Beminnelijk predikant Joppe zette vensters van Maartenskerk open Kosten voor onderhoud van gebouwen stijgen drastisch 'Karla Peijs is net een filmster' www.mdikeukeiis.nl Thoolse foto's op beeldbank Afscheid na ruim 6 jaar Hersteld Hervormde Gemeente Hommel: onderbrengen monumenten in stichting Poppelaars mag dijkgraaf blijven Donderdag 3 maart 2011 7 Joris en Jasper bij Kunstbende tweede „U gaat toch niet huilen, dominee?", had een catechisant voor de afscheidsdienst aan ds. Joppe gevraagd. Toen hem echter in de momentale Maartenskerk door ruim 500 mensen de zegenbede uit Psalm 134:3 staande werd toegezongen, kreeg de predikant van de Hersteld Her vormde Gemeente Sint-Maartensdijk het even te kwaad. „Dat ontroerde me", bekende ds. Joppe, die na ruim zes jaar naar Woudenberg vertrekt, de Utrechtse heuvelrug. Gebouwen Liturgie Jongeren Kom twee keer Voor het onderhoud aan de ongeveer honderd gemeente lijke gebouwen is extra geld nodig. Voor 2012 en 2013 maar liefst 400.000 euro. Bovendien wil de gemeente elk jaar 24,5 mille extra gaan stoppen in het beheer van ge bouwen. Maar ook 10 procent bezuinigen op de onder houdskosten. In de commissie ruimte bleken de meeste fractie er wel mee in te kunnen stemmen, al waren er wel zorgen over de toekomst. Pijnlijk Doorwerken Ruim 800 rechtenvrije foto's voor de promotie van Zeeland. Karla Peijs heeft die onlangs online gezet op de Zeeland DNA beeldbank. Er zijn fo to's, gerangschikt op onderwerp, uit heel Zeeland te zien. Dus ook van Tholen. Zo is er een foto met als titel 'Wonnen zoeken bij Oesterdam'. Interim-dijkgraaf Toine Poppelaars kan, wat de fractievoorzitters van het algemeen bestuur betreft, voorgedra gen worden als dijkgraaf van het wa terschap Scheldestromen. Dat staat in een voorstel dat vandaag in de al gemene vergadering aan de orde komt. Poppelaars, die dit jaar 52 wordt, heeft als enige gesolliciteerd naar de functie. Negen van de twaalf fractievoorzitters (drie waren er ver hinderd) hebben met hem een solli citatiegesprek gevoerd. Gaat de alge mene vergadering vandaag akkoord, dan kan de aanbeveling om Poppe laars te benoemen naar gedeputeerde staten. Die sturen deze, met een ad vies naar de minister van infrastruc tuur en milieu. De benoeming van de dijkgraaf gebeurt door de Kroon. Toine Poppelaars, die in Veere woont, werd een jaar geleden be noemd als dijkgraaf van de twee Zeeuwse waterschappen: Zeeuwse Eilanden en Zeeuws-Vlaanderen. Deze fuseerden per 1 januari en sindsdien slaat Poppelaars tijdelijk aan hel hoofd van het nieuwe water schap Scheldestromen. Van 1999 tot vorig jaar was hij namens het CDA lid van gedeputeerde staten van Zee land. Joris Smit uit Tholen en Jasper Quist uit Sint Philipsland zijn tweede ge worden in de categorie muziek bij de Zeeuwse voorronde van Kunstben de, een wedstrijd voor jong creatief talent. Ellis van Loenhout uit Oud- Vossemeer eindigde in de categorie taal buiten de top drie. Zij droeg een gedicht voor. Joris en Ellis deden eerder mee aan Tholen's got talent, waarbij Joris als winnaar uil de bus kwam. Ook Rosa Theuns uit Stave- nisse zou aan de wedstrijd in Vlissin- gen meedoen, maar dat ging niet door. Deelnemers aan Kunstbende moeten eigen werk uitvoeren. Dat was even schrikken voor Joris, die een cover- liedje had willen zingen. Nu maakte hij, samen met Jasper die hem op de elektrische gitaar begeleidde, een nummer van een liedje dat hij al eens schreef over zijn gevoel voor muziek en ritme: Rythmn. Zelf bespeelde hij daarbij de cajun. Hel optreden in het Arsenaaltheatcr liep vlekkeloos, de jongens hadden geen last van zenu wen. En ze vonden het een leuke er varing. De tweede prijs bestond uit een zilveren bokaal en een cadeau bon van 50 euro. De winnaars in elk van de zeven categorieën doen 23 mei mee qan de finale in