'Ik wil een beeld geven aan de mensen hier van de mensen daar' Voetjes van de vloer, maar ook bloeddruk meten en ogen testen IJsclub in Stavenisse wil berging aan toren bouwen Zomertijd Zwieg Stille in Tholen Gebouwen Sint-Annaland naar Zoekweg in Tholen Marianne Velthuis laat met foto's andere kant van Burkina zien Personeel en bewoners doen dagje vitaliteit in Ten Anker Gemeente praat met 25 bedrijven Donderdag 24 maart 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 'De wethouder met het rode jasje. Zo werd ze ooit geïnt roduceerd in deze krant. Marianne Velthuis uit Tholen is nu sinds een jaar geen wethouder meer, maar het rood en de andere kleuren zijn gebleven. Ze heeft ze gevangen in foto's. Die zijn op dit moment te zien in café Den Enghel in Bergen op Zoom en vanaf mei in hotel Kom! in Sint- Maartensdijk. De expositie heet 'Burkina Faso, de ande re kant' en heeft alles te maken met de nieuwe bezighe den van Velthuis. Bestuur wil dak transformatorhuis opknappen Armoede Na de bouwvak Peulmeisjes Eerste expositie Het Lint Hartslag Steile trap Heemkundekring in Maartenshof In paardenwei tegenover Ter Tolne De houten gebouwen die aan de F.M. Boogaard weg in Sint-Annaland gebruikt zijn door zorgcentrum de Schut se en de twee basisscholen worden naar de Zoekweg in Tholen verplaatst. Daar gaan ze dienen voor tijdelijke huisvesting van de peuterspeelzaal, de buitenschoolse opvang en het consultatiebureau. Vitaal personeel en vitale bewoners. Daar was het don derdag in Ten Anker in Tholen de hele dag om te doen. Personeel en bewoners konden hun conditie testen, hun ogen en hun bloedruk laten meten, maar ook actief mee doen aan een lesje tai chi. Vooral 's middags trok de vita liteitsmarkt bezoekers. En er was een wedstrijd voor de personeelsleden: wie maakt het gezondste en lekkerste recept. Dat werd gewonnen door Lineke Blokland van de Stelberg. Zij maakte een recept voor een gezonde maal tijdsalade en won een cadeaubon. Marianne Velthuis uit Tholen neemt met haar allereerste foto-expositie mensen mee op reis door Burkina Faso en een deel van Mali. Ijsbaan Eendracht Bindt uit Stavenisse wil een berging bouwen aan de transformatortoren aan de Stoofdijk, maar ook de toren opknappen. Het is al een oud plan, maar maandagochtend kwam bestuurslid Leen Poot het plan samen met Tinus de Rijke toelichten bij de welstands commissie. Ze hadden een schetsje ingediend voor de berging met een .schuin dak. maar de commissie zag liever een plat dak. Ze heeft na haar politieke carrière bij de gemeente Tholen twee bedrijfjes opgericht. De één is als adviseur op het gebied van welzijn, zorg en on derwijs. Terreinen die ze ook als wet houder in haar portefeuille had. Ze doet dat voor overheden en non-pro- fitorganisaties. Het andere heet Ed Looge!, en daarmee organiseert ze reizen naar Burkina Faso. Dat land kwam voor haar in beeld, toen haar dochter Harmke daar een aantal jaar geleden naar emigreerde. Velthuis en haar man Picter Mulder hebben tijdens hun bezoeken het land zelf verkend en in hun hart ge sloten. Met het oprichten van het ei gen reisbureautje wil de Thoolse niet alleen voor zichzelf inkomsten ver werven, maar steunt ze met een deel van de opbrengst lokale projecten. Dat zijn vaak vrouwenprojecten die ook tijdens de reizen van haar reisbu reau worden bezocht. De foto-expositie is een product van haar reizen. Ze heeft ermee willen la ten zien wat het land te bieden heeft. „Als mensen op Tholen Burkina Fa so al kennen, dan bestaat dat beeld uit armoede, te weinig voorzieningen zoals water, gescheurde kleren en geen medische voorzieningen. Maar