Van Dis hoopvol over woonservicecentrum Tonnen in kas voor Tholenaren die eerste woning willen kopen WWW.ARDIKEUKENS.NI 'Service erop gericht om camera optimaal te laten functioneren' Hoek zag tekorten OcTho niet aankomen Gemeenteraad laat bovengrens bruto jaarinkomen los Steeds meer natuurouders Mantelzorgers genieten van lunch Waterkeringen voldoende veilig Subsidie voor cultuureducatie Verzorgingstips kankerpatiënten Subsidie voor hulp lotgenoten JVD cameraservice bedient zowel hobbyist als vakfotograaf EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Uitspraak over bouw Scherpenisse in mei De bouw van het woonservicecentrum in Scherpenisse is een stapje dichterbij gekomen nu de hoorzitting over de bodemprocedure bij de Raad van State in april wordt ge houden. Dat is een meevaller voor de gemeente en alle betrokkenen, liet wethouder Kees van Dis donderdag avond in de gemeenteraad weten. Hij verwees naar een brief over de laatste stand van zaken waar door de CU naar was gevraagd. De gemeente heeft nog tonnen euro's in kas voor Tho lenaren met een laag inkomen die gebruik willen ma ken van de startersregeling om hun eerste woning aan te kopen. Dat blijkt uit het overzicht van de gemeente. Alle fracties in de gemeenteraad gingen donderdag ak koord met het loslaten van de inkomensgrens van 35.000 euro. Donderdag 3 februari 2011 Inloopavonden Stof Soepeler Wal en schip Geen verrassing 7 Thoolse sluiermuts voor Boeregoed Provinciegeld voor Grijze Massa Subsidie en kosten voor verkeersacties Er zijn zó veel mensen die fotograferen, daar moet Jan van Doorn iets voor kunnen betekenen. De 52-jarige Oud-Vossemeerder is een eigen bedrijfje begonnen: JVD cameraservice. Wie stukken heeft aan de fotocamera, of deze wil laten schoonmaken, kan bij hem terecht. Openbaar onderwijs moet gaan samenwerken Wethouder Peter Hoek heeft de tekorten van OcTho niet zien aankomen. Dat zei hij donderdagavond in de gemeenteraad op een vraag van Annie Vogelaar van de SP. De stichting van acht openbare scholen met ruim 1000 leerlingen dreigt een zorgenkindje te worden nu blijkt dat er dit jaar al een tekort van 2 ton is, dat over vijf jaar op kan lopen naar bijna 5 ton. De PvdA wil dat OcTho dit jaar al gaat zoeken naar een partner om sa men te werken. Jacky Ridderhof (foto) woont sinds twee maanden met zijn vriendin Natascha den Engelsman en hun hondje Diva 14 weken oud) in één van de vorige najaar opgeleverde starterswoningen aan Klipper in Sint-Annaland. Ze hebben het er naar hun zin. Lekker rustig", zegt Jacky. „Het is fijn dat de weg nu ook klaar is, want het was eerst een grote bende." Het stel heeft geen gebruik gemaakt van de startersregeling van de gemeente Tholen om de woning aan te kopen. ..We dachten dat we eerst pas in juli aan de beurt zouden zijn, het wordt nu ai op 5 april behandeld. De Raad van State wil vaart maken met deze zaak. Zes weken na de zittingsdag komt de uitspraak. Dat is half mei. We zijn nog steeds hoopvol ge stemd." De gemeente kreeg eerder, op 13 december, te horen dat er geen versnelde behandeling van de bezwaren mogelijk was. Wel werd toen aangegeven dat tot tien dagen voor de zitting nog nadere stukken ingediend kunnen worden. Omdat er vragen over de inhoud van deze brief waren, is er telefoni sche overleg geweest met de afde ling bestuursrechtspraak. Daaruit is gebleken dat toch gezocht is naar een spoedige zitting 'opdat er zo snel mogelijk duidelijkheid komt in deze zaak.' Bram van de Sande (CU) vroeg of er ook aan alternatieven wordt ge dacht omdat de uitspraak van de Raad van State 'ongewis' is. „Wij willen dat" er snel een wozoco komt." Ook vroeg hij of er contact Lunchen bij zorgonderneming De Vlinderbloem in Tholen, daar had den 30 mantelzorgers wel zin in. De bijeenkomst werd georgani seerd door het steunpunt mantel zorg van de gemeente Tholen en daarom heette consulente Jacque line Heijboer de aanwezigen wel kom. Zij prees de mantelzorgers omdat zij zichzelf voor deze keer bovenaan de prioriteitenlijst had den gezet. Mantelzorgers zijn vaak zutaar