'Echte doeners Castria moeten nu plek opeisen in het Bergse' Grote speeltuin staat hoog op verlanglijst Snerttocht is een avond vol traktaties en verrassingen Terugval inwonertal Tholen en smalstad is omgebogen Vals geld in Sint-Annaland Boulevard op Fluplandse dijk Website EB is elke dag nieuw Winkel minder in Stavenisