'Ik voel snel aan wat wel of geen geschikte muziek is' Tholenaren praten met ontspannen premier Mark Rutte in Catshuis 'Nee tegen bezuinigingen, ook op sbo De Veste' Groei 70 inwoners ondanks halvering geboorteoverschot André Rouvoet bezoekt Tholen Tholen leent hartenkoningin uit aan Delft Gemeente niet langer in SEPT Meike Huijgens nieuwe dirigente Schorrekoor Van Ommen en Brinkman inspireren minister-president Donderdag 10 februari 2011 H IB H| H| H 9 H; H K HB Bi iÜi I PV I I I I jj mm 1 „Het was goed dat ik op een stoel zat", zegt Arjan van Ommen (31) van de Spar in Sint-Maartensdijk toen hij vorige week een telefoontje kreeg van de chef protocol van minister-president Mark Rutte. Of hij naar het Cats- huis in Den Haag w.ilde komen om met de regeringslei der te komen praten over leefbaarheid in de dorpen. Thools schooltje doet mee aan massaprotest „Kijk vanavond maar naar de televisie", zei Harma Pe- kelsma gisterochtend nog gekscherend tegen de leerlin gen in haar klas. De adjunct-directeur van basisschool De Veste in Tholen, voor speciaal onderwijs, ging 's middags naar Nieuwegein. Daar werd een manifestatie gehouden tegen de voorgenomen bezuinigingen van het kabinet op het passend onderwijs. Balkenende Winstgevend Het spoor bijster Drie ton voor CJG Eerste aardappelen Meer zomertarwe door strenge winter Deze week De gemeente Tholen is vorig jaar met zeventig inwo ners gegroeid. Die aanwas concentreerde zich in de grootste woonkernen Tholen (+71), Sint-Maartensdijk (+26) en Sint-Annaland (+20). Ook Sint Philips- land/Anna Jacobapolder kende nog een minimale groei (+2), maar de overige dorpen liepen terug in inwoner tal. De natuurlijke aanwas blijft belangrijk, maar met 61 was het geboorteoverschot afgelopen jaar ruim de helft kleiner dan in 2009. Op 31 december waren er 25.488 Tholenaren. %i tmmm voor autoschades bij alle merken ffi MmdB| 8 |H HL>1 ^Hj BBc BUS HH mbmjHBgË §||§|i pM I complete schadeafhandeling bij uw ||lj gall BH |BH B Bj BH i |^H BB SB lljip 8®p |p§ flÊfS Bt' Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2, T holen, tel. 0166-607060 BI IbBI BI Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. „Ze hadden gehoord van de initiatie ven voor de Dorpswinkel in Scherpe- nisse en het Klavertje in woonzorg centrum Maartenshof. Ik heb toen gevraagd of ik Henk Brinkman (56) van Sjaloom Zorg mee mocht bren gen." Toen Van Ommen Brinkman belde, viel die ook bijna van zijn stoel. „Ik dacht dat ik bij de beer ge daan werd," vertelt de directeur van de stichting Toen ze zaterdag de of ficiële uitnodiging in de bus kregen, was het zeker. Rutte schrijft: 'Ont moetingen en gesprekken met men sen in het land zijn voor mij zeer waardevol. De persoonlijke inzet van mensen zoals u steunen mij in de overtuiging dat Nederland de toe komst met vertrouwen tegemoet kan zien, hoe moeilijk en ongewis de economische situatie ook is. De Ne derlands samenleving is sterk omdat mensen zoals u, bereid zijn om zich in te zetten voor anderen maar ook betrokken zijn bij het starten van nieuwe initiatieven. Uw verhalen vormen voor mij dan ook een bron van inspiratie.' De brief was door Rutte zelf ondertekend. Dinsdagmiddag om half vier werden ze verwacht in het Catshuis, tot 1992 in gebruik als ambtswoning van de minsiter-president. Van Ommen en Brinkman waren er al bijna een uur eerder. Ze werden opgewacht door de marechaussee voor paspoortcon trole en liepen de rode loper op die voor de gasten was uitgerold. Ze maakten kennis met vertegenwoordi gers van de rijksvoorlichtingsdienst en adviseurs van de minister-presi dent. En met de andere acht genodig den die ook betrokken zijn bij bij zondere projecten. Zoals een verte genwoordiger van het indicatieor gaan in Gouda die voor 300 kinderen met een ernstige ziekte met simpele middelen de papierwinkel aanzien lijk verminderde. Verder een huisarts en epidemioloog uit de Schilders wijk in Den Haag die onderzoek doen onder patiënten van Turkse af komst met overgewicht. Ook waren er vertegenwoordigers van de" stichting Doe een Wens uit Woerden die kinderen met een le vensbedreigende ziekte een dagje uit bezorgen. En een ambulancever voerder die een