Amsterdam. Maartensdijk kwam, waren er in de vacatureperiode al contacten. De samenwerking duurt dan ook al lan ger. „U hebt hier oud en jong mo gen dienen door leiding en sturing te geven aan individuele gemeente leden en aan groepen. Droevige en mooie situaties hebt u met ons mee beleefd en alles bij u was gericht om de onderlinge band te verster ken. U hebt ons het Woord van rechtvaardiging van goddelozen ge bracht. Daarbij wilde u meer vrucht zien, maar God zal hel zaad doen ontkiemen." Ouderling Quist bedankte ook me vr. Joppe en de kinderen die allerlei hand- en spandiensten verleenden. Zo corrigeerde de vrouw van de predikant de kopij voor het kerk blad en werkte ze mee aan de acti viteiten van de vrouwenvereni ging." Quist riep de gemeenteleden op tot extra inzet in de vacaturetijd. „Blijf alsjeblieft niet weg als er andere predikanten komen. Toon uw ver bondenheid. We zijn blij dat dhr. Stassen veel bezockwerk gaat doen en dat ds. Jongejan onze consulent wordt. Hij moest eerder bedanken voor een beroep van ons, maar nu ontmoeten we elkaar toch in Sint- Maartensdijk." Ds. Joppe haakte aan bij de oproep van ouderling Quist. „Breek met de gewoonte om 's zondags één keer naar de kerk te gaan. Kom trouw twee keer en dan mag u uw predi kant vergeten." Ds. Joppe bedankte de kerkenraad, met wie hij ruim zes jaar met broederlijke liefde had opgetrok ken. „De kerkenraadsvergaderingen duurden soms wel lang, maar we zullen de banden niet snel vergeten. Dankbaar was ons gezin, dat we in de pastorie aan de Hazenstraat en de prachtige Maartenskerk konden blijven, ondanks de spanningen die er waren na de contacten met de Commissie van Bijzondere Zorg (CBZ)", zo wees de predikant op de gesprekken over de juridische eigendom van de gebouwen. Die zijn formeel nog steeds eigendom van de Protestantse Kerk in Neder land als wettelijke opvolger van de Nederlandse Hervormde Kerk, maar de Hersteld Hervormde Ge meente Sint-Maartensdijk mag pas torie, Maartenskerk en verenigings gebouw Calvijn gebruiken. Over igens loopt er nog een beroep legen de regeling die de CBZ is overeen gekomen. Ds. Joppe hoopte dat de plannen voor uitbreiding van gebouw Cal vijn doorgaan. Hiervoor is nog planologische medewerking van de gemeente nodig, maar de kerkvoog dij wil ook zekerheid over de cigen- domstructuur. De predikant noemde koster Gue- quierre een trouwe dorpelwachter, die de Maartenskerk ook van pas sende psalmborden voorzag. Oud diaken Van As was ook zo'n steun pilaar voor wat betreft het schoonhouden van het kerkgebouw? Sinds zijn aantreden was er geen grote schoonmaak meer nodig. Ds. Joppe sprak ook over een goede verstandhouding met de plaatselij ke Hervormde Gemeente Reho- hoth, die vertegenwoordigd was door ds. Reehorst en twee leden van de kerkenraad. Hij waardeerde ook de aanwezigheid van de SGP-frac- tie en wethouder Hoek. Op zoon Gerhard na, die dit jaar nog hoopt te trouwen met Florences Fase uit Sint-Annaland, vertrekt de' familie Joppe naar Woudenberg. In Sirjansland bleef onder veel miader mooie omstandigheden zoon Chris tian achter. Hij overleed daar en dat blijft een pijnlijke herinnering, zo kwam in een aantal toespraken naar voren. De afscheidspreek van ds. J. Joppe was uil het Oude Testament, Deu- leronomium 30:19b en 20a ea 32:4a: 'Het leven en de dood heb ik' u voorgesteld, de zegen en de vloek. Kies dan het leven opdat hij leeft, gij en uw kinderen. Liefheb bende de Heere uw God, zijn stent gehoorzaam zijnde en Hem aan hangende, want Hij is uw leven en de lengte van uw dagen. Hij is de rotssteen, wiens werk volkomen is.' De predikant werkte de af scheidswoorden van een dienst knecht (Mozes) uit in drie punten: 1een samenvatting 2. een aanspo ring 3. een belijdenis. „Wij bewan delen graag een middenweg", zei ds. Joppe, „maar die is er niet. Het is leven of dood." De samenzang was uit de Psalmbe rijming van 1773: 84:1; 103:4; 90:19; 95:4; 119:7; 25:2 en 6. Or ganist was Erik Quist. De geloofs belijdenis en Dcuteronomium 30 en 32:1 tot en met 4, werden gele zen door ouderling H. Duine. Er waren drie collectes: voor de dia conie, kerkvoogdij en de verwar ming. Het Holland Huis in Scherpenisse (gisteren in gebruik als stembureauis een van de gebouwen die volgens b. en w>. volgend jaar naar het laagste niveau van onderhoud mag: 'het verouderingsproeces is min of meer onomkeerbaar geworden.' 