LABO BAL Dit seizoen bezoeken nog eens zeventien groepen stad Tholen u1 Zon trekt fietsers naar de Waaje Meer deelnemers voor fietsdriedaagse Twaalf mille voor sport WHS krijgt trainingsveld SAS schort plan inrichten Watersnoodcentrum op AUTOSCHADE? Man valt in puincontainer 'Als je het leest denk je, dat moet ik gewoon even tekenen' Donderdag 21 april 2011 67e jaargang no. 23 Rondvlucht met heli boven Sint Philipsland Uitstel voor bouw school Burkina Sportieve Amerikaanse toeristen zijn steeds een paar uur te gast bij families Tenminste 1300 Amerikanen hebben de afgelopen jaren Tholen ontdekt. Dankzij de inspanningen van Thoolse families, zoals de families Boxhoorn, Bosman, Marijs, Zoetewey en Swarthoff, zijn de hoger opgeleide- en ge pensioneerde Amerikanen in een paar uur wegwijs ge maakt over Thoolse- en Nederlandse gewoonten, bouw stijlen en bezienswaardigheden. Veel beweging Recessie Eerst trapte zijn vrouw erin en later hijzelf ook bijna. Mark de Leeuw van PIA Automation uit Tholen heeft daarom zijn Thoolse collega-ondernemers gewaar schuwd. Er is een oplichter actief die ondernemers laat tekenen om een niet bestaand advertentiecontract te beëindigen. Maar degene die zijn handtekening zet, blijkt ineens voor twee jaar aan een duur contract vast te zitten. De Leeuw heeft het Thoolse ondernemersplatform OOT gewaarschuwd, Hendrik Kievit van de gemeente en nog een paar collega's. Via e-mail zijn meerdere ondernemers op de hoogte gesteld. „Het is te hopen dat niemand erin trapt, want het brengt een hoop ellende met zich mee." 'Hierna geen verlenging' De gemeente moet op zoek naar eep nieuwe beheerder van dorpshuis De Stove in Stavenisse nu Merien van Prooijen er over enkele maanden mee stopt. En de stichting Actief Stavenisse (SAS) schort de plannen voor het inrichten van het Watersnoodcentrum in de Stove op omdat nog niet duidelijk is op welke manier straks het dorpshuis zal worden gebruikt, zegt voorzit ter Flip de Rijke. Deze week Dinsdagavond even na half zeven maken Eddy van Ast en Jolanda de Ruiter de balans op: 45 fietsers, 20 meer dan vorig jaar. De deelnemers aan de fietsdriedaagse van voetbalclub WHS zijn dan zojuist vertrokken voor de eerste tocht. Op de 20 kilometer zijn er iets minder dan op de tien, het schelen er vijf. De leden van de activiteitencommissie van WHS zijn er content mee. Van Ast: „We dachten van tevoren dat we er net zoveel als vorig jaar zouden krijgen. Zijn het er iets meer, dan zijn we blij." En dat laatste is dus het geval. Vanavond vertrekken de fietsers voor de laatste tocht vanaf de Waaje in Sint-Annaland en krijgen ze na afloop een medaille als ze min stens twee dagen hebben meegefietst. Stempel Y"v-v/£V voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Op Tweede Paasdag wordt bij Ben de Rooy aan de Industrieweg in Sint Philipsland een voorjaarsmarkt ge houden waarvan een deel van de op brengst is bestemd voor het dagac tiviteitencentrum De Schutse in Oud-Vossemcer. Er zijn 's middags tussen één en vijf uur allerlei activi teiten zoals springkussen en skelter baan. Bezoekers kunnen ook een rondvlucht maken met een helikop ter of een tochtje met een huifkar maken. Voor kinderen zijn er ook workshops. „Iedereen heeft het in de krant kun nen lezen: er is een negatief reisad vies afgegeven voor Burkina Faso. Daarom hebben wij als werkgroep en de stichting Jongeren voor Jonge ren besloten de bouw van de school in