Natuurvereniging wil geen boeman spelen 'Het is écht onze winkel en we benutten iedere meter in de loods' muziek maken zonder kerkmuren Gospelconcert in vol Meulvliet is Zestien nieuwe windmolens bij de Kreekraksluizen Kringloopwinkel maakt nieuwe start aan de Postweg De Oosterscheldestappers pakt uit met eerste wandelmarathon Extra aandacht vrijwilligers Anne Hage krijgt 500 euro uit collecte mee naar Belo Horizonte tJonderdag 3 februari 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Innemen standpunt niet altijd makkelijk Thoolse club opent jaar met wintertocht Natuurgebieden Park van Delta aan einde van de Oesterdam ^Koopman: verzeker stagiaires collectief Met man en macht is er de afgelopen weken gewerkt in het nieuwe onderkomen van de kringloopwinkel in Tho len. Zaterdag begint de verkoop op het nieuwe adres, een loods achter de Cl000 aan de Postweg. „Het deed eerst wel een beetje pijn om na bijna vier jaar weg te gaan uit het Timpa-gebouw aan de Wattstraat. Maar dit wordt echt ónze winkel", zegt Colinda de Heer. Spontane club Rehobothkerk Sanering tuin van Raedthuys akkoord De collecte afgelopen zaterdag in gemeenschapshuis Meulvliet in Tholen onder bezoekers van het gospelcon cert, heeft 600 euro opgebracht. Vijftig daarvan gaan naar het inloophuis van de familie Oerlemans in Tholen, voor nog eens vijftig euro wordt nog een bestemming gezocht. De rest gaat mee met Anne Hage naar Brazilië die met dat geld in Belo Horizonte als afstudeerproject voorlich ting gaat geven aan straatkinderen en tienermoeders. Dixieland Ritme De plaatsing van windturbines bij Stavenisse is voor de Natuurvereni ging Tholen niet langer een heet hangijzer. Als voorzitter van de plano logiewerkgroep van de vereniging zei Henk Vinkeles Melchers verdere ontwikkelingen rustig af te wachten. ■Wel plaatste hij vraagtekens bij de 'destijds gehouden enquête onder de -bóvolking van Stavenisse. „De uit spraken van destijds hebben de schijn gekregen van een laag seri- reusheidsgehalte." Vinkeles Mel chers was teleurgesteld over de gang van zaken. „Men is tegen plaatsing van windturbines in het open land schap, maar laat het net zo makke lijk gebeuren dat ze geplaatst wor den. Dat is voor ons een reden om nu kalm en rustig tc blijven." Wel blijft de planologiewerkgroep -de vinger aan de pols houden als het gaat om toegankelijkheid van zeedij ken. Voorzichtigheid bij het open stellen van nieuwe dijkvakken is volgens Vinkeles Melchers geboden. ',;De natuur is kwetsbaar en gevoelig _\oor kleine verstoringen." Vanuit de zaal drong George Koenders aan om &lè natuurvereniging niet al te streng in dc leer te zijn. „Een open oog voor het gebruik van de natuur door <le mens is nodig." Vinkeles Mel chers zei het daar mee eens te zijn. „We moeten ons niet blind staren op natuurbescherming. Wc willen ons zelf niet opwerpen als de boeman." Het werk van de planologiewerk groep is volgens Vinkeles Melchers per definitie lastig. „Het innemen van standpunten en het kenbaar ma ken van wat de Natuurvereniging Tholen op te merken heeft, is niet al tijd makkelijk. Binnen het bestuur wordt er vaak over gesproken. Ener zijds is hel moeilijk om je standpunt te bepalen. Nog moeilijker wordt het om te bepalen op welke wijze een standpunt moet worden uitgedragen. Niet zelden bestaat bij velen van on ze leden dc neiging om je er maar niet aan te branden en je er verre van te houden. Ook al weten wij dat het de statutair vastgestelde, en dus ver plichte taak van onze vereniging is, om ons te weer te stellen tegen nade lige maatschappelijke ontwikkelin gen op het gebied van natuur, na tuurbescherming, natuurbehoud, landschap en milieu; het ligt