dan ben je een bijzonder mens' 'Ik heb geleerd dat we het hier een stuk beter hebben dan daar' De Schutse scoort hoog Minder animo voor Meestoof Donderdag 6 januari 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 we Karei Saris sU)Pl na tien jaar als voorzitter Thoolse horeca veel zaken in gekregen die mij wel bevielen", zegt m -m- scheidend voorzitter van de afdeling Tholen van Konink- 1~|^1 IA A A VI q/\ Al A Xf yAAfT mI^QOIDU lijke Horeca Nederland (KHN). De Poortvlietenaar en I Vvll SivfClC JVJL UCji V4I Ctdlvil* zijn vrouw werkten zelf bijna dertig jaar in de horeca. „Een verschrikkelijk mooi beroep." Regiobestuur Platform Goede plek Souvenirs Wandelen naar een bergtop om kinderen in Kenia een betere toekomst te bieden. Dat is wat Koen Wilsing (18) uit Tholen heeft gedaan. Hij heeft geld ingezameld voor straatkinderen in Kenia door in tweeënhalve dag de top van de Mount Kenya te voet te bereiken. Het is de bedoe ling dat er ongeveer 100.000 euro wordt opgehaald voor de bouw van*een recreatiecentrum. Daar kunnen de straatkinderen gaan werken voor een inkomen en voor onderhoud van het tehuis, Imani, dat hen opvangt. Toe risten, sporters en inwoners kunnen gebruik maken van het zogeheten Imani Recreation Centre. Voor Koen bete kent de wandelexpeditie het nuttige met het aangename combineren: „Het leek me leuk om een berg te beklim men en helemaal omdat het voor het goede doel is." Koen Wilsing 18) uit Tholen beklimt Keniaanse berg voor het goede doel Ijle lucht Hoogteziekte Jacht weer open Thoolse beelden in jubileumuitzending Gros zeedijken voldoet aan norm Karei Saris vindt werken in de horeca nog altijd een fantastisch beroep. Per 31 december heefi Karei Saris zijn voorzitterschap neergelegd. In april/mei zal dc ledenvergadering - de afdeling telt 32 leden - een op volger kiezen. Bert Coelers van de Buutengaets in Sint-Annaland fun geert als interim-voorzitter. Een pe riode van ruim tien jaar vindt Saris welletjes. De uildaging is er een beetje af. „Maar ik kijk er met ge noegen op terug", zegt dc Poort- vlietenaar. „Ik heb de afgelopen pe riode ook met bewondering geke ken naar al die leden die dagelijks in hun zaak staan. En die daar ieder op hun eigen manier bezig zijn." Hij bedoelt dat breed: cafés, cafeta ria's, kantines op campings, restau rants, hotels. Het laatste gezamenlijke initiatief van de KHN-leden, de HoReCaart, was volgens Saris een 'klapper'. Bezoekers van de deelnemende ho recagelegenheden konden afgelo pen zomer stempels verzamelen en kregen voor een kaart met vijf stempels een pakketje met Thoolse producten cadeau. „Het heeft heel wat mensen aan het fietsen ge bracht. En er zijn ook heel veel stempels uitgedeeld. Maar niet alle volle kaarten zijn ingeleverd." Saris had het vooral in juni druk met het bezorgen van de pakketjes bij de le den. Na de toeristen kwamen eind augustus de Tholenaren om hun kaarten vol te maken. Maar die maand viel, door het slechte weer, het horecabezoek door toeristen te gen. „Er zijn ongeveer 120 kaarten ingeleverd en we hadden 200 pak ketjes." Saris vindt dat de actie herhaald zou mogen worden. Het is een mid del om de Thoolse horeca op de kaart te zetten. Net zoals de Thool se horecadag die de afdeling in 2004 organiseerde, en waarbij de opbrengst aan de Thuiszorg werd geschonken. „De opzet was om een dag in het leven te roepen waarop we de inwoners jaarlijks lieten zien wat de horeca óók is." De horeca dag kreeg echter geen vervolg. On geveer driekwart van dc bedrijven is aangesloten bij de KHN. Als voorzitter vertegenwoordigde Karei Saris de Thoolse horeca in verschillende organisaties: het SEPT (sociaaleconomisch platform Tholen), TOF (Thoolse ondcrnc- mersfederatie), de VVV en de werkgroep promotie Tholen. Ook bij de voorbereiding van het lijst trekkersdébat voor de gemeente raadsverkiezingen afgelopen voor jaar was de horeca betrokken. Het onderstreept wat Saris betreft het belang van deze bedrijfstak. „Ik zie de toegevoegde waarde van de ho reca in het maatschappelijk verkeer. En stel jezelf eens een vakantie voor zónder horeca." Zelf baatten hij en zijn vrouw Agnes verschil lende horecabedrijven uit. Zé be gonnen in een cafetaria in Tilburg, hadden een dorpscafé op Flakkee, bar 't Keeten op de camping Irene- hoeve in Stavenisse, en ten slotte het paviljoen op de Speelmanspla ten. Saris werd afdelingsvoorzitter nadat hij en zijn vrouw waren gestopt als exploitanten van de Speelmanspla- tcn. „Toen kreeg ik voldoende lijd. Je kunt dit niet doen als je druk bent met een zaak." Hij volgde dc ont wikkelingen in de Thoolse horeca op dc voet, hield de website actueel, bemoeide zich met de financiën van de afdeling. „Waren er binnen de gemeente problemen met horecaon dernemers, dan probeerde je daar een mouw aan te passen zodat het de goede richting op ging." De Poortvlietenaar zat ook een periode in het bestuur van de regio Zeeland, was onder meer penningmeester. „Je was betrokken bij mkb-onder- nemersdagen en beurzen, en be zocht het landelijke congres. In 2007 organiseerden we een Zeeuws horecacongres op Neeltje Jans." Tevreden is Saris over de manier waarop de gemeentelijke horecano- ta in 2008 tot stand is gekomen. „We hebben er als horeca veel pun ten in gekregen die mij wel bevie len." De uitvoering laat wat hem betreft te wensen over, en dat is in november tijdens een gesprek met de burgemeester ook naar voren ge bracht. „Volgens de nota zou er een breed platform komen, waarin alle voorkomende problemen met be trekking tot de horeca worden be sproken en dan stelling wordt geno men. Toegezegd is dat het er in januari 2011 zou zijn, dus ik blijf dat volgen." Een ander voorbeeld is dat kantines op campings reguliere horecabe drijven mogen worden. „De ont wikkeling is bezig, maar het zou zijn uitwerking al mogen hebben." Saris vindt dat er snel duidelijkheid zou moeten zijn, om gedoogsitu aties te kunnen beëindigen. Hij noemt als voorbeeld de clubgebou wen van twee watersportverenigin gen. Het Koggedek in Tholen wil geen reguliere horecagelegenheid worden, en blijft dan gesloten voor niet-watersporters. De Buutengaets in Sint-Annaland wil juist wél bre der en zou die mogelijkheid moeten krijgen. Zo vindt Saris ook dat op grond van het horecabeleid opgetreden moet worden tegen niet-reguliere horeca die zich niet aan de regels houdt. „Voctbalkantines dienen twee uren na een wedstrijd dicht te zijn. Vol doen ze daar niet aan, dan moeten ze - vind ik - dezelfde bekeuring krijgen als een cafébaas die zich niet aan de sluitingstijd houdt. Ook over privé-feestjes in sportkantines bereikten hem nog regelmatig klachten. Net als over illegale hore ca, zoals 'keten'. „Dat bestaat ook in Tholen en Horeca Nederland vecht er tegen." Dat de horecaondernemer als het ware controleur wordt voor de regel dat aan personen onder de achttien geen sterke drank verkocht mag worden, daar heeft Saris zijn be denkingen bij. „Als je ziet hoe een voudig sterke drank te krijgen is buiten de horeca om, via super markten en de illegale horeca." Van het in 2008 ingevoerde rook verbod is Saris eigenlijk wel een voorstander. „Een rookvrije horeca was zo fijn, maar de ondernemers vonden dat het minder gezellig werd." Hij geeft aan dat KHN de leden altijd heeft voorgehouden dat ze hun voorbereidingen