'Verder met groei van mijn bedrijf' 'Meer bewegen voor ouderen is nuttig' ARDI 'Meer complimentjes geven minder mopperen en klagen' 'Te druk, niet alles vol gaan plannen' 'Veiligheidsregio wordt afstandelijker' Cliëntenraad SVRZ houdt middag slechtziendheid KEUKENS Arthur Mennen (34) uit Tholen Nuis maakt zich zorgen over alcoholgebruik bij jongeren Donderdag 6 januari 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Elkaar meer complimentjes geven en minder mopperen en klagen. Dat was de boodschap van burgemeester Nuis op de nieuwjaarsreceptie maandagavond in het gemeen tehuis in Tholen. Hij maakte zich verder zorgen over het toenemende aantal jongeren dat een beroep doet op de jeugdzorg. Hij zou willen dat de ouders zich meer met hun kinderen bemoeien om problemen te voorkomen. Veel geld Voorzitter Huiskamp op nieuwjaarsreceptie Dina Duine-Geuze (85) uit Scherpenisse vindt het be langrijk om de sociale contacten in haar dorp in stand te houden. Dat is een van haar wensen voor het komende jaar. Hij is voor het eerst op de nieuwjaarsreceptie. De 34-ja- rige Arthur Mennen uit Tholen heeft op het persoonlijke vlak geen bijzonder voornemens, zegt hij. Hij is eind vo rig jaar pas getrouwd en is gelukkig. De cliëntenraad van Ten Anker, Dalemhof, Maartenshof, de Rozeboom, de Poorthove en de Vossenkuil van de SVRZ gaat een middag houden voor ouderen die slecht zien. Dat maakte voorzitter Oscar Huiskamp dinsdag be kend op de nieuwjaarsreceptie in de verschillende vesti gingen. Hij wenste de bewoners en het personeel een goed 2011 toe en vertelde waar de cliëntenraad voor staat. Pro beren om de omstandigheden voor ouderen in de gaten te houden en problemen oplossen of te voorkomen. „Dit klinkt misschien erg hoogdravend, maar toch proberen we, door contact te houden met de bewoners, iets bij te dragen aan de woonomstandigheden." Honger Dina Duine-Geuze (85) uit Scherpenisse Computer Te kort Sarah van Westen (23) uit Oud-Vossemeer Sarah van Westen uit Oud-Vossemeer is voor het eerst op de nieuwjaarsreceptie in het gemeentehuis. Ze is moeder van twee kinderen, eentje van drie en eentje van ander half jaar en werkt in een schoonheidssalon, Mariëlle Beauty Health Institute in Steenbergen. Peter Verwijs (52) uit Sint Philipsland Postcommandant Peter Verwijs van de brandweer in Sint Philipsland is een vaste gast op de nieuwjaarsre ceptie van de gemeente. Hij heeft geen goede voorne mens, zegt hij. Wel hoopt hij dat 2011 wat minder hec tisch wordt. Hij wees er onder meer op dat er meer taken naar de gemeenten zul len komen. Het kabinet Rutte wil dat ten hoogste twee overheidsin stanties zich gaan bezighouden met één beleidsterrein. Nuis noemde dat op zich een goede oplossing omdat het voor mensen nu vaak een doolhof is waar men voor wat terecht kan. Hij gaf een voorbeeld hoe het nu is geregeld. Als iemand zijn hond slaat, is dal een zaak voor het rijk (burgerrechter), als iemand zijn kind slaat, komt dat bij de pro vincie (jeugdzorg) en als iemand zijn vrouw of man slaat, komt dat bij de gemeente (huishoudelijk ge weld). Volgens Nuis is meer duide lijkheid nodig als er meer taken naar de gemeente komen. Maar ook meer geld. „Anders is de be zuiniging in Den Haag wel erg makkelijk ingevuld." Het plan is dal de uitvoering van de algemene wet bijzondere ziekte kosten (AWBZ) naar de gemeente komt. Dagbesteding en