weten dat ze Hiv heeft' 'Ze moeten ook hier niet 'Al die toestand om niets' j www.ardikiukins.nl Centrum jeugd en gezin is nog altijd onbekend Kritiek ABT op 'welstand' bij bouw schuur Bouman Start inspraak waterberging Familiesite is af de vooro. KEUKENS Donderdag 20 januari 2011 EENDRACHTBODE, I)E THOOLSE COURANT 7 Tholenaar in Bergen mishandeld Lions zagen hout Gestolen Jonge weduwe Imago Catho Laban uit Tholen bezocht onlangs de jonge Keni aanse Badges, in het kleine plaatsje Rongo in het westen van het land, niet ver van het Victoriameer. De maat schappelijk werkster komt al sinds 1979 in het land. Tot 1990 met enkele onderbrekingen jaarlijks. Na 1995 duurde het veertien jaar dat ze het land bezocht. Onlangs was ze er weer. Om de 32-jarige Badges de bezoeken die ze nog kent uit de tijd dat het Afrikaanse meisje een kleuter was. Ze is nu besmet met het hiv-virus. Kruising Catho Laban doet verslag van bezoek aan aidsgebied in West-Kenia Over twee weken opening in gemeentehuis Een flink deel van'de commissie samenleving heeft nog altijd twijfels over de opzet en de locatie van het Cen trum voor jeugd en gezin (CJG). Woensdag 2 februari wordt de voorziening in het gemeentehuis geopend. Maar bijvoorbeeld Chris Koopman (SGP) weet nog steeds niet wat hij van het CJG moet denken. Ook Rina Ligtendag-Quist (CDA), Mariska van Deelen (CU) en Hans Boulogne (ABT) uitten dinsdag hardop hun twij fels. „We missen informatie over doel en werkwijze van het CJG. En is een plek in het gemeentehuis wel laag drempelig genoeg voor de doelgroep?", vatte Ligtendag de problemen samen. Beleid wordt tegen het licht gehouden Dit jaar gaan b. en w. kijken of er meer welstandsvrij ge bouwd kan worden. Dat zei wethouder Peter Hoek maandagavond in de commissie ruimt op een vraag van Han van 't Hof (ABT). Maskers Tweede blaas Kwartiertje werk Provinciale stalen en de commissie ruimte, ecologie en water van de provincie geven een gezamenlijke formele inspraakreactie op de ter in spraak komende documenten voor het plan waterberging Volkcrak- Zoommeer. De formele procedure voor het inrichten van dat gebied als nood waterberging start binnenkort, dat wil zeggen eind deze maand of begin februari. Doel is om het Vol- kerak-Zoommeer te gebruiken als waterbuffer voor het Benedenrivie rengebied in het geval dat een com binatie van hoge rivierafvocr en storm op zee de waterpeilen in dat gebied te hoog opzwepen. De maat regel moet in 2015 operationeel zijn, maar daarvoor moeten wel aanpas singen worden gedaan aan dijken rondom de waterbuffer. Zo dreigt de Thoolse wijk Waterfront, die buiten dijks is gebouwd, onder water te lo pen bij gebruik van de noodwater- berging. Er wordt een maatregel op maat uitgewerkt voor dat knelpunt. Een 29-jarige man uit Tholen' en diens 24-jarige vriendin hebben aan gifte gedaan van mishandeling. Ze zouden op de Bosstraat in Bergen op Zoom zonder aanleiding zijn gesla gen door een 19-jarige man uit Ber gen op Zoom. De Bcrgcnaar werd zondagmorgen rond kwart over drie aangehouden op verdenking van mishandeling. Hij is vastgezet op het bureau, de politie onderzoekt het incident. De website www.familiepaulusse.nl is compleet. Kunstenaar Peter Paulus- se uit Eindhoven is de site gestart om er allerlei verhalen uit en van zijn fa milieleden te publiceren. Zijn groot vader J.P. heeft in Tholen gewoond en meegewerkt aan de methode TAAL. Lionslub Tholen is afgelopen zater dag begonnen met hout te zagen. Dat doet de serviceclub jaarlijks. Eiken