Nieuwe loodsen aan Oesterdam akkoord 3 Houte Kantje Boord en Pompelientje delen voormalige fotozaak Eendrachtsweg Sabina Mulders wil gezelligheid en service bieden in kaeswienkeltje Nog meer grond bouwrijp op terrein Welgelegen II Dijkversterking Oesterdam en tussen Gorishoek en Pluimpot Gastkunstenaars present met bomen, beelden en symbolen Twee winkels voor creatieve Tholenaren onder één dak Donderdag 24 maart 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Beperkt of geen strandbezoek mogelijk Projectbureau Zeeweringen is deze maand gestart met de versterking van drie dijken in de gemeente Tholen. De steenbekleding wordt versterkt, zodat ze aan de vei ligheidseisen voldoen. Het werk dat het eerste klaar is, gebeurt aan het dijktraject Willempolder/Abraham Wis- sepolder in de zuidwesthoek van Sint-Philipsland. Daar zijn de werkzaamheden eind juli afgerond. De andere twee trajecten zijn pas in november klaar en betreffen het noorden van de Oesterdam en de dijk ten zuiden van de Geertruidapolder en Scherpenissepolder, respectieve lijk 6 en 5,3 kilometer lang. Meer parkeerplek Stormseizoen Welstandenthousiast over watervilla 's De welstandscommissie is laaiend enthousiast over de woningen van architect Piet Boon op de Speelmanspla ten aan de Oesterdam. De watervilla's van hout met zin ken daken zijn tot in de details afgewerkt, merkte voor zitter M. Onrust na een bezoek aan de modelwoningen op het terrein. Aanlegsteiger Derde lustrum Kunstroute in Tholen Leven, vrijheid en symboliek. Dit zijn de drie thema's die in de werken van de drie gastkunstenaars van de vijftiende Kunstroute in Tholen zijn verwerkt. In de Gasthuiskapel en de daarbij behorende tuin tonen Zsuzsanna Györgyövics, Gerdi Zwaan en Leo Sche- pens zeer uiteenlopend werk. Ze passen bij het onder werp Kunst door de jaren heen, dat is gekozen voor het derde lustrum. Vrijheid interieur Er zit weer leven in de voormalige fotozaak van Foto Tholen aan de Eendrachtsweg in Tholen. Na een aantal jaren leeg te hebben gestaan, hebben er twee winkels een onderkomen gevonden. Esther Timmermans is met Pompelientje verhuisd uit de Molenvlietsestraat. En Anja Polak is met Kantje Boord voor zichzelf begon nen. Beide zaken openden dinsdag, de dag dat de lente begon, hun deuren. Verstelwerk Meer variatie Thoolse meiden in strijd vaktalent Gemeente koopt vier kippers voor begraafplaatsen Van de Veerdonk is volgorde kwijt Kaas, vleeswaren, noten, zuivel belegde broodjes en delicatessen Een leuke delicatessenwinkel met goede kaas en vlees waren. Dat beoogt Sabina Mulders met Potter's kaes wienkeltje, dat vandaag de deuren opent in de Kerkstraat in Tholen. „Een winkel waar het gezellig is om bood schappen te halen. Waar je een praatje kunt maken", zegt ze. Voor Sabina is het eigenlijk een terugkeer, want ze had al eerder een kaaswinkel in Tholen. Cadeaumandjes Kinderen opvang Toerdeloo kijken achter de schermen van horeca De kinderen van de buitenschoolse opvang van Toerde loo hadden in de voorjaarsvakantie diverse activiteiten op het programma. Ze hadden als thema Achter de scher men in een restaurant en hotel. Hemi en Van Trier zijn geopend, maar de gemeente Tho len heeft nog diverse gegadigden voor grond op bedrijven terrein Welgelegen II. Daarom wordt een volgende fase bouwrijp gemaakt. Aannemer Heijmans uit Roosendaal gaat voor 406.000 euro, exclusief btw, riolering aanleggen en