Bont gezelschap op eerste cruise van De Bloody Mary 'De meesten herken ik wel van gezicht, ik weet niet alle namen' OM eist jaar cel en intrekken rijbewijs Scherpenissenaar Ruim veertig oud-leerlingen en docenten op reünie Oesterschelp JLievensberg Toneelvereniging PJZ twee keer op de planken in Haestinge Donderdag 3 maart 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Verkeerslichten Postweg-Oesterdam bij Tholen zijn veel te strak afgesteld Stemmen van lezers Openingstijden Carnaval fziekenhuis dinsdag 8 maart a.s. (Carnavalsdinsdag) ÜL*.«N www.lievensbergziekenhuis.nl ZLTO: vertrouwen in gevoerd beleid ZLTO: samen met b. en w. aan tafel 'Historisch'veel beregend op Tholen Een 25-jarige inwoner van Scherpenisse heeft volgens officier van justitie G. van der Hofstede zeer onvoorzich tig en onoplettend gereden toen hij 12 september vorig jaar in zijn woonplaats met de auto van zijn moeder op de Gorishoeksedijk een dodelijk ongeval veroorzaakte. De officier liet donderdag bij de rechtbank in Middel burg de hoge snelheid en het rijden onder invloed van al cohol zwaar meewegen in de eis van een jaar gevange nisstraf en driejaar rijontzegging tegen verdachte. Spanning Kapitein Hein van De Bloody Mary is gek op zonson dergangen. Staande op het dek van het cruiseschip staart hij naar de einder. Elke keer geniet hij er weer van, zegt hij. Maar het heeft ook iets droevigs. „Weer een eind van een dag." Lang niet iedereen herkende elkaar meteen op de reünie van huishoudschool De Oesterschelp uit Tholen. Wel van gezicht maar niet direct met de naam erbij. Toch wo nen de meeste oud-leerlingen op Tholen. Dat bleek za terdag in brasserie Du Bois waar leerlingen en docenten elkaar na 35 jaar weer troffen. Vrouwen van 51, 52 jaar inmiddels. De enige jongen die toen in de klas zht, was er niet bij. Inas Modeshow Top tien Regelmatig rijd ik over de Postweg richting Poortvliet of de Oesterdam. Inmiddels weet ik en houd ik er re kening mee dat de verkeerslichten daar zeer strak zijn afgesteld, te strak. De lichten reageren op de aanvoer vanaf de Oesterdam en de parkeerplaats. Dinsdag reed ik eind van de middag richting Halsteren, ik ben bijna bij de voorsorteerbaan, mijn snelheid is al verminderd naar 70 km (80 km toegestaan), lichten staan op groen. Ik zie een auto aan komen vanaf de Oesterdam en ik weet dat het licht dan gelijk op oranje en direct daarna op rood springt. En inderdaad ik sta nog net op tijd stil voor het rode licht. De auto achter mij is niet zo snel en ik krijg een duwtje. Schrik, maar het valt mee; ik heb een trekhaak en ge lukkig geeft schade. Hij heeft een deuk in zijn bumper. Ik hoor van meerdere mensen dat dit soort bijna ongelukjes vaker voor komt. Of er zwaardere aanrijdingen of ongelukken daar zijn gebeurd, weet ik niet. Toevallig was ik enige tijd geleden getuige van een bijna ongeluk wat door de snelle reactie van de bestuurder van een Ford Transit met daarachter een grote dubbele paardentrailer waarin een trekpaard stond, werd voorkomen. Op 10 februari rijden we vanaf de Oesterdam en willen we nog even naar de Woonboulevard in Poort vliet. Een stukje voor ons rijdt nog een personenauto dus lichten gaan op groen. Ik weet al dat wij het niet halen, het staat immers maar een moment groen. Als we de lichten naderen, zie ik vanaf de Thoolse brug de bovengenoemde combinatie aan komen rijden. Snelheid minde ren omdat het licht daar op rood staat en weer sneller omdat het groen is, voor ons dus inmiddels rood. Mijn bestuurder rijdt langzaam, want als je rustig aan komt rijden, is het weer groen en kunnen we gelijk door. We zien de combinatie weer afremmen, het is daar alweer oranje Inmiddels is een grote vrachtwagen combinatie met een behoorlijke snelheid aan komen rijden. Ik denk, nee ik weet wel zeker dat de be stuurder van de auto met paarden trailer deze heeft aan zien komen in zijn spiegel en de beslissing nam om snel door te rijden, wellicht door rood. Want hij is midden op de krui sing