'Er worden nu meer eisen aan vrijwilligers gesteld' 'Wacht even, ik wil graag een foto met u maken!' Rode Kruis verhuist naar nieuw Haestinge Indra uit Poortvliet strikt bijzondere Zeeuw Tholen onderzoekt de fusie met Reimerswaal Nieuwe bus vrijwilligers met meer 'tierlantijntjes' Huisnummer voor garages Rode Kruis huldigt jubilarissen voor trouwe dienstjaren Geen Thoolse prins voor Peijs Donderdag 13 januari 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Werkplaats te klein voor grote cursussen De afdeling Tholen en Sint-Philipsland verhuist van de gemeentelijke werkplaats aan de Nijverheidsweg naar het nieuwe Haestinge aan de Sportlaan in Sint-Maartens dijk. De nieuwjaarsbijeenkomst werd er donderdag voor het eerst gehouden, in de muziekzaal die muziekvereni ging Euterpe gebruikt. Zwaailichtsirene en airconditioning De nieuwe bus voor de afdeling Tholen en Sint Philips- land van het Nederlandse Rode Kruis wordt groter dan de oude en is nog beter uitgerust om patiënten op een brancard te vervoeren. Dat zei vice-voorzitter Chris de Neeff donderdagavond op de nieuwjaarsreceptie in Haestinge in Sint-Maartensdijk. „Vroeger was het Rode Kruis militairistisch georgani seerd. In colonnes. Het is nu allemaal wat losser en er worden nu meer eisen gesteld aan de vrijwilligers". Adri Boot-Mangold uit Zierikzee kan het weten. De 66-jarige vrijwilliger is 50 jaar actief voor het Rode Kruis. Don derdagavond werd ze in Haestinge in Sint-Maartensdijk in het zonnetje gezet tijdens de nieuwjaarsreceptie van de afdeling Tholen en Sint Philipsland. Wordt je grote broer uitgenodigd voor de bijeenkomst Bijzondere Zeeuwen, krijg je het zelf voor elkaar om ver volgens met oud-premier Jan Peter Balkenende op de fo to te gaan. Dat*overkwam vrijdag de 11-jarige Indra Mat thijssen uit Poortvliet. Zij bezocht samen met haar ouders Kees en Corin en broer Kyle (15) de nieuwjaarsreceptie van de provincie Zeeland, aansluitend aan de huldiging van Kyle als Bijzondere Zeeuw. Er waren meerdere Tho- lenaren in Middelburg aanwezig, nog twee als Bijzondere Zeeuw. Arjan van Ommen uit Sint-Maartensdijk werd dubbel in het zonnetje gezet, want er werd extra aandacht aan hem besteed omdat hij door PZC-lezers is uitgeroe pen tot Sier-Zeeuw van 2010. Open huis Bijdrage Omslagpunt Introducé Geen gewonden Humanitair Niet aanwezig Burgemeester Nuis achter de piano Bestman voorzitter Omroep Tholen Groot werkgebied met 225 vrijwilligers De afdeling Tholen/Sint Philipsland en de afdeling Rei merswaal van het Rode Kruis gaan samenwerken of zelfs fuseren. Dat zei voorzitter bestuurslid Vincent Nooren donderdagavond op de nieuwjaarsreceptie in Haestinge. Dat betekent dat het werkgebied enorm wordt uitgebreid, vertelde hij. De bus van het Rode Kruis die verkocht is. De jubilarissen van het Rode Kruis, v.l.n.r. W. Neele-Kosten, A. Boot-Mangold, J. de Ruijsscher-Schot en M. Wisse-Bonte. Ze kreeg een gesp voor het lintje van tigde de onderscheiding. Ze kreeg er de medaille voor tien jaar trouwe ook een oorkonde bij en een bos dienst. Voorzitter Bert Stolk beves- .bloemen. Ze was niet de enige die Indra Matthijssen heeft Jan Peter Balkenende gestrikt voor een kiekje op de nieuwjaarsreceptie van de provincie in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Volgens bestuurslid Vincent Nooren is de kantine van de werkplaats te klein om cursussen met veel deelne mers te geven. Bij herhalingscursus sen is gauw sprake van veertig deel nemers. Voor kleinere cursussen