Burkina Faso even stil te leggen tot de rust is wedergekeerd. Ook stellen we ons bezoek aan het land even uit. Het is wel jammer, maar meer kan ik er op dit moment niet over kwijt." Die mededeling had voorzitter Annet Vroegop dinsdag avond in de vergadering van de jon- gerenraad in Scherpenisse naar aan leiding van de onrustige situatie die onlangs is ontstaan in het Afrikaan se land. Wel was er al gesproken over hoe het geld, de ingezamelde 43.000 euro het beste kan worden overgemaakt. Dat gaat in vier ge deelten naar een volgens de stich ting betrouwbare contactpersoon ter plaatse, die vervolgens de betrokken bedrijven uitbetaalt na hun gedane arbeid. Door een misstap bij het storten van puin op de milieustraat aan de Nij- verheidsweg in Sint-Maartensdijk is vrijdagmiddag rond kwart voor vier een man uit Sint-Annaland gewond geraakt. Hij viel ongeveer twee me ter naar beneden en kwam met zijn hoofd op een tegel terecht. Hij liep daarbij een wond aan zijn hoofd op. Een medewerker van de milieu straat alarmeerde de ambulance, maar de man wist zelf uit de contai ner te klimmen. Hij is naar de huis arts in Sint-Annaland gebracht waar hij aan zijn wond is behandeld. Voor het actieplan sport en bewegen waaronder een kinder- en tienerva kantiekamp hebben b. en w. van Tholen 12.000 euro beschikbaar ge steld. Dit gebeurt in het kader van de impuls Nationaal Actieplan Sport en Bewegen (NASB). Dit is een initiatief van het ministerie van volksgezondheid om meer bewegen te bevorderen. De opzet is dat zowel rijk als gemeente hieraan financiële medewerking verlenen. Het ge meentelijk aandeel mag ook bestaan uit al bestaande activiteiten. Voor uitlopend op het complete NASB- plan heeft het college toestemming gegeven om een reservering te doen voor het kinder- en tienervakantie kamp in de zomer. Het jeugd- en jongerenwerk organiseert dat al ja ren in Oosterhout. Hoeveel kinde ren er mee gaan, is nog niet bekend. Daarnaast wordt een algemene acti viteit voor de jeugd in de zomerva kantie voorbereid. Totaal wordt er 12.000 euro gereserveerd. Voetbalvereniging WHS krijgt van de gemeente een vezel versterkt wed- strijdtrainingsvcld voor 42.918 euro. Het bestuur had b. en w. gevraagd om een kunstgrasveld, maar daar had de gemeente geen geld voor. Een op knapbeurt van het zandtrainingsveld stond al op het programma en met wat kunst- en vliegwerk komt er nu een duurzamer wedstijdtrainings- veld. Het is een gewoon natuurgras- veld, maar de toplaag wordt sterker gemaakt door het mengen van kunst vezel. De bodemstructuur en de sta biliteit zal daardoor aanzienlijk ver beteren. Na Pasen begint aannemer Traas en Ova uit Heinkenszand met het karwei. In september moeten de Sint-Annalandsc voetballers er op kunnen trainen. Dergelijke vezelver- sterkte trainingsvelden zijn er al in Tholen, Oud-Vossemcer, Stavenisse en Poortvliet. Piet Swarthoff legt aan de Amerikaanse gasten uit hoe de haven van Tholen is veranderd. Afgelopen maandag kwamen er achttien in de oude Thoolse haven aan met de hotelboot Iris. Onder lei ding van Oscar Huiskamp, die al sinds jaar en dag Tholen op deze manier bij de Amerikanen introdu ceert, werd ook deze groep geïnfor meerd over de mogelijkheden en onmogelijkheden van Tholen. En, voegde hij er tijdens zijn inleiding aan boord aan toe, hij kan nog wel een paar Thoolse gastvrouwen en gastheren gebruiken. De Amerikanen reizen met een or ganisatie uit de staat