'We konden nergens schoon water vinden want alles is er vervuild' 'Ik heb altijd moeite gehad met hoogbouw op het platteland' Geen nieuwjaarsreceptie maar voldoende strooizout Damwand ruim 1,3 miljoen in Sint-Annalandse haven Donderdag 30 december 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Het was een uitgelezen kans en Bram Boogaard heeft die gegrepen. De 24-jarige Sint-Annalander is een maand in China geweest, waarvan twee weken op kosten van Ho geschool Zeeland in Vlissingen. Hij is bezig met afron den van zijn studie aquatische ecotechnologie. De Chi- nareis kwam er tussendoor. Hij heeft met Stijn Riemslag (tweedejaars) uit De Heen en oud-docent Piet Elenbaas uit Bruinisse Chinese studenten een soort introductiecur sus voor zijn vak gegeven. Bedoeld om een selectie te maken van studenten die de opleiding in Nederland wil len en vooral kunnen volgen. „We willen voorkomen dat ze straks hun diploma niet halen en zonder papier weer naar huis moeten." Vragenuur Smog Setallandse Bram Boogaard geeft in China lessen over waterbeheer Hondenvlees Langer houdbaar Mensenrechten Straatmakersbedrijf Sint-Maartensdijk failliet verklaard Thoolse wethouders in Brabantse bestuurscommissies Inkomensgrens starterslening weg „Ik heb altijd moeite gehad met hoogbouw op het plat teland." Dat zegt burgerlid Leen Deurloo van de wel standscommissie. Hij stopt na twee zittingsperiodes van drie jaar. Hij heeft de hoogbouw in de gemeente niet tegen kunnen houden. Daar maakt hij zich ook geen illusies over, maar vindt dat wel jammer. Kleine ramen Leen Deurloo stopt na zes jaar als burgerlid van de welstand Aanval Uitgelegd Stemmen van lezers Ingewikkeld karwei moet voor april klaar zijn Tholen kiest voor duurzaam bouwen In China is de inleresse voor aquati sche ecotechnologie in opkomst. „Zc hebben in China nu steeds meer door dat meren en rivieren er niet al leen zijn om te gebruiken als koel water, om op te varen, en afval in te lozen, maar dat het ook een stukje natuur is. Als de biologische waar den daarvan goed zijn, kun je er veel meer mee." Dat laatste moet gelezen worden als: meer ermee kunnen ver dienen. Want Bram kan de Chinezen wel vertellen dat zc het water minder moeten vervuilen, maar dan moet hij er ook bij vertellen wat ze eraan heb ben. „Zc moeten het nut ervan in zien." De mensen die langs de vuile rivieren wonen, worden er vaak ziek van en daarom wordt nu gezocht naar oplossingen. Zo gaan steeds meer Chinezen in zien dat als de waterkwaliteit om hoog gaat, rivieren bijvoorbeeld ook beter gebruikt kunnen worden voor de drinkwatervoorziening en dat er tegelijkertijd minder geld hoeft te worden besteed aan waterzuivering. Samen met Elenbaas, die door de- Chinezen werd aangesproken met 'professor', en medestudent Stijn, heeft Bram een groep van 53 leerlin gen in de leeftijd van 19 tot en met 22 jaar wal wijzer gemaakt in de aquatische ecotechnologie ofwel waterbeheer. Dat gebeurde in een school in Nan jing, een stad op ongeveer 200 kilo meter ten noordwesten van Shang hai. „En dal is niet zo'n afstand in China." Dat heeft Bram geweten. „We hadden een hotel aan de rand van de stad. Wij dachten, dat is mooi, want dan kunnen we 's avonds nog even wat drinken in het cen trum. Maar hel bleek dat de rand van de stad zo'n 50 kilometer van het centrum ligt. Dat is een uur met de taxi." Zc communiceerden in het Engels en dat maakte het lastig uitleggen. „Het niveau van Engels is bij de Chinezen heel slecht. Je moest alles meestal twee keer uitleggen