LABO BAL Lange tussenpozen stembureaus met 'kleurvaste' Thoolse kiezers 32 Tholenaren bepalen identiteit Balkenende opent Hemi 'Het is hier veel levendiger, de mensen lopen makkelijker binnen' AUTOSCHADE? Zeeuwse Bibliotheek Brandweer is bijna voldoende Fleur Muller beste voorlezer 'Burgemeester van Stavenisse' vraagt aandacht voor zijn dorp VW is terug op de Markt in Sint-Maartensdijk Donderdag 3 maart 2011 67® jaargang no. 16 Legaat voor NPV van 84.000 euro Schapen terug na betaling kosten Nieuwe statenleden worden donderdag in Middelburg geïnstalleerd Rooien Een snelle aanpak van de bestrating en de trottoirs van de Poststraat, en op termijn het vervullen van een reeks andere verlangens voor het dorp Stavenisse. Daar vroeg inwoner Flip de Rijke donderdag om in de commissie bestuurszaken. De Rijke, ook voorzitter van Stichting Actief Stavenisse, maakte op persoonlijke titel gebruik van het spreekrecht in de commissie. „Ik wil aandacht vragen voor ons mooie dorp en zorgen dat het mooi blijft. Want daar heb ik toch wel enige zorg over." Provincie geeft 8000 euro DN A-subsidie B. en w. nodigen 32 inwoners uit om te helpen de identi teit van Tholen te bepalen. Dit zogenaamde Thools DNA sluit aan bij het algemeen promotiebeleid van de provin cie Zeeland. Bovendien dient het voor de ontwikkeling van een toeristisch ontwikkelingsplan voor Tholen. De provincie betaalt er 8000 euro aan mee en de gemeente legt zelf 4000 euro bij. Deze week Er wordt maandagmorgen flink gerommeld in het hoekpandje aan de Markt in Sint- Maartensdijk. Het maakte vroeger deel uit van het gemeentehuis, maar nu is de regio VVV Zuid-Beveland en Tholen erin getrokken. Op de begane grond. Want boven, op de verdieping, wordt de ruimte door vrijwilligers omgetoverd tot Oranjekamer. Vrijdag konden de eerste bezoekers al terecht in de nieuwe locatie van het VVV-kantoor, maar medewerksters Iki Timmer en Mieke Bierens waren toen en maandag nog volop bezig met spullen uitpakken en op hun plek zetten. Zowel de VVV en de Oranjekamer openen officieel op 11 april. Halve eeuw voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2.Tholen, tel. 0166-607060 Bewaarexemplaar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 Telefoon 0166-61 Telefax 0166-65 E-mail: redac advert admin Website: www Het enige nieuws en Sint-Philipslaft Thoolse Courant en hef Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. De afdeling Tholen/Sint Philipsland van dc Nederlandse Patiënten Ver eniging heeft een legaat ontvangen van 84.000 euro. Aan de schenking, van het overleden lid, mej. Vercoute- ren uit Tholen is dc voorwaarde ver bonden dat ze wordt besteed aan pal- lialieve zorg (hospice) of vrijwillige thuiszorg. „We zijn dankbaar en blij met dit geld, dat we kunnen uitgeven voor onze naasten", zei voorzitter Chris Koopman dinsdag op de druk bezochte jaarvergadering in Hacstin- ge. De aftredende penningmeester Ludi Möhlmann legde uit dal hel be stuur dc mogelijkheden bekijkt om deze schenking zo lang mogelijk te kunnen inzetten voor de gestelde doelen. Jaarlijks zal aan de leden verantwoording worden afgelegd over de besteding. De Thoolse schapenhouder wiens dieren drie weken geleden door de AID in bewaring zijn genomen, kan ze terug krijgen. Maar pas nadat hij dc kosten van dc bewaring heeft be taald, bevestigt een woordvoerder van dc Dienst regelingen van hel mi nisterie van economische zaken, landbouw en innovatie. Op adminis tratief gebied is er volgens haar ook nog een en ander niet in orde. De schapenhouder, die tevoren niet op de hoogte was gebracht van het wegha len van zijn dieren, heeft inmiddels een advocaat in dc arm genomen. Hij komt niet uit Sint-Maartensdijk, zo als klaarblijkelijk de ronde doet. Dc negentig schapen die aan de dijk bij Tuttelhoek liepen, plus een