niet in ieders aard om zo openlijk en pu bliekelijk een standpunt te willen uitdragen." Wandelsportclub De Oosterscheldestappers uit Sint-Maartensdijk heeft na het succes van het eerste jaar na de oprichting de smaak te pakken en organiseert dit jaar voor het eerst een Oosterschelde wan delmarathon met afstanden van een hele marathon (42,195 km), een .halve (21,1 km) en 10,5 km. Die wordt op woensdag 29 juni gehouden. In die week wordt ook de avondvierdaagse van het Evenementencomité Smalstad (ECS) gehouden, van maandag 27 tot en met donderdag 30 juni. Volgens de organisatie goed te combineren voor deelnemers met de marathon. Maar de club start het wandeljaar met een wintertocht met vijf afstanden op zaterdag 26 februari. Wandelaars kunnen bij de winter tocht kiezen voor 5, 10, 15, 20 of 30 kilometer van en naar (het nieuwe) gemeenschapscentrum Haestinge aan de Sportlaan in Sint-Maartens dijk. De club haalt met de tocht geld op voor het goede doel, de Cystic Fibrosis stichting die onderzoek laat doen naar taaislijmziekte. Het eerste wandeljaar heeft De Oos terscheldestappers een drietal toch- ren gehouden en kreeg daarbij 896 tevreden wandelaars aan de start. Dè club wil dit jaar voortbouwen op dat succes. Vorig jaar kon er met de wintertocht een donatie van 448,00 aan de Cystic Fibrosis stichting worden gegeven. Ook bij deze edi tie wordt een deel van het inschrijf geld en sponsorinkomsten afgestaan voor wetenschappelijk onderzoek naar cystic fibrosis ofwel taaislijm ziekte. Ook worden knuffelapen iivgrkocht voor extra ondersteuning. Pc foyer van Haestinge is vanaf acht uur 's morgens open voor in schrijving en eventueel een kop kof fie of thee als versterkertje vooraf. Er kan geparkeerd worden op het bedrijfsterrein van Weggemans B.V. aan de Sportlaan en in de directe ,pmgeving van Haestinge. De bus halte aan de Provincialeweg is op drie minuten loopafstand van Haes tinge. Vanaf half negen vertrekken de eer ste wandelaars, meestal deelnemers aan de langere afstanden. Voor de vijf kilometer kan er tot twee uur 's middags worden vertrokken. Alle routes worden met blauwe pij len aangegeven en aan de start wordt een routebeschrijving ver strekt. Er wordt gewandeld over grotendeels verharde wegen en pa den, maar ook over paden in de na tuurgebieden. De routes zijn tevens geschikt voor Nordic Walkers. Onderweg worden onder andere broodjes, drankjes en soep ver strekt. Rust- en controleplaatsen zijn om de 7 tot 9 kilometer aan te treffen. Deze verzorgingsposten zijn gelegen in Poortvliet (café 't Cen trum) en Schcrpcnisse (Holland Huis) en onderweg een wagenrust (Schelphoekseweg) en in Sint- Maartensdijk (Scaldis Naturalis) al le met een traktatie of een warm drankje. Gediplomeerde EHBO'ers zijn op alle routes aanwezig en ver keersregelaars zorgen ervoor dat veilig de weg wordt overgestoken. De organisatie wordt gehouden on der auspiciën van de Nederlandse wandelorganisatie KNBLO. Meer informatie bij Piet Groffen 0166-664095 (na 16 uur) of www.oosterscheldestappers.nl.Om drukte bij de start enigszins te be perken is voorinschrijving via de website mogelijk en ligt de start kaart gereed bij de voorinschrijfla- fel samen met een gratis kopje kof fie of thee. Delta nv gaat aan de Kreekkraksluis zestien nieuwe windmolens bou wen. Daarvoor worden er 26 afgebroken. Gedeputeerde staten zijn be reid onder voorwaarden een vergunning te verlenen. De zestien nieuwe maken deel uit van een windmolenpark Kreekraksluis dat uit 18 turbi nes bestaat. Voor twee nieuw te bouwen windturbines is vergunning aangevraagd voor YVindpark Kreekrak bv. Het totale project omvat 31 windmolens. Elf daarvan staan ver