'Uitblinker bij drama's en bij opbouwen van de decors' Elco Brinkman verrast Han Moerland bij 40-jarig jubileum als aannemer Ton wozoco Scherpenisse Slikken voor fijnproevers bij klucht 'Menu Surprise' Piet Hommel 60 jaar, Piet de Leeuw halve eeuw lid Sint Joseph Voorzitter Bouwend Nederland waardeert mede-bestuurder Donderdag 20 januari 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Bekakte dames Geluidsmensen Stemmen van lezers Slibdepot Nieuwe specialisten ILievensbera in ons ziekenhuis! "lfziekenhuis www.lievensbergziekenhuis.nl Helaas. Het Zeeuws Centrum voor Amateurtheater (ZCA) had geen speld beschikbaar om Piet Hommel, zestig jaar lid van de toneelvereniging Sint Joseph uit Oud-Vosse- meer, te huldigen. De federatie heeft alleen spelden met robijn voor mensen die een halve eeuw lid zijn van een amateurtoneelvereniging. Dus Piet had er al een. Meneer pastoor Toneelmoeder Han Moerland (63) zou dinsdag nog twee bestekken voorbereiden, maar zijn programma werd danig in de war gestuurd. Geen wonder wanneer je 40 jaar aan het bedrijf verbonden bent en zoon René een verrassingspro gramma heeft voorbereid. Voorzitter Elco Brinkman van Bouwend Nederland kwam zijn medebestuurder 's mor gens in het kantoor van het Sint-Annalandse aanne mingsbedrijf in de Bierensstraat feliciteren. Een blijk van waardering voor het bestuurlijk werk van een man uit de praktijk. Eamiliale sfeer Veel vergaderingen Straten goed onderhouden „Voorlopig hoef ik geen erwtensoep", grapt een van de bezoekers na afloop van de toneelvoorstelling 'Menu Surprise' in Oud-Vossemeer. De kok in restaurant De Gevulde Snoeshaan neemt het niet zo nauw met de hy giëne en de voedselveiligheid. Dus dat is af en toe slik ken voor de fijnproevers in het publiek bij toneelvereni ging Sint Joseph. Gelukkig kan er ook volop gelachen worden. Een tot restaurant van niveau omgevormde snackbar vormt het decor voor de klucht. Mannetje maken Spannend Videoboodschap Adviseur Eigenaar Gaston de Kroon (een rol van Eric van Hees) is er alles aan gelegen om een geslaagde ope ningsavond te hebben, maar zijn personeel is niet echt gemotiveerd. Neem Josje Krol, met Limburgs ac cent prachtig neergezet door Lau- rien Droogcrs, die liever lui is dan moe. En ook de slonzige verschij ning van kok Freek Vet, gecombi neerd met zijn onsmakelijke gedrag, spreekt boekdelen. Een rol waarin debutant John Vroegop zich heerlijk kan uitleven. Een pittige stoorzen der is Lindsey Bel, die voortdurend om een snack komt vragen tot er gernis van de eigenaar. De eveneens debuterende Priscilla Hommel zorgt dat dit typetje nadrukkelijk aanwe zig is. Als gasten in het restaurant verschij nen de bekakte dames Alessia van Vleutekom en Monica Hunterwold (respectievelijk Lianne van Westen en Jacoline de Jager) ten tonele. Zij kunnen elkaar niet uitstaan, maar willen het huwelijk regelen van hun kinderen. Die zijn echter alleen maar uit op eikaars geld. Harmen van Vleutekom (Robert de Jonge) houdt er dan ook nog een tweede vriendin op na, en dat staat garant voor de nodige verwikkelingen. Ook al omdat Harmen ruziet met een pro fessor (gespeeld door routinier Rien Goedegebuure) die de vader van het meisje blijkt te zijn. En dan is er ook nog de zonderlinge Bova Klotten- dorp (debuutrol van Ronalda Thole- naar), die praat met een mossel in een pot water. Met twaalf spelers was het een hele drukte op het toneel. Sint Joseph koos er bewust voor om zes nieuwe leden ook meteen een rol te geven. De