Interesse voor natuur loopt verder terug Muizenoortje laat zich op Tholen zelden zien Uitbater Ron Pelgrim: 'Ze kwamen onverwachts, met draaiende camera's' Halt aan stelletje klieren, maar kaartje zwembad niet duurder Eerste paal voor modelwoning Strijense Hof camping de Striene EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Seizoensverlenging en kwaliteitsverbetering. Dat zijn de sleutelwoorden van de recreatieondernemers op Tholen. Ook bij camping de Striene in Strijenham. Daar wordt momenteel een modelwoning gebouwd. Het is de eerste vakantiewoning van het plan voor tien woningen. Eige naar Rob Duijm sloeg onlangs de eerste paal voor het project dat gerealiseerd wordt door ZeebraBouw. Zestien excursies op Tholen afgelast De belangstelling voor de natuur op Tholen loopt terug. Dat stelde secretaris Sjak de Koek donderdag jj^Meul- vliet vast op de algemene ledenvergadering van de Na- tuurvereniging Tholen. Als coördinator van de gidsen- werkgroep moest De Koek meedelen dat vorig jaar maar liefst 16 geplande excursies bij gebrek aan deelnemers moesten worden afgelast. 40 kilometer Wijnand Lammmers van plantenwerkgroep In de Schakerloopolder en Scherpenissepolder komt het muizenoortje voor. Voorzitter Wijnand Lammers van de plantenwerkgroep van de Natuurvereniging Tholen toon de zich in de ledenvergadering blij met de waarneming van dit zeldzame plantje. Gemeentehuis „Het restaurant met het 25 euro menuutje loopt best goed. Maar de kamers en appartementen blijven achter. Dan kun je zeggen ja Ron, het is ook niet het seizoen. Maar ik ben niet iemand om stil te zitten dus ik dacht: wat kunnen we doen?" En dat is topkok alias restaurant- dokter Herman den Blijker inschakelen met zijn televi sieprogramma Herrie in het hotel. Die heeft zich een week lang samen met meester-hotelier Willem Reimers over hotel-restaurant Het Raedthuys in Sint-Maartens dijk gebogen. Uitbater Ron Pelgrim heeft hen zijn ideeën voorgelegd. „Een lijstje van wel vijf A4tjes." Luchtgedroogd Topkok Den Blijker buigt zich over Het Raedthuys in Sint-Maartensdijk Schoon schip De toegangskaartjes voor de Thoolse zwembaden wor den niet extra verhoogd. Een meerderheid van de ge meenteraad (SGP, CU, ABT en SP) staken daar donder dag tijdens de raadsvergadering een stokje voor. Burgemeester en wethouders wilden er vier cent bij doen om de jaarlijkse kosten voor de beveiliging van 5000 eu ro te kunnen betalen. Iedereen was het er over eens om een halt toe te roepen aan de 'hufters en klieren', maar de aanpak verschilde. Niet moeilijk Rommel Vier cent meer voor beveiligen is te veel voor SGP, CU, ABT en SP Schorsing Het wordt het Strijense Hof ge noemd. Volgens Duijm heeft er op het perceel op de hoek van de Ha venweg en de Van der Slikkcweg een meestoof gestaan. Met de wo ningen wil Duijm gasten de moge lijkheid geven het hele jaar door op Tholen te vertoeven. Ze kunnen ge huurd of gekocht worden. „Toen ik zes jaar geleden de camping over nam. ben ik begonnen met het ver beteren van de kwaliteit en heb toen ook meteen een plan gemaakt voor de uitbreiding. Met deze wo ningen willen we ook een andere doelgroep aanboren om het finan cieel draagvlak van de onderne ming te vergroten." De woningen krijgen de 'klassieke uitstraling van een Zeeuwse boer derij'. Bij het ontwerp is gekeken naar het woonhuis van de familie Duijm dat vlak bij het Strijense Hof is gebouwd. Ook die is ge bouwd in de stijl van de streek. De nieuwe woningen krijgen