LABO BAL Eindelijk besluit van gemeenteraad, boeren stappen naar Raad van State Viswinkel Scheldezee in Tholen al gesloten De stop is uit ijsbaan aan Anne was 'Wij willen betrokken zijn, t is nu aan inwoners zelf' AUTOSCHADE? Elke zaterdag muziek Tholen Lastendruk in Tholen gedaald Vitamientjes! in Tholen sluit Jan te Veldhuis informateur Donderdag 10 maart 2011 67° jaargang no. 17 Wordt terrein Mosselhoek luchtkasteel of blijft het glazen kerkhof? De gemeenteraad heeft donderdagavond met een krappe meerderheid groen licht gegeven voor de bouw van bur gerwoningen aan de Mosselhoekseweg in Tholen. Dat gebeurde wel onder voorwaarden, vervat in een motie van de SGP. De vier agrariërs die bezwaar maken, stap pen naar de Raad van State. De SP had eerst de motie on dertekend, maar trok de steun na een schorsing in. Kort om, er viel veel te beleven voor de belangstellenden op de publieke tribune. Met luchtkastelen, een fopspeen, grote woorden en een glazen kerkhof. Betrouwbaar Grote woorden Viswinkel Scheldezee aan de Stevinweg in Tholen is dicht. De Gelderzeegroep die eind januari in het pand van de failliete zeevisgroothandel en rokerij de Een dracht op het bedrijventerrein probeerde de viswinkel nieuw leven in te blazen, is daar niet in geslaagd. Zater dag was de winkeldeur voor het laatst open. De directie gaat zich verder specialiseren in het ambachtelijk roken van vis voor de groothandel en supermarkten. Het brood van de ambachtelijke warme bakker blijft, de groenteafdeling is opnieuw ingericht, een andere kwali teit vleesv, aren komt er binnenkort aan en er wordt na drukkelijker naar versheid gekeken. „Er gaat een frisse wind door de zaak", zegt Arjan van Ommen. Medewerkers mee over Deze week Laatste winter voorbij zonder schaatsen in Sint-Annaland Met het verschijnen van deze krant, staat hij al droog. Maandag heeft vrijwilliger Kees Koopman de ijsbaan in Sint-Annaland leeg laten lopen. Voor de laatste keer. Want, het be stuur van de ijsclub verwacht komende winter de nieuwe locatie in de Joanna Mariapolder te kunnen gebruiken. De verplaatsing is volgens Koopman zo goed als rond. Na 30 jaar wordt er afscheid genomen van de baan aan de Annewas. \.A voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Sarien Bout-Sakko heeft het initiatief genomen om elke zaterdagmiddag een concert in Tholen te organiseren. Jan de Viet doet dat al regelmatig met zijn Antonie Keldermansstichting in het voormalige stadhuis in de Hoog straat, maar dat wil ze graag uitbrei den. „Van mei tot en met september zou er elke zaterdagmiddag om drie uur een concert moeten zijn. De ene keer in de Grote Kerk, dan in de Gas thuiskapel, de Rooms-Katholickc Kerk of het oude stadhuis. Burge meester Nuis op piano en wethouder Kees van Dis met zang zouden de concertreeks kunnen openen", lacht Sarien Bout. Naast de muziek hoopt ze ook een aantal keer een zomer- markt te kunnen organiseren, maar daarbij heeft ze medewerking van ve le anderen nodig. In de gemeente Tholen daalt.de ge middelde woonlastendruk dit jaar van 701 naar 670 euro. Ook in Hulst en Schouwen-Duiveland zijn de woonlasten lager. Maar in de rest van Zeeland zijn ze gestegen. Over heel de provincie gezien van 603 naar 620 euro. Dat heeft het provin ciaal bestuur becijferd in de jaarlijk se folder over de lokale belastingen (onroerende zaakbelasting, afval stoffen- en rioolheffing). Het uit gangspunt voor de berekening is een meerpersoons huishouden met een eigen woning van twee ton, een af valcontainer van 180 tot 240 liter en een waterverbruik tot 150 kuub. Ondanks de daling is Tholen met 670 euro op drie na de duurste ge meente. In zeven van de dertien ge meenten ligt de lastendruk boven het Zeeuwse gemiddelde. De woon lasten zijn het hoogst in Rcimers- waal en