voor ze begrepen wat je zei." Piet Elenbaas bereidde de lessen voor en Bram en Stijn assisteerden. Ze kregen een ac tievere rol bij het dagelijkse vragen uur. De dagen begonnen met een theorieles van negen tot elf uur, dan was er van elf tot twaalf uur gele genheid tot het stellen van vragen en 's middags waren er praktijklessen. Soms gingen ze met de leerlingen erop uit. De fysiologische, chemische en bio logische opbouw van meren en ri vieren, waarbij onder andere de voedselketen en de lichtdoorlaat- baarheid van het water aan bod ko men, is tijdens de twee weken du rende cursus behandeld met de Chinezen. Hel was de tweede van in totaal drie cursussen. „Die bleek volgens de studenten een stuk moei lijker te zijn dan de eerste", zegt Bram. Het kan komen door hun aan pak. „Wij waren de eerste die het op deze manier hebben gedaan." Aan hel einde werd een toets afgenomen. „Er waren 14 voldoendes. Engels bleek daarbij het grootste knelpunt te zijn." Het zijn volgens Bram voornamelijk kinderen van rijke ouders, maar via de cursussen probeert de hogeschool alvast een voorselectie te maken van studenten die de opleiding aan zou den kunnen. „Als ze na vier jaar hun diploma niet halen, is dat zonde van het geld. Die ouders betalen daar be hoorlijk veel geld voor. En Chinezen lijden niet graag gezichtsverlies." Maar dat het geen overbodige luxe is om de Chinezen meer bij te brengen op het gebied van waterbeheer, heeft Bram ervaren tijdens een excursie met de studenten. Toen zag hij hoe vervuild de rivieren in de omgeving zijn. „Wat ik zelf tijdens een stage in Macedonië heb gedaan, is een rivier volgen vanaf de bron waar die nog schoon is en dan kijken waar hij ver vuild wordt. Dat hebben we in China ook gedaan, maar we konden ner gens schoon water vinden. Alles is vervuild. Er waren ook geen natuur lijke oevers te vinden, alleen maar betonnen muren." Hij heelt allerlei In China worden allerlei etenswaren op een stokje aangeboden, zoals deze zeester die Bram Boogaard wel eens wilde proberen. Het valt hem tegen. afval in de rivier zien liggen en zelfs dode varkens. In de eerste twee weken was Bram van 's morgens vroeg tot 's avonds laat druk met het behandelen en voorbereiden van de lessen. „Alleen in het weckend hadden we tijd voor wat anders. Zo hebben twee studen ten ons nog rondgeleid." Het is een mooie stad, vindt Bram, maar het is er altijd mistig van de smog. „Dat voelde je aan je ogen. De helft van de mensen liep ook met mondkapjes. Volgens mij hebben de auto's daar ook nog helemaal geen roetfilter." Wat hem ook opviel, is het duidelijke contrast tussen arm en rijk. „Je ziet veel krottenwijken aan de rand van het centrum, huizen met golfplaten daken en geen ramen. De weg is er onverhard, terwijl je twee straten verder weer een dure winkel- straal hebt." De eerste twee weken verbleef Bram in China op kosten van de school en ook de heen- en de terugreis was be taald. „We dachten, als we er dan toch zijn, plakken we er nog maar twee weken aan vast." Hij en Stijn hadden een visum voor een maand. „We zijn 's nachts met de trein naar Beijing gegaan en zijn daar vier da gen gebleven. We hebben alle toeris tische attracties bezocht, zoals de Chinese muur en de verboden stad. Daarna hebben we een binnenlandse vlucht naar Lijang genomen." Die plek ligt in de bergen (Himalaya) op 2400 meter hoogte. „In Lijang is het altijd lente. Zc hadden bijvoorbeeld net het land ingezaaid toen wij daar begin december waren. Wc hebben lekker in onze zwembroek en een T- shirt