als het voor ons op groen springt. De vrachtwagencombinatie staat net op tijd stil voor de lichten. De schrik zit in mijn lijf. Als de chauffeur van de auto met paarden trailer niet zo snel had gereageerd, dan was het heel erg fout afgelopen. Jans Noordhuizen, Halsteren. zijn alle poliklinische afdelingen gesloten, met uitzondering van de afdeling spoedeisende hulp. Advertentie I.M. Het door dc ZLTO afdeling Tholen gevoerde beleid wordt breed gedra gen bij de leden. Dat bleek tijdens de jaarvergadering in de Wellevacte in Sint-Annaland onder andere uit de complimenten voor penningmeester Jan de Wilde. Hel financieel jaarver slag werd zonder discussie goed ge keurd, hoewel er sprake was van een exploitatietekort van zo'n 8.800 eu ro. Het exploitatietekort wordt ten laste gebracht van het eigen vermo gen. Het tekort viel volgens Dc Wil de overigens lager uit dan verwacht. De kosten voor hel onderzoek naar zoetwater op Tholen waren vooraf hoger ingeschat. „Een meevaller", aldus De Wilde. Ook werd door de ZLTO in 2010 een beleggingswinst geboekt van circa 4.700 euro, zodat het eigen vermogen minder hoeft te worden aangesproken. Oud-voorzit ter Lies Hage was enthousiast over dc beleggingsclub. „Wat een knappe koppen." Het aftredende bestuurslid Gert-Jan Boudeling werd bij accla matie herkozen, wat ook al op een groot vertrouwen bij de leden wees. Voor de aftredende leden van de kas- commissie, Marriët Rijns en Rinus Potappcl, werden zonder moeite ver vangers gevonden. Kees van Strien, Arjen van Dongen en Kees van Putte zijn beschikbaar. Het bestuur van dc ZLTO afdeling Tholen wil op korte termijn om de ta fel met het college van b. en w. Voor zitter Jaap de Jager deelde dat donder dag mee in dc jaarvergadering in de Wellevaete. Namens het gemeentebe stuur was wethouder Frank Hommel aanwezig. Voor Hommel was het de eerste keer dat hij de jaarlijkse bijeen komst van de ZLTO bezocht. De Ja ger greep zijn komst meteen aan voor de invitatie. Wat De Jager betreft wordt het een informele ontmoeting. „We willen met de benen op tafel la ten zien waar wij als landbouwsector mee bezig zijn. Omgekeerd willen we van de gemeente graag horen wat zij voor ons kan betekenen." Door de droogte in de lente is er vorig jaar op Tholen en Sint Philipsland historisch veel beregend. Dat zegt ad viseur akkerbouw Hendrik Jan ten Cate in het jaarverslag van dc ZLTO afdeling Tholen. „Ik denk dat dc meeste collega's zich dit jaar blijven herinneren." Ten Cate prijst de goede samenwerking tussen boeren en wa terschap. „Op plaatsen waar het voor heen onmogelijk was om te berege nen, was het nu toch mogelijk." Het was voor de akkerbouw in dc streek hoe dan ook een bijzonder jaar. Na het droge voorjaar volgde een periode met regen, en daardexir een moeilijke oogst. In heel Europa waren verge lijkbare omstandigheden. „Hierdoor zijn de gemiddelde opbrengsten min der. maar de prijzen erg goed." Bestuurder had te veel alcohol op bij dodelijk ongeval De Scherpenissenaar reed op de be wuste zondagmiddag rond drie uur een tegemoetkomende fietser uit Sint-Maartensdijk aan. nadat de auto in een slip geraakte en doorschoot naar de andere kant van dc weg. De auto kwam tot stilstand tegen een boom. Dc bestuurder vergewiste zich over de toestand van het vrouwelijke slachtoffer, met wie hij nog kon spre ken. De 66-jarige D. Kik zou later die avond in het ziekenhuis in Til burg, waar de vrouw een spoedope ratie onderging, aan haar verwondin gen overlijden. Een inzittende van de auto, die ook gewond raakte, had na de aanrijding de benen genomen. Over de toedracht wilde de verdach te kwijt dat hij verrast werd toen hij van het licht in het duister reed op de met bomen en hangende takken om zoomde dijk (ter hoogte van de schaapskooi). Hij was geschrokken toen op vijftien meter afstand van zijn auto de fietser opdook. „Ik rem de, had geen controle meer en voelde de auto onder me wegglijden." De fietser werd geschept door de voor kant van dc auto. De man was