Vier Tholenaren gekozen in Zeeuwse provinciale staten Markusse populairst Jack Werkman gaat raad met staten combineren SGP ruimschoots de grootste, WD en PW ook winnaars EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT PVV en VVD zijn in Tholen de grote winnaars gewor den van de verkiezingen voor provinciale staten, CDA en CU de verliezers. Maar de SGP blijft, met meer dan een kwart van de stemmen, de grootste partij. Zes van de tien Thoolse kiezers kwamen naar de stembus, ruim zes pro cent meer dan vier jaar geleden. Sint-Annalander Goos Roeland (SGP) is opnieuw gekozen. Was hij de afgelo pen jaren de enige Tholenaar in provinciale staten, de komende periode krijgt hij gezelschap van Jack Werk man (VVD) uit Scherpenisse, en Roland van Tilborg (SP) en Wim Markusse (PVV) uit Sint-Maartensdijk. Roeland fractievoorzitter Vrije val Van de 39 leden van provinciale staten zijn er achttien gekozen met voorkeurstemmen. Daarvoor waren mini maal 1088 stemmen (een kwart van de kiesdeler) nodig. Geen van de vier gekozen Tholenaren behaalde dat aantal. Allemaal nieuw Het was tot het laatste moment spannend Jack Werkman (34) uit Scherpenisse krijgt het druk met- politiek bedrijven voor de VVD. Woensdag werd hij ge kozen in de provinciale staten, donderdagavond zat hij weer in de gemeenteraad als voorzitter van de liberale fractie. Hij had aangekondigd wat later te komen, dat wel. Hij had immers overleg met de Zeeuwse VVD-frac- tie in Middelburg. 2007 aantJ 1766 1114 1246 961 3036 1177 404 114 57 71 9946 27 18.45 9973 2007 aantc 600 424 322 267 809 455 79 51 25 21 3053 4 5426 3057 2007 aanta 148 63 74 70 213 92 14 5 6 5 690 1263 690 2007 aanta 88 46 88 57 364 63 22 5 2 4 739 2 1269 741 2007 aanta 183 134 292 170 289 123 72 21 4 13 1301 8 2757 1309 Roland van Tilborg (links) krijgt de gelukwensen van wethouder Kees van Dis voor zijn verkiezing als statenlid voor de SP. Als de nummer drie bij de Partij voor de Vrijheid kreeg Wim Mar kusse in de gemeente Tholen 522 stemmen. Hij was daarmee van de Thoolse kandidaten de grootste stemmentrekker. De PVV behaalde in Tholen 1516 stemmen, dat is ruim dertien procent. Niettemin is er een flinke terugval, want bij de Kamerverkiezingen in juni maakten nog meer dan 2300 Tholenaren een hokje rood op de lijst van Geert Wildcrs. De opkomst was bij de Ka merverkiezingen fors hoger (78 procent), kennelijk zijn woensdag veel PVV-kiezers thuisgebleven. De partij debuteert met vijf zetels in de Zeeuwse staten. „Op zich is dat geen verkeerd rtsültaat. Maar het blijft achter bij de prognoses", klinkt Markusse licht teleurgesteld. De vijfde zetel was ook nog eens een restzetel. Met net iets boven de 20.000 stemmen is de PVV in Zee land de vierde partij geworden. Ze wil graag toetreden tot het dagelijks bestuur, gedeputeerde staten. „Maar dat is afwachten. De VVD neemt als grootste partij het voortouw", aldus de Thoolse PVV'er. Vrijdagmiddag was de eerste gespreksronde. Een hoge opkomst is voor de SGP, die een trouwe kiezersschare heeft, altijd nadelig. Dat verklaart waarom het aandeel van de partij in Tholen met dik twee procent is gedaald ter wijl ze wél 157 stemmen meer kreeg dan vier jaar geleden. Maar met bijna 3200 kiezers achter zich blijft de SGP ruimschoots de groot ste partij, de VVD haalde als twee de partij krap de helft van dat aan tal. In de staten leveren de staatkundig gereformeerden een ze tel in, ze gaan terug naar vier. De vijfde zetel was vier jaar geleden een restzetel, te danken aan de lijst- verbinding met de CU. Maar laatst genoemde partij wilde die samen werking dit keer niet. Het resultaat is dat de zetel terecht kwam in het linkse kamp, waar PvdA, GL en D66 een lijstverbinding waren aan gegaan. „We hadden een beetje rekening ge houden met het verlies van een ze tel", reageert Goos Roeland. „Een hogere opkomst pakt voor ons altijd nadelig uit, gezien de vaste groep stemmers die we hebben. Maar voor de rest was het