asfaltwegen. Ook het fietspad wordt doorgetrokken. Het grondwerk zal in de loop van april beginnen. WEER AAN DE SLAG?! ICOS ATC Scheldestromen Bij hel werk aan de Oesterdam is hel slrandje len zuiden van de Bergse Diepsluis tot november af gesloten. Het grote strand ten noorden van de sluis is deze zomer nog wel te betreden en wordt vanaf 22 augustus afgesloten. Vanaf die datum is de havendam ook afge sloten, waardoor parkeren en re creëren daar ook niet meer moge lijk is. Naast nieuwe steenbekle ding komt er een nieuw stuk fiets pad als aansluiting tussen de Berg se Diepsluis en de parallelweg van de Oesterdam. Verder worden zes nieuwe trappen aangelegd: vijf bij het grote strand en één bij het klei ne. Een stukje van de sluisingang- en en de havendammen worden versterkt. Een deel van de bomen aan beide kanten van de sluis moet daarvoor wijken. Er worden struik en voor teruggeplanl. Het dijktraject Geertruidapolder/ Scherpenissepolder loopt vanaf het strand aan de Gorishoeksedijk tot aan het strand aan de Schclphock. Er wordt gewerkt aan het terrein voor restaurant De Zeester, dat wordt versterkt. Na het werk wor den het terrein en de twee boothcl- lingen geasfalteerd. Er wordt 250 meter extra fietspad aangelegd waarmee er vanaf het strand bij de Pluimpot buitendijks naar dc Go rishoeksedijk kan worden gefietst. Verder komt er meer parkeergele genheid bij de Zeester en wordt dc verharding van dc Gorishoeksedijk verbreed vanaf de oprit naast hel strand lot het havenplateau. Ook bij dit dijktraject worden nieuwe trappen aangebracht: vier voor zwemmers en vijf voor duikers. Het fietspad langs het dijktraject is tot november niet toegankelijk. Het strand aan de Gorishoeksedijk en bij de Zeester is tot 3 juli afge sloten, dat bij de Schclphock is vanaf 15 juli gedeeltelijk afgeslo ten en dat bij de Tuttelhoek gedu rende de hele periode. Het strand bij de Pluimpot blijft open. Bij dc Zeester is er tot 3 juli minder par keerplek en dat is bij de Schelp- hoek van 15 juli tot 1 november het geval. Het projectbureau pakt de dijken pas vanaf het voorjaar aan, omdat dan het stormseizoen is afgelopen. Dc planken aan weerszijden van de voordeur zijn op precies dezelfde hoogte afgezaagd, zei hij maandag toen er een aanvraag voor de bouw van twee loodsen ter beoordeling op tafel lag. Zelfs het buitenlampje is voor alle woningen op dezelfde manier vorm gegeven. Secretaris T. Jansen had er foto's van gemaakt die hij aan het burgcrlid Jan Geluk liet zien. Er zouden nu tien van de 54 te bouwen watervilla's zijn ver kocht. Ook de beide stallingen (een van 24 bij 60 meter en een van 24 bij 40 meter) bij de boothelling zijn door Boon ontworpen. Onrust was wat minder enthousiast over de hoofdvorm van de loodsen. Hij noemde ze nogal heftig, maar zag er geen aanleiding in om het ont werp af te wijzen. Ze voldoen aan redelijke eisen van welstand. Ook hier zijn de loodsen opgetrokken uit hout en de daken belegd met zink. Het is de bedoeling dat er in totaal 74 watervilla's worden gebouwd op het Waterpark Oesterdam zoals het project wordt genoemd. De wo ningen hebben een binnen- en een buitenhaard én een eigen aanleg steiger van tien bij drie meter. Tijdens de Kunstroute, georgani seerd door de Kunstkring Tholen, kan naast de exposities van boven genoemde kunstenaars genoten worden van diverse andere vor men van kunst, variërend van beeldhouwwerken tot foto's en