Burkina Faso is vooral ook een heel mooi land. Mensen zijn trots op wal hun land te bieden heeft en dat is heel divers." Velthuis heeft gekozen voor de toe ristische attracties, zoals een wild park en rotsvlaktes. „Het is ook wel de bedoeling om mensen warm te krijgen voor de reizen." Wat de men sen op de foto's zien is na te lezen in een map die de fotografe bij de expo sitie heeft weggelegd. Wie de foto's langs loopt, wordt als het ware mee op reis genomen door het Afrikaanse land. Het is de route die Velthuis tot nu toe voor haar reizigers heeft uit gestippeld langs het zuiden van het land, vertrekkend vanuit de hoofd stad Ouagadougou. Maar ze maakt met haar beelden ook een uitstapje naar Mali, een land dat in de volgen de route ook is opgenomen. De mensen en hun gebruiken, tafere len uit het dagelijks leven, dat heeft de rcisleidster met haar camera vast gelegd. Wat het eerste opvalt zijn de kleuren van de foto's, vol en fel. Ten tweede, als ze mensen fotografeert. Daarmee krijgen de gebouwen een vierde leven, want voor de bewo ners van de Schutse er in kwamen, hadden de houten gebouwen elders al voor tijdelijke huisvesting ge diend. „Uit het oogpunt van duur zaamheid is dit een goed voorbeeld van hergebruik", zegt directeur Jo- han Bosters van kinderopvang Toerdeloo. Hij trekt met zijn bui tenschoolse opvang uit montessori school de Kraal na de zomervakan tie in de houten gebouwen. Hij noemt het een enorme plus dat zo veel voorzieningen voor kinderen bij elkaar komen. „In Bergen op Zoom werken we met de buiten schoolse opvang al samen met Ko balt en dat gaat in Tholen nu ook gebeuren. Die samenwerking biedt voordelen omdat we apart te weinig capaciteit hebben en die ruimten ook niet optimaal zijn." De houten gebouwen uit Sint-An- naland worden helemaal opge knapt. „Het wordt op de paarden- wei bij de ingang van de Zoekweg VERVOLG VAN STADSZICHT Kopers mogen straks maximaal 110 procent van de woningwaarde bele nen en het maximale aflossingsvrije bedrag komt op 50 procent van de woningwaarde. De maatregel moet op 1 augustus van in gaan. „Het zal ongetwijfeld wel gevolgen hebben. Hoe het precies uitpakt is nög niet zeker." De welstandscommissie had geen moeite met het plan. De bakstenen in de gevels worden paarsrood, door de gevels loopt een lichtere horizon tale balk. De houten ramen, kozij nen en deuren zijn wit. De voordeur wordt groen. Op het dak komen ro de keramische pannen. Geense verwacht dat de eerste paal na de bouwvak de grond in zal gaan en dat de woningen in de tweede helft van 2012 worden opgeleverd. Voor de bouw zijn al wegen aange legd. De bouwplaats is te bereiken vanuit Het Lint en via de Luchten- burgseweg. Het project is een sa menwerking tussen de gemeente, woningcorporatie Stadlander (voor heen Castria Wonen), Sprangers Bouwbedrijf uit Breda en project ontwikkelaar Marsaki in Goes. is het meestal een portret. „Ik foto grafeer graag mensen. Dat vinden de meeste mensen niet erg, zeker als je even contact met ze zoekt. Vinden ze het niet leuk, dan maak ik geen foto." Kleuren zijn volop te zien in Burkina Faso en daarom is het logisch te noe men dat die ook op de foto's zicht baar zijn. „Maar het is ook iets van mij. Je zult mij ook niet gauw in iets zwarts zien. Ik houd van kleur." Roze, blauw, geel, groen en rood, al lemaal gevangen in één beeld bij de maskerdans van de Dogon, een volk in Mali. „Zo vierden ze 50 jaar onaf hankelijkheid van Mali. De mannen dragen daarbij houten maskers. Een tje zelfs een masker van wel tien me ter hoog. Heel indrukwekkend. Het is werkelijk een orgie van kleuren." Bij elke foto heeft