landinwaarts en hebben geen effect op de aangren zende natuurgebieden (Natura 2(XX)). In de nabije toekomst is uitbreiding nog mogelijk en kunnen er in totaal 38 windmolens gaan draaien. Het geluid zal er nauwelijks door toenemen. Het Delta lurbinepark maakt deel uit van dc beschermde natuurgebieden Oosterschelde en Markiezaat. De natuurbelangen komen volgens g.s. niet in gevaar. Een van de voorwaar den is dat de turbines niet hoger worden (tiphoogte) dan 137 meter. Gekeken is wat de gevolgen voor vogels zijn. De slikken aan de Oes- Iterdam liggen dichtbij het park. Er «kan volgens g.s. enige verstoring jzijn voor vogels die er voedsel zoe- *ken. Maar gezien hel grote opper vlakte aan platen zal de verstoring Sterkt zijn, verwacht de provincie, f talud van de Oesterdam wordt uruikt als vluchtplaats bij hoog j*. water. Vogels kunnen binnen een af stand van 300 meter verstoord wor den. De turbines staan op 200 meter. Dc vogels zijn er aan gewend ge raakt. Tijdens de bouw moeten alle mate rialen en afval zo worden opgeslagen dan ze niet kunnen verwaaien of weg kunnen spoelen, noch op een andere manier in het natuurgebied terecht kunnen komen. Stoffen die het water of de bodem kunnen verontreinigen, moeten meteen worden opgeruimd. Een radio aanzetten is uit den boze, er mag geen geluidsapparatuur wor den gebruikt, anders dan strikt nood zakelijk voor de communicatie al' veiligheid. En tijdens hel werk moet de vergunning aanwezig zijn. Delta moet bovendien twee weken voor het werk begint, melden wanneer ze starten. De vergunning geldt tot eind december 2013. Voor dc exploitatie is de vergunning voor onbepaalde tijd geldig. SGP wil dat de gemeente scho rren die een maatschappelijke sta- iocn, verzekert voor ongevallen Schade. Leerlingen van het voort ri onderwijs zijn verplicht om voorbeeld mee tc draaien in een -zorginstelling. Onbetaald. Chris Koopman wees er onlangs in de commissie samenleving op dat de gemeente Bergen op Zoom, de scholieren onder brengt in een col lectieve verzekering en vroeg of de ze regeling ook in de gemeente Tholen kan worden toegepast. De vrijwilligers hebben met veel plezier de nieuwe kringloopwinkel ingericht. Een flinke groep vrijwilligers - woensdag zijn er dertien bezig - steekt sinds eind december de han den uil de mouwen om de verkoop van gebruikte spullen op een nieuwe plek in Tholen mogelijk te maken. De Timpa, waar de kringloopwinkel in januari 2007 begon op initiatief van Marga van der Dussen en Colin da de Heer, gaat binnenkort tegen de vlakte. Ze moet plaats maken voor supermarkten en appartementen in de nieuwe wijk Vestetuin. De kring loopwinkel verhuist naar de andere kant van Tholen. Rechts achter de ClOOO-supermarkt aan de Postweg wordt een loods gehuurd van trans portbedrijf Van Dorst. „We gaan naar minder vierkante meters. Daar om werken we met stellingen in plaats van tafels. Gaan wc dc hoogte in. Want we willen iedere meter be nutten", vertelt Marga van der Dus sen. De mensen die op woensdag een handje toesteken om spullen te sor teren en te prijzen, zijn nu druk doende om alles een plekje te geven. Er is een meubelhoek gemaakt, een hoek met nostalgische spulletjes, rekken met schoeisel en met speel goed, en nog veel meer. Vier volle opleggers met spullen zijn van de Wattstraat naar de Postweg overge bracht; op het oude adres eerst inge pakt en in de nieuwe ruimte weer uitgepakt. Tevoren moest het onderkomen eerst goed schoon worden gemaakt. En dat was nodig. „Mijn grijze baard zag weer gewoon zwart als ik een dag bezig was geweest", lacht een van de vrijwilligers. De loods was jarenlang voor opslag gebruikt en dat was te zien. Er is vloerbedekking