mix van routine en debutanten pakte goed uit. Het publiek - de zaal zat zaterdagavond nagenoeg vol - genoot van het spel én de vele dubbelzinnige opmerkingen die Sint Joseph niet schuwt. Waren er 's middags nog de nodige haperingen, in de avondvoorstelling was dat een stuk minder. Na afloop werden naast de spelers ook de vele mensen achter de scher men in het zonnetje gezet. Hun in breng viel onder meer op in het laat ste bedrijf, toen de geluidsmensen alert moesten zijn omdat bij herha ling - kort - het geluid van een vol le eetzaal moest klinken. En dat ge beurde perfect. Zaterdag voert Sint Joseph "Menu Surprise' nogmaals op. De voorstel ling is uitverkocht. De ton voor het woonzorgcomplex in Scherpenisse komt in gevaar als de provincie niet voor 1 juli te horen krijgt dat de bouw kan beginnen! Begrijpelijk, want de gemeente Tholen had meerdere locaties als mogelijke opties op papier moeten zetten, zoals bijvoorbeeld de Mo lenweg. Dat was een mooie plek ge weest om daar een seniorenwijkje te maken. Maar nee, liever daar kapi tale villa's die men moeilijk kan verkopen, ja aan de straatstenen niet kwijt kan. Dus wordt het nu niet bouwen achter de diek, maar voor de diek, aan het Bakkersdiekje. Corrie v.d. Horst, Sint-Maartensdijk vosdijk, waar we toen woonden, ging ik op de fiets naar het kan toor", zo herinnert Han zich. „Ik werd calculator-uitvoerder met het salaris van een grondwerker." Op de hts in Dordrecht had hij de nodi ge theoretische bagage voor de weg- en waterbouw meegekregen en in het familiebedrijf mocht hij zijn stage doen omdat zijn vader in verband met zijn gezondheid moest afbouwen. De firma werd in 1972 omgezet in b.v. en Han werd ad junct-directeur en in 1980 direc teur. In 2009, toen Han Moerland ziek werd, droeg hij de leiding over aan zijn zoon René, de huidige di recteur. De jubilaris is samen met zijn broer Peter nog wel aandeel houder en als adviseur volgt Han Moerland het bedrijf nog op de voet. Op menige aanbesteding is hij ook te vinden. Van 60 man per soneel uit de periode van de firma, is de gemiddelde bezetting nu 30 mensen. „We hebben 25 vaste me dewerkers en 5 inhuurkrachten, maar voor de crisis waren dat er wel 40. Vroeger stond er bij iedere dragline 2 of 3 man. tegenwoordig is er met het gps-systeem het nodi ge geautomatiseerd. De groen-gele auto's van gebr. Moerland zijn in heel Zuid-West Nederland te vinden. Momenteel wordt er gewerkt aan een slibdepot in het Hollands Diep, een plein in Zierikzee, diverse werken in Ber gen op Zoom, Reimerswaal en Tholen, waaronder herinrichting van de buitenruimte van Woonbou levard Poortvliet. „Er moeten dit jaar nog veel op drachten bijkomen", zegt Han Moerland. „Onze portefeuille is matig gevuld en de werkhonger is heel groot. De prijzen zijn soms van brandhout. Scoorde je voor heen 1 karwei op de 10 aanbeste dingen, nu is dat 1 op de 20. Tij dens het weekeinde moet je even zien te ontstressen en dan maandag er weer fris tegenaan." Moerland hoopt profijt te hebben van het duurzaam inkopen en de grotere aandacht voor beperking van de C02-uitstoot. De jubilaris is er trots op, dat zijn bedrijf zoveel w$rk maakt van scholing. „De eerste twee werkda gen in januari gebruiken we altijd voor gezamenlijke bijscholing. Zo hebben we nu twee dagen in de Wellevaete aandacht besteed aan veilig werken aan de weg en aan meten en uitzetten. Vorig jaar had den we een slipcursus en een cur sus kabels en leidingen. Al ons per soneel is