moesten treffen omdat het ondenkbaar was dat er gerookt zou mogen blijven worden. Maar de regels waren on duidelijk of werden door de rechter onderuit gehaald. „De huidige re gering heeft iets meer duidelijkheid geschapen, maar het is nog niet vol doende. Over de Thoolse horeca in zijn tota liteit is Saris te spreken. „Hoewel je ook kritisch moet blijven, het klopt niet altijd." Een goede ondernemer op de goede plek die redt het wel, zegt de Poortvlietenaar. „Als de be hoefte er niet voldoende is, dan on dervindt hij dat zelf." Zoals het in Poortvliet draait, daar kunnen ande re ondernemers wat hem betreft een voorbeeld aan nemen. En restaurant be Gouden Leeuw in Scherpenisse is voor hem een duidelijk voorbeeld van een horecabedrijf dat er niet al leen voor het dorp is. „Maar je vindt overal de mooiste horecagele genheden in the middle of nowhe re." Het is wel een vereiste dat een on dernemer het vak kent. En vobr het werken op ongeregelde tijden moet je als het ware geboren zijn, meent Saris. „Kun je een goeie kroeg draaien, dan ben je een bijzonder mens." Een horecaondernemer is in zijn optiek een boekhouder, klus jesman, technicus, sociaal werker en psycholoog in één. Koen was het sowieso allemaal bij zonder. „Het was voor mij de eerste keer dat ik buiten Europa kwam." De wandelexpeditie begon aan de voet van de berg Kenia, op 2650 me ter hoogte. „De eerste dag liepen we negen kilometer naar 3300 meter. Het was constant klimmen." Het was wel gewoon te voet te doen, klimge- reedschap kwam er niet aan te pas, maar soms moest er over flinke rots blokken geklommen worden. Op de tweede dag werd veertien kilometer afgelegd en het laatste deel gebeurde 's nachts. „Waarom weet ik niet, maar het schijnt daar gebruikelijk te zijn om het laatste stuk 's nachts te doen." Dat is dan ook meteen het steilste stuk, maar Koen heeft de top bereikt. Die ligt op 4985 meter. „De top bereiken was een geweldige er varing." Er werd dan ook een foto van hem gemaakt toen hij op de top stond. Van de gidsorganisatie kreeg elke deelnemer een medaille en een oorkonde. Slapen op de berg gebeurde in de zelf meegebrachte tenten. Een deel van dc bagage werd gedragen door medewerkers van het gidsbedrijf. 's Avonds bij de tent hielden de deelne mers zich bezig met spelletjes, zoals kaarten. Hoe hoger ze kwamen, hoe kouder het overigens werd. „Ze had den verteld dat het 's nachts wel min tien kon worden. Het bleef bij min vijf." Maar daarom had Koen warme kleding aan. Hij had het er graag voor over. Op kleine afstand van zijn tent heeft hij zelfs bavianen en ze bra's gezien. „Het was het beeld van Afrika dat ik had van de tv. Ik had gehoopt dat het zo zou zijn, maar niet verwacht." Op kerstavond kwamen de klimmers weer bij het weeshuis in Nairobi aan. Een ervaring rijker. „Ik heb in elk ge val geleerd dat we het hier een stuk beter hebben dan daar. En dat we blij moeten zijn met wat we hier heb ben." Koen is nog niet klaar met geld inza melen. Hij heeft vooraf al e-mails gestuurd naar bekenden en folders over het project verspreid. En in de supermarkt heeft hij een bus gezet, waarin mensen hun statiegeldbonne tjes kunnen doneren. Op zijn school, het Juvenaat in Bergen op Zoom. wordt elk jaar een actie voor het goe de doel gehouden. In maart is dat Imani. De eerste tot en met de vijfde klas onderneemt dan iets om geld in te zamelen, zoals spullen verkopen op de markt en het organiseren van een fietstocht. Koen organiseert met zijn klas een souper, waarvoor ou ders zijn uitgenodigd. De schoolactie levert jaarlijks zo'n 10.000 tot 15.000 euro op voor het goede doel. De'herinnering aan de tocht zal voor