gewoon een goede uitslag. Ik ben er tevreden mee." Ook blij is hij met een ruimer aantal Tholenaren in provinciale staten. „Voor de regio Tholen is het op zich goed dat die behoorlijk is vertegen woordigd." Roeland is opnieuw als voorzitter gekozen van de SGP- fractie. Lijsttrekker George van Heukelom is weer beschikbaar als gedeputeerde. „We hopen op nóg een periode in het dagelijks be stuur." De afgelopen jaren was er volgens Roeland eigenlijk sprake van een gelegenheidscoalitie, nadat de samenwerking van CDA met VVD en PvdA op niets was uitgelo pen. Beide laatstgenoemde partijen hebben nu een zetel gewonnen. „Als je de kiezer recht wil doen, ho ren zij in het dagelijks bestuur", vindt Roeland. De VVD kreeg in het Thoolse liefst 454 stemmen meer dan bij de vori ge statenverkiezing en is de tweede partij geworden. Dat beeld was er door heel de provincie. De liberalen werden, in een onverwachte nek- aan-nekrace met de PvdA, de groot ste en leiden daarom de besprekin gen over de vorming van een nieuw dagelijks provinciebestuur. Lang stond de VVD op zes zetels, maar daar kwam een restzetel bij. Zo doende maakt het Thoolse gemeen teraadslid Jack Werkman zijn de buut in de statenzaal. Ook de PvdA sleepte dankzij een restzetel zeven zetels in de wacht (beide fracties winnen er één ten opzichte van de afgelopen periode). Op Tholen ble ven de sociaaldemocraten stabiel, met 38 stemmen meer dan vier jaar geleden. len, 174(165). PvdA: Gerard Westerweel, Tholen, 143 (135); Jan Oudesluijs, Sint- Maartensdijk, 208 (197). SP: Roland van Tilborg, Sint-Maar tensdijk, 441 (284); Arie van Vos sen, Sint-Maartensdijk, 55 (41); Maddie Paape-Oostcrhuis, Oud- Vossemeer, 50 (43); Marelle Wage- makers, Sint-Maartensdijk, 10 (6); Jan van Tilborg, Sint-Maartensdijk, 10 (5); Kees Slager, Poortvliet, 316 (76). SGP: Goos Roeland, Sint-Anna- land, 634 (379); Bert van Eenen- naam, Sint-Annaland, 127 (99); Henk Geluk, Sint Philipsland, 61 (51); Johan Aarnoudse, Oud-Vosse- meer, 36 (26); Cees Verloop, Oud- Vosscmeer, 14 (11). CU: Jaap Hage, Tholen, 254 (233); Jan Harmsen, Scherpenisse, 33 (28). PvZ: Han van 't Hof, Sint-Anna land, 153 (139); Mini Roelvink, Sint-Maartensdijk. 24 (19); Renate de Joode, Sint-Maartensdijk, 14 (7). PVV: Wim Markusse, Sint-Maar tensdijk, 670 (522). PvdD: Reinier van Driel, Tholen, 128 (93) stemmen. Wim Markusse (PW). Maar alle 23 Thoolse kandidaten die op negen van de twaalf lijsten stonden, hebben stemmen gekregen. Wim Markusse was van hen mét 670 voorkeurstemmen het popu lairst, gevolgd door Goos Roeland met 634. Hieronder volgen de aan tallen per kandidaat, met tussen haakjes het aantal stemmen in de gemeente Tholen. CDA: Gert Ouwersloot, Tholen. 151 (146) stemmen. VVD: Jack Werkman, Scherpenis se, 329 (297); Anton van Oost, Tho- Het CDA is, na de Kamerverkiezin gen van juni, opnieuw de grote ver liezer. De partij levert vier van de tien zetels in de Zeeuwse staten in (behaalde vijf volle en een restzetel) en is de derde partij geworden. In Tholen zelfs de vijfde partij, met elf procent van de stemmen. Zo'n 500 Tholenaren minder kleurden een hokje rood op lijst 1. „Landelijk zit het CDA in zwaar weer. Dat straal de af op de uitslag van deze verkie zingen", zegt het Thoolse oud-sta tenlid Joop van de Mcrbel. „Het leek meer op een referendum met de vraag: bent u voor of tegen dit kabi net. Hierdoor kwam de provinciale politiek voor veel kiezers op de ach tergrond." Wat Van de Merbel be treft is het CDA in Zeeland niet be loond voor zijn daden of nog te voeren beleid. De christelijke partijen lijken in een vrije val beland, want ook de Chris tenunie moet het in Tholen doen met ruim 400 stemmen minder dan vier jaar geleden. Een kleine zeven procent van de stemmen is wat er resteert. Ook elders in Zeeland was dat beeld zo, waardoor de CU één zetel inlevert en er twee overhoudt in provinciale staten. De tweede is wel een restzetel. „Wc gingen uit van drie zetels", zegt