en iepen worden gezaagd en gekliefd tot haardhout. Geïnteresseerden kun nen minimaal 2 kuub bestellen bij Izak Hage, tel. 0166-672373 of 06- 1030678. Binnen een straal van 25 km vanaf Scherpenisse zijn er geen bezorgkosten. De opbrengst gaat naar een lokaal goed doel. er is zoveel gebeurd intussen - komt haar levensverhaal. Zc zat in de hoogste klas van de Primary School (basisschool), toen een jon gen uit Form 4 (hoogste klas van de middelbare school) haar 'versier de'. Ze werd zwanger, en Sarah is geboren. Hij vertrok naar Mombasa. Daar is hij al snel gestorven. De nodige ja ren later is ze getrouwd. Ze had vier goede jaren met haar man. Hij had haar alleen niet verteld dat hij AIDS had. Hij besmette haar. Hij begon te drinken. Wat zou zij met haar kin deren nog bij een dronkaard blij ven??? Hier heeft ze een huisje, een golfplaten optrekje, op loopaf stand van haar werk. De ruimte heeft ze in tweeën gedeeld door een lijn te spannen waar zoiets als een laken de scheiding vormt met waar haar matje ligt op de betonnen vloer. Het is ook uit het zicht als er ie mand komt. Haar kleren, en wat ze verder heeft, liggen daar los tegen de wand. Een 'kennisje' dat zc on derdak had verleend, heeft haar box (soort tas, koffer) gestolen. Het was zo'n mooie. Haar zuster uit Nairobi had die on langs voor haar gekocht. Dat ken nisje was even alleen in haar huisje geweest, en toen dat.. Ja, ze is goed van vertrouwen! Haar mobieltje rinkelt.. Waar blijf je? De manda- zi's moeten toch gebakken worden, en de soep gekookt?! Ja hoor, ik mocht foto' s maken: het ijs was gebroken. We liepen terug, langs een school. Ze vertelde dat ze er van droomt dat haar kinderen naar een "private school" zullen gaan, dat ze goed onderwijs krij gen, en iets kunnen bereiken. Nu kan ze het schoolgeld niet betalen, ze geen uniform geven.. Het is moeilijk, maar wat kan ze doen? Ander werk is een probleem. Als ze zich laat horen staat ze zo buiten. Voor haar zoveel anderen. Ja, ze zal een goede matras kopen, een stevige. Zc noemt de prijs. Ze kan hem even verderop kopen. Die komt wel in haar huisje, ze kan hem dragen. Zoals ze verondersteld werd de me talen box op haar hoofd naar haar huisje te dragen. Zoiets waren ze gewend. In een grotere plaats had den we die kunnen kopen, hand ge maakt. Een stevige omhelzing, even een blik in haar ogen die warmte uitstraalde. Ze liep mee naar de piki piki om ons uit te zwaaien zoals ze dat van thuis kent. Bye, wij vertrok ken, op weg naar haar zuster, een jonge weduwe, HIV patiënt, in de bush." aan de hemel. De dag is begonnen. Ja, we konden Badges vinden op haar werk in het "hotel" in Rongo, tussen de winkeltjes aan de hoofd weg, bij de kruising. Er heen op de 'piki piki' (zware bromfiets) over de nieuwe asfaltweg. De chauffeur is mij bekend, hij heeft de hele ver dere dag geen andere klanten! Haar ranke lichaam, het zachte licht in haar ogen, behoedzaam, ze kijkt spiedend om zich heen. Wie kan haar horen? Ik moet vragen wat ze zegt: ze praat voorzichtig, afwach tend. Intussen vrolijk, met opge wekte stem anderen groetend, en even een babbel. Zij loopt hier met een Mzungu (blanke westerling), zij als niets beduidend dienstertje dat opdraaft als haar baas haar ont biedt. Ze moet onmiddellijk komen: de mandazi's (Oost-Afrikaanse oliebollen) liggen klaar om gebak ken te worden, de soep moet ge kookt. Want.. Wat gebeurt er nu die Mzungu met haar weg is. Waarom had die niet bij hem overnacht, even wat bij hem gedronken...Hij heeft