sieraden. In kerken, molens' en woonhuizen worden deze uitingen van kunstliefde getoond-, In de Koorkerk van de Grote Kerk is een expositie ingericht met kunstwerken die zijn vervaardigd doorThoolse leerlingen. In de tuin rond dc kerk staan ingezonden ge dichten opgesteld en diverse mu zikanten zorgen ook dit jaar voor gratis optredens voor, tijdens en na de Kunstroute. De Kunstroute is op vrijdag 29 en zaterdag 30 april, op beide dagen van elf tot zes uur. Zsuzsanna Györgyövics, geboren in Boedapest is opgegroeid in een dorpje midden in een natuurge bied met veel bossen. Hier ligt de basis voor haar passie voor bo men. Zsuzsanna maakt bomen van staaldraad. Soms tot een afmeting van 2,5 meter. Gerdi Zwaan maakt sculpturen in klei. De in Middelburg woonachti ge beeldend kunstenares heeft een fascinatie voor materie en wat daarmee kan gebeuren. Het werk van Gerdi is een zoektocht naar vorm en kleur. Wars van regels creëert zij in vrijheid. Dc van oorsprong Brabantse kun stenaar Leo Schepens heeft een atelier in Amsterdam. Leo heeft een fascinatie voor tekens en sym bolen. De oorspronkelijke beteke nis van de tekens en symbolen is voor hem meestal van onderge schikt belang. Meer zoekt hij naar de magische en mystieke uitstra ling. Meer info op kunstroutetho- len.nl. BE VS Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Advertentie I.M. Anja Polak. Esther Timmermans. Het grote winkelpand is gesplitst. Als je er voor staat, zit Kantje Boord links en Pompelientje rechts. Het zijn winkels waar creatievelin- gen veel van hun gading kunnen vinde. De verdieping wordt voort aan verhuurd als woonruimte. Voor Anja Polak gaat een lang ge koesterde wens in vervulling. „Ik was als kind altijd graag met stof jes bezig, met naaien en kleertjes maken. Op mijn veertiende hielp ik in de winkel van mijn tante in de Stoofstraat." Drie jaar lang werkte Anja bij Astrid's kleermakerij in dc Dalemsestraat. .„Maar die stopte er mee, en toen dacht ik: nu is het mijn beurt." Bij haar zoektocht naar ruimte - „huren is in Tholen niet te betalen" - kwam ze in con tact met Esther Timmermans die naar iets groters op zoek was. „Het pand van Foto Tholen was te groot voor ons. Maar toen het in drieën te koop kwam, ging het balletje rol len." Anja noemde haar winkel Kantje Boord. „Dat vond ik altijd al een leuke uitdrukking. En ik verkoop het allebei: allerhande kantjes en stof voor een boord." Liefhebbers van handwerken en het zelf maken van kleding kunnen nu in ieder ge val weer in Tholen terecht. Basis stoffen zijn aan de meter te koop, van modestolïen zijn stalen in de winkel te zien. Ritsen, naaigaren, lint, koord, kant, band, applicaties, spelden, schaartjes en tal van ande re fournituren en hobbyartikelen vullen de vakken in de ruim opge zette winkel. Vilt, zclfmaakpakket- jes. En knopen, niet te vergeten. „Ik heb vierduizend kokers met knopen uitgepakt",' vertelt Anja Polak. Ze heeft een beperkt assorti ment wol, wil dat eventueel nog uitbreiden. En ook wat kinderkle ding. Bovendien tweede kans kle ding, zoals ze dat zelf noemt. „Merkkleding waarvan het zonde is om die weg te gooien, kunnen mensen hier brengen. Wc maken een prijs, en als het verkocht wordt is de helft van het bedrag voor de klant", legt ze uit. Verstelwerk doet Anja ook. „Er is vraag naar. Jongeren leren dat niet meer, terwijl oudere mensen het vaak niet meer opzoeken." Boven dien neemt ze