'Het is mooi als de koeien in de zomer in de wei lopen' de Zeeuwse r Moderne rentmeesters Een Zeeuwse agrariër hoeft niet ver te zoeken De oplossing dichtbij. Verhagen Rentmeesters Informeer bij uw adviseur naar onze producten. Donderdag 10 maart 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Familiebedrijf Noom in Sint-Maartensdijk haalt ook inkomen uit onderwijs Zoals bij alle koeien in Nederland hebben de koeien bij Marco Noom en Janet-Noom-Smits in Sint-Maar tensdijk een nummer. In het registratieboek staan alle gegevens van elk dier genoteerd. Wie de vader en wie de moeder is. Tot welke foklijn ze behoren: Heleentje, Marie of Jeltje. Maar met de namen hebben ze geen binding. Dat is aan het veranderen want er is nu een generatie koeien op komst die genoemd wordt naar de namen van hun dochters: Madelief en Fiene. Stijging In de wei Aardappelen U wilt als agrarisch ondernemer uw verzekeringen natuurlijk goed geregeld hebben. Daarvoor hoeft u niet ver te zoeken. De Zeeuwse is een regionale verzekeraar. We werken samen met onafhankelijke tussenpersonen bij u in de buurt. Door deze samenwerking en onze kennis van de regio, kunnen wij u verzekeringen op maat aanbieden. Of kijk op www.dezeeuwse.nl. verzekeringen De Zeeuwse Verzekeringen werkt samen met Overbeeke Van Dijke, financieel adviseur bij u in de buurt. verzekeringen financiële diensten hypotheken pensioenen Stieren Vrij stabiel met beide benen op de grond "V Möóm is een echt familiebedrijf. De ouders van de 37-jarige melkveehouder werken nog steeds m§e in het bedrijf aan de Provincialeweg tussen de.smalstad en Stavenisse. Samen vormen ze een maatschap. Maar ook Janet (32) draagt in belang rijke mate bij aan het inkomen van het gezin. Ze is docente aardrijkskunde en geeft drie dagen per week les aan havo-leerlingen op het Ostrea Lyce um in Goes. De vrouw van de boer is niet langer per se alleen boerin. Ze werkt vaak parttime bui tenshuis. In het onderwijs, in de verpleging of in de zorg. Dat is nu eerder regel dan uitzondering. Marco en Janet kunnen zo een aantal voorbeel den opnoemen van jonge boerengezinnen uit de buurt met kinderen waarvan de vrouw buiten het erf een inkomen heeft. Maar Janet kan ook melken. Ze helpt als het nodig is. Marco: „Als mijn ouders op vakantie gaan, dan melken Janet en ik de koei en." Dat zijn er tachtig. Het aantal is de laatste jaren gegroeid, vertelt de veehouder aan de keukenta fel terwijl de kinderen in de woonkamer met lego spelen en af en toe bij vader of moeder op schoot kruipen. „We zijn van 60 naar 70 en nu 80 koeien gegaan. We streven ernaar om het aantal liters melk, dus het aantal koeien uit te breiden. Maar wel zo dat we het zelf rond kunnen zetten, zonder personeel."In totaal zijn er 140 dieren, waarvan een deel jongvee, en kalfjes. T De koeien bij Noom (Holstein/Friesian) geven ruim 9000 liter melk per jaar. Zeven tot acht jaar was dat nog 8300 tot 8500 liter per jaar. De stij ging heeft volgens Noom te maken met de fok kerij, van het voer dat de dieren krijgen en van de omstandigheden waarin de koeien leven. Het gezin woont sinds drie jaar op de boerderij in de Noordpolder. Met hun kinderen Madelief (5), Merijn (4) en Fiene (1). Het huis kijkt uit op de Provincialeweg, maar via het keukenraam ook op de Haakweg. Een groepje huismussen is op de ligusterheg geland. Achter en naast het bedrijf strekt zich het grasland uit. Aan de einder de vier windmolens van akkerbouwer Gabri Hoek. „Er is 19 hectare grasland rondom het bedrijf, in totaal is er 25 hectare grasland beschikbaar voor weide- gang," vertelt Noom. Over de weidegang bestaan verschillende opvattingen. Sommigen menen dat het beter is om de koeien het hele jaar op stal te houden, anderen zien er meer in om de koeien bui ten te laten grazen. De koeien van Noom gaan elk voorjaar de wei in en dat wil hij