Dick, Gerard en David eigenaren beste duiven bij Samenspel zes Verplaatsen sportvelden verrast Jaap Hage van CU Bijzondere Chemieloop in Zeeuws-Vlaanderen Geflatteerde nederlaag voor Smash Donderdag 3 februari 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Verbazing over het grote aantal roofvogels boven Tholen Met grote regelmaat kom je de namen tegen. Dick Vaders uit Oud-Vossemeer, Gerard van der Kamp uit Noordwelle en David Noom uit Tholen. Dat zijn de trotse eigenaren van duiven die het snelste vliegen van alle gevleugelde vrienden uit Schouwen-Dui- veland, Sint Philipsland en Tholen. In vakkringen Rayon 6, ook genoemd Samenspel 6, onderdeel van Zeeland '96 en aangeslo ten bij de Nederlandse Postduivenorganisatie NPO. Leuke hobby Provincie maakt mogelijk Wilt u een statenvergadering bijwonen? Nazorginspecteur op stap De OV-ambassadeur reist graag met u mee! Provincie Zeeland Vlotte babbel 15 Talent Plan voor Tholen en Sint Philipsland De gemeenteraad was volgens Jaap Hage (CU) niet op de hoogte van het plan om de sportvelden bij Tholen niet naar de Postweg te verplaatsen en van het verplaatsen van de sportvelden in Sint- Philipsland voor de uitbreiding van de begraafplaats. Volgens wethouder Peter Hoek was de raad wel op de hoogte. Koninklijke weg De start van de voorjaarscompetitie, terug in de hoofdklasse, is niet goed verlopen voor het eerste team van Smash '76. De Sint- Annalandse tafeltennisploeg verloor zaterdag thuis met 2-8 van JCV uit Vught, op papier een gelijkwaardige tegenstander. Jeugd Zaterdag stonden ze in gemeenschapshuis de Wellevaete in Sint-Annaland op het erepodium. Vaders hoven aan op nummer 1een stukje lager Van der Kamp op num mer 2 en op nummer 3 Noom. Zij moch ten de mooiste bekers en de bloemen in ontvangst nemen uit handen van Jcancttc Witte uit Spui bij Axel. Ze is secretaresse van de afdeling Zeeland en bezegelde de overwinning van het trio met kus. Die lol beleefde duivenmelker Jan Capel- le uit Oud-Vossemeer in de jaren 2000, 2001 en 2003. Daar*& ging het minder met de prestaties van zijn dieren. Hoe het komt? Hij had er zaterdag geen antwoord op. Uiteraard is hij trots op de prestaties die hij leverde. Zes maal een eerste plaats binnen de vereniging. De postduivenver eniging De Zwaluw in zijn woonplaats. Omstreeks 1983 is hij met duiven begon nen. Zoon Adrie is eveneens besmet met het duivenvirus en samen hebben ze nu ongeveer 120 dieren te voeden en te trai nen. „Maar", zegt senior, „er kan altijd wat opdoen. Iets dat je niet ziet. Je kunt niet alles ontdekken en verklaren." Een erg teleurgestelde indruk maakte Ca- pelle zaterdag niet. Breed lachend zat hij met echtgenote, zoon en kleinzoon aan de tafel te genieten van onder meer de pres taties van zijn zoon die een prijs won voor de beste duiven in, zoals hij het noemt, het dagfond en het midfond jong. Heel de dag is Jan, net als alle melkers bij de prijsuitreiking, met zijn duiven bezig. „Want ik probeer terug te komen op het hoogste niveau." Zijn echtgenote is even eens betrokken bij de duivenclub. Ze zoekt sponsors en verkoopt loten. Capelle zelf maakt zich daarnaast verdienstelijk door 'met een maat' kapotte aluminium korven te repareren. Korven die gebruikt worden voor het duiventransport. „Voor die karweitjes is weinig animo. Ook niet bij de jeugd", constateert hij. Daarom zag hij zaterdag met genoegen zes jonge mensen tussen negen en