Prijswinnaar blijft een pionier in verbeteren van productieproces 'Zorgen dat jonge Zeeuwen niet vertrekken naar andere provincies' A 'Filiaal met bedrijfsleider heeft geen binding met gemeenschap' oh Verzouten Rammegors gaat wel gewoon door SPAAR VOETBALPLAATJES Ondernemers duurzaamheid op bezoek bij Holonite in Tholen Wim Markusse uit Sint-Maartensdijk derde op lijst PW Zelfstandig ondernemers uiten vrees voor 'grote jongens' Donderdag 3 februari 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Meerwerk Naar de stembus Mogelijk overdracht van dorpsbosjes CDA praat over landbouw en visserij Europarlementariër PVV in Meulvliet Erkennen Investeringen Gevaar Albert Heijn Achterberg Bij elke €10,- aan boodschappen ontvangt u een pakje met voetbalplaatjes met alle grote jongens van de eredivisie Maandag t/m Zaterdag van 8.00 uur tot 21.00 uur Roland de Hullu (links) is hoofd innovatie bij Holonite en leidt de groep ondernemers rond. Holonite in Tholen is in Europa een pionier wat betreft de productie van composietsteen. Het bedrijf aan de Ambachtsweg maakt onder meer dorpels, vensterbanken, muurafdekkers, spekbanden en sierele- menten. Die worden gegoten en toegepast in de bouw. Ook als het om duurzaamheid gaat, is het bedrijf vooral op zichzelf aangewezen, zegt hoofd innovatie Roland de Hullu. „We ontwikkelen de machines in principe zelf. Het is voor Europa een uniek proces. We hebben daar door wel zelf veel expertise opgebouwd en doen het meeste met ons ei gen team. We kunnen niet zomaar een leverancier bellen. Aan de ande re kant hebben we daardoor wel een streepje voor op de eventuele concurrenten." De onderneming won vorig jaar no vember de waarderingsprijs duur zaamheid van de gemeente Tholen. Het bedrijf reduceerde het gebruik van een oplosmiddel met ruim ne gentig procent en drong het gas verbruik met vijftien procent te rug. Het verving methyleenchloride door een milieuvriendelijk alterna tief voor het reinigen van het trans portsysteem van grondstoffen en machines. Ook op het gebied van stofafzuiging werd winst geboekt. Door retourblazen van gereinigde lucht hoeft een deel niet opnieuw opgewarmd worden. Het winnen van deze prijs was ook de aanleiding voor het bedrijfsbe zoek van de Thoolse deelnemers die aan de nieuwe cursus voor duurzaam ondernemen meedoen. Ze werden in de bus van de Poort- vlietse mestdistributeur Joop van Leysen van het gemeentehuis naar het bedrijf gebracht. Met Wim de Rijke uit Tholen achter het stuur. De Hullu leidde ze rond. „We heb ben de hele fabriek heringericht om de methyleenchloride, een vluchti ge stof. eruit te krijgen. Dat was een gigantisch project. We hebben er een nieuwe machine voor moe ten ontwikkelen. Maar het is wel een belangrijke stap voorwaarts." Om het te introduceren was het ook nodig de werknemers er van te overtuigen. „Er was wel een om slag in het denken voor nodig. Sommigen hadden er moeite mee omdat ze al jaren gewend waren zo te werken." Het bedrijf kent ook een vestiging in Halsteren. Er werken in totaal zo'n 100 mensen. De onderneming richt zich wat duurzaamheid betreft op milieu en mensen, de P van pe ople, onderdeel van de cursus. „Vooral het verbeteren van de ar beidsomstandigheden en het mi lieu," geeft De Hullu aan. „Niet al tijd makkelijk want we kunnen ons niet vergelijken met andere bedrij ven zoals bedrijven in de betonin- dustrie. We proberen onze invloed op de omgeving, onze footprint, zo gunstig mogelijk te maken. Soms kost dat ons geld. maar dan maken we toch de keuze