MdilHWJU IHoute Haven Sint-Annaland op de schop Bezoekers merken dat er veel mogelijk is in uitvaartbranche Pot-Meijerfonds is niet helemaal van deze tijd 'Ik richt me op mensen die nooit toetsenbord hebben aangeraakt' Uitnodiging Tholen maakt bezwaar tegen Rijk 'Aan slecht zicht is wat te doen' Gloudemans neemt Frietkarre op plein in Stavenisse over Delta op weg naar tweede kerncentrale Vernieuwing damwand na drie jaar eindelijk uitgevoerd Raad unaniem bij benoeming Monuta verrast door grote belangstelling op open dag interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl „Was ik er maar ooit eerder aan begonnen", dat zeggen bijna alle cursisten volgens Wim Hoogvliet, nadat ze bij hem de basisbeginselen van computerbediening hebben geleerd. De in Sint Philipsland woonachtige computer deskundige geeft opleidingen en trainingen voor senio ren. Hij komt aan huis, maar geeft ook lessen in groeps verband. Wat blijkt? Er is zoveel vraag naar zijn lessen dat zijn bedrijf, Computer Consultancy Steenbergen (CCS) inmiddels uit drie docenten bestaat. Passie Groepslessen voor het bijwonen van de 50ste ledenvergadering van speeltuinvereniging 'Vrij en Blij' Op woensdag 16 maart 2011 in De Wellevaete Sint-Annaland om 20.00 uur Donderdag 10 maart 2011 Conclusie bijeenkomst cliëntenraad SVRZ Meer jaren, minder zieht? Onder deze titel hield de cliëntenraad van SVRZ, locaties Tholen, onlangs een bijeenkomst in Ten Anker in Tholen. Die ging over de langzaam optredende gebreken met het ouder worden van mensen. Dat wordt vaak geaccepteerd, maar wil niet altijd zeggen dat er niets aan te doen is. Roep om vervolg De Frietkarre, de verplaatsbare snackbar op het Van der Lek de Clercqplein in Stavenisse, verandert zaterdag van eigenaar. Jimmy Gloudemans heeft de wagen overgeno men van Adri-Janne en Ella Potappel die er dan bijna zes jaar in gewerkt hebben. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Liquidatie alleen als bestuur unaniem is Geen Thoolse steun voor technocentrum Gemeente vraagt huizen vluchtelingen Het Pot-Meijerfonds heeft zijn langste tijd gehad. Burge meester Willem Nuis, tevens bestuurslid van de stichting die zich inzet voor zieken en kwetsbaren in de Thoolse samenleving, kondigde in de commissie bestuurszaken een mogelijke liquidatie van het fonds aan. „Het is niet helemaal meer van deze tijd." In de Sint-Annalandse haven is de bouw van een nieuwe damwand aan de gang. Langs een heel stuk van de 265 meter lange kadewand zijn de metalen elementen inmid dels geplaatst. Toen wethouder Frank Hommel vrijdag morgen zo'n element de bodem injoeg, om aan het ge heel een officieel tintje te geven, was de aannemer al gevorderd van de noordwestkant van de havenkom tot voorbij het bedrijf van Busmariteam. Wim Hoogvliet uit Sint Philipsland geeft computerles aan huis Ruim dertig belangstellenden bezochten zaterdagmiddag de open dag van uitvaartcentrum Monuta in Tholen. Dat was meer dan waar uitvaartverzorger Herman Hoornweg op had gerekend. De meesten kwamen met gerichte vra gen. Onder meer over het gebruik van het centrum, over successierecht en over uitvaartverzekeringen. Vuurwerk Advertentie I.M. Het college van burgemeester en wethouders maakt bezwaar tegen de verla ging van de uitkering van het Rijk voor het onderwijsachterstandenbeleid. De gemeente Tholen ontvangt elke jaar, net als andere gemeenten, een uit kering om achterstanden bij kinderen weg te werken voor zij naar de basis school gaan. Het bedrag van 205.640 euro (2009/2010) wordt nu bijna ge halveerd naar 114.543,34 euro (2011). Het college vindt dat de gemeente ineens is geconfronteerd met een grote bezuiniging en maakt bezwaar met het argument dat ze, evenals