begeleiding van mensen die daarvoor in aan merking komen, gaan dan onder de wet maatschappelijke ondersteu ning (WMO) vallen. Maar ook de jeugdzorg komt in handen van de gemeente, zei hij. Plus de regeling voor de opvang voor mensen aan de 'onderkant van de samenleving' „Veel uitdagingen die ook veel van ons vragen. Het gaai echter om kwetsbare groepen ouderen, jonge ren en menen die met behoud van een uitkering werk verrichten." Een van de uitdagingen is volgens hem om menselijke waarden boven materiële te stellen. Maar ook be seffen dat zorg en verzorging veel geld kosten. En kijken of er met de huidige middelen een betere zorg geleverd kan worden, of met min der geld een adequaat niveau te handhaven. Volgens Nuis is het be langrijk dal de gemeente zich los maakt van geëigende denkpatro nen. Hij legde dat uit aan de hand van de jeugdzorg als vangnet. De gemeente moet dal straks uitvoe ren, maar de ouders blijven het be langrijkst, zei hij. „Zij zijn verant woordelijk voor het creëren van warmte binnen liet gezin waar elk kind behoefte aan heeft." Kinderen helpen zich te ontwikkelen, hen weerbaar te maken en hen leren om om te gaan met tegenslagen." Hij benadrukte der rol van ouders Jaap Hage uit Tholen op de nieuwjaarsreceptie. „Natuurlijk hoop ik dat we gezond blijven, maar ik (loop ook dat bewe gen voor ouderen in Scherpenisse blijft bestaan. Het is nuttig en gezel lig. Maar het clubje wordt steeds kleiner. We zijn nu nog met acht le den. Wc oefenen in de openbare school." Het belang van contacten hebben met haar dorpsgenoten loopt als een rode draad door haar voornemens en verwachtingen. Nog zoiets. Het wekelijks samen eten in het Holland Huis op woensdagmiddag. „Ik eet ook mee. Dat vind ik heel belang rijk. We zijn met 19 ouderen uit het dorp." Dina was jaren actief in het verenigingsleven. Ze zat ook in de vrouwenvereniging van de her vormde kerk. „Maar die is uitge storven. We waren op hel laatst maar met drie bestuursleden, over. Dat is al een jaar of vier geleden, hoor. Toen ben ik overgestapt naar de vrijzinnige vrouwenbond van de Protestantenbond in Tholen." Ze is samen gekomen met haar partner en schoondochter. Wat ze van de nieuwjaarsreceptie vindt? „Amsterdam heeft het afge schaft. Dat .kan ik wel begrijpen. Maar zo groot is onze gemeente niet. Het is goed voor de onderlinge contacten. Je spreekt hier ook afge vaardigden van verenigingen." Van haar mag de bijeenkomst dus ge handhaafd blijven. „O ja. nog één ding: ik ben ook erg blij met de Dorpswinkel." Maar voor zijn bedrijf Mcditerrano- va die bomen en struiken uit Zuid- Europa verkoopt, wel. „Ik hoop ver der te kunnen gaan met de groei van het bedrijf. Ik ben er de afgelopen maanden druk mee bezig geweest. Juist voor de maand december. Dat is altijd een rustige periode." Zijn bedrijf, gevestigd aan de Postweg schuin tegenover hei gemeentehuis, plaatste de grote kerstboom op de Markt in Sint-Maartensdijk. „Een mooi voorbeeld is dat, een mooie opdracht ook. Ik ben vooral bezig geweest om kerstbomen bij bedrij ven te plaatsen." Mennen gaat naar Italië en Spanje om onder meer olijfbomen, vijgen bomen en oleanders te kopen. „Wc zijn de goede weg ingeslagen. Drie jaar geleden begonnen, maar fullti me blijven werken. Sinds een jaar helemaal voor het bedrijf." Het belang van een nieuwjaarsre ceptie? „Je ontmoet toch weer eens wat mensen