ze wel een toelich ting, vaak eén bijzonder verhaal. Zo als bij de peulmeisjes. Die hebben een tatoeage rondom de mond. Oor spronkelijk was die bedoeld om de koning af te schrikken, want die koos steeds het mooiste meisje uit het dorp. Nu is het een schoonheidside aal geworden. Velthuis oordeelt niet over de dingen die ze ziet. Zo is kinderarbeid, of een bepaalde vorm van slavernij nog aan de orde van de dag. „Veel kinderen worden na schooltijd aan het werk gezet. Veel jongetjes moeten bedelen voor de moskee en meisjes verkopen een soort oliebollen. Zo zorgen ze ook voor een beetje inkomsten." De Thoolse vangt dat leven op in beeld. De meest donkere foto is die van de hut van een medicijnman, die als hei lig wordt beschouwd. De mensen ge loven in hem, zoals ze in ons land in het medium Jomanda kunnen gelo ven, zegt Velthuis. „Ik vertel mijn reisgezelschap altijd dat ze er niet meteen afwijzend tegenover moeten staan. Niet meteen zeggen dat het raar is en openstaan voor de verha len. Elk probleem, elke vraag kun je hem voorleggen. Hij antwoordt via jouw voorouders." De rcisleidster vertelt dat er in de Afrikaanse landen veel geloofd wordt in natuurgods diensten, het animisme. „Ongeveer alles is heilig. Zoals dieren, bijvoor beeld een krokodil." Velthuis organiseert individuele rei zen en groepsreizen die ze zelf bege leidt. Ze maakt gebruik van lokale een langgerekt pand van 60 meter, totaal 21 eenheden. Het is een tus senoplossing, want uiteindelijk gaan we samen met de basisscholen voor nieuwbouw." Bosters denkt maximaal tien jaar in de tijdelijke gebouwen te zitten. „Over acht jaar zal het mastcrplhn Tholen daar wel vorm gekregen hebben. Wij hopen dan op de plaats van de sportvelden of het zwembad te kunnen bou wen." De directeur van Toerdeloo noemt de concentratie een verrijking omdat voetbalvelden, tennisbanen, zwembad en bibliotheek nu vlakbij liggen, zodat de vrijetijdsbesteding om de hoek zit. VERVOLG VAN LEGER „We hebben allerlei loodsen beke ken, maar dit is heel geschikt. We denken dat de bevolking van Sint- Maartensdijk (X)k blij is dat het er nog staat en dat het niet aan de sloop ten prooi is gevallen." (In de zaal za ten nog drie Smurdiekenaars die er als kleuter op hebben gezeten). De officiële opening vindt plaats op 24 september, vertelde kapitein Eric Heerlien van het korps Goes die de avond met gebed opende en sloot. Vanaf 15 april is het dienstencentrum rechtsreeks telefonisch te bereiken op 610194. Nu al kunnen mensen voor informatie terecht via 06- 51376579. Het Leger des Heils heeft vier jaar gezocht naar een geschikt gebouw. Er zijn vijf gebouwen bekeken. Dc voormalige kleuterschool stond bo venaan. Na november kwam hel in een stroomversnelling. Drie weken geleden kon het Leger erin en kon met het opknappen worden begon nen. Dc wanden zijn geverfd. Er komt nog een aparte spreekkamer en een kantoorruimte in. In de rechter vleugel staan dc meubels, in de lin ker de rekken met kleding. Met dc komst van het Leger des Heils wordt weer een nieuw hoofdstuk aan het gebouw toegevoegd. Nadat dc kleu ters er begin jaren zeventig uit waren vertrokken kende het een lange rij gebruikers; onder meer dc peuter speelzaal, muziekvereniging Euter pe, de jongerensoos, dansverenigin- gen Dc Zeeuwse Rcie, Ivanice en Dodi-Dodi, koersbal. Het werd ook gebruikt voor kerstvieringen voor vluchtelingen en door de Voedsel- bank. f gidsen. In elke streek een andere gids. „Ik ben de enige blanke in het verhaal. Voor de rest wordt er ge bruik gemaakt van lokale gidsen, chauffeurs en hotels." Burkina Faso heeft diverse bevolkingsgroepen met elk