bekend met dc situatie. Een getuige, die haar auto parkeerde op de Westkcrkseweg in Scherpenis se, had vlak voor de aanrijding een auto met hoge snelheid zien rijden. Ze stelde aan dc hand van een foto van de politie vast dat het om dezelf de auto ging. Ook zijn passagier zou iets over dc snelheid hebben gezegd. „Ik reed voor mijn gevoel niet te hard", zei de verdachte. Uit het tech nisch onderzoek van dc politic kon niet worden vastgesteld dat de auto mobilist te hard had gereden. De voorafgaande bocht was volgens de politie te berijden met 80 km per uur. De auto vertoonde verder geen tech nische gebreken. Dc officier tilde zwaar aan het rijden onder invloed. Uit de blaastest bleek 400 microgram, bijna twee keer zo veel alcohol als is toegestaan. „Het is wetenschappelijk bewezen dat alco hol het reactievermogen beïnvloedt." De man had zondagmorgen twee flesjes bier en na de middag nog twee blikjes bier gedronken voordat hij in de auto stapte om naar huis te rijden. Nabestaanden van hel slacht offer volgden de strafzaak. „Dc spanning is in de zaal te snijden. Woorden schieten tekort. De gevol gen zijn afschuwelijk geweest. Dit maakt veel emotie los", stelde de of ficier vast. In zijn visie had verdach te een heel eind voor dc klap bij het oprijden van de dijk de macht over het stuur verloren, had hij een stuur- correctie willen doen, waarna dc au to slipte en in botsing kwam met de fietser. „Hij weet de omstandighe den, wat maant tot voorzichtigheid." Raadsman H. van Asselt gaf toe dat zijn cliënt verkeersfouten had ge maakt. „Hij is in een 'zwart gat' ge reden. is gaan remmen en heeft daar door de auto niet meer onder controle gehad." .Dc strafpleiter vond het hardvochtig om de Scher penissenaar naar de gevangenis te sturen. „Zijn leven is doffe ellende. Hij heeft nog steeds een herbeleving en is onder behandeling bij een trau- mapsycholoog. Daarnaast is hij ern stig ziek." Van Asselt bepleitte een werkstraf van 240 uur en vroeg de rijontzeg ging te beperken tot achttien maan den, waarvan de helft voorwaarde lijk. Volgens de reclassering is de man niet detcntiegeschikt. Het was verdachte niet gelukt om contact met de nabestaanden te krijgen. Hij be tuigde in zijn laatste woord zijn diep ste spijt aan de nabestaanden. Die hadden daar geen boodschap aan. „Hij heeft haar van ons afgepakt. Daar kunnen we niet mee leven. Dit komt nooit meer goed", verwoordde een van de nabestaanden het ver driet. Dc rechtbank doet 10 maart uitspraak. Een deel van het gezelschap op het toneel in de muziekzaal van Haestinge. De kapitein (John Goedegebuure) maakt heel wat mee op de eerste vaart van zijn schip. Hij heeft een bont gezelschap aan boord. Een pasgetrouwd stel (debu tant Stephan van Dijke en Rita van Tilbeurgh). Een man die dc reis ge boekt heeft met zijn secretaresse (Hans Akkermans en de 16-jarige debutante Sanne van Lcijsen), maar er ook zijn vrouw tegenkomt (Rian Abrahamse). Een kunstschilder (Rianne Bazen) en een verstekeling (Jaco Bolier) die een prominente rol zal gaan spelen in het stuk dat de to neelvereniging van de PJZ Tholen en Sint Philipsland op vrijdag 11 en za terdag 12 maart in Haestinge op de planken brengt. Het is een blijspel van Mary Bakker Schoon. De toneel club telt twaalf leden, negen daarvan staan op dc planken. Erik van Nieuwcnhuijzen uit Sint Philipsland is de regisseur. Hij speel de zelf toneel tot hij twee jaar gelden het stokje overnam van Hans Kosten en Gert-Jan Boudeling. Hij voelt zich gesteund door ervaren spelers zoals Jaco Bolier (die Frank van Borssele speelde bij de opening van Haestinge) en Rian Abrahamse, zegt hij. „De rollen zijn redelijk verdeeld. Iedereen komt goed aan zijn trek ken." Annette Nagelkerke souffleert en Michael Bazen zorgt voor het ge luid en het licht. Dit jaar kent de PJZ twee uitvoerin gen. Dat heeft te maken met het nieuwe Haestinge. „De zaal in het oude gebouw had een eigen podium, dc sportzaal kon dan gewoon worden gebruikt. Dat kan hier niet. Nu sprei