Politie vindt negen dode schapen aan Broeksedijk bij Vossemeer 'We gaan niet overwinteren in Spanje, maar overzeumeren' SP wil geld Sakofahal in Holland Huis steken Grotere septictank voor bewoners in polder Tien mille boete voor mishandelen dieren Deurkozijn aan gort, mannen weg zonder buit Ten Anker is schurftvrij Heshof is van het padje af De G vergeten Veilig Verkeer wil jeugdleden Meer poëzie bij Kunstroute Donderdag 10 maart 2011 Het deurkozijn is aan gort, maar de poging om verder in de winkel van juwelier Van der Maarl-Walhout aan de Markt in Sint-Maartensdijk te geraken, is mislukt. Twee, volgens eigenaar Kees van Koeveringe, jonge mannen probeerden in de nacht van zaterdag op zondag in te bre ken. Zijn vrouw Tiny en hij slapen boven de winkel en werden rond tien over vier wakker van gewrik aan de deur van de zaak. Geen steun voor prachtig cultureel erfgoed De SP wil het geld dat voor de Sakofahal in Sint-Anna- land is bestemd voor het onderhoud besteden aan het Holland Huis in Scherpenisse. Fractievoorzitter Theo Korevaar had er donderdagavond in de gemeenteraad een amendement voor klaarliggen. Tekorten Eigenaren hebben tot 2027 de tijd Alle 424 eigenaren van panden in het buitengebied die niet verplicht zijn om zich aan de sluiten op de riolering moeten voor 2027 een groter septictank hebben aangelegd. In beeld Stemmen van lezers Literaire avond met Noordervliet Plan griezeltocht voor Thoolse jeugd Spelletjesdag met ouderen op Wii De economische politierechter in Middelburg heeft een 51-jarige man uit Scherpenisse voor dierenmishandeling veroordeeld tot 10.000 euro boete, waarvan 5.000 euro voorwaardelijk, met een proeftijd van vijf jaar. Geklemd EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Achter de oren De politie van Tholen heeft dinsdagmiddag negen dode schapen gevonden in een weiland aan de Broeksedijk in Oud-Vossemeer. Gezien de staat van ontbinding liggen de dieren er al geruime tijd. „Dit is heel triest,'' zegt Ko Sturris van de Thoolse politie bij de kadavers die verbor gen liggen in het riet langs een drassig weitje. Johan Geilings en Jolanda Schot nemen restaurant over aan Costa Blanca 'Het kan verkeren, zegt Bredero.' Dat zegt de 58-jarige Johan Geilings uit Tholen die aan een nieuwe uitdaging in zijn leven toe is. Hij neemt samen met zijn partner Jo landa Schot (45) bistro en saladebar Vivaldi over aan de Spaanse kust bij Benidorm in het schilderachtige vissers plaatsje Moraira. Vier maanden Glazen pui Reacties VERVOLG MOSSELHOEK CDA (3). Tegen waren CU (2), ABT (1), SP (2). Korevaar nam tijdens de schorsing zijn handtekening terug. De motie werd met een krappe meerderheid van tien tegen acht aangenomen. Voor waren SGP (4), VVD (3) en CDA (3). Tegen waren PvdA (3), SP (2), CU (2) en ABT (1). Als de raad compleet was geweest dan was de balans voor d emotie net de an dere kant op geslagen. VERVOLG SPAR VOSSEMEER En de omzet was te klein voor de grotere formule van de inkooporga nisatie. Na de verandering liep in Oud-Vossemeer het aantal klanten verder terug. Ondernemer Sander Buth. die in oktober 2007 de winkel had overgenomen van de firma Klip- pcl-Roggcband, slaagde er niet in het tij te keren. Vorige week dinsdag werd Arjan van Ommen door Spar benaderd om de zaak over te nemen, vrijdagmid dag was dal rond en werd het perso neel ingelicht. Alle medewerkers met een contract gingen automatisch mee over naar de nieuwe eigenaar. „In de paar dagen dat ik in Oud-Vos semeer bezig ben, is het nel of er een last van de schouders van de mede werkers is afgevallen. Ze krijgen zichtbaar weer plezier