betrokken instellingen, meer tijd nodig heeft om zich aan te passen aan de wijziging. De gemeente is verplicht mee te werken aan het uitvoeren van een beslissingen van het rijk. Het college wil deze problematiek ook proberen aan te kaarten bij de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG). Wim Hoogvliet (59) is een duizend poot op computergebied. Hij heeft na zijn opleiding informatica aan de ba sis gestaan van diverse systemen, on der andere voor de programmatuur van betalingsverkeer. Zo heeft hij meegeholpen aan de ontwikkeling van onbemande tankstations. Daar naast heeft hij altijd veel lesgegeven, van starterscursussen in omgaan met computers tot het bedienen van di verse programma's, zowel voor be drijven als particulieren. Hoogvliet, oorspronkelijk afkom stig uit Nieuw-Vosscmeer, had tot 2004 een eigen automatiseringsbe drijf in die plaats, genaamd Acrelec b.v. Hij verkocht het, omdat hij het rustiger aan wilde doen en verhuis de samen met zijn vrouw naar Span je. Maar daar bleek al gauw dat hij niet stil kan zitten. Toen de econo mische crisis ook daar zijn sporen naliet, zijn vrouw kwam zonder werk te zitten, besloten ze na zes jaar terug te keren naar Nederland. Zo zijn ze in Sint Philipsland terecht gekomen. Hoogvliet wil zich nu voornamelijk richten op mensen die nog nooit een toetsenbord hebben aangeraakt. „Mijn kennis overbren gen, trainingen geven. Dat is mijn passie." Hij biedt een starterscursus aan die zes weken duurt met 2,5 uur privé- les in de week. „Aan het eind kun nen mensen geheel zelfstandig op de computer werken." Degenen die meer met een bepaald programma willen gaan doen, zoals Excel en Powerpoint die tot het zogeheten Office-pakket behoren, kunnen een specialisatiecursus volgen bij CCS. Hoogvliet komt bij mensen aan huis, maar omdat hij ook aanvragen voor groepslessen binnenkrijgt, heeft hij een kantoor geopend in Steenbergen. Juist vanwege die groepslessen, kan hij de kosten voor de privélessen laag houden, zegt hij. „Ik wil optimaal betaalba re computercursussen aanbieden. Ik hoef geen 50 euro per uur." Hij biedt de lessen aan voor bijna een vijfde van dat bedrag. „Voor veel bedrijven is de klant niet meer be langrijk. Die houden zich alleen be zig met omzet maken en winst ma ken." Als voorbeeld geeft hij de verkoop van computers. In de meeste win kels krijg je volgens Hoogvliet een doos mee met alle apparatuur en verder moeten de mensen het zelf maar uitzoeken. Hij wil die mensen helpen, ook als ze later vastlopen met hun computer. „Ik kan ook pro blemen op afstand oplossen. De meeste problemen zijn bedienings problemen. Als je een computer kent, los je zo'n probleem binnen een kwartier op. Bij de winkel moe ten mensen vaak hun computer in leveren en kunnen ze er vijf weken op wachten." Ook jongeren die problemen heb ben met hun computer, of meer wil len leren, kunnen bij Hoogvliet en zijn collega's aankloppen. „We ge ven cursussen en trainingen voor iedereen. Van 7 tot 77 jaar." Advertentie I.M. Bijdragen waren er, naast de eigen verpleeghuisartsen en directie, van Koninklijke Visio - voor leven met een visuele beperking - en Ben van der Heiden optiek uit Tholen. Slechter zien gaat vaak heel gelei delijk. Daardoor wordt niet altijd tijdig vastgesteld of een bril nog wel de juiste sterkte heeft (of nodig is). Vaak zijn er ook tips, adviezen of hulpmiddelen die de last van het 'minder zien' verkleinen. Cliënten van de SVRZ zorgcentra op Tholen en Sint Philipsland en de cliënten van De Schutse en de Vroon hof in Sint-Annaland werden aange schreven en ongeveer 80 personen gaven gehoor aan die uitnodiging. Volgens de cliëntenraad voorziet een bijeenkomst als deze in een