het over zicht niet meer! Wordt zijn gezag ondermijnd, loopt zijn imago een deuk op? Dit kan hij niet langer to lereren. Ze zou toch alleen even la ten zien waar ze woont. Nu ziet die Mzungu ook HOE ze woont. Dal moet niet te lang duren. Nu is ze nog gewillig en doet ze wat hij van haar verlangt. Ze moest eens van gedachten veranderen. Hij moet er niet aan denken dat ze met eigen ideeën komt! Ze is 32 jaar en ziet er goed uit, weet zich te kleden, is opgewekt en vriendelijk tegenover klanten, behulpzaam en gewillig in het werk. Hij betaalt haar toch 70 Keniaanse shiilingen (0,70.euro cent) per dag. 400 per week. En ze krijgt alle maaltijden. Nee, niet te lang uit zijn blikveld, van onder zijn invloed... En zij?? Wat kan ze doen. Ze werkt nu 4 maanden bij hem. Bij die an der was het helemaal niks: zo'n hec- tiek, dat hield ze lichamelijk niet vol. Hij laat haar gaan als ze een keer naar huis wil, naar haar ou ders. Daar zijn haar kinderen, op eentje na. Die is bij haar zuster hier in de buurt (altijd nog ruim een uur lopen). Ze zegt hem niet, en verder ook tegen niemand, dat ze tegelij kertijd om haar medicijnen gaat, als ze naar huis gaat. Dat is bij haar ou ders in het naburige dorp. Daar ken nen ze haar niet. Ze schaamt zich over haar ziekte. Zc moeten ook hier niet weten dat ze HIV heeft. Langzaam - ze was nog maar een kleuter toen ik regelmatig kwam," en Voor Catho begint dc bemoeienis met Afrika in 1979 met een oriënta tiereis om mensen 'van hier in con tact te brengen met mensen van daar'. Tijdens een excursie in dc hoofdstad Nairobi, werd het gezel schap rondgeleid door een enthou siaste gids die uit Nyanza, West- Kcnia, kwam. Een jaar later ging ze terug en bezocht ze, met behulp van de Anglicaanse kerk, in Nyanza al lerlei scholen en voorlichtingspro jecten, onder meer van het zieken huis. Toen logeerde ze, samen met drie reisgenoten drie nachten bij een gezin, een man met vier vrou wen en 26 kinderen. Ze ontmoette er ook de vader van Badges die zie kenverzorger en chauffeur was en die met een verpleegkundige hel district introk. Vanaf 1981 bezocht ze Badges ou? ders. De contacten werden verste vigd en mondden uit in een slich ting die geld inzamelde. De donaties werden besteed aan het verbeteren van de positie van vrou wen. Vooral op het verlichten van het zware sjouwwerk. Vrouwen dragen de zware lasten op hun hoofd en op hun rug. Er werden ezels en karren voor aangeschaft. Catho ging er elk jaar heen om te zien hoe het project liep. Vrouwen groepen bepaalden wat er met het geld gebeurde. Jonge boeren werd geleerd hoe om te gaan met trek kracht van ezels en ossen. Het ac cent verlegde zich in de loop der ja- Catho Laban met 'aidsomaJane Csee, secretaris van een van de vrouwengroepen. ren naar hulp aan gehandicapten in een rehabilitatiecentrum waar ze in de gelegenheid werden gesteld een behandeling te ondergaan. Dc Thoolse is nog steeds actief betrok ken bij de projecten in Nuyanza. Via donaties van vrienden en ken nissen sluist ze het geld via de fra tercongregatie CCM in Tilburg di rect door naar het project voor de armste Kenianen in het district, waar veel kinderen wees zijn ge worden doordat hun ouders overle den ten gevolge van aids. Grootou ders vangen hun kleinkinderen op, zoals Jane Csee, secretaris van een van de vrouwengroepen die Laban steunt. Voor meer info over dona ties, tel: 602346. De kinderen die Catho Laban leer de kennen toen ze nog kleuter wa ren, zijn nu volwassenen. Aids is er explosief