graag zo houden. „We vinden het prettig dat het vee naar buiten kan. Ik snap wel dat mensen dat ook graag zien. Het is ook mooi als de koeien in de zomer in de wei lopen." Marco geniet er ook van als de beesten weer de stal uit kunnen. „Het voorjaar vind ik het mooiste seizoen van het jaar, als de hele zaak weer naar buiten gaat." Zo ver is het nog niet. De beesten staan op stal, eten krachtvoer en kuilvoer. Dat laatste is een mengsel van gras en maïs, geteeld op eigen grond. Het is druk op het bedrijf met zoveel beesten en een gezin met drie kinderen met een werkende moeder. Janet: „Ik ben drie dagen weg. Ga om half acht het huis uit en ben meestal pas om half zes weer terug. Als ik thuis kom is het spitsuur. Marco is dan aan het melken, ik ga eten koken en kinde ren douchen. Tegen zeven uur komt Marco eten en dan zitten de kinderen al in hun pyjama.Tenminste als het goed gaat. Dat is lang niet altijd zo, hoor," lacht ze. Op de dagen dat Janet werkt, maandag, dinsdag en donderdag, brengt Marco de twee oudste kin deren naar school in Stavenisse en de jongste naar zijn moeder of schoonmoeder. „Ik begin 's och tends meestal om zes uur, half zeven, met melken tot een uur of half acht, acht uur. Mijn ouders ne men het over als het wat uitloopt." Zijn vader en moeder wonen in de vrijstaande wo ning op het erf waar ook Marco's ome Kees woont. Op maandag blijven de kinderen tussen de mid dag op school. Ze zitten op De Schalm. Op dinsdag zijn ze de tussen de middag thuis, maar op donder dag blijven ze over bij Janets moeder in Stavenisse. „Het loopt gesmeerd. Maar als ik extra dagen heb voor nascholing of een rapportenvergadering dan is het wel eens chaotisch." Volgens Marco staat of valt het met een goede planning en organisatie. „Maar soms loop je de hele dag achter de feiten aan." Beiden ervaren de combinatie van werk en gezin als heel prettig al kennen ze heus wel hun 'stressmoment.' Voor Marco was het altijd zijn wens om het bedrijf van zijn ouders voort te zetten. Hij groeide op tus sen de koeien. Rondde de middelbare agrarische school in Breda af en ging op zijn 22ste thuis aan de slag, maar werkte in het najaar ook bij akker bouwers bij de oogst van aardappelen. „Vroeger deden we ook meer aan akkerbouw, maar ruim twintig jaar geleden hadden we voor het laatst vroege aardappelen en hebben we ons puur op de melkveehouderij gericht." Zijn vader (63) en moeder (60) werken mee bij het voeren en het melken van de dieren. Daarnaast doet zijn moeder de boekhouding en vangt de OVERBEE Svrgemeet 25 4693 CJ Poortvliet Raiffeisenstraat 2 4697 CG Sint Anna/and T: (0166) 61 25 09 F (0166) 61 29 12 E: info@overbeeke.nl I: www.overbeeke.nl kinderen op.Toch bouwen ze langzaam af. Volgens Marco gaat dat heel natuurlijk. „Zij hebben het altijd met zijn tweeën gedaan. Wij willen dat ook graag." Janet wilde graag blijven werken, vertelt ze. Ze deed vwo en kon naar de universiteit. Ze studeerde sociale geografie aan de universiteit in Utrecht. „Na twee jaar moest ik een keuze maken. Ik koos voor stads- en plattelandsgeografie. Na de universiteit worden de meesten beleidsmedewerker, gaan de journalistiek in of komen bij een woningcorpora tie terecht. Ik heb voor mijn afstudeerscriptie een tijdje op het ministerie van VROM gewerkt. In Den Haag, op de zoveelste verdieping. Het werk was wel leuk, maar ik werd er diepongelukkig. Het was heerlijk om weer in de trein te stappen en richting Stavenisse te reizen." Na het trouwen haalde ze de onderwijsbevoegd heid en kon aan de slag in Goes. „Heel leuk om te doen. Ik ben ook mentor van 3 havo. En daarvoor moet je drie dagen in de week werken." Ze is erg blij met de baan. „Het is ook noodzakelijk om de dingen te kunnen doen die we willen doen. Maar ik vind het ook belangrijk voor mezelf. Ik vind het fijn om met de leerlingen om te gaan en collega's