5 t v v hem gehoord. „U had een band met Sint-Maartensdijk en daarom is het afscheid ook moeilijk", zei de bur gemeester, die het een groot genoe gen vond om deze afscheidsdienst te mogen bijwonen. Ruim zes jaar geleden heette hij hem ook welkom iri de gemeente Tholen. „U heeft de vensters open gezet en bleef niet achter de muren van de kerk en de pastorie zitten. Op verschillende ter reinen was u actief en daarvoor is het gemeentebestuur u erkentelijk." De burgemeester stelde dat ds. Jop pe op eenvoudige en beminnelijke wijze had gepreekt en ook veel had gedaan om de jongeren aan te spre ken. Zo schreef de predikant boek jes voor de jeugd en jongeren die eindexamen moesten doen op de middelbare school. Hij was ook bij de plaatselijke Juliana van Stolberg- school en het Calvijncollege in Tho len en Goes betrokken. „Eén van de beste scholen voor voortgezet on derwijs in ons land", meldde ds. Joppe nog trots. Hij zat ook in de participantenraad van zorgcentrum de Schutse in Sint-Annaland. Op politiek terrein verzoende hij samen met ds. De Jongste (Tholen) en ds. Van Kooien (Scherpenisse) de RFT van raadslid Klippel met de SGP- fractie. „Ik heb geprobeerd iets voor de Thoolse samenleving te beteke nen", stelde ds. Joppe heel beschei den. De burgemeester prees ook zijn rol in het overleg van de kerken met het gemeentebestuur. „We zijn u daar voor zeer erkentelijk, evenals voor uw ander werk en uw voorbede voor de overheid. Biddag is het begin van iets nieuws, de akkers worden inge zaaid. Voor u is Woudenberg een nieuw begin. Uw besluit om af scheid te nemen van Sint-Maartens dijk past in Zijn plan. Ds. van de Bas uit Tholen, met wie ik pas een verlaat kennismakingsgesprek had, werkte eerder in Woudenberg. Daar wens ik u Gods zegen toe. Hij gaat door met Zijn werk in Sint-Maar- Joppe noemde koster Jos Guequièrre een trouwe dorpelwachter die de Maartenskerk van passende psalmborden voorzag. tensdijk, want het is Gods kerk en niet de kerk van mensen. Wal de toekomst ook brengen moge, mij geleidt des Heeren hand", zo gaf de burgemeester de vertrekkende pre dikant mee, onder dank voor zijn bijdrage aan de Thoolse gemeen schap. Ds. Joppe dankte op zijn beurt voor de goede samenwerking. „Ik hoop dat de christelijke identiteit van het eiland Tholen onder uw leiding, met college van b. en w. en de gemeen teraad mag blijven voortbestaan." Ds. L.M. Jongejan uit Middelharnis wordt in de vacaturetijd consulent van de Hersteld Hervormde Ge meente Sint-Maartensdijk. Daarbij krijgt hij steun van pastoraal werker Stassen uit Ouddorp, die het be- zoekwerk aan ouderen en zieken veelal zal doen. Hij is in opleiding voor predikant. De consulent wees erop, dat ds. Joppe na elf jaar ook Zeeland verlaat, want voor Sint- Maartensdijk werkte hij in Sirjans land op Schouwen-Duivcland. „Zelf hebt u ook vele consulcntschappen voor uw rekening genomen. U was ook afgevaardigde naar de synode en zat in het bestuur van de classis Zuidwest. Het werk van predikanten is echter onvolmaakt, maar God zij u van onder eeuwige armen een wo ning. Onbegrijpelijk dat Hij zich buigt over onvolmaakte mensen." Het was de consulent, evenals de burgemeester, opgevallen dat ds. Joppe zich thuis voelde in Sint- Maartensdijk. „Er zijn