LABO BAL 'Hoe meer vrijwilligers, hoe meer we kunnen organiseren' Peuters Fabel tuin naar de Zoekweg Honingboom en linden op nieuw deel begraafplaats Animo starterswoningen in Stadszicht II is groot AUTOSCHADE? Dienstencentrum Leger des Heils opent eind april deuren Donderdag 24 maart 2011 67e jaargang no. 19 Wegpaaltjes vernield op Poortvlietsedijk Drietal verdacht van koperdiefstal Id4U verhuist naar Eendrachtsweg PvdA wil straten eerder repareren Bezuinigingen zitten op schema Hemi zonder bank De exacte datum is nog niet bekend, maar het diensten centrum van het Leger des Heils in Sint-Maartensdijk zal eind april de deuren openen. Dat zei Bram van de Sande dinsdagavond op de informatiebijeenkomst in de voorma lige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat. Het Leger informeerde ruim dertig belangstellenden van maatschap pelijke organisaties, kerken en andere geïnteresseerden over de plannen. Warm hart Redt het Kind Consultatiebureau Tholen verhuist ook Aan de Zoekweg in Tholen worden de peuterspeelzaal met de kinderopvang en het consultatiebureau gecon centreerd. Daarvoor worden tijdelijke gebouwen ge plaatst in afwachting van toekomstige nieuwbouw. Het pand van de Fabeltuin in de Oudelandsepoort komt daarmee leeg te staan en het wijkgebouw aan de Molen- vlietsestraat verliest een functie. De verhuizing gebeurt na de zomervakantie. Project met 31 eengezinswoningen in Tholen De animo voor de nog te bouwen vijftien starterswonin gen in Tholen is groot. Voor het project van Marsaki van in totaal 31 woningen zijn er al twintig verkocht. De wo ningen komen te staan aan de Burg. van Boeijenstraat en Dilt in Stadszicht II. De welstandscommissie ging maan dagochtend akkoord met het plan. Deze week Sint-Annalandse jeugd betrokken bij Boomfeestdag Kinderen van groep 7/8 van de School met de Bijbel en de De Casembrootschool in Sint-Annaland hebben gisterenmorgen 24 linden geplant op de uitbreiding van de al gemene begraafplaats in het dorp. Dat gebeurde ter gelegenheid van de jaarlijkse Boomfeestdag. voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tho/en, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zaterdag tussen acht uur 's avonds en zondagnacht half vier zijn langs het fietspad op de Poortvlietsedijk alle reflectorpaaltje uit de berm ge trokken, een deel is vernield. Het gaat om 36 paaltjes die uit de grond zijn gehaald. Ze werden in de sloot, in de berm en op de weg gegooid waar ze vervolgens kapot werden gereden. Aan de andere kant van de rijweg zijn dertien paaltjes uit de berm getrokken. Ook zijn verkeers borden - met de aanduiding voor fietspad -omgedraaid. Volgens de provincie komen de ver nielingen regelmatig voor en steeds tussen Poortvliet en Scherpenisse in de nacht van zaterdag op zondag. De provincie deed aangifte bij de politie en vermoedt dat het om jon geren gaal die uit zijn geweest. De paaltjes liggen soms tot in de be bouwde kom van Scherpenisse. Maandag zijn kantonniers van de provincie de hele middag bezig ge weest om de paaltjes weer terug te zetten of te vernieuwen. Drie mannen zijn in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden op verdenking van koperdicfstal. Ze reden rond half één in een vracht wagentje met open laadbak over de Eendrachtweg vanuit Tholen rich ting Halsteren. De politie hield ze staande en zagen op de laadbak van het voertuig meerdere afgeknipte kabels liggen. De inzittenden kon den geen samenhangend verhaal vertellen over de herkomst van het koper. De drie, een 23-jarige man uit Papendrecht en twee 22-jarige mannen uit Dordrecht zijn aange houden en ingesloten voor verder onderzoek. Een van de Dordrechte- naars verzette zich tegen zijn aan houding en moest onder controle worden gebracht. Deze man is als veelpleger aangemerkt. Hun voer tuig en de koperen kabels zijn in be slag genomen voor onderzoek naar de herkomst hiervan. Het grafisch bedrijf Id4U in Tholen verhuist van de Voltstraat op het be drijventerrein naar de Eendrachts weg 10 in het centrum. Het ont werpbureau betrekt het pand van Bloemsierkunst v. d. Berge die zelf verkast naar het pand van schilders bedrijf Laban. Id4U zit nu in een gebouw dat gesloopt moet worden, zegt Jantine Pollie-v.d. Velde: „We