'Bijen nuttig voor bestuiven van bloemen maar ook voor opsporen explosieven' www.ondernemendoejesamen.nl Barth staat aan de kiem van uw bedrijf Ofté tem étmt om a Urn! GEBR. DIJKE W. Brons b.v. 1 ff j BS 1 accountants, bedrijfs- en organisatie adviseurs LandoourcbUiai Studieclub voor groente- en bloemzaadteelt in Sint-Annaland Qgraan- en kunstmesthandel EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 10 maart 2011 Ba 55- f_r*r? BARTH Molendijk 96 Postbus 5150 3295 ZH's-Gravendeel Tel.+31 (0)786733300 Fax +31(0)786734700 www.barthdrainage.nl Dierenartspraktijk Eiland Tholen Bijen zijn niet alleen meesters in het bestuiven van bloemen, planten en fruitbomen, ze kunnen worden getraind op het ruiken van explosieven. Zodra de getrainde bij ruikt dat er in de berm van de weg een bom ligt, vliegt het slimme diertje er op af en waarschuwt op die manier de mens dat er het een en ander onschadelijk moet worden gemaakt. Resistentie Praktijkles Nieuw proefveld Vestiging Tholen Welgelegen 2d 4691 SJ Tholen T 0166 60 12 60 Kantoren: Goes, Middelharnis, Oud-Beijerland, Rotterdam, Terneuzen, Tholen, Vlissingen en Zierikzee GROND-, WEG- EN WATERBOUW AANLEG SPORT- EN GROENVOORZIENINGEN LAND- EN TUINBOUW INDUSTRIE Broccolizaad DAVID OUDESLUIJS ZZP Landbouw - Transport Grond verzet Veerdijkseweg 4a 4694 RD Scherpenisse tel. 0166 66 26 59 fax. 0166 66 40 82 16 DE THOOLSE COURANT 235^'- -*«fc .rv ....-". - s -A rm >- -,v. -*,**/* ,*>■-, -4-. *'*ai t» »*E 4r_. rr - .-.-T -••• w> DRAINAGE Kalfdamseweg 2 4693 RM Poortvliet Tel.: 0166 - 662596 Spreekuren kleine huisdieren: Poortvliet, Kalfdamseweg 2 Maandag-, woénsdag- en vrijdagmiddag 13.30 - 14.00 uur Dinsdag- en donderdagavond 18.00 - 19.00 uur Zaterdagmorgen 8.30 - 9.00 uur Tholen, Regentessestraat 17 Maandag-, woensdag- en vrijdagavond 18.00 - 19.00 uur Dinsdag- en donderdagmiddag 13.30 - 14.00 uur Zaterdagmorgen 11.30 -12.00 uur en volgens telefonische afspraak Dat vertelde afgelopen dinsdag Wil Boogaard uit Sint-Annaland, voorzitter van de studieclub voor groente- en zaadteelt Eiland Tholen. Een club met 99 leden, 9 sponsors en drie begunsti gers. Het is voor het eerst dat het ledental beneden de honderd is gekomen. De club wijt dat aan het be ëindigen van agrarische bedrijven. Zes per dag, werd er uitgerekend. In Tholen viel dat mee en bedankten in een jaar tijd 8 leden, maar werden er ook twee nieuwe ingeschreven. Boogaard: „Je kunt bijen trainen voor allerlei doelein den. Als je ze traint op het opsporen van de lucht van explosieven, vliegen ze daar met uitgestoken tong naar toe. Net zo als ze naar nectar zouden vliegen." De club had 'bij-oloog' L. Hensels uit Limburg uitge nodigd om zijn licht te laten schijnen over de nood zaak van het houden van bijen en welke belangrijke factoren er zijn om een bijenvolk gezond te houden. Want het gaat in de wereld hard achteruit met de stand van de bijenvolken. De sterfte is groot en van nieuwe aanwas is maar mondjesmaat sprake, zo bleek uit het betoog van Hensels. En hij waarschuw de dat voor een grote voedselproductie er veel vol ken nodig zijn. Zonder bijen, geen vruchten, stelde hij vast. Ook de Rabobank kwam in een recent verschenen rapport tot die conclusie. 'Wereldwijd is de bijenpo pulatie dusdanig uitgedund, dat de bestuiving van gewassen en dus de voedselproductie in gevaar komt; staat in het rapport. In Nederland legde vorig jaar 21% van de bijenko lonies het loodje, telde de huisbankier van menig agrariër. Oorzaak? Chemische bestrijdingsmiddelen, bijenmiddelen die niet aanslaan, milieuclubs die in sommige gevallen bezwaarmaken tegen de inzet van bijen, maar vooral een parasiet. De faroamijt. Een parasiet die resistent is tegen in Nederland toegesta ne chemische bestrijdingsmiddelen. Er zijn alterna tieven, maar die mogen de grens met ons land niet over. Dus is het in ons land heel moeilijk het aantal bijenvolken op peil te houden. Waar dat niet lukt, gaat de productie van groenten en fruit zienderogen achteruit. „Maar", doceerde Hensels: „Voor het behoud van een werklustige bij heeft die een goede conditie nodig, een goede sfeer om in te leven en goed voer. Honger en spuitschade zijn de grootste boosdoeners. Vroe ger werd er met parathion gespoten. Ik heb het de hond gevoerd en die is er niet aan