gegroeid en heeft zijn tol geëist. Over het laatste bezoek aan Badges maakte ze een impressie. Over een toer achterop de motor fiets en het golfplaten optrekje van Badges. Een Keniaanse de vrouw die in de bloei van haar leven zou moeten zijn, maar die zich schaamt voor haar ziekte. Badges is besmet met het HlV-virus en werkt in een klein hotel om aan te kost te komen. „Het begin van een dag in het hart van het Hiv/Aids gebied in Nyanza, west Kenia. Buiten klinkt het bal ken van een ezel, een haan kraait, vogels zingen, de zon klimt hoger De commissieleden vonden dat ze in de voorbije maanden door bur gemeester en wethouders onvol doende op de hoogte zijn gehou den over de inhoudelijke ontwikkelingen rond de voorzie ning. Wethouder J. Oudesluijs ac cepteerde die kritiek niet en gaf een uitgebreid overzicht van de contactmomenten met de commis sie. Het CJG moet volgens Oudes luijs voorkomen dat kinderen in het hulpcircuit verloren gaan. Door een integrale aanpak van hun probleem moeten adequate oplos singen worden gevonden. „Wc willen nadrukkelijk de hele omge ving van het kind in beeld heb ben." De gemeente trekt twee jaar uit om de voorziening te ontwikkelen. Zc doet dat samen met andere ge meenten in de Oosterschelderegio. Ook het onderwijs, de zorginstel lingen en huisartsen zijn bij het project betrokken. In Tholen wordt het CJG gekoppeld aan het al langer bestaande WMO-loket. Van Deelen vroeg zich af of de be treffende medewerkers wel pro fessioneel genoeg zijn om dc spe cifieke problemen van jongeren en kinderen het hoofd te bieden. Vol gens Oudesluijs worden dc be treffende ambtenaren met extra trainingen klaargestoomd voor hun nieuwe taak. Koopman vroég om een uitgebreide publiciteits campagne. „Twee weken voor de opening is de voorziening nog on bekend. Bij ons, en zeker ook bij de doelgroep." De raadsfracties werd gevraagd of ze het eens waren met een paar aanpassingen in de welstandsnota nu de wabo, de omgevingsvergun ning is ingevoerd. Alle leden had den er geen probleem mee, maar Van 't Hof zei dat hij dc tekst op een 'recherche-achtige manier' had gelezen omdat hij later niet voor verrassingen zou komen te staan. Hij had niks gevonden, be kende hij maar vond wel dat er een kritisch gekeken moest worden naar het 'welstandsgebeuren.' Het raadslid had zich geërgerd aan de discussie over de bouw van een schuur van F. Bouman aan de Postweg in Poortvliet. Volgens hem kon de welstandscommissie beslissen of de loods zes meter naar voren of zes meter naar ach teren moest komen. „Daar hebben wc niks aan, want een ondernemer wil geld verdienen. Pak het wel- standsbeleid nog eens kritisch aan." 5-jfcfc^--T- Kees Boogaard uit Sint-Annaland heeft het gas samen met modder uit de leiding in de Koningin Beatrixstraat zien spuiten. VERVOLG VAN GASLEK Er was dus geen sprake van explosie gevaar, volgens De Feijter. „Maar je bouwt een bepaalde zekerheid in. Een gaswolk kan verschillend van concentratie zijn." Na de meting is de alarmering opgeschaald door er ho gere officieren bij te halen. „Dc offi cier van dienst heeft via de meldka mer contact gezocht met de adviseur gevaarlijke stoffen. Dat is een regio nale officier. Die heeft de regionale hoofdofficier van dienst ingescha keld. In overleg met Delta hebben we besloten de mensen uit hun huizen te halen", vertelt de brandweercom mandant. „Je weet met de werkzaam heden aan de leiding niet wat het lek gaat doen." Kevin van den Hoek woont op num mer zeven van dc Koningin Beatrix