rondgelopen, terwijl we de be sneeuwde bergtoppen konden zien." In Lijang was de lucht overigens wel schoon en Bram en Stijn hebben er fietsen gehuurd om de omgeving te verkennen. „Iedereen zei dat we ook een bezoek aan dokter Ho moesten brengen. Die is wereldberoemd om zijn thee. Ik heb voor van alles wat mee gekregen, zoals thee die goed is voor mijn ogen. Ook konden we ad vies vragen aan dokter Ho. maar hij heeft eigenlijk meer over zichzelf verteld. Bij hem is alles gratis, je mag betalen wat je kunt missen." Koffie is overigens in China nauwe lijks te krijgen. Er wordt voorname lijk thee gedronken. Bram heeft veel markten bezocht tijdens zijn reis in China en daarbij werd in veel kraampjes eten aangeboden. „Ze prikken van alles op een stokje en leggen dal op de barbecue. Je weet niet altijd wat je eet. Een keer had ik lekkere saté gevonden die zc langs de kant van de weg verkochten. Het bleken kippenharten op een stokje te zijn, maar goed, het was wel lekker. Soms was het ook niet meer herken baar wat je at, omdat je de smaak niet kende, zoals ccndenbloedstol- sels. Maar het kan ook makkelijk dat er een keer hond of kat tussen zit, dat weetje niet." Bram heeft per on geluk een hondenslachterij gezien. „Dat is verboden, maar we liepen een loods in waar voorin allerlei pluimvee werd aangeboden en hele maal achterin werden er honden ge slacht." Dat was wel even schrikken voor hem, maar hij heeft er ook be grip voor. „Ze hebben daar bijna geen zwerlhonden. Bij ons gaan die dieren de destructie in en dan heb je er niets meer aan. Daar doen ze er nog wat nuttigs mee." Een stukje hondenvlees bestellen, ging Bram, die zelf een hond als huisdier heeft, toch iets te ver. „Als je dat ziet ge beuren. heb je er niet zo'n zin meer in." Hij heeft ook iemand zien lopen met een las van hondenbont. De staart hing er als versiering nog aan. Bram heeft ervaren dat er in China weinig respect is voor dieren, zeker als ze uit hel water komen. „Ze gaan ervan uit dat alles wat uit het water komt, geen gevoel heeft. Ze halen bijvoorbeeld eerst de schubben van vissen eraf, voordat ze de kop eraf hakken. Ze zijn ook heel praktisch ingesteld en houden alles zo lang mogelijk in leven, zodat het niet gaat rotten." Zo zag hij bakken vol leven de vissen in een klein laagje water. „Het maakt ze niet uit of ze nog kunnen zwemmen, als ze maar on der water staan." Ook wordt bijna alles dat uit het wa ter komt gegeten, zoals zeesterren. Die gaan ook op een slokje op de barbecue. Bram heeft een flink exemplaar uitgeprobeerd, maar na twee hapjes, had hij er al genoeg van. „Aan de buitenkant was hij aar dig hard. Ik moest flink doorbijten om er een hapje af te krijgen. Van binnen zat er een bruin papje. Ik heb de rest maar aan een zwerver gege ven die bedelde om geld voor voed sel." De laatste paar dagen heeft Bram in Shanghai doorgebracht, vanwaar hij ook weer naar huis vloog. „Daar heb je makkelijk contact met mensen." Bepakt en bezakt met souvenirs is hij huiswaarts gekeerd. Hij heeft ook wat meegesmokkeld. „Ze hebben daar grote zoetwatcrmosscls van wel 30 cm. Ik heb er eentje in mijn koffer gestopt." Het exemplaar heeft de reis overleefd en prijkt nu in zijn aquarium. Het dier leeft van algen en Bram hoopt dat zijn aquarium er schoner van blijft. Bram gaat nu verder met afstuderen. Dat doet hij bij mossclbcdrijf Prins en Dingemansc in Ycrscke. Hij kent het bedrijf al, omdat hij bij hun al- genkwekerij Zeeland aquacultuur stage heeft gelopen. Hij gaat onder zoek doen naar