gelegd, en ook is de verlichting aan gepast. Marga: „De TL-balken mochten we meenemen uit de Tim- pa. Er zijn leidingen verlegd zodat we de verlichting in gedeelten kun nen gebruiken. Dat bespaart kos ten." In een van de ruimtes boven is een keukenblok geplaatst. „En er komt nog een behangetje op. hoor", zegt een van de dames. In de kamer ernaast krijgen de boeken een plek je. En dan is er nog een ruimte waar in te zijner tijd waarschijnlijk twee dehands kleding aangeboden gaat worden. Goederen voor de verkoop zijn weer welkom. Maar bij de inname wordt kritisch gekeken. „Zeker nu we min der aiimte hebben, moet dat wel." Enkele vrijwilligers beoordelen wat er wordt aangeboden. Verder is een kar aangeschaft om spullen bij men sen op te halen. Marga: „De spullen zullen regelmatig op een andere ma nier neergezet worden, zodat bezoe kers steeds iets anders zien. We heb ben enkele mensen die daar goed in zijn." De kringloopwinkel trekt pu bliek van ver buiten Tholen. „Van Flakkee, Schouwen en Zuid-Beve land. Maar ook uit Brabant weten ze ons te vinden." Het zo samen wer ken aan het inrichten van de nieuwe verkoopruimte is iedereen prima be vallen. „Het is een leuke, spontane club mensen. En je hebt eens op een andere manier contact met elkaar." Als er iemand jarig is geweest, wordt er op taart getrakteerd. De opbrengst van de kringloopwin kel gaat naar de Rehobothkerk van dc Gereformeerde Gemeente. Die besteedt het geld aan uiteenlopende goede doelen. Zaterdag van half tien tot half vier zijn dc kopers weer welkom. En ver volgens weer elke laatste zaterdag en tweede woensdag van de maand. De loods is bereikbaar via het terrein rechts van de supermarkt. Parkeer ruimte wordt aangegeven. Een wens hebben de initiatiefneemsters van dc Thoolse kringloopwinkel nog wel. „We zouden vaker open willen zijn", zegt Magda. De gemeente, die de vergunning verstrekt, staat er vol gens Colinda niet onwelwillend te genover. Gedeputeerde staten hebben inge stemd met het evaluatieverslag over de sanering van verontreinig de grond in de tuin van hotel-res taurant Het Raedthuys in Sint- Maartensdijk. De tuin achter het voormalige gemeentehuis bleek matig tot sterk vervuild te zijn met lood. Dat bleek uit onderzoek toen de vorige uitbater Richard Grevinga (inmiddels failliet) de tuin wilde bestraten om het als terras te gaan gebruiken. In de tuin staan vier 'monumentale bomen', waaronder een plataan. Er moest een aangepast plan voor worden gemaakt. Het terrein werd eerst geëgaliseerd. Toen is er een afdcklaag met zand (van 5 tot 20 centimeter) op aangebracht. Daar bovenop een isolatielaag met een oppervlakte van 471 m2. De laag bestaat uit verschillende materia len. Delen van de binnenplaats zijn afgedekt met klinkers, andere de len met split en vlonders. Deze constructie was nodig om de bo men in stand te kunnen houden. Er is geen grond weggehaald. Aan alle voorwaarden is volgens g.s. voldaan. Bij normaal gebruik van het terrein zijn er geen beper kingen. Wel moet de eigenaar van het pand, Nieuwenhuis Planont wikkeling in Rijssen die het pand van de gemeente kocht, de isola tielaag onderhouden en zonodig herstellen of vervangen. Daarvoor is een plan opgesteld. Een afschrift van het besluit gaat naar de dienst van het kadaster. Tegen het besluit kunnen belanghebbenden nog in beroep gaan. In het Europese jaar van het vrijwil ligerswerk zou de gemeente wel eens wat extra's kunnen doen. Dat vindt Chris Koopman van de SGP. Hij vroeg er onlangs in de commis sie samenleving aandacht voor. „Meer dan ooit is de vrijwillige in zet van mensen bij maatschappelij ke initiatieven en activiteiten nodig. Vrijwilligers zijn de smeerolie