LABO BAL Evacuatie bewoners voor gaslek is unicum in gemeente Tholen 'Als je kunt lezen dan kun je ook veel leren' Beveiligen zwembaden zorgt voor deining Ontslagen op openbare scholen onvermijdelijk AUTOSCHADE? Leger des Heils vier jaar gered Thoolse scholen leiden op bord Gat in transportleiding treft 22 woningen Sint-Maartensdijk Vji- Donderdag 20 januari 2011 67e jaargang no. 10 Vragensessie bij VVD in Tholen Voor Scherpenisse ligt er 150 mille Weinig voortgang in varkensstallen Brandweercommandant Koos de Feijter heeft het zover hij weet nooit eerder meegemaakt in de gemeente Tholen dat mensen geëvacueerd moesten worden. Maar maan dagavond zijn omstreeks zeven uur de bewoners van ze ven woningen aan de Koningin Beatrixstraat in Sint- Maartensdijk uit hun huis gehaald. Er was rond kwart over vijf een gaslek ontstaan bij rioleringswerkzaamhe den in die straat. Een transportleiding in het gedeelte tus sen de Bleekveldstraat en de Oostsingel was geraakt en vanwege de hoge druk spoot het gas eruit, samen met modder waaronder de leiding bedekt lag. Omdat er een redelijke hoge concentratie gas werd gemeten in de straat werden de woningen ontruimd, maar uit voorzorg, bena drukt De Feijter. Rond half elf konden alle bewoners weer naar hun huizen terug. Tot aan het kapje Onveilig gebied Kritiek op extra verhogen kaartjes Het is principieel onjuist om de beveiliging rond zwem baden ten laste te brengen van het toegangskaartje. Dat vond dinsdagavond een flink deel van de commissie sa menleving bij het bespreken van de nieuwe tarieven. Bo vendien zijn de beveiligingskosten flink hoger dan de vernielingen in de voorbije jaren. In het donker Rupsje Nooitgenoeg is nu molensteen OcTho De stichting Openbaar Primair Onderwijs Tholen (Oc Tho) krijgt een halfjaar de tijd om orde op zaken te stel len. Eerder al, in maart of april, moet duidelijk zijn hoe veel leerkrachten ontslagen worden. In de tussentijd wil de Thoolse politiek dat OcTho alles in het werk stelt om samenwerking te zoeken met andere schoolbesturen, om op die manier de financiële tekorten terug te dringen. Deze week Burgemeester Nuis leest voor aan kinderen van Toerdeloo „Als je kunt lezen, dan kun je ook veel leren. Dat is heel belangrijk wantje kan niet leren als je niet kan lezen. Van lezen kun je knap van worden en dan weet je hoe dingen gaan." Burgemeester Nuis deed gisterenmiddag zijn best om aan de twaalf kinderen bij Toerdeloo in Poortvliet het belang van lezen uit te leggen. Hij deed dat ter gelegenheid van de Nationale Voor leesdagen die gisteren zijn begonnen en nog tot en met 29 januari duren. 3 voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Thole#, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het Leger des Heils krijgt definitief een onderkomen in de voormalige kleuterschool in de Radda Barnen- straat in Sint-Maartensdijk. De huurovereenkomst heeft in principe een looptijd van vier jaar. Wethou der J. Oudesluijs deelde dat dins dag mee in de commissie samenle ving. De gemeente en het Leger zijn op dit moment bezig om het contract op te stellen. De tijdelijke huisvesting ontslaat het Leger vol gens Oudesluijs niet van de taak om te blijven zoeken naar een structurele oplossing. Op termijn moet het Leger gaan samenwerken met de voedselbank, een instelling die dezelfde doelgroep bedient. De ze voorziening zat voorheen in de vroegere kleuterschool en is juist onlangs verhuisd naar de nieuwe Haestinge. Kiezers kunnen op dinsdag 25 janu ari in het Hart van Tholen vragen stellen aan de VVD-kandidaten voor de provinciale statenverkiezin gen op 2 maart. Aan de Thoolse kandidaat en raadslid Jack Werk man (zesde op de lijst) bijvoor beeld, maar ook aan de lijsttrekker Sjoerd Heijning uit Goes. De avond begint om acht uur. Voor het woonzorgcentrum Scher penisse ligt 150.000 