Vermont (VBT) die sinds 1971 fiets- en wan delvakanties naar diverse Europese bestemmingen organiseert. In Ne derland fietsen de doorgaans gepen sioneerde- hoogopgeleide Amerika nen van plaats naar plaats en slapen ze op de uitstekend geoutilleerde hotelboot. Deze Amerikanen zijn gek op fietsen in een vlak land en hebben veel belangstelling voor cul tuur en politiek. Dit jaar komen er nog zeventien van die groepen naar Tholen. Inwoners die belangstelling hebben om de Amerikanen een paar uur op te vangen en rond te leiden, zijn wat Huiskamp betreft (0630397513) van harte uitgeno digd. Piet Swarthoff kwam maandag avond Bill, Steven, Gail en Geegee afhalen bij de oude haven van Tho len. De Amerikanen komen uit Los Angeles en Nebraska. Ze hebben al lemaal gestudeerd aan een universi teit, maar zijn nu met pensioen. Ze zijn nog goed gezond en kozen voor een actieve vakantie. Ze hebben net 50 kilometer fietsen achter de rug. Van Dordrecht via Willemstad naar Tholen, zo blijkt uit hun verhaal. Swarthoff doet al een paar jaar mee. Hij vindt het interessant om met Amerikanen kennis te maken en ver telt hen graag over de geschiedenis van Tholen. Na een wandeling langs het nieuwe havenfront en de oester putten, arriveert het gezelschap bij hem thuis. Daar staat de koffie te pruttelen en gaat daarna de jene- verfles open. Ze dachten dat het gin was, maar jenever smaakt toch an ders", vertelt hij de volgende dag. Soms gaat de discussie over poli tiek. „Bijvoorbeeld over de werk wijze van Obama. We hebben zowel republikeinen als democraten in huis gehad. Je ontmoet elke keer an dere mensen. Heel interessant en probleemloos. Ook al vanwege de perfecte organisatie." Bij Herman Bosman kwamen ook vier Amerikaanse toeristen over de vloer. De namen is hij al vergeten. „Onze gasten kwamen uit Washing ton DC. Twee vriendinnen en een stel. Ze kenden elkaar niet. Bij ons thuis kwamen ze tot de conclusie dat ze slechts acht mijl van elkaar vandaan wonen." Het was de derde keer voor Bosman dat hij aan de ontvangst meewerkte. „Het kost je maar een uurtje en het is bijzonder leuk om met die men sen te praten en informatie uit te wisselen." Dat ging deze keer onder meer over de sterke gewichtstoename van vooral de Amerikaanse jeugd. Daar naast interesseerden ze zich voor de manier waarop in Nederland met dat fenomeen wordt omgegaan. „Veel beweging dus. Ze vinden het heerlijk om hier te fietsen. Alleen vonden ze het wat winderig. Daar moest ik wel om lachen, want het waaide niet." Bosman, voormalig voorzitter van de plaatselijke scoutinggroep, legt zich bij Huiskamp niet vast als me dewerker. „Als hij me npdig heeft, belt hij en als ik kan, kom ik een aantal mensen ophalen." Bij Wim Marijs streken eveneens vier Amerikanen neer. Een echtpaar kwam uit Oklahoma en had voor dien in Chicago gewoond. De fami lie Marijs doet inmiddels vier jaar mee aan de ontvangsten en snapt precies wat Amerikanen bedoelen als ze willen weten hoe Nederlan ders leven. „Als wij met vakantie zijn, zijn we ook nieuwsgierig naar wat zich achter de muren van de huizen afspeelt. Dan denk je wel eens: hoe zou het er binnen uitzien. Nou. Dat hebben Amerikanen ook als ze in Nederland zijn." Dat betekende dat de toeristen uit gebreid werden rondgeleid in de woning van het echtpaar Marijs. „Meestal laat ik alleen de beneden verdieping zien. Maar nu wilden ze ook naar boven. Bijzonder vonden ze ook onze tuin. Waar zij