een systeem voor langdurige opslag van schelpdieren, zodat ze in plaats van een week on geveer vier weken houdbaar zijn zonder kwaliteitsverlies. „De mos sels worden dan in quarantaine ge houden in hetzelfde water. Dat laat je recirculercn, maar het moet ook gezuiverd worden, want schelpdie ren verontreinigen op den duur het water. Het heeft wel raakvlakken met mijn vorige stage." Bram twijfelt over wat hij na zijn af studeren wil doen. „Misschien kan ik bij Prins en Dingemanse blijven. Maar het lijkt me ook leuk om ver der te studeren in Wageningen en dan in twee jaar mijn 'master' halen. Wagcningen is ook wel een gezelli ge stad. Het ligt er een beetje aan of ik meteen een goede baan kan vin den." Ook zou hij nog wel een keer naar China terug willen. Gewoon om les te geven, maar ook om het land verder te verkennen. „Dan zou ik alleen niet naar de grote steden willen, maar meer naar het zuiden gaan en dorpjes bezoeken. Daar is het minder toeristisch. Het nadeel is wel, dat je dan minder met de men sen kunt praten, want er zijn weinig Chinezen die Engels kunnen. Ik heb geprobeerd om Chinees te leren, maar dat is echt lastig." China staat bekend gis een land waar op grote schaal mensen rechten worden geschonden. Bram heeft daar weinig van ge merkt tijdens zijn verblijf. ,,lk heb het niet gezien, maar wel van gehoord. Zoals dat er hele wijken, waar mensen nog wonen, worden platgegooid met een bulldozer." Het viel hem wel op dat er enorm veel politie op straat loopt, maar ook daar heeft hij geen last mee gehad. „We hebben nooit onze papieren hoeven laten zien, behalve in het hotel. In de steden had je een heel vei lig gevoel, ook als je 's avonds op straat liep." Waar de jongens wel voor gewaarschuwd waren, zijn oplichters, zoals riksjarij- ders. ,,We zijn toch een keer in een riksja gestapt en dat was wel een vervelende ervaring. De chauffeur zei dat het 30 cent kostte, maar hij maakte een hele omweg. Toen hij aan het eind zei dat de toer klaar was, vroeg hij omgerekend ineens 30 euro. Ik legde wat geld op zijn stoel en liep weg, omdat we het er niet me eens waren. Hij pakte me nog bij mijn kraag, maar gelukkig zijn Chinezen niet zo groot, dus het liep goed af." Bram kent een verhaal van een Italiaan die 450 euro voor een kopje thee moest betalen. Die werd door zes man begeleid naar de pinautomaat, zodat hij er niet meer onderuit kon. Handelsonderneming TTL b.v. uit Sint-Maartensdijk is door de Mid delburgse rechtbank failliet ver klaard. Het in machinaal straatwerk gespecialiseerde bedrijf werkte voornamelijk als onderaannemer voor grote bedrijven in de Rand stad. „Er was geen personeel meer in dienst, het werk lag al stil", zegt curator mr. J.B. de Meester. De di rectie heeft het faillissement zelf aangevraagd. „Wc hebben keihard gewerkt, maar als de aannemers niet betalen, kan een bedrijf niet blijven bollen", zegt mevr. De Kok in een toelichting. TTL werkte de laatste tijd met zeven mensen. Officieel was de onderneming een groot-, de tail-, tussen- en termijn handel met een agentuurschap, import en ex port van grondstoffen, metsel-, tim mer- en lijm werk, grond en straat werk, maar de nadruk lag op het laatste. De Thoolse wethouders Peter Hoek en Frank Hommel gaan deel uitma ken van bestuurscommissies in de gemeenschappelijke regeling Regio West-Brabant die 1 januari van start gaat. Hoek neemt de commissies middelen en ruimtelijke ontwikke ling en volkshuisvesting voor zijn re kening, Hommel de commissies eco nomische zaken en duurzaamheid. Tholcn