be hoefte afgaande op de reacties van de aanwezigen. Zowel medewer kers als bezoekers vroegen de cliëntenraad om een vervolg te zij ner tijd. Er was een duidelijke uiteenzetting van wat er allemaal mogelijk was op het gebied van hulpmiddelen die ouderen kunnen bijstaan de grip op bijvoorbeeld het sociale leven te behouden. Zoals een luisterhoek, een leeslini- aal. diverse soorten loepen, een meetlint met brailletekens, domi nostenen met voelbare nummers, een dobbelsteen, medicijndoosjes met voelbare aanduiding, een klok je dat de tijd laat horen, en een tele foontoestel met voelbare nummers. De dames kijken met veel plezier te rug op de afgelopen jaren. 'We heb ben nooit problemen gehad, al is Adri-Janne er wel eens tussen ge sprongen toen iemand met een glaasje teveel op vervelend deed. Vorige week moest ze iemand nog de les lezen die eigenhandig in de vitrine graaide, en niet wilde betalen maar dan ben je bij haar aan het ver keerde adres hoor. Ze springt er wel tussen. Zij hoopt in mei te trouwen en wordt dan schippersvrouw. Nu Adri-Janne van het dorp weggaat, hebben we besloten er een punt ach ter te zetten. We zullen het ongetwij feld erg missen, zeker de contacten met de klanten. Je weet op den duur al waar ze voor komen, je hoeft de bestelling bij sommigen niet eens meer te vragen, die weet je al uit je hoofd', schrijft Ella in haar aankon diging van de verkoop. Ze vervolgt: 'Het is ook weieens minder leuk geweest hoor, vooral als het hard regende of sneeuwde. Je was al als een dweil vóór je binnen aan de slag kon als je in de stromen de regen de zeilen had opgehangen. Eèn keer was ik gewoon een sneeuwpop Het hield op met zacht jes sneeuwen toen ik aan het plein kwam en voor ik alles had uitgepakt, was ik zelf ook helemaal wit en nat en dan is het een koude bedoening, maar we hebben het altijd met veel plezier gedaan. Ook Daniëlle en de andere meisjes die ons wel eens hielpen. En vandalisme? Dat kennen we niet, want de jeugd luisterde altijd wel als we ze er op wezen dat iets niet kon. En dat moet je ook kunnen zeggen, anders wordt het een zootje. Ze hel pen soms zelfs met opruimen. We gullen het zeker gaan missen al zal het ook wel weer rustig zijn want al leen met verkopen ben je niet klaar hé er moet ook vet worden ver schoond en gepoetst. Maar één ding is zeker: de jeugd gaan we missen, die is zo slecht nog niet hoor.' Aanstaande zaterdag wordt dë ver koop op gezellige wijze afgesloten. Vanaf zaterdag 18 maart gaat Jimmy van start. De Frietkarre blijft voorlo pig een vertrouwd gezicht op het plein. Als het aan de gemeente Tholen ligt, krijgt Technocentrum Zeeland - voor ontplooiing van belangstel ling voor techniek bij jongeren - geen subsidie. Het college heeft be sloten het verzoek van de Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten om gedurende vijfjaar een subsidie van 3330 euro te verlenen voor instand houding van het technocentrum af te wijzen. Als reden worden de be zuinigingen gegeven. Er is geen ruimte binnen de gemeentebegro ting 2011 en die wordt ook niet ge vonden in de periode 2012-2015. Delta is weer een stap verder naar de vergunningaanvraag voor de tweede kerncentrale, die midden 2012 kan worden ingediend. Dat concludeert de Zeeuwse energiemaatschappij naar aanlêiding van de randvoor- waardenbrief kernenergie die door het ministerie van economische za ken naar de Tweede Kamer is ge stuurd. „De brief geeft een realis tisch inzicht in de ontwikkelingen op het gebied van kernenergie en de vragen die leven", zegt Delta. „Het is een logisch vervolg op de eerdere brief van de toenmalige staatssecre taris Van Geel, het regeerakkoord, de Europese regelgeving en uitspra ken van minister