vijftien jaar in de zaal zitten. "Dat is jeugd uil Sint Philipsland. Die zijn pas begonnen en zijn lid van De Vredesduif." Capelle juicht de komst van jonge leden van harte toe. „Helaas is het soms maar tijdelijk. Dan kopen ze een brommer, krijgen ver kering en moeten ze huiswerk voor school maken. Dan blijft er niet veel tijd over voor de duivensport." Rick (9) en Jordi (14) Vcrmeij uit Sint Philipsland denken dat dat wel meevalt. „Het is een leuke hobby. Mijn oom en mijn opa doen het ook", verklaart Jordi de animo. De gebroeders verzorgen een klei ne dertig duiven en de eerste beker voor een eerste plaats staal al op de kast. „Elke dag voeren en de hokken schoon maken. Dan de duiven zo lang mogelijk laten vliegen om ze in conditie te krij gen." En conditie hebben de duiven van De winnaars 1 Dick Vaders uit Oud-Vossemeer, 2 Gerard van der Kamp uit Noordwelle en 3 David Noom uit Tholen. Secretaresse Jeanette Witte van e afdeling Zeeland (met duif) reikte de prijzen uit. de Vermeijs, want ze gaven al eens een aantal duiven mee die vanuit Frankrijk naar huis moesten vliegen. „Vorig jaar zijn we er drie kwijtgeraakt tijdens zo'n vlucht", meldt Jordi de consequenties. Intussen heeft Peter Provoost, voorzitter van Zeeland '96, zijn toespraak op het spreekgestoelte gelegd. Hij herinnert de JIL _L -L _L _L -L -L -L BSfcS-- Mt**- Wtoe Provinciewerk Informatierubriek van de Provincie. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl OJ O r Zonder chemie geen hardloopschoenen. Chemie en Zeeuws-Vlaanderen hebben een bijzondere band. Chemieconcern Dow is er al jaren gevestigd en opent het fabrieksterrein voor een uniek hardloopevenement. Op zaterdag 10 september organiseren de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie (VNCI) en de landelijke campagne Chemie is over al de Chemieloop over het terrein van Dow. Bijzonder, want dit terrein is normaal gesproken uit veilig heidsoverwegingen afgesloten. De inschrijving hiervoor startte dinsdag 1 februari. Chip 'We hebben voor Dow en Zeeuws-Vlaanderen gekozen gezien de bijzondere ligging van het bedrijf en de nabij heid van een natuurlijke omgeving', aldus Irene van Luijken, hoofd Communicatie van de VNCI. 'Doel van de loop is de deelnemers en toeschouwers op een sportieve wijze in contact te brengen met chemie en de tal loze alledaagse producten die ermee worden gefabriceerd. Denk bijvoorbeeld aan iPods, stoelen, geneesmid delen en auto's. Ook bij éen populaire vrijetijdsbesteding als hardlopen speelt chemie een belangrijke rol: de chip die de exacte finishtijd vaststelt, de loopschoenen en de energydrink, om er een paar te noemen.' Wereld achter de fabriek 'De Chemieloop is voor ons een unieke kans om het bewustzijn te vergroten dat je onze chemie overal in terug vindt. Tegelijkertijd biedt het vele sportievelingen natuurlijk een bijzonder decor,' vertelt Drea Berghorst. hoofd Communicatie Dow Benelux. 