moeten volgend jaar april hier weg zijn, maar deze kans wilden we niet aan ons voorbij laten gaan. We krij gen een mooi stekje, een uniek plekje in Tholen. Zakelijke klanten kunnen er nog steeds met de auto komen om drukwerk in te laden en particulieren lopen er zo naar bin nen." Bij het bedrijf werken vier mensen. Id4U krijgt de sleutel pas op 1 augustus maar wil met de bra derie, eind augustus, open zijn. De PvdA wil dat de gemeente eerder straten en stoepen repareert als de veiligheid van voetgangers in het geding is. Namens de fractie vraagt Henk Nieuwenhuis aan b. en w. of dat kan nu hij uit Stavenisse foto's had ontvangen van een wat minder behendige voetganger op een druk trottoir. En die met een rollator mak kelijk in moeilijkheden kan komen, aldus het raadslid. Nieuwenhuis vraagt of er eerder wat aan gedaan kan worden. Volgens de planning zou dat pas in 2014 gebeuren. B. en w. van Tholen zeggen met hun bezuinigingen goed op schema te liggen. „Van de 2,7 miljoen euro die per 1 januari 2013 bereikt moet zijn, is inmiddels ruim 2,2 miljoen euro gerealiseerd. Dat is 83% van de bezuinigingsopgave", meldt het college trots. Een splinternieuw bedrijf neerzet ten zonder lening van de bank of fi nanciële steun van de overheid. He- mi is dat gelukt, zo vertelde de vertrekkende commissaris Huib Evcrsdijk vol trots bij de opening. De 175 medewerkers tellende on derneming is sterk geworden door grootwinkelbedrijven in tc richten. Een uitvoerig verslag van de ope ning door oud-premier Balkenen de vindt u op pagina 13. Terwijl kapitein Eric Heerlien probeert de laptop aan de praat te krijgen, en er worden extra stoelen naar binnen gebracht. Er zijn nu vijftien vrijwilligers, vol doende om twee dagdelen per week te gaan draaien, op dinsdag en don derdag. Van de Sande riep de aanwe zigen op te gaan zoeken naar mensen die mee willen helpen om het dien stencentrum vaker open te kunnen stellen. „We zijn volledig afhankelijk van vrijwilligers. Hoe groter het aan tal, hoe meer we kunnen gaan orga niseren." In het gebouw komt een kringloop winkel met kleding, meubels en boe ken. Kleding en meubels zijn nu al aanwezig, maar het is nog onvol doende om voor open te kunnen gaan, zei hij. „Er moet wel wat te koop zijn." De artikelen zijn in de eerste plaats bedoeld voor mensen met een laag inkomen die weinig te besteden heb ben, maar in feite kan iedereen er wat kopen, zei hij. „Maar als mensen het niet zelf kunnen betalen, dan ge ven we de spullen. Mochten we dat zelf niet in huis hebben, dan halen we het op een van onze andere vesti gingen in Goes of Zierikzee. Het is goed dat we in onze weggooimaat- schappij spullen een tweede kans ge ven." Op het terrein komt een container te staan voor kleren. Het ophalen, repa reren, sorteren en prijzen van meu bels en kleding vereist veel tijd, zei hij. En dus zijn vrijwilligers welkom. Behalve een kringloopwinkel komt er ook een raad- en daadbalie. Die heeft twee jaar gedraaid in het oude stadhuis in Tholen. Het gaat om het helpen van mensen die moeite heb ben met het invullen van belasting formulieren of het aanvragen van een uitkering. „Of andere zaken waarin ze vastgelopen zijn. Het gaat ook om een luisterend oor te bieden en om het verwijzen van mensen zodat ze verder geholpen kunnen worden." Het Leger beschikt zelf over eigen maatschappelijk werkers, zei hij. Maar er zal ook worden samenge werkt met het bestaande algemeen maatschappelijk werk. Dat zit in Sint-Maartensdijk om de hoek, in het gebouw van de Thuiszorg aan de Dr. Tazelaarstraat, achter het gebouw van het Leger. Verder is een van de lokalen bestemd als ontmoetingsplek en koffiehoek. Hoe dat wordt ingevuld, was nog- niet precies bekend. Van de Sande onderstreepte dat het vrijwilligers werk geen vrijblijvende zaak is. „We moeten op mensen kunnen rekenen. Ze worden ingeroosterd. We zoeken mensen die een warm hart hebben voor mensen. Het hoeven geen des kundigen te zijn. Wél voor de raad- en daadbalie. Zo heeft Jaap van Dij- ke in Tholen mensen geholpen met de belastingen." Het Leger des Heils wil zo veel mogelijk samenwerken met sociale zaken van de gemeente en de voorzieningenadviseurs (een groep mensen die Tholenarcn helpt om de weg te vinden in het