kleding in ontvangst die uitgestoomd moet worden. „Ik ben depot voor stomerij De Gagel." In de etalage hangen vlaggetjes waarop Anja zelf allerhande figuur tjes heeft geborduurd. Binnen heeft ze een oude naaimachine neergezet als decoratie, een oud strijkijzer en een ellestok. Toekomstplannen heeft Anja Polak ook nog wel. „Als daar belangstelling voor bestaat, zou ik graag naailessen en works hops geven. Maar dat is echt nog toekomstmuziek, zegt de kersverse onderneemster. Buurvrouw Esther Timmermans geniet van de ruimte die Pompe lientje nu méér heeft dan in haar oude zaakje aan de Molenvliet sestraat. Workshops - vorig jaar gaf ze er zo'n negentig - en kinder feestjes kan ze gewoon achterin haar winkel geven, in plaats van te moeten uitwijken naar een andere ruimte. „Ik moest dan ook met al lerlei spullen heen en weer sjou wen. Hier heb ik plaats voor veer tien mensen, en achttien als het moet." Dc ruimte was voor Esther de voornaamste reden om te verhui zen. Er is bouwkundig in de ruimte het nodige aangepast. „De trap die er bij Foto Tholen stond, is wegge haald. En aan de buitenkant weer teruggeplaatst om een toegang te vormen voor de verdieping." Naast meer ruimte voor de klanten kon Esther ook het assortiment uit breiden. Fimo-klei en hobbyverf zijn er bijgekomen. „Dat leidt dan ook weer tot meer variatie in de workshops." Tot nu toe was dat meestal sieraden maken, of mo zaïek. „Voor groepjes vriendinnen of collega's, vrijgezellenfeestjes, of kinderen." In de winkel is een ruim aanbod te vinden van kralen: hout, kunststof, glas en steen. Kleine kraaltjes om op kaarten te bordu ren, tegels en glasplaten voor mo zaïek, houten decoraties en zeepjes om kettingen van te maken. „Het is door de ruimte allemaal overzichte lijker geworden voor de klanten." Pakketjes voor mensen die thuis zelf een hobby workshop willen doen, levert de Thoolse ook. Esther, die twee jaar geleden met Pompelientje begon maar al eerder workshops gaf, heeft ook een kera- miekoven waarin beschilderd of ge glazuurd aardewerk gebakken kan worden. En ze heeft een oven aan geschaft om zelf cake of taart te bakken voor de feestjes en works hops. Pompelientje is vier dagen in de week geopend, op dinsdag, woens dag, vrijdag en zaterdag. Hanna van dc Berge uit Tholen en Anne van Dijke uit Sint-Annaland strijden vandaag mee in dc halve fi nale van de Skills Talents vmbo-vak- wedslrijden in Rotterdam. Als ze hun opdracht met goed gevolg afleggen, gaan ze wellicht door naar dc finale op zaterdag. De meiden maken deel uit van hel team Zeeland Sharks, dat bestaat uit leerlingen van het Edudel- ta college en hun eigen school Cal- vijn college uit Krahbendijke. Er zijn zes vakrichtingen van elk drie leerlin gen. Hanna en Anne doen mee in het vakteam horeca en moeten een maal tijd voor vier personen en diverse hapjes serveren. Ze volgen de oplei ding zorg en welzijn en zitten in het vierde jaar. Het team Zeeland Sharks werd vorig jaar landelijk kampioen. De gemeente Tholen schaft voor 39.888 euro vier kippers aan voor onderhoud van de begraafplaatsen. Blitterswijk uit Moordrecht was van de vier bedrijven die b. en w. hier voor uitgenodigd hadden, de laagste inschrijver. Het college had één Thools bedrijf en drie van elders om offerte gevraagd. Cabaretier Mark van de Veerdonk is totaal dc volgorde kwijt: Kwam het spceddaten nou vóór of na de zwan- gerschapsgym? En wanneer gooi