euro klaar bij de provincie Zeeland. In aanvulling op het bericht van vorige week zegt een woordvoerder, dat de eerder toegezegde 50.000 euro gewoon blijft staan. Via een nieuwe rege ling komt daar 100.000 euro bij, maar alleen als voor 1 juli gemeen tebestuur en Castria aangeven dat de bouw aan de Laban Dcur- loostraat kan beginnen. „Anders vloeit die 100.000 euro terug naar onze pot, zodat deze ingezet kan worden voor andere projecten in de sociale sector", laat een woord voerder van de provincie Zeeland weten. Er zit weinig voortgang in het be perken van de geuruitstoot van var kensstallen. Dat bleek maandag avond in de commissie ruimte toen wethouder Kees van Dis een vraag van Jaap Hage (CU) beantwoord de. Het raadslid wilde weten hoe de stand van zaken was. Hij wilde graag weten welke stappen er te verwachten zijn en vooral wanneer. Maar daarin moest Van Dis hem te leurstellen, zei hij. „Er zijn geen harde data te noemen om te zeggen op welk moment alle stallen zijn voorzien van een proefstatus. Dat heeft te maken met de stand van zaken bij de stal aan de Noormans- weg, de nieuwbouw van de stal van Welvaarts aan de Bitterhoekseweg in Poortvliet. Maar de gemeente is ook afhankelijk van het moment waarop de varkenshouderijen er aan toe zijn hun systemen te ver nieuwen. De twintig teams van het school- dammen en schoolschaken hebben hun eerste speeldag in Meulvliet in Tholen achter de rug. Na vier ron des bij het dammen gaat Ter Tolne I met vier punten aan de leiding van de in totaal veertien teams. De winnaar van vorig jaar. Die Hecne- trecht 1 zit ze met een punt minder op de hielen. Het tweede damteam van de school uit Oud-Vosscmcer staat derde met eveneens drie pun ten. Bij het schaken, drie rondes gespeeld, heeft Ebcn Haczer 1 de koppositie ingenomen met tweeën halve punt. Die Heenetrecht staat tweede met twee punten, de Re genboog. vorig jaar winnaar, staat derde met ook twee punten. In to taak strijden bij het schaken zes teams om de titel beste school- schaakteam van Tholen. Volgende week is de tweede speeldag met aansluitend de finale. De twee bes te teams gaan door naar het Zeeuws kampioenschap school- dammen en -schaken. Op de voorgrond de gebroken pijp van de gasdistributieleiding. De bewoners van de getroffen huizen werden opgevangen in de dichtbijgelegen brandweerkazerne aan de Oostsingel. Het is een vreemde gang van zaken, vinden veel bewoners. De tijd tussen het ontdekken van het gaslek en de evacuatie bedraagt ongeveer twee uur. Tot die tijd wisten omwonenden niet van het gaslek af, noch dat ze voorzorgsmaatregelen moesten tref fen. Maddy van den Hoek woont op nummer 2, tegenover de plek waar het lek ontstond. Ze was thuis toen het gebeurde. „Ik hoorde een leven en ik hoorde blazen. Dan kijkje bui ten en ik zag een regenscherm." Ze rook ook een gaslucht en ging pools hoogte nemen. Ze vroeg aan de werkmannen die erbij stonden wat er aan de hand was. „Ze zeiden een gaslek. De Delta moet komen. Nou, dat kan hé." Ze was niet geschrok ken. „Die mannen zeggen verder niets. Ik keek raar op toen om kwart over zeven de brandweer aan de deur stond. U moet uw huis uit, zeiden ze." Kees Boogerd uit Sint-Annaland is grondwerker en werkt voor hoofd aannemer BAM, die de riolering in de straat vernieuwt. Ze zijn er al een tijdje bezig. „We waren met Kerst mis gestopt en wilden opnieuw be ginnen, maar het is hier nu heel nat." Daarom is Kil Bronbemalingen uit Hoogerheide erbij gehaald om een bronnering aan te leggen om het grondwater weg te trekken. Met het aanbrengen van filters is het misge gaan volgens Boogerd. „De reden is dat er zoveel puin in de grond zit en dan kun je de buis niet goed sturen." De gasleiding is daardoor geraakt. Boogerd was er niet bij aanwezig, maar werd opgepiept. „Ik was er bin nen een half uur en zag direct wat