LABO BAL Timpa voorgoed verleden tijd, gebouw wacht slopershamer 'Ik zie het als een normale toets met van alles wat erin' Politie krijgt handel in drugs erg lastig in beeld Vooral vijftigplussers doen werkloosheid Tholen stijgen AUTOSCHADE? Groep 8 van De Eevliet drie dagen aan de Cito Sint-Maartensdijk in Blauw Bloed Duine in bestuur Pot-Meyerfonds Twee ton subsidie voor plan Noord 500 euro subsidie voor inloophuis Stimuleren Van Thoolse economie 16 mensen Betho naar gemeente Ex-directeur Gerrit-Jan Te Pas haalt in Tholen symbolen van de muur Gewapend met een trapleer en vier moersleutels en ge holpen door een aanstaande schoonzoon en zijn klein dochter heeft de voormalige directeur en oprichter van Timpa Foundations in Tholen, Gerrit-Jan te Pas, de be- drijfssymbolen van de muur gehaald. „Nog een cadeau tje van het personeel;", wijst hij op een sierlijke vrou wenfiguur die bij de personeelsingang steunt op de merknaam Duet. Buitenspel Een ramp In slechts vier Zeeuwse gemeenten is vorig jaar de werk loosheid gestegen. De toename was in Tholen met 11,5 procent het grootst. Op 31 december stonden bij het UWV 570 inwoners zonder baan ingeschreven, 59 meer dan begin 2010. Landelijk blijft het aantal werklozen da len. Ook in Zeeland zaten er eind vorig jaar 526 inwo ners minder zonder werk dan aan het begin van 2010. Maar voor Tholen gaat dat niet op. Partydrugs uit kofferbak aan de Zoekweg „Op drugsoverlast gaan we inzoomen. Het baart me ook wel wat zorgen", reageerde politiechef Jaap van den Hoek onlangs op opmerkingen in de raadscommissie be stuurszaken. Hij gaf aan dat de handel in drugs op Tho-, len nauwelijks zichtbaar valt te maken. „Recent hebben we een opsporingsonderzoek gedaan, maar we komen er niet uit." Hoe staan de leerlingen ervoor? Hoe staat de school ervoor? En klopt de score met de eer der ingeschatte intelligentie van de kinderen? Vandaag is de laatste dag van de Cito-toets waaraan veel basisscholen in het land meedoen. Ook De Eevliet in Poortvliet neemt de toets af bij leerlingen uit groep 8. Er doen vijf kinderen mee aan de Eindtoets Basisonder wijs, de officiële naam voor de Cito-toets. Want het is de laatste toets van het Cito Volg systeem primair onderwijs (LOVS) waarmee de vorderingen van leerlingen van groep 1 tot en met 8 worden gevolgd. Met behulp van de eindtoets wordt bekeken welk type voortgezet onderwijs het beste bij een kind past. Bolleboos P voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Voormalig directeur Gerrit-Jan te Pas haalt, met kleindochter July, aan de Voltstraat het logo van de muur. Inwoners zonder baan toegenomen van 511 naar 570 Op zaterdag 12 februari zendt de EO de uitzending over de banden tussen Sint-Maartensdijk en de Oranjes uit. In het royaltyprogramma Blauw Bloed komt het voormalige gemeen tehuis in beeld (gebouwd met hulp van Frederik Hendrik), maar ook de Juliana van Stolbergschool die van naam veranderde toen prinses Irene in 1964 met een katholieke Spaanse prins trouwde. Ook van de slotgracht van het voormalige kasteel zijn in september opnamen gemaakt. Histo rica Reinildis van Ditzhuyzen vertelt in de uitzending over 'Oranjestad Sint-Maartensdijk'. Onder meer over de portretten van de Oranjes die in de raadzaal in het gemeentehuis in Tholen hangen. Het is de eerste in een reeks wekelijkse uitzendingen over Zeeland. Na 12 februari is de uitzending ook in de Oranjezaal in Het Raedthuys te zien. Drs. J.M. Duine uit Sint-Annaland is door b. en w. benoemd als bestuurs lid van de stichting Pot-Meyer in Tholen. Hij volgt Bram van de San- de op, die destijds als hoofd sociale zaken in het bestuur kwam en dat bleef toen hij raadsgriffier en vervol gens raadslid werd. Jan Duine is ook werkzaam bij de gemeente en maakt als financieel specialist deel uit van de ambtelijke top. Het bestuur