HAMSTERRÈEEEEN 2e GRATIS* 2 Menu Surprise met zes debutanten Bijzondere Zeeuw vier keer Thools Afdakje voor auto in tuin niet zo simpel Jan Goorden uit Tholen volledig verrast door erekruis uit Rome Karla Peijs huldigt ze morgen in Middelburg Toneelvereniging Sint Joseph brengt klucht in drie bedrijven Duizend baby's in Lievensberg Thoolse gastouders geregistreerd Pauselijke onderscheiding voor vrijwilligerswerk parochie Donderdag 6 januari 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De 85-jarige Jan Goorden uit Tholen was volledig ver rast toen hij op nieuwjaarsdag tijdens de mis door pas toor Han Akkermans naar voren werd geroepen en te ho ren kreeg dat hij een pauselijke onderscheiding zou krijgen. Zijn vrouw Leny speldde hem het gouden ere kruis Ecclesia et Pontifice op na de druk bezochte mis. Verzakt Trap klimmen Draaginsigne Albert Heijn Achterberg We zijn weer aan het Per week 50 producten Maandag t/m Zaterdag van 8.00 uur tot 21.00 uur Albert Heijn Achterberg Lindenburghlaan 1 4561 TM Steenbergen Toneelvereniging Sint Joseph in Oud-Vossemeer is druk bezig met de jaarlijkse uitvoering. 'Menu Surprise' heet het stuk dat op de planken wordt gebracht. Een onge kend groot aantal van zes debutanten maakt zijn opwach ting. De nieuwkomers hebben de smaak te pakken ge kregen na hun rol in het toneelspektakel Het geheim van Vosmeer, dat vorig jaar in het kader van 600 jaar Oud- Vossemeer is opgevoerd. Drie Tholenaren en een koor met een behoorlijk Thools tintje worden morgen gehuldigd met de titel Bijzondere Zeeuw 2010. Dat gebeurt voorafgaand aan de nieuw jaarsbijeenkomst van de provincie in Middelburg. Het Thoolse aandeel is best groot te noemen, omdat er dit jaar voor gekozen is om een selectie van 25 Bijzondere Zeeuwen te maken. Kampioen Leen Bijncigte wil geen dakpannen op carport Leen Bijnagte had gedacht een simpel afdakje de maken voor zijn auto aan de Molenweg 17 in Scherpenisse, maar daar kwam meer bij kijken dan hij gedacht had. De car port van acht bij vijf meter komt namelijk in de voortuin te staan en dat is niet de geijkte plek voor zo'n bouwsel. Nul op rekest Het wordt verleend aan personen die minstens 45 jaar oud zijn en minstens 25 jaar zieh op een bij zondere wijzen in lokaal verband inzetten voor kerk en samenleving. Goorden voldoet daar ruimschoots aan, maar er was geen haar op zijn hoofd die daeht dat hij daar voor in aanmerking zou komen. „Nee, ik hen wel eens eerder onderscheiden met een zilveren dasspeld voor ver diensten. Daarover heeft toen een stukje gestaan in het parochieblad. Dan verwacht je dit niet meer. Maar hier doe ik het ook niet voor. Ik ben ook niet zo gewend om vooraan te staan. Als ze het me vooraf hadden gevraagd, had ik ge zegd dat het voor mij niet hoefde." Nu is hij er trots op, zegt hij. Goor den was vanaf 1976 koster en ver antwoordelijk voor het onderhoud van de kerk en het verwarmen van de kerk tijdens de wekelijkse dien sten. Volgens Akkermans was de trouwe parochiaan vergroeid met de kerk als gebouw maar ook met de gemeenschap. Vele jaren was hij.betrokken bij het versieren van de kerk voor speciale vieringen zo als die van kerstmis. „Wat is een kerk zonder vrijwilligers? De inzet van vrijwilligers is altijd belang rijk geweest: voor de onderhoud van de kerk. het zingen in de ko ren. voor de bloemversicring. Vele uren zetten ze zich in. Vrij en wil lig. Ze vormen een onderdeel van de geloofsgemeenschap. Wal ze doen vinden ze de moeite waard maar ze beleven er ook plezier aan. Zo doen hel pro Deo, om niet. Voor het welzijn van de mensen, en zoals hier op de kerststal slaat: Gloria in excelsis Deo." Het viel hem op dat de o van Deo wat verzakt was. „Ook iets voor een vrijwilliger