van de samenleving. Op Tholen hebben wij er meer dan 3000. Wat kan of wat wil de gemeente in dit bijzon dere jaar ondernemen voor deze ve le vrijwilligers?" Wie afgelopen zaterdag de kranten open sloeg zal waarschijnlijk met gekrulde tenen de toenemende ellen de in de wereld tot zich hebben ge nomen. Chaos in Egypte. Terroristi sche aanslagen. Een vrouw met een Nederlands paspoort die in Iran wordt opgehangen. Moord in Am- stgrtjftm. Rellen door allochtone jeugd in Ede. En juist dan is het een verademing als je met bijna "260 gelijkgestemden tijdens een gospelconcert in Meul vliet in Tholen kuntzingen eri kunt luisteren naar muziek uit de voorma lige katoenvelden. Katoenvelden waar vroeger slaven aan het werk werden gehouden en die zongen over hun miserabele leefomstandig heden en problemen en wat ze als verlossing daaruit zagen. Het waren kort gezegd evangelische liederen van Noord-Amerikaanse negers. De muziek is gebleven, de teksten aan gepast voor het vieren van Neder landse kerkdiensten. Mahalia Jackson en Elvis Presley waren het die het muziekgenre, de gospelmuziek, in ere hielden. Zater dag deden vier gitaristen een gos pelduit in de zak. Na de pauze ge volgd door het verbazingwekkende combinatiespel van het ensemble Vi sion, dat voor deze gelegenheid werd versterkt door twee trompettis ten, twee saxofoons en een extra gi tarist. En die combinatie tekende niet al leen voor een avondje vol muzikaal plezier, maar vooral van opwekking en van bemoediging. „Want", liet woordvoerder en organisator Jaap Hage (45) het publick weten, „het mag er in de wereld nog zo somber en uitzichtloos uitzien, uiteindelijk komt alles in orde." Waarna ter be vestiging daarvan het opwekkings lied 181 werd ingezet en vrijwel de hele zaal: „Groot is Uw majesteit", zong. De tekst werd in forse letters op een scherm geprojecteerd, zodat nie mand een excuus had om zijn of haar mond te houden. En dat ge beurde dan ook niet. Opvallend veel jong volk in de zaal dat, gestimu leerd door de meer dan enthousiaste begeleiding van burgemeester W. Nuis, uit volle borst zijn stem liet horen. Vrijwel niemand sprak hem die avond aan als burgemeester Nuis. Hij werd aangekondigd als Willem die een ad hoe combinatie vormde met Maarten van der Kooij. Een pri meur voor Tholen. Nuis speelt inmiddels vijftig jaar piano. „Ik was een jaar of tien toen ik van mijn ouders pianoles mocht nemen. Er zat. totaal geen dwang achter. Ik vond het leuk en koos voor de klassieke richting." Wat heet klassiek. Nuis speelde in zijn studententijd in dixielandband- jes. En dat was zaterdagavond goed te merken. Hij was het niet verleerd. Met volle overgave demonstreerde hij op piano tijdens de samenzang Band strooit de burgervader zijn ak koorden uit over het publiek. Pu bliek dat bij het opwekkingslied 468 spontaan in het ritme begint mee te klappen. Niemand die het aangeeft. Het gebeurt gewoon. Dan gaan ook de handjes de lucht in. Sommigen houden hun handen op. Alsof ze iets willen ontvangen. An deren heffen hun armen ten hemel. Zoals Andre Wisse (67) uit Tholen. „Voor mij is dat een gebaar van aan bidding. Mijn lichaamsuitdrukking versterkt wat ik zing", licht hij toe. En daar gaat het weer. Vol vuur. 