namelijk in zijn hoofd zitten en lé vend worden gehouden met foto's en zijn medaille. Koen had souvenirs uit Kenia meegenomen, deze zijn op luchthaven Schiphol helaas zoekge raakt. Het enige dat hij wel bij zijn gewone bagage had zitten, is een houten slaschaal voor zijn moeder. Die is daar erg blij mee. Je zou kunnen zeggen dat het project in Kenia een beetje aansluit bij Koen zijn toekomstplannen. Na het gym nasium wil hij economie gaan stude ren. Economie draait om geld. En dat hebben ze hard nodig in Kenia. Eigenlijk is Koen wel een beetje de held van de familie te noemen. Want in eerste instantie is aan zijn ouders Kees Wilsing en Nel Groenendijk gevraagd of zij mee wilden gaan op de wandelexpeditie. Ze zijn namelijk bevriend met Jan Vink uit Voorburg, die zich inzet voor Imani via de Ne derlandse stichting Open uw hart (betekenis van Imani in het Swahili), waar Joop Vink uit Bergambacht se cretaris van is, de vader van Jan. Koen zijn ouders zagen van zo'n in tensieve tocht af, maar zelf zag hij het wel zitten. Hij heeft zelf groten deels de reis en de benodigde spullen betaald via zijn inkomsten als vak kenvuller bij de Cl000 in Tholen. Hij moest namelijk van alles kopen: een tent, een rugzak, slaapzak, nieu we schoenen en allerlei thermokle- ding. Koen is de sportman in het gezin Wilsing. Hij voetbalt bij Tholcnse Boys in de Al en tennist bij Eegedi- ma. Met tennissen is hij vijf keer clubkampioen geworden en met het jeugdteam een keer Zeeuws kam pioen. Binnenkort wil hij bij de seni oren competitie gaan tennissen. Dat kan nu, want hij is precies een week geleden 18 geworden. Zijn zus Ju dith (16) doet ook aan sport, maar is niet zo van het wandelen. Ze zou lie ver iets met de kinderen in het wees huis willen doen. Een Keniaanse vrouw, Faith Wanjiru, is de initiatiefneemster van Imani. Zij is in 1992 begonnen met het op vangen van straatkinderen. Dat wa ren er volgens Koen eerst acht, maar inmiddels hebben 350 kinderen, va riërend van baby's tot jong volwasse nen er onderdak. Die komen voorna melijk uit de sloppenwijken aan de rand van de stad Nairobi of zijn te De top op 4985 meter is na tweeënhalve dag en een steile klim hprpikt Koen Wilsing is bepakt en bezakt, compleet met tent, op wandelexpeditie op de Mount Kenya geweest om geld in te zamelen voor een weeshuis in Nairobi. Hij is een ervaring rijker en heeft er als aandenken een medaille en oorkonde aan over gehouden. vondeling gelegd. In de stad le.ven veel kinderen op straat die hun dagen slijten met bedelen en lijm snuiven. Bij Imani krijgen ze een liefdevolle opvoeding, worden ze verzorgd en krijgen ze onderwijs. Het tehuis'is nu afhankelijk van sponsorgeld uit Nederland, maar met dc bouw van het recreatiecentrum of wel vakantiepark met onder andere een hotel, restaurant, camping, zwembad en sauna, kan het zelf in komsten gaan werven. Bovendien kunnen de oudere kinderen uit het te huis er een baan vinden. Het komt in de Ngong heuvels te liggen, waar door het aantrekkelijk is voor bij voorbeeld sporters. Die kunnen er trainen voor meer uithoudingsver mogen. Vanwege de ijle lucht, maakt het lichaam meer rode bloedlichaam pjes aan. De plaatselijke bevolking kan er terecht voor bijvoorbeeld een bruiloft en ook voor toeristen is hel de moeite waard. Koen is tijdens zijn bezoek aan Ke nia op dc plek geweest waar het Ima ni Recreation Centre gebouwd moet worden. „Het is nu een groot gras veld met muren eromheen." Het idee van een recreatiecentrum komt van de gepensioneerde Joop Vink die aannemer was. Als er voldoende geld is, gaat hij de bouw helpen begelei den. In totaal zijn er acht Nederlanders meegegaan