in hun werk. Dat is leuk", hldus Van Ommen. Hij handhaaft voorlopig de openingstij den, op doordeweekse dagen tot acht uur 's avonds. De ondernemer houdt zelf de leiding in handen, hij gaat zijn tijd verdelen tussen Oud- Vossemccr en Sint-Maartensdijk. Poging inbraak bij juwelier in Sint-Maartensdijk Tiny deed het raam open om te kij ken en zag de twee mannen bij de deur zitten om deze te forceren. Ze riep en daarop renden ze weg. Ze zag ook een derde persoon uit de Oudestraat aan komen rennen. Het drietal verdween richting de Noord poort. De laatste keer dat er inbrekers de juwelierszaak aandeden, is inmid dels 23 jaar geleden, vertelt Van Koeveringe. Hij heeft aangifte ge daan van de poging van zondag. De politie is met een speurhond langs geweest. „Maar ze doen geen spo renonderzoek wegens capaciteits problemen. Daarom heeft dit voor hen geen prioriteit. Wat ik daarvan vind? Gelukkig is het goed afgelo pen. Maar met goede sporendocu- mcntatic is er kans dat er later nog aanwijzingen naar de dader zijn. Nu zijn de sporen weg met het repare ren van de deur." De inbrekers hadden de deur vol gens de juwelier al een heel eind open. „Maar dan waren ze nog niet binnen geweest, want achter de deur zit nog een rolluik." Hij snapt daar om niet waarom de inbrekers eraan begonnen, want het rolluik is goed te zien, zegt hij. Het deurkozijn is maandag vernieuwd en ook zijn er nieuwe veiligheidssloten aange bracht. Maar het echtpaar is ge schrokken. „Natuurlijk. Als ze pro beren bij je binnen te komen, is dat niet zo plezierig." In het beleidsplan gebouwenbeheer 2011 wordt voor de Sakofahal dat is voorgedragen voor sloop 3570 euro uitgetrokken, terwijl voor het Holland Huis, dat niet wordt voorgedragen voor sloop, geen geld beschikbaar is. Korevaar zei dat het Holland Huis behouden moet blijven als prachtig cultureel erfgoed. Maar geen van de andere fracties was daar voor te por ren. Volgens Henk Nicuwenhuis (PvdA) zal de gemeente het dorps huis niet laten verkommeren als er volgend jaar nog geen nieuw woon- servicecentrum staat. Volgens Anco Fase (VVD) is het nog onduidelijk wat er met het dorpshuis en met de hal gaat gebeuren. Jaap Hage (CU) vond het te vroeg om nu al geld te verschuiven van het ene naar het an dere gebouw. Volgens Rob Duijm (CDA) zal het Holland Huis zijn functie verliezen als het woonservi- cecentrum klaar is. Korevaar besloot met pijn in het hart het amendement in te trekken. De SP wilde ook weten waarom de kosten in vier jaar tijd konden stij gen van 450.000 euro in 2006 naar 905.000 euro in 2010. Volgens wet houder Frank Hommel heeft dat te maken met 'schommelingen in het beheer en onderhoud van gebouwn' die elk jaar anders zijn. Het voorstel om elk jaar 24.500 eu ro voor het beheer uit te trekken, en eenmalig 4 ton te gebruiken om te tekorten te verminderen, plus tien procent te bezuinigen op de onder houdskosten, werd door alle fracties gesteund. Nu worden (in het Zeeuwse buiten gebied) nog 3000 te kleine septic- tanks geloosd. Met het inwerking treden van een nieuwe wet in 2008 is de zorgplicht verbreed. Lozing via een 6 kubieke meter tank is sindsdien de minimale eis. Deze verbreding houdt ook in dat er niet meer perse aangesloten hoeft te worden op de riolering. Nieuwe lo zers moeten direct gebruik maken van een grotere tank. De gemeenteraad ging donderdag akkoord. Johan Aarnoudse (SGP) vroeg zich eerder in de commissie ruimte af hoe betrokkene bijtijds kunnen reageren. En of de septic- tanks centraal ingekocht kunnen worden om de kosten te drukken. Volgens hem zou dat samen met het waterschap gedaan kunnen worden. Kees Slager (SP) vroeg zich af of iedereen tot 2027 mag wachten. Volgens wethouder Kees van Dis zijn alle panden in beeld, ook die met een ontheffing. Er komt een op zet wat er in 2007 veranderd moet zijn. Burgers kunnen alvast een pot je maken." Hij nam de suggestie van de SGP over om centraal in te kopen. En iedereen mag tot 2027 wachten. Tijdens de laatste commissieverga dering bestuurszaken van de ge meente Tholen heeft de heer F. de Rijke aandacht gevraagd voor ver schillende onvolkomenheden in de openbare ruimte te Stavenisse. In het artikel van de verslaggever stond een onjuiste berichtgeving. Vermeld was: 'Ook vroeg Van Een- ennaam zich af of De Rijke over zijn actie contact had opgenomen met de SP, de partij die zich eerder inzette tegen de windmolens, die bij het dorp voorzien zijn.' (einde ci taat). Tijdens de vragenronde heb ik aan de heer^De Rijke gevraagd of hij contact had opgenomen met de vrij- willigersgrocp van de SGP te Stave nisse. De verslaggever heeft het of niet juist gehoord of hij heeft aan 'inlegkunde' gedaan. Zowel het één als het ander mag niet voorkomen. Ik heb duidelijk gevraagd of De Rij ke contact met de vrijwilligers heeft gehad van de SGP. Hierbij verwij zend naar het logo van onze partij dat de raadstafel siert. Deze ge noemde groep vrijwilligers heeft in de achterliggende tijd ook een schouwronde door Stavenisse ge maakt en heeft geconstateerd dat er in de openbare ruimte verschillende onvolkomenheden zijn. Zij hebben dat ook gemeld en de fractie van de SGP zal bezien op welke manier hiermee zal worden omgegaan. Bert van Eenennaani, fractievoorzitter SGP. De stichting Uit op Tholen organi seert woensdag in samenwerking met Biblioosterschelde een literaire avpnd. Schrijfster Nelleke Noorder vliet komt om kwart over acht spre ken in de bibliotheek Tholen. De op 6 november 1945 in Rotterdam ge boren Noordervliet is de dochter van een automonteur en een huis vrouw. Als eerste van de familie mocht Nelleke 'doorleren'. Ze be haalde cum laude haar doctoraal examen Nederlands. In 1987 debu teerde ze met de gefingeerde autobiografie van Multatuli's eerste vrouw Tine: 'Tine, of de dalen waar het leven woont'. Haar volgende ro mans werden vaak genomineerd voor en bekroond met literaire prij zen. Ze publiceert verhalen, essays, lezingen en columns in weekbladen en tijdschriften. Met enige regel maat is ze te gast bij radio- en tele visieprogramma's. Kaarten zijn ver krijgbaar via stichtinguitoptholen.nl en onder andere, bij de VVV. Onze vrijwilligers zijn allemaal zes tig plus. Dat schrijft de heer Wijma van Veilig Verkeer Nederland (VVN) afdeling Tholen aan de jon- gerenraad Tholen. Met de vraag of zij er iets voor voelen om vrijwilli ger te worden bij VVN. In dejonge- renraadsvergadering te Oud-Vosse meer, vorige weck donderdag, zag geen enkel Joth-lid daar iets in. Een griezeltocht door het bos met jeugd van 10 tot 16 jaar. Dat is het idee van Jaco Pekelsma, Marijn Rijstenbil, Merel Snelleman en haar vader Rinus. Jaco en Merel kwamen daarvoor naar de jongerenraadsver- gadering in Oud-Vossemeer, om aan de Joth te vragen of hun plan in aan merking komt voor een bijdrage uit de stimuleringsregeling. Die be draagt maximaal 750 euro en dat is dan ook het bedrag dat ze denken nodig te hebben voor de organisatie. De grootse kostenpost zou het hu ren van een bus zijn, waar zo'n 300 euro voor geraamd staat. Op Tholen zijn de bosjes volgens de organisa toren te klein voor een griezeltocht en daarom willen ze met de kinde ren naar Bergen op Zoom. Zowel personeel van het zwembad als