belast, zij hebben namelijk naast hun gezin of werk een zorg taak voor partner, kind of vriend. Maar de boog kan niet altijd ge spannen staan en men kan de zorg alleen volhouden, door deze ook eens aan een ander over te laten, hield Heijboer hen voor. Ze gaf de Na afronding van de projecten Zee weringen en Zwakke Schakels vol doen vrijwel alle waterkeringen in Zêeland aan de norm en naar ver wachting zal nog ongeveer tien pfÖcent nog niet voldoen aan de norm. Dat staat in de rapportage van gedeputeerde staten over de toetsing op veiligheid van de pri maire waterkeringen. Deze vcilig- hjgdstoets vindt elke vijf jaar plaats. De resultaten van de huidi- gê toets zijn vergeleken met die van de vorige in 2006. Er zijn nu meer gegevens bekend door een completere set randvoorwaarden etïtechnische gegevens. Vrijwel al le nu nog onvoldoende bevonden keringen zullen binnen bovenge noemde projecten worden aange pakt. Gedeputeerde staten onder strepen in een brief aan het ministerie van Infrastructuur en Milieu (I&M) de noodzaak van voldoende financiële middelen om dergelijke projecten ook in de toe komst te kunnen blijven doen. Zij dringen er dan ook op aan ook in de komende jaren niet te veel te be zuinigen op projecten die de veilig heid van Nederland, en Zeeland in het bijzonder, moeten verbeteren. jaar. Tevens worden acht medewer kers begeleid bij de intervisie en werkbegeleiding. In Tholen komen er steeds meer na- tuürouders bij. Deze ouders moeten een actieve rol spelen in de natuur- en milieueducatie in het basisonder wijs. Aan de door de Natuurvcreni- ging Tholen georganiseerde cursus van in totaal zes dagdelen namen vorig jaar 18 ouders deel. „Een mooi aantal", vond coördinator Ge orges Koenders. De natuurouders worden volgens Koenders inmid dels op tien basisscholen in de ge meente ingezet. Op vijf scholen is daadwerkelijk een start gemaakt met natuur-en milieueducatie in de lessen. Het was de tweede keer dat de natuurvereniging de cursus voor natuurouders verzorgde. is geweest tussen de gemeente en de bezwaarmakers, twee bewoners van de Laban Dcurloostraat. En hoe vaak. De wethouder zei dat er 'een keer of zes' contact is geweest tussen Cas- tria en de bezwaarmakers. Aan huis en op het kantoor van Castria in Sint-Maartensdijk. „Maar er is toch geen overeenstemming bereikt. Er zijn zaken gevraagd waar niet aan tegemoet gekomen kon worden." Nadat er bezwaren kenbaar waren gemaakt, is er geen direct contact geweest tussen de gemeente en de betrokkenen, zei de wethouder. Wel tijdens de inloopavonden over het project, zei hij. „Er zijn geen één- op-ëén gesprekken geweest. Er is wel via de projectgroep met hen ge sproken." Van de Sande nam genoegen met de toelichting. „Wc hopen op een goe de alloop. De gemeente heeft daar ook belang bij." mantelzorgers een compliment, omdat ze deze ene keer ervoor had den gekozen om met andere man telzorgers van een goed verzorgde lunch te genieten. De soep, brood jes en de salade smaakten voortref felijk. De medewerkers van De Vlinderbloem zorgden met hun on bevangenheid en enthousiasme voor een ongedwongen sfeer en kregen daarom een hartelijk ap plaus. Tien mantelzorgers vervolg den de middag met de laatste bij eenkomst van de Zorg de Baas. Deze cursus start in het najaar op nieuw. De volgende ontspannende activiteit voor mantelzorgers staat gepland op 17 maart. Dat wordt een bustocht met Zeeuwse lekker nijen. De fotografie heeft Jan van Doorn altijd geboeid. Toen hij door om standigheden zijn werk in het auto vak niet meer kon doen en lichter werk zocht, vond hij een baan bij een bedrijf in Roosendaal waar ca mera's werden gerepareerd en schoongemaakt. „Ik heb me daar, door scholing, het vak eigen ge maakt en veel kennis cn ervaring opgedaan", vertelt de Vossemccr- der. Inmiddels bestaat het bedrijf niet meer. En omdat er in Zeeland en Brabant nauwelijks iets op dit gebied is te vinden, leek het Jan van Doorn een kans. „Als iemand zijn camera laat val len, waér kan hij die dan voor een schappelijke prijs laten repare- Sinds de regeling in 2008 van