blijft het Rode Kruis de werkplaats echter wel gebruiken. „We hopen dat we hier een eigen thuis krijgen," zei hij tegen de onge veer vijftig aanwezigen, waaronder opvallend veel jongeren. In de mu ziekzaal kan het Rode Kruis gebruik maken van een beamer, een projec tiescherm en een geluidsinstallatie. Het gebruik van een consumptie is er wel duurder, zei Nooren. Dus werden daar afspraken over ge maakt. Twee consumpties waren voor rekening van de afdeling, de rest moesten de vrijwilligers zelf betalen. „We hebben niet eerder in „Het wordt een Mercedes automaat en een stukje groter dan de bus die we verkocht hebben. Er zitten meer tierlantijntjes aan. De geleiding voor de brancard is beter. De oude bus is ook geschikt voor liggend vervoer, maar we moesten er veel meer voor doen. Rondom de bus zitten nu ca mera's zodat wc niet meer tegen stoepranden rijden. O ja, hij wordt wit met rode strepen. Er komt een zwaailicht met sirene op en de bus wordt voorzien van airconditioning." Het enige wat er volgens De Neeff nog aan ontbreekt zijn de centjes. „Met de oude bus hebben we al veel bij elkaar gereden. Daar is geld mee verdiend, maar we hebben nog wel wat nodig." De oude bus is verkocht aan het dis trict Oosterschelde. Dat bestaat uit De afdeling Reimerswaal kampt al een paar jaar met problemen. Er is geen bestuur meer. De Thoolse afde ling werkt al een tijdje samen met de vrijwilligers van de overkant en wil voorkomen dat het hoofdbestuur de afdeling splitst. In dat geval zou er een deel bij Goes ondergebracht wor den en een deel naar Tholen komen. Volgens Nooren is het de bedoeling dat voor de jaarvergadering in april duidelijk wordt welke kant het op gaat. „Voor die lijd willen we een fu- sieoverccnkomst. Wc proberen af spraken te maken om dén te worden. Maar de leden moeten het er wel mee eens zijn. Als de helft van de leden wegloopt, dan hebben we het niet goed gedaan." Volgens Nooren passen de vrijwilli gers uit beide gemeenten goed bij el kaar. „Ze houden van aanpakken: hup, dat gaan we doen." De leden van de afdeling van Reimerswaal waren ook uitgenodigd op de nieuwjaarsre ceptie. Vijf gaven daar gehoor aan. Anderen hadden laten weten niet te een dorpshuis gezeten. Het is een kans om ook anderen te ontmoeten want vanavond zijn er al verschil lende activiteiten zoals de countryli- nedansers." Daarnaast was ook de sportzaal bezet en oefenden leden van de plattelandsjongeren (PJZ) voor de jaarlijkse toneeluitvoering. Het Rode Kruis krijgt er nieuwe vooral jonge vrijwilligers bij. Van de zeventien EHBO-cursisten ko men er op zijn minst tien naar het Rode Kruis om zich als vrijwilliger in te zetten. De afdeling doet ook mee aan de open dag in Haestinge op zaterdag 19 februari. Als hulp verlener zijn ze er aanwezig maar ook met een kraam om het werk van het Rode Kruis te promoten. de afdeling Tholen, Reimerswaal, Kapelle en Noordwest Bevcland. De bus blijft voor een kwart beschikbaar voor Tholen zodat hij niet helemaal uit het zicht verdwijnt. Penningmeester Jany Boogaard ver telde dat er verschillende bedrijven een bijdrage hebben geleverd voor de aanschaf van de nieuwe bus. De bus wordt onder meer ingezet bij evenementen, voor personenvervoer en voor de boodschappenservice. Omdat het Rode Kruis niet aan alle verzoeken voor vervoer kan voldoen, wordt ook gebruik gemaakt van de bus van woonzorgcentrum De Schut- se in Sint-Annaland. Het bestuur ver wacht dat de bus eind april klaar is. komen. De Reimcrswaalse afdeling