Zorgen over toekomst van natuurcentrum Geldof zoekt Thoolse prinsen en prinsessen 'Als je trouwde, werd je lid van de plattelandsvrouwen' 'We hebben er echt alles aan gedaan om het weer scabiësvrij te hebben' Werkgroep voor Thools landschap vergrijst snel Faillissement viszaak blijkt nog een puzzeltje Vrouwen van Nu uit Sint-Maartensdijk huldigt vijf jubilarissen Grote schoonmaakactie na schurftuitbraak in Ten Anker Dbnderdag 3 februari 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Zonder aanwas natuurbeheer onder druk Ultimatum Niet te zwaar Vrijwilligers aan de slag in natuur www.lievensbergziekenhuis.nl De natuurvereniging Tholen maakt zich grote zorgen over de toekomst van het multifunctioneel centrum Scal dis Naturalis in Sint-Maartensdijk. Met name de be- stuursproblemen bij het beoogde ontmoetingscentrum voor natuurorganisaties roepen bij voorzitter Henk Vin keles Melchers vraagtekens op. Complexe voorwaarden Promotie Sint-Maartensdijk in Oranjeroute Raadzaal Zo moeder, zo dochter. Zo ging het vroeger als je lid werd van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen. Die tijden zijn veranderd. Dat bleek op de jaarvergade ring van Vrouwen van Nu, afdeling Sint-Maartensdijk in Haestinge toen er vijf leden in het zonnetje werden gezet omdat ze veertig of vijftig jaar lid zijn. Nella Kloet (73) was een van hen. Zij werd in 1960 lid en vertelde dat er in 1960 voornamelijk vrouwen van boeren lid waren. Jong en vitaal Curator zegt 11 medewerkers ontslag aan Beëindiging JLievensberg praktijk "Ifziekenhuis Verkoopwagens „Het is even een heel andere dag dan anders", zegt Mariët IJdens vrijdagmorgen. Het hoofd facilitaire dienst draait al twee weken overuren sinds de ontdekking van de schurftuitbraak in verzorgingstehuis Ten Anker in Tho len. Maar na vrijdag denkt ze dat alles weer normaal zijn gangetje kan gaan. Donderdagavond hebben alle perso neelsleden, bewoners en andere betrokkenen, 488 in to taal, een pil tegen de schurftmijt, scabiës, ingenomen. De volgende morgen is begonnen met een grootschalige schoonmaakactie door het hele verzorgingstehuis. Naar gewicht Appelflap Zonder vers bloed wordt het onderhoud van het Thoolse landschap in de toekomst een probleem. Dat was donderdag de boodschap van Flip van Damme, voorzitter van de landschapswerkgroep van de Natuur- vereniging Tholen. Dc werkgroep vergrijst, aldus Van Damme. „Ik merk dat er bijna geen aanwas is. Misschien dat het wat te maken heeft met de teruglopende interesse voor de natuur." De werkgroep, die voor haar werk een financiële tegemoetkoming krijgt van de beherende natuurorga nisaties, bestaat inmiddels vooral uit vijftigers. Het knotten van wil gen is volgens Van Damme fysiek zwaar, zeker op een schuin aflo pend talud. „Gevolg is dat wij de Eerste Dijk niet meer doen en dat wij daar een vlak stuk voor terug hebben, namelijk de Van Haaften- polder. Mede door deze verande ring is het aantal knotwilgen binnen ons beheer afgenomen met enkele tientallen, zodat het voor ons ook weer enigszins beheersbaar is." Van Damme hoopt op betere tijden. ..Wc doen wat we kunnen en hopen dat ooit de maatschappelijke be langstelling voor natuurbeheer ver- verveel me niet, maar het zou best wel leuk wezen als er weer eens nieuwe bestuursleden kwamen met frisse ideeën." De afdeling telt momenteel 61 leden. Het bestuur blijft in dezelfde samen stelling aan. Dit jaar zouden er vijf aftredend zijn. maar dat is volgens de voorzitter te veel tegelijk. Het vinden van opvolgers is moeilijk. Dat geldt ook voor het provinciaal bestuur. Dat is met een voorstel gekomen met een