gediplomeerd. Danny Hage is bijvoorbeeld geslaagd als milieukundige voor bodemsanerin gen." Han Moerland heeft ook als be stuurslid van de commissie .sociale bemiddeling met personeelszaken te maken. Die commissie helpt me dewerkers van de leden met o.a. schuldproblemen. Niet alleen in de bouw was de jubilaris bestuurlijk actief, ook op Tholen zelf. In het Ondernemers Overleg Tholen (OOT), de gemeentelijke commis sie bedrijfsleven, duurzaam veilig en de Stuurgroep Tholen 2005. Voorzitter is hij nog van de ijsclub Sint-Annaland, die bezig is met de voorbereidingen voor de 'aanleg van een nieuwe ijsbaan. Ook de verplaatsing van het aannemersbe drijf uit de bebouwde kom van het Sint-Annaland naar het bedrijven terrein bij de veiling vergt de ko mende jaren de aandacht, maar daarbij kan de jubilaris al veel overlaten aan zijn zoon René, die versterking krijgt van zijn broer Corné, zodat het familiebedrijf Moerland volop actief blijft in Sint-Annaland. Per 1 januari 2011 is gevestigd: De heer S. Huijsmans, SEH-arts Per 1 februari 2011 vestigen zich: De heer A.G.J. Koelman, psychiater De heer B. Oppedijk, longarts (vervanging B.H. Liem) m Per 1 maart 2011 vestigt zich: 1 Mevrouw H.C. Tjeerdsma, neuroloog f (vervanging P.J.I.M. Berntsen) Advertentie I.M. Piet de Leeuw van Sint Joseph kreeg zaterdag wél een speld. Hij is een halve eeuw lid van de springle vende club. Een club waarvan de le den in het dagelijks leven met beide benen'op de grond staan, maar tij dens hun hobby, toneelspelen, doen alsof. Liegen. En wie hel beste liegt, speelt het mooist, zeggen de deskundigen. De boekhouder, de stratenmaker, de vogelkweker, de kapper en de tim merman hebben hun dagelijkse be slommeringen, maar ze kunnen al lemaal Hamlet spelen. Of, dichter bij huis, Slager Kwaadvlieg. Een blijspel waarin zeventiger Piet Hommel, zaterdag tot erelid van Sint Joseph benoemd, de slager speelde die om de haverklap de vliegen van zijn vlees moest slaan. Het was een van de eerste blijspe len van Hommel. Voordien waren het vooral dramatische stukken op het repertoire van Sint Joseph. „En daar was hij heel goed in", weet Cees de Leeuw zich te herin neren. De oud-wethouder van Oud- Vossemeer speelde in de jaren vijf tig samen met Hommel. „Toen was het nog een club met alleen man nen. Mannenloneel. Vrouwen mochten wel komen kijken, maar niet meespelen. Dat was toen de ka tholieke tradkie. Mannen en vrou wen werden streng gescheiden." Cees is nu 73 jaar en kwam op zijn zestiende bij de toneelvereniging. Hij speelde samen met Hommel circa vijf jaar drama's. „Die gingen vaak over een moeder die was over leden. Die kwam dus niet in beeld. Beter overleden dan gescheiden. Want gescheiden vaders had je in die tijd niet. Dat kon niet als je ka tholiek was." De Leeuw was er zaterdag bij toen Hommel werd gehuldigd in het de cor van het toneelstuk Menu Surp rise, een verrassingsdiner opge diend in restaurant De Gevulde Snoeshaan. Een blijspel van Mart Moors. Cees de Leeuw vindt het verschil lussen het huidige Sint Jo seph en de vroegere toneelvereni ging 'enorm'. Of hij terugverlangt naar die goede ouwe tijd laat hij liever in het mid den. Hij herinnert zich in ieder ge val nog een glansrol van Hommel. „Hoe het stuk heette, dat ben ik vergeten. Maar hij speelde meneer pastoor. Geweldig. Echt een mo raalridder. Als pastoor gaf Hommel troost aan mensen die het op het to neel moeilijk hadden. Ook moest hij een donderspecch houden. Het ging hem geweldig af." Zelf