'Die combinatie werpt misschien een ander licht op de wereld die achter onze achttien fabrieken schuilgaat. Om daar nu interesse en belangstelling voor te vragen past extra goed, omdat 2011 het Internationale Jaar van de Chemie is.' Ook als bedrijf Deelnemers kunnen kiezen uit drie afstanden. Voor ieder wat wils: een 'Kidsrun' van twee kilometer, een loop van tien kilometer of een halve marathon van 21 kilometer. Van Luijken: 'Medewerkers van bedrijven kunnen zich trouwens ook als team inschrijven voor de Businessloop. Zij kunnen meedoen aan de tien kilometer of de halve marathon. Het startpunt van de afstanderr ligt bij Dow, alleen de Kidsrun start in het centrum.van Terneuzen.' Meer informatie Heeft u interesse? Schrijf u dan snel in. Nadere informatie vindt u op www.chemieloop.nl. Het bureau van de Chemieloop is van maandag tot en met donderdag telefonisch bereikbaar van 10.00 - 16.00 uur via telefoon 071- 52 35 458. Per e-mail kunt u reageren via info0chemietoop.nl. De Provincie maakt dit evenement mede mogelijk door middel van een subsidie.van drieduizend euro. Maandelijks nemen de leden van Provinciale Staten besluiten over onderwerpen die relevant zijn voor de inwoners van Zeeland. Belangstellenden kunnen een Statenvergadering vanaf de publieke tribune bijwonen. Een aanmelding vooraf is niet nodig. De vergaderingen zijn ook te volgen via internet www.zeeland.nl en Omroep Zeeland televisie. Vergaderdata De vergaderingen van Provinciale Staten vinden plaats in de Statenzaat, Abdijplein 10 in Middelburg. In 2011 vergaderen Provinciale Staten op vrijdag 4 februari, 10 maart, 15 april, 23 mei, 24 juni, 8 juli, 30 september. 11 november en 16 december. De vergad'eringen beginnen om 09.30 uur. Uitleg vooraf Het is mogelijk om voorafgaande aan de vergadering uitleg te krijgen over de gang van zaken. De contactper soon hiervoor is communicatieadviseur Liesbeth Hermsen van de Statengriffie. Telefoonnummer: 0118-63 18 86. e-mail: em.hermsen-vd_hoff0zeeland.nl Woont u op een perceel waar in het verleden een bodemsanering plaatsvond en waar een restverontreiniging achterbleef? Dan kan de inspecteur voor Nazorg bij Bodemsanering van de Provincie bij u aanbellen. Deze maand legt de inspecteur de eer ste bezoeken af om op locatie te kijken of er op een veilige manier met de achtergebleven restverontreiniging wordt omge gaan. Bodemsanering In Nederland halen we bodemverontreinigingen sinds 1987 zoveel mogelijk weg. Soms is dat niet mogelijk. In die gevallen zijn er maatregelen getroffen, bijvoorbeeld door achtergebleven restverontreinigingen te isoleren, zodat er geen risico's zijn voor mens, dier en ecosysteem. Als de nieuwe eigenaar bijvoorliee.l4..eari. vijyer,. in,zqn.tuin wil aanleggen, moet hij wel weten of dat ook mag. Waarom nazorg bij bodemsanering? In de provincie Zeeland zijn ongeveer driehonderd van dergelijke locaties. Voor deze locaties gaf Provincie Zeeland beschikkingen af. De eigenaar van zo'n perceel is verantwoordelijk voor het naleven van de voorschriften uit de beschikking. Bij verkoop van een perceel krijgt de nieuwe eigenaar veelal deze verantwoorde lijkheid. Daarom is het van belang dat een nieuwe eigenaar uit zoekt of er zogenaamde bodeminformatie beschikbaar is over het perceel dat hij koopt. Het Kadaster of een tussenpersoon, zoals een makelaar of notaris, spelen daarin een belangrijke rol. Voör meer informatie over nazorg bij bodemsanering kijkt u op: www.zeeland.nl/verkort/handhaving. U kunt ook de folder 'Nazorg bij bodemsanering, hoeft geen probleem te zijn' aanvragen bij de medewerkers van het provinciaal informatiecentrum via telefoon 0118-63 14 00 of downloaden via: http://loket.zeeland.nl/informatiecentrum/publicaties/folders/ bodemsanering. Vanaf nu staan OV-ambassadeurs klaar om 55-plussers op weg te helpen in het openbaar vervoer. Veel ouderen ervaren een drempel om in de bus, trein of Fast Ferry te stappen, omdat ze het te ingewik keld vinden. Meneer Hollestelle uit Middelburg is OV-ambassadeur. Hij vindt het belangrijk dat iedereen drempelloos gebruik kan maken van het open baar vervoer. 