er aan de hand was. „Dat zie je wel. Het blaast eruit." Het gat zat vlakbij een lantaarnpaal. „De modder kwam boven de lantaarnpaal uit. De mod der zit tot aan het kapje. De schutting erachter zit er ook onder. Het is best tekeer gegaan." Volgens Boogerd dreef het gas de straat in, richting de parallelweg. Delta netwerkbedrijf was al ingeseind om het gat te ko men dichten. „We stonden op de Delta te wachten en die heeft best lang op zich laten wachten. Ander half uur, denk ik." Volgens een woordvoerder van Delta netwerkbe drijf klopt dat. maar verklaart waar om. „De monteur moest uit Zierik- zee komen en die man moest eerst naar een steunpunt voor het verza melen van de benodigde materialen. Hij moest ook een .graafmachine op laden en op zoek naar tekeningen. Je moet het ook zo zien: de monteur weet niet hoe ernstig de situatie is als hij op weg gaat. Hij is afhankelijk van de berichtgeving die hij krijgt. De woordvoerder zegt dat de mel ding rond kwart voor zes bij Delta netwerkbedrijf werd gedaan door de aannemer. De monteur van Delta ar riveerde even voor half acht en onge veer een kwartier later was ook een hogere werkverantwoordclijkc van de netwerkbeheerder aanwezig. Dat is binnen de gestelde twee uur die daarvoor is afgesproken dat een sto ringsmonteur ter plaatse moet zijn. Een gevaar voor de veiligheid voor omwonenden was er in die tussentijd niet, volgens de woordvoerder. „Wij hebben dagelijks contact met de vei ligheidsregio, dus er ontstaat altijd contact met de brandweer." Dat contact met de brandweer is in dit geval eigenlijk toevallig te noe men. „Er is altijd oefenavond op maandag en het gaslek was recht voor de deur van de kazerne", zegt De Feijter. De kazerne zit aan de Oostsingcl, precies op de kop van de Koningin Beatrixstraat. „Degene die om ongeveer half zeven de oefening ging uitzetten werd benaderd door de mensen in de straat. Goh. waarom staan jullie niet hier, vroegen ze." Toen is de brandweerploeg gaan kij ken. „Ze hebben de cxplosiemeter erbij gepakt. Het was een redelijke mctingsuiLslag: 23 procent LEL (Lo wer Explosive Limit, red.). Bij 10 procent is er sprake van 'onveilig ge bied'. Wat daarna komt Klap. Maar dat is bij 100 procent: 'explosiege vaar'." ZIE VERDER PAGINA 7 SGP, SP. ABT en CU wilden daarom in de commissie nog niet akkoord gaan met een extra verhoging van hel zwemkaartje met telkens 1,25% in de komende vier jaar. Deze partij en willen eerst overleg met hun frac tie, alvorens een definitief standpunt te bepalen. „Het komt allemaal een beetje uit de lucht vallen", vond Pe ter Kraamer (SGP) van het College voorstel. Zowel De Spetter in Tholen als het zwembad Haestinge in Sint-Maar tensdijk werden vorig jaar extra be veiligd. Eerder kregen ook de sport velden en tennisbanen in die woonkernen aandacht van een parti culiere beveiligingsdienst. Zowel de tennisverenigingen als de voetbal clubs hebben inmiddels eigen oplos singen om vandalisme tegen te gaan. Gezien de positieve ervaringen met de zwembaden wil het college graag verder gaan met de bewaking van die accommodaties. Daarvoor is jaarlijks 5000 euro nodig. Namens de SP plaatste Annie Voge laar als eerste vraagtekens bij het plan. Zij had becijferd dat de totale vernielingen de voorbije driejaar bij elkaar 3450 euro schade hadden op geleverd „De beveiligingskosten zijn hoger dan de vernielingen." Volgens wethouder Jan Oudesluijs is vandalisme op het totaal van de 5000 euro beveiligingskosten slechts een deel van het verhaal. Behalve di rect aanwijsbare kosten van kapot gemaakte objecten is er het toegeno men veiligheidsgevoel rond de zwembaden. „Medewerkers durven op maandagweer met een gerust hart bij het zwembad te komen. Het ongewenst bezoek in de nachtelijke uren is drastisch afgenomen. Dat zijn kosten die niet direct in euro's zijn uit te