NL Doet, voorheen Make A Diffe rence Day, wordt door de jongeren- raad Tholen (Joth) aangegrepen om iets te doen met ouderen. De leden willen een spelletjesmiddag houden met ouderen in Ten Anker, maar dan wel met spellen van vroeger en nu. Dat laatste betekent dat ouderen kennismaken met spelcomputers, zoals de Wii, en mobiele telefoons met spelletjes. Maar er zal ook ou derwets worden gesjoeld of een pot je Mens-erger-je-niet worden ge speeld. NL Doet is op zaterdag 19 maart, maar de Joth wil waarschijn lijk op vrijdag al een spelletjes avond houden. scoutingleden zitten in de organisa tie. De Joth is enthousiast over het plan en besloot daarom een positief advies te geven aan de wethouder, die uiteindelijk beslist over het wel of niet toekennen van de subsidie. Het evenement zou op 7 mei in de avond moeten plaatsvinden. Er is extra aandacht voor poëzie tij dens de vijftiende Kunstroute op vrijdag 29 en zaterdag 30 april in Tholen. De stichting Kunstkring Tholen heeft daarom besloten de in- schrijfdatum te verlengen tot 20 maart om alle dichters de gelegen heid te geven deel te nemen aan de Kunstroute. Het derde lustrum staat in het teken van kunst door de jaren heen. Aanmelden kan via de websi te van de stichting Kunstkring Tho len (www.kunstkringtholen.nl) of via email: kunst.tholen@zeelandnet.nl. Zorgverlener SVRZ heeft haar loca tie Ten Anker in Tholen scabiësvrij verklaard. In het zorgcentrum werd in januari, na het opnemen van een besmette cliënt, schurft aangetrof fen. Alle cliënten en medewerkers, meer dan 500 mensen, kregen medi catie en er werd een grote schoon maakactie gehouden om de besmet telijke huidziekte, veroorzaakt door de scabiësmijt, de deur te wijzen. Geen van de cliënten heeft nog klachten en ook de medewerkers zijn scabiësvrij. Scherpenissenaar mag vijf jaar geen dieren houden Als bijzondere voorwaarde mag hij vijf jaar lang geen dieren, zoals paarden, runderen, geiten of scha pen houden. De Scherpenissenaar, A. v. D. had kennelijk niet geleerd van een eerdere veroordeling voor dierenmishandeling. Omdat hij daarvan nog in zijn proeftijd zat, moet hij 1.500 euro boete extra be talen. De man moest zich verant woorden voor drie strafbare feiten, die vorig jaar tussen 11 januari en 28 januari hebben plaatsgevonden in de gemeente Tholen. Zo had hij de nodige verzorging onthouden aan acht pony's, een geit en een rund. De pony's waren mank, ver toonden schuur- en schimmelplek- ken en verkeerden in een staat van uitputting. In dezelfde staat verkeer de de geit die te lange klauwen en jeuk had, terwijl bij een rund een luchtweginfectie werd geconsta teerd. Op 13 januari had de boer verzuimd kadavers van drie pony's en een rund af te dekken buiten het ge zichtsveld van passanten. Ook wa ren de kadavers niet afgeschermd tegen vogels, knaagdieren, honden en katten. De kadavers waren im mers niet afgedekt. Dat bleek toen men het destructiemateriaal kwam ophalen. Bij een controle in dezelfde periode bleek hij nog eens tien pony's met ongezond voedsel te hebben ge voerd te weten met bevroren aard appels, bevroren wortels en oud hooi. Het voeder was zodoende on geschikt voor het welzijn en ge zondheid van de dieren. Daarnaast bevonden zich vijftien pony's op een plaats, waarbij de beesten niet aan schoon water konden, geraken of op een andere manier niet aan hun behoefte aan water konden vol doen. Verder bleek een rund geklemd te zitten tussen de spijlen van het voer- hek, dat zodanig was geconstrueerd en in een slechte staat van onder houd verkeerde, dat het dier zich kon verwonden. De Scherpenissenaar moet nu in to taal 6.500 euro boete betalen. Als hij in de komende vijf jaar in de fout gaat door een of meerdere dieren te houden dan hangt hem nog eens een boete van 5.000 euro boven het hoofd. Jan Heshof (PvdA) mengde zich ook in de discussie. Hij vroeg waar om de SGP het voorstel niet hele maal afkeurt als ze rekening wil houden met de bezwaren „U dient nu een motie in die de ondernemers ook niet willen." Hage en Van 't Hof bleven Geluk betwisten over het feit of er beleid voor was vastgesteld of niet. Het le verde geen nieuwe gezichtspunten op. Korevaar was intussen wel be nieuwd geworden of de gemeente woningen die dit jaar worden ge bouwd in 2012 een ander predicaat kan geven. Ook Heshof betwijfelde dat sterk. Hij verbaasde zich over het standpunt van de VVD die door de motie zich gaat bemoeien met de woningcigenarcn. Niet echt een li berale gedachte, vond hij. „Ik ben van het padje af." Geluk zei in zijn verweer tegen Heshof dat de SGP voor het voor stel van b. en w. zou stemmen. Maar met de motie de mogelijkheden die de wet eventueel biedt, veilig te stellen. „Als we het niet doen en het blijkt wel te kunnen, dan krab je je twee keer achter de oren." De SGP kreeg steun van het CDA. Rob Duijm zei wel heil te verwachten van het opleggen van een bestem ming. Hage bestreed dat. „De wet geving kennen we niet. De motie is een fopspeen." Uiteindelijk werd het voorstel van b. en w. aangenomen met steun van PvdA (3). SGP (4), VVD (3) en Ko Sturris van de Thoolse politie bij de kadavers in het weiland. Hij kreeg een melding van de nieu we huurder van het weiland die er paarden in wil laten grazen. Toen zij het weiland ging bekijken, ont dekte ze de dieren in het riet en belde de politie. De beesten droe gen een oormerk. Sturris nam de nummers op. Via de algemene in spectiedienst is op die manier de eigenaar te traceren, zegt hij. Om dat de dieren al dood zijn, tnoet de gemeente zorg dragen voor het af voeren van de schapen. Dat is gi steren gebeurd. De politie noemt het opmerkelijk dat er vanaf januari al op verschil lende plaatsen op Tholen dode schapen worden aangetroffen. Sturris: „Het is gewoon raak en dat is niet omdat we er meer naar op zoek zijn." Hij verbaast zich erover dat er zo met de dieren wordt om gegaan. De algemene inspectie dienst nam eerder schapen in be waring bij Tuttelhoek. De dieren zijn na een korte tijd vrijgegeven, en bezocht een veehouder in de Weihoek die ervan verdacht werd zijn vee te verwaarlozen. Dat bleek niet het geval. Johan Ceilings met de menukaart van Vivaldi. Er zijn maar weinig mensen in Tholen die Geilings niet kennen. De slager die al 44 jaar lang het gezicht van de winkel was aan de Vossemeersepoort 13 te Tholen. Maar zijn neus ook altijd buiten het pand stak. Lid van de biljart club, fan vanTholense Boys, al 32 jaar lid van tennisvereniging Eedegima of zingend in het koor Oor ons us. „Ik heb al vier genera ties Tholenaren in de winkel." Maar nu gaat Geilings de grens over. Een nieuw avontuur tege moet. Al is het niet een sprong in het diepe, verzekert hij. Zijn zus Nel Wijkhuizen-Geilings ging hem acht jaar geleden al voor. Ze was bode bij de gemeente. Toen ze 57 jaar was, begon ze samen met haar zoon en haar man (die later kwam) een restaurant in Albir. Dat liep als een trein. Ze besloten in januari 2010 in Moraira (vlakbij Benidorm aan de Costa Blanca) een nieuwe zaak te openen: Vival di. Geilings komt al sinds 1992 in Calpe. Hij heeft daar sinds 1999 een appartement. Kent de omge ving, de zandstranden en de aan gename temperaturen. Waar veel Nederlanders, maar ook andere