LABO BAL Bezoekers tonen interesse voor woningen boven supermarkten Grote operatie tegen schurft in Ten Anker Ter Tolne doorbreekt hegemonie Heenetrecht bij schooldammen Vishandel de Eendracht kort na opening failliet AUTOSCHADE? 31 bedrijven met risico in Thoien Slap in de bouw Sportvelden niet bij Stadszicht Eben Haëzer wint gemeentelijke schaaktitel $75? - Donderdag 27 januari 2011 67e jaargang no. 11 Geen vuurwerk, wel marathon in Thoien Auto ondersteboven op Vossemeersedijk r-Q mm Vestetuin voor Tholen-Noord verwijst naar gracht en volkstuintjes Ongeveer 30 bezoekers aan de informatieavond over plan Noord in Thoien toonden dinsdag in het gemeente huis interesse in de woningen boven de supermarkten die op de plaats van de Timpa worden gebouwd. Stadlan- der/Castria Wonen gaat daar tien appartementen verhu ren en het Bouwfonds tren woningen verkopen. De nieu we bewoners zullen dan niet meer in plan Noord wonen maar in de Vestetuin, de nieuwe naam voor het gebied die wethouder Peter Hoek aan het begin van de avond bekend maakte. Thuis in Tholen-Stad is het motto. Er is zelfs een logo voor ontworpen in de vorm van een wa penschild met daarin het silhouet van het stadje aan het water. De gemeente, Bouwfonds Ontwikkeling en Stad- lander/Castria trekken samen de kar. Betrokkenheid Bijna 500 mensen krijgen medicijnen Vandaag (donderdag) krijgen 488 mensen - bewoners, alle zorgmedewerkers en hun gezinsleden, vrijwilligers en sta giaires - van woonzorgcentrum Ten Anker in Thoien me dicijnen tegen de schurft. Morgen wordt de gesloten afde ling Stelberg helemaal gereinigd. Dat zijn de maatregelen die de SVRZ neemt om de besmettelijke ziekte de kop in te drukken. Vestigingsleider Joost Zielstra van SVRZ heeft samen met de GGD voor deze aanpak gekozen. Scheldezee huurt pand voor rokerij en salades Zeevisgroothandel en rokerij de Eendracht b.v. uit Tho ien is dinsdag door de Middelburgse rechtbank failliet verklaard. De beide directeuren, Kees en Marjo van de Velde, zagen geen andere uitweg meer in de penibele fi nanciële situatie dan zelf het faillissement aanvragen. Deze week De hegemonie van Die Heenetrecht uit Oud-Vossemeer is doorbroken. De school won al een aantal jaar achtereen de Thoolse scholenstrijd op het dambord, maar gisterenmiddag ging de zege naar het eerste team van Ter Tolne uit Thoien. Eben Haëzer 1 mag zich een jaar lang het beste schoolschaakteam van Thoien noemen. Daarmee hebben twee Thoolse basisscholen de bijbehorende wisselbekers na de finale in Meulvliet in ontvangst mogen nemen. De teams gaan nu de Thoolse eer verdedigen tijdens het Zeeuws kampioenschap schooldammen en schoolschaken. voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2, Thoien, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Thoien en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Er komt geen vuurwerk als slot van de braderie in Thoien. De kosten zijn te hoog voor de ondernemers vereniging Thoien (OVT). Maan dagavond werd tijdens de ledenver gadering besloten om financiële redenen het spektakel achterwege te laten. Maar de OVT heeft wel oor naar een marathon tijdens de brade rie. De stichting Runningteam Tho ien gooide dat balletje op. Een spor tief evenement in plaats van de wielerronde die tot eindjaren negen tig aan de braderie was verbonden. Een 25-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland is zondag morgen omstreeks tien over half tien met zijn auto ondersteboven op het fietspad onderaan de Oud-Vos semeersedijk beland. Hij reed op de weg tussen Oud-Vossemeer en Tho ien en kwam met een wiel in de berm terecht. Daardoor raakte zijn auto in de slip en reed hij van de dijk af. De automobilist is zelf uit het voertuig geklommen en kwam er volgens de politie met alleen wat schrammen vanaf. Er is geen ambu lance aan te pas gekomen. De auto is weggetakeld. In de gemeente Thoien zijn 31 be drijven gevestigd met een 'gevaars aspect' door de opslag van bijvoor beeld gas, propaan en lpg. Maar bedrijven in de meest risicovolle ca tegorie komen hier niet voor. Dat heeft burgemeester Nuis gezegd in de commissie