wederzijds fijne contacten opgebouwd, al wa ren er in de pastorie ook zorgen. In alle onzekere tijden kunnen we zeg gen: Gode van harte bevolen. Van nature zijn we dakloos en de pasto rie is straks leeg, maar de eeuwige woning is vol. Hij is de deur naar die eeuwige woning", zo besloot de consulent. „Als de banden goed zijn, doet af scheid nemen pijn", zei ouderling A. Quist. Voordat ds. Joppe ruim zes jaar geleden officieel naar Sint- Sonja Fructuoso-van Veen (midden) uit Sint-Annaland vindt Karla Peijs 'net een filmster.' „We hadden niet verwacht dat het zo'n mooie dag zou worden. Over vier jaar doen we het weer!" Vin cent en Sonja Fructuoso-van der Veen uit Sint-Anna land hebben zaterdag met volle teugen genoten van de open dag die de provincie Zeeland hield. Ter gele genheid van de statenverkiezingen werden de staten zaal en andere ruimten van het monumentale Abdij complex in Middelburg wagenwijd open gezet. De provincie maakte het de inwoners van o.a. Tholen heel gemakkelijk door een gratis bus te laten rijden. Het echtpaar Fructuoso stapte even na half tien op de Ten Ankerweg in en die bus zat vol met eilandbe woners. Later reed er nog een tweede bus vanuit Tholen. In Middelburg werden de bezoekers van koffie of thee voorzien en er waren ook mini-krente- bollen. „Het was allemaal heel goed verzorgd." Het Sint-Annalandse paar wilde ook graag op de foto met commissaris van de koningin Karla Peijs en dat lukte. „Ik vond het een hele grote eer om naast haar te staan", vertelt Vincent, die met zijn hoed op als Spanjaard (hij woont inmiddels al 41 jaar in Neder land) wel opviel. „Toen ze nog minister was heb ik ze ook vaak op de televisie gezien, maar nu van heel dichtbij. Ze is een geweldige vrouw!" Sonja: ,Jk zei tegen Karla Peijs: ik vind u net een filmster." Veel tijd kregen ze verder niet om te spreken, want er stonden nog meer bezoekers te wachten die met du commissaris op de foto wilden. „Het was ontzettend druk. We hebben nog wel in de werkkamer van Kar-, la Peijs kunnen kijken. Een prachtige kamer met hier en daar wat vrouwelijke tintjes. We hebben ook Zeeuwse kostuums bewonderd." De politieke partij en die meedoen aan de statenverkiezingen stonden met standjes en deelden promotiemateriaal uit, zoals balpennen en folders. „Ik heb altijd PvdA gestemd, maar deze keer zal het waarschijnlijk CDA wor den." 's Middags werd de terugreis aanvaard in een lange harmonicabus. ,Je hoorde allemaal positieve reac ties onderweg. Complimentjes voor de provincie. Advertentie I.M. Het viel hem ook zwaar om zondag 31 oktober de kerkgangers in de Maartenskerk te informeren dat hij het beroep had aangenomen. „Ik had al zes keer voor een beroep be dankt, maar nu kon ik er niet meer onderuit. De wolkkolom bleef niet staan, maar ging vooruit. Ik heb hier goede, gezegende jaren gehad." Ds. Joppe heeft onder meer 43 kinderen gedoopt. Hij preekte de laatste twee jaar over Mozes en trad met een groep Tholenaren ook in zijn voet sporen met een reis door Egypte, Jordanië en Israël. „Dat heeft vele indrukken nagelalen", zei de predi kant. „Met liefde, ernst, eerlijkheid en evenwicht heb ik geprobeerd hier zes jaar het Woord te verkondigen. Ook voor jongeren heb ik gepro beerd om het eenvoudig te brengen. Zij hebben behoefte aan levende voorbeelden, van ouders en docen ten. Mijn werk was niet volkomen, maar ik kan u ook niet bekeren. Hij is de rotssteen! Hij levert volkomen werk af, terwijl ik me nu realiseer dat ik daar nog eens langs had moe ten gaan en dat gemecntclid nog had moeten bezoeken. Vele tekortkomin gen heb ik gehad", zei ds. Joppe. Toch had burgemeester W. Nuis veel mooie en goede dingen over Dominee Joppe gaat naar Wou denberg. 