kracht werd. is 143.152 euro aan leningen verstrekt, in totaal aan veertien kandidaat-kopers. Er is uit dat jaar nog 61.238 euro over. Aan negen kandidaten is een gemeente lijke bijdrage verstrekt van in totaal ren?" Hij wijst erop dat mensen veelal alleen terecht kunnen bij dealers van bepaalde camcramcr- ken. Dat betekent dat de appara tuur wordt opgestuurd, waarmee veel tijd en vaak flinke kosten zijn gemoeid. Het is die markt waarop Van Doorn zich wil richten. Hij kan zowel de hobbyist als de vak fotograaf bedienen. „Service ver lenen om een camera optimaal te laten functioneren." JVD cameraservice richt zich uit sluitend op digitale fotocamera's, van alle merken. Zowel compact als spiegelreflex. „De techniek is bij allemaal hetzelfde." Pennetjes van de geheugenkaartinpul die kr om zijn, een sluiter die het laat af- 143.152 euro, voor vijf is een offerte uitgebracht. Het saldo be droeg 56.849 euro, daar kwam nog rente bij waardoor er ruim 61 mille resteert. Het overzicht laat zien dat er nog niet in alle woonkernen ge bruik is gemaakt van de regeling: weten. Maar ook objectieven en flitsers waar iets aan hapert, het bedrijf lost het op. Zijn onderdelen nodig, dan heeft Van Doorn die in de regel snel in huis. „Van Canon cn Nikon zelfs binnen vier tot vijf werkdagen als ze in voorraad zijn." Zijn ze niet in Nederland verkrijgbaar, dan kan het langer duren. Jan van Doorn heeft zich gespecia liseerd in de spiegelreflexcamera. Heeft geïnvesteerd in computer software om camera's te kunnen af- en inregelen. Hij benadrukt het belang van een schone camera. „Door het gebruik komt er stof in. Zit dat op de sensor inwendig in de camera, dan zie je het terug op de foto. Wegwerken via fotoshoppen kost erg veel tijd." Daarom is re gelmatig onderhoud erg belang rijk, zeker bij veelvuldig gebruik van een camera, benadrukt Van drie in Sint-Annaland en Stavenis- se, twee in Tholen, Poortvliet, Sint- Maartensdijk en Sint-Philipsland. Voor elk jaar reserveert de gemeen te 200.000 euro om kandidaten te stimuleren een huis te verwerven tegen gunstige voorwaarden. In 2008 was de maximale lening die werd verstrekt 20.000 euro. De helft daarvan werd betaald door het rijk. In 2009 werd het bedrag ver hoogd tot 30.000 euro om de ge volgen van de crisis te bestrijden. In juni vorig jaar werd de rijksbij drage gestaakt. Vanaf dat moment betaalt de gemeente het hele be drag. Doorn. „Het spiegeltje slaat soms dof en dan gaat de scherpte weg", geeft hij een voorbeeld. Het schoonmaken van de spiegel, sen sor en het zoekvenster is specialis tisch en secuur werk. Vooral de sensor, want die kan bij de ge ringste aanraking beschadigd ra ken. De Vossemeerdcr heeft er een speciale techniek voor. „Het is mijn bedoeling om de fotoclubs in de fegio te benaderen met het aan bod om een instructieavond te ver zorgen over stof in de camera." Als lid van de fotoclub F.O.ThO is hij op de achtergrond als technische ondersteuning aanwezig. Wat JVD ook verzorgt, is een va kantiecontrole. „Wie op vakantie gaat, wil er zeker van zijn dat de camera werkt. Wij controleren of alles functioneel is, en maken de camera schoon", zegt Jan van Doorn. Hij heeft zelf, met zijn vrouw, een website gebouwd waarop meer informatie is te vin den: www.jvdcamerascrvice.nl. B. en w. verwacht en dal het budget voor 2009 binnenkort zal worden aangesproken gezien de uitstaande offertes. Maar nu is het nog niet aangeroerd, evenmin als dat van 2010. De kandidaat-kopers kunnen een lening van 20 procent van de verwervingskosten krijgen tot een maximum van 30.000 euro. De wo ning mag niet meer kosten dan 180.000 euro. Tholenaren zijn nu niet langer ge bonden aan een maximum inkomen van 35.000 euro. Op aanraden van OcTho heeft aangekondigd te gaan bezuinigen door in het personeel te snijden. Een moeizame operatie omdat de leerkrachten niet zomaar ontslagen kunnen worden. Volgens Jolanda Prins (PvdA) getuigt het van moed om met deze begroting te komen en de reserves daarvoor aan te spreken. Ze zei grote waar dering te hebben voor Pas (die in de commissie