'Welk een Vriend is onze Jezus'. Het spettert muzikaal de zaal in. Je moet wel een erge stoïcijn zijn om niet te worden aangestoken. Amazing Grace, maar dan met andere tekst. Het tweede couplet wordt door Nuis een toontje hoger ingezet. Een hoofdknik richting zaal en het pu bliek zingt moeiteloos mee. Aan het einde van een lied vortraagt Nuis het ritme. Geen probleem voor de mee zingers. Ze begrijpen hem zonder handgebaren ook. Ook Vision-plus weet na de pauze de muzikale gemoederen fraai bezig tc houden. Een buitengewoon muzi kaal stelletje waarvan de zoon van Jaap Hage, Niek, er écn is. Hij speelt trompet (Trompet Kwaajer) en vormt daarnaast met drie medestu denten een zogenoemde close-har- mony groep. Broer en zus zijn even eens muzikaal. Het gezin kan een orkest op de been brengen met een bezetting van gitaar, dwarsfluit, trompet, slagwerk en zang. Maar hoe het ook zij, er staat bij hen een ding centraal. Hage: „God groot maken door heerlijk met elkaar te zingen, te luisteren en te bemoedi gen." dat deze jazzstijl uit New Orleans prima past als ondersteuning bij dit type liederen. In de sterk ritmische vierkwartsmaat, met de nadruk op de bassen en variaties in het hoge re gister, wist hij de aanwezigen tot een groot koor te formeren. Daarbij ge lijkwaardig geassisteerd door Maar ten van der Kooij op keyboard. Nuis voelde zich als een vis in het water. „Ik heb vroeger koren geleid. Ook vanachter de piano. Acht jaar bij een jongerenkoor met 75 zan gers. Daarmee maakten we ook gos pelachtige muziek." Achttien jaar zat Nuis in een mu ziekgroep van een kerkelijke ge meente in Ede. Thuis staat nu een vleugelpiano waar met regelmaat de muziek van Beethoven uit opstijgt. In de gemeente Tholen weten ze in tussen dal Nuis piano speelt. Hij speelde onder andere mee tijdens de 24- uurs manifestatie van Acceleran do uit Sint-Annaland. Hij vormt zo een trekpleister voor organisatoren van muzikale evene menten. „Ik ben nogal selectief in het accepteren van uitnodigingen", geeft hij eerlijk toe. Niet omdat hij niet wil, maar omdat hem de tijd ontbreekt. „Mijn optredens zijn op de vingers van één hand te tellen." Jaap Hage heeft intussen zijn waar dering uitgesproken over de grote Adrian Goedegebuure voorgrondis verdiept in een boek uit de boekenstal bij het gospelconcert. Helemaal links in de rij staat Atulré Wisse die zijn zang met handgebaren kracht bijzette. De organisatie van de gospelavond heeft de drukbezette burgemeester Nuis weten te strikken voor een bijdrage aan'het concert op piano. Alle aanwezigen zingen uit volle borst mee. opkomst. „Voel je snel thuis, want het wordt een prachtige avond", be looft hij. Hage organiseert deze gos pelavond samen met zijn vrouw Jo- ricn nu voor de zevende keer. Zij vinden het vooral van belang dat mensen uit verschillende kerkelijke richtingen elkaar ontmoeten. „We zoeken naar de dingen die ons bin den. Naar dingen die je gemeen schappelijk hebt en we kijken niet zo naar de verschillen." Hage, betrokken bij de Rehoboth kerk in Sint-Maartensdijk, denkt dat vooral het gezamenlijk zingen dc mensen gemakkelijker dichter bijel- kaar brengt, dan het praten over theologische invalshoeken en inter pretaties. „Zingend kan er veel." Hage stelt dat er die avond geen preek wordt gehouden. Hij leest een tekst voor uit 1 Johannes vers 7. De tekst handelt over het wandelen in het Licht. Hij benadrukt dat het vooral gaal om de gemeenschap met gelovigen. Dat het gaat om over de kerkmuren heen te kijken. Letten op zaken waar het werkelijk öm gaat. „Hier zijn vanavond geen muren. Geen kerkmuren", stelt hij vast. „En als je twijfelt? Er zijn mensen in de zaal die je kunnen helpen." Nadat de bezoekers zich een beetje lacherig aan elkaar hebben voorge steld (handje schudden links, handje schudden rechts) zetten Nuis en Van der Kooij 'In het licht van Jezus' in. En daar gaat het weer. Ritme, ritme en nog eens ritme. In de korte rusten ritselt de rechterduim van de burge meester vanaf links drie octaven naar beneden. Als een ware Joop Schrier van de Dutch Swing College

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 13