Roland van Tilborg uit Sint- Maartensdijk die voor de SP in de staten komt. De partij behaalde er de vorige keer vijf, maar raakte er één kwijt nadat Gertjan Bouterse als eenmansfractie Sociaal Zeeland verder ging. Deze 'dissident' keert nu waarschijnlijk terug voor de Pv dA. „Vier was mooi geweest, maar we volgen de landelijke trend." In Tholen kreeg de SP 833 stemmen, ruim honderd minder dan vier jaar geleden. Van Tilborg volgde de uit slag woensdagavond in de Abdij in Middelburg, waar hij vanmiddag wordt geïnstalleerd. „Je voelde de spanning oplopen", schetst hij de sfeer. Spannend is ook wat het sta tenlidmaatschap gaat brengen. „Het is allemaal nieuw voor me, maar dat is niet erg." De SP treedt met een volledig nieuwe fractie aan. „Ge lukkig kunnen we op de voormalige fractieleden terugvallen. Zij stonden lager op de lijst en gaan als een soort steunfractie fungeren." Wat de coalitiebesprekingen betreft, had Van Tilborg liever de PvdA als ini tiatiefnemer gezien. „Dat was voor ons beter geweest." In Tholen zag de Partij voor Zee land de steun afkalven. Kreeg ze vier jaar geleden 404 stemmen, nu waren dat er nog maar 288. Daaren tegen kreeg D66 vier keer zoveel Thoolse kiezers achter zich dan de vorige keer: 226. De partij keert na vier jaar afwezigheid terug in de statenzaal, met twee vertegenwoor digers dankzij een restzetel. Groen- Links groeide in Tholen weliswaar licht, maar kwam niet verder dan 139 stemmen. Bij de Kamerverkie zingen in juni waren dat er nog zo'n 350. In de staten gaat ze terug van twee zetels naar één. Twee partijen lukte het niet om in de Zeeuwse staten te komen: op de Partij voor de Dieren stemden 217 Tholenaren, de partij 50PLUS kreeg de steun van 145 Thoolse kiezers. Goos Roeland (SGP). Werkman zal het werk voor de ge meenteraad combineren met dat van de staten, zegt hij. „Dat is prima te combineren. Wellicht zal er wel eens een dossier zijn waar ik me van stemming moet onthouden, voor de rest zie ik geen probleem." Werkman stond zesde op de lijst. De VVD won zeven zetels en werd de grootste partij in Zeeland. Op de verkiezingsavond was hij in de Ab dij in Middelburg om de uitslag af te wachten. „Het was tot het laatste moment spannend. Je weet nooit ze ker of je wel gekozen bent, want met voorkeurstemmen kan er toch een ander gekozen worden. Dat is bij ons ook gebeurd." Huub van Geesbergen uit Zierikzee - nummer negen op de kandidatenlijst - kwam dankzij de voorkeurstemmen op de vierde plaats, ten koste van Tobias van Gent uit Middelburg die op de zevende plaats stond. Werkman schoof er door op naar de zevende plek. „Maar ja, als wij een gedepu teerde leveren, dan komt Van Gent tóch in de staten." Werkman hoorde donderdag dat hij 329 stemmen had gekregen. Hij is verzekerd van een zetel in de staten. „Ik was op de dag zelf heel nuchter. Nu weet ik dat ik gekozen ben. Ik laat het rustig op me inwerken." De avond zelf vond hij een beetje rom melig. „Het was erg druk in de Ab dij en heel warm. Ik ben regelmatig naar buiten gegaan voor wat frisse lucht. Het was wel heel spannend. Een nek-aan-nekrace tussen de Jack Werkman (WD). VVD en de PvdA. Wij hebben alle bei zeven zetels. Maar omdat wij méér stemmen hebben gekregen, gaat de VVD het voortouw nemen bij de vorming van een coalitie." Met welke partijen hij zou willen onderhandelen, wil de Scherpenis- senaar niet zeggen. „Nee, daar doe ik nog geen uitspraak over." Werkman maakt een snelle carrière in de politiek. Hij is al vanaf zijn 18de actief en zat in de gemeente raad van Steenbergen voor de SGP. Hij verraste met een overstap van die partij naar de VVD. Sinds april zit hij voor de liberalen in de Thool se gemeenteraad, maar meldde zich ook aan als kandidaat voor de pro vinciale staten. „Ik was verrast dat ik door de vertrouwenscommissie op de zesde plaats was gezet. Dat kun je niet sturen. Daar was ik best verheugd over."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 7