op de wandelexpeditie, die bedoeld was om aandacht te ves tigen op het goede doel. Zij hebben samen inmiddels 12.000 euro inge zameld. Dat bedrag is gestort op de rekening van Wilde Ganzen, een or ganisatie voor ontwikkelingssamen werking die dat bedrag vermeerderd. Op de tocht gingen ook Kenianen uit het tehuis mee, waaronder Faith. Ze werden begeleid door lokale gidsen. Overigens is het niet niks, het be klimmen van de bijna 5000 meter hoge berg. „Je liep het risico om hoogtezicktc te krijgen, omdat je zo veel meters per dag stijgt. Dc lucht wordt steeds ijler." Koen kreeg zelf last van hoofdpijn en ging steeds zwaarder ademhalen, maar Joop, Jan en diens dochter Hester Vink en een aantal Kenianen moesten afhaken. De hoogtezicktc kan volgens Koen best ernstig zijn en kan hartkloppin gen en bloedingen veroorzaken. Hij hoopte dit zelf niet te krijgen, geluk kig kon hij de expeditie wel volbren gen. Zijn ouders vonden het best span nend om hun zoon zonder hen naar Kenia te laten gaan. „We weten dat Koen niet iemand is die in zeven slo ten tegelijk loopt, maar er kan na tuurlijk wel van alles gebeuren", zegt Kees. Koen hield wel contact met zijn ouders, maar gedurende de wan deltocht kon dat niet, omdat hij tele fonisch geen bereik had. „Voor ons was het een beetje aftellen. Voor hij de berg op ging, hadden we nog con tact en pas daarna weer", zegt Nel. In eerste instantie had Koen een vriend meegevraagd, maar die be dankte omdat hij zich wilde richten op school. Hij zit in zijn examenjaar. Wel kreeg Koen een brief van hem mee, die hij pas met kerst mocht ope nen. De Keniareis duurde van 17 tot en met 28 december, zodat Koen Kerst mis in Nairobi heeft gevierd. Dat vond hij wel apart. „Het was 25 a 30 graden toen het kerst was." Een luxe vijf gangendiner, zoals soms in Ne derland, zat er niet in. „Ze gingen ri tueel een geit slachten." Zoiets had Koen nooit eerder gezien. Hij kreeg het vlees later op zijn bord met rijst en worteltjes. „Het was wel lekker klaargemaakt." Het is vrijwel dage lijks kost in Nairobi. „Veel groenten met rijst", zegt Koen. Dat aten ze ook op de berg. De eerste twee dagen sliep hij in het weeshuis. Dat is naar Keniaanse maatstaven best goed voor elkaar. „Het is er een stuk beter dan in de sloppenwijken, maar niet als je het vergelijkt met de westerse stan daard." De Tholenaar wist niet wat hij van tevoren kon verwachten. „Ik sliep gewoon in een bed, maar had er rekening mee gehouden dat ik ook op de grond had kunnen slapen." Hij vertelt dat het weeshuis ongeveer een hectare grond heeft, waarop kippen, geiten en koeien worden gehouden om te voorzien in eigen onderhoud. Jaarlijks komt het tehuis geld tekort. In 2009 was dat volgens Koen nog zo'n 70.000 euro en vorig jaar 30.000 euro, dus volgens hem zijn de donaties hard nodig. „Er moet voor school, eten en kleding worden be taald. Het loven, zeg maar." De groep is langs de sloppenwijken gereden. „Ik ben geschrokken van de armoede. Het is indrukwekkend om te zien hoe groot het verschil met het centrum is van de stad is." Ook heb ben ze een wildpark bezocht. Voor In totaal hebben de 43 Zeeuwse musea in 2010 meer bezoekers ge trokken, maar dat gaat niet op voor streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland. Dat verwelkomde afgelopen jaar 4000 bezoekers en dat zijn er 872 minder dan het jaar ervoor. Wel heeft het Thoolse mu seum nog meer bezoekers dan in 2008, want toen was er een dal waarneembaar van 3500 bezoe kers, terwijl er in 2007 nog 4561 mensen het museum bezochten. In totaal passeerden bijna 475.000 mensen de entree van een museum in Zeeland. Dat is een toename van ruim 15 procent, blijkt uit een in ventarisatie van de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Als uitschieter wordt het in 2009 heropende Watersnoodmuseum in Ouwerkerk genoemd. Dat trok 62.121 bezoekers en is daarmee het eerste museum in Zeeland dat is opgenomen in de top 55 van Ne derlandse musea. Het luchtoor logsmuseum Wings to Victory in Arnemuiden ontving met 250 het kleinste aantal bezoekers in 2010, maar houdt daarmee wel vast aan de jaarlijkse stijging van 50 bezoe kers sinds 2006. Verzorgingstehuis De Schutse in Sint-Annaland staat op plaats 35 in een onderzoek van de Volkskrant. De landelijke krant heeft voor het vierde achtereenvolgende jaar een ranglijst gemaakt van 350 ver pleeghuizen en een tweede lijst van ruim 1250 verzorgingshuizen. Aan de hand van kwaliteitscijfers die alle verpleeg- en verzorgingshui zen hebben ingeleverd bij het mi nisterie van VWS en het oordeel van bewoners hebben onderzoekers de ranglijsten opgesteld. De be schikbare gegevens voor het onder zoek dateren uit 2009. Het tweede Thoolse verzorgingstehuis dat voorkomt in de lijst is Ten Anker in Tholen. Dal staat op plaats 711. Er zijn hier en daar alleen nog wat sneeuwresten te zien en al het ijs is reeds gesmolten. De dooi is in gezet. Daarom heeft de provincie het tijdelijke jachtverbod met in gang van afgelopen maandag weer opgeheven. Het betreft de jacht op fazanthanen, wilde eend, konijn en houtduif. Omdat de landbouwgewassen in .dooiperio- des extra kwetsbaar zijn, mag er ook weer gebruik gemaakt wor den van de verleende ontheffin gen voor de afschot van kolgan- zen, grauwe ganzen en smienten. De provincie sloot op 20 decem ber tijdelijk de jacht vanwege het extreme winterweer. Omroep Zeeland zendt vrijdag avond dc 500ste aflevering van het programma Trugkieke uit. Daarin zijn ook Thoolse beelden te zien volgens programmamaker Jan- Willem Antheunisse. Zo maken bejaarden uit Tholen in de jaren dertig een uitstapje naar de pier in Vlissingen. Daarbij zijn veel Thoolse klederdrachten te zien, want de ouderen uit die tijd droe gen die nog veelvuldig. Uit dezelf de jaren stammen de beelden van de mosselcultuur vlakbij de brug: Antheunisse waarschuwt dat het maar korte fragmenten zijn, omdat hij een compilatie heeft gemaakt van hoogtepunten uit de voorgaan de 499 afleveringen. Trugkieke was op 1 oktober 1997 voor het eerst te zien bij Omroep Zeeland. Het is een programma met oude beelden van Zeeland, aangeleverd door Zeeuwen zelf uit hun eigen privécollectie. Dc 500ste afleve ring is te zien vanaf vijf voor half zeven en wordt daarna ieder uur herhaald. Bij de vijfjaarlijkse toetsing van de primaire waterkeringen (zeedijken, duinen en vooroevers) in Zeeland heeft het waterschap vastgesteld dat 91 procent voldoet aan de vei ligheidsnorm tegen overstromin gen. Dat wil zeggen, als alle lopen de projecten zijn uitgevoerd. Scheldestromen beheert 491 kilo meter aan zeedijken en duinen. Daarvan voldoet driekwart (371 km) aan de norm. Voor 2015 wordt nog eens 78 km aangepakt. Dan blijft 42 km over, waarvan 39 km niet voldoet aan de norm en drie kilometer nog nader onderzocht moet worden. Wat de genoemde 39 km betreft, daarvan is acht km be- storting onder water wat door het Rijk moet gebeuren. Zestien km wordt bij het lopende project zee weringen ondergebracht en twee km kan versterkt worden door de graskwalitcit te verbeteren. Dan blijft dertien km over en die wil het waterschap aanmelden voor de der de fase van het hoogwaterbescher mingsprogramma. Eind 2011 be slist het Rijk welke trajecten binnen dit programma aangepakt kunnen worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 11