een eigen taal. Naast Frans en Mossi worden er diverse inheemse talen gesproken. „Met alleen Frans kom je niet zo ver. Als je bijvoor beeld dc vrouwen bezoekt die rieten manden maken, kunnen ze je nog wel vertellen hoeveel die kosten, maar dan houdt het ook op." De expositie bestaat uit 25 foto's, maar ze zijn te koop, dus het is mo gelijk dat er in Sint-Maartensdijk an dere foto's tussenhangen. Ze heeft de foto's gemaakt tijdens haar reizen. De SVRZ had eind januari de vitali- teitsmarkt gepland die een hele week zou duren. Het zou vooral met ludieke acties voor het personeel ge paard gaan, maar door de uitbraak van schurft (scabiës), kwam dat te vervallen. „Om niet alles verloren te laten gaan hebben we besloten het op één dag te doen," zegt coördina tor welzijn Leanne Swarthoff van Ten Anker. „Er waren al veel con tacten gelegd. Nu is het één dag ge worden. Het zou oorspronkelijk voor het personeel bedoeld zijn, X „Ik moet er wel even de tijd voor hebben. Met een groep ben ik meest al aan het tolken. Ik maak ze het liefst als ik alleen met mijn man op pad ben. Dan moet hij vaak wel even wachten." Velthuis heeft fotografie al als hobby sinds ze nog studeerde. Ze heeft di verse fotocursussen gevolgd. De fo to's op de expositie zijn allemaal vrijwel onbewerkt. „Hooguit wat uit sneden, maar voor de rest zijn de fo to's zoals ze zijn genomen." Als kunst wil ze deze foto's niet be stempelen. Daar heeft ze wel andere ideeën over. Bijvoorbeeld een serie foto's van een bepaald detail, zoals sloten op de huizen in Burkina Faso. Ze heeft één keer meegedaan aan de Kunstroute in Tholen met spulletjes uit Burkina. Maar dit is haar allereer ste echte foto-expositie. maar we hebben besloten dat ook bewoners er aan mee kunnen doen." Swarthoff is wel te spreken over de dag, maar had toch op meer deelne mers gehoopt. „Personeel die op die dag vrij zijn, komen er niet gauw voor terug. Een enkeling. En het per soneel dat op de afdeling werkt, heeft het gewoon te druk. Toch zijn we er wel tevreden over." In de recreatiezaal geeft een groepje oudere dames van Salus een demon stratie. De dames gaan elke donder dagochtend een uurtje oefenen. Ze Ze heeft gekozen voor Den Enghel, omdat ze de eigenaar kent en er veel Bcrgenaren mee zijn geweest op de eerste door haar georganiseerde reis naar Burkina Faso. Ze heeft ge vraagd of ze in het café mocht expo seren. Dat kon. Zo is het ook gegaan in Kom!. „Ik ben al vaker bij Marijn en Kyra op bezoek geweest. Heb ze een mailtje gestuurd en ze reageer den gelijk enthousiast." Of de expo sitie daarna nog ergens komt te han gen, weet ze nog niet. „Je bent toch een beetje een podium aan het zoe ken voor wat bekendheid. Ik vond in ieder geval dat ze ook in Tholen moesten hangen. Het was wel zoe ken: waar kan dat?" Naast het uitstippelen van nieuwe reizen, is ze bezig samen met een vriendin spullen uit Burkina Faso te importeren. „Ik ervaar dat mensen doen het nu graag voor de bewoners en het personeel. Onder leiding van Ellis Ridderhof. Pasjes naar voren en opzij, armen naar voren en opzij, met de heupen wiegen op het ritme van Zuidamerikaanse muziek. Het werkt aanstekelijk. Enkele bewoners die aan dc kant zitten toe te kijken, doen spontaan mee door hun armen mee te bewegen. Ook een van de personeelsleden haakt in. Ze neemt de bewegingen heel snel over. Een deel van de ruimte is bezet met tafeltjes van verschillende organisa ties en bedrijven die laten zien wat ze te bieden hebben. Jeremiassc heeft een uitgebreide kraam met in formatie over hulpmiddelen zoals hoog-laagbedden en rollators. Maar er is ook een tafel met fotoportret