die je al een tijdje niet gezien hebt of die je niet kent. Het sociale is belangrijk. Vorig jaar kon ik niet omdat ik in Amerika zat. En het is ook interessant wat de burge meester te vertellen heeft. Wat mij betreft, moet het blijven." in de opvoeding. Door toe te zien dat kinderen naar school gaan, door een verantwoorde leeftijd te kiezen waarop kinderen thuis alco hol mogen gebruiken. Nuis zei te veel problemen legen te komen die te maken hebben met overmatige alcoholconsumptie. „In de huiselij ke kring kan de overheid niet of slechts in een ultiem geval ingrij pen en dat hoort zo. Maar als ou ders moet je dat ook niet willen." Hij riep ouders op de rol van gren zen stellen op te pakken, 'voorzo ver u dal al niet doet.' Alcoholgebruik onder jongeren is volgens de burgemeester een groot maatschappelijk probleem. In de provincie is een actie gaande onder het moto Laat ze niet verzuipen. „Letterlijk en figuurlijk niet. Ik hoor vaak zeggen dat ouderen eens wat meer naar jongeren moeten luisteren omdat ze de goede vragen kunnen stellen. Prima, maar begint het niet daar waar wij als volwasse nen de jeugd vertellen hoe het moet en welke spelregels wij in het gezin en in de Thoolse samenleving han teren?" Volgens Nuis moet er beter naar de problemen gekeken worden. „Er wordt 80 procent hestccd aan be spreken, 20 procent aan afspreken en nul procent aan het elkaar aan spreken. En om dat laatste gaat het nu net." Nederlanders blijken vooral goed te kunnen klagen en mopperen, zei hij. Er wordt minder vanuit het ver stand gereageerd, meer vanuit onderbuikgcvoclcns. „Wc zijn bij voorkeur met onszelf bezig. Geen vrolijk verhaal. Maar wc zijn er nog niet, Nederland kiest ook voor zichzelf. Economische onderwer pen, zoals pensioenvoorziening winnen terrein in ons denken. Daarmee stellen we wel honger en bestrijding van de hoge kinder sterfte in de wereld op een lager plan. Omzien naar anderen lijkt dichtbij en veraf minder vanzelf sprekend. Willen we dat?" Hij rondde af met hel geven van complimenten. Aan de 'Thoolse samenleving' voor de correct en rustig verlopen oud- en nieuwvie- ring. En voor de stichting Oud Vossemeer 600 die een prachtig programma neerzette met activitei ten over het hele jaar verspreid. „Van een vriendelijk gebaar gaat een verzoenende kracht uit en dat levert veel positieve energie op." Namens de gemeenteraad, b. en w. en de ambtelijke organisatie wens te hij iedereen een 'gezegend, ge lukkig, zalig, voorspoedig en bo venal gezond 2011' toe. Het werd begroet met een applaus van de be zoekers. dendaagse techniek kent veel oplos singen. Misschien kent u ze niet, dat kan voorkomen." De cliëntenraad houdt daarom op donderdag 24 fe bruari in Ten Anker vanaf twee uur een informatiemiddag, waar deskun digen uitleggen wat er mogelijk is om de ongemakken van slechtziend heid op te lossen. Er zal dan onder meereen opticien aanwezig zijn. In februari start de cliëntenraad ook met een computercursus voor senio ren, vertelde secretaris Jan Bos van de cliëntenraad. „Het doel is om se nioren wegwijs te maken op de com puter. Ouderen te activeren. Om de pc op een andere manier te bekij ken." Maar volgens Bos zijn er wel vrijwilligers nodig om de helpen om de middagen te begeleiden. De cur sus wordt gegeven door deskundi gen van ScniorenWeb, zegt Bos. Half januari wordt Bos als 'ambas sadeur' benoemd. De