ambulance en perso neel beschikbaar stel! en een onder nemer die de actie mede ondersteunt. Rutte kwam om half vier binnen ge lopen. Handen in tic zakken. Brinkman: „Hij stelde zich voor. Ik ben Mark, zei hij. Hij was blij dat we waren gekomen." Van Ommen: „Het was de eerste keer dat hij zoiets deed. Balkenende heeft het wel eens gedaan op een nieuwjaars borrel, maar dat was verwaterd. Het was vooral informeel. Hij wilde proeven wat er nou in hel land aan bijzondere initiatieven worden geno men. Voor ons is het maar gewoon, maar kennelijk wordt het toch als bijzonder ervaren." Het gezelschap moest eerst naar buiten voor een groepsfoto. Ze herkenden de plek waar het Nederlands elftal op 13 juli na de verloren WK-finale tegen Spanje was opgesteld voor een 'staatsiefoto'. Terug in het Catshuis schoven Van Ommen en Brinkman aan bij Rutte aan één van de drie tafels. Brinkman: „Aan elke tafel stond een stoel met een servet over de leuning met zijn naam er op. Hij verdeelde zijn tijd van 2,5 uur over de drie tafels. Het was allemaal heel goed voorbereid." Het Thoolse duo schoof als eerste bij hem aan. Van Ommen: „De rode draad bij iedereen was dat mensen voorzien in een behoefte, gedragen door de bevolking, vaak met steun van ondernemers. En ze zijn dat ge woon gaan doen." Volgens Van Om men en Brinkman was Rutte heel goed op de hoogte van de projecten op Tholen. „Het werd een ronde ta felgesprek. Iedereen kon op een on derwerp inhaken. Zo was de sfeer. Rutte was heel toegankelijk. Toen de arts vertelde over het probleem in zijn wijk, kon ik er op in gaan. Het gaat dan over de verantwoordelijk heid vari ondernemers voor het aan bod van voedsel op scholen." Van Ommen en Brinkman kregen de gelegenheid nog eens uit te leggen hoe ze te werk zijn gegaan. Over het winkeltje in Maartenshof waar de Spar levensmiddelen levert en Sja loom cliënten inzet en de kosten voor het winkelpersoneel voor zijn reke ning neemt. Dezelfde constructie is voor de Dorpswinkel in Scherpenis- se toegepast. In beide gevallen is de woningstichting Stadlander ook be trokken. Brinkman: „Rutte vroeg of het winstgevend is. Nee, dat hoeft ook niet. Voor onze cliënten met een beperking is het van belang dat ze een zinvol bestaan hebben. Ook in de Dorpswinkel. Het is een ontmoe tingsplaats. We komen niet om een zak geld vragen, maar om morele steun van de overheid." Van Ommen legde Rutte uit dat de mensen 'het succes maken'. En dat het belangrijk is dat er betrokken on dernemers zijn. „Hij vroeg zich af hoe de overheid partner kan zijn, maar de gemeente heeft er geen in breng in gehad. Rutte wil positieve signalen, zei hij. Hij wil liever praten met vijftien procent van de mensen die er in slagen positieve zaken op de rails te zetten, dan met 85 procent van de mensen die er niet in slagen." ZIE VERDER PAGINA 3 In totaal gingen zeven van de veer tien leerkrachten mee in de bussen van de stichting Rcspont, het bestuur waar De Veste onder valt. Die groep telt ongeveer 200 mensen. Ze gingen bij aankomst op in een grote massa mensen. Volgens Pekelsma namen ruim 10.000 mensen deel aan het protest. „We kwamen om half twee binnen. En toen konden we al niet meer in de zaal. De manifestatie zou om twee uur beginnen, dus we wa ren ruim op tijd, zou je kunnen zeg gen", zegt Pekelsma om drie uur via een telefoongesprek vanuit het za kencentrum in Nieuwegein. De gro te zaal met podium die ervoor is ge reserveerd, blijkt voor aanvang van de manifestatie al te klein en daarom wordt er een grotere zaal geopend. Maar ook daar passen volgens Pe kelsma niet alle mensen in. „Ik heb mij laten vertellen dat er ook nog mensen buiten op het plein staan." Op de achtergrond klinkt een enorm kabaal. Het geluid van een mannen stem door een microfoon, met daar op luid gejoel. Job Cohen van de PvdA is aan het woord. Pekelsma vertelt dat alle partijen die tegen de plannen zijn, aan het woord komen en dat alle onderwijsbonden zijn vertegenwoordigd. Cabaretier Joep van Deudekom heeft het programma geopend. „Hij maakte een mooie zinspeling op de naam van de minis ter die de bezuinigingsplannen wil invoeren: Minister Het Spoor Bijs- terveldt." ZIE VERDER PAGINA 9 