ren. Het is het resultaat van samenwer king tussen de slijtersunie KSU. de gemeente Tholen en frisprojecten van de GGD en de Hollandsche Ex ploitatie Maatschappij (HEM) in Breda die het agcvicwerssysleem beheert. Bedoeld om het alcoholge bruik door jongeren en minderjari gen onder de aandacht te brengen en terug te dringen. Met Ageviewers worden transacties op afstand beoordeeld. Met een ca mera bij de kassa wordt een beeld van de consument via een beveiligd netwerk naar een extern controle centrum gestuurd. Daar wordt door een medewerker in een paar secon den vastgesteld of de klant oud ge noeg is om alcohol te mogen kopen. Bij twijfel wordt de klant verzocht het legitimatiebewijs voor de came ra te houden. Zo wordt op afstand de juiste leeftijd vastgesteld en wel of geen toestemming voor de aan koop gegeven. Op deze wijze loopt de winkelier geen risico meer zijn vergunning kwijl te raken, omdat de HEM de aansprakelijkheid met be trekking tot alcoholverkoop onder de toegestane leeftijd overneemt. Een klant is niet verplicht mee te werken aan de controle, maar dan krijgt hij of zij ook geen alcohol mee. Op de hoek van de Bosstraat en de Paulinastraat laat Wim Reighardt het verschil zien tussen de oude (onder) en de nieuwe straatnaamborden. Wij helpen je weer op weg en geven je de begeleiding die je nodig hebt. Kijk voor meer informatie op onze website of bel0113 - 34 10 95 Arbeidstrainingscentrum 4421 BG Kapelle Tel.: 0113-34 10 95 www.atcscheldestromen.nl Advertentie I.M. Precies op de hoek van het huis haalden Jan de Viet en Wim Reig hardt van de gemeente de oude bordjes eraf en brachten de nieuwe aan. De kleine Ramon doet het ge luid van de boormachine na voor d£ gaten die voor de nieuwe bordjes gemaakt moesten worden. Het nieu we bordje voor de Paulinastraat is namelijk aanzienlijk groter dan het oude. De oude blauwe exemplaren (waren ook niet bepaald nieuw. Ze werd in 1937 aan de gevel geschroefd. Na tanja: „Ik vind de nieuwe bordjes heel mooi. De kleur past wel bij het monumentale van het centrum." Ongeveer vijf maanden geleden kreeg ze een brief van de gemeente waarin aangekondigd werd dat er nieuwe bordje zouden komen. En voordat het daadwerkelijk het geval was, belde De Viel aan öm te zeg gen dat het zover was. Ze wonen nu vijf jaar in het huis. Ze genieten van de plek. 's Middags hebben ze de zon ir^de voortuin waar ze ook een zitje hebben. Ramon kan er ook vei lig spelen, maar mag af en toe even met zijn step in het rustige deel van de Bosstraat. De gemeente trok in september vo rig jaar 15.000 euro uit voor 90 nostalgische straatnaamborden die bedoeld zijn voor Tholen én Sint- Maartensdijk omdat die een be schermd stads- en dorpsgezicht heb ben. B. en w. sloten toen niet uit dat er ook in andere woonkernen zulke bordjes aan de gevel verschijnen, maar dat hing af of er nog wat over was van het budget. Laatstgenoemde betrof Rob Duijm van het CDA. Hij kwam met zijn zoon Joost (19) naar het Holland Huis. Het raadslid vertelde meer contact te willen hebben met de jon gerenraad. „We waarderen het ont zettend wat jullie doen, maar we willen vanuit het CDA jongeren niet teveel belasten met politieke zaken. Hoe kunnen wij elkaar het handigste opzoeken?", vroeg hij tijdens de in spraakmogelijkheid voor bezoekers. Jongerenwerker lngrid Bras legde uit dat de jongerenraad dient als ad viesorgaan voor hel college wal be treft zaken die jongeren aangaan. De Joth krijgt beleidsvoorstellen voor gelegd en geeft advies daarover aan de behandelend ambtenaar. Maar Bras zei dat het waarschijnlijk niet altijd duidelijk naar voren komt of de Joth advies heeft gegeven en waarover. „Misschien is het handig om