te hebben." Er is een vast inkomen. Ook Marco is daar blij mee. „Het renderen van het bedrijf staat of valt met de melkprijs. Nu hebben we in ieder geval een basisin komen." Dat heeft ook meegeholpen bij zijn keuze om het familiebedrijf voort te zetten. „Dan vraag je je toch af op wat voor manier kan ik het bedrijf over nemen. Op deze basis is er inkomen uit het bedrijf en uit haar baan." Als Janet geen baan zou hebben, zag hun leven er anders uit, zegt ze. Marco beaamt dat. „We zijn helemaal niet materialistisch ingesteld, maar willen wel een keer per jaar op vakantie, eens een dagje uit en een keer uit eten gaan." Hoewel kunstmatige inseminatie van de koeien bij Noom de klok slaat, toch houdt hij nog twee stieren. „Mocht het na twee of drie keer toch niet gelukt zijn, dan laten we ze op de natuurlijke ma nier dekken. Dat wil nog wel eens helpen." Het voordeel van het onderwijs is bovendien dat de lestijden en de schoolvakanties vast liggen. De kinderen hebben ondertussen de dieren ook al beter leren kennen. Madelief komt vertellen dat nummer 100 een stoute koe is. „Ze wilde een keer een andere koe schoppen." De liefste koe is vol gens haar nummer 87. Merijn op zijn beurt heeft wel een band met 37. Ze zijn vaak bij het melken in de melkstal en lopen graag mee in hun blauwe overalletjes en laarsjes aan, zegt Janet. Noom blijft voorlopig met 'de hand melken'. Dat wil in dit geval zeggen met behulp van een melk machine. Hij bevestigt de bekers (zuignappen) van het melkstel aan de spenen waarna de melk uit de uier wordt getrokken. „Veel collega's schakelen over op een melkrobot, maar ik blijf voorlopig op deze manier werken. Ik zie elke dag iedere koe. Als er iets is, ben ik er snel bij." De melkprijs kende in 2009 een dieptepunt. Vorig jaar was een goed jaar, zegt hij. De prijs van het voer speelt ook een rol. „Is de olie duur, dan is het krachtvoer ook duur. De sector is gebaat bij een gezonde melkprijs met een hogere prijs voor het voer dan met een slechte melkprijs en goedkoper voer. Ook voor de rest van de keten." Volgens Noom is de melkveehouderij vrij stabiel. Er zijn minder grote prijsschommelingen vergele ken met de plantaardige sector. „We kennen geen grote uitschieters. Wordt de melkprijs te hoog, dan wordt het wel eens een beetje afgetopt."Toch staat de sector voor een grote verandering als over enkele jaren het systeem van de melkquota verdwijnt. Nu wordt jaarlijks afgesproken hoeveel liters melk een bedrijf mag produceren. Komt het er boven, dan wordt de veehouder beboet. Veelal is dat te ondervangen door quota te huren of te verhuren. Dat gebeurt via een tussenpersoon en is landelijk. „Dat kan in Friesland zijn of hier in de buurt." Verhagen Rentmeesters in Oud-Beijerland is een van de grootste particuliere rentmeesterskantoren van ons land. Wij zijn actief als dienstverlener, taxateur en adviseur bij agrarisch vastgoed. Denk daarbij aan optimaal beheer voor beleggers en ontwikkelaars. Maar ook aan bemiddeling bij aankoop, verkoop of verpachting van cultuurgrond voor agrariërs. Of aan advies bij juridische en planologische zaken. Veelzijdige dienstverlening en toegespitste adviezen op basis van een brede visie. Niet de waan van de dag, maar nuchtere deskundigheid is steeds de leidraad voor ons team van specialisten. Dat is modern rentmeesterschap. Onze opdrachtgevers weten deze instelling te waarderen. Al vijf generaties lang Beheer vastgoed - agrarisch - industrieel Bemiddeling - aankoop - verkoop - pacht en huur - taxaties - mediation Advies - vergunningen - bestemmingsplannen - onteigening - samenwerking - opvolging - etc Verhagen Rentmeesters Beneden Oostdijk 6 3261 KX Oud-Beijerland telefoon: 0186 61 55 77 telefax: 0186 61 57 50 internet: www.verhagen-groep.nl e-mail: info@verhagen-groep.nl

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 15