'Investeren in digiborden is luxe' 'Er is hetze gevoerd tegen Van Voorst' 'Wiskunde kan ik gewoon niet' wel thuis SPAAR VOETBALP LAATJES 'Oh leuk, een meisje in de bouw' www.eendrachtbode.nl Catola Klippel W uit Sint-Maartensdijk met alle grote jongens van de eredivisie Bekijk ook elke dag onze website Joth start met drie vacatures en kiest nieuwe vice-voorzitter Tholen landelijk dertiende in fruit Dertig mille voor Zeeuws toerisme Donderdag 20 januari 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Fuseren Vleugellam Knelpunten Daling Curator verbolgen over actie FNV Nu ook R.D.H. Waasdorp holding b.v. nog failliet is ver klaard, zijn alle onderdelen van het Thoolse transportbe drijf van Elbert van Voorst en Lian Waasdorp bankroet. Curator mr. J.B. de Meester houdt er een nare smaak aan over. „Er is een hetze gevoerd tegen deze onderneming. Ik vind het ook heel kwalijk dat de FNV door middel van een bericht op een website onjuist heeft gehandeld." Gemeente Albert Heijn Achterberg Maandag t/m Zaterdag van 8.00 uur tot 21.00 uur Albert Heijn Achterberg Lindenburghlaan 1 4561 TM Steenbergen Leden stoppen vanwege drukte en leeftijd Aspirant Er hangen donkere wolken boven het openbaar onderwijs, maar de kinderen van De Luijster in Sint Philipsland hebben daar hier nog geen last van. VERVOLG VAN OCTHO Ontslagen zijn dan ook onvermijde lijk, aldus Pas. Maar door de sterke rechtspositie van leraren zijn de ef fecten van ontslag pas op de langere termijn zichtbaar. Pas zei zich te kun nen vinden in het door het college van B W voorgestelde respijt van zes maanden. „Want het is waar, we presenteren geen mooie begroting." De commissie samenleving vond het jammer dat OcTho niet eerder be gonnen was met toenadering te zoe ken tot andere schoolbesturen. Vol gens Hans Boulogne (ABT) zouden dan veel problemen te voorkomen zijn geweest. Pas herhaalde nog maar eens dat een fusie met scholen in bijvoorbeeld Steenbergen geen structurele oplossing garandeert. „Het fuseren van twee financieel ge brekkige partijen is niet de oplos sing. We moeten het veel meer zoeken in het terugbrengen van over headkosten, bijvoorbeeld op admini stratief gebied." Annie Vogelaar (SP) eiste van hel schoolbestuur dat er in elke woonkern een vorm van open baar onderwijs overeind blijft. Ook Eefke Bastiancn (PvdA) vond dat belangrijk. Wel vreesde zij uitholling van de kwaliteit van het onderwijs in de dorpen. „Straks hebben we per lo kaal één leerkracht en drie groepen. Is dat wenselijk?" Namens de SGP vond Peter Kraamcr dat OcTho juist nu moest afzien van dure investerin gen, zoals digiborden. „Dat is luxe." Pas hamerde erop dat dergelijke uit gaven niet de reden van de financiële problematiek zijn. „Dat is maar een klein stukje van de begroting. In de goede tijd hebben wc als een soort Rupsje Nooitgenoeg steeds maar ex tra personeel aangesteld. Daarvoor betalen we nu de rekening." Rupsje Nooitgenoeg is bij kinderen een ge liefd boekje over een rups die zich door het voorleesboek vreet. In elke pagina zit een rond gat. In de discussie die volgde bleef Bas tiancn aandringen op de noodzaak van schaalvergroting voor het Thool- se onderwijs. „Want in elke woon kern een school open houden is een kostbare zaak. Maar wel belangrijk voor de leefbaarheid." Bastianen miste een plan van aanpak die vol gens haar samen met de begroting had moeten worden gepresenteerd. Zij suggereerde om ieder geval op het stafbureau van OcTho te bezuini gen. Ook Kraamer had zich verbaasd over het uitblijven van een plan van aanpak of een beleidsplan. „Een doorkijkje naar de toekomst." Vogelaar vroeg zich af wat er zou gtn beuren als de gemeente de begroting niet zou goedkeuren. Volgens wet houder Peter Hoek is dal een onge wenste ontwikkeling. „In feite ma ken we dan het schoolbestuur vleugellam. Dan mogen ze enkel nog uitgaven doen voor de continuïteit van het onderwijs. Het zou een stap te ver zijn." Namens de VVD vroeg Gré Boel- houwers-Stigter om een actieve rol van het gemeentebestuur bij de zoek tocht naar mogelijke partnerts voor OcTho. Boulogne miste net als SP en PvdA eerdere