een lich te gevelsteen, een grijze plint, een zadeldak met rode pannen en een overstek met makelaar (puntje dat boeiboorden verbindt). Alle wonin gen zijn voorzien van een veranda. Eén met een open veranda en één met een gesloten veranda. Ze ko men elk op perceel van ongeveer 360 vierkante meter. Eén woning is geschikt voor groepsaccommoda- tie. Bouwer Ad de Korte noemt de woningen passend bij buurtschap. „Bovendien wordt het geen afge sloten terrein met een slagboom, het gaat deel uitmaken van de om geving." Voor de modelwoning wa ren dertien heipalen nodig van 20 meter lengte. De Korte verwacht dat de vakantiewoning in april op geleverd kan worden. Rob Duijm in de heimachine op het perceel aan de Havenweg in Strijenham. Ook de Nattelaarzentocht op de schorren bij Sint-Annaland, een van de grootste troefkaarten, verliest volgens De Koek aan populariteit. „We krijgen steeds mooie en goede reacties, maar het aantal bezoekers blijft achter." Van de tien geplande Nattelaarzen- tochten gingen er twee niet door. Wel waren er 13 extra tochten met groepen, waarbij met name de inte resse van scholen hoopgevend was. Vijf scholen, met 116 kinderen en 20 begeleiders, namen deel. Het VVV boekte 7 groepen, zodat het totaal aantal deelnemers op 375 kwam. In 2009 waren dat er nog 282. Het verschil zit volgens De Koek vooral in het scholenbezoek. „Zonder de scholen hadden we 249 bezoekers gehad." In de Pluimpot ging slechts een van de vier geplande excursies door. Het totale aantal deelnemers bedroeg 51 In 2009 waren er dat 98. In Scherpe- nissepolder vonden 7 van de 13 voorziene tochten geen doorgang. Bij elkaar waren er 38 deelnemers. In 2009 toonden nog 99 mensen be langstelling. Van de vijf geplande fietsexcursies werden er vier afgelast. Het aantal deelnemers bij de ene tocht was 21 een kleine teruggang ten opzichte van het jaar ervoor (24). „Het weer blijft hier een belangrijke rol spe len", aldus De Koek. Niettemin komt er volgens bos wachter Dirk Fluijt van Staatsbosbe heer dit jaar een extra fietsexcursie bij. Die tocht van 40 kilometer zal vanuit het educatief centrum Scaldis Naturalis in Sint-Maartensdijk ver trekken en de noordwestelijke hoek van het eiland aandoen. Er staan in het toeristenseizoen drie van die ex cursies op het programma. Ook een bezoek aan het schor bij de brug tussen Oud en Nieuw-Vos- semeer leverde eind september ver rassende resultaten op. Langs het kanaal bleken onder andere slijk- groen, goudknopje en geelhartje voor te komen. In een inlaag bij Stavenisse werd veel waterpunge gevonden. Langs de zeedijk bij dat dorp komen soorten als zeeweeg bree en schorrenkruid voor. „Hier vrij algemeen, maar landelijk bij zonder." De vier leden tellende planten werkgroep kan volgens Lammers terugzien op een welbesteed jaar. De Broeksedijk bij Oud-Vossemeer werd uitgebreid onderzocht op haar waarde als bloemdijk. Ook werd advies gegeven over de inrichting van de Speelmansplaten, gericht op ecologische winst in samenhang met economische ontwikkeling. De handen werden uit de mouwen ge stoken op de groeiplaats van de rui ge anjer. Ter plekke werd maaisel afgeharkt. In samenwerking met Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de Zeeuwse afdeling van natuurorga nisatie A Roche werd ook het schor bij Tholen-stad onder handen ge nomen. „Door de maai beurt krij gen flora en fauna er betere kan sen." De leden namen ook deel -aan aller hande activiteiten buiten de streek. Onder andere de