Vlissingen (697 euro) en het laagst in Goes (529 euro). Dat Tho len goedkoper uit de bus komt, ligt aan de fors lagere rioolheffing. Groente- en fruitwinkel Vitamien tjes! in Tholen sluit per 1 april haar deuren. Eigenaresse Inge Boxhoorn begon in mei 2010 vol enthousiasme aan deze nieuwe wending in haar carrière. „Helaas blijkt het toch geen haalbare kaart te zijn", zegt ze. Box hoorn noemt diverse factoren voor haar beslissing- om te stoppen. „Als beginnend ondernemer heb je te ma ken met hoge kosten. Er kwamen te weinig klanten om dat op te vangen en de meeste mensen kiezen toch voor het gemak van de supermarkt. En als je kijkt naar de toekomst met Plan Noord, waarin ook een winkel centrum komt, denk ik dat het voor mij in het centrum van Tholen alleen maar verder terugloopt. Als mensen nu al te weinig de moeite nemen om voor echt vers apart inkopen te doen zal dit straks zeker het geval zijn als je daar keuze hebt uit meerdere su permarkten. Als je het gewoon niet redt, moet je verstandig zijn en op tijd de beslissing nemen." Boxhoorn kon rekenen op een aantal vaste klanten en is hen daar heel dankbaar voor. „Die wonen vooral in het cen trum en zijn zeer trouw, voor hen vind ik het ook heel jammer dat er weer een voorziening minder is." Vi tamientjes! blijft tot en met de laatste dag het volledige versassortiment aanbieden en in de laatste week houdt ze een uitverkoop van diverse producten. Boxhoorn kijkt zonder spijt terug: „Ik ben er heel zakelijk ingestapt en wist dat er een reële kans in zat dat het niet zou lukken. Ik ben blij dat ik het heb geprobeerd en ben een ervaring rijker. Ik hoop dat alle Tholenaren de winkels in het centrum meer gaan bezoeken, zeker nu er weer een aantal nieuwe zaken gaan starten dit voorjaar, het zou zonde zijn als er niets overblijft." Mr. Jan te Veldhuis uit Middelburg is door de VVD voorgesteld als infor mateur die moet onderzoeken welke coalities mogelijk gevormd kunnen worden voor het Zeeuws dagelijks provinciebestuur. Dat gebeurde vrij dagmiddag tijdens een eerste infor matieve overlegronde met alle tien fracties. Te Veldhuis (volgende week 64) was van 1982 tot 2003 lid van de Tweede Kamer voor de VVD en is momenteel onder meer lid van de Kiesraad. Vier jaar geleden vervulde Ton Verbree de rol van informateur. De huidige coalitie wordt gevormd door CDA, SGP. ChristenUnie en GroenLinks. Partijen die woensdag allemaal zetels hebben verloren. Voor uitgebreid verkiezingsnicuws, zie pagina 7. Leerlingen van het Hoornbeeck College in Goes hoorden de discussie over de Mosselhoekseweg aan, tijdens de schorsing sprak wethouder Kees van Dis rechtsniet hen. Na wederom een langdurig debat is er nu eindelijk een besluit genomen. De projectontwikkelaar Florestede uit Den Bosch moet er rekening mee houden dat de te bouwen hui zen in de Mosselhoek, La Redoute, later alsnog als plattelandswoning worden bestempeld. Daarmee wor den de belangen van de agrariërs in de directe omgeving beter gewaar borgd, is de gedachte. Nu kan dat nog niet. Het voorstel om burger huizen in het buitengebied als plat telandswoning te bestemmen, moet nog door de Tweede- en Eerste Ka mer worden aangenomen. De SGP neemt een voorschotje op deze re gelgeving. De bezwaarmakers noe men dat een luchtkasteel. Ook wordt de projectontwikkelaar verzocht om potentiële kopers op deze gevolgen te wijzen. Beide par tijen, de projectontwikkelaar en de agrariërs zaten voor de zoveelste keer op de publieke tribune. De discussie was in grote lijnen een herhaling van zetten. Ook nu stond de SGP lijnrecht tegenover ABT en CU. Opmerkelijk was dat bij deze belangrijke kwestie twee leden van de SGP ontbraken. Chris Koopman koos voor de vergadering van hel waterschap, Rien Klippcl was afwe zig. Beiden zijn tegenstander