den het over twee avonden, in dc mu ziekzaal." Aanvang 19.30 uur. Na 35 jaar zijn de leerlingen van 1972-1976 weer hijeen in brasserie Du Bois. Leny Hoogerbrugge-de Boer uit Bergschenhoek is de motor achter de reünie. „Ik heb dit altijd al graag willen doen. Ik kwam in Poortvliet waar ik zelf vandaan kom, in gesprek met een oud-klas genootje Coby Polderman die werkster is bij mijn vader. We had den hel erover dat het best leuk zou zijn om al die meiden weer eens te zien. Zo is dat omhoog komen bor relen." Maar ook haar man kwam eens enthousiast terug van een reü nie van zijn school, met leerlingen van de eerste christelijke mavo in Tholen. Ze werd er door aangesto ken. Het kostte wel enige moeite om al le zestig oud-leerlingefo te traceren, zegt Leny. „Het was een hele puz zel. De meesten zijn getrouwd en hebben een andere achternaam. De meestcn wonen wel op het eiland, maar ik niet. Soms belde ik- naar ouders van leerlingen die in een be jaardentehuis wonen. Maar ik heb ook wel eens willekeurig een fami lienaam opgezocht en gewoon maar gebeld. Via via kom je dan een heel eind." Ze maakte een lijst van 60 namen. Drie oud-leerlingen kon ze niet traceren. Ze verzond nieuwsbrieven om iedereen warm te maken. Het ging om twee klassen uit de schoolperiode 1972-1976. „We waren de eerste groep die een 4-ja- rige opleiding deed. Daarvoor was het steeds drie jaar." Ze kreeg veel steun van de toenmalige directrice, juffrouw De Reus die in Leiden bleek te wonen, niet ver van Berg schenhoek. „Ze heeft alle school kranten en alle foto's bewaard." Komen de meeste van Tholen, er zijn er ook die uit Goes, Halsteren, Oud-Gastel, Woensdrecht, Clinge en Zwanenhock (België) komen. Leny stelde er een boekje uit sa men en vroeg De Reus over het be gin van dc school te schrijven en mevrouw Provoost over het einde. Op dc tafels lagen fotoalbums, maar ook dc mappen met alle schoolkranten uit die periode. Er was genoeg te bekijken, maar zeker ook te bespreken. Over hoe het hun vergaan was na De Oesterschelp. Dc opleiding die ze deden, het werk waarin ze terecht kwamen, met wie ze trouwden en hoeveel kinderen ze kregen. Zo is Tanny Overbeeke uit Tholen na de huishoudschool de 2-jarige opleiding voor inrichtingsassisten te (Inas aan de Gertrudis in Bergen op Zoom gaan doen. „Daarna ben ik gaan werken en heb ik de oplei ding gedaan voor assistente fysio therapie. Dat wilde ik heel graag. Omgaan met mensen. Ik heb tien jaar bij Nicuwcnhuis in Tholen ge werkt. Ik deed administratie, maar mocht ook apparatuur bedienen, en pakken paraffine op de patiënten leggen." Ze trouwde en kreeg kinderen. Ze denkt dat ze nu wel had blijven werken. „Je had toen geen oppas. Na twaalf jaar ben ik weer begon nen. Ik heb een jaar op Ten Anker gewerkt en nu werk ik als interieur- verzorgster bij Apotheek Tholen. Dat is heel leuk en gezellig." Tanny had wel naar de mavo gekund, zegt ze. „Maar er werd al gauw gezegd: ga maar naar de huishoudschool. Ik denk dat kinderen tegenwoordig meer eisen. Ik was toen tevreden. Maar als je terugkijkt zou ik het misschien toch anders gedaan heb ben." Met de meiden van dc school heeft ze niet veel contact gehad. „Ik zie ze wel, maar op zo'n reünie heb je toch meer tijd. De meesten herken ik wel. De gezichten, maar de na men niet allemaal." De leerlingen van klas 2a waarin ze zelf zat, kent ze beter. Bladerend door het foto album ziet ze tot haar verrassing zichzelf als zwarte piet op bezoek bij Marja van Nieuwenhuyzen die ziek thuis lag. Er komen meer her inneringen terug. Dat ze samen met Jacqueline Bogert uit Tholen hapjes had gemaakt voor een wed strijd van het Bedrijfschap voor het Slagersbedrijf in Avifauna in Alphen aan dc Rijn. „We hebben eerst een tekening gemaakt voor allerlei hapjes die we op een scho tel moesten presenteren. We heb ben niet gewonnen maar er wel gedineerd." Bijzonder was ook dal Tanny van de school uitgekozen was om naar de Rai in Amsterdam te gaan om mee te doen aan een modeshow van eigengemaakte