kapot gegaan. Dus is het niet giftig, hoorde je bij boeren en tuinders." En gebrek aan voer? „Gemeenten zijn heel goed in het knotten van wilgen. Maar daarmee vernietig je veel stuifmeel en dus voedsel voor de bijen." Jaap van Popering uit Sint-Annaland, imker en des kundige bij uitstek, heeft zo zijn twijfels over de conclusies in de Rabobankrapportage. „Sinds die resistentie werd ontdekt, is er geen enkel chemisch middel meer aangevraagd. De bestrijding kost twee cent per volk. Dus geen enkele'producent van be strijdingsmiddelen is geïnteresseerd een nieuw pro duct op de markt te brengen." Op Tholen valt het wat de bijensterfte betreft alles zins mee, vindt Van Popering. In totaal leven er in Sint-Annaland 175 bijenvolken. Daarvan heeft hij er 75. „Nee. We hebben geen last van bijensterfte. Dat komt omdat we weten hoe we de farroamijt het best kunnen bestrijden." Toch ging ook zijn bijenpad niet over rozen. Zeker niet toen hij door Staatsbosbeheer werd gesom meerd zijn 30 volken van de Zeeuwse schorren weg te halen. Daar leeft volgens milieudeskundigen de schorzijdebij. Een diertje van 12 mm groot dat ook in Terschelling en de Eemshaven leeft. Het beestje is vrij zeldzaam en daardoor beschermd. Van Popering liet zich echter niet wegjagen en op basis van een procedurefout laat hij nog steeds zijn bijtjes eten halen op de lamsoren en verkoopt hij de lamsoor- honing. „Nee. Lamsoor wordt daar niet gesneden. De mensen snijden er zeeaster, maar noemen het lamsoor." Van Popering was ook de man die de tuinders op het eiland waarschuwde dat ze het best zelf imker kon den worden. „Als ik verdwijn, zou er een probleem ontstaan omdat er dan te weinig bijen zijn. Veel tuin ders hebben korven en manden in hun kassen en die hebben een imkercursus gevolgd. Ik heb ze praktijk les gegeven en nu nog ondersteun ik de tuinders. Vandaar dat ik zo blij was met de komst van Hensels. Die man is een echte deskundige en daar leer ik ook weer van." En te leren viel er zowel voor de tuinder als voor de imker veel tijdens de jaarvergadering. Over kruisbe stuiving. Over incest binnen het bijenvolk. Over ho ning. Maar vooral over de noodzakelijke samenwer king tussen tuinder en imker. „De tuinder heeft de imker nodig" waarschuwde Hensels. „Want de imker weet niets van planten en de tuinder weet niets van bijen." Eigenlijk zou dat moeten verbeteren, is zijn opvat ting. Alleen schort er nog wel eens iets aan de samen werking. Zowel de bijenhouders- als de groente- en bloemzaadtelerij is nogal besloten, „leder heeft zijn eigen geheimen en die geven ze niet graag prijs." Van Popering kent die geluiden wel, maar zegt dat daar opTholen geen sprake van is. „Veel gebeurt hier onder glas en ik ondersteun de tuinders nog steeds met adviezen." Leen Bijnagte, secretaris van de studieclub, weet dat een flink deel van de Thoolse groente- en bloem zaadtelers zich in de bijencultuur heeft verdiept. „We hebben als studieclub de aanschaf van bijenvolken en het deelnemen aan cursussen sterk gestimuleerd." Niet voor niets worden op het eiland minstens der tig verschillende groente- en bloemenzaden ge- teelt. Margrieten, anjers, duizendschoon, violen en vergeet-mij-nieten geeft hij een paar voorbeelden. Groentezaden is volgens Bijnagte een beetje uit. „Daarin gebeurt niet veel meer. Een paar mensen teelt nog kruidenzaden, zoals dragon en dille. De teelt van bloemkoolzaad en peenzaad, vroeger toch een flink product opTholen, is gestopt. De productie daarvan in China, Tanzania en Kenia is een stuk goed koper. En de werkmentaliteit is daar anders." Tholen teelt vooral voor de export. Ook komt Thools zaad in de bekende zaadzakjes van onder meer de Boerenbond terecht. „Bloemenmengsels bijvoor beeld. Daar worden ook akkerranden mee ingezaaid. Maar het meeste van wat hier wordt geproduceerd, gaat naar een zaadverwerkingsbedrijf in Enkhuizen." Op het eiland is zaadhandel Van Dijke uit Sint-Anna land een van de grotere telers. Die handelt tevens in zijn eigen product, vertelt Bijnagte. Daarnaast heb ben grote zaadhandelaren op het eiland teeltagen ten rondlopen. Bijnagte telt er vier. „Die kijken of de teelt goed verloopt en zorgen zonodig voor begelei ding." Het komende teeltseizoen wordt er in Sint-Annaland een nieuw proefveld aangelegd. Op het