botanische rijk dommen van de Grevelingen wer den tijdens een kamp onder de loep genomen. Ook werd deelgenomen aan een door Staatsbosbeheer geor ganiseerd biodiversiteitsonderzoek op het eiland Tiengemeten. In het Halsters Laag werden paddenstoe len bekeken. Dit jaar is er extra aandacht voor het in ontwikkeling zijnde natuurgebied bij het ge meentehuis van Tholen. Eerder werden daar volgens Lammers on der andere moerasandijvie, water punge en duizendguldenkruid aan getroffen. Er gaat nu wat veranderen in het voormalige gemeentehuis aan de Markt in Smerdiek. Vrijdag is de eer ste aanpassing zichtbaar geworden. Het eerste huwelijk sinds de vesti ging van de horecagelegenheid is een feil. Ron Soechit en Valerya Raba- cheva kwamen er speciaal voor uit Hilversum om in de trouwzaal van Het Raedthuys elkaar het jawoord te geven. Ze hadden tot een paar weken gele den nog nooit van het hotel, laat staan de plaats waarin het zich be vindt gehoord. Het stel kon reageren op een oproep via internet om op die locatie voor televisie te trouwen. Zij werden geselecteerd en toen ging al les in een sneltreinvaart, volgens Soechit. „We waren wel al verloofd, maar waren van plan om pas over een paar jaar te gaan trouwen. Nu is alles in een week geregeld." Voor hun huwelijk heeft Pelgrim een ver gunning aangevraagd bij de ge meente Tholen. Om officiële trouw locatie te worden. Dat is het geval als-er nog twee huwelijken worden gesloten. Bruidsmodekoningin Mary Borsato uit Alkmaar, ook bekend als de moe der van zanger Marco Borsato, werd gevraagd om voor de trouwjurk te zorgen. Zo liepen er vrijdag ineens drie 'Bekende Nederlanders' tegelijk in Het Raedthuys rond. Borsato vond het er fantastisch. Ze was samen met haar goede vriend Bert Bakker naar Sint-Maartensdijk gereden. Over de Philipsdam en de Krabbenkreekdam. Haar eerste keer in Tholen. „Ik vond het prachtig! Langs dat water. Ik heb echt genoten." Maar naast het aan kleden van de bruid, was het voor Bqrsato vooral wachten, wachten, wachten. Zoals dat gaat bij televisie opnames. Daarom zocht ze maar een ander klusje, tot blijdschap van Pel grim, die het tijdens de opnames maar wat druk had. „Mary Borsato, dat is een lief mens. Ze ging meehel pen met serveren!" Als een wervelwind zijn Den Blijker en Reimers door de keuken en het hotel gegaan. De aankleding, daar is niets mis mee, vinden ze allebei. Koks Corné van Dijke uit Poortvliet en Martijn Overbeeke uit Tholen zijn vier dagen onder de hoede van Den Blijker genomen. Of hij tekeer ging, zoals hij dat op televisie ook kan, met zijn gemopper in plat Rot terdams? „Dat valt nog mee." Wat ze hebben geleerd? „De producten zichzelf laten, niet teveel erbij doen. Kijken waar het vandaan komt, waar het geleefd heeft", zegt Van Dijke. Er komt een andere kaart. Den Blijker: „Ik heb een beetje uitgelegd over vis en vlees, hoe ze dat moeten koken. Er moet niet teveel op de kaart staan, want dan moet je dat ook allemaal in huis hebben. Een paar lekkere soep jes, wat salade erbij en dan heb je ei- gcnlijk.genoeg." Pelgrim wil op de duurzame toer. Hij bestelt zijn vis bij Piet van Oost uit Yerseke. „Die komt dat brengen met zijn bootje en wij halen het aan de kade op." Het vlees komt uit Zwit serland en is luchtgedroogd. „Dan kun je zeggen, daar ga je met je duurzaamheid. Maar we laten het Koks Corné van Dijke (links) uit Poortvliet en Martijn Overbeeke uit Tholen zijn vier dagen lang onderricht door topkok Herman den Blijker (midden) om van Het Raedthuys een succes te maken. We hopen dat het drukker gaat worden aldus Van Dijke. vervoeren via een meubeltransport. Dan hoeft er niet speciaal een vlees- transport te rijden voor die kleine hoeveelheden die wij afnemen." Bin nenkort wordt al het beddengoed vervangen door duurzaam linnen van Max Havelaar en wordt er Max Ha- velaar-koffie geschonken. „We ma ken schoon met ecologische midde len en milieuvriendelijke stofzuigers en we hebben sowieso al groene stroom van de Delta." Willem Reimers, die zichzelf aan duidt als iemand met 80 jaar ervaring in de hotellerie en daarom graag wordt aangesproken als meneer, noemt zijn formule voor mogelijk succes: „Je hebt in de recreatie spra ke van een hoog- en een laagseizoen. We hebben geholpen het seizoen te verbreden." Hij geeft als voorbeeld de aanvraag voor»wquMtkx*ni«ft-.\Als je die status hebt. kun je het hele jaar door rekenen op feesten en partijen." In drie dagen tijd is er een wellness- ruimte op de begane grond van het hotel gebouwd. Een idee uit het lijst je van Pelgrim. Hij wil zich daarmee niet alleen richten op gasten elders uit het land en België, maar ook op de lokale bevolking. „De dames uit de buurt die lekker een kleurtje op willen doen onder de zonnebank. We hebben een super-de-luxc kanon. Dat komt straks in een afge schermde ruimte te staan, zodat mensen privé kunnen zonnen. Ook kunnen ze komen fitnessen of met een clubje in de sauna. Dus het is niet alleen voor de hotelgasten. Mensen kunnen zich lekker laten verwennen en ontspannen en daarna in hel restaurant genieten van een sa lade. Als je met een mannetje of tien bent, kun je bijvoorbeeld de ruimte afhuren." Het verzoek van Pelgrim aan Den Blijker kan vergeleken worden met het inhuren van een adviesbureau, maar dan inclusief cameraploeg. Na de aanvraag werd Pelgrim zo'n drie weken geleden verrast door een be zoek van Den Blijker. „Ze kwamen onverwachts, met draaiende came ra's." Volgens Pelgrim heeft de ploeg het onderwerp daarna op kantoor be sproken. „Ze vonden het een goed item, ook gezien het verleden van het hotel. Wij konden zo in één keer schoon schip maken." Maar wanneer ze zouden komen draaien, werd pas op het laatst bekend gemaakt. „We hoorden pas op donderdag dat ze zouden komen, maar nog niet of dat maandag of dinsdag zou zijn. Ze kwamen maandag halverwege de dag en hebben direct de kaart door geproefd." Vrijdag was dan de generale repetitie met 60 gasten bij het huwelijk. Die bleven allemaal eten. Het bruidspaar en de ouders bleven vervolgens over nachten. Het "was^-een- vruchtbaar weekend, want zondag kwamen er volgens de uitbater nog 18 mensen eten. Nu is de rust wedergekeerd in het hotel, maar daar moet uiteraard verandering in komen. Pelgrim maakt de balans op. „Wc willen ons meer gaan presenteren als een totaal hotel mét wellness, dat een vier ster renservice biedt tegen een drie ster- renprijs." Om meer bekendheid te verwerven, richt Pelgrim zich op het internet. „We zijn al aangemeld bij een aantal sites. Ik wil meer gebruik gaan maken van social media, we zitten al op facebook. En op onze site komt een banner waar mensen op kunnen klikken en hun mening kwijt kunnen over het hotel. Als ik eerlijk ben, heb ik de invloed van internet onderschat." Binnen drie weken komen Den Blij ker en zijn team terug voor een eva luatie. Daarna wordt het hele avon tuur op 8 maart uitgezonden op RTL4. Pelgrim is tot nu toe positief. „Het was fantastisch. Ik heb geen moment spijt gehad dat ik ze ge vraagd heb. Natuurlijk spelen ze een rolletje als de camera's aangaan, maar als die uitgaan geven ze ge woon professioneel advies. Ik heb het ontzettend positief ervaren." Vorig jaar werden niet alleen de zwembaden beveiligd, maar ook de voetbal- en tennisverenigingen. Die besloten om dit jaar vanwege de kosten niet meer mee te doen. Maar b.