ultimatum, vertelde de voorzitter. „Er zijn nu drie personen en dat is veel te weinig. De regio Noord Zeeland waar wij onder vallen, heeft nu de op dracht gekregen om de vacature van penningmeester te vervullen. Volgens een roulatierooster. Dit jaar moet dc vacature vervuld zijn. De voorzitters van onze regio zijn gevraagd om een voordracht te doen. Als de vacature niet wordt vervuld dan houdt het pro vinciaal bestuur op te bestaan." Ze riep kandidaten op zich beschikbaar te stellen, maar gaf aan dat het ook al moeilijk is om voor het eigen bestuur kandidaten te vinden. „Het mag ook een dochter of wie dan ook zijn die bijvoorbeeld nog studeert. Of een ge pensioneerde secretaresse." anderd, zodat ergens in de toekomst dc landschapswerkgroep weer kan gaan groeien." Voorlopig wordt door de resterende leden gewoon doorgewerkt. Bewust \- wordt afgezien van het halen van i streefgetallen. Het aantal geknotte wilgen wordt niet meer geteld. „Wij stellen ons geen doel meer voor ogen en nemen de zaken zoals ze komen. We werken nu echt van project naar project. Onze enige zorg is dat de te knotten wilgen niet te zwaar worden." Op zaterdag 12 februari worden zo'n 130 vrijwilligers van de Stich ting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) op Tholen verwacht. Vanuit het Holland Huis in Scherpenisse gaan ze op diverse plekken in de na tuur aan de slag. Dc vrijwilligersdag van SLZ vindt jaarlijks in een ande re streek plaats. Dit keer is Tholen aan de beurt. Voorzitter Henk Vin- keles Melchers van de Natuurver- eniging Tholen riep de leden op om die dag ook de handen uit de mou wen te steken. Ook burgemeester Willem Nuis is aanwezig. VERVOLG VAN TIMPA Bij een reorganisatie anderhalf jaar eerder verloren al 21 mensen hun baan. Het pand aan de Wattslraat werd verkocht aan projectontwikke laar Proverko in Goes. Na bijna een halve eeuw in Tholen kwam er een eind aan het bedrijf waar vele Tho- lenaren werkten. Uit pure nostalgie haalde Te Pas za terdag die zaken van de muur die aan de glorietijd van de onderne ming doen denken. Nog even en het pand, dat nu al flinke tekenen van verloedering vertoont, wordt ge sloopt om plaats te maken voor een winkelcentrum met appartementen. Onderdeel van de Vestetuin. Smerdiek, bij mevrouw Nieuwen- huijzen en bij Gaakeer in het hotel tegenover café Smerdiek. Toen onge veer veertig jaar geleden Haestinge werd geopend, verhuisde de afdeling naar het dorpshuis. Sinds enkele maanden is het nieuwe Haestinge de thuisbasis. Ze vindt het goed dat er in de loop der jaren ook vrouwen lid zijn geworden die geen agrarische achtergrond hebben. „Anders blijf je zo in je eigen clubje zitten. Hoe meer andere mensen, hoe meer ideeën, zeg ik maar. Anders is het alleen maar: hoe is het met de peeën? Of is bie julder de juun a van 't land? Ik vind het ergens een verrijking." En dat ze al dertien jaar in het bestuur zit, er vaart ze niet als een opgave. „Het is een ontzetlende gezellige club. Ik Advertentie I.M. Einde Scaldis Naturedis aannemelijk, zegt Melchers ,:,Het einde van Scaldis Naturalis wordt steeds aannemelijker. Laat ik mij verder maar van commentaar onthouden." Vinkcles Melchers in formeerde de leden donderdag in Meulvliet over de voortgang van het project. Achter de schermen heeft een afvaardiging van het bestuur van de natuurvereniging overleg gevoerd mét de Stichting Platform Leefbaar Platteland Tholen en andere betrok kenen. Onderwerp van dat door de Koninklijke Nederlandse Heide maatschappij aangezwengelde over leg was de toekomst van het multi functioneel centrum. Het overleg heeft geleid tot een breed