om dat te herstel len." De pastoor vertelde dat Goorden de katholieke begraafplaats aan het Hertenkamp bijhield. En dat Jan ook jarenlang de kaartavonden verzorgde in het parochiezaaltje. Hij deed dat niet alleen, maar sa men met zijn vrouw Leny, de 'nij vere bij' die dat overigens heeft overgenomen. Volgens Akkermans heeft Goorden als 'autochtoon' veel goodwill ge kweekt bij de bevolking, zeker ook bij de niet-katholiekcn. De laure aat is ook lid van het koor Pius X. Voor al zijn verdiensten voor de Sint Christoffelparochie kreeg hij de onderscheiding. „Dit keer heeft het niet de koningin behaagd, maar de paus om u de Ecclesia en Ponti- fice toe te kennen. Het betekent voor kerk en paus. maar wij voe gen daar aan toe dat u het voor alle mensen in de parochie hebt gedaan en voor God." Goordens vrouw Leny speldde het gouden erekruis, met een afbeel ding van de apostelen Petrus en Paulus, op. Het kruis hangt aan een lint in de pauselijke kleuren geel wit. De herinneringsmedaille is in gesteld door paus Leo XIII op 17 juli 1888. Sinds 1908 wordt het kruis in goud uitgevoerd. Akker mans overhandigde Goorden de bijbehorende oorkonde. Leny kreeg een bos bloemen. Goorden stond met het koor op het balkon toen hij naar voren werd geroepen. „Ik had er geen notie van. Ik stond een beetje achteraan dus ik kon ook niet zien wie er al lemaal binnen waren. Het was me wel opgevallen dal het veel druk ker was dan normaal. Pas toen ik vooraan stond, zag ik familie zit ten." Achteraf bleek dat behalve het bestuur. Goordens vrouw en fa milie, slechts een paar koorleden van de onderscheiding op de hoog te waren. Goorden groeide op de boerderij aan de Langeweg in Oud-Vosse- meer. Zijn broer Toon was misdie naar. „Ik hoefde dat niet want er waren er in die tijd genoeg. Over compleet." Toen Jan trouwde, verhuisde hij naar de Hoofdstraat in Tholen, niet ver van de kerk op de Markt. Het echtpaar woont er nog steeds. Goorden was meer dan 30 jaar koster. „Ik ben een paar jaar gele den gestopt. Het werd tijd gezien mijn leeftijd. Ik stak bijvoorbeeld kaarsen aan en daar moest ik voor op een trap klimmen. Dat werd lastiger." Ook het kaarten op de kaartavonden en het invullen van de puntcnlijst moest hij overdra gen. Wel verleent hij er nog steeds hand en spandiensten. „De op brengst van de drankjes komt ten goede van de kerk." Het onder houden van de begraafplaats deed hij graag en grondig. „De zaak schoonhouden, graven verzorgen. zorgen dal alles er netje bijlag. En als er begraven werd moest alles er tot in de puntje bijliggen. Min stens dertig jaar heb ik dat ge daan." Het koor van de kerk bestond vroe ger uit vrouwen. Toen dat aantal terugliep, werden er mannen aan toegevoegd. Ook Goorden ging zijn partijtje meezingen en doet dat nog. Na de plechtigheid kregen de be zoekers de gelegenheid om Jan en Ley te feliciteren. Daarna konden de parochianen terecht in het zaal tje om wat te eten en te drinken. Goorden sprak er ook zijn dank woord uit. .Jk h$b gezegd dat ik er niet op gerekend had en dat ik het enorm waardeer dat het voor me is aangevraagd en dat ik er heel trots op ben. Ik heb de parochie en het koor bedankt." De Tholcnaar kreeg ook een draaginsigne. Daar is hij blij mee: ,Je hoeft niet altijd met de vlag in top te lopen." *rie de aanbiedingen op www.albertheijnachterberg.nl Advertentie I.M. John Vroegop. Eric van Hees en Priscilla Hommel v.l.n.r.) gaan tijdens de repetitie helemaal op in hun rol. Het decor voor 'Menu Surprise' is nog in de maak. Secretaris Eric van Hees van Sint Joseph is blij met de nieuwe leden. „Hel is fijn om wat ruimer in de spelers te zitten. Dan kan een ander eens een keertje overslaan", zegt hij. Er is bewust voor gekozen