wonen, hebben ze een heel klein stukje tuin voor zichzelf en moeten ze verder een groot grasveld delen met buren." Wat Marijs opviel, was de leeftijd van de gasten. „Het ging deze keer om mensen van vijftig- en zestig jaar. We hebben ook mensen rond geleid van tachtig jaar. Die blijken zo'n reis niet meer te kunnen maken omdat door de economische reces sie hun pensioen bijna volledig in vlammen is opgegaan. We hebben een gepensioneerde arts in huis ge had, die moest weer gaan werken." In de korte tijd dat er maandag met de Amerikanen werd kennisge maakt, kwamen toch tal van onder werpen aan de orde. „Zoals ons on derwijssysteem, het koningshuis, de regering en de ziektekostenver zekering. ZIF. VERDER PAGINA 3 Mark de Leeuw waarschuwt bedrijven voor oplichter De Leeuw was oplettend toen hij be gin april ineens een fax voor zijn neus kreeg om zijn handtekening te zetten. Hij was al op zijn hoede om dat zijn vrouw eerder met eenzelfde soort fax te maken had. Zij heeft een speelgoedwinkel in Tholen en werd alvorens ze de fax ontving gebeld. Een man vertelde over de telefoon dat haar bedrijf in een bedrijvenda- tabase staat, maar dat er weinig hits zijn. Als ze het abonnement op de vermelding op de website wil beëin digen, moet ze de fax die hij haar na het telefoontje zal toesturen even te kenen. „Maar dan teken je voor een contract dat tot eind 2012 duurt", zegt De Leeuw. Zijn vrouw zou 75 euro permaand moeten betalen. „Maar dat heeft ze nog nooit be taald." Toen zijn secretaresse kwam vragen of ze de zojuist binnen gekomen fax wel moesten tekenen, wist De Leeuw meteen dat die van hetzelfde bedrijf kwam. „Ik heb die man met een opgebeld en hem de huid vol ge scholden. Ik zei dat hij op deze ma nier wel eens de verkeerde persoon zou kunnen tegenkomen als hij niet ophield." De Leeuw zegt het te snappen als ie mand de fax wel tekent. „Als je het leest denk je. nou, dat moet ik ge woon even tekenen." Maar wie goed doorleest ziet dat er een addertje on der het gras zit. 'Zoals telefonisch aangegeven eindigt de vermelding op 01-04-2012 en wordt deze niet automatisch door verlengd naar de periode 2013', staat er. Er zijn twee opties om aan te kruisen: 'Hierna geen verlenging' en 'Verlenging naar de periode 2013'. De optie per direct beëindigen is er dus niet bij. Als De Leeuw had getekend, had hij 199 euro per maand, exclusief btw moeten betalen. De Leeuw weet dat er meer onder nemers door het bedrijf zijn bena derd. Navraag bij de politie wijst uit dat er een melding is gedaan van op lichting. De Leeuw heeft geen aan gifte gedaan. „Nee. je hebt het druk als ondernemer en bent blij datje het hebt afgehandeld. Voor een aangifte neem je de tijd niet meer." Hij vindt ook dat het moeilijk te bewijzen is voor ondernemers dat het niet klopt, omdat ze wel hun handtekening heb ben gezet. „Probeer er dan maar eens een zaak van te maken." Ge woon niet betalen is zijn devies. Merien van Prooijen stopt als beheerder van De Stove De SAS is van plan om de boven zaal in te gaan richten als informa tiecentrum over de Ramp. „Maar het ziet er nu heel anders uit dan we verwacht hadden. We maken pas op de plaats omdat ik te horen heb gekregen dat de bovenzaal mo gelijk door anderen gebruikt gaat worden." De Rijke heeft daar wel begrip voor, zegt hij. „Maar ik wil nu geen risico lopen. Wc zijn afhankelijk van de voorzieningen in het dorps huis en van een grote club vrijwilli gers. Als de