doolhof van uitkeringen en voorzieningen). Ook zijn er mensen nodig die de p.r., de website gaan verzorgen en aan fondsenwerving gaan doen. De vrij willigers die zich aanmelden zal ge vraagd worden de christelijke identi teit van de organisatie te respecteren. Het Leger gaat ook voedselpakketten verstrekken. „De Voedselbank doet datvoor een langere periode, wij doen het niet langer dan vier weken. Het gaat om een basisvoedselpakket voor mensen die van de ene op de andere dag met een lege kast zitten. Het komt voor dat het maatschappe lijk werk vier weken nodig heeft om iets te kunnen regelen." Het Leger des Heils heeft van de ge meente subsidie gekregen om het dienstencentrum op te starten. Het is de bedoeling dat de organisatie zelf voor de exploitatie zorg draagt. Voor het gebouw hoeft het Leger geen huur te betalen, maar draait wel op voor de kosten van gas, elektra, ver zekering en belasting. „Het centrum moet zichzelf bedruipen met de in komsten uit de kringloopactiviteiten. Na een jaar moeten we voldoende draagvlak hebben gekregen." Van de Sande riep de aanwezigen op anderen het verhaal over het dien stencentrum te vertellen. Hij be schouwde de vertegenwoordigers van de (kerkelijke) verenigingen en andere organisaties (onder meer ge meente, woningcorporatie Stadlan- der, Dorpstafel, maatschappelijk werk, Nederlandse patiëntenvereni ging) als ambassadeurs. De reacties waren positief. Afde lingshoofd Anne Pleune van werk en inkomen van de gemeente vroeg of het Leger ook reparatiewerk doet zo dat er mensen geplaatst kunnen wor den die terug worden geleid naar de arbeidsmarkt. Van de Sande beves tigde dat. Het wordt ook op andere plaatsen gedaan. SP-raadslid Theo Korevaar vroeg zich af wat er ge beurt als de inkomsten achterblijven. Volgens Van de Sande heeft het dien stencentrum een aanloopperiode no dig, maar wordt er vanuit gegaan dat de inkomsten oplopen. Rien Heijboer lichtte toe dat de orga nisatie ook veel giften ontvangt. „We hebben er vertrouwen in. Op andere plekken lukt het ook. Het is wel zo dat met de financiële crisis mensen minder spullen brengen naar de kringloopwinkel." Volgens Heijboer is het oude kleuter schooltje (een gift van het Zweedse Föreningen Radda Bamen, de ver eniging Redt het Kind en officieel geopend op 4 oktober 1955) een pri ma locatie. ZIE VERDER PAGINA 3 In de Fabeltuin zitten nu 80 peuters, verdeeld over vijf dagen. Eerder maakte ook Copcordia nog gebruik van het pand, maar de muziekvereni ging is al naar de gymzaal aan de Zoekweg verhuisd. Nu volgen ook de peuters nog. Het gebouw is eigen dom van de gemeente en staat al lan ger op de lijst om vervangen te wor den door woningbouw. De parkeer- mogelijkheden in de Oudelandse poort zijn beperkt. Ouders die hun kinderen met de auto komen brengen en ook weer halen, hebben aan de Zoekweg betere mogelijkheden, al wordt het daar met vier basisscholen en de vmbo-school Westerpoort ook wel steeds drukker. In montessorischool De Kraal zit nu de buitenschoolse opvang van Toer- dcloo en die gaat na de zomervakan tie naar de tijdelijke gebouwen bij het zwembad. Ook de buitenschoolse op vang van Kobalt, die al bijna zes jaar in de kantine van Tholense Boys zit, vertrekt naar de nieuwe plek. Toerde - loo en Kobalt gaan namelijk samen werken met de buitenschoolse kin deropvang. Secretaris Piet van der Vlies van de voetbalvereniging is er niet blij mee. „Een belangrijke vaste inkomsten bron valt weg en we moeten finan cieel t(x:h reeds alle zeilen bijzetten. De tusscnschoolse opvang van Ter Tolne is al eerder bij ons vertrokken omdat daar een lokaal leeg kwam tc staan. Nu raken we alles kwijt en daarvoor zou wel een andere vaste in komstenbron voor moeten terugko men. De kinderopvang zat er ideaal, dichtbij de scholen en het was ook een veilige route. Het zou jammer zijn als dat wegviel." Het consultatiebureau valt onder de GGD Zeeland en gaat van de Molen- vlietsestraat naar de Zoekweg. Thuis zorgorganisatie Allévo is eigenaar van het wijkgebouw en beraadt zich wat er met het pand gaat gebeuren als daar een huurder wegvalt. B. en w. hebben de plaatsing van tij delijke gebouwen aan de Zoekweg voor het consultatiebureau, de kin deropvang en peuterspeelzaal in prin cipe goedgekeurd. Ook de gemeente raad moet er nog over beslissen, want de gemeente gaat de tijdelijke gebou wen betalen en verhuren. 