aantal op Sint Philipsland, zijn afgevoerd omdat ze sterk vermagerd waren en er ook dode dieren werden aange troffen. Zowel de AID als de Dienst regelingen zeggen nu dat de periode van inbewaringname erg kort is. Anderhalve week geleden was er op nieuw een actie van de AID op Tho len. Nu bij een bedrijf in de Poort- vlietse Weihoek. Maar er bleek geen aanleiding te zijn om dieren af te voeren. Voormalig minister-president prof. mr. dr. Jan Peter Balkenende ver richt donderdagmiddag 17 maart de officiële opening van Hemi aan de Curieweg in Tholen. Het in winkel inrichting gespecialiseerde bedrijf verhuisde van Halsteren, waar het door een grote brand getroffen werd, naar een totaal nieuw bedrijfspand van 35.000 m2 op Welgelegen II. Hout en Metaal Interieurs (Hemi) is in 1968 opgericht door Jan Koop man uit Sint-Maartensdijk en ont wikkelde zich zeer voorspoedig. Zijn zoon Rien heeft nu de leiding van de 175 medewerkers tellende onderneming. Vorig jaar richtte He mi ruim 500 winkels in bij 50 ver schillende formules. De gemeentelijke brandweer scoort op bijna alle normen voldoende tot ruim voldoende. Alleen op twee on derdelen is het nog steeds bijna vol doende. Dat was ook in 2009 al het geval. Hierbij gaat het om beleids plannen, opkomsttijden en procedu res. ..De resultaten van het onder zoek tonen aan dat de ambitie om een verbeterslag te realiseren, ook in 2010 is doorgezet", concluderen b. en w. De raadscommissie be stuurszaken zal hiervan nog in ken nis gesteld worden. Volgens het col lege worden de onderdelen die nog geen voldoende hebben, niet meer aangepakt in het licht van de reorga nisatie. Er komt één Zeeuws brand weerkorps in 2011. „Het voldoen aan de normen wordt gezien als een laak van de nieuwe organisatie en niet meer van de 13 individuele korpsen zoals Tholen." De negenjarige Fleur Muller van de Oosterscheldeschool in Scherpenis- se is voorleeskampiocn van Tholen en Schouwen-Duiveland. Ze won gisteren de halve finale in de Thool se bieb en mag nu naar de provin ciale finale. Ze kwam volgens de ju ry zelfverzekerd, helder en duidelijk over. Ook was het een leuk frag ment over wanneer een blootfoto wel of niet kan in het boek 'Hele maal Floor' van Marjon Hoffman. Rien Veraart uit Oud-Vossemeer: WD. Simon de Jong en Fini de Jong-Rijstenbil uit Scherpenisse: CDA. Op 15 plekken in de gemeente Tholen konden gisteren mensen hun stem uitbrengen op de kandidaten voor de provinciale staten. De rol van de Eerste Kamer is belangrijk bij deze verkiezingen: de uitslag kan de rege ring maken of breken. Eind mei kiezen de nieuwe statenleden de leden voor dc Eerste Kamer, maar de stem van Zeeland zal daar niet zwaar in doorwegen vanwege een bepaald berekeningsmodel. Volgende week don derdag worden de nieuwe Zeeuwse statenleden om twee uur geïnstal leerd in Middelburg, 's Morgens om half tien is er een statenvergadering waarin afscheid wordt genomen van de oude statenleden. Bij de stembu reaus in Scherpenisse en Oud-Vossemeer peilden we de stemming. Het is woensdagmorgen rustig in de Vossenkuil in Oud-Vossemeer. Met lange tussenpozen komt er iemand stemmen. Om half negen zijn er 31 mensen geweest, vertelt stembureau voorzitter Frank Hommel. Dat bete kent in een uur tijd, ongeveer één kie zer per twee minuten. Het is stil, vindt Hommels partijgenoot Gré Boclhouwers, maar zegt ze, het is wel een gezellige plek om te zitten. Ze heeft gezelschap van Ben 't Hart uit Tholen en Anny Godschalk die bij de gemeente werkt op de afdeling ver gunningen en handhaving. Later komt ook Jolanda Prins van de PvdA erbij. Ze hebben een lange zit. Tot ne gen uur 's avonds zijn de stembu reaus open en daarna is het nog stem men tellen. Boelhouwers vindt het jammer dat de stemcomputers zijn afgeschaft, want dat schee!', tc'werk. In totaal staan er voor