van het voorstel van b. en w. om de bur gerwoningen toe te staan aan de Mosselhoekseweg. Bij ABT ontbrak Hans Boulogne. Ook een tegenstan der. Waren die er wel geweest dan had de motie met een krappe meer derheid verworpen kunnen worden. Maar was het voorstel van b. en w. wel aangenomen. Daar stemden Pv dA, SGP, VVD en CDA voor. Een motie wordt pas na afloop van de behandeling van het voorstel in stemming gebracht. De strekking van de besluitvorming wordt er mee beïnvloed in een gewenste richting. Henk Geluk (SGP) had meer dan zijn toegemeten tijd nodig om het standpunt van zijn fractie toe te lichten. Hij wees nogmaals op het volgens hem in 2009 vastgestelde beleid voor de ruimte-voor-ruimte- regeling. En beschouwde de aan vraag van Florestede als een 'zuive re'. Hij vond de overheid verplicht die zorgvuldig te beoordelen. „We willen betrouwbaar zijn." De SGP heeft wel begrip voor de bezwaren van de boeren, zei hij. Met de motie wilde zijn fractie 'het maximale' voor de agrariërs er uit halen. Voor uitlopend op de wetgeving dus. „Als de wet er is dan kan de be stemming plattelandswoning op d:° huizen gelegd worden." En dat bracht Korevaar van de aan het twijfelen. Samen met CE en VVD had hij zijn handtekeni onder de motie gezet. „Het is nogal zweverig om vooruit te lopen op be leid dat er nog niet is." Hij was bang voor precedentwerking en verzocht om een schorsing om met de SGP over de tekst van de motie te discus siëren. Anco Fase (VVD) liet weten dat zijn fractie achter de motie stond, 'om zoveel mogelijk voor de onder nemers te doen.' Henk Nieuwenhuis (PvdA) noemde het terrein met de vervallen kassen een 'glazen kerk hof'. „We zijn blij met het plan om de boel op te ruimen. We willen het buitengebied niet volbouwen en elk plan kritisch bekijken." Volgens Nieuwenhuis heeft Flore stede de kandidaat-kopers al duide lijk gemaakt dat er 'wat kan gebeu ren' in het buitengebied. Hij wees er op dat dit op zich niet vreemd is. „Bewoners van het Waterfront ho ren de motoren van duwboten en wie naast een café gaat wonen weet dat er 's avonds overlast van geluid kan zijn. We zien niet zo veel be zwaren. We zien ook niks in de mo tie. Wat we ook doen, er wordt be roep aangetekend bij de Raad van State." Han van 't Hof (ABT) trek fel van leer tegen het voorstel van b. en w. en tegen de motie van de SGP. „Zot ter kan het niet worden. Dit is in strijd met bijna alles. In strijd met landelijk en provinciaal beleid (om gevingsplan), maar ook met de ei gen motie van CDA en SGP." Vol gens Van 't Hof werden de onder nemers zand in de ogen gestrooid. En was de motie voor de biihnc. „Jullie kunnen niet vooruit lopen op hpduir van de Tweede Kamer. over was genomen. „We hebben er toen alleen over gesproken." Jaap Hage (CU) vroeg zich af waar het fout was gegaan. Hij was het eens met de visie van ABT, name lijk dat het beleidsplan niet was vastgesteld door de gemeenteraad. „Wc moeten dit gewoon niet willen. Aansluiten op buurtschappen is be ter." Hij vond de 'plattelandswo- ning' geen oplossing. Het is geen sleutel op het slot van La Redoute. Hage deed een 'klemmend beroep' op de SGP: „Laten we een helder besluit nemen voor alle betrokke nen." Het CDA zag wel heil in de motie. Wethouder Peter Hoek kon de tegen standers niet overtuigen. Ook al zei hij dat elk plan dat wordt ingediend door de gemeenteraad moet worden afgewogen. Volgens Hoek was het voorstel ook niet strijdig met het om gevingsplan. Of de voorwaarden uit de motie tot resultaat zullen leiden, wist hij niet. „Dat hangt af van de formulering van de regelgeving." In de tweede termijn probeerde Ge luk zich te verweren tegen de aanval len van ABT en CU. Hij vond dat Van 't Hof grote woorden gebruikte en op hoge toon kritiek leverde. „U zegt dat het in strijd