ten. Van bewoners van Ten Anker, gemaakt door Bob van der Ree uit Tholen. Hij is drie jaar geleden met zijn vrouw Linda (zusje van Leanne) hier komen wonen. Van der Ree vroeg aan bewoners of hij ze mocht fotograferen en richtte er ter plekke een studiootje voor in. De portretten zijn blikvangers. A spullen uit dat land ook gewoon mooi vinden. Ik doe het nu alleen voor het goede doel, maar wil gaan kijken of ik er ook wat aan kan ver dienen." Het reisbureau is nu nog kleinscha lig, maar Velthuis zou willen groei en. Nu beperkt het reisseizocn zich nog van oktober tot januari, omdat in die periode de temperatuur het aangenaamst is. Maar met het aan bieden van andere routes, kan er ook in andere maanden gereisd worden. De Sahel is in de zomer wel te doen." Het is dan regentijd. Ze wil met respect voor het land het toeris me in het niet-toeristische land op gang brengen. Zorgen dat de bevol king er ook wat aan heeft, maar an dersom ook. „Ik wil een beeld geven aan de mensen hier van de mensen daar." Degene die aan de vitaliteitsmarkt deel wilde nemen, kan een heel cir cuit afleggen tot aan de oefenruimte van de fysiotherapie in dc Stclberg aan toe. Leanne: „Iets te ver uit el kaar, denk ik. Alles was er wel, maar dat was toch een nadeel." In een van de kamers wordt de bloeddruk ge meten en bloed afgenomen om het bloedsuikergehalte te bepalen. Het wordt afwisselend gedaan door Wilna Dorst tweedejaars verpleeg kunde aan het Hoornbeeck college, Gisela van der Ree en Priscilla Schaegen. derde en tweedejaars ver zorging aan het ROC. „Normaal is een bovendruk van 120 en een on derdruk van 80. Bij oudere mensen is dat iets hoger. En het bloedsuiker gehalte schommelt tussen de 4 a 5," legt Wilna uit. Het zijn eenvoudige onderzoekjes al vereist het wel dc nodige concentratie. Bij het opne men van de bloeddruk moeten ze goed luisteren, en bij het prikken een klein druppeltje bloed uit de middel vinger opvangen met een glucoses- trip waarop bijna meteen het resul taat is af te meten. Ze houden dc De transformatortoren van de PZEM is al lang niet meer in gebruik. Het diende om de bovengrondse stroom draden op de Stoofdijk van spanning te voorzien. Vandaar dat de toren bij na negen meter hoog is. Poot: „Geen mens die er wat aan gedaan heeft. Het metselwerk is redelijk, maar het dak is slecht. Dat willen we opknap pen." Het kan verkeren. In 2004 was er zelfs een sloopvergunning verstrekt. „We wilden op dezelfde plek een nieuwe berging bouwen, maar dat mocht niet van de gemeente. Hij moest zoveel mogelijk tegen de wa tergang aan komen te staan. Maar dan zit je met de opening precies op dc wind." In 2008 kreeg de vereniging toe stemming toen het bestemmingsplan was gewijzigd. En mocht er binnen een straal van 25 meter van de water gang een kleine berging worden ge bouwd. „Er zit nu een elektriciteits- kast in dc toren. Hij is maar twee bij drie meter, maar wel heel hoog." Aan die hoogte heeft de ijsclub niks. De berging is bedoeld voor het stallen van sneeuwschuivers, banken en ver lichting. Ook zou er een klein loket in moeten komen om versnaperingen te kunnen verkopen aan de bezoe kers van de ijsbaan. De vereniging telt ongeveer 500 leden. Het bestuur diende een plan in om de berging tegen de toren aan te bou wen. „Dat is een goedkope manier en met een schuin dakje sluiten we aan bij het dak van de toren", zei Elkaar nog beter te leren kennen. Dat was volgens wethouder Frank Hom mel dinsdag het doel van de tweede bedrijvencontactavond in het ge meentehuis. Zo'n 25 bedrijven scho ven aan bij vijftien tafeltjes in het atrium waar ambtenaren van de di