straat. Tot dc deurbel ging, had hij niets gemerkt van wal er in de straat aan de hand was. „Dc bel ging en toen stonden er ineens twee mannen met een gasmasker op voor de deur. Ik schoot in de lach, want dat ver wacht je niet." Hij ging op hun ver zoek zijn huis uit en ging naar ken nissen toe. De bewoners konden ook in de kazerne terecht. „Maar ik had al een afspraak met een mevrouw, een eindje verderop, om daar koffie te gaan drinken", zegt Maddy van den Hoek. Zij maakte daarom geen ge bruik van het aanbod. Wel wilde ze nog even haar hond uitlaten. Dat mocht. „Onder begeleiding van de brandweer heb ik hem weer thuis mogen brengen." Rond kwart over negen kreeg ze te horen dat zc haar gaskraan moest gaan dichtdraaien. Dat deed ze. Ver volgens ging ze naar de kazerne, om dat daar uitleg werd gegeven door Jan Duine, hoofd communicatie van de gemeente Tholen. en de Delta. „Ze vertelden daar wat er aan de hand was, dat de Delta bezig was met het lek te dichten en dat we even geen gas hadden." Ook burgemeester Nuis kwam ter plaatse, net als de ambtenaar openba re orde en veiligheid, Franck Huij- brechts. „Gezien de GRIP-situatié was dat niet noodzakelijk", zegt Dui ne. „We zijn niet verder gekomen dan GRIP I (een incident van beperkte afmetingen, red)." Dat er toch verte genwoordiging vanuit de gemeente aanwezig was, heeft te maken met de ontruiming. „We gaan niet bij elke storing van Delta ter plaatse kijken, maar op het moment dat mensen hun huis uit moeten, wordt (Kik de ge-, meente ingeseind." Omdat de afsluiting van de gaslei ding ook dc huizen aan de Bleekveld-^ straat trof, werden later die avond, rond negen uur, ook die bewoners aangeboden naar de kazerne te ko men. In totaal gold dat voor 22 wo ningen in beide straten. „Dc Delta moest een stuk pijp vervangen rich ting de kazerne. Daarbij kwam ook de Bleekveldstraat zonder gas te zit ten", verklaart De Feijter. „Daardoor moest ook de kachel uit en als' men sen warm wilden zitten, hadden ze de mogelijkheid om naar dc kazerne te gaan." Dc woordvoerder van Delta netwerk bedrijf vertelt dat een gaslek nor maalgesproken zoveel mogelijk wordt getracht te repareren zonder dat huishoudens zonder gas komen te zitten. Er wordt dan aan twee kanten een blaas in de leiding gezet om het gat te isoleren, maar in dit geval kon de tweede blaas pas een eind verder op worden ingebracht, zodat er meer huishoudens moesten worden afge sloten. Marian en Adri Riedijk uit Bleek veldstraat 6 kregen al iets ieder de brandweer aan de deur, volgens Ma rian. „Ik wist het rond acht uur, toen kwam de brandweer zeggen dat ik eruit moest. In eerste instantie dacht ik, waarom dat dan Maar je doet het, omdat het gezegd wordt. Ik ben niet zo schrikachtig. Maar achteraf denk je, er kan toch van alles gebeu ren?" Dat vindt Maddy van den Hoek ook. „Je ziet niemand en intus sen is hel al een half uur bezig. Ze komen niet even zeggen: er is een gaslek, houd er rekening mee. Dat vind ik niet erg kloppen, want er wo nen hier mensen. De werkmannen zeiden dat zij daar niets over mogen zeggen. Voor hetzelfde geld sta je hier te roken of wat dan (X)k." Voor Maddy geldt dat overigens niet, want zij rookt sinds 30 jaar niet meer. Ook Bertus Bosman van Bleckveldstraat 9 had het graag vroeger willen we ten. „Ze hadden me eerder mogen waarschuwen, dan ben je een beetje voorbereid." Kevin van den Hoek heeft geen commentaar op het han delen van de hulpverleners. Hij ver trouwt erop dat zij weten wat ze doen. Wel vindt hij