samenge stelde delegatie die gesprekken voert met camping de Muije, de eigenaar van de grond en mede-contractant in dc oprichtingsactc. (Voorzitter Chris Koopman van de stichting stapte eind vorig jaar op omdat hij als ge meenteraadslid van dc SGP zich niet kon verenigingen met dc hardere lijn die zijn adviseurs richting de ge meente voor ogen hadden.) Onder andere wethouder Kees van Dis en de voorzitter van het Natio naal Park Oosterschelde maken deel uit van die delegatie. Dc Natuurver eniging Tholen is volgens Vinkeles Melchers niet direct betrokken bij dc problemen. „Het bestuur heeft zich nog steeds tot niets verplicht. Wel willen we meer activiteiten vanuil het gebouw ondernemen, mits onze vereniging vrij van handelen blijft en er sprake is van een wederzijdse goe de verstandhouding. Ook willen we niet met bovenmatige taken worden opgezadeld." Vinkeles Melchers hekelde de com plexe voorwaarden rond het beheer en gebruik van Scaldis Naturalis. Wel wil de vereniging constructief en toekomstgericht blijven meeden ken. Voordat er bindende afspraken worden gemaakt, zegde Vinkeles Melchers toe eerst de ledenvergade ring te consulteren. „Voorshands gaat het om niet meer dan een be reidverklaring tot samenwerken. Eerst dient duidelijkheid te worden verkregen over de functionele en reë le duurzaamheid van dit gebouw als ontmoetings- en verzamelcentrum voor natuurorganisaties, hun leden en geïnteresseerde bezoekers." 6m Sint-Maartensdijk op de toeristische kaart te zetten als onderdeel van de Oranjeroute zoekt Jan Geldof mannen en vrouwen die op willen treden als koninklijke figuren. De promotor van de Oranjeroute is op zoek naar Tholenaren die als prins Willem van Oranje, prins Frederik Hendrik, diens vrouw Amalia van Solms en Maria van Nassau, ver kleed willen gaan als groepen toeristen de smalstad aandoen. Maar ook willen figureren tijdens promolicdagen. Het gaat dan vol- gens Geldof ook om meerdaagse evenementen in Nederland, maar ook in Duitsland, België en Luxem burg. Hij zoekt meerdere personen die op afroep zich in historische kle dij kunnen hullen. Volgens Geldof gaat het niet alleen om- Sint-Maartensdijk als-'Oranje- stad' te promoten, maar ook om de hele gemeente Tholen onder de aan dacht te brengen van toeristen die geïnteresseerd zijn in de Oranjes. Bezoekers worden wandel- en fiets tochten aangeboden met onder ande re een bezoek aan bijvoorbeeld de Meestoof in Sint-Annaland. De deelnemers aan dc promotieda- gen zullen zich dus de kostuums van de telgen uit het vorstenhuis aan moeten meten. Geldof beschikt wel over een aantal kostuums, maar hoopt ook op figuranten die de kle ding zelf kunnen maken. Uiteraard staat er iets tegenover, zegt hij. Van de vier is Prins Willem van Oranje (1533-1584) de bekendste. Hij wordt de Vader des Vaderlands ge noemd vanwege zijn strijd tegen de Spanjaarden. Frederik Hendrik (1584-1647) bleef lang ongetrouwd maar huwde tenslotte met de hofda me Amalia van Solms-Braunfels (1602-1647). Hij leverde een bijdra ge aan de bouw van het gemeente huis in Sint-Maartensdijk. Maria van Nassau (1556-1616) was het derde kind van Willem van Oranje en Anna van Egmond. Zij was gravin van Buren, de andere plaats in dc Oranjeroute waar het Oranjemuseum staat. Directeur Jan Thijsen van dit museum, was be trokken bij de inrichting van de ex positie over de Oranjes in hotel/res taurant Het Racdthuys, in de raadzaal van het voormalige ge meentehuis in Sint-Maartensdijk. „Toen ik trouwde zei mijn moeder: ga bij de plattelandsvrouwen want dan kan ik meerijden." De meeste boeren woonden buiten het dorp en nog