acties van het schoolbestuur. Structurele maatrege len zijn volgens hem nodig. „Want in de toekomst krijgen we te maken met nog meer krimp, ook op Tholcn dat nu nog een relatief gunstige uit zondering is. Er zullen door de da ling van het bevolkingsaantal steeds minder leerlingen komen." Boulogne wees op de nieuwe Brede School in Sint-Annaland. „Die is pas nieuw gebouwd en nu al staat er een lokaal leeg. We moeten beter plan nen." Mariska van Deelen (CU) sprak in dat verband over risicoana lyse. „Onderdelen als leerlingenaan tallen zijn sterk aan verandering on derhevig en laten zich moeilijk voorspellen." Overigens meende Van Deelen dat het schoolbestuur niet het w achterste van de tong liet zien. „In maart moet er al een formatieplan liggen. Zoiets kun je niet maken, zonder dat er ergens al een plan van aanpak ligt." De commissie ging uiteindelijk bij na unaniem akkoord met de begro ting en het halfjaar dat het schoolbe stuur krijgt om een plan van aanpak op te stellen. Alleen de PvdA wil eerst een fractieberaad, om het de finitieve standpunt te bepalen. Wet houder Hoek zei toe om de komende zes maanden in nauw overleg met het schoolbestuur te blijven. De commissie wordt geregeld op de hoogte gehouden. „En bij onver wachte knelpunten zal ik de com missie tussentijds informeren." Hoek zei vertrouwen te hebben in het schoolbestuur. „Ik ga er vanuit dat het niet mislukt." De daling in het Thoolse openbaar onderwijs bedroeg vorig jaar 19 leer lingen. Het aantal zakte van 1023 in 2009 naar 1004 vorig jaar. Een da ling van bijna 2 procent en niet van 5 zoals abusievelijk vorige week in de ze krant is vermeld. En het aantal leerlingen op de Kraal in Tholen is volgens de oktobcrtelling 133 en geen 85. Het jaar daarvoor telde de Montessorischool 134 jongens en meisjes. Volgens de curator plaatste de vak bond op een transportwebsite het bericht dat het faillissement van Vo- Wa Transport b.v. was aangevraagd, terwijl dat op dat moment nog niet het geval was. „Een zeer bedenke lijke ontwikkeling, want toen zijn crediteuren in actie gekomen en is de brandstofpas e.d. ingetrokken. De geest was uit de fles. Ook al heb je een geschil, dan geeft het geen pas om het internet zo te misbrui ken." De vakbond kwam op voor de chauffeurs die loon te vorderen had den van het bedrijf. „Het is heel ver velend. als chauffeurs niet betaald worden", erkent de curator. „Het opbouwen van teveel schulden door de onderneming vind ik ook zeer af keurenswaardig. Dat heeft diepe sporen nagelaten, maar in deze zaak is toch sprake van een merkwaardi ge mix van argumenten. Er is een hoop gedoe dat ik allemaal niet kan plaatsen. Ik snap alle commotie rond dit bedrijf niet." Het faillissement van de holding is volgens De Meester door de beide directeuren Elbert van Voorst en Lian Waasdorp zelf aangevraagd omdat ze anders geen uitkering krij gen. „Zelfs geen bijstandsuitkering. De gemeente is van mening dat ze bij de holding in dienst waren en dat die maar moet betalen. De holding kan echter niet betalen. Het is onbe grijpelijk dat de gemeente zich op zo'n standpunt stelt. Bij gebrek aan baten worden alle faillissementen binnenkort ook opgeheven." De curator ziet op dit moment geen redenen meer om een claim bij de FNV in te dienen. „De kritiek op de handelswijze van de vakbond is te recht, maar een claim is niet meer haalbaar, al is duidelijk dat oorzaak en gevolg door elkaar zijn gaan lo pen. Een volgende keer zal de vak bond zeker voorzichtiger moeten zijn met het via internet verspreiden van berichten",, aldus De Meester. Advertentie I.M. Carola Klippel (17) heeft zelf haar middelbare school uitgekozen. De Sint-Maar- tensdijkse zit in de zesde klas van het vwo op 't Rijks in Bergen op Zoom. ..Ik ben op alle 'scholen wezen kijken en deze vond ik het leukst van allemaal. Ik keek rond en dacht eigenlijk meteen: hier voel ik me wel thuis. Ook geven ze op 't Rijks tweetalig onderwijs. Het is de enige school in Bergen die dat doet op het vwo." Talen liggen Carola wel. ..Ik wist dat ik er later ook wel wat mee wou doen." Ze wil bedrijfsjuriste worden. „Economie