gemeente de bovenzaal ook wil gaan exploiteren, dan mag dat van mij. Maar wij wachten nu eerst het plan af. We gaan nu geen geld investeren in iets waarvan de uitkomst nog niet weten." Van Prooijen heeft vorig jaar al te kennen gegeven een stapje terug te willen doen. De 64-jarige Stavenis- senaar is al 45 jaar lang het gezicht van het gemeenschapshuis in het dorp, eerst aan de Poststraat en sinds 1983 van het nieuwe dorps huis. In 2008 was hij 25 jaar offi cieel in dienst van de gemeente. „Ik ben niet meteen weg. Maar eind augustus word ik 65 jaar. Ik wil iets meer vrije tijd voor het be oefen van sport en voor motorrij den. ZIE VERDER PAGINA Kees van Vossen uit Sint-Maartensdijk verkoopt al veertig jaar vis Wijnand Lammers uit Tholen haalt alles uit de kast op de Kunstroute Voor Olga van der Werf horen molen en watertoren hij Flupland EN VERDER... Stemmige herdenking 100 jaar Hervormd kerkgebouw Stavenisse Jongeren en raadsleden hebben te weinig contact met elkaar Soberder plan voor Zoekweg in Tholen ERVARING IS EENVOUDIG DE NAAM DIE WE AAN DE SOM VAN ONZE FOUTEN GEVEN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's „We vroegen ons af of we ermee moesten stoppen, omdat het vorig jaar een beetje tegen viel", zegt De Ruiter. „Vorig jaar was het ijzig koud en nu is het natuurlijk een zalig weertje. Ook hebben wc er wat meer bekendheid aan gegeven." Ze heeft ook folders verspreid in Stavenisse waar ze woont. Maar ze heeft niemand uit haar dorp gezien. Dat snapt ze wel „Als ze hierheen komen, hebben ze al zeven kilometer in de benen en zouden ze er nog eens 20 moeten fietsen en vervolgens weer terug. Dat staat mensen misschien toch een beetje tegen." Lang duren de tochten niet. Volgens Van Ast duurt de tien ki lometer een uurtje „als ze op hun gemakje fietsen." De 20 ongeveer anderhalf uur. Maar binnen drie kwartier zijn de eerste fietsers van de kortste afstand alweer terug bij de Waaje om een stempel voor de eerste dag te halen. Er zijn veel ouders met kleine kinderen op die afstand en die moeten op tijd naar bed. De activiteitencommissie organiseerde de fietsdriedaagse vo rig jaar voor het eerst. Toevallig valt die steeds gelijk met de Nationale Sportweek en daarom hebben ze het evenement er ook bij aangemeld. „Maar ik keek op de site en daar staat dat we in Limburg zitten. Dus dat schiet niet zo op", zegt Van Ast. Elke dag zijn er andere leden van de activiteitencommissie ge moeid met de driedaagse. Dinsdagavond zitten Kim Heijboer en Karina Oosdijk op de controleposten. Die hebben er nu lek ker weer voor, vindt De Ruiter. „Vorig jaar heb ik samen met Corina Bevelander in de kofferbak van de auto gezeten tijdens het posten, zo koud was het." Van Ast zet elk jaar de routes uit. Dat doet hij ook voor de wandelvierdaagse van WHS. „Voor 20 kilometer is dat nog moeilijk hoor. Bij het fietsen kun je na tuurlijk wel ietsje meer doen, dan maakt het niet zoveel uit als het 21 is, maar bij wandelen doe je dat niet." De deelnemers op de tien kilometer blijven alle drie de da gen dicht bij het dorp, maar vanavond komen die op de 20 over de zeedijk bij Stavenisse en komen ze via Sint-Maar tensdijk weer terug. Op de eerste avond van de fietsdriedaagse splitsen de routes op de Oudelandseweg in Sint-Annaland. Die (foto) slaan linksaf vanaf de F.M. Boogaardweg, de lange route gaat daar rechtsaf. van de 10 km

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1