samenleving de maatregelen toelichtte) die zei te pogen de begroting in zes maanden passend te maken. Ze herinnerde eraan dat de gemeente vijfjaar ge leden toen het openbaar onderwijs 'verzelfstandigd werd, een bruid schat had meegegeven mét de op dracht om aan schaalvergroting te werken. „Maar Pas zie dat dit nu nog niet kon. Wij verzoeken Oc Tho met klem om daar nu een on derzoek voor te beginnen." Volgens Annie Vogelaar was er al leen gesproken over de financiële kant van de zaak. maar was het ook belangrijk op te merken dat er goed onderwijs wordt gegeven. „Uit het inspectierapport blijkt dat er 49 zeer zwakke scholen zijn in Neder land, maar dat er bij OcTho geen enkele slechte school is. De bezui- de Stimuleringsfonds volkshuis vesting Nederlandse gemeenten wordt die grens verlaten om meer kansen te bieden aan inwoners met een laag inkomen. Daarmee komt de feitelijk bovengrens op 40 mille te liggen. Door de bovengrens te schrappen uit de verordening kan de gemeente soepeler omgaan met de regeling als er weer wijzigingen komen. De gemeenteraad juichte de verruiming toe. Eind dit jaar wordt de regeling tegen het licht gehouden. En wordt er ook naar de voorwaarden gekeken. SGP en SP drongen er in de commissie ruimte op aan de evaluatie naar voren te halen. Fractievoorzitter Henk Ge luk (SGP) nam nu echter genoegen met het financiële doorkijkje, zei hij. „Er zit nog aardig wat in de pot." Theo Korevaar (SP) liet dat ver zoek niet los. „In Tholen blijkt minder mogelijk dan in andere ge meenten. We willen naar de voor waarden cn regels kijken. Zo snel mogelijk, anders duurt het te lang." Volgens Korevaar moet aan de re geling meer bekendheid worden gegeven. Maar wethouder Peter Hoek zei dat het vervroegen niet past in het werkschema van de ambtelijke organisatie. „Als we dit wel doen, dan moeten we met an dere zaken gaan schuiven." De re gels en voorwaarden zijn op ver zoek van de gemeenteraad opgenomen, zei hij. „Die kunnen we niet zomaar wijzigen." Kore vaar vroeg zich af hoeveel tijd het zou kosten in 'dit computertijd perk'. „Een enkele druk op de knopen het is duidelijk." Hoek kon niet zeggen hoeveel uren het voor bereiden van de evaluatie zou ver gen. „Maar het dijt wel behoorlijk uit. U heeft als raad ook gevraagd om een doorkijkje te geven voor de woonvisie." Hans Boulogne (ABT) vroeg zich af waarom de gemeente achter loopt hij andere gemeenten. Het stelde hem teleur dat er nog zo weinig gebruik van wordt gemaakt. Het was uitgerekend de motie van zijn partij die er enkele jaren gele den voor zorgde dat Tholen de VROM-regeling invoerde. Jaap Hage (CU) noemde het een sympathiek voorstel voor mensen die nu met een inkomen van 33.000 tot 34.000 euro in de problemen komen. „Lenen bij de bank is las tig. Ze vallen tussen wal en schip." Hage was blij met het verruimen van de inkomensgrens door Stad- lander/Castria Wonen die de 'rijke huurders' tegemoet komt. Rob Duijm (CDA) noemde de aan passing spoedeisend. Hij wilde we ten of er ook nog provinciale subsi dieregelingen aangesproken kun nen worden. nigingen mogen dan ook niet ten koste gaan van het onderwijs." Ze vroeg zich af of de tekorten niet eerder aan het licht gebracht had den kunnen worden. Volgens wethouder Hoek maakt schaalvergroting inderdaad deel uit van de opdracht. Maar hij kon niet eerder op de hoogte zijn van de te korten, zei hij. „Ook in een eerdere begroting was al een financieel te kort. Dat was geen verrassing, wel de omvang van het tekort. OcTho heeft toen uitstel gekregen. In de cember pas hebben we de cijfers ontvangen. Eerder hadden we het niet kunnen weten. Het is boven dien een zelfstandige stichting. Wij hebben het niet zien aankomen." Hij zegde toe dat de raadsleden de afspraken die gemaakt zijn bij de verzelfstandiging toegestuurd krij gen. Vogelaar wilde weten hoe de tekorten nu gedekt worden. Hoek: „Dit jaar is het uitermate negatief. OcTho wil ze dekken uit de reser ves om over een paar jaar een slui tend meerjarenperspectief te krij gen." Anja den Ouden uit 's-Gravenpolder is op zoek