van het Pot-Meyerfonds, dat naast de jaarlijkse betaling van de contributie aan de Kamer van Koophandel wei nig activiteiten heeft, bestaat verder uit burgemeester W. Nuis, notaris mr. A.A.J. Schot, mevrouw J. van Olffen-Deurloo en gemeentesecreta ris S. Nieuwkoop. De jaarrekening 2010 van het fonds zal nog ter vast stelling aan de gemeenteraad wor den aangeboden. De provincie Zeeland geeft de ge meente Tholen een subsidie van 211.440 euro voor de herstructure ring van bedrijventerrein Noord in Tholen. Eind 2009 was daar al over leg over tussen provincie en gemeen te en nu hebben gedeputeerde staten een definitief besluit genomen. B. en w. hebben daarvoor de nodige gege vens moeten aanleveren en de provin cie concludeert, dat de bestede mid delen correct zijn. De subsidie is de helft van de werkelijke kosten, die 422.880 euro bedragen. Ter gelegenheid van de ingebruikna me van inloophuis Het Getij in Ber gen op Zoom geeft de gemeente Tho len 500 euro. De ontmoetingsplaats voor mensen met kanker heeft naast de vestiging aan de Burg. van Has- seltstraat in Bergen op Zoom ook nog een vestiging in Ossendrecht. In het comité van aanbeveling zitten burge meester W. Nuis en de Thoolse huis arts A..H.B Bakkerus. De Lionsclub Tholen behoort tot de sponsors van Het Getij. Thoolse kankerpatiënten maken gebruik van het inloophuis. De Thoolse economie stimuleren en het ondernemersklimaat verbeteren. Dat is het doel van de samenwerking tussen ondernemend Tholen (TOF, OOT en SRT), de gemeente, de Ka mer van Koophandel, MKB-Zee- land en Economische Impuls Zee land. Op dinsdag 1 maart wordt daarvoor een overeenkomst onderte kend. Het moet een extra inspanning opleveren voor impulsen aan de lo kale economie. Onder ondernemend Tholen vallen het Ondernemers- overleg Tholen, Thoolse onderne mersfederatie en de stichting samen werkende recreatieondernemers. Op detacheringsbasis huurt de ge meente Tholen het gehele jaar twaalf medewerkers van de Betho uit Goes in. Die sociale werkplaats heeft ook veel Thoolse personeelsleden. Ook bij verpakkingsbedrijf Budelpack in Poortvliet zijn er Betho-mcdcwcrkcrs gedetacheerd. Van april tot oktober huurt de gemeente nog vier extra mensen van de Betho in. Die worden voor het overgrote deel ingezet voor het onderhoud van het groen. Aan de andere kant van het gebouw geven forse letters aan dat hier op de hoek van de Watt- en Voltstraat de productie van damesondergoed plaats vond. Ook die gaan mee naar Kapellen in België, de tegenwoordi ge residentie van de ondernemer. De elegante ijzeren dame gaat ver moedelijk het tuinhuis van een dochter van Te Pas sieren. De letters TIMPA krijgen een plek in de werk plaats van de oprichter van het Tim- pabedrijf. Een daad waarvoor bijna 65 jaar geleden de basis werd ge legd. In Amsterdam-Oost. Op een bovenwoning wilde de moeder van Te Pas, coupeuse van beroep, na de Tweede Wereldoorlog de kost gaan verdienen met het produceren van damesondergoed. Aan materiaal was er een oude trapnaaimachine, ooit het eigendom van de overgroot moeder van Te Pas. Een zware tijd, vertelt Te Pas. „Vrijwel direct na het einde van de Tweede Wereldoor log begon de oorlog in Korea. Een waagstuk om in die tijd een eigen onderneming te beginnen. Ik was toen achttien jaar en zag het toch wel zitten. Mijn moeder begon met het produceren van bh's. Daar had ze verstand van. Ook van het maken van kostuums." De keus voor bh's werd ingegeven door praktische motieven. „Daar ging de minste textiel in zitten. Want textiel was schaars in die tijd." Daarbij kwam dat alles gelijk goed moest gebeuren. Inkoop, productie en verkoop moesten nauw op elkaar aansluiten want geld voor het aan houden van grote voorraden was er niet. „Mijn moeder begon met een startkapitaal van vijftig gulden." Het officiële oprichtingsjaar is 1951In een