je de rijst dan? En wie kleeft nou pre cies bumper? Hadden ze Amsterdam nou echt zo dicht tegen Schiphol aan moeten bouwen? Tja ...hoe zat het ook alweer? In zijn voorstelling To- laat de Vlogodre Kiwjt, een try-out, worden alle gedachten verzwikt en dat levert een hilarisch resultaat op. Hij is op vrijdagavond 1 april om kwart over acht te zien in Meulvliet in Tholen. Kaarten zijn verkrijgbaar via stichtinguitoplholen.nl. Info aanleg A4. Zaterdag is het in formatiecentrum over de aanleg van de A4 tussen Bergen op Zoom en Dinteloord geopend van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags. Het centrum ligt aan dc Zeelandwcg-Oost 10a in Steenbergen en is te bereiken via de ventweg langs dc Zeelandweg- Oost. De A4 is een belangrijke ver binding voor het (vracht)verkecr. Het gaat om 21 kilometer snelweg. Sabina Mulders in haar winkel in de Kerkstraat. „Het ondernemen zit bij ons in het bloed", zegt Sabina Mulders. Ze heeft verschillende familieleden met een eigen zaak. Opa Potter was melkboer en Sabina's oma dreef de bijbehorende winkel in de Dalem sestraat, die ze helemaal uitbouwde. Als een soort eerbetoon wil Sabina een foto ervan in haar nieuwe win kel hangen. Die geeft ze toch al een nostalgisch tintje, want daar houdt ze van. „Dc aankleding wordt in ou de stijl, met bijvoorbeeld een oude weegschaal en klompjes. In de voorgevel zal glas-in-lood en dat heb ik zo gelaten." De grote winkel ruit is vervangen door twee kleinere ramen. De Thoolsè werkte jaren geleden in de Kaashal aan de Dalemsestraat, nam die over en verhuisde er mee naar de Kerkstraat. Dat ze er elf jaar geleden mee stopte, had een goede reden: ze was in verwachting van een tweeling. Nu zet Sabine op nieuw de stap en begint een winkel. „Het zat al wat langer te wringen. De kinderen zijn inmiddels oud ge noeg. En wil ik het nog doen, dan moet het nu." Ze liet het oog vallen op het winkelpand Kerkstraat 2, dat al flink wat jaren leeg stond na hel vertrek van Schanullekc. Er moest het nodige aan worden opgeknapt, maar het voordeel is dal het gezin er ook kan wonen. De reacties die Sabine kreeg op haar plannen, waren vooral positief. „Ik heb er dan ook alle vertrouwen in dat de klanten komen. Ben er niet zo bang voor dat het niks wordt", is ze optimistisch. De Thoolse is en thousiast. „Ik heb er vroeger altijd plezier in gehad. Het contact met mensen vind ik erg fijn. Het is voor mij eigenlijk meer hobby dan werk." Ze hoopt dat Potter's kaes wienkeltje een gezellige winkel wordt, waar mensen graag komen kopen. „En een praatje maken. Ik zet ook een koffieapparaat neer, zo dat mensen tijdens het wachten een kop koffie kunnen drinken." Sabine wil een goede service bieden. „Er echt zijn voor de klant." De nieuwste aanwinst op winkelge bied in Tholen biedt een gevarieerd assortiment. „De hoofdzaak is een goede kaas. Ik heb 35 soorten, waaronder heel goede geitenkaas, boerenkazen en een ruim assorti ment buitenlandse kazen." De vleeswaren worden bij Potter's ka eswienkeltje vers gesneden. „Ik heb niets voorverpakt." Ook salades en zuivelproducten zijn verkrijgbaar. „En ik ga belegde broodjes verko pen. Het assortiment daarvan pro beer ik gaandeweg uit te breiden." Vers gebrande noten zijn eveneens te koop. „De mensen kunnen ze warm meenemen." Voor delicatessen wordt dc winkel in de Kerkstraat eveneens hét adres. „Dingen die nét even iets anders zijn, maar qua prijs