veld van Wil Boogaard aan de Veilingweg komen andere gewas sen te staan en op de hoek van de Oude Zeedijk/ Oostweg in Sint-Annaland kunnen publiek en tuin ders straks weer hun hart ophalen. Hensels vertelt intussen al hoestend en proestend over het wel en wee van de bij en dienst taak in de Oesterstraat 22, 4691 kt tholen d.oudesluijs@ hotmail.com Schipper OA Z Het proefveld aan de Veilingweg in Sint-Annaland wordt aan het eind van het bloeiseizoen opgesteld voor publiek. Hier plukken Annemieke Slootweg(links) en Mary Bijnagte uit Sint-Maartensdijk bloemen. bessen hebben we dat uitgeprobeerd. Met een en kel korfje leverde een plant 300 gram bessen. Met meer korven kwamen we aan de zes kilo." natuur. „Tuinders en imkers moeten allebei het ge drag van de planten kennen en het gedrag van de bijen" is zijn uitgangspunt. Er blijkt veel wel, maar ook heel veel wee te melden. Wat het aantal bijenvolken vooral parten speelt is het toenemende gebrek aan imkers. Tussen de 4000 en de 5000 schat Hensels. De meesten zijn al aardig op leeftijd en van jonge aanwas is maar zelden spra ke. Daarbij komt dat wanneer je in je tuin bijenkor ven en bijenkasten gaat wegzetten, de buren daar met argusogen naar zullen kijken. Want al zijn het niet van die echte terrasdiertjes als wespen, je weet maar nooit. Die hebben geen weet van de vrucht bare periode bij een plant. Hensels: „Bij peren duurt de vruchtbare periode tien dagen. Het stuifmeel dat door de bij is aangebracht zakt door de stamper naar beneden waar de bevruchting plaats vindt. Een au- gurkenplant is slechts drie uur vruchtbaar. Zo heeft elk gewas zijn eigen bestuivingcyclus." Er komt nog meer voor kijken. De kwaliteit van de bestuiving is ook afhankelijk van de hoeveelheid koolzuur in de lucht, van hét vochtgehalte, van de hoeveelheid zonlicht. Bloemzaadtelers zijn huiverig voor schimmels, weet Hensels. „Een beetje droog telen" is het advies. „Maar weer niet te droog. Want dan komt er weer geen bij op af." Intussen geeft hij aan de lopende band bestuiving- adviezen. Veel van wat er dient te gebeuren in kas sen of op het open veld, is gevoelswerk „Er zijn geen boeken voor. Er is geen lesmateriaal", wijst hij op een cursus die hij zelf heeft samengesteld en op een boekje dat hij over de materie schreef. De bezoekers van de jaarvergadering krijgen een fors aantal fraaie dia's voorgeschoteld. Honderden aardbeien vullen op een bepaald moment het pro jectiescherm. „Er zitten tussen de 150 en 350 pitjes op een aardbei. Dat zijn allemaal stampertjes en ze moeten allemaal worden bestoven. Worden ze niet allemaal bestoven, dan zie je hier het resultaat", ver toont een dia een groenig wanproduct. „Je zult maar drie hectare aardbeien hebben en je kunt niet aan bijen komen", legt hij de vinger nogmaals op de ge voelige bijensteek. Ook de manier van telen is van belang. „Sommige tuinders die onder glas telen brengen over de ramen plastic met UV-blogs aan. Dan gaat het plastic min der snel kapot. Maar de bij ziet dan haast niets meer en kan zijn werk niet doen. Je kunt dan beter een venster openlaten." Hoe meer bijen, hoe meer vreugd is Hensels' credo. „Meer bijen verbeteren de kwaliteit van het product en zorgen voor meer omzet. Onder meer bij blauwe Met de teelt van augurken hoefje helemaal niet met een paar volken aan te komen. Een beetje teelt on der glas is het beste uit met, als hij zich niet vergist, 8000 volken. En dan zijn er ook nog mannetjesbijen en vrouwtjes bijen. En hommels. Het ene geslacht doet het beter bij de teelt van broccolizaad, de andere zweert bij de bloemetjes van het aspergezaad. En let op waar je de korf zet. „Als het personeel in een kas een paar keer is gestoken, komen ze niet meer in de buurt van de korf." Hij raadt aan zelf bestuivingproeven te nemen. Dat gebeurt zijns inziens veel te weinig. Ook al omdat grote zaadtelers niet aan de buren gaan vertellen hoe het komt dat hun productie zoveel is verbeterd. Dat het ministerie van Landbouw een miljoen euro heeft uitgetrokken om na te gaan op welke manier de bijensterfte het best kan worden bestreden, heeft volgens Hensels geen zin. "Dat is hetzelfde als het volgen van een schriftelijke cursus paardrijden." 8c - telefoon: 06-29365470

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 16