met de ambtenaren af te spreken dat Joth over 'dat en dat' heeft gead viseerd." De jongerenraadsleden gaven aan de schijn van politieke belangenver strengeling te willen vermijden en niet direct met een bepaalde partij een bijeenkomst willen organiseren. Simon van Littc vertelde dat ze die fout in het verleden een keer ge maakt hebben met de CU. „We wil len waken voor partijdigheid." Duijm zei daarop dat er in de toe komstvisie weinig over de jeugd be kend is en dat hij toch een manier zocht om ook de mening van jonge ren daarin te horen. Wethouder Jan Oudesluijs stelde voor dat het mis schien een idee is om via de commis sie samenleving met de jongerenraad in gesprek te gaan. Iets dergelijks ge beurt ook al met de WMO-advies- raad, zei hij. Maar Duijm moest het wel eerst aan de commissie voorleg gen, zei Oudesluijs. Duijm kan net als andere raadsleden vaker de vergaderingen van de Joth bijwonen en de notulen lezen, maar wellicht heeft hij in de toekomst op een andere manier contact met de jongerenraad. Zijn zoon Joost zei misschien wel interesse te hebben in lidmaatschap van de jongerenraad. Jolet Beens zei het op prijs te stellen dat het raadslid bij hen op de publie ke tribune had plaatsgenomen. „Nu moet het ook andersom", zei lngrid Bras. Sint Philipslandse brandweerlieden meten de gasconcentratie. I)e brandweer van Sint Philips land rukte zaterdagmorgen rond. elf uur uit voor een gaslek in de Krammerstraat. Bij werkzaam heden in de tuin was de gaslei ding van een huisaansluiting ge raakt. Vrijwilligers van de brandweer zorgden voor bewa king en waarborging van de vei ligheid in afwachting van de komst van een monteur van nutsbedrijf Delta. Toen die na een halfuur uit Oosterland arri veerde, droeg de brandweer de zaak over aan de specialist van Delta. Bij de volgende vergadering in mei wordt een nieuwe voorzitter geko zen. Vroegop is op de dag van af scheid jarig en dat betekent dat ze de leeftijdsgrens van 23 jaar bereikt. Het is een komen en gaan in de jon gerenraad van Tholen (Joth). Begin dit jaar was er al een aantal leden vertrokken. Deze zomer verlaten naast Vroegop ook Michiel van de Velde en Jolet Beens uit Tholen en Eline Bras uit Oud-Vossemeer de Joth. Met hun vertrek staat het le denaantal van de Joth op 11 en er zijn er minimaal 15 nodig. Om zoveel mogelijk jongeren te be reiken, heeft de Joth een nieuwe manier om leden te werven bedacht. Die is maandagavond gepresenteerd aan gemeenteraadsleden tijdens een debat tussen hen en de jongeren raad. Het betreft een Lipdub, een filmpje waarin geplaybackt wordt door alle leden om duidelijk te ma ken dat ze 'op zoek zijn naar jou'. Ze doen dat op het liedje 'You're the one that I want' van Grease. Het is te zien op dc website van de jon gerenraad. Het nieuwste lid, Pol, had dinsdag avond zijn sollicitatiegesprek en was direct nadat hij was aangeno men al te vinden bij dc openbare vergadering van de Joth in Scherpe nisse. Hij zit in de derde klas van het Juvenaat in Bergen op Zoom en het lijkt hem leuk om mee te kun nen praten als jongere. Ook Den Engelsman was al aanwezig. Zij heeft diverse baantjes, maar doet ook vrijwilligerswerk op een zorg boerderij in Lepelstraat. Daarnaast geeft ze via het social network Hy- ves voorlichting over drugs en sek sueel misbruik. „Dat wil ik verder uitbreiden." Franssen studeert marketing en communicatie en gebruikt zijn erva ringen daarmee als aspirant-lid al langer in de jongerenraad. Als hij straks lid is, mag hij niet alleen meepraten, maar ook meestemmen over bepaalde zaken. E5 Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Advertentie IJyi.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 9