trekt me erg en rechten ook. Dit is een mix daarvan. Het is elke keer weer wat anders, het beroep heeft heel veel afwisse ling." Het was niet Carola's eerste keus. „Ik wou eerst rechter worden of advo caat. Maar als er echt iemand een zware misdaad heeft gepleegd is het niets voor mij om die persoon te verdedigen." Haar andere optie was economie stude ren. Maar nu ze heeft ontdekt dat ze management en recht kan studeren aan de universiteit van Tilburg kiest ze daarvoor, omdat ze dan haar voorkeuren kan combineren. „Het is de enige school die dat aanbiedt. Ik vind Tilburg ook wel een leuke stad. dus dat is mooi meegenomen." De manier waarop de stof wordt aangeboden, trekt haar ook. „De les sen spelen in op de'actualiteit. Als er een kredietcrisis is, gaan de lessen daar ook meteen over dus dat spreekt me aan." Je kan wel toe komstplannen hebben, maar eerst moet de hobbel van het examen nog genomen worden. „Ik denk dat ik het wel" ga halen. Ik sta overal wel goed voor. Behalve wiskunde, maar dat kan ik gewoon niet." Ze is niet echt zenuwachtig voor het exa men, maar er spoken wel wat vra gen door haar hoofd. „Wat gaat het worden? Straks zak je, en dan? Maar ik zie wel. Hopen dat het lukt." De één weet het al zijn hele leven, de ander heeft nog geen flauw idee. 5cholieren moeten steeds eerder kiezen wat ze later willen worden. Vroeger werd je gewoon wat je vader was. Zo simpel is het tegenwoordig niet meer. Of toch wel? De vraag is voorgelegd aan Tholenarén die nu voor die keu ze staan. Ze hebben al eerder moeten kiezen, namelijk voor een middelbare school. VVaarom hebben ze juist die uitge kozen en wat vinden ze ervan? En hoe staan ze ervoor? Lees de verhalen van 'techniekmeisjes' Alissa Gloudemane uit Stavenisse en Fatima Awad uit Tholen en vwo-leerling Carola Klippel uit Sint-Maartensdijk. Ze zijn allebei het enige meisje uit hun klas. Zitten dus alleen tussen de jongens, maar dat maakt niet uit. „Ze zien me ook.niet als anders", zegt Fatima Awad (15) uit Tholen. Zij is vierdejaars leerling bouwtechniek op het Westerpoort in Tholen. Net als Alissa Gloudemans (16) uit Stavenisse die metaaltechniek doet op die school, kiest ze voor een technische studie. En dat blijkt onder meisjes toch nog een zeld zaamheid. „Ik werk graag met mijn handen. Het lijkt me echt helemaal niets om in de verzorging te zitten." Volgens Alissa zit het in de familie: „Mijn ouders zijn ook han dig." Haar moeder werkt in een bloemenzaak en vader is glazenwasser. Broer Jim my (19) volgt een opleiding voor elektromonteur. Oorspronkelijk komt ze uit Rotter dam en toen ze in Stavenisse kwamen wonen, koos haar moeder het Westerpoort als geschikte school voor haar uit. Ze heeft er geen spijt van. Zo'n kleine school heeft zo zijn voordelen vindt ze. „Eerst dacht ik: is dit alles? Wat is het rustig. Het leuke van een kleine school is dat je iedereen gelijk kent." Alissa heeft nog geen idee wat ze wil gaan doen. Ze heeft net een beroepskeuze gesprek gehad en ge hoord dat ze met niveau 2 geen goud- of edelsmid kan worden. „Daar heb je ni veau 3/4 voor nodig." Ze haalt haar schouders op. „Ik kan nu als het ware alle kanten- op." Fatima weet het wel: middenkaderfunctionaris bouw- en infra. Ze gaat de mbo-opleiding volgen aan het Markiezaat in Bergen op Zoom. „Daarbij leer je van alles over tekenen en begroten en dat soort dingen. Ik ga wel meer de theoretische kant op." Ze kwam er na de eerste twee jaar op Westerpoort ach ter dat ze techniek leuk vond. „We deden vaak dingetjes prullen, vond ik eigen lijk wel leuk. Van niets iets maken. Nu zeggen veel mensen: oh leuk, een meisje in de bouw." Fatima.krijgt over het algemeen alleen positieve reacties, „leder een vond het eigenlijk wel grappig dat ik in de bouw ging. Sommigen zeiden: dat is echt iets voor jou. Ik heb een heleboel ooms die in de bouw zitten. Mijn opa zat er ook in." Ze vindt het wel gezellig tussen de jongens „Ze zeggen wel dat meiden altijd veel praten, maar dat is bij jongens niet anders." Fatima doet niet onder voor de jon gens wat betreft met haar handen werken. „Maar in theoriedingén ben