cursus wordt gegeven in Ten Anker in Tholen. Eigenwijs als hij was, schoof hij de problemen voor zich uit, vertelde hij. Totdat zijn armen te kort werden om nog iets te kunnen lezen. Bril dragen was het gevolg, maar daar houdt het niet bij op. Eerst een lees bril, toen een zogenaamde multifo cal bril. Sterkere lenzen. Het voor naamste is accepteren dat hij een bril móet dragen. „Als ik dat niet doe, dan dupeer ik mezelf. Dan houd ik alleen mezelf voor de gek. De he- Wethoudersvrouwen van PvdA en VVD treffen elkaar op de nieuwjaarsreceptie. Links Aagje Oudesluijs-Voshol, echtgenote van Jan Oudesluijs (PvdA)uit Sint-Maartensdijk en Ria Hommel-Smits, echtgenote van Frank Hommel (WD) uit Oud-Vossemeer. De raad die tien personen telt behar tigt de belangen van de verschillen de cliënten van de SVRZ (stichting voor regionale zorgverlening). Dat gaai om bewoners in de verzorgings- en verpleeghuizen, maar ook om de mensen die via de SVRZ thuiszorg krijgen. Een van de zaken waar de cliëntenraad zich mee bezighoudt, zijn de directe problemen waar men sen mee te maken krijgen als hun gezichtsvermogen vermindert. Huis kamp wist er van mee te praten. Haar voornemens voor het nieuwe jaar? „Dat ik niet alles te vol moet plannen. Privé en in mijn werk. De laatste paar maanden waren te druk. Ik had te weinig tijd over om iets met de kinderen te doen. Er waren zoveel klanten, dat je te weinig lijd hebt om andere leuke dingen te doen." Ze is met haar vader Bram van Wes- ten meegekomen. Haar moeder kon niet omdat ze moest oefenen voor het zangkoor. Daarom vroeg haar vader haar mee. Goed voor de so ciale en zakelijk contacten. „Op de ze manier leer je meer mensen ken nen. En hier worden ook zaken ge daan. Sarah werkte al vanaf haar zestiende in de schoonheidssalon. Ze maakte van haar hobby haar werk. Haar vader was actief in het jeugdwerk in het dorp en bezoekt de ledenvergaderingen van de VVD. Of Sarah zich geroepen voelt om actief in de politiek te worden. „Nee. ik zit net in de ouderraad van peuterspeelzaal De Pluus. Dat vind ik goed. Mijn vader en mijn broer hebben er ingezeten. Dus is het niet verkeerd om het ook te doen." „2010 is toch wel turbulent geweest. Dan bedoel ik het breed. Terrorisme- dreiging en zo. De bewaking van de havens' door de marine is ver scherpt." Nee, niet die van Flup- land. Maar het houdt Verwijs toch wel bezig. „We moeten niet de scherpe kanten benadrukken. Meer samenwerken." Verwijs verwacht wel een grote ver andering. „Op 1 juli komt de brand weer in een groter geheel, de Veilig heidsregio. Tenminste dat is de streefdatum. Dan worden we vanuit Middelburg aangestuurd, wel samen met de dertien burgemeesters van de gemeenten. Koos de Feijter blijft commandant, maar wat er gaat ver anderen aan de oefenavonden dat is een open vraag. Daar heb ik zelf niet zoveel invloed op. Het zal afstande lijker worden." De nieuwjaarsrecep tie moet voor hem blijven. Hij komt 'puur voor het netwerken.' „Je zelf laten zien. Contact hebben met be stuurders en raadsleden. Het moet blijven voor de contacten, anders zie je elkaar niet. En dit gebeurt in een gemoedelijke sfeer." Afschaffen ziet hij niet zitten. „Van het geld kunnen ze beter strooizout kopen, schreef een scherpenisscnaar. Daar zit wel wat in, maar het is toch belangrijk dat het blijft." V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 7