Noord-Europeanen, zoals Engel sen en Duitsers kortere of langere perioden verblijven. „Vorige zo mer zijn we er weer geweest. Au tomatisch ga je dan naar je zus toe. We hebben een paar keer mee gelopen in de bediening en achter de bar gestaan. Zo kwam het te praat. Nel vroeg of ik zin had om de zaak over te nemen. Ze wordt dit jaar 65 en vond het tijd om een stapje terug te doen. Ze wilden het verkopen. Het is prachtig inge richt met Italiaanse design. Het staat aan de boulevard, vlak aan het strand in Moraira." Zijn zus gaat echter niet helemaal op haar lauweren rusten, zegt Johan. Samen met haar man Jos, haar zoon Albert en zijn vriendin Daniëlle hebben ze een après-skibar in Oos tenrijk overgenomen. Dit seizoen komen ze terug naar Spanje om ons in te werken. Tussen april en no vember is de drukste periode en moeten we ons geld er verdienen. Jolanda gaat vooral in de keuken aan de slag. Ik hou me meer be?ig met de organisatie en zal wel eens achter de bar staan. En 's middags naar het strand gaan en de anderen laten werken," zegt hij met een knipoog. Jolanda Schot heeft de koksopleiding gedaan, in diverse horecagelegenheden gewerkt, in de keuken van Ten Anker gestaan en de laatste jaren ruime ervaring in de vishandel opgedaan. Volgens Gei lings is Vivaldi erg bekend onder toeristen. Met name bekend om zijn salades. Er zijn vlees- en visgerech ten, salades en pasta's. De menu kaart is een keur van internationale gerechten. Geilings wil er wel wat vleesspecialiteiten aan toevoegen. Hij is tenslotte gespecialiseerd keur slager. Er is een terras voor 50 personen en binnen kunnen 25 bezoekers te recht. „Het is gescheiden met een glazen pui, maar je kan het er zo bij betrekken. Binnen en buiten wordt het dan één. Het lijkt ook één ge heel." Het zijn vooral Engelsen en Duitsers die aanschuiven, zegt de Tholenaar. „Dit is ongeveer tachtig procent van de klanten, de rest komt overal vandaan." Geilings deed vier jaar geleden zijn winkels in Tholen, Bergen op Zoom en Hoogerheide aan zijn zoon Jan over. „Ik heb toen een poosje ge reisd, maar dat was niks. Dat houd je maar 1 of 2 jaar uit. Dit geeft weer een bepaalde uitdaging." Niet dat Geilings niet meer in de zaak in Tholen te vinden was. Tot voor kort werkte hij nog een aantal dagen per week mee in de zaak. Het stel ziet er wel naar uit. Vooral de maanden april en mei zijn er heel aange naam. Maar daarna wordt het war mer én drukker. Klanten komen vooral tussen één en drie uur 's middags en 's avonds tussen zeven en elf uur. „Het is voor ons beiden een grote uitdaging. In Spanje heb ik nog nooit zaken gedaan. Ook al kom ik er twintig jaar." Of ze al Spaans spreken? Ze hebben een cursus gevolgd, de basis is gelegd. In het restaurant wordt Engels, Duits en Nederlands gesproken. En volgens de slager spreken Spaanse leveranciers tegenwoordig ook al een aardig mondje Engels. Zelf heeft hij twee keer een opfriscursus Engels gedaan. Dan was wel nodig na het Engels op de gemeentelijke Mulo die hjj halverwege de jaren zestig bezocht. Johan en Jolanda vertrekken een de zer dagen met de auto naar Calpe. „Er zijn een berg Nederlanders die aan de Spaanse kust overwinteren, maar wij gaan er overzeumeren." Zij zullen hun kinderen en kleinkin deren wel missen. Johan heeft ook al veel reacties gekregen van klan ten die hoorden dat hij wegging. Zelf zal hij de klanten ook gaan missen, zegt hij. Johan en Jolanda zien het Spaanse avontuur met ver trouwen tegemoet en zouden het erg leuk vinden om Tholenaren te ver welkomen in hun nieuwe restaurant.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 3