om die stap te maken." Voor de meeste cursisten was het de eerste kennismaking met het be drijf. Iedereen kreeg oordopjes om zich te beschermen tegen het lawaai van de machines. Ook moesten ze wennen aan de geur van styreen, een oplosmiddel dat bij de produc tie van het 'composietsteen wordt gebruikt. De Hullu ruikt het zelf al lang niet meer. „We proberen de concentratie ook zo laag mogelijk te maken." De groep werd langs al le onderdelen van de productie ge leid waarbij De Hullu informatie gaf. Niet alles was te verstaan, daarom werd aan het einde van de rondleiding in het stillere magazijn nog extra uitleg gegeven en konden er vragen worden gesteld. Vooral fysiotherapeute Els Deurloo uit Tholen was onder de indruk. Ze wist niet wat ze moest verwachten en had veel vragen. Onder andere over de geur en over de werkom standigheden. De Hullu nam de tijd om haar vragen te beantwoorden. Ze bedankte hem er na afloop voor. Holonite heeft last van de economi sche crisis. Vooral in 2009 kende het bedrijf een dip vanwege de te ruglopende orders. Een deel van het personeel moest worden ontslagen. „Maar desondanks weten we toch belangrijke stappen te zetten om onze doelen voor duurzaamheid te behalen." De ondernemers van de cursus duurzaamheid gaan ook langs bij de Thoolse ondernemersfederatie TOF. Samen met wethouder Frank Hommel. Het is de vijfde cursus op rij, de gemeente verwacht dat er een zesde komt. Voor het verzorgen van een onder deel van de cursus Duurzaam ge woon van de gemeente Tholen krijgt de stichting Stimular uit Rot terdam 1297.50 euro voor het meer werk voor de vijfde sessie van de Milieubarometer. Een project die ondernemers op weg helpt om duurzamer (minder afval, efficiën ter gebruik van apparatuur en ma chines) te werken. i Op 2 maart worden er weer verkiezingen gehou den voor de provinciale staten. Er doen elf partijen mee. Op de lijsten staan ook Tholenaren. Waarom doen ze mee, wat willen ze bereiken? In een korte se rie leggen de kanshebbers uit wat hen beweegt. 1. Waarom heeft u voor de provinciale politiek gekozen En hoe lang bent u actief in de politiek? Het bestuursniveau is aantrekkelijk. Dat overstijgt het gemeentelijke ni veau, waardoor onderlinge relaties belangrijker worden. Ruimtelijke Ordening vormde een onderdeel van mijn studie geografie. Al lang geïnteresseerd, maar daad werkelijk een jaar voor de PVV. 2. Wat wilt u de komende periode voor Tholen en Zeeland bereiken De positie van de Zeeuwse econo mie versterken, de ligging van Zee land tussen Rotterdam en Antwer- Lensink Partners ADVOCATEN Burg. Van Hasseltstraat 50a, Bergen op Zoom www.lensink-advocaten.nl ELKE MAANDAGAVOND VAN 17.30 TOT 19.30 UUR GRATIS INLOOPSPREEKUUR Advertentie I.M. Wim Markusse is sinds een jaar actief voor de partij van Geert Wilders. pen uitbuiten, zorgen voor voldoen- Een tweede kerncentrale in Borsse- dc werkgelegenheid, zodat de jonge Ie, maar ook zuinig zijn bij de pro- Zeeuwen niet hoeven te vertrekken vinciale begroting en besparen waar Werk' wil me sterk maken, om Zeeland economisch en sociaal te verster- ken. Met mijn geografische- en economi sche kennis moet daarvoor voldoen de bagage in huis zijn. Daarnaast wil ik integer zijn en aanspreekbaar zijn op het gevoerde beleid. 5. Hoeveel zetels verwacht u voor uw partij en waarom? Gezien de goede uitslagen voor de PVV bij de vorige verkiezingen ho pen wij op zes of zeven zetels. 