achterkamertje met een lap stof, een schaar, een naaimachi ne en een centimeter komen de eer ste cups op tafel. Te Pas gaat de ver koop doen. En dan, zo staat in de geschiedenis van het bedrijf, volgt een explosieve groei. In Tholen worden de ontwerpafdeling, de pro ductie en de verkoop geconcen treerd. Een atelier in leper in België telt op een bepaald moment 200 naaisters. Zo explosief was de groei in korte tijd. Merken als Boobs Bloomers en Duet veroveren in korte tijd Europa. Lingerie en badmode gaan naar de Verenigde Staten, Engeland, Frank rijk en Duitsland. „De klanten vonden onze lingerie mooi. Niet overdreven sexy of ero tisch. Het paste goed en het stond goed." Bij grootwinkelbedrijven als V&D, Livera en Hunkemüller Lexis von den de producten van Te Pas en zijn ma, gretig aftrek. Tot de markt een beetje tegen lijkt te gaan zitten. De productiekosten met name in België worden te hoog. Te Pas: „Wc gingen met het complete productiebedrijf naar Tunesië. Later naar China. Daar waren de productiekosten nog lager." Dat ging goed tot de grootwinkelbe drijven hun inkopers zelf naar Chi na stuurden en Timpa min of meer buitenspel werd gezet. Te Pas was 43 jaar toen hij in een soort midlifecrisis verkeerde. „Ik had er geen zin meer in en wilde wat anders. Mijn broer Tom heeft de zaak toen voortgezet. Helaas kreeg hij een hersenbloeding en we spra ken toen af dat Peter Theunisse het bedrijf verder zou leiden. Theunisse was bij ons van jongsafaan werk zaam en wc hadden er wel vertrou- Te Pas richtte zich op de onroerend- goedsectör en startte de ontwikke lingsmaatschappij Gebri in Halste ren. „Daar ben ik zes maanden geleden uitgestapt. Ik ben nu 79 jaar en vind het welletjes. In oktober 2005 begeleidt de NV Rewin de onderneming naar Halste ren. De toenmalige wethouder Cees van der Weegen wees vol trots op de komst van weer een bedrijf met hoogwaardige werkgelegen heid. Het bedrijf begon er vol goede moed met de introductie van de merken Duet en Boob Bloomers in Groot-Brittannië. Met een lance ring op de grootste lingeriebeurs in Engeland. Het bedrijf deed ook mee aan de Amsterdam International Fashion Week. De inzet van het nieuwe verkooptcam en de hele nieuwe buitendienst, mocht niet ba ten. Zes maanden later was Timpa op de fles. Volgens de curator Je roen de Waard heeft het bedrijf het faillissement zelf aangevraagd. Te Pas wil het er niet over hebben. „Mijn broer is in 1991 overleden en het faillissement was ook een ramp. Theunisse kreeg te maken met een heel moeilijke markt en heeft daarin niet weten te overleven." De neer gaande spiraal was niet om te bui gen. Zeventien medewerkers wer den ontslagen. ZIE VERDER PAGINA 3 Met 59 werklozen erbij is het de Zeeuwse gemeente met de grootste toename. Ook Goes, Schouwen- Duiveland en Reimerswaal zagen het aantal werkloze inwoners nog groeien (met respectievelijk 49. 27 en 17). In Tholen heeft het UWV 294 mannen en 276 vrouwen zonder werk geregistreerd. Maar de toena me was bij de vrouwen (+31) iets groter dan bij de mannen (+28). Het leeuwendeel van de groei komt voor rekening van de 45- plussers. Deze groep werklozen steeg van 241 naar 288 mensen. Die toename van 47 ligt voor tach tig procent in de categorie 50 tot 59 jaar. De leeftijdsgroep van 27 tot 45 jaar groeide met elf naar 194. Binnen deze groep nam het aantal werklo zen in de categorie 30 tot 35 jaar juist met elf af, zodat de toename ook hier in de oudere groep optrad. Bij de jongeren, de groep tot 27 jaar, steeg het aantal werklozen met maar één naar 88. In'die jong ste categorie raakten zes mannen méér zonder werk, maar het aantal vrouwen nam juist met vijf af. On der de 25 jaar daalde het aantal zonder baan met twaalf naar 57. Met name in de elementaire en la gere beroepen werden Tholenaren getroffen door het verlies van hun