Fractievoorzitter voor de Christenu nie in de Tweede Kamer en oud-mi nister André Rouvoet komt zater dagmorgen naar Tholen. Hij doet dat samen met de kandidaat-staten leden van de partij. Ze doorkruisen per gele schoolbus de provincie en die stopt zaterdagmorgen om half negen bij zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland. In het kader van de ouderenzorg spreken Rouvoet en zijn gevolg met de bewoners en cliëntenraden uit de gemeente over de plannen van het huidige kabinet. Er moet rekening worden gehouden met forse bezuinigingen. Rouvoet is vrijdagavond al in Goes voor een verkiezingsavond om half acht in de Ontmoetingskerk. Na het bezoek aan Sint-Annaland, rijdt de bus naar Zierikz.ee, Goes, Axel en Middel-1 burg. Het Centrum voor Jeugd en Gezin (CJG) in de Oosterschcldercgio krijgt 300.000 euro subsidie van de provincie. Het samenwerkingsver band welzijnszorg Oosterschclderc gio heeft als een voorschot van 150.000 euro ontvangen en heeft onlangs verzocht om een extra voorschot. Dat wordt toegekend, zodat er nu 225.000 euro aan voor schot is verleend. In Tholen is het CJG op 1 februari van start gegaan. I Frederik Wilhelm 1620-1658) neemt tijdelijk de plek van Elisabeth Stuart (1596-1662), koningin van Bohemen, in t(c raadszaal van de gemeente Tho len in. De keurvorst van Brandenburg hangt normaalgesproken in de studie zaal van het oud-archief in het ge meentehuis. Het portret van Elisabeth Stuart, in Engeland ook wel de har tenkoningin genoemd vanwege haar populariteit en schoonheid, wordt tij delijk uitgeleend aan museum Het Prinsenhof in Delft. Daar wordt van oktober 2011 tot en met 8 januari 2012 een internationale tentoonstel ling gegeven over de portretten van de hand van Micheil Jansz. van Mie- revelt. Dinsdag 8 februari zijn de eerste vroege aardappelen op Tholen ge poot. Het gaat om 1 hectare Doré's van Rinus Gunter, vice-voorzitter van de veilingvereniging Sint-An naland. De gemeente is niet langer verte genwoordigd in het sociaal econo misch platform Tholen, het SEPT. Reden is om onafhankelijk te kun nen opereren, zegt voorzitter Lies Hage. In het SEPT zijn OOT, TOF, ZLTO, Horeca Nederland, onder wijs, vakorganisaties, Werkplein Tholen en SRT vertegenwoordigd. „Die hebben allemaal al hun eigen lijntje naar de gemeente dat goed loopt. Dan hoeft dat niet nog eens bij ons besproken te worden." In het SEPT zat sinds de oprichting in 2004 de wethouder van economi sche zaken en twee ambtenaren. „Vooral de wens om onafhankelijk te zijn is van belang. Het was bij voorbeeld niet mogelijk een geza menlijk standpunt in te nemen tegen het beleid van b. en w. Dat kan nu wel." Het SEPT kent vier kernle den: behalve Hage zijn dat Pieter Paul Aussems (Kamer van Koop handel), Ko Droogcndijk (Stadlan- der/Cas-tria) en Rini Mathijssen (Rabobank). Thoolse boeren zaaien meer zomer graan (tarwe en gerst) in dan ge woonlijk. Het is een alternatief voor de wintertarwe die door de winterse omstandigheden eind vorig jaar niet gezaaid kon worden. Op de algeme ne ledenvergadering van de CZAV werd meegedeeld daf er 60 tot 70 procent van de beoogde wintertarwe in het werkgebied van de CZAV ge zaaid was, zegt Lies Hage uit Schcr- penisse die er aanwezig was. „Win tertarwe kan tot half januari gezaaid worden, maar na die datum is het niet raadzaam. Dan is het omslag punt bereikt." Veertien procent minder hahy 's in gemeente Tholen Henny Ketting uit Sint-Maartensdijk krijgt Tilanuspenning Lena van Dijke halve eeuw lid van Sint-Annalandse zangvereniging VZOS Dees Imandt stopt al 45 jaar post in Thoolse brievenbussen EN VERDER... Peter Grabijn viert zilveren onderwijs jubileum op Poortvlietse Jenaplanschool Hofleverancier Van Trier groeit verder op Welgelegen in Tholen WEES JEZELF, ER ZIJN AL ANDEREN GENOEG Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Tot en met de jaaruitvoeringen op 24 en 25 maart dirigeert Pierre van Broekhoven het Schorrekoor uit Sint-Anna land. Daarna draagt hij de dirigeerstok over aan Meike Huijgens-Warmoeskerken (32). Een vrouw die, zo bleek tij dens de eerste kennismaking, weet wat ze wil en die een flinke partij muzikale ervaring in haar bagage