'vvv u Het gaat onder meer om scholen, gymzalen, dorpshuizen, brandweer kazernes, kerktorens, molens, zwem baden, praathuisjes, maar ook om kunstwerken in de openbare ruimte en bergingen en hekken op de open bare begraafplaatsen. De kosten zijn de afgelopen jaren drastisch toegenomen. Van ruim 4,5 ton in 2006 tot ruim 9 ton vorig jaar. Om ervoor te zorgen dat de kosten niet nog verder oplopen willen b. en w. in de toekomst een sober onder houdsplan hanteren. Daarvoor wor den gebouwen in verschillende cate gorieën verdeeld: 3 slaat voor redelijke conditie (de meeste gebou-, wen), 2 staat voor goede conditie (nieuwe of jonge gebouwen), I voor uitstekende conditie, maar daar is geen enkel gebouw voor opgenomen. Wel zijn er met 4. Dat zijn panden of bouwwerken die op termijn afgebro ken worden zoals het oude Haestinge en het zwembad in Sint-Maartens dijk, het Holland Huis en de gymzaal in Scherpenisse en de gymzaal in Tholen. Johan Aarnoudse (SGP) zei dat zijn fractie blij was met het voorstel, maar er alleen gedaan wórdt wat nodig is. Hij maakte zich zorgen over de aan names over de afname van het onder houd. Jolanda Prins (PvdA) accep teerde ook dat er genoegen genomen moet worden met minder onderhoud. „Maar hoe lang kan dat," vroeg ze zich af. Volgens Rob Duijm (CDA) was de extra financiering onont koombaar. „We maken ons zorg over het verval. Is het beleid niet te her overwegen door bijvoorbeeld gebou wen in eigen beheer of private han den te geven. Dan is de kans op subsidie voor onderhoud groter." Jaap Hage (CU) noemde de bezuini ging van 10 procent op het onder houd 'behoorlijk opportunistisch'. Han van 't Hof (ABT) was het eens met SGP en CU, maar wees op de Co2 -problematiek in de scholen. Hij miste daar een oplossing voor. Anco Fase (VVD) noemde de tekor ten pijnlijk. Ook hij vroeg zich af of gebouwen of gedeelten niet afgesto ten kunnen worden. En wilde weten of 10 proeënt bezuinigen vVel reëel is. Kees Slager (SP) zei geschrokken te zijn van de grote tekorten. Hij had zich vooral verbaasd over de plotse linge kostenstijging en wilde weten hoe dat kwam. Slager vond ook dat er sprake was van enige willekeur. Hij wees op het verschil tussen het on- derhoudsniveau van het gemeente huis en de meeste basisscholen. „Waarom worden er gebouwen voor de meeste scholen lager eisen gesteld dan aan die van het gemeentehuis. Er zijn scholen die zelfs naar categorie vijf mogen zakken. Leg mij maar eens uit waarom ambtenaren in een goed gebouw zitten, terwijl leer krachten en kinderen in een redelijk gebouw moeten zitten." Volgens Frank Hommel kan er op de 'esthetiek van de gebouwen' worden bezuinigd. Minder verven bijvoor beeld. „Wc gaan niet bezuinigen op constructieve zaken." Dc wethouder zei dat er ook gezocht kan worden naar andere vormen door middel van privatisering en meerjarig onderhoud van schilderwerk. „We kunnen bekij ken of monumenten ondergebracht kunnen worden in een stichting om meer kans te maken op subsidies." Hij noemde tien procent bezuinigen haalbaar. „Het vergt wel de nodige inspanning, maar de conditie van dc gebouwen is verantwoord. Wc zullen om de drie jaar gebouwen inspecte ren." Hommel vond het niet verant woord om alle schoolgebouwen in categorie 2 te plaatsen. „Dat kost veel geld. Alle scholen voldoen aan de ei sen die aan het binnenklimaat wor den gesteld." Het oplopen van de tekorten komt volgens hem doordat er inspecties waren uitgevoerd, maar Slager vond dat geen bevredigend antwoord. Vol gens de wethouder heeft dat onder meer te maken met het onderhoud van monumenten, zoals molens, maar ook met het gereed komen van nieuwe gebouwen 'met meerdere in stallaties', waarvan de kosten door werken. Aarnoudse vroeg zich af of verkoop wel de juiste methode is. Hij wees op de Vossenkuil in Oud-Vossemeer dat aan destijds aan Castria Wonen is verkocht. „Is dat de oplossing?

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 7