het raar dat de bewoners in de kazerne, die vrij dichtbij staat, werden opgevangen. „Ik snap niet dat ik hier mijn huis uit moest en wel naar de kazerne kon. Dat scheelt maar 1 (X) meter." De redactie heeft een e-mail gekre gen van een bewoner die anoniem w il blijven. Hij schrijft dat hij het gek vindt dat hij geen informatie heeft ge kregen, terwijl hij nog geen 15 meter van het lek woont. En: 'Pas na een uur is de Delta aanwezig. En pas later op de avond zijn mensen uit hun huis gestuurd. Ik vind deze actie van hulp verlening ver beneden peil. Er had wel een halve wijk de lucht in kunnen gaan, met alle gevolgen van dien." Ook de brandweer krijgt cr van dc e- mailschrijvcr van langs. 'Deze avond heeft de brandweer oefenavond en de kazerne staat cr recht tegenover. Tot mijn grote verbazing stond een aantal brandweerlieden op afstand te kijken, maar zij ondernamen geen actie. Ze stapten in de wagen om weg te gaan voor een oefening. Later kwamen ze terug en was alles in rep en roer. We hopen dat zc er weer van hebben geleerd en de volgende keer sneller handelen. Geen betere oefening dan deze.' Kees Polderman die aan Koningin Beatrixstraat 9 woont, noemt het 'een toestand om niets'. „Ik heb dit werk vroeger ook gedaan, zo'n 35 jaar, en ben vaak genoeg gaslekken tegen ge komen. Je zet er een nieuw stuk pijp tussen. Dat stelt niets voor, misschien een kwartiertje werk." Hij werkte bij Marconi in Tholen, maar zit sinds een jaar in de ziektewet vanwege een versleten rug. Hij hoefde niet zijn huis uit en heeft niets gemerkt van het gaslek. „De Delta kwam om cén uur 's nachts aan de deur kloppen om te zeggen dat er een gaslek was, maar dat het al was gerepareerd. Nou dat hoef ik Ux'h niet te weten, daar heb je toch niets aan. De kaqhel valt uit, maar voor de rest: beter zonder gas dan zonder stroom." Rond half elf mochten alle bewoners weer naar huis en mocht de gaskraan weer open. Zowel de Delta als de ge meente hebben daarna nog een brief bij dc betrokken bewoners in de bus gedaan met informatie. Jan Duine vertelt dat daarin staat dat mensen met opmerkingen over de gang van zaken bij de gemeente terechtkunnen. Het nummer van de officier van dienst van de brandweer en van de af deling voorlichting staat erin, maar volgens hem heeft nog niemand gere ageerd. In principe is volgens Duine nu alles achter de rug. „Delta moet nog wat afrondend werk doen deze week." Dat is volgens de woordvoer der van dc netwerkbeheerder gisteren gebeurd. „Waarschijnlijk is er rotzooi in de leiding gekomen en dat moet onderzocht worden, voor die weer volledig in gebruik wordt genomen." Een gaslek komt wel vaker voor als cr werkzaamheden zijn. Maar omdat het een transportleiding betrof, die dikker is dan de leiding van een huis aansluiting, stond er nogal veel druk op. De Feijter kijkt tevreden terug op de gang van zaken. „Het is goed en ordelijk verlopen. Verder is het niet zo heel bijzonder. Delta is gewend om met dit bijltje te hakken. Vextr ons was het: wat doe je tot Delta de gas kraan. heeft dichtgedraaid." Dat het tijdstip mooi uitkwam, omdat de brandweer toch een oefening had, gaat niet op volgens de commandant „Brandweermensen zijn zeven dagen in dc week, 24 uur per dag beschik baar, dus dat het voor hen gunstig was omdat ze er toch waren, kun je niet zeggen. Het kwam eigenlijk niet zo goed uit, want dc oefening moet toch worden uitgevoerd en moet nu op een ander tijdstip gepland worden." Jafu Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 7