aantrekkelijk." Engelse thee. olijven, tapenades, bijvoorbeeld. „Een leuk assortiment om cadeaumandjes mee te vullen." Sabine houdt een grote hollies op, bedoeld voor azijn. „Ik ga verschil lende azijnen en olijfolie uit dc fles verkopen. Mensen kunnen hier hun flesje laten vullen." Zo zijn er zeker bijzondere produc ten te vinden in de winkel. Die is zes dagen in dc week geopend vanaf acht uur 's morgens. Op maandag tot en met donderdag tol zes uur, op vrijdag tot acht uur en op zaterdag middag tot vier uur. Op maandag leerden ze in Sint-Maar tensdijk servetten vouwen. In hotel restaurant Het Raedthuys kregen ze uitleg over een hotel en mochten twee kinderen doen alsof ze hotelgas ten waren die een kamer hadden ge reserveerd. Verder mochten de kinde ren alle kamers bekijken. Daarna ging een deel van de groep de keuken in waar ze zagen hoe er werd afge wassen en het andere deel ging tafels dekken met dubbel bestek. Als dank schonken de kinderen twee zelfge maakte schilderijen aan de uitbaat ster. Op dinsdag hebben de leidsters van Poortvliet, Sint-Maartensdijk en Sint Philipsland ongeveer 15 kinde ren meegenomen naar restaurant Het Veerhuis in Anna Jacobapolder. Om dat het ontzettend mooi en rustig weer was, hebben dc kinderen niet al leen kennis gemaakt met het restau rant, maar ook met de boot en waai den ze uit tijdens een rondvaart over dc Oosterschelde. Ze mochten helpen in de bediening en in de keuken. Ook was er gelegenheid om het hotel te bekijken. Aan het einde van de mid dag werden dc zelfgebakken pannen koeken met veel smaak opgegeten. Ook de familie Moerland mocht twee door de kinderen gemaakte schilde rijen in ontvangst nemen. Donderdag zijn dc kinderen in Sint- Maartensdijk in dc buitenschoolse opvang gebleven waar ze een high tea aan zichzelf serveerden. De lek kernijen zoals cupcakes, kaashapjes,, kleine stukjes hartige worst en ver- schillende koekjes werden gretig ver-1 orberd samen met de zelfgemaakte fruitsmoolhies en verse jus d'orangc. Voor verschillende bedrijven die in plan Noord moeten wijken, zoals autobedrijf Bal en landbouwmecha- nisatiebedrijf Zandijk, moet een plek gevonden worden. Daarnaast zijn er nog meer Thoolse bedrijven met verhuisplannen omdat ze te krap zitten. Ook van over de brug willen er ondernemingen het voor beeld van Hemi en Van Trier vol gen. Bij de aanbesteding van het bouwrijp maken was Stevin uit Klundert tweede met 423 mille. Ra- senberg uit Krabbendijke derde met 446.400 euro. De verdere uitslag: Sagro uit 's Hcercnhoek 457.750, Ballast Nedam uit Nieuwegcin 458.000 en gebr. Moerland uit Sint- Annaland sloot de rij met 505.000 euro. Bij het maaien van gemeentelijke dijken die 's zomers voor de recrer atie gebruikt worden, met de ber men en taluds, was loonbedrijf Klaassen uit Sint-Maartensdijk met 12.782,74 euro onlangs de laagstë. B. en w. hebben het karwei echter gegund aan de tweede inschrijver, J. Tijssen uit Sint-Maartensdijk, die voor 36 mille inschreef. Bij de laag ste inschrijving waren er kennelijk vergissingen begaan. Zit je thuis zonder werk en vind je het moeilijk om weer aan de slag te gaan? Wij helpen je weer op weg en geven je de begeleiding die je nodig hebt. Kijk voor meer informatie op onze website of bel0113 - 34 10 95 ^El I Arbeidstrainingscentrum 4421 BG Kapelle Tel.: 0113 -34 10 95 www.atcscheldestromen.nl Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 7