om alle nieuwkomers meteen een rol te geven. De klucht 'Menu Surprise' kent een bezetting van acht dames en vier heren, zodat extra veel to neelspelers aan de bak kunnen. Melissa Hommel, moeder en doch ter Ronalda en Charlotte Thole- naar, Lianne van Westen, Priscilla Hommel en John Vroegop Dzn. maken hun debuut. „Dit is heel iets anders dan Het geheim van Vos meer", zegt Vroegop. Hij liep al ja ren met het idee rond om toneel te gaan spelen, maar het kwam er niet van. Zijn rol van pastoor in het spektakelstuk - met toneel en zang - in de open lucht smaakte echter naar meer. „Ik heb nu een veel gro tere rol. maar het is leuk om te doen." Het bevalt Vroegop in de spelersgroep. „Het klikt eigenlijk met iedereen goed, ze hebben het allemaal naar de zin", zegt Van Hees. Hij speelt zelf altijd de mooi ste typetjes bij Sint Joseph en heeft ook nu weer een rol. De overige spelers zijn Laurien Droogcrs, Su zan Havermans, Jacoline de Jager, Ricn Goedegebuure en Robert de Jonge. Onder leiding van regisseur Geert Uijtdewilligen zijn ze hard aan het werk om een gelikte voor stelling neer te zetten. Op 15 en 22 januari zijn de voor stellingen in De Vossenkuil. Het publiek zal, zoals het gewend is bij Sint Joseph, volop plezier kunnen beleven aan de klucht in drie be drijven, die speelt in De Gevulde Snoeshaan. Dat is een vroegere snackbar, waarvan de nieuwe eige naar Gaston de Kroon een chique restaurant wil maken. Maar dat valt niet mee met lui en brutaal perso neel, problemen in de organisatie en de meest bizarre gasten. Ma ja Westdorp uit Sint-Annaland is één van de tien Tholenaren die in het koor A58 zingen dat in zijn geheel in aanmerking komt voor de titel Bijzondere Zeeuw. Kyle Matthijssen uit Poortvliet wordt gehuldigd omdat hij Nederlands kampioen supermotard is. Tholenaar van het jaar Arjan van Ommen en laskampioen Leendert Goedegebuure uit Sint-Annaland (vanaf linksboven met de klok mee). In voorgaande jaren kregen vrij wel alle Zeeuwen die dat jaar een bijzondere prestatie hadden gele verd en daarmee in het nieuws zijn gekomen in aanmerking voor de titel, zodat er jaarlijks ruim 100 mensen door de commissaris van de koningin werden gehuldigd. Karla Peijs kiest voor een per soonlijkere aanpak: ze wil meer lijd besteden aan de kandidaten en dat lukt beter in een klein gezel schap, vindt ze. Dat mislukt eigenlijk al bij de be noeming van het koor A58, dat zo'n tachtig leden telt, maar waar schijnlijk zijn slechts een paar le den afgevaardigd voor de bijeen komst. Er zingen tien Tholenaren bij A58, te weten Maja Westdorp en Jan Mosselman uit Sint-Anna land. Jeanne van der Vlist uit Scherpenisse, Ingrid Bras uit Oud- Vossemeer. Conny van de Sande uit Anna Jacobapolder, Barbette Bovenberg. Binckc Smit, Cees Ver- kerke, Corrie Verkerke en Harma Pckclsma uit Tholen. Het koor kwam al eerder in aanmerking voor de titel. Het is nu genomineerd vanwege de prestatie beste koor van Nederland in de categorie groot gemengd koor lichte muziek, wat ze in 2008 ook al lukte. Er zijn vijf categorieën gemaakt, en het koor hoort bij de categorie cultuur, waaronder ook schrijfster Franca Treur van het bock Dors vloer vol confetti. In de categorie sport staat motorcrosser Kyle Mat thijssen uit Poortvliet. Hij werd in 2010 Nederlands kampioen klasse nationale supermotards. De naam van de Sint-Annalandse Leendert Goedegebuure prijkt in de categorie economisch/bedrijfs matig. Hij werd kampioen lassen bij de nationale laswedstrijden van het Instituut voor Lastechniek. Supermarktondernemer Arjan van Ommen uit Sint-Maartensdijk is op de valreep nog aan de lijst toege voegd toen hij de titel van dagblad PZC Tholenaar van het jaar won. Dat valt onder de categorie