trekt al een aantal jaren op met de achttien West-Brabantse ge meenten die deze gemeenschappelij ke regeling aangaan. De belangen van Tholcn zijn ermee gediend, vin den b. en w. Mogelijk wordt Tholen ook nog agendalid van de bestuurs commissie mobiliteit. Hel maximum van 35.000 euro in komen als voorwaarde voor een starterslening - voor de aankoop van een woning - verdwijnt als de gemeenteraad ermee instemt. Dat heeft het gemeentebestuur besloten. In de praktijk betekent het dat het maximum 40.000 euro wordt, maar dat bepaalt de bank die de financiële gegevens toetst. De lening die de gemeente verstrekt blijft maximaal 30.000 euro. Ook de limiet van de aankoopprijs verandert niet: 180.000 euro (kosten koper of vrij op naam). Burgemeester en wethouders heb ben verder besloten om de vijfjaar oude woningmarkigcgcvens aan te passen aan de actuele cijfers met betrekking tot de bevolkingsontwik keling en de woningbehoefte. Vooral de bouw van het apparte mentencomplex Vijfhoek in Tholen noemt hij storend. „Het staat pontifi caal bij het kruispunt van de Ten An- kerweg en de Molenvlietsedijk. Het heeft de uitstraling van een kantoor gebouw. Ik heb veel minder last van het gebouw Dalemhof. Daar zijn brede ramen in gemaakt, dan lijkt het minder hoog." Deurloo is ook niet helemaal legen hoogbouw. „Neem de nieuwbouw van de appartementen Onder de Lin den in Sint-Maartensdijk op de plaats van de technische school. Het hindert niemand dat dit driehoog is. Her is ongeveer even hoog gebleven als het gebouw dat er stond." Een ander voorbeeld is hel woon zorgcomplex De Schutse in Sint-An- naland. „Een dominant gebouw, maar toch niet storend." Hetzelfde geldt voor het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Tholcn, zegt hij. „Een bescheiden toren op een bouwmassa maar niet zo pontifi caal als de Vijfhoek." Het scheidend burgerlid zegt sterk te hechten aan 'een historische oplos sing' in de binnenstad van Tholcn. Net als het centrum van Sint-Maar tensdijk kent het een beschermde status en daar gelden strengere regels voor. De monumentencommissie komt er dan vaak aan te pas. „Ik vind het terugbrengen van hoe het vroeger was, een hele belangrijke zaak. Je ziet de laatste jaren dat veel grote ra men in doorzonwoningen worden vervangen door twee kleine ramen met roetjes. Zoals het vroeger was. Dal past ook beter in het straatbeeld. Daar ijvert de heemkundekring voor, maar ook de welstandscommissie. Daar krijg je ook waardering voor van de mensen." Als burgerlid was hij aanspreekbaar. Soms belden inwoners hem thuis op om te vragen wal ze moesten doen als ze hun huis wilden verbouwen. „Dat gebeurde één of twee keer per jaar. Dan wilde iemand zijn huisje optrekken of er een dakkapel op zet ten. Ze wilden weten of dat kon en mocht. Ik wees ze dan vaak de weg naar de ambtenaren die er over gaan. Op die manier breng je de mensen in beweging." Soms werd hij aangesproken op straat of in de supermarkt. „Stop toch eens met die donkere huizen en die zwarte pannen in de nieuwbouw, kreeg ik dan te horen." Deurloo is het daar mee eens. In Stadszicht ver- l 3 Leen Deurloo voor het grote beeldschenn waar aanvragen of opnamen van het pand of de omgeving op worden geprojecteerd. Links secretaris Ton Jansen met ambtenaar Rien Jongenelen. rezen aan de Windsingel, Dorsvloer, Klinket, Hofstede en Het Lint wo ningen en een flat in Amsterdamse schoolstijl. Jaren dertig. Met lage go ten, steile daken en veel pannen. Donkere pannen op donkere gevel stenen. In de nieuwe