Verhagen van eco nomische zaken voor een tweede kerncentrale." Delta noemt het terecht dat het kabi net streeft naar een 'evenwichtige energiemix' in Nederland. „Terecht wordt er groot belang gehecht aan veiligheid, kennisopbouw en afval- berging. Voor de buitengebruikstel ling aan het einde van de levensduur moet in de exploitatiefase een fonds opgebouwd worden. Delta zal, ge lijk aan de praktijk van de huidige kerncentrale in Borssele, een zelf standig fonds in het leven roepen voor beheer van financiële middelen voor de buitengebruikstelling. Daar naast worden er verzekeringen afge sloten voor de operationele risico's. De gemeente zal zich blijven in spannen om vluchtelingen te huis vesten. Dat hebben b. en w. beslo ten. Elke gemeente wordt gevraagd om huivesting te regelen voor asiel zoekers die een verblijfsvergunning hebben. De gemeente zal de wo ningcorporatie Stadlander vragen voldoende woningen beschikbaar te blijven stellen. Vanaf een kraanschip worden de zestien meter lange en 4,5 ton we gende metalen elementen aange pikt, rechtop gezet en de bodem in gedrukt. Het karwei, in opdracht van de gemeente, kost ongeveer 1,3 miljoen euro en is naar verwachting begin juni gereed. De nieuwe dam wand wordt vóór de oude geplaatst. Onderzoek wees ruim driejaar gele den uit dat die bijna vijftig jaar oude damwand slecht was. Flinke delen van het grote havenplateau werden tot verboden gebied verklaard en met dranghekken afgezet. Dit uit vrees dat belasting - met auto's - de stabiliteit in gevaar zou brengen. Vervolgens gebeurde er jaren niets. De gemeente wilde de noodzakelij ke opknapbeurt combineren met de plannenmakerij voor woningbouw rond de haven, onder meer enkele woontorens. De economische reces sie trof echter ook de huizenmarkt. En verder ontstond er politieke ver deeldheid over dit megaproject, met name de grote financiële risico's voor de gemeente. Maar nu maken grote zandhopen op het havenplateau duidelijk dat er aan gewerkt wordt. „Eindelijk. De mensen kunnen nu ook echt zien dat er wat gebeurt", verzuchtte Dorps gemeenschap-voorzitter en VVD- raadslid Anco Fase vrijdag. Samen met Carolien van Doorn van de wa tersportvereniging, havenmeester Cees Smits, wethouder Kees van Dis en enkele ambtenaren zag hij hoe wethouder Hommel door de lucht vanaf de kade naar de andere kant van de damwand werd ge bracht, waar hij door het indrukken van een knop de kraan een element in de bodem liet drukken. De werkzaamheden duren tot juni, maar de aannemer zorgt er voor dat waterrecreanten gedurende die tijd ongehinderd kunnen afmeren in de jachthaven. Wim Hoogvliet kan er zelf mee lezen en schrijven en wil zijn uitgebreide computerkennis overbrengen op jong en oud. Aanleiding voor de discussie over de toekomst van het fonds was het aftreden van Bram van de Sandc als secretaris van het stichtingsbestuur. In zijn plek is Jan Duine, het hoofd concernzaken van de gemeente, donderdag unaniem door de ge meenteraad benoemd. In de commissie had niemand pro blemen met diens kandidatuur, hoe wel bijvoorbeeld Rob Duijm (CDA) vraagtekens had bij nut en noodzaak van het fonds. Theo Korevaar (SP) zei zelfs nog nooit van het fonds ge hoord te hebben. „Terwijl ik toch al elf jaar op Tholen woon." Voor bur gemeester Nuis reden voor een klein historisch overzicht dat begon in het jaar 1918. Pot liet een bedrag na dat deels moest worden besteed aan het onderhoud van het graf van zijn moeder. Ook diende het geld te worden ingezet voor liefdadigheid, in de ruimste zin van het woord. „Voor herstellenden en zwakken, zonder onderscheid van gods dienst." De gemeenteraad moet de leden van het bestuur benoemen, met daarin in ieder geval de burge