herinnert Hommel zich een fa miliedrama waarin hij een blinde zoon speelde. „Niet echt blind na tuurlijk. Maar wel met een zonne bril op." Helemaal van een leien dakje ging dat niet. „Ik zat op het toneel en moest een kleine zin zeg gen. Maar ik deed niks. Ik bleef zit ten en de rest van de spelers stond op het toneel te wachten op het ein de van mijn zin. Dat wachten heeft zo'n vijf minuten geduurd." Ook zaterdagmiddag, bij de uitvoe ring voor ouderen, voelde hij de spanning bij verschillende spelers. In het begin leek er sprake te zijn van plankenkoorts. Zinnen kwamen niet zoals ze moesten en de dame in de hoek van de zaal (in de Vossen- kuil is geen souffleurshokje en geen podium) had de tekst op schoot en kon gelukkig snel bijspringen. Voordien waren Hommel en De Leeuw toegesproken door vereni- gingsvoorzittcr Alfred Vis. Die vroeg eerst een minuut stilte voor het overleden verenigingslid Anna Havcrmans-dc Leeuw. Zij overleed vorig jaar oktober na een lidmaat schap van 58 jaar. Vis: „Zij was on ze toncclmoeder. Ze hielp acteurs aankleden. Zorgde voor de rekwi sieten en speelde zelf ook vele rol len. Ze schiep orde in de chaos en we zijn blij dat haar dochter Greta haar taak heeft overgenomen." Ook bij de avondvoorstelling stond Vis stil bij het overlijden. Piet de Leeuw werd beroemd in het stuk Pension 3 waarin hij, zo vertel de Vis, als Dons met een blauwe „Ik heb nog Zeeuws bloed", zei Brinkman na het eten van een bo lus bij de koffie. „Mijn vader, die vorig jaar overleed, is in 1915 in Oud-Vossemeer geboren. Daarom versta ik Han ook beter dan de an dere bestuursleden", lacht de voor zitter van Bouwend Nederland. Moerland is één van de 31 leden van het algemeen bestuur van BN en zorgt voor de stem uit de prak tijk, zoals Brinkman het zegt. Na mens de regio Zuid (Zeeland, Bra bant en Limburg) is Moerland in Zoetermeer de vertegenwoordiger van de weg- en waterbouw. „Hij kent de sector van binnen en van buiten", zegt Brinkman. „Han komt overal, in alle hoeken en ga ten van onze vereniging. Hij is een bindende bestuurder die met colle ga's bezig is en voor een wij-ge voel zorgt. Zeker in een slechte tijd is dat belangrijk, want ik verheel niet dat het een lastige periode is voor onze branche. Maar in de be stuursvergadering moet je dan geen bak met ellende uitstorten, maar de spirit terugbrengen." Ondanks dat er heel veel concur rentie is tussen de verschillende aannemers, is er volgens de voor zitter van Bouwend Nederland sprake van een familiale sfeer in de vereniging. „We leven met el kaar mee. Ik ben dan ook hartstik ke blij dat het met de gezondheid van Han weer goed gaat. We heb ben gezamenlijk op dat gebied een terugslag ervaren en dat schept een band." Brinkman zei de bestuurlijke acti viteiten van Moerland zeer te waar deren. „Hij neemt zijn werk seri eus. Het komt er allemaal bij naast het eigen bedrijf en de praktijk wijst uit, dat onze bestuurders heel veel doen op verschillende terrei nen." Voor de voorzitter van Bouwend Nederland gaat dat ook zeker op. De oud-minister is kandidaat om voorzitter te worden van de CDA- fractie in de Eerste Kamer. BN laat hij niet in de steek, maar een aantal commissariaten zoals bij Philip Morris in Bergen op Zoom en Du- Pont in Dordrecht legt Brinkman neer. Ook stopt hij als voorzitter van het Rode Kruis. De bouw, waarin ik nu al vijftien jaar be stuurlijk actief ben, blijf ik met veel plezier dienen." Han Moerland blijft nog tot het voorjaar van 2012 algemeen