wijken daarom heen is het stramien doorbroken. Deurloo liet niet na daarvoor te plei ten. Hij vertolkte daarmee de mening van vele Tholcnarcn. Maar met het nieuwe rijtje vrijstaande woningen aan Het Lint met rode pannen en lichte gevelstenen, is hij minder ge lukkig. „Te fel." Het geeft ook maar weer eens aan hoe lastig het is om het iedereen naar de zin te maken. Bij de beoordeling gebruikt de wel standscommissie de welstandsnota die door de gemeenteraad is vastge steld. Die nota wordt er vaak bijge haald als bezoekers het niet eens met het advies van de welstandscommis sie. „Wc houden dat beleid aan, maar we krijgen weinig rugdekking vanuit de politiek. Daar heb ik me wel eens aan gestoord. We kregen wel eens het verwijt dat we niet flexibel wa ren, maar wij kunnen toch niet tegen de welstandsnota gaan schoppen waar nota bene de gemeenteraad voor heeft gestemd?" Deurloo herinnert zich de opmerking van VVD-raadslid Gabri Hoek die stelde dat de drie heren van de wel standscommissie uitmaakten hoe iels er uit moet zien. „De heren doen maar een dot. Dat is een aanval die wij niet verdienen." De VVD streeft naar meer zaken die zonder tussen komst van de welstand gebouwd kunnen worden. Ook wethouder Frank Hommel is daar een voorstan der van, beseft Deurloo. „Dat mag ook. Maai- die gaat er anders mee om. Die zat binnen een week na zijn aan stelling bij ons op de kamer en dan heb je het over de zaak zelf." Bij een busexcursie met de raadsleden over het eiland, kreeg Deurloo wel positie ve reacties. „Het is maar goed dat de welstand er is, werd er dan gezegd." Terugkijkend zegt Deurloo dat de meeste bouwaanvragen worden ge honoreerd. „Een paar gevallen uitge zonderd, wordt toch 98, 99 procent positief beoordeeld." Soms met aan passingen. Daar is het vooroverleg (voordat er een bouwaanvraag wordt ingediend) met de opdrachtgever en bouwkundig tekenaar of architect nuttig voor. „Binnen tien minuten ben je het dan eens. Maar sommigen mensen denken echt dat we een bal lotagecommissie zijn. Dat beeld be staat. Daar is niet veel aan te doen. Je hebt er ook alleen maar mee te ma ken als je zelf een aanvraag doet." Bezoekers die voor de eerste keer naar de commissie kwamen, waren soms gespannen. „Ik voelde dat wel aan en begon soms gewoon Zeeuws te praten of een grapje te maken om het ijs wat te breken. Door mensen aan te spreken in hun eigen taal, voe len ze zich sneller op hun gemak." Verder kon Deurloo in de beoorde ling van de aanvragen zijn lokale kennis inzetten. „Dat is een belang rijk punt. Datje de omgeving kent en de achtergrond van de bevolking." Bouwaanvragen moeten altijd passen binnen het bestemmingsplan. Soms passen ze niet en dan moet er een wijziging op komen. „Daar werden w ij dan wel eens op aangekeken. Dat is niet terecht. Dat zou ook beter uit gelegd kunnen worden." Deurloo was dertig jaar uitvoerder bij Van de Berg en ging op april 2005 met pensioen. In januari van dat jaar nam hij zitting in de welstandscom missie. Hij wordt opgevolgd door Jan Geluk. Ook een uitvoerder. Op 10 januari wordt afscheid van Deur loo genomen. Hij is 65 jaar. Maan dag was zijn laatste zitting als bur gerlid. Maandagmorgen heb ik mijn gebrui kelijke ochtendwandeling gemaakt. Veiligheidshalve besloot ik deze keer niet door de polder te gaan, maar ge bruik te maken van het fietspad rond Schcrpcnisse. Meestal is dat het vei ligst. Niet dus. Maandagmorgen om half negen was het daar levensge vaarlijk glad, zodat ik grotendeels door de berm heb moeten lopen. Een geluk