'Ik kan niet wachten om mensen te laten zien en laten ervaren hoe gemakkelijk het is om te reizen met het Zeeuwse openbaar vervoer. Het is vooral de angst die mensen van rond de zeventig ervaren die de drempel zo hoog maakt om in de bus te stappen. Vanuit mijn vroegere ervaring als buschauffeur merkte ik dit al. Chauffeurs hebben vaak niet genoeg tijd en geduld om alles voor de zoveelste keer duide lijk uit te leggen. Wij zijn door de Provincie zo opgeleid dat we duidelijk in stappen uit kunnen leggen hoe het allemaal werkt. En als het nodig is. reizen we zelfs mee. Maak dus eens een Proefreis, want reizen met het openbaar vervoer is hartstikke leuk en gemakkelijk.' Meld u aan voor een Proefreis Meld u aan voor een Proefreis en geniet van extra begeleiding tijdens uw reis met het openbaar vervoer. Zo raakt u op een persoonlijke en rus tige manier vertrouwd met het Zeeuwse openbaar vervoer: De inzet van een OV-ambassadeur kost u niets. U betaalt alleen uw eigen vervoers bewijs. Aanmelden kan via het telefoonnummer 076-513 66 66 of via info0ovambassadeurs.nl. Kijk voor meer informatie op: www.degoedekantop.nl/info en klik vervolgens op OV-ambassadeurs. Zie ook ps.zeeland.nl Meneer Hollestelle Ihnksl legt graag uit hoe bijvoorbeeld de ov-chipkaart werkt Colofon Redactie: afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland. Opmaak: Prepress Provincie Zeeland. Fotografie: Anda van Riet |OV-ambassadeursl. Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Geïnteresseerd in verschenen nola's of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met de mensen van het informatiecen trum. Via de e-mail infocentrum@zeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 14 00. Of schrijf naar Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis. Abdij 6, 4331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk is een speciale editie en verschijnt 16 februari 2011. circa 150 belangstellenden er aan dat het de 12e keer is dat de prijsuitreiking wordl georganiseerd. Een prijsuitreiking mei een forum met duivendeskundige Gert Jan Bcute voor de mannen en een knutsel- clinic voor de dames. Organisator Jan- Jaap Bolier: „Je moet voor de dames ook iets doen, anders komen ze niet meer mee. En als de dames niet meekomen, blijven er ook mannen weg." Provoost complimenteert de verantwoordelijken met het succes en feliciteert bijvoorbaai de kampioenen van Samenspel 6. Een speciaal woordje voor Kees Bolier, de vader van organisator Jan-Jaap. „Hij is elke vlucht op zijn post. Er vertrekt geen konvooi met duiven uit Sint-Annaland zonder zijn toestemming en nauwgezette controle." Vervolgens beklimt Kees van den Berge uit Tholen het spreekgestoelte. Kees is dagvoorzitter en blijkt te beschikken over een vlotte babbel. Uit zijn verhaal blijkt dat de sociale contacten binnen het Sa menspel goed zijn. Hij wijst op een van de kampioenen. „Een groot kampioen. Zeker als je weet wat er thuis speelt. Veel sterkte." Dan verdwijnt Kees Bolier met Jeanette Witte achter de coulissen. „Nu zie je eens een andere kant van Kees", grapt de spea ker. Met de arm om hem heen komt Jea nette uiteindelijk met Kees tevoorschijn en overhandigt ze een trofee aan een