„en w. wilden het beveiligen van de Setter in Tholen en Haestinge in Sint-Maartensdijk voortzetten, ge zien de positieve ervaringen over het afgelopen jaar. De extra kosten zou den dan ten laste komen van de ex ploitatie van de gemeentelijke zwembaden. Dat zou dan vijf pro cent moeten zijn, maar dat vonden b. en w. te veel ineens. Ze stelde voor om naast het verhogen van het tarief van 1,5 procent ook een stijging van 1,25 procent toe te passen. En die verhoging over vier jaar te spreiden. Het gaat om twee uur in de week toezicht op onregelmatige tijden. In de commissie samenleving was er al kritiek van SGP, SP, ABT en CU op het voorstel. Dat was nu niet an ders. Bram van de Sande (CU) had een motie klaarliggen om de onder zoeken of er meer jongeren tegen csn laag tarief gebruik kunnen ma ken van de zwembaden. Nu is dat tot 13 jaar, de CU wilde dat verruimen tot 18 jaar. De CU kreeg daar alleen ABT en SP in mee. Anders was het gesteld met het amendement van de SGP. Peter Kra mer zei namens zijn fractie dat het te vroeg was om de zwembaden per manent te beveiligen. De ervaring van één jaar was te kort om vast te kunnen stellen of het beoogde effect is bereikt. Bovendien zal de overlast zich verplaatsen en zal dan het ge voel van onveiligheid op de openba re weg worden ervaren. De SGP vond het onterecht om de kosten door te berekenen in de tarieven. Kramer stelde voor om de tarieven met anderhalve procent te verhogen zoals is afgesproken bij de bezuini gingen en het beveiligen voor één jaar voort te zetten, maar de kosten hiervan op welzijn te verhalen en niet bij de zwembaden. Dus niet bij de gebruikers door het toegangs kaartje te verhogen. Rina Ligtendag (CDA) was juist voor het verhogen van de kaartjes nu de proef was geslaagd. Ze betreurde het wel dat op deze manier de zwembaden beveiligd moeten wor den. En vroeg zich af wat de ouders en de politie er tegen doen. „De po litie kan nooit en te nimmer hetzelf de resultaat behalen, maar gaan we dit straks voor alle openbare gebou wen doen?" Ze had becijferd dat de extra verhoging vier cent per kaartje bedraagt. „Als iemand dertig keer gaat zwemmen is dat 1,20 euro duurder. Voor kinderen komt dat op 90 cent." De PvdA was het daar mee eens. Jo- landa Prins zei namens de fractie het voorstel van b. en w. te willen steu nen. „Over vier cent moeten we niet moeilijk doen." Hans Boulogne (ABT) stelde dat de kosten voor be veiliging door iedereen opgebracht moeten worden. Hij wilde het onder werp bespreken in de kadernota waarin het beleid kan worden aange past. Hij vroeg b. en w. daarover met een voorstel te komen. Volgens Gré Boelhouwers (VVD) moeten de 'vandalen' betalen. „Maar het is niet zo eenvoudig. Het inzetten van een wijkagent is niet mogelijk. Inzetten op beveiliging is goed voor het algemene veiligheids gevoel, maar het moet losgekoppeld worden van het zwembad." Ook zij vond dat het besproken moest wor den in de kadernota. Annie Vogelaar (SP) had al eerder berekend dat de kosten van beveili ging hoger waren dan de schade die de afgelopen drie jaar was aange richt. De