verse afdelingen spraken met de ver tegenwoordigers van Thoolse onder nemingen. „Het lijkt wel een examen", lachte de wethouder, die verwees naar de eerste bedrijvcncon- tactmiddag in 2009, toen er 40 onder nemers op afkwamen. De belangstel ling was nu duidelijk minder, maar de gesprekken van steeds tien minuten werden op prijs gesteld. „Er worden uitslagen bij in een schriftje. Alleen de cijfers, geen namen. Tegen twaalf uur zijn er ongeveer 28 mensen ge weest. „Er was er eentje met een bloedsuiker van 11,6, maar die was ook al bekend als diabetes," vertelt Gisela. Priscilla vertelt wat de gevol gen kunnen zijn van een te hoog ge halte: „Mensen voelen zich verve lend, gaan zweten en kunnen zelfs kwaadaardig worden. Het heeft in vloed op de stemming." In de gang staat coördinator Gerda Elshof van het ontmoetingscentrum in Het Lint voor mensen met de mentie en hun verzorgers. Ze geeft informatie over het centrum dat in januari van start ging. Het is be doeld voor mensen die last hebben van geheugenverlies, maar die nog thuis wonen. Voor hun partners kan dat erg zwaar zijn. Ze kunnen er zelf door in de problemen komen. Uit onderzoek is gebleken dat zorgende familieleden een verhoogd risico hebben op gezondheidsproblemen. Het ontmoetingscentrum is een nieuwe loot aan de SVRZ-stam. De ondersteuning is een dagvoorzie ning die zich richt op de persoon met dementie maar ook de mantel- zorger. Het is laagdrempelig en er wordt meestal gekozen voor een centrum in een wijk of buurt. En er is een klein vast team van een coör dinator, activiteitenbegeleider en een verzorgende. „Het is nog te weinig bekend," zegt Gerda. „Er is nog zeker plaats voor meer men sen." Er wordt samen koffie gedron ken, maar er is ook aandacht voor beweging. Voor mantelzorgers wor den er bijeenkomsten gehouden met lotgenoten zodat ze ervaringen kun nen delen. In de ruimte van de fysiotherapie worden ouderen geleerd hoe ze kun nen voorkomen dat ze vallen. Tonja Boluijt en haar collega's vullen eerst een vragenlijst in en gaan dan aan de slag. Ze laten de deelnemers een 'looptest en een balanstest' doen. Aan de hand daarvan wordt er een score bepaald. Daarmee kunnen ze een advies uitbrengen. „Bijvoor beeld om spierkracht te gaan trainen of om een loophulp aan te schaffen, een stok of rollator." Het personeel kan er ook fietsen. Om te kijken te kijken hoe het hart op de inspannin gen reageert en meten hoe het bloed zuurstof op neemt. Op het scherm pje is de hartslag te volgen. De deel nemer krijgt ene klemmetje aan een oorlel en na de drie minuten een klemmetje aan de vinger. Na drie minuten moet er nog even uitgefictst worden om de hartslag zijn normale ritme te laten vinden. Doen en me ten is weten en ieder kan er zijn voordeel mee doen. Personeel en be- woners maken ook kennis met tai chi. Van een docent die met een En gels accent (dertien jaar geleden naar Nederland gekomen) uitlegt wat het inhoudt en vervolgens oefe ningen laat doen. Poot. Maar op 18 oktober kreeg het bestuur een brief dat de berging niet aan de toren vast gebouwd mocht worden. De Rijke: „Los bouwen is duurder. We zijn maar een vereni ging. En als de berging los komt te staan, gaan we ook niks aan de toren verbeteren." De toren is geen monument, wel staat het geregistreerd als industrieel erfgoed, zei Poot. De welstandscom missie bekeek de schets. Dc berging was aan twee zijden tegen de toren gebouwd. Met een schuin dak ver wacht de commissie problemen. Ze adviseerde er geen schuin dak op te maken, maar het met een plat dak af te dekken. Het kon volgens de com missie 3 bij 4 meter worden, maar ook 5 bij 6 