bestuurszaken. VVD- raadslid Jack Werkman informeerde naar de risico's naar aanleiding van de grote brand bij Chemie-Pack in Moerdijk. Nuis legde uit dat de 31 bedoelde bedrijven beschikken over een milieuvergunning én periodiek worden gecontroleerd. „Wc schro men niet om op te treden als dat no dig is. De milieudossiers zijn op or de", vulde wethouder Hommel aan. De gemeente kan de risico's nooit helemaal afdekken, zei de burge meester. „Wél kunnen we proberen om ze aan de voorkant zoveel mo gelijk te minimaliseren. Bij honderd procent naleven van de vergunning kan er tóch iets gebeuren. Dan moet je met de hulpdiensten zodanig ope reren dat de effecten, de schade voor de bevolking, beperkt blijven." Een risicobedrijf in de buurt is Sabic in Bergen op Zoom. Nuis: „Thoien is nauw betrokken geweest bij het nieuwe rampenbestrijdings plan voor dit bedrijf." De gemeentelijke welstandscommis sie kreeg maandagochtend niet veel werk op het bord. Waren er op de eerste zitting van 2011 maar vijf aanvragen, deze week waren dat er slechts drie. Twee nieuwe huizen in Sint-Annaland, het vergroten van een huis in Stavenisse en het aan brengen van een dakkapel in Anna Jacobapolder. Totaal kan er voor 318.320 euro gebouwd worden en daar weten de aannemers wel raad mee. „Het is nu heel slap", erkende voor zitter Marco Onrust van de wel standscommissie. „Niet alleen in Thoien overigens, want ik zit ook in Goes en daar heb ik deze week maar 15 aanvragen tegenover normaal 35. Door het wijzigen van de energie- norm van 0,8 naar 0,6 per 1 januari kwamen er voor de jaarwisseling nog wat extra aanvragen, maar dat is nu weer over." Bij het vooroverleg werden nog wel zeven Thoolse bouwplannen besproken. Over veer tien dagen worden die mogelijk offi cieel behandeld. De gemeente wil afzien van het ver plaatsen van de sportvelden van de Zoekweg naar de Luchtenburgse- weg, tegenover de nieuwbouwwijk Stadszicht II. Het was een van de mogelijkheden uit het masterplan Thoien. B. en w. stellen nu voor dit te schrappen. Daarmee hopen ze de verkoop van bouwgrond in Stads zicht II weer vlot te krijgen. Volgens wethouder Peter Hoek zijn er kandi daat-kopers geweest die kenbaar hebben gemaakt niet op een sport park uit willen kijken. Eerder bleek bij de loting geen enkele interesse voor de bouwkavels. Otto ter Beek wijst naar de plattegrond van de Vestetuin, John Priem van Bouwfonds geeft toelichting. Er werd een nieuwsbrief en een website gepresenteerd voor de 'unie ke woonbuurt, op loopafstand van de vesting en haven, en met nieuwe winkelvoorzieningen.' Ook project leider Bert Jeucken werd voorge steld. Hij werkt al ruim een jaar aan de voorbereidingen. „2011 wordt een uitdagend en bijzonder jaar met de start van de eerste fase." Er moe ten zo'n 120 woningen verrijzen en 50 appartementen. Ondernemers, bewoners van de wijk zelf, maar ook anderen kregen de kans om zich te laten informeren over de stand van zaken. Maar ook over de plan ning van de werkzaamheden in het plangebied. Er bleek nog veel onze ker. Er waren veel vragen. Maar eind februari, begin maart begint de sloper aan een enorme klus met het afbreken van de brandweerkazerne, de bedrijfsgebouwen van de Timpa. van koekjesfabriek De Waal, van vishandels de Eendracht en Bout en De Jonge Motoren., Maar ook de tien huurwoningen van Castria aan de Grindweg gaan tegen de vlakte. De sloopvergunning is verleend, maar het werk is nog niet vergund. Onderdeel van het werk is het ver wijderen van asbest en het kappen van bomen. Wethouder Hoek herinnerde er nog maar eens aan dat het traject al lang loopt. Toen hij twaalf jaar geleden in de gemeentraad kwam, werd er al over gepraat. Maar de eerste keer dat er een plan werd gepresenteerd was al in 1992 door Kondor Wessels voor de bouw van twee supermark ten op het Slachtveld. Het echtpaar De Visser (hij is 60, zij 58 jaar) van de Kruittoren is benieuwd naar de nieuwbouw in de woonwijk. Ze vra gen aan Christiaan van de Wege van Stadlander/Castria of er ook levens- loopbestendige huizen worden ge bouwd. Van De Wege bevestigt dat, maar weet niet of er ook een