drukken." Ria Ligtendag-Quist (CDA) signal eerde dat ook het veiligheidsgevoel in de openbare ruimte rond de zwembaden is toegenomen. „De problemen waren van dien aard dat je daar je kinderen in het donker niet langs durfde te sturen." Hans Bou logne (ABT) stelde dat het juist daarom geen pas geeft om het zwemkaartje duurder te maken. „De omgeving is algemeen belang en komt ten laste van de gemeente. We moeten een ander potje vinden." Het extra toezicht komt in de praktijk neer op een inzet van twee uur per week, op onregelmatige uren en ook buiten het zwemseizoen. In de ko mende raadsvergadering maken de twijfelende partijen hun definitieve standpunt bekend. Uitgangspunt blijft dat er in de toe komst in elke Thoolse woonkern een openbare school blijft, ook in de kieinste dorpen. Daadwerkelijk fuse ren met andere schoolbesturen, bin nen de gemeente of elders, is volgens waarnemend directeur Jeroen Pas van OcTho geen oplossing. „Want dan verdelen we de armoede." Pas maakte dinsdag in de commissie sa menleving gebruik van het spreek recht, om de financiële problemen van het primair onderwijs op Tholen toe te lichten. Door de terugloop van leerlingen, de noodzakelijke investe ringen in gebouwen en bezuinigin gen van Rijk en gemeente is OcTho in zwaar weer terecht gekomen. Met name de salarissen van het onderwij zend personeel hangen als een mo lensteen om de nek van de stichting. In totaal 85% van de totale begroting gaat op aan financiële verplichtingen richting personeel. Voor dit jaar wordt een tekort geraamd van 236.670 euro. In de nabije toekomst worden de financiële problemen en kel maar groter. In 2015 wordt gere kend op een gat in de begroting van bijna een half miljoen euro. ZIE VERDER PAGINA 5 Carola Klippel uit Sint-Maartensdijk wil inspelen op de actualiteit als bedrijfsjuriste Han Moerland ontvangt oud-minister Elco Brinkman in Sint-Annaland Kyle Matthijssen uit Poortvliet wit wereldkampioen worden op zijn supermoto EN VERDER... Piet Hommel 60 jaar lid van Vossemeerse toneelvereniging Sint Joseph Catho Laban uit Tholen ondersteunt wezen in Kenia WINNAARS HEBBEN EEN PLAN, VERLIEZERS EEN EXCUUS Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Voordat hij begon voor te lezen vroeg hij de kinderen wie al wel kon lezen. Verschillende kinderen staken hun vinger op. Ze zalen in groep 3 of 4 van de basisschool waarin ze leren lezen. Waar de kinderen zoal vandaan kwamen? Uit Poortvliet. Eentje kwam van buiten Poortvliet. Van de Bram Groenewegeweg. Maar ook dat is Poortvliet, zei Nuis. Eén jongetje kwam uit Lepelstraat. Nuis vroeg ook of ze thuis wel eens voorgelezen worden. Bij de mccsten was dal het geval. Dan hoeven de kinderen alleen maar te luisteren. Nel zoals ze dat naar hem zouden doen. Ja, wie hij nou was. Hij was de burgemeester. Dat wisten de kinderen wel. Hij was ook te herkennen aan de ketting die hij droeg. „En als ik geen ketting om had gedaan, hadden jullie me dan ook herkend?" Ja. dan had den, ze hem ook herkend. Daar was Nuis wel blij mee. De ketting heet overigens officieel ambtske ten, vertelde hij. Waarom ze hem nou gevraagd hadden. Nou, zei hij, wij vinden het als gemeente belangrijk dat er voor kinderen wordt voorgelezen. De kinderen hadden nog één vraag voor hem. Wat doet een burgemeester? Hij vergadert veel. praat veel met mensen, bezoekt mensen op blije momenten als er bijvoorbeeld iemand 100 jaar wordt of een echtpaar 60 jaar getrouwd is. Maar ook bij nare dingen, bij ongelukken. Het komt er in het kort op neer dat de burgemeester zorgt dat het goed gaat in de gemeente. Dat er goede wegen zijn en dat ze schoon zijn, dat er scholen zijn en kinderopvang, zei hij. Zie verder pagina 11. De kinderen van Toerdeloo in Poortvliet luisteren aandachtig naar de burgemeester.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1