7Ae ook pagina 3. Ze zijn ontworpen door architect Sturm uit Roosendaal die eerder te kende voor het gemeentehuis en de woningen in Stadszicht I. Met onder meer de opvallend donkere huizen in Amsterdamse stijl. De welstands commissie had geen moeite met het plan. Het gaat om 31 eensgezinswo ningen. En omvat vijf bouwblokken met rijtjeswoningen, hoekwoningen en twee woningen onder één kap. Alle woningen hebben een voortuin en een achtertuin met berging. De 15 starterswoningen die onder de startersregeling vallen, zijn volgens makelaar Maurice Geense allemaal zo goed als verkocht, zegt hij. Ook de vijf andere koopwoningen in het project zijn al aan de man gebracht. „Deze huizen zijn even groot als de starterswoningen maar hebben een luxere keuken en een vaste trap naar de tweede verdieping." De woningbouw zit door de econo mische recessie in een dal, maar voor dit project is tot nu toe vol doende belangstelling, zegt Geense. „Het komt door de aantrekkelijke prijzen, dankzij de gemeentelijke subsidie. Er zijn ook voorwaarden verbonden aan de koop. Als de ko per de woning binnen vijf jaar ver koopt, zal een deel van de subsidie terugbetaald moeten worden." De starterwoningen zijn bestemd voor starters die op Tholen wonen, of voor starters die na een studie el ders willen terugkeren. Eind dit jaar zal de regeling door b. en w. tegen het licht gehouden. De nieuwe maatregelen die minister De Jager van financiën maandag aankondigde over de gedragscode voor hypotheekverstrekking kan mogelijk nog roet in het eten gooien, zegt Geense. ZIE VERDER PAGINA 3 Trompetspeler Jos Loos kwart eeuw lid van Concordia Michelle Slager uit Sint-Annaland helpt mensen mooier maken Kien Koopman van Hemi heeft raakvlakken met Balkenende EN VERDER... Velthuis fotografeert andere kant Burkina Faso IJcluh Stavenisse bouwt berging aan transformatorhuis Tholense Boys wint verrassend van Noad '67 DE STILTE IS DE WIJSHEID DIE DE WIJSHEID VOEDT Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De scholieren werden aan de F.M. Boogaardweg ontvan gen door Ko de Boswachter, die hen toesprak nadat hij ze wijdbeens in een kring (tenen tikken) had gezet. Hij legde de kinderen uit wat de bedoeling was, en vroeg een applaus voor alle mensen die deze dag hadden voor bereid. Medewerkers van de gemeente hadden al plant- gaten gegraven en er de te planten bomen bij gelegd. Ook lagen spaden en schoppen gereed. Het was nog wat mistig, maar het zonnetje probeerde er al doorheen te komen. Eerst werd een bijzondere boom geplant: een honing boom of Japanse pagodeboom (Sophora Japonica). Dat was een cadeautje van de groep Zeeland van de Neder landse Bijenhoudersvereniging. Voorzitter Adrie Ver meulen uit Ovezande was er voor naar Sint-Annaland gekomen. Hij heeft de boom zelf gekweekt. Ze werd vrijstaand geplant door de wethouders Van Dis en Hom mel, die werden geholpen door de scholieren Imara Vrocgop en Damian Riep. „Een mooie plek. Want deze boom heeft veel ruimte nodig", zei Vermeulen. De ho ning die de boom over enkele jaren geeft, maar meer nog het stuifmeel, is van belang. Voor de linden gingen de kinderen in groepjes aan de slag. Deze bomen staan aan de kant van de begraafplaats, waar ook al struiken in de grond waren gezet. De grond was nog behoorlijk nat. Behalve planten was er meer tc doen voor de kinderen. Dingen waarvan ze iets konden opsteken over bomen: een speurtocht en een proeftafel. Dat was afgestemd op hel thema 'Bomen smaken naar meer'. Naluurouders, leerkrachten en medewerkers van IVN begeleidden dit onderdeel, waarvoor een speciale lesbrief was ontwik keld. Met een presentje gingen de kinderen aan het einde van de ochtend terug naar school. De provinciale commissie had dit keer Tholen uitge zocht als gemeente waar de Boomfeestdag een extra ac cent kreeg. Er zou een vertegenwoordiger van het pro vinciebestuur naar Sint-Annaland komen, maar die meldde zich te elfder ure af. Imara Vroegop en wethouder Van Dis gooien het plantgat dicht van de honingboom die door Adrie Vermeulen wordt vastgehouden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1