lelt ongeveer 100 leden en is actief in Rilland-Bath, Krabbendijke, Kruinin- gen en Yersekc. De Thoolse afdeling heeft 125 leden. Er wordt al langere tijd samen opgetrokken. Onder meer bij de inzet voor de politieacademie in Ossendrecht (oefening van de mobie le eenheid) en bij hulpverlening op evenementen. Het bestuur van de Thoolse afdeling wil voorkomen dat 'Reimerswaal' uit elkaar valt, licht Jany Boogerd toe. „Dan wordt de afdeling opgesplitst aan de hand van postcodes. Nu is er geen bestuur. We moeten het zo zien te regelen dat als er later weer een omslagpunt komt, dan ze weer zelf standig verder kunnen." De laatste be spreking was in oktober. „Toen is af gesproken dat, als er op 1 januari geen bestuur is coördinatoren zijn. dan we dan gaan praten over verdere samen werking of fusie. Dat is niet gelukt." Kyle Matthijsen was er vanwege zijn titel Nederlands kampioen supermo- tard. Van Ommen ontving de titel Tholenaar van het jaar, net als de Sicr-Zccuw een verkiezing van het dagblad PZC. Hij wordt geroemd om zijn inspanningen voor het openen van een dorpswinkel op Schcrpenis- se en lezers van de provinciale krant hebben hem daarom voor beide titels het meest op de ondernemer uit de smalstad gestemd. Zo heeft hij in korte tijd drie titels verworven, want ook hij is Bijzondere Zeeuw, maar ze hebben alle drie wel betrekking op hetzelfde. „Ik voel me eigenlijk een beetje beschaamd. Ik doe het niet al leen, ook mijn medewerkers dragen eraan bij. En zonder Sjaloom Zorg en Castria had ik het nooit gekund. werd gehuldigd. Ook J.M. de Ruijs- schcr-Schot uit Tholen (30 jaar), M.J. A. Wisse-Bonte uit Sint Phi lipsland (20 jaar), W. Neele-Kosten uit Sint Philipsland (10 jaar) kregen een onderscheiding. C. Bentschap- Knook uit Tholen (30 jaar), H. Hoek uit Sint Philipsland (20 jaar) en K. van Herk uit Anna Jacobapolder (10 jaar) waren afwezig. Adri Boot is al sinds 1995 lid van de afdeling (eerst die van Sint Philips land, na de fusie van de afdeling Tholen en Sint Philipsland). „Ik had een vader die bij het Rode Kruis zat. Ik ben er apetrots op, maar voorna melijk omdat het vanuit de mensen komt." De commissaris van de koningin Karla Pcijs sprak met alle Bijzondere Zeeuwen, 25 in totaal, in het prinsen logement van het provinciehuis. Ze mochten elk één introducé meene men. Van Ommen koos voor dorps genoot Erik van Houte. „Die heeft de vloer in de Dorpswinkel gelegd." De Zeeuwen waren ingedeeld aan tafels van hun categorie en Peijs schoof aan. „Ze vond de Dorpswinkel een uniek project, vooral ook vanwege de samenwerking met Sjaloom en Cast ria. Ze vond het knap en interessant, omdat het probleem natuurlijk niet alleen in Scherpenisse speelt. Er is kaalslag in meer dorpen. Ze zei dat de buurtsuper voor ouderen een be langrijke rol heeft in het dorp. Als die wegvalt is er voor vaak ouderen geen doel meer om nog de straat op te gaan. De supermarkt is vaak het mid- We woonden in Oost-Souburg. Als kind begin je al door thuis slacht offertje te spelen. Op mijn zestiende mocht ik mee en ik was 18 jaar toen ik mijn EHBO-diploma haalde. Ik ben er lid'gebleven tot 1969 daarna ben ik naar Zierikzee verhuisd en heb me daar aangesloten bij de af deling." Na een conflict stopte ze daar, maar ze werd meteen gevraagd om op Flupland instructrice te wor den. „We zijn toen opvang en ver zorging begonnen. Als eerste afde ling in Nederland. Er heb er geen moment spijt van gehad. Om de delpunt in het dorp. Ze vond het goed dat we op deze manier