is met bijna alles, maar legt niet uit waarom. De motie is niet voor de bühne. We beogen ermee te gemoet te komen aan de terechte zor gen van de ondernemers." ZIE VERDER PAGINA 3 Industrieterrein Welgelegen niet de juiste locatie Bedrijfsleider Arjan van Baarle van Scheldezee zegt het jammer te vin den dat de directie heeft besloten de winkel te sluiten. Het open hou den van de winkel op het bedrijven terrein past niet in toekomstplannen van de onderneming. „Het is jam mer, maar we zien veel meer moge lijkheden in het leveren van onze ambachtelijk (gerookte) visspeciali- tieiten aan de supermarkten en de groothandel. Die tak van de onder neming draait prima en we kunnen de vraag vanuit de retail nauwelijks aan. De winkel liep op vrijdag en zaterdag goed, maar op een indus trieterrein zit je niet op een goede locatie. Je hebt te weinig impuls aankopen." De bedrijfsleider deelt mee dat er in de winkel ook forse investeringen gedaan moesten wor den om er een moderne visspeciaal- zaak van te maken. „Dal zagen we niet zitten en bovendien vergde de winkel veel aandacht en kostbare tijd. Het belang van de winkel was, afgezet tegen het belang van onze rokerij, te gering Daar komt -nog bij dat Van Baarle verwacht dat de kwaliteit en het vis- assortiment in de supermarkten zal stijgen en dit zullen de visspeciaalza- ken gaan merken. „Als je niet op een A-locatie of dicht bij een supermarkt zit, wordt het voor de speciaalzaak heel moeilijk. Bovendien wil de con sument het liefst op één plek alle aankopen doen. De producten van Scheldezee blijven verkrijgbaar bij Cl000 Jurgen Stroot in Tholen. Klanten kunnen eventueel blijven bestellen bij Scheldezee, maar die nen dan de bestelling te betalen en af te halen bij de Cl000, zegt hij. De drie personeelsleden die in de winkel werkten zijn overgeplaatst naar de rokerij en verpakkingsafde ling. Arjan van Ommen neemt Spar Vossemeer over De supermarkteigenaar uit Sint- Maartensdijk heeft vanaf deze week de Spar buurtsuper in Oud-Vosse meer overgenomen. Hij gaat graag de uitdaging aan om de klanten terug te winnen die het de laatste tijd wat lie ten afweten. Van Ommen weet dat Spar bij veel mensen als duur staat aangeschreven, maar wil dat beeld nuanceren. „De mensen komen voor kwaliteit. Wij bieden producten van een hoge kwa liteit tegen een reële prijs. En Spar heeft daarnaast een goed huismerk. Het is een uitdaging om de klanten daarvan te overtuigen." De onderne mer heeft de eerste dagen in Oud- Vossemeer gebruikt om alle produc ten in de schappen te controleren op versheidsdatum. Met in het achter hoofd de wetenschap dat in een buurtsuper de omloopsnelheid lager is dan in een grote supermarkt. Het is zaak om het vertrouwen van de con sument te winnen. „De afgelopen tijd was de kwaliteit hier achteruit ge gaan", zegt hij. Van Ommen noemt de maatschappe lijke betrokkenheid en de inzet voor de leefbaarheid de kracht van de Spar-organisatie. „Als ondernemer ben je verantwoordelijk om daaraan bij te dragen. Kijk naar hoe wij dat in Sint-Maartensdijk en in Scherpenisse doen." Terwijl Oud-Vossemeer een fantastisch jaar achter de mg heeft met de viering van het 600-jarig be staan, was de rol van de plaatselijke supermarkt daarbij in zijn beleving minimaal. „Die had vooraan moeten staan", vindt Van Ommen. De ople ving die er in het dorp uit voort is ge komen, sterkt hem in zijn overtuiging dat er in het dorp met ruim 2700 in woners plaats is voor een buurtsuper. „Ondernemer en personeel moeten maatschappelijk betrokken zijn. Maar datzelfde geldt voor de inwo ners. Het begint bij hen zelf. Ze heb ben nu de kans. Wat de supermarkt in het dorp betreft is het vijf voor twaalf." Van Ommen kent de verha len van mensen die naar elders rijden omdat de boodschappen er goedko per