van de winnaars. Die moet om de een of ande re reden het kleinood gelijk weer terugge ven. „Wc bezuinigen op de bekers", klinkt het vanachter de katheder. In rap tempo worden winnaars en bijna winnaars aan het publick voorgesteld. Pu bliek dat elkaar van haver tot gort lijkt te kennen, want ze zitten niet voor niets voor een twaalfde keer bij een prijsuitrei king. Zo klinken er veel bekende namen en vaktermen door de zaal. Er is verschil tussen een hokkampioen en een duifkam- piocn. En een midfond hokkampioen. Of een dagfond hokkampioen. En wat de na men betreft hoor je regelmatig Noom, Va ders, Bolier en Hoek door de ruimte schallen. Ook Capelle wordt afgeroepen. Een tweede plaats in de categorie dagfond duifkampioen, noteren we in de snelheid van de aankondigingen. Jeanette Witte heeft het er druk mee. Ze reikt bekers uit en kust sommige winnaars wel drie keer. Zoals Adrie die volgens Van den Berge er een ouderwetse manier t van kussen op na houdt. „Hij is niet al leen goed in de duivensport. Hij kan meer", weet de dagvoorzitter. Vanuit de zaal is die techniek niet goed waar te nemen, maar gelachen wordt er wel. Witte vindt het allemaal prachtig. Met haar man Rinus is ze van Spui naar Sint- Annaland gereden. Wat haar opvalt, is het grote aantal roofvogels dat ze zag. Val ken, buizerds en kiekendieven. Niet be paald de meest duifvriendelijke dieren. Volgens Provoost valt het allemaal wel mee. „Er zijn er op Tholen niet meer dan in andere soortgelijke gebieden in Neder land." Volgens ecoloog ing. Gerard van den Heuvel uit Sint Annaland betekent de aanwezigheid van de roofvogels dat er voldoende gezond eten in het gebied is. „Er is een periode geweest dat er in de landbouw veel met een bepaald soort be strijdingsmiddel werd gewerkt. Toen ver minderde het aantal roofvogels aanzien lijk." Witte zelf vliegt met 85 duiven in rayon/ Samenspel 2 en verwacht dit jaar flink in de prijzen te vallen. De prijsuitreiking van Samenspel 6 bete kende zaterdag meer dan het uitreiken van bekers en bloemen. Naast een over daad aan eten en drinken en de knutselen de dames, lag de zaal in een deuk door het komisch talent van een 'duivenmelker'. Meer serieus van aard was de bijdrage van duivengoeroe Gert Jan Beute uit Wil- helminaoord met vragen en antwoorden op specifieke duivcnproblemen en stak hij een verhaal af over de Duivensport 2010. De veiling van bonnen, waarop uiteinde lijk een duif kan worden afgehaald bij de 25 bonncnaanbicders, bracht 2145 euro op. Jan-Jaap Bolier: „Dat geld gebruiken we voor het organiseren van onze jaarlijk se dag van de prijsuitreiking. De deelne mers betalen slechts een kleine vergoe ding voor de gemaakte kosten. Het merendeel moet van zo'n veiling komen." Hage vond in ieder geval de 'timing' om het naar buiten te brengen ongeluk kig. Ook al omdat de gemeenteraad zich nog steeds oriënteert op het masterplan Tho len. Maar Hoek wilde daar niets van we ten. „Dat de raad zich oriënteert neemt niet weg dat b. en w. rond een klein on derdeel een heroverweging maakt en een separaat besluit neemt. Daar komt een voorstel van naar de raad. Voor Sint Philipsland is geen standpunt ingenomen, lichtte hij toe. Wel is er een onderzoek gaande. En niet alleen over de sportvelden. „Met clubs is overlegd. Er komt een startnotitie van." Volgens de wethouder wordt er enkel nog maar op plannen gebroed en is er niets be sloten. Volgens Hage zou