het dorpshuis 1036 mensen ingepland om te stem men. Er zijn 2023 stemgerechtigden in Oud-Vossemeer en het overige deel kan naar het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Nederland. Rien Veraart (56) uit Oud-Vossemeer komt iets over negen uur een stembiljet invullen. Hij heeft VVD gestemd. „Ze hebben punten die me het meest aanspreken", geeft hij als reden. „Er wordt bijvoorbeeld gezegd dat er voor invalide mensen te weinig gedaan wordt. Maar dat vind ik niet." Hij steunt daarom de VVD, omdat die wil bezuinigen, ook op de zorg. „Ik heb een broer met Down syndroom. Die krijgt 300 euro zak geld in de maand. Hij heeft binnen de kortste keren 5000 euro gespaard, maar hij doet helemaal niets met dat geld. En dat wordt betaald met geld van de staat, uit onze zak, zeg maar. Ik vind dat er daarom best op bezui nigd mag worden." Dc akkerbouwer en handelaar in landbouwproducten is verder tevre den over het land. maar wil dat ook zo houden. „We hebben een prachtig land. Om dat in stand te houden, mag er best bezuinigd worden." Partij van de Arbeid. Dat was het en is het en zal altijd zo blijven voor Leni van Meer (59) uit Oud-Vosse meer. „Dat doe ik altijd. Mijn vader was er vroeger ook bij." Zo'n trouwe kiezer is Ko Havermans ook. „CDA. Van kinds af aan al." Izaak en Jopie Potappel zijn eveneens kleurvast. „Van huis uit van die rooien", zegt Jopie. Ab Vriesma (71) heeft een keer een uitstapje gemaakt naar GroenLinks, bij de Tweede Kamer verkiezingen. Maar verder heeft hij nooit anders gestemd dan PvdA. Hij koos voor GroenLinks, omdat het programma hem toen aansprak. „Maar toen is ze er plotseling uitge stapt", zegt hij over Femke Halsema. „Ik heb me eraan geërgerd dat ze eerst tegen Afghanistan waren en dan komt er een ander, die Sap, en dan zijn ze ineens voor. Daarom ben ik nu terug bij wat ik altijd al heb ge stemd." Joyce van Harskamp (52) twijfelt nog als ze de Vossenkuil binnenloopt. Het wordt SP of Partij voor de Dieren. Het is het laatste geworden. ZIE VERDER PAGINA 10 PPBE - WW'''"' i bP J Hans Smits uit Scherpenisse: SGP. Leni van Meer-Istha uit Oud-Vossemeer: PvdA. De Rijke: Vanaf nu ga ik iedere week een punt melden Het verlanglijstje van De Rijke was niet nieuw. Naar eigen zeggen heeft hij sommige onderwerpen al tien jaar geleden onder de aandacht van het gemeentebestuur gebracht. „Maar ik heb in die periode niet zo gek veel zien gebeuren." De Rijke pleitte voor het naar voren halen van een nieuwe bestrating voor een deel van de Post straat. In dc planning van de gemeen te is dat karwei op zijn vroegst in 2016 aan de beurt. Zo lang kan Sta venisse niet wachten, vond De Rijke. „Sommige stenen liggen wel vijf centimeter uit elkaar. Ouderen dur ven niet meer te fietsen. Dat is niet acceptabel." Ook op de trottoirs is sprake van een gevaarlijke situatie. „Ze hellen af naar de openbare weg. Mensen met rollators of een inva lidenwagentje zijn bang dat ze van de stoep afkukelen." De Rijke, door commissievoorzitter Henk Nieuwenhuis aangekondigd als 'de burgemeester van Stavenisse', heeft onlangs ook met wethouder Van Dis over de kwestie gesproken. In dal onderhoud kwamen ook tal van ande re onderwerpen aan de orde. Het hoogteverschil en de bestrating in de Voorstraat is volgens De Rijke even eens een punt van zorg. Met name ter hoogte van de supermarkt zijn maat regelen nodig. „Met een winkelwa gentje is de straat niet fatsoenlijk te berijden. Vooral in de winter is het een drama." De Rijke pleitte ook voor het realiseren van parkeerplek ken vixir vrachtwagens. „Er is al een chauffeur van het dorp vertrokken." Het onderlopen van het havenplateau bij hoog water is nog zo'n aandachts punt waarvoor een oplossing moet worden gevonden. ZIE VERDER PAGINA 5 Echt en waar zijn de twee woorden die centraal staan bij het bepalen