6. Er is nu veel aandacht voor de provinciale verkiezingen gezien de samenstelling van de Eerste Kamer. Bent u dan geen stemmachine in plaats dan dat u zich op de provinciale taken richt? Ik richt me van harte op de provin ciale'taken en voel me zeker geen stemmachine. De verkiezing van de Eerste Kamer is slechts een gevolg. 7. Wat is het eerste wat u doet als u verkozen wordt? Privé, een glas wijn drinken met de dan gekozen fractie en dan op 3 .maart op de fractievergadering be spreken met welke partijen we kunnen samenwerken om eventu eel een college te vormen, maar vooral hard aan de slag voor de Zeeuwen. 8. Leeftijd: 59 jaar. naar andere provincies. 3. Wat vindt u zelf een belangrijk onderwerp? Waarin maakt uw partij dan het verschil met andere partijen? mogelijk. 4. Waarom moeten de kiezers op u stemmen? De kiezers zijn vrij om hun eigen beslissing te kunnen maken, maar ik Docent economie op een MBO school in Rotterdam. 10. Hobby's: Sport, lezen. De aangekondigde bezuinigingen van het Rijk op de groene ruimte hebben volgens boswachter Dirk Fluijt van Staatsbosbeheer geen in vloed op de plannen om het Rammegors te verzouten. Mogelijk worden dorpsbosjes wel overgedragen. Dat karwei staat voor 2013 op het programma en wordt betaald vanuit Europese fondsen. „Het geld is gere serveerd." Staatsbosbeheer en Rijks waterstaat willen de getijden terug brengen in het natuurgebied tussen de voormalige eilanden Tholen en Sint-Philipsland. Hiervoor moet een speciale duiker worden ontwikkeld, zodat het zoute water onder de Krab- benkrcckweg het gebied kan binnen stromen. Recreatief medegebruik blijft mogelijk, met bijvoorbeeld vlonders of mogelijk een uitkijkto ren. Eerder werd bekend dat door de bezuinigingen van het Rijk natuur ontwikkelingsplannen slechts ge deeltelijk kunnen worden uitge voerd. In Zeeland moeten tal van projecten die horen bij de ecologi sche hoofdstructuur (EHS) worden versoberd. Van de in 1990 geplande 5372 hecta re nieuwe natuur is tot op heden slechts de helft verwezenlijkt. Als gevolg van de aangekondigde bezui nigingen is bij Staatsbosbeheer wel een personeelsstop ingevoerd. Verk(x>p van natuurgebieden op Tho len door Staatsbosbeheer is volgens Fluijt niet aan de orde. Zeker een ge bied als de Pluimpot wordt niet in de uilverkoop gedaan, om extra finan ciën binnen te krijgen. „Mogelijk dragen we in de toekomst wat dorps bosjes over. Maar daar blijft het bij." De afdeling Tholen houdt op woensdag 16 februari een verkie zingsbijeenkomst over land- en tuinbouw en de visserij in Mculvlict in Tholen. Jan Heijkoop, voormalig voorzitter van LTO- Nederland- West houdt een betoog over de ont wikkelingen in de land-en tuinbouw en de visserij. Heijkoop is lid van de landelijke visserijcommissie en is in de politiek geen onbekende op Tho len. Hij werd na de gemeenteraads verkiezingen van vorig jaar aange trokken als formateur voor de vorming van een nieuwe college van b. en w. met SGP, CDA, VVD en PvdA. Lijsttrekker Patricia de Milliano komt ook, zij stelt zich voor en licht de visie van de partij toe voor het beleid van de komende vier jaar. Ook gedeputeerde Kees van Beveren doet een duit in het zakje. Hij zal zichzelf kort presente ren als beoogd gedeputeerde. De le den buigen zich over de advieslijst van de kandidaten voor de Europese verkiezingen. Na de inleidingen is er een discussieronde. De avond aan de Zoekweg begint om half acht. Vanavond komt PVV-Europarle- mentariër Lucas Hartong naar Meulvliet in Tholen op de bijeen komst van de partij voor de provin ciale statenverkiezingen op 2 maart. Het is de eerste keer dat de Partij voor de