naar Thoolse klederdracht. Ze is lid van het koor van klcder- drachtvereniging Ons Boeregoed en treedt daarmee regeltnatig op. Tol nu toe heeft ze dat steeds in Zuid-Beve- landsc dracht gedaan, waarvan ze een complete verzameling heeft. De Thoolse dracht is niet vertegenwoor digd in het koor en daar wil Den Ou den verandering in brengen, mede omdat ze die kleding erg mooi vindt. De jurk en (namaak)sieraden zijn al in de maak. Ze is op zoek naar onder andere een Thoolse sluiermuts met ondermuts en eventueel een 'kipje' ofwel pluimhoedje. Ze verwacht dat er in de gemeente Tholen vast nog wel mensen zijn die op zolder nog spulletjes hehben liggen waar ze zelf niets meer mee doen. Ook zou ze graag de bijbehorende geschiedenis aan de hand van herinneringen van mensen willen weten, bijvoorbeeld dat oma die muts nog heeft gedragen, en indien aanwezig met een foto er bij. Belangstellenden kunnen contact met Den Ouden opnemen via 0113- 649432 of nisso@zeelandnet.nl De stichting De Grijze Massa ont vangt voor dit jaar en volgend jaar een resultaatsubsidic van 75.000 euro van de provincie voor het project B»c Grijze Massa 2. Het is een voorzet ting van het gelijknamige project (met nummer 1) dat van 2007 tot 2009 plaatsvond. Het heeft zich gericht op het ontwikkelen van een innovatieve methode voor het (her)waarderen. behouden en over dragen van bedrijfsspecifiekc kennis van 'leaving experts'. Het project werd opgestart naar aanleiding van de toenemende vergrijzing in de pro vincie en het dreigende kennisverlies bij Zeeuwse ondernemingen. Er zal in de komende twee jaar worden voortgebouwd op behaalde resultaten en er worden nieuwe wegen ingesla gen. De totale kosten zijn begroot op 165.000 euro en worden naast de provinciebijdrage gedekt door onder andere bedrijven (50.000 euro) en Hogeschool Zeeland (15.000 euro). Gedeputeerde staten verlenen een resultaatsubsidie van maximaal 47.581 euro ten behoeve van onder steuning door het Samenwerkings verband Welzijnszorg Oosterschel- deregio (SMWO) van het primair cn voortgezet onderwijs bij de realisa tie van cultuureducatie. Per 1 augus tus van dit jaar verhuist het loket cultuureducatie Oosterschclderegio naar de Zeeuwse Muziekschool. Het SWVO stelt dit jaar 151.901 euro beschikbaar voor cultuureducatie. De gemeente krijgt 770 euro subsi die van de provincie voor het orga niseren van de verkeersexamens op de basisscholen. Voor het inzetten van een 'overvaltcam' voor de cam pagne 'De scholen zijn weer begon nen' moet de gemeente aan de pro vincie 500 euro betalen. Bij de campagne deed het team het par keerterrein hij Bouman-Potter in Poortvliet en de brede school in Sint-Annaland aan. Dat kost 250 euro. Voor de fietsverlichtingscam pagne bij de oprit naar de Thoolse brug wordt ook 250 euro gerekend. Het Lievensberg ziekenhuis in Ber gen op Zoom geeft vijf workshops genaamd Look good feel better. Ze zijn bedoeld voor mensen die een behandeling ondergaan voor kanker. Naast lichamelijke en emotionele veranderingen kan die behandeling ook invloed hebhen op het uiterlijk met onder andere gevoeligere huid en haaruitval. Tijdens de workshops krijgen de deelnemers tips en advie zen over huidverzorging en make up. Daarnaast geeft een haarwerker een presentatie over pruiken en het gebruik en onderhoud daarvan. En er worden alternatieven voor haar- werken getoond, zoals sjaals cn mutsen. Aanmelden voor de work shops kan bij de oncologieverpleeg- kundige via 0164-278145 of oncolo- gievpk@lievensbcrg.nl. De work shops worden gehouden in in knip huis Het Getij in Ossendrecht van wege de huiselijke sfeer. Advertentie I.M. Gedeputeerde staten betalen 5730 euro resultaatsubsidie aan Slacht offerhulp Nederland regio Zuidwest te Breda voor het organiseren van acht lotgenotengroepbijeenkom sten. Deze zijn bedoeld voor nabe staanden van verkeersslachtoffers en worden gehouden in de periode maart lot en met december van dit Jan van Doorn uit Oud-Vossemeer heeft zich gespecialiseerd in spiegelreflexcamera 's.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 7