zouden zijn. „Maar met een ben zineprijs van 1,70 euro levert dat nau welijks voordeel op." Dertien maanden geleden verander de de Golff in Oud-Vossemeer in een Spar. Noodgedwongen, want het Golff-concept verdween uit de markt. ZIE VERDER PAGINA 3 Johan Geilings uit Tholen begint aan nieuwe uitdaging in Spanje Ultraloper Wim van Dijke uit Poortvliet kiest altijd voor eigen weg Rentmeester Johan Reijngoudt vindt grond beste investering m EN VERDER... Politie vindt negen dode scha pen aan Broeksedijk bij üud- Vossemeer Vier Tholenaren gekozen in provinciale staten JUIST DE PUNTEN WAAR OP JE NIET VOLDOET AAN DE NORM, KUNNEN JE LATEN ZIEN WAAR JE SPECIAAL IN BENT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het schaatsseizoen is voorbij, het bestuur van de ijsclub verwacht geen ijs meer. Dat is er afgelopen winter ook niet gekomen. „Jammer", vindt Koopman. „Vorig jaar en het jaar daarvoor is er hier wel geschaatst." Hij heeft er een nostalgisch gevoel bij. „Daar gaat het water", zegt de Sint- Annalander als hij de stop opendraait. Hij wijst op een buis in de naastgelegen sloot. Er is stroming zichtbaar voor de opening. Koopman denkt dat het twee drie dagen duurt voordat het terrein droog komt te Slaan. Maar helemaal droog zal het niet worden, meent hij. Het volpompen kost 24 uur. Daar gebruikt de ijsclub een bijna 80 jaar oude pomp voor. Die is net zo oud als de club zelf, zegt Kees. Koopman is sinds 13 jaar actief als vrijwilliger voor de ijs club. „Ik zit niet in het bestuur. Ik heb de functie van bode. Haal vanaf 1 oktober het geld op bij de mensen, plus ben één van de aanspreekpunten." Vanaf 1999 tot en met 2010 heeft hij telkens op 1 december de baan vol laten lopen sa men met Co Vroegop. En in maart weer leeg laten lopen als er niet meer op vorst gerekend werd. De ijsclub Sint-Annaland is zo'n 80 jaar geleden begon nen met een baan aan de Plaatweg. In 1930 werd de ijs baan op de plek waar nu gemeenschapscentrum de Welle- vaete is gemaakt. De grond werd voor een klein prijsje gekocht van de familie Casembroot, vertelt ijsclubvóorzit- ter Han Moerland. De baan moest in de jaren '80 wijken voor de bouw van de Wellevaete. Erevoorzitter ABurgers en de nestor van de gemeenteraad L.A. Kloet openden 1981 al schaatsend de baan aan de Annewas, op het wei land van R van Luijk. Izak en Co Vroegop zetten vanaf toen de baan onder water. De eerste winter werd er ge schaatst, maar vervolgens lag er twee winters geen ijs op de baan. Vervolgens, vanaf 1984, driejaar weer wel. In totaal is er 16 jaar geschaatst op de baan aan de Anne was. Maar met die plek heeft de gemeente nu andere plannen en daarom heeft de ijsclub de grond met de ge meente verruild voor een even grote lap, zo'n 11.000 vierkante meter, in de Joanna Mariapolder. Of deze winter de schaatsen kunnen worden aangetrokken voor de nieuwe baan is nog niet helemaal zeker. Dat ligt niet alleen aan de weersverwachtingen. De voorzitter: „We hopen van het najaar over te gaan, maar we zijn af hankelijk van hoe de procedures lopen. De laatste puntjes worden op de i gezet, maar hoe lang dat nog duurt daar, heb ik geen zicht op." Dus of er nog dit najaar kan worden begonnen met de aanleg van de baan, weet Moerland nog niet. En als dat het geval is, dan is het nog maar de vraag of er op tijd kan worden begonnen. Er moet worden gegra ven, drainage worden aangelegd, evenals riolen en kades. Of dat voor de winter klaar is, is nog onzeker. Moerland: „We gaan ernaar toe, dat is zeker." Kees Koopman draait de stop open om voor de laatste keer het water uit de ijsbaan in Sint-Annaland te laten lopen. Verwacht wordt, dat de ijsclub de komende winter naar de nieuwe locatie in de Joanna Mariapolder verhuist 33

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1