meebrengt. januari, mei, september en oktober. Binnen de gemeente Tholen ver huisden 1106 mensen naar een an der adres. De meeste daarvan, 722, bleven in dezelfde plaats wonen. Het aantal mannen in Tholen groei de het afgelopen jaar met 19 naar 12.784, het aantal vrouwen nam met 51 toe tot 12.704. Uit de voorlopige cijfers blijkt ver der dat er vorig jaar 303 inwoners zijn getrouwd (155 mannen en 148 vrouwen), en 212 zijn gescheiden (87 mannen en 125 vrouwen). Er woonden op 31 december in Tholen 13.110 mensen met een partner, 4190 alleenstaanden en 8188 kinde ren. De inwoneraantallen per woonkern (met tussen haakjes de toe- of afna me) zijn als volgt: Tholen 7797 (+71) Poortvliet 1687 (-19) Scherpenisse 1767 (-3) Sint-Maartensdijk 3551 (+26) Stavenisse 1791 (-4) Sint-Annaland 3465 (+20) Oud-Vossemeer 2746 (-23) Sint Philipsland 2684 (+2) Van Broekhoven, die ruim zeven jaar de muzikale leiding over het Schorrekoor had, laat de zangers met een gerust gewe ten gaan. „Ik heb met heel veel plezier met het koor samengewerkt. Beiden waren we toe aan een andere uitdaging en ik ben heel blij dat het koor kiest voor Meike. Ze is in het West-Brabansle een heel grote en bij de verenigingen die ze nu di rigeert buitengewoon geliefd. Kom niet aan Meike." Die zegt op haar beurt dat ze hoopt een waardige opvolger van Pierre te zijn. „Maar dat is geen gemakkelijke opgave, ge zien zijn capaciteiten en zijn persoon...!" Meike Huijgens is een echte krab, zegt ze zelf. Geboren en getogen in Bergen op Zoom. En als ze ooit vanuit het centrum zou gaan verhuizen, blijft ze kort bij haar geboortestad. De middelbare school werd hel plaatselijke Roncalli lyceum. Meer vrijheid in de manier van studeren dan op andere middelbare scholen, vond ze toen. Daarna het conservatorium in Utrecht. Klassiek geschoold. Opera, Bach, Beethoven en Mozart zijn favoriet. Musical minder. Maar voor populaire mu ziek draait ze haar hand niet om. „Ik heb van jongsaf meer met blaasorkesten dan met bijvoorbeeld piano." In haar eetka mer kijkt Van Beethoven haar, vanaf de bijna 100 jaar oude Goddard-piano, bestraffend aan. „Ik ben afgestudeerd bache lor of music in conducting. Zeg maar de vroegere studie directie harmonie, fanfare en brassband." In Tilburg studeerde ze vervolgens schoolmuziek, maar door de belangstelling voor het dirigeren en symfonieorkesten maakte ze die studie niet af. Van Pierre van Broekhoven kreeg ze op de Bergse muziekschool les in muziektheorie. Ook kreeg ze door Van Broekhoven steeds meer belangstelling voor blaasorkesten. „Hij nam me bij wijze van spreken aan de hand mee naar Accelerando." Naast Beethoven staat een beeldje van Moeder Maria met kindje Jezus op de arm. Echt praktiserend katholiek voelt ze zich niet. Als compensatie wellicht dirigeerde ze vier maal koren en orkesten tijdens de Vastenavond in de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom. Dit jaar is ze daar opnieuw voor gevraagd. Zie verder pagina 13. Meike Huijgens neemt bij het Schorrekoor de dirigeerstok over van Pierre van Broekhoven. Arjan van Ommen (links) en Henk Brinkman aan tafel met Mark Rutte. Met 275 kinderen lag het aantal ge boorten het afgelopen jaar een stuk lager dan in 2009, toen nog 321 Thoolse baby's ter wereld kwamen. Er zijn iets meer jongens dan meis jes geboren: respectievelijk 141 en 134. Tegenover het kleinere aantal geboorten stond een toename van het aantal overleden inwoners. Er zijn 214 Tholenaren gestorven (108 mannen en 106 vrouwen), 31 meer dan in 2009. Het geboorteoverschot kelderde zodoende van 138 naar 61 Het vertrekoverschot dat er in 2009 nog was (94), is afgelopen jaar om gebogen naar een klein vestigings overschot van negen mensen. Er kwamen 664 mensen van elders in de gemeente Tholen wonen, terwijl er 655 een woonplaats buiten de ge meente zochten. In de maand sep tember vertrokken de meeste men sen: 91. Dat grote aantal heeft ongetwijfeld te maken met jongeren die elders zijn gaan studeren. Het grootste aantal nieuwe inwoners werd in december genoteerd: zeven tig. Er waren vier maanden waarin er meer mensen uit de gemeente vertrokken dan dat er bij kwamen:

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1