lang niet iedereen had een auto, nog lang niet iedereen een rijbewijs. Nella volgde het advies op van haar moeder en samen bezochten ze de bijeenkomsten in het dorp. „We de den verschillende cursussen: boek- houdcursus en bedrijfscursussen om meer inzicht in het bedrijf te krijgen. We waren een hecht club en het was heel leerzaam. De maatschappij was toen heel anders." Het aanbod van cursussen was be hoorlijk groot, vertelt ze. Ze somt er moeiteloos een aantal op: de fijne keuken, handwerken, bloemschik ken en creatieve cursussen zoals stoelenmatten ch kraaltjes rijgen. „We kregen ook een cursus van me vrouw Vos met themamiddagen over goud, zilver, parels en aardewerk. Er kwamen ook cursisten uit andere plaatsen. De laatste jaren volgen we de cursus kunstgeschiedenis. Erg leerzaam." Volgens de jubilaris werd er ook aandacht besteed aan bewegen en andere vormen van ontspanning. Zo volgden ze een cursus jazzballet en gingen met z'n allen naar de sport school. En ook aan dc mannen werd gedacht. Samen met hun echtgenoot gingen dc voetjes van de vloer op een danscursus in Haestinge. Nèlla Kloet was ook actief in het be stuur, twee periodes van drie jaar was ze secretaresse. „Het was alle maal wat zakelijker, leder jaar trad een bestuurslid af en kwam er een nieuw bestuurslid bij. Zij had weer nieuwe ideeën. En de bestuursverga deringen waren erg prettig. We be zochten dc provinciale- en de lande lijke bijeenkomsten. Maar een avondje op bezoek met het hele be stuur of uit eten gaan, was er niet bi}." De jubilaris juicht het toe dat dc bond van plattelandsvrouwen omge doopt is in Vrouwen van Nu. „Steeds meer vrouwen uit de stad of uit het dorp worden lid en niet meer een bepaalde groep. Hoe meer vrou wen er lid worden hoe beter. Dan hoeven we niet alleen individueel bezig te zijn." Behalve Nella Kloet zijn ook Rie Geluk (72), Corrie Burgers (73), Alie van Rossum (65) uit Stavenisse (40 jaar) en gastlid Corrie Breure (73) uit Scherpenisse (50 jaar) ge huldigd door voorzitter Bets Sturris. „Toen jullie jong waren, was het ge woon dat je net als je moeder lid werd. Er waren toen veel jonge le den die cursussen volgden. Nu wor den de dames pas lid als ze met pen sioen gaan. Maar dat is geen probleem want we blijven wel jong en vitaal. Jullie zijn trouw lid geble ven. Echt meelevend lid want jullie komen trouw naar de ledenavonden. En we kunnen bij activiteiten steeds een beroep op jullie doen. Jullie heb ben allemaal bestuursfuncties be kleed. Rie Geluk zit nu alweer 13 jaar in het bestuur Dat is een ap plaus waard." Ze kregen allen een bos bloemen. Corrie Breure werd al eerder gehuldigd in Scherpenisse waar ze lid is. Bij de afdeling in Sint-Maartensdijk is ze gastlid. Rie Geluk vertelt dat ze 50 jaar gele den vanzelf lid werd. „Er was ook minder te doen als tegenwoordig. Daarom werd je met een stel jonge dames lid van de plattelandsvrou wen. Mijn moeder was ook lid. Ze reed mee want we woonden in dc polder. Dat vond ze heerlijk." De ju bilaris weet nog dat ze als klein meisje bij de kroning van koningin Juliana in 1948 op de wagen van de plattelandsvrouwen meeging in de optocht. De afdeling kwam samen in café De curator in het faillissement van zeevisgroothandel en rokerij de Eendracht b.v. uit Tholen heeft 11 medewerkers ontslagen. Hij onder handelt nog met Scheldezee over de overname van een aantal machines. Alles is nog lang niet duidelijk. „Het is nog een puzzeltje", zegt curator mr. C.T.E. Nuis. In het Lievensberg ziekenhuis is per 1 januari 2011 de praktijk beëindigd van: De heer dr. H.L.M. Feijen, gynaecoloog 1 I De heer