garage bijgebouwd zal worden. Wel dat er parkeervoorzieningen komen. Niet voor elke woning, maar met een aantal bij elkaar. „We willen niet dat de woonwijk vol met auto's komt te staan. Maar we moeten ook kijken wat de markt vraagt. We be ginnen eerst met de Timpa. Dat moet in 2012 klaar zijn en dan komt de volgende fase." Volgens De Vis ser duurt het allemaal wel heel erg lang. „Vanaf 1992 zijn ze bezig. Daar krijg je toch een sik van?" De Kruittoren (vijf woningen, waarvan drie particulier eigendom, eentje van de gemeente en een van Kondor Wessels) is als laatste aan de beurt. „Dat is het beroerdste. We zijn nog gezond en vitaal. We zouden er graag een garage bij hebben. Nu hebben we nog een schuur en dat is toch wel makkelijk. We houden nog maar moed." Ook het echtpaar Sprenkels uit de Hoogaarsstraat komt zich oriënte ren. Ze wonen nog naar hui\ zin in de straat, hebben een leuk huis en leuke buren. Maar gezien hun leef tijd (zeventigers) willen ze toch ook naar een andere woning uitkijken. Jos Sprenkels (74): „Een apparte ment boven de supermarkt is wel makkelijk. Met de auto boven op het dak." Zo doen veel mensen een rondje langs de panelen. Degenen die echt interesse tonen, worden doorverwezen naar vertegenwoordi gers van Stadlander/Castria en het Bouwfonds. Oud-directeur Jaap Kloet van Castria heeft zeven be langstellenden gesproken. Zijn col lega Marieke Remer (hoofd van de vestiging in Sint-Maartensdijk) heeft wel twintig mensen te woord gestaan, zegt ze. Kloet relativeert het aanbod. „Elke belangstellende is nog geen koper of huurder, maar het toont wel de betrokkenheid. De opkomst is groot. Ik ben benieuwd wat er uitkomt." In maart wordt het inrichtingsplan voor de openbare ruimte vastge steld. De wijk krijgt 'een groen hart'. Volgens Van de Wege vormt het tevens de verbinding van de su permarkten met het centrum. Maar dan vooral voor voetgangers en fiet sers, zegt hij. Van de woningen die in de wijk worden gebouwd wordt een kwart door Stadlander/Castria gebouwd. Het gaat ook hier weer om huurwoningen en koophuizen. „En voor verschillende doelgroe pen. We proberen levensloopbcsten- dige woningen te bouwen." ZIE VERDER PAGINA 3 Schurft wordt veroorzaakt door een mijt. Mensen krijgen last van hevige jeuk. Volgens Zielstra is er sprake van een hardnekkige en hinderlijke be smetting, maar is het niet gevaarlijk. „Het is uitermate vervelend, maar niet levensbedreigend zoals het noro- viris dat buikgriep veroorzaakt. Dat is veel erger dan dit, alleen klinkt schurft zo naar." De besmetting is veroorzaakt door een cliënt die op de Stelberg was opgenomen. De ziekte wordt veroorzaakt door de scabiësmijt. Het diertje is maar een halve millimeter groot en graaft zich met zijn acht poten en borstel en ste kels een gangetje in de opperhuid. Het veroorzaakt blaasjes, roodheid en een schilferige huid. Mensen krijgen meestal 's avonds jeuk, in bed. Bij warmte is het het ergst. De schurft- mijt voelt zich thuis tussen de vin gers, in plooien van de handpalm, de enkel en wreef. Huidschilfers zitten vol mijten en jongere stadia van de beestjes. De schilfers zijn zeer be smettelijk. Volgens Zielstra hadden acht medewerkers last van jeuk. Bij één is de mijt gevonden. „Het is dan zaak om de plek waar de schurft is uitgebroken te behandelen om de mijt uit te roeien. Scabiës is besmet telijk als iemand ten minste vijftien minuten lichariclijk ontact heeft. De meest medewerkers zijn moeders met kinderen. Vooral kinderen kruipen 's avonds bij moeder in bed. Daarom bieden we de gezinsleden, maar ook de contactpersonen van de afdeling, medicijnen aan." Vandaag kunnen de betrokkenen hun medicijnen ophalen om ze vanavond in te kunnen nemen. „Vierentwintig uur later is het over. Het medicijn is een zeer effectief middel. Daarna moeten de bedden worden ver- sch(X)nd." De SVRZ wilde al eerder medicijnen verstrekken, maar het spul was niet op korte termijn lever baar. „Er zijn in het zuiden van ons land op meerdere plekken uitbraken geweest." Om de klachten te verminderen zijn cliënten ingesmeerd met lotion. Maar daarmee wordt de mijt