het de wethouder sieren als een en ander in de commissie ruimte was ingebracht. Hoek benadrukte dat de gemeenteraad nog anders kan be slissen. „Wc bewandelen de koninklijke weg door eerst met een voorstel te komen. We zitten niet zover uit elkaar." JCV was evenals Smash kampioen ge worden in de eerste klasse en ook in on derlinge wedstrijden ging het vaak gelijk op. Veel wedstrijden werden in vijf games gespeeld waarbij Anne' van Dijke en Harm Westdorp telkens aan het kortste eind trokken. Uitblinker bij Smash was Merijn v.d. Klooster die wel twee partijen won en de uiteindelijke uitslag op 2-8 bracht. Als Peter Hendrikx de vorm. die hij uit bij Middelburg etaleerde, dit seizoen kan volhouden hoeft het tweede scniorentcam zich geen zorgen te maken. Hij won al zijn wedstrijden en had een belangrijk deel in de winst bij het dubbelspel. Peter Bazen liet één steek vallen en Kees van Poortvliet liet het bij één keer winst. Al met al een fraaie 3-7 overwinning. Het derde seniorenteam voelt zich beter thuis in de vierde klasse dan in de derde klasse waar het vorig seizoen geen vuist kon maken. De broers Matthijs en Marnix v.d. Graaf hadden weinig medelijden met hun tegenstanders uit Breda en pakten sa men zes van de zeven punten voor hun team. Jacob Elenbaas deed met één winstpartij ook nog een duit in het zakje. Het vierde seniorcteam speelt dit seizoen een treetje hoger en mocht het in de vijfde klasse gaan proberen tegen TCO in Os- sendrechtZe speelden in het verleden al vaker in deze klasse en hebben wat dat betreft genoeg ervaring. Van Leen Guil- jam mocht verwacht worden de dames Anky Vroegop en Ellen Hage aan een rui me overwinning te helpen. Spijtig genoeg slaagde hij hier niet in. Hij kwam niet verder dan één overwinning in het enkel spel en zijn deel in dc winst van de dub- belpartij. Dus moesten de dames het zelf maar opknappen en dat deden ze met ie der twee overwinningen. De winst was met 4-6 in ieder geval binnen. Het vijfde scniorentcam maakte zijn de buut in de zesde klasse bij de Pinpongers. Behoud hierin zal de belangrijkste doel stelling worden voor Jochem v.d. Kloos ter, Jan Willem van Vossen en Eldert Bes- seling. De eerste wedstrijd ging met 7-3 verloren waarbij Jochem (2) en Jan Wil lem 1voor dc punten zorgden. Het lukte het eerste jeugdteam niet met een volledig team achter de tafel te ko men in Yerseke. Het werd zodoende voor Job Moerland en Bennie van Poortvliet een lastige klus. Job lukte het twee keer zijn tegenstander de baas te zijn en Ben nie pakte één winstpartij mee. Het tweede jeugdteam had aan de spelers van Breda een hele kluif. Gelukkig liet Joost zien waarom hij vorige week eerste was geworden in een toernooi met spelers uit zijn klasse. Hij pakte drie punten voor zijn team en won samen met Christel Vroegop het dubbelspel. Christel won nog één partij en hiermee eindigde het in 5-5. Van het derde jeugdteam met de spelers Sander Zwagcmaker, Jelmar Elenbaas, Fernando Ketting en Martijn Keur kan gezien het getoonde spel thuis tegen Scal- dina nog veel worden verwacht. Martijn Keur moest één keer de meerdere erken nen in zijn tegenstander, anders was het 10-0 geworden. lYogramma zaterdag: Herwaarden-Smash ISmash 2-ODT; Brcda-Smash 3 (4/2); Smash 4-Middelburg; Smash 5-Vice Ver sa '51. Jeugd: Smash 1-Middelburg; Vice Versa '51-Smash 2; Middelburg-Smash 3.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 15