dat het kerstvakantie is anders had de ambulance-dienst het nog ex tra druk gehad met het afvoeren van leerlingen. Ook in het dorp is de toestand op sommige plaatsen miserabel slecht. Om maar een paar straten te noe men: Lage en Hoge Markt, Zuid straat, Ooststraat, Scaldisstraat. Het zijn niet alleen de ouderen die hier van de dupe zijn, iedereen heeft er last van. En de overheid voelt zich blijkbaar niet verantwoordelijk voor zijn burgers. We moeten prioriteiten stellen, ja toch! Mag ik eens een vriendelijke sugges tie doen? Gemeentebestuur, houdt u straks in het nieuwe jaar eens géén nieuwjaarsreceptie en gebruik het bespaarde geld voor de aanschaf van strooizout. Ik denk dat de meeste burgers u daar voor dankbaar zullen zijn. Degenen, die tóch zo graag op kos ten van de (mede)burgcr een borrel willen drinken, mogen dat deze keer thuis doen. Dan hoeft u niet meer met een slok op naar huis te rijden. Een dubbel voordeel dus. Ik wens allen een goed en gezegend Nieuwjaar. Wim Donken, Schcrpcnisse. De combinatie Van den Biggelaar uit Velddriel en De Vries uit Werken dam gaat voor 1.333.000 euro, exclusief btw, de damwand in de haven van Sint-Annaland vernieuwen. Voor 1 april moeten de aannemers uit het water zijn, daarna kan de afwerking plaatsvinden. Er komt een deksloof van natuursteen in plaats van beton, wat een opwaardering zal betekenen. Het wordt overigens een ingewik keld karwei, waarbij verrassingen niet uitgesloten zijn, hoe goed de voorbereiding van ingenieursbureau Fugro ook is geweest. De nieuwe damwand komt 1 meter voor de hui dige, zodat de haven kleiner wordt. De aanleg daarvan vergt veertien da gen. Daarna gebeurt de verankering met de oude damwand, maar er kan ook nog een andere methode worden gekozen met sloop van de huidige damwand. Een brede strook van het havenplateau zal ook herstraat wor den. De markt van gespecialiseerde aannemers bleek hongerig om dit karwei binnen te halen. In Stavenis- se moet de damwand ook aangepakt worden, maar daar wordt een ander systeem gekozen, via hel talud. De aannemer daar is nog niet bekend.. Voor Sint-Annaland hadden tien be drijven interesse. Naast de laagste inschrijver waren dal: 2. Akkers Werkendam 1.551.000 euro 3. De Klerk Werkendam 1.564.00 4. Beens Genemuiden 1.588.000 5. Van Haltercn Bunschoten i.622.000 6. Gebr. De Koning Hardinxveld 1.667.000 7. Van den Herik Slied- recht 1.794.000 8. Van der Straaten Hansweert 1.856.000 9. KWS Klun- dert 1.890.000 10. Nclis Zwanen burg 2.085.000 euro, exclusief btw. Door ondertekening van het regio naal convenant duurzaam bouwen West-Brabant, waartoe het gemeen tebestuur heeft besloten, heeft de gemeente straks een instrument in handen om inwoners te helpen bij het bouwen van een duurzame wo ning. Bovendien is met Castria Wo nen afgesproken dat haar nieuw bouwwoningen aan een hoger niveau van duurzaam bouwen gaan voldoen. Het convenant is voorals nog op nieuwbouw gericht. Het be treft een pakket aan maatregelen op de onderdelen materiaalgebruik, ge-, zondheid en binnenmilieu, energie, water, ecologie en woonklimaat. Het Brabantse convenant - dat door Castria en verschillende projectont wikkelaars mede is ondertekend - is erg praktisch en eenvoudig uitvoer baar. Dit in tegenstelling tot het Zeeuwse convenant uil de jaren ne gentig. Dat bleek volgens de ge meente te algemeen en ingewikkeld, en weinig praktisch. Bovendien gin gen projectontwikkelaars en wo ningcorporaties er niet achter slaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 3