de leefbaar heid in stand houden." Van Ommen is op dit moment licht optimistisch over het reilen en zeilen van de Dorpswinkel. „We zijn na tuurlijk beperkt in onze ruimte en het signaal moet nog opgepikt worden. Mensen moeten zelf kenbaar maken wat ze missen. Of wc de openingstij den moeten aanpassen of welke pro ducten ze willen. Binnenkort komt er een bakfiets. Daarmee brengt een cliënt de boodschappen rond op het dorp voor oudere mensen die ze zelf niet kunnen dragen." Van Ommen noemt Peijs een vrouw met veel humor en daarom vond Kyle de bijeenkomst ook wel leuk. Moeder Corin doet verslag. „We zaten met al le sporters aan tafel en Karla Peijs stelde aan iedereen een vraag. Het is niet zo datje uren met haar zat te pra len hoor. Ze vroeg aan Kyle wat hij deed en wilde weten wat het inhield. Ook vroeg ze of hij het wel eens eng vond. Het was leuk om mee te ma ken." veertien dagen ging ik naar De Wimpel om les te geven. We waren de eerste gediplomeerden opvang en verzorging." De groep kon opgeroepen worden om mensen op te vangen en dat ge beurde ook, vertelt ze. In de nacht van 29 op 30 juli 1996 brandde het hotel en congrescentrum in Renesse af. De gasten werden ondergebracht in een sporthal. Er waren geen ge wonden. „Ze hebben toen een be roep op ons gedaan om de mensen op te vangen. We werden midden in de nacht uit bed gebeld. Wat wc ge leerd hadden konden we in de prak tijk brengen." liet heeft indruk gemaakt, zegt Adri. Niet alleen op de gasten die hals overkop een goed heenkomen moes ten zoeken, maar ook op de vrijwilli gers van het Rode Kruis. „Ik weet nog dat er een zwangere vrouw bij was. Daar hebben wc toen bloed druk bij gemeten. Later toen het ho tel heropend werd en wij waren uit genodigd was ze er ook en liet ze haar baby zien." Adri Boot heeft veel les gegeven. Waaronder veel EHBO-lessen aan de jeugd. „Ik deed het heel graag. Ze hoefden maar te roepen." Ze heeft de organisatie ook zien veranderen. Van een strak bijna militairistisch georganiseerde club met colonnes naar een wat losser verband. „Daar heb ik wel aan moeten wennen. Co lonnes werden taakvelden. Ik was in Zierikzee commandant van een co lonne. Ik ben zelf nogal van de re gels, maar toch zou het nu niet meer zo kunnen functioneren." Ze gaf les, maar ook voorlichting. Over humanitair recht bijvoorbeeld. „Ik zat voor een klas leerlingen van havo 4. Een van de leerlingen vroeg of het allemaal ouderen zijn die bij het Rode Kruis werken." De vrijwil ligers vergrijzen. Ook die van de af deling Tholen en Sint Philipsland, maar op de bijeenkomst was een op vallend aantal jonge gasten. Alle maal jongens en meisjes die hun EHBO-diploma hebben behaald. Van de zeventien gaan er straks acht naar het Rode Kruis. Na de fusie tussen Tholen en Sint Philipsland nam Adri Boot zitting in het bestuur. Toen ze in 2004 af scheid nam als docente werd ze be noemd tot erelid. Over de toekomst van de afdeling is ze optimistisch gestemd. „De afdeling is heel actief, met een actief bestuur, actieve do centen en actieve vrijwilligers." Ook Lecndert Goedegebuure (16) uit Sint-Annaland was erbij als Bijzon dere Zeeuw, omdat hij vorig jaar als scholier beste booglasser van Neder land werd. Prompt werd hem na dat kampioenschap een baan aangebo den, maar lasser worden, nee dat zag hij toch niet zo zitten. „Ik vind het leuk om te doen als hobby." Hij gaat nu een dag in de week naar school in Bergen op Zoom om te leren voor au tomonteur. Dat brengt hij in de prak tijk bij