van de identiteit. Met specifieke verhalen, beelden, woorden, citaten en kleuren moet de kracht en identiteit van Tho len zichtbaar worden. „Eenheid in verscheidenheid past bij het eilanden rijk Zeeland", vinden gedeputeerde staten. De provincie had voorgesteld om een werkgroep met 25 inwoners het Thools DNA te laten bepalen, maar volgens wethouder Kees van Dis is dat te weinig. „We nodigen er 32 uit om een goede spreiding te krijgen over alle negen woonkernen, mannen en vrouwen, verschillende verenigin gen, enz. Zij moeten met foto's en voorwerpen aangeven wat typisch Thools is. Niet alleen van de hele ge meente, maar van elke woonkern moet de identiteit vastgesteld wor den. Een professioneel DNA-team vult de 32 inwoners aan. Op 22 maart is de eerste bijeenkomst en dan volgt er nog een tweede. De eigenheid en kwaliteit per woonkern dient als kap stok voor het Thoolse recreatief pro duct. Onze eigen inwoners worden de ambassadeurs om dat uit te dragen en volgens een wethouder uit Bergen op Zoom heeft Tholen goud in handen." De provincie constateert dat gemeen ten elkaar willen overtreffen en over schreeuwen, wat een nutteloze bezig heid is. Iedereen wil hetzelfde doen en prijst veelal de rust en ruimte aan, maar de authenticiteit moet terug. Blijf wie je bent, werk bewust in ei gen kracht en pretendeer niet meer dan je waar kunt maken. Er komt een digitale gemeentelijke DNA van 16 pagina's, aangevuld met enkele pagina's Zeeuws DNA en 2 pagina's Thoolse voorbeelden. Daar naast wil de provincie graag dat de gemeente een Thools DNA-boek van 56 pagina's laat maken. Branche-or ganisaties, ondernemers (minimaal vijf bedrijven), inwoners en kennis centrum (kust)tocrisme doen mee aan de twee bijeenkomsten. De vijf voor beeldbedrijven hebben een aanja- gersrol voor andere ondernemingen. De provincie wil dat er twee ansicht kaarten worden gemaakt waarop een specifiek geheim van de gemeente Tholen wordt onthuld. Dominee Joppe neemt afscheid van Sint-Maartensdijk Huub Geelhoed start met judolessen in de smalstad Paul Versluys uit Scherpenisse wordt duurzame boer EN VERDER... Bakkerij Gladdines uit Tholen verkocht aan Bakkersland Regen weerhoudt 355 lopers niet van deelname aan wandeltocht Oosterscheldestappers EEN VROUW VERLEIDT TOT GOED OF TOT KWAAD, MAAR VERLEIDEN DOET ZE ALTIJD Dit nummer bestaat uit 16 pagina's „Vrijdag komt er een styliste voor wat tips en om te zeggen hoe we alles het beste kunnen inruimen", zegt Iki. Dan staat alles zoals het hoort. „Nu zetten we alles maar even in de rekken, puur om het uit de dozen te hebben. Ze is blij met de nieuwe stek. „Schitterend. Ik heb ooit een keer gezegd: het zou mooi zijn als we daar zouden komen, in dat hoekpandje op de Markt, met de Kaaistraat. En ziehier, we zitten er." Iki werkt inmiddels ruim 12,5 jaar voor het VVV. Ze heeft in 2000 de verandering meegemaakt van VVV Eiland Tholen naar regio VVV Zuid-Beveland en Tholen. Maar al die tijd vanuit hel kantoor aan de Haven in Sint-Maartensdijk. Daar voor zat de VVV ook aan de Markt, boven hotel Kom!, toen daar nog de bibliotheek was. Inmiddels bestaat de VVV al 50 jaar op Tholen. Dat wordt dit jaar dan ook gevierd. Voorlopig is de VVV op het nieuwe adres nog tot een uur 's middags open als Iki aanwezig is. In april wordt dat half vier. Iki en Mieke bemensen de ruimte om en om. „In principe is het een een manskantoor. Maar 's zomers, als het druk is, zou het best kunnen dat we wel eens met zijn tweeën staan", zegt Iki. Ze verwacht sowieso meer aanloop. „Het is hier veel levendiger. De mensen lopen ook makkelijker binnen. Ik verwacht er heel veel van." Zie verder pagina 5. Iki Timmers (links) en Mieke Bierens pakken maandagmorgen de dozen met folders uit in het nieuwe pand van VW Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1