P.E.H. Seys, reumatoloog van een beleggingsmaatschappij van bouwbedrijf Vrolijk, die het pand aan de Stevinweg verhuurde aan Eendracht Vis b.v. waarvan Kees Boer directeur is. Die b.v. is niet failliet, maar volgens de curator is Eendracht Vis wel :één van de schuldeisers van zeevisgroothandcl en rokerij dc Eendracht b.v. Ook Zeevishandel de Eendracht b.v. aan de Snelliusweg in Tholen valt niet onder het faillissement. Wat naam en directieleden betreft zijn er wel overeenkomsten, maar de fail- liette zaak is een GROOThandel en ROKERIJ. Zeevishandel de Een dracht b.v. is uitsluitend detailhan del en opereert met verkoopwagens in Nederland en België. Op het ei land op zaterdagmorgen in Sint-An- naland en zaterdagmiddag in Sint- Maartensdijk. Johan en EIlcs van de Velde leiden deze onderneming. „We zijn in 2008 al afgesplitst van de groothandel", legt EIlcs van de Vcldc-Gocdcgcbuurc uit. Wij heb ben aan de Snelliusweg - dus niet aan de Stevinweg - een eigen pand en ook eigen vislcveranciers. Ons bedrijf is volledig zelfstandig." Jo han en Elles van de Velde kregen verschillende reacties die meenden dat er een verband was met de fail- liette zaak van broer en zwager Kees van de Velde, maar daar is geen sprake van. Donderdag zijn al op de Stelberg, de afdeling waar de uitbraak is begon nen, alle vitrages en gordijnen weg gehaald en in de wasmachine ge stopt. Vrijdag zijn alle medewerkers ingeschakeld om als een wervelwind de strijd tegen de schurftmijt in Ten Anker aan te gaan. „Er kunnen hooguit nog wat beestjes zijn", ver zekert Mariët. Het beestje is gedood met het innemen van de medicatie. Dat is een pil op basis van het mid del ivermcctine, ook wel gebruikt in anti-vlooienmiddelen voor huisdie ren en schurft en wormen bij vee. Maar om het zekere voor het onze kere te nemen wordt al het bedden goed van dc bedden afgehaald. Me dewerkers van Dalemhof helpen daar ook bij en ook zijn er vrijwilli gers actief. De lakens, dekbedden, kussenslopen en alles wat daarbij hoort gaat naar dc wasserette in Goes. Normaalgesproken gaat de was altijd daarheen, maar nooit in één keer op zo'n grote schaal. „Daarom ben ik al twee weken be zig om alles te regelen", zegt Mariët. „We moeten 120 dekbedden hebben en normaal heb je die niet op voor raad." De wasserette heeft tijdelijk voor andere dekbedden gezorgd en ook een wasserij in Zeeuws-Vlaan deren heeft een partij geleverd. Er kon niet eerder met de schoon maakactie begonnen worden, omdat de medicatie er nog niet was, vertelt het hoofd facilitaire dienst. Pas na het innemen van de pil zouden alle inspanningen effect hebben. Het heeft volgéns Mariët ook wel even geduurd voordat werd vastgesteld dat er sprake was van schurft. „Het is begonnen bij een nieuwe bewoner op de afdeling somatiek van hel ver pleeghuis, op de Stelberg. Er kwa men steeds meer medewerkers die klachten kregen. Maar het is ook voor een huisarts heel moeilijk om toch te constateren dat het scabiës, schurft is. Dc besmcttingspcriode is twee tot zes weken en iemand kan het krijgen als hij 15 minuten in con tact is met een besmet iemand." Toen ze wisten wat het was, is het noodscenario ingegaan. „„We heb ben gelijk dc GGD ingeschakeld en alle richtlijnen gevolgd van hoe we het moeten aanpakken en wat we moeten doen." In het hele verzorgingstehuis wor den de matrassen omgedraaid en voorzien van nieuw beddengoed en alle kamers worden gelucht. Maar op de Stelberg wordt het rigoureuzer aangepakt. „Vanmorgen om acht uur heeft een heel team daar de bedden afgehaald en zijn dc bedden naar een aparte ruimte toe gereden. Daar wor den de matrassen