Van Steenis in Sint-Maartens dijk, waar hij overigens ook nog regelmatig zijn lastechniek in prak tijk brengt op bijvoorbeeld een uit laat. Hij ging samen met zijn lasleraar van hel Calvijn college Henk Copier uit Tholen naar Middelburg. De keu ze om hem mee te nemen was niet zo moeilijk. „Ik heb gewonnen dankzij zijn instructies." Het was de eerste keer dat Lecndert Karla Peijs zag. én vond het 'best interessant en leuk'. Maja Westdorp uit Sint-Annaland maakt samen met nog elf Tholenaren deel uit van het koor A58 dat ook is uitgeroepen tot Bijzondere Zeeuw en daarom stond haar foto vorige week als zodanig in de krant. Niet zij, maar het bestuur van het koor dat beste groot gemengd koor van Nederland in de categorie lichte muziek is, werd uitgenodigd en was daarom met twee man aanwezig in Middelburg. Alle Zeeuwen konden naar de nieuw jaarsbijeenkomst van de provincie, die na de huldiging van de Bijzonde re Zeeuwen werd gehouden in de Nieuwe Kerk in de provinciehoofd stad. Jan Geldof van de Oranjeroute en Ron Pelgrim van Het Raedthuys in Sint-Maartensdijk maakten daar gebruik van als leden van onderne mersvereniging Smalstad. „We had den afgesproken om met zijn vijven te gaan, maar Henk Brinkman van Sjaloom was verhinderd", zegt Arjen van Ommen. „Ik ben nu genoemd als Tholenaar, maar het is belangrijk dat er meer mensen zich vanuit de onder nemersvereniging laten zien." De familie Matthijssen vond het wel interessant om ook naar de receptie te gaan, 'nu ze er toch waren'. Met Kar la Peijs wilden volgens Corin zoveel mensen praten, dat het voor hen niet meer mogelijk was om nog bij haar te komen. De bekendste hotemetoot die ze zagen, was Jan Peter Balkenende. En van Tholen zagen ze brugemees- ter Nuis en wethouders Kees van Dis en Jan Oudesluijs. „Wij kennen de burgemeester wel, maar ik denk hij ons niet. Jan Oudesluijs ken ik wel van vroeger uit Smurdiek", zegt Co rin. Meteen toen Indra de oud-pre- micr zag, zei ze dat ze met hem op de foto wilde. Corin moedigde haar aan: „Ga er dan naartoe." Dat deed ze maar hij stond met zijn rug naar haar toe. „Tik hem dan even op zijn schouder." Dat durfde ze niet. Maar toen hij haar zag staan draaide hij zich om voor een praatje. „Hij vroeg hoe is het en op welke school ze zit. En of ze al toetsen heeft gehad en al moest kiezen voor een andere school, omdat ze in groep 8 zit. Ook zei hij leuk je te ontmoeten." Indra dacht, dit is mijn kans, want voordat ze zijn aandacht verloor, zei ze: „Wacht even. ik wil graag een foto met u ma ken!" Ze begon haar toespraak dat er nog nooit in de lange geschiedenis van Zeeland zoveel prinsen en een prinses op het provinciehuis in Middelburg bijeen waren geweest. Maar daar zat dinsdag geen Thool se prins bij. De commissaris van de koningin Karla Peijs had die dag namelijk alle Zeeuwse carna valsprinsen en prinses uitgenodigd om hen te laten weten hoeveel be lang ze hecht aan het carnavals feest. Ze vindt dat deze traditie on derdeel uitmaakt van de Zeeuwse samenleving en wilde daarom de delegaties van de carnavalsvereni gingen een hart onder de riem ste ken. Maar prins Leendert d'n Jis- ten van Gróót Pesöót, zoals Oud-Vossemeer tijdens die dagen heet, heeft al na één jaar zijn func tie neergelegd en daarom was er niemand vanuit de gemeente Tho len vertegenwoordigd. Pcijs, zelf afkomstig uit carnavalsstad Til burg, riep in een ludieke toespraak .alle nieuwe prinsen en prinsessen op zich na hun benoeming via een brief aan haar voor te stellen. Zo