kleding. „Het was een kobaltblauwe broek en een ribfluwelen tuniek. Samen Anne- lies van Dijke en juffrouw Glerum zijn we naar de Rai gegaan. Ik was vijftien jaar." Toen bijna een we reldreis voor een Thools meisje. Ook dat is nu erg veranderd, zegt ze. „Nu vliegt de jeugd overal naar toe alsof het dc gewoonste zaak van de wereld is, toen gingen we op tienertoer met de trein. Een goedkoop kaartje door heel Neder land. Dat was toen al heel wat." Leny Hoogerbrugge deed ook Inas na de Oesterschelp. Vervolgens leerde ze voor verpleegster in Goes. „Ik ben daarna veertien jaar drugshulpverlener geweest in Rot terdam. Het lukte toen niet om als verpleegkundige aan het werk te komen. Het waren verslaafden aan harddrugs. Ik ben ook de docenten opleiding gaan doen en in de wijk gaan werken. Nu ben ik docente op een school voor zorgverleners in Rotterdam en instructrice bij de Nederlandse Hartstichting." Zo heeft iedereen een verhaal. Ook de leerkrachten van toen. Juf frouw Goorden uit Tholen was in totaal 21 jaar aan de school verbon den. Twee jaar in een volledig dienstverband, de rest parttime. Ze gaf er gezondheidskunde en huis houdkunde, ook kookles. „Ik hoor net van een van de oud-leerlingen dat ik een lieve juf was omdat ze niet .alles zelf op hoefden te eten wat p'e gekookt hadden. Er waren toen ook wel meisjes die vroegen of ze bijvoorbeeld de soep naar de conciërge fiiochten brengen. Dat vond ik goed." Elke keer werd geprobeerd een an der menu samen te stellen. Dat ge beurde uit een kookboek. „We na men de groenten van het seizoen. We aten geen peultjes in de winter zoals nu, alleen als ze er waren." Zelf proefde ze ook altijd wat er gekookt werd. Ze bewaart goede herinneringen aan de Oesterschelp. Ook juffrouw Grootemaet, Van Opijnen, Deurloo en Hofmans zijn gekomen. De aanloop tot dc huishoudschool was er al in 1939 toen er ambulante landbouw- en huishoudcursussen werden gegeven. Het bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij (ZLM) diende op 28 april 1937 een verzoek in bij de toenmalige gemeente Tholen om een school te beginnen. In 1939 werd twee loka len verbouwd in de School met de Bijbel en werd de school officieel in gebruik genomen door de direc teur generaal van het departement van onderwijs. Voor de inventaris was ruim 2282 gulden nodig, fn 1945 telde de school 38 leerlingen, in 1947 27. Daarna steeg het aantal leerlingen snel en moest er uitge zien worden naar eigen huisves ting. Dat lukt niet meteen. Ze na men intrek in barakken en in de timmermanswerkplaats. Later werd het geboud aan de Simon Lind- houtstraat in gebruik genomen. Het was een tweejarige opleiding, maar de leerlingen konden ook een derde jaar volgen, de zogenoemde assis- tentcnklas. Ze kregen dan de kans ervaring op te doen door bijvoor beeld een morgen in de week bij een gezin mee te draaien. In deze derde klas konden de leerlingen kiezen uit huishoudvakken of naaldvakkcn. Later kwam er een theoretisch en een praktisch ge deelte bij. Met de Mammoetwet in 1968 veranderde er veel in het on derwijs. In 1972 werd de opleiding vier jaar. De reünisten waren de eersten die er hun diploma haalden. In Du Bois heette Leny Hooger brugge iedereen welkom. Ze was blij met de hoge opkomst. Een aan tal oud-leerlingen kon niet komen. Ook de enige jongen in de klas van toen, Rien de Viet uit Breda, zag het volgens Leny niet zitten om de reünie te bezoeken. „Hij vond het wel een leuk idee, maar zag het toch niet zitten met al die vrou wen." Op de schoolfoto's is hij nog wel te zien. Met lang haar. Mode in die tijd. In 1975/76 werd een top tien samengesteld van popmuziek: I Love hurts van Nazareth, 2 Bohé mien Rapsody van Queen, 3 Grils girls girls van Sailor, 4 Missisippy van Pussycat, 5 Child in time van Deep Purple, 6 Do you know van Diana Ross, 7 Gipsy van Uriah Heep, 8 Samba party van Santana, 9 Roll over lay down van Status Quo, 10 Sleep walking van Golden Earring.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 3