niet uitge schakeld, zegt Zielstra. „Het is een hele operatie. Zelfs ambulanceperso neel, medewerkers van de prikdienst en pedicures krijgen er tabletten voor. Dat zijn vijf mensen. We hebben 2500 tabletten besteld." Volgens Zielstra is de uitbraak het ge sprek van de dag. „Er zijn heel veel vragen over gesteld, maar ongerust heid kun je niet weghalen. We heb ben wel een aantal activiteiten afge zegd, maar Ten Anker is gewoon open, hoor." „We hebben ons de laatste twee jaar werkelijk kapot gewerkt, maar we hebben het net niet kunnen red den", zegt Kees v.d. Velde. Woens dag 1 december werd het nieuwe pand nog feestelijk in gebruik geno men, maar toen was er al de nodige spanning of de belastingdienst lan ger geduld zou hebben. Curator mr. Nuis had gisterenmiddag een ge sprek in Thoien om zich van de situ atie op de hoogte te stellen. Een Belgisch avontuur is de onderne ming uiteindelijk opgebroken. „Voor negentig procent ligt daar de oorzaak", zegt Kees v.d. Velde. De overige tien procent zijn wanbe talingen. In 2009 nam hij een be drijf in de Belgische Kempen over. „Dat is helaas helemaal misgegaan. Een adviseur heeft ons in feite beet genomen en kaal geplukt. Er zijn rechtzaken over gekomen, maar uit eindelijk was het een aderlating van 3,5 ton. België heeft nu Thoien meegesleept." Met behulp van bouwbedrijf Vrolijk lukte het toch om aan de Stevinweg op bedrijventerrein Welgelegen II een splinternieuw pand neer te zet ten. In november werd dat in ge bruik genomen, maar volgens Kees v.d. Velde was dat drie maanden te laat. „Het grootste deel van de kerstomzet misten we daardoor, want horecabedrijven en super markten hadden al afspraken met andere leveranciers gemaakt." ZIE VERDER PAGINA 3 Reinier van Driel uit Thoien op provinciale verkiezingslijst Partij voor de Dieren Nel Zeeman is vijftig jaar lid van Vossemeerse toneelclub Sint Joseph Jack Westdorp uit Sint-Annaland is kandidaat bondsraadlid van de ANWB ENWERDER... Schip Nova Cura uit Stavenisse zit vast in Russisch ijs Jonge jachthonden staan mannetje in Sint-Annalands veld HEB BEGRIP VOOR JEZELF, EN DAARMEE OOK VOOR EEN ANDER Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Het was spannend tot het eind. Eben Haëzer ging na zes ronden aan de leiding met 5 punten, maar Die Heenetrecht volgde op een half punt. Daarom werd een extra ronde tussen die twee schaakteams ingelast om te kijken wie het sterkst is. Daar was geen misverstand over: Eben Haëzer won op alle vier de borden: 4-0. De Thoolse sch<x)l had als enige twee schaakteams cn eindigde met het tweede team als vierde met 3 punten. De Regenboog uit Thoien, Thools schoolschaakkampioen van vorig jaar, eindigde als derde met 3,5 punten. De School met de Bijbel uit Sint-Annaland en de Koningin Julianaschool uit Sint Phi- lipsland eindigden gelijk met 1 punt. Ze deelden daarmee de vijfde plek. Bij het dammen stond na zeven ronden Ter Tolne bovenaan met 7 punten, maar Die Heenetrecht 1 gaf zich niet zomaar ge wonnen. Ze had 6 punten voor aanvang van de laaLste ronde. „Maar Die Heenetrecht zou nog best gelijk kunnen komen", zei wedstrijdleider Andries de Meyer. Die Heenetrecht speelde de achtste ronde tegen het eerste team van Eben Haëzer en Ter Tolne tegen De Regenboog. De concurrenten wonnen allebei, want in de eindstand kregen beide teams er nog een punt bij, maar dat betekende dat Ter Tolne zegevierde. Die Heenetrecht 2 werd derde met 5 punten; Casembroot 1 vierde met 4,5 pun ten; Ter Tolne 2, Koningin Julianaschool 2 en 4 en De Regenboog 1 eindigden alle vier gelijk op de vijfde pick met 4 punten; Eben Haëzer 1 werd negende met 3,5 punten; School met de Bijbel 1, Koningin Julianaschool 1 en 5 en De Regenboog 2 haalden alle vier 2,5 punten en werden tiende; Koningin Julianaschool 3 werd hekkensluiter met 2 punten. De winnaars v.l.n.r.met de klok mee (wit T-shirt is Ter Tolneblauw is Eben Haëzer): Jorian Zoeteweij, Jasper van der Welle, David Bruijnzeel, Izak de Heer, Hamza Tihatii. Mounaim Benjilati. Margo Molenaar, Bernd Maljaars en Simon den Bak.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1