dat ze weet in wiens handen de carnavalsplaatsen jaarlijks zijn als de echte burgemeester de stads- of dorpssleutel tijdelijk aan hen heeft overhandigd. Dus de nieuwe prins van Gróót Pesöót weet wat hem te doen staat. Voor elk wat wils. Zo wordt de muziek omschreven die Willem Nuis en Maarten van der Kooij ten gehore brengen tijdens een gospel concert op 29 januari in Meulvliet te Tholen. De twee werken eraan mee achter de piano en spelen 'heerlijke bekende liederen om sa men te zingen en om naar te luiste ren. Voorafgaand aan het optreden van pianist Nuis, die doorgaans beter bekend is als burgemeester van Tholen, is er gitaarmuziek. Vier gitaristen bijten de spits af en treden voor het eerst op voor een breder publiek. Na de pauze is het de beurt aan gospelband Vision, die opwekkingsliederen ten geho re brengt naast onder andere num mers van Michael W. Smith. Vi sion krijgt versterking met gitaar en een blazerssectie van trompet tisten en saxofoons. Daarom heet de band voor de gelegenheid Vi- sion+. De avond is bedoeld om 'God groot te maken door heerlijk met elkaar te zingen en te luiste ren' en voor bemoediging en ont moeting vanuit verschillende ker ken en gemeentes. De avond begint om kwart voor acht en kaar ten zijn onder andere verkrijgbaar via jhage61@zeelandnct.nl of 0166-603089. De gemeente gaat garages een huis nummer geven. Deze weck valt bij ongeveer 200 inwoners uit Oud- Vossemeer, Poortvliet en Scherpe nisse een brief in de bus over het besluit. De andere woonkernen vol gen later. Dat gebeurt voor de lan delijke basisregistratie adressen en gebouwen (BAG). Als de bewoners er geen bezwaar tegen aantekenen, zal de gemeente er een huisnummer op aanbrengen. De kosten zijn voor de gemeente. De bedoeling is om alle informatie die de overheid no dig heeft, op één plek te gaan vast leggen. Nu zijn er maar liefst 30.000 verschillende systemen voor het uitvoeren van beleid of het handhaven van regels. Het gaat dan bijvoorbeeld om het verlenen van vergunningen, het toekennen van huursubsidies en het opsporen van criminelen. De BAG is bedoeld om klantgerichter te werken,en de ad ministratieve rompslomp te ver minderen. De gemeente is verplicht het in te voeren. Op I juli moet het verplichte gebruik vastgelegd zijn in de wet. Tholenaar Erik Bestman is de nieu we voorzitter van Omroep Tholen. Hij vervangt Bert Jacobs die per 1 januari zijn functie als voorzitter en penningmeester heeft neerge legd. Adri Hoogvliet uit Tholen neemt de taak van penningmeester op zich. Jacobs begon ruim zeven jaar geleden als penningmeester, maar nam al snel ook de functie van voorzitter op zich. Hij noemt als hoogtepunt verhoging van de subsidie voor de omroep in 2009 en meent dat die broodnodig is om de lokale omroep in stand te hou den. Maar hij zegt ook dat er meer werk aan de winkel is en dat de or ganisatie van de stichting verder moet worden uitgewerkt. De 42-ja- rige Erik Bestman was in het verle den al actief bij de toenmalige S.L.O.T.H en wil werken aan de toekomst van Omroep Tholen. Er staan al wat vernieuwingen op de rol. Zo gaat de radio nog dit jaar in stereo en met Radio Data Systeem (RDS) uitzenden en wordt de kwa liteit van bewegende beelden op Omroep Tholen televisie verbeterd. •Via RDS wordt digitale informatie met het radiosignaal meegestuurd, zodat er bijvoorbeeld op het radio schermpje de naam van het station zichtbaar is of het liedje dat ge draaid wordt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 3