be stuurslid van Bouwend Nederland, dat vijf keer per jaar in Zoetermeer vergadert. Hij is echter al sinds 1997 bestuurslid van de Neder landse vereniging van wegenbou wers, die later opging in de vereni ging van infra aannemers Neder land, waarvan Han vice-voorzitter was. Sinds 2008 zijn de activitei ten voortgezet door Bouwend Ne derland, die ook verschillende re gio's telt, waaronder Zuid. Die komt tien keer per jaar in Vught bijeen en Moerland is daar de vice- voorzitter. Daarnaast is hij nog voorzitter van de sociëteit infra Zeeland, waar vijf keer per jaar de Zeeuwse collega's bij elkaar ko men, zonder de aannemers uit Bra bant en Limburg die wel in Vught zijn. In de loop der jaren heeft Moerland zo een geweldig be stuurlijk netwerk opgebouwd in aanncmersland en laat hij namens de kleinere bedrijven zijn stem ho ren. „Soms met een afwijkende mening", vertelt Han. „Zo was ik „Onder druk van het economisch tij willen overheden soms al lerlei werken uitstellen omdat de opbrengsten van de grondver- koop tegenvallen, maar als je je huis niet goed onderhoudt, be taal je dat een keer terug", zegt voorzitter Elco Brinkman van Bouwend Nederland. „Zo moeten gemeenten blijven investeren in de verbetering van straten, want dat houdt de waarde van de omgeving overeind. Die boodschap brengen we bij alle overhe den over, want als de straten er goed bij liggen, geeft dat de be woners een stimulans om zelf ook wat te doen. De uitstraling voor de omgeving is belangrijk." Sint Joseph: Geslaagde mix routine en debutanten Piet Hommel (met bloemen) wordt gehuldigd voor zestig jaar lidmaatschap van toneelvereniging Sint Joseph. vaas aan het stoeien was. Daarnaast diende Piet de vereniging als pen ningmeester en secretaris, en zorg de er voor dat de spelers goed in het licht stonden. Vis: „Hij kon gewel dig uit de voeten met de nieuwe lichtinstallatie." Vis speldde hem het draaginsigne van het ZCA op en haalde voor de jubilarissen de bloemen uit de keu ken van De Gevulde Snoeshaan. Voor Hommel geen speld, maar wel de complimenten voor zijn gewel dige inzet als decorbouwer. Niet voor niets had hij de titel van 'Meester timmerman'. „Mijn mooi ste decorstuk was een trap die ik in originele stijl heb gebouwd. Met leuningen. Daar had ik een week voor nodig." Zijn taak is nu overgenomen door schilder Leen Moerland die er met zijn vrienden veel werk van maakt. Toch zag het timmermansoog van Homroel wel een paar kleinighe den. „Er zat weinig franje aan. Het was een beetje kaal. Vooral voor de toog in het restaurant had het wat gezelliger gekund." Wat betreft de kwaliteit van de cast was hij niet ontevreden. „De ver- eniging is behoorlijk verjongd. Daar moet ik even aan wennen." Ook de repertoirekeuze, met het theater van de lacheffect, is niet he lemaal zijn stijl. „De uitvoering van het stuk was goed. Alleen de humor ontbrak voor mij een beetje." Wat hem betreft staat er snel een drama op het programma. „In een drama kun je je als acteur helemaal geven. In een blijspel of een klucht moet je meer een mannetje ma ken." Die wijsheid heeft hij onder meer van de regisseur uit zijn periode: Toon de Leeuw. De vader van jubi laris Piet de Leeuw. „Bij hem speelde ik mijn eerste stuk. In 1949. Als gastspeler. Dat was een drama. Het heette 'Heb ik mijn kind ge dood'. En dan is het zaak om de figuur op het toneel spannend en levend te maken. Dat leer je bij Sint Joseph vooral tijdens de repetitie. Daar vinden ze toneelspelen een wereld