baan. Deze categorieën groeiden naar respectievelijk 143 (+27) en 203 (+23) werklozen. Er zijn 153 Tholenaren met een middelbaar be roep zonder baan. en 58 met een hoger beroep. Het aantal inwoners dat een jaar of korter werkloos is, bleef praktisch gelijk. Het nam met zes toe tot 339. Een flinke afname was er bij de groep die drie jaar of langer zonder werk zit. Deze daalde van 84 naar 69 inwoners. Tussen één en twee jaar zijn 119 Tholenaren zonder werk thuis, een groei van 49. En de groep die tussen twee en drie jaar thuis zit, nam toe van 24 naar 43 mensen. De Thoolse politiechef lichtte in de commissie het jaarwerkplan 2011 toe, samen met hoofd politie zaken Weidema van de Zeeuwse politie en hoofdofficier van justitie Munnichs. In het plan staat dat drugsoverlast met name wordt be streden in de woonomgeving en bij scholen. Op meldingen wordt ge reageerd met een gerichte inzet van politiemensen en een 'zero to lerance' aanpak. De aandacht gaat specifiek uit naar (jeugdige) dealers. „Het is een toenemend probleem", zei Jolanda Prins (PvdA) over de handel in drugs. Op vrijdag- en za terdagavond onder de brug (Schel- derijnweg) in Tholen wordt vol gens haar gedeald, en ze had gehoord dat het is voorgekomen dat aan de Zoekweg partydrugs zijn verhandeld uit de kofferbak van een auto. Zorg over drank- en drugsgebruik uitten ook Bert van Eenennaam (SGP) en Bram van de Sande (CU). En Gert-Jan Boude- ling (CDA) vroeg welke maatrege len de politie neemt tegen het openlijk handelen in drugs. Volgens politiechef Van den Hoek is het lastig, omdat de vermoedens niet zichtbaar zijn te maken. „Op hangplekken signaleert de politie niks. We vinden er geen spuiten, zakjes, en dergelijke." Maar het probleem (s er wel degelijk, was ook hij overtuigd. „De jongeren werker van de gemeente weet en hoort ook veel. Zij heeft erg goed zicht op de problemen, maar ook bij haar is het zoeken", aldus Van den Hoek. Die reageerde daarmee meteen op een opmerking van Van Eenennaam over een project op Flakkee waar de jongerenwerker op een motor de hangplekken af rijdt. Deze week Nella Kloet is jubilerende Vrouw van Nu uit Sint-Maartensdijk Jaap Hage wil met gospelconcert in Meulvliet kerkmuren laten wegvallen Wim Markusse wil met PVV zorgen dat jonge Zeeuwen niet wegtrekken EN VERDER... Tonnen in kas voor Tholenaren die eerste woning willen kopen Ten Anker wijst schurft de deur met grootschalige schoonmaak BETER ONVOLMAAKT EN ECHT, DAN GEMAAKT VOLMAAKT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Maartje van den Kerkhof, Wendy Steenpoorte, Kilian van der Lee, Joep Oomens en Maartjcs tweelingzus Sanne zwoe gen drie ochtenden lang op in totaal 290 opgaven. Terwijl zij dat doen, krijgen hun klasgenoten uit groep 7 ook een toets. „Groep 7 maakt een middentoets voor Cito. Die bestaat onder andere uit begrijpend lezen, rekenen en spelling", zegt juf Mariska den Engelsman. Zo zitten woensdagochtend 16 kinderen in het lokaal geconcentreerd op een opgavenvel te turen. Als ze net beginnen, hangen ze ver voorovergebogen met hun gezicht dicht bij het bureaublad. Iets verder gevorderd, richten de mcesten zich wat op. Op elk bureau ligt een gummetje op de hoek van de tafel. De opgaven, meerkeuzevragen, worden met potlood ingevuld op een antwoordvel. Er moeten bolletjes worden ingekleurd. Het is een serieuze zaak. Dat is te zien aan fronsende gezichten en handen tegen het voorhoofd. Sommigen hoiiden de achterkant van hun potlood tegen hun lippen, alsof dat helpt bij het nadenken. Zie verder pagina 2. Vijf kinderen uit groep 8 maken de Cito-toets, terwijl de rest van de klas een andere toets maakt. Op de voorgrond Maartje van den Kerkhof met achter haar Wendy Steenpoorte. Helemaal rechts zit Joep Oomens. Die is als eerste klaar. m

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1