meter. De aanbouw mag niet precies in het verlengde van de bestaand muur van de toren vallen, maar er net binnen. Ook werd het gebruik van horizontale damwand- proficlplaten bepleit. Poot maakte gebruik van de gelegen heid om nog een andere kwestie on der de aandacht te brengen. Name lijk de steile trap vanaf de Stoofdijk naar de ijsbaan. Met treden die niet groter zijn dan vijftien centimeter, terwijl ze nu 23 centimeter zou den moeten zijn. Maar daar kon de welstandscommissie geen oplossing voor bedenken. Daarvoor moet het bestuur bij de afdeling openbare werken zijn, zei ambtenaar Jan Fase. vanavond geen aanbestedingen ge daan of opdrachten verleend, het gaat om een eerste of hernieuwde kennis making en we willen met name ook de laatste ontwikkelingen van uw be drijf horen", zei Hommel. Het initia tief was in 2009 mede op verzoek van de ondernemersorganisaties OOT en TOF ontstaan om meer Thoolse be drijven in aanmerking te laten komen voor werk van de eigen gemeente. In het gemeentehuis waren ook een aan tal stands aanwezig van de Betho, het UWV Werkbedrijf, het inkoopbureau West-Brabant en de twee projectont wikkelaars die met het havenplan Sint-Annaland bezig zijn. Foto's van vroeger zijn zaterdag vo lop te bekijken bij de heemkunde kring Stad en Lande van Tholen. Die houdt tussen tien en vier uur een inloopdag in Maartenshof in Sint-Maartensdijk. Belangstellen den kunnen er de collectie van de fotowerkgroep inzien, en de verza meling foto's en knipsels van het echtpaar Gunter-Knulst uit Goes. Ook is Frank Kousemaker er met oude Thoolse portretfoto's. Wan neer mensen zelf oude foto's heb ben, wil de heemkundekring ze graag scannen. Verder kunnen be zoekers grasduinen in indexen op de burgerlijke stand van Tholen en Sint Philipsland. Iedereen is welkom, de toegang is gratis. Een kleine week na het begin van de lente wordt in ons land de zomertijd weer van kracht. In de nacht van za terdag op zondag moeten de klok ken om die reden een uur vooruit worden gezet. Het resultaat daarvan is, dal het 's avonds langer licht blijft. De zomertijd duurt tot het laatste weekeinde van oktober. Gebaseerd op het boek De Riet dekker van Rinus Spruit is morgen avond het toneelstuk Zwieg Stille te zien in Meulvliet in Tholen. De ondertitel luidt een familiegeschie denis. Het is een verhaal van vader en zoon, die dicht bij elkaar staan, maar toch in een wereld van ver schil. Met gevoel wordt het harde bestaan van een rictdekkersfamilie in het begin van de vorige eeuw ge schetst. Keihard werken onder bar re omstandigheden, van 's morgens vroeg tot laat in dc avond. Lange dagen rietdekken bij vaak hard vochtige boeren en met regelmaat slapen in koude, tochtige schuren. Als het te koud was voor het werk werden de varkens geslacht en als er ijs lag werd bij voorkeur het riet gesneden. Met een moeder die vaak nie goed was en een ongeluk dat levenslange wroeging veroor zaakte blijkt het lot meedogenloos. Het was een hard bestaan waarin de angst om oud en arm te moe ten eindigen overheerste. Pensioen was er vroeger niet. Daarom leef den ze zo armoedig en werkten ze als gekken. Want oud en arm, man, zwieg stille. In het boek vertelt dc oude rietdekker het verhaal, zijn zoon schrijft het op. Acteur Bram Kwekkeboom maakte er een to neelvoorstelling van, geproduceerd door theaterproductiehuis Zeelan- dia. De voorstelling begint 's avonds om kwart over acht en kaar ten zijn vooraf verkrijgbaar via stichtinguitoptholcn.nl. Een bewoner van Ten Anker in Tholen doet spontaan mee met de dames die een demonstratie geven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 3