eraf gehaald en ge reinigd en worden de bedden schoongemaakt. Verder wordt de he le afdeling schoongemaakt." De be woners vinden het volgens Mariët allemaal wel interessant. Ze zijn niet in paniek. „Ze vinden het eigenlijk wel leuk en willen allemaal op de af deling blijven om te kijken hoe het allemaal gaat. We hebben gezegd dat ze ook even in de Klipper, onze zaal op de begane grond, konden gaan zitten. Maar nee, ze vinden het wel gezellig zo." De medicijnenuitgifte is op rolletjes verlopen, vindt Mariët. Om half vijf waren drie van dc 488 mensen nog niet geweest. „Die hebben we ge beld: 'Je medicatie ligt klaar'. Daar na is iedereen erom geweest, 's Avonds is naar iedereen waarvan we een mobiel nummer hebben een sms verstuurd: 'Succes met het innemen van je medicatie'." De één heeft meer pillen moeten innemen dan de ander. „Het ging naar gewicht." Mariët heeft ervoor gezorgd dat ie dereen weet wal hij moet doen voor de schoonmaakactie. Zo wordt een groep van twintig personen vrijdag morgen tijdens de koffie nog even geïnstrueerd. Ze hebben een appel flap erbij gekregen. „Ik vond dat dc mensen na al die ellende wel een traktatie hadden verdiend en daarom heb ik appelflappen laten bakken." Ze zegt wie er op welke afdeling aan de slag gaat, wat er met het bedden goed moet gebeuren en dat degenen die klaar zijn met hun afdeling zich moeten melden bij de receptie. „Dan weet ik welke afdeling gedaan is en kan ik zeggen op welke afdeling je eventueel kan bijspringen. Er wordt twee aan twee gewerkt. „Nog vra gen?" Of er ook beddengoed uit de kast bij bewoners mag worden ge bruikt. Dat is het geval. En hoe zit het thuis met knuffels en spreien? Die kun je over het balkon hangen. Officieel moeten die 72 uur luchten laat Mariët weten. Het weer werkt mee, want het is droog en zonnig. „Het is een hele organisatie. Als wc vandaag gehad hebben, hebben we er echt alles aan gedaan om het weer scabiësvrij te hebben." Ineke Hommel (links) en Pern Domjanla maken het bed van de heerA.J.M. Gillis op, zoals dat vrijdag in alle kamers van verzorgingstehuis- ren Anker gebeurt om de schurft de deur te wijzen. De schuldenlast beloopt een aantal tonnen, voorzover hij het binnen een week na de uitspraak van de Middelburgse rechtbank heeft kun nen inventariseren. „Er zit in elk ge val geen bank bij", zegt Nuis. „Er waren twee particuliere geldschie ters en die hadden enige zekerheid in de vorm van bijvoorbeeld pand recht op machines. Maar de machi nes waren maar voor een deel ei gendom van de failliette zaak, evenals de bedrijfswagens. Voor het grootste deel waren die geleasd." De curator denkt dus maar heel wei nig middelen te hebben om de schuldeisers tevreden te kunnen stellen. „De belastingdienst heeft ook een flinke vordering en die gaat voor, zodat er voor de crediteuren weinig zal overschieten." Mr. Nuis concludeert uit een ge sprek met directeur Kees van de Velde dal een zwaar verlies in 2009 in België het bedrijf uiteindelijk is opgebroken. Onder het ontslag val len de twee directieleden en negen anderen, van wie het merendeel aan dc slag is bij Scheldezee. „Dat is de belangstellende koper die de zaak nu draaiende houdt. Er is nog een gegadigde voor overname, maar Scheldezee vind ik een serieuze ko per. We onderhandelen nog over de aankoopsom van het deel van de machines dat eigendom was van de failliette zaak en eventuele andere eigendommen." Het gebouw zit daar in elk geval niet bij, want dat is De jubilarissen v.l.n.r. Alie van Rossum, Nella Kloet, Corrie Breure, Corrie Burgers en Rie Geluk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 3