Vrijheid zich op Tholen presenteert. Hartong is de coördinator van de PVV-Zeeland. Na een introductie zal Wim Mar kusse uit Sint-Maartensdijk het woord voeren en ingaan op vragen uit het publiek. De 59-jarige Mar kusse staat derde op de lijst van de PVV voor de statenverkiezingen. Ook de nummers 1 en 2 op de lijst. Peter van Dijk en Ruud Haazc ko men naar Tholen. De bijeenkomst in Axel vorige week waar Markus se ook aanwezig was, werd slecht bezocht. De avond in Meulvliet be gint om half acht. Wethouder Frank Hommel tweede van links) kreeg het rapport van Arjan van Ommen. Verder v.l.n.r. Jurgen Stroot, Wim Brevet, Hendrik Kievit en Peter Breuers. De gemeente moet zich bewust zijn van het belang van de Thoolse zelf standige supermarktondernemers. En niet in zee gaan met onderne mers van filialen van grootwinkelbedrijven die geen binding hebben met de lokale samenleving. Dat was de boodschap die wethouder Frank Hommel kreeg van Arjan van Ommen van Spar uit Sint-Maartensdijk en Jurgen Stroot van C1000 uit Tholen. Zij overhandigden het rapport over de meerwaarde van de zelfstandige levensmiddelendetaillist van Het Vakcentrum, hun brancheorganisatie. Daarin wordt uiteengezet dat de zelfstandige supermarktonderne mers een belangrijke rol vervullen in de samenleving. Zij vormen daarin een onmisbare schakel. Ze staan niet alleen klaar voor de klanten. Het be lang van de ondernemer gaat verder dan puur en alleen de zakelijke ver koop van levensmiddelen. De super markt zelf is een ontmoetingsplaats en de ondernemer is betrokken bij lokale activiteiten. Als sponsor van evenementen en plaatselijke sport verenigingen bijvoorbeeld. Stroot: „De zelfstandige onderne mer doet veel voor de gemeenschap. Dat moet je als gemeente niet onder schatten. We staan midden in de maatschappij. Anders dan een be drijfsleider van een grootwinkelbe drijf die van elders komt. Die heeft niks met Tholen. Wij zijn afhanke lijk van de klant, maar we laten ook zien dat we gewoon Tholenaar zijn. Om te laten blijken dat we een bin ding hebben met de klant." Van Ommen bevestigde dat door te stellen dat de zelfstandige onderne mer verantwoordelijkheid draagt voor de gemeenschap. „Als onder nemer heb je die verplichting. Wij maken ons hart voor leefbaarheid. Daarom moet de gemeente niet klakkeloos met grote organisaties in zee gaan. Onze formule is helder. We willen iets toevoegen aan de ge meenschap. En de gemeente zou daar een luisterend oor voor moeten hebben." Volgens Stroot moet de ge meente eerst naar hun toekomen als er bijvoorbeeld panden leeg komen te slaan. „Wij willen de bal spelen en niet de grootwinkelbedrijven die geen binding hebben met de ge meenschap." Wethouder Hommel zei de toege voegde waarde van de zelfstandig ondernemer te erkennen. „De bin ding die jullie hebben, vertaalt zich naar de leefbaarheid. Jullie weten wat er speelt. Jullie zijn ook betrok ken bij de klanten en hun familie. Dat is een toegevoegde waarde." Hij vond Van Ommen en Stroot uitgere kend voorbeelden van goede zelf standige ondernemers zoals de ge meente die graag ziet. Van Ommen vanwege de samenwerking met Sja- loom Zorg, de SVRZ en Castria in Maartenshof waar een winkeltje is gevestigd dat door Spar wordt be voorraad en de Dorpswinkel die in Scherpenisse is geopend. Stroot was een week eerder tot beste Zeeuwse zelfstandig ondernemer uitgeroepen, onder meer door zijn maatschappe lijke betrokkenheid. De wethouder wees er op dat er al het een en ander is gebeurd. Zoals het maken van een kansenkaart