ik soms beter, zoals toetsen maken." Het nieuwe jaar is voor de jongerenraad van Tholen (Joth) begonnen met twaalf leden. Dat betekent dat er plek is voor drie nieuwe leden en daarvoor wordt dan ook een vacature uitgeschreven. Jorik van Houdt uit Sint-Annaland, Lourens Riemens en Ton Boers uit Oud- Vossemeer hebben te kennen gegeven dat ze te druk bezig zijn met an dere zaken en hebben daarom hun lidmaatschap met de jaarwisseling beëindigd. In het geval van Riemens kwam dat als een verrassing, want nog geen jaar geleden werd hij gekozen als vice-voorzitter. Met de bedoeling dat hij in de toekomst zich beschik baar zou stellen als voorzitter. Maar de Vossemeerder is begonnen met een opleiding tot politieman en daar gaat meer tijd inzitten dan hij van tevoren had gedacht. „Hij is vaak pas zo laat thuis dat hij geen tijd meer heeft voor de jongeren- raad", vertelt jongerenwerker van de gemeente Tholen Ingrid Bras. Ton Boers richt zijn aandacht op een andere club, namelijk de SGP jongeren. Van Houdt had al eerder aangegeven het te druk te hebben met school. Voorlopig wordt de Joth door elf leden gerund, omdat Jolet Beens uit Tholen voor stage in Spanje zit. Geert-Jan Franssen uit Scherpenis- se is aspirant-lid. Eerder wilde de 12-jarige Anne Duine uit Sint-An naland dat ook, maar zij ziet daar voorlopig toch nog maar even van af. Anders had zij het jongste Joth- lid kunnen worden. Jongeren die zich nu aanmelden bij de Joth blijven in elk geval tot 1 ju li aspirant-lid. Op die datum nemen voorzitter Annet Vroegop uit Sta venisse en Michiel van de Velde uit Tholen afscheid' omdat zij dan de leeftijdsgrens van 23 jaar hebben bereikt. Er is tijdens de jongeren- raadsvergadering van deze maand in Meulvliet gekeken naar een eventuele nieuwe voorzitter. Niel Jansen uit Tholcn is daarom geko zen als vice-voorzitter. Er waren tien Jothleden aanwezig op de eer ste vergadering van het jaar en daarvan stemden zeven voor de be noeming van Jansen en drie tegen. Dc Joth wordt nu, naast de eerder genoemde leden, gevormd door Melissa Hommel en Eline Bras uit Oud-Vosscmcer, Jörgen Beens, Job Hage en David van der Steldt uit Tholen, Sharona van Akkeren uit Poortvliet, Hcrriaan Franssen uit Scherpenisse en Simon van Lit uit Sint-Annaland. Ze worden bege leid door jongerenwerkers Ingrid Bras en Ties Reitsma en stagiair Janneke Hermus. Wel gaat daar dit jaar ook wat in veranderen, omdat er bezuinigd is op jeugd- en jonge renwerk. Er wordt samen met de jongeren besproken waar er nog wel inzet van het jongerenwerk is gewenst en waar de Joth zelfstan dig aan dc slag kan. Uiteindelijk beslist het college van b. en w. wat de mogelijkheden zijn. Tholen staat landelijk op de dertiende plaats wat betreft het aantal hectares fruitteelt in deze gemeente. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft een lijst gemaakt van het aantal hec tare fruit dat in gemeenten wordt ge teeld. De cijfers zijn gebaseerd op ge gevens uit 2010 van 252 gemeenten. In Tholen wordt 354 hectare fruit ge- teelt, dat komt neer op 3,4 procent van de cultuurgrond. Borsele staat op de eerste plek met 1562 hectare. De stichting Dijk van een Delta krijgt 30.000 euro subsidie van de provincie Zeeland voor uitvoering van het project Dijk van een Delta 2011. Dat hebben gedeputeerde staten besloten. Daarmee wordt in gezet op het eerste nationale beeld verhaal ten behoeve van het toeris me. Hel onderdeel recreatie en toerisme in het provinciaal econo misch beleidsplan (PSEB) is voor de periode 2009-2012 gebaseerd op regionale beeldverhalen. Alleen het stimuleren van verblijfs- of dagrecreatie blijkt niet meer vol doende en zal er volgens het plan gewerkt moeten worden aan de specifieke kenmerken van een ge bied waardoor toeristen naar een regio komen. Dijk van een Delta is één van de vijf beeldverhalen die provincies, mede op initiatief van het provincie van economische za ken, landbouw en innovatie (ELI) en het interprovinciaal overleg (IPO), hebben aangedragen en kan beschouwd worden als één van de eerste voorbecldprojccten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 5