vol plezier, spanning en sensatie. Dat alles in goede banen geleid door regisseur Geert Uijtdewilligen (74). Geert speelde zelf ook gerui me tijd bij Sint Joseph en lijkt ver groeid met het toneel. Uijtdewilli gen had een leraar die regisseur was. „Die moest een jonge knaap hebben en vroeg of ik dat wilde zijn. Zo is het gekomen." Intussen merkt hij dat de belang stelling voor het amateurtoneel groeit. Zijn club heeft zes nieuwe leden kunnen inschrijven. Die de buteerden zaterdag. „Er zitten zeker drie of vier talenten tussen", is zijn inschatting. Voorzitter Elco Brinkman van Bouwend Nederland kwam Han Moerland met zijn vrouw feliciteren in verband met zijn 40-jarig jubileum bij het Sint-Annalandse aannemingsbedrijf. in het algemeen bestuur van BN de enige van de 31 bestuursleden die tegen de vorst-ww stemde. Ten eerste vond ik die te fraudegevoe lig en ten tweede vond ik dat niet juist ten opzichte van alle bedrij ven die maatregelen hadden ge troffen om zo lang mogelijk te kunnen doorwerken. Achteraf heb ik gelijk gekregen, zo hoor je nu uit diverse reacties." Han Moerland noemde het een he le eer dat de voorzitter van Bou wend Nederland hem voor zijn 40- jarig bedrijfsjubileum persoonlijk kwam feliciteren. Elco Brinkman had in zijn drukke agenda dinsdag morgen tijd kunnen vrij maken voor een bezoek aan Han Moer- V land. Hij reist het hele land door. Maandagmorgen zat hij rond de ta fel met het gemeentebestuur van Helmond, maandagavond was hij in Meppel. De rust waarmee de voorzitter van BN in het kantoor van gebr. Moerland zit, lijkt in te genstelling met zijn volle agenda. Toch neemt hij nog de tijd om de vrouw van de jubilaris, schoon dochter en kleinkinderen te be groeten. Brinkman geniet mee, wanneer kleinkinderen van Han hun opa tekeningen aanbieden ter gelegenheid van zijn 40-jarig be drijfsjubileum. Maar dan gaat de mobiele telefoon een paar keer en verwacht de chauffeur van Brink man hem weer in de auto, op weg naar de volgende afspraak. Zonder dat Han het weet, rijdt hij nog even naar restaurant de Buutengaets bij de Sint-Annalandse jachthaven om een video-boodschap op te nemen. Want 's middags is daar nog een volgende verrassende bijeenkomst voor Han Moerland. Om kwart over drie zou hij daar aannemer Van den Biggelaar aantreffen om over het bestratingswerk bij de nieuwe damwand te praten, maar in plaats daarvan treft \Je jubilaris een heleboel aannemers en vrien den aan. Collega-bestuurders van Bouwend Nederland, de regio Zuid en Zeeuwse aannemers. Ook burgemeester Nuis en zijn vrouw komen hun felicitaties overbren gen en horen mede de videobood schap van Elco Brinkman, die ook via het scherm zijn waardering uit te voor het bestuurlijk werk van ju bilaris Han Moerland. Hij prees hem als een degelijk bestuurder die vertrouwen wekt en mensen bindt in plaats van tegenstellingen zoekt. „Het is nu een lastige perio de, maar we hebben in onze bran che ,al vaker moeilijke tijden mee gemaakt. Moed houden, is be langrijk. Geniet vandaag van dit jubileumfeest en morgenochtend weer gewoon op de steiger", aldus Brinkman in zijn videoboodschap in de Buutengaets. Directeur René Moerland vertelde dat zijn vader op 18 januari 1971 in dienst trad van het aannemingsbe drijf. De broers Johannis en Mericn Moerland trokken toen nog aan de touwtjes, maar de vader van Han - Kees - zat toen met zijn broers ook al in het bedrijf. „Vanaf de Anna- Piet de Leeuw

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 3