SP vond het bestrijden van overlast en vernielingen meer een taak van de politie en het jeugdwerk. Zij kon meegaan met de CU in de gedachte om het abonnementsgeld voor de jeugd te verlagen. „Daarmee stimuleer je zwemmen als sportieve activiteit." Wethouder Jan Oudesluijs lichtte toe dat er regelmatig sprake is van over last bij de zwembaden. Dat er ver nielingen plaats vinden en dat er rommel in het water worden ge gooid. Zelfs stoelen en een bankje. Het zwembadpersoneel ervaart dat als onrust, zei hij. „De ervaring is dat met de beveiliging de ongemak ken terug zijn gedrongen. Er zijn minder vernielingen. De extra stij ging willen we over vier jaar uitsme ren. Het is maar een klein bedrag. We gaan niet te veel verhogen want Een heftig gebarende Johan Aarnoudse (SGP) tijdens de schorsing over het beveiligen van de zwembaden, v.l.n.r. Jolanda Prins en Jan Heshof PvdAen Peter Kramer (SGP). dat hebben we afgesproken bij dc bezuinigingsronde." Hij raadde de motie van de CU af. Het verruimen van dc leeftijd om te gen een lager tarief een abonnement te nemen, kost geld, zei hij. Ook het amendement van de SGP zei hij niet te willen steunen. Hij kon zich wel vinden in de mening van de SGP dat het inzetten van beveiliging het vei ligheidsgevoel doet toenemen. Maar niet in de bewering dat de overlast zich zou gaan verplaatsen naar de openbare weg. „Wc praten niet over een algemeen probleem, maar gaat over zwembaden." De opstelling van de SGP wekte ver bazing bij het CDA en PvdA. Ze vonden het vreemd dat de SGP het principe loslaat om zaken kosten dekkend te maken. Ligtendag (CDA) verwees naar de motie over duurzaam financieel beleid die de SGP eerder had ingediend. Van dc Sande (CU) vond dat een re latief kleine groep schade veroor zaakt. „Het is te simpel om het door te vertalen naar de tarieven. Wc moeten een halt aan de hufters toe roepen en er breed naar kijken." ABT kon zich zowel in de motie van de CU vinden als in het amendement van dc SGP. Vogelaar bleef het raar vinden om 'kosten te verhalen op mensen die het niet veroorzaken.' „Straks kunnen we heel het eiland wel gaan beveiligen." Ze vond dat een taak van de politie. Maar burge meester Nuis stelde met klem dat het geen taak van de politie is. „Dat is geen beveiligingsbedrijf. We hebben het nu over het voorkomen van over last. Het gaat om een stelletje klieren die inbreuk doen op andermans ei gendommen. Laten we veiligheid en beveiligen goed uit elkaar houden. Anders wordt de discussie diffuus." De SGP hield het amendement in tact. Ook de CU wilde de motie in stemming brengen, maar Van de Sande vroeg wel eerst een schorsing aan. Daarna bracht Nuis het SGP- amendement (dat een wijziging op het voorstel van b. en w. inhoudt) in stemming. Dat kreeg steun van CU, ABT, SP, goed voor 12 zetels. Tegen stemden PvdA. VVD en CDA, goed voor 9 zetels. Daarna werd het voor stel van b. en w. (inclusief de wijzi ging) in stemming gebracht. Dat le verde dezelfde stemverhouding op waarmee de tariefverordening was vastgesteld. Dc motie van CU om jongeren van een voordeeltaricf te laten profiteren, haalde het niet. Al leen ABT en SP schaarden zich ach ter de ChristenUnie. Dc anderen waren tegen, dus werd het verwor pen. Ron Pelgrim (links) loopt het vuur uit zijn sloffen tijdens het bezoek van topkok Herman den Blijker (bovenaan de trap), die een week lang de lakens uitdeelde in hotel-restaurant Het Raedthuys.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 11