voor alle woonkernen. Maar dat het ook tijd is om de handen ineen te slaan om te zorgen dat de middenstand kan blijven bestaan. „Wat dat betreft is het één minuut voor twaalf. Als je kijkt naar de omliggende gemeenten dan is het in Bergen op Zoom in or de, krijgt Hoogerheide een opkikker, liggen er plannen klaar in Halsteren en Steenbergen. Als wij niet met zijn allen doorpakken dan missen we de boot. We moeten eerst een inventari satie maken van wat we hebben aan winkelvloeroppervlakte en de prij zen die daarbij horen. Dat gaan we bij de ondernemers neer leggen en ze vragen wat ze nodig hebben." Hommel zei ook benieuwd te zijn naar ondernemers die plannen heb ben om op Tholen een winkel te be ginnen. „Ze kunnen zich bij ons aanmelden." Vanaf februari is het volgens de wet houder 'alle hens aan dek'. Voorzit ter Wim Brevet van de Thoolse on dernemers federatie TOF was blij met de toezegging van Hommel om samen de schouders er onder te zet ten. „Ik ben ook blij met de oproep om de ondernemers te vragen wat ze willen. Het kostte ons moeite om van de ondernemersverenigingen te horen wat er voor wensen liggen. Er ligt nu een structuur om de zaak te tackelen." Volgens Hommel zijn er meer partij en bij het invullen van lege winkel panden te betrekken. Hij dacht aan Stadlander/Castria Wonen. Maar ook aan bouwbedrijven om te zien of het mogelijk is winkels te vergro ten. Of andersom: van één pand twee maken. Van Ommen was het eens met de wethouder, maar zei een gemeentelijke detailhandclsvisie te missen. „Er zijn een heleboel rap porten, maar een detailhandelsnota zou voor rust bij de ondernemers kunnen zorgen. De twee supermark ten die in Vestetuin in Tholen ko men, moeten het slot op Tholen wor den. We zijn anders bang dat de grote jongens de strijd gaan beslis sen." Volgens Van Ommen is het van groot belang dat de gemeente aan geeft hoeveel vierkante meter vloer oppervlakte voor de hele gemeente benut kan worden. „De onder mers kunnen dan bepalen met welk formule ze er in gaan zitten." Zola dal niet het geval is, is het voor ori dernemers volgens hem lastig om te besluiten of ze hun zaak gaan uit breiden en daar de nodige investe ringen voor willen doen. Volger Stroot is hel van belang dat 'Thol dichtgetimmerd wordt'. „Met anc re woorden dat er geen nieuwe meer bijkomt. Dat zaken verander zijn, is geen probleem. Maar je i uitsluiten dat er nog iemand komt. Want dan heeft niemand iets." Peter Breuers van het hoofdbedrijf schap Detailhandel pleitte er bij de wethouder voor te voorkomen dat gebouwen in handen komen van vastgoedontwikkelaars. Volgens Het Vakcentrum is het marktaandeel van de zelfstandi ge ondernemers in de levensmiddelenbranche 35,8 procent. Verwacht wordt dat de schaalvergroting verder zal toenemen door overname en doorverkoop. De supermarkten zullen daar door gemiddel groter worden. Ook verwacht het centrum dat een aantal winkelformules zullen verdwijnen. Daar schuilt een gevaar in voor de zelfstandige ondernemer omdat ze dan min der te kiezen hebben. Daarmee neemt het belang van een krachtige belangenbehartiging voor deze ondernemers toe, al dus Het Vakcentrum. Spar en C1000 tellen de meeste winkels met zelfstandige ondernemers. C1000 heeft er 371. De Spar 446. Spar Holding kent verschillende formules. Spar heeft 317 vestigingen met een zelfstandige ondernemer, Attent telt er 124, Eurospar (3) en Sparexpress (2). Albert Heijn Achterberg Lindenburghlaan 1 4561 TM Steenbergen Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 5