meester en een plaatselijke notaris. Volgens Nuis is het fonds door de tijd achterhaald. „Er zijn tegen woordig zoveel vangnetten in de sa menleving waar mensen op kunnen terugvallen." In 1998 werd al een poging ondernomen om het fonds op te heffen. Dit kan echter alleen met unanieme stemmen in het be stuur. „En dat was toen niet het ge val." Het Pot-Meijerfonds zou niet worden gemist, erkende Nuis. „Er gebeurt weinig mee." De vergadering van de gemeenteraad moest donderdagavond drie keer worden geschorst voor het tellen van de stemmen bij het (her)benoemen van personen. Dat was het geval voor herbenoeming van drie bestuursleden van de OcTHO, de stichting openbaar primair onderwijs Tholen. Alle van de achttien aanwezi ge raadsleden (er ontbraken er drie) kozen M.A. Terlaak uit Poortvliet, H. No- teboom uit Tholen en Th. G Hoeks uit Sprundel in het bestuur. Voor de rekenkamercommissie werden Rien Klippel (SGP), Jolanda Prins (PvdA), Jack Werkman (VVD), Rob Duijm (CDA), Jaap Hage (CU), Hans Boulogne (ABT) en Theo Korevaar (SP) unaniem gekozen. Hetzelfde gold voor de benoeming van Jan Duine in het bestuur van het Pot-Mijerfonds. Na de derde schorsing kreeg ook hij de steun van alle raadsleden. Grote hopen zand op het havenplateau, waar de damwand wordt vernieuwd. Bezoekers bekijken de rouwauto's voor het gebouw van Monuta. „Ik had niet gedacht dat er zoveel zouden komen gezien het feit dat we alleen in Tholen een kaartje in de bus hebben bezorgd." Het waren vooral Tholenaren zelf, maar ook inwoners uit andere woonkernen, zegt hij. „De vragen waren heel ge richt." Anderen maakten gebruik van de notaris die uitleg gaf over onder meer erfrecht en successie recht. De bezoekers zochten zelf een des kundige of lieten zich rondleiden in het gebouw. Voor de kamer waar bezoekers aan een overledene 24 uur terecht kunnen, was veel be langstelling. Maddie Boer en Edo Takarindingan uit Tholen worden rondgeleid door Anja van Weijnen van Monuta. Ze legt uit wat de mo gelijkheden zijn. Nabestaanden krijgen een eigen sleutel van de ka mer zodat ze zelf kunnen bepalen wanneer ze hun geliefde willen be zoeken. In de kamer staat een kist met een bloemstuk. Ernaast steekt Hoornweg kaarsen aan. Het is er rustig, bijna sereen. Natuurlijk zit aan het gebruik van de kamer wel een prijskaartje. Edo en Maddie schrokken van de kosten toen ze vorig jaar een begrafenis moesten regelen. Er kwam veel op hun af. Alles moest in een hele korte tijd gebeuren. Ze willen zich beter voorbereiden op een begrafenis en de kosten daarvan en wat er moge lijk is, Uit de uitleg blijkt dat er Takarindingan vroeg of het moge lijk is dat er vuurwerk afgestoken kan worden op het moment dat de kist ter aarde wordt besteld. Die vraag kon Van Weijnen nog niet be antwoorden. Ook Hoornweg moest er het antwoord op schuldig blijven, maar zou gaan informeren bij de gemeente omdat hij vermoedt dat daar een speciale vergunning voor nodig is. De uitvaartverzorger kreeg ook een vraag of de aula ook voor andere doeleinden gebruikt kan worden, zoals voor lezingen. „Dat zullen we veel kan. Van Weijnen: „Er is al veel veranderd, tegenwoordig kan er een broodje worden gegeten. Er kan zelfs wijn of bier worden ge schonken. Het is wat de mensen zelf willen. Het taboe is er een beet je af. Als mensen 100 witte ballon nen willen, dan kan dat, als er cate ring verzorgd moet worden, kan dat ook." gaan bekijken. Het moet geen buurt huis worden, maar lezingen van le vensbeschouwelijke aard lijkt me wel mogelijk." Buiten stonden twee rouwauto's, een moderne en een oldtimer, een Engels Daimler. Compleet met kist en bloemen. Een blikvanger. v

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 9