overig. Een voorlichter van de provincie zegt de kandidaten te hebben geko zen in overleg met verenigingen en brancheorganisaties. Volgens het bestemmingsplan kan het niet en ook gezien vanuit wel stand is het een onmogelijke plek, zo bleek onlangs op de vergadering van dc welstandscommissie. Volgens de regels van de welstand kan een car port gebouwd worden naast de wo ning cn moet hij een meter uit de voorgevel staan. Maar de situatie bij Bijnagte die aan dc rand van het dorp woont, ligt nu eenmaal anders, vertel de hij. Hij kon niets naast dc woning bouwen. Hij kon altijd het pad van zijn buurman gebruiken om zijn auto op de grond van zijn buren te parke ren. Dat is nu niet meer mogelijk en moet hij in zijn eigen tuin parkeren. Bijnagte had een simpel tekeningetje gemaakt. De commissie vond het wat te simpel, zei Ton Jansen. „Een paar plankjes op pootjes. Het zou aardig zijn ajs er wat meer is, dan wat hier gesuggereerd wordt. Dat het meer overeenkomt met de karakteristiek van de omgeving." Jansen stelde voor om op een schuin dakje te maken en in plaats van een dakplaat dakpannen te leggen. Waar op Bijnagte droogjes opmerkte dat dakpannen nogal een beladen onder werp is in zijn familie. Zijn broer Jan Bijnagte uit Sint- Maartensdijk wilde graag geglazuur de pannen op zijn nieuwe woning in Stavenisse. Hij kreeg nul op zijn re kest. Van de welstandscommissie maar pok van burgemeester cn wet houders omdat het niet past in het buitengebied. Het was in de familie cn in dc kring van bekenden het ge sprek van de dag cn Leen wilde dat niet ook eens overkomen. Bijnagte wilde het met een lichter ma teriaal uitvoeren, een damwandpro- ficlplaat. Dc commissie stelde voor er een golfplaatje op te leggen of een cc- mentgebonden plaat in plaats van een plaat met damwandprollel. Maar vol gens Bijnage ziet niemand in de tra- geving wat er op ligt omdat het door struiken afgeschermd wordt. Hij was het wel eens met het voorstel het dak je wat steiler te maken. De Scherpc- nissenaar moet nu een omgevingsver gunning aanvragen. Er kwam meer bij kijken dan hij vermoedde. ..Ik had gedacht een simpel afdakje voor mijn auto te maken." De belangorganisatie voor gastou ders, ViaViela, meldt dat 23 Thoolse gastouders zich hebben laten opne men in het Landelijk Register Kin deropvang (LRK). De registratie is per 1 januari een vereiste en betekent dat de gastouders een mbo-diploma hebben behaald om kinderen te mo gen opvangen teneinde in aanmer king te komen voor oppassubsidie. In totaal zijn 15.(XX) ViaViela-gastou- ders terug te vinden in het LRK. Via- Ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom heeft in 2010 1000 ba by's op de wereld geholpen. Op eerste kerstdag zag het 1000ste kindje het levenslicht. Het zieken huis heeft daarmee een record aan tal bevallingen gehaald ten opzich te van voorgaande jaren. Er is een stijging zichtbaar van 758 kinde ren in 2007 en 899 in 2008 naar 907 in 2009. Verwacht wordt, dat het aantal in 2011 iets boven dc 1000 uitkomt. Er worden tegen woordig meer kinderen in het zie kenhuis geboren, omdat het aantal thuisbevallingen (al sinds jaren) afneemt. Viela claimt daarmee /.org te dragen voor een derde van het totale aantal gastouders in Nederland. ViaViela is in 2005 opgericht naar aanleiding van het invoeren van dc Wel Kinderop vang. Binnen die wet bestaat dc mo gelijkheid om ook oma's en opa's, fa milie en bekenden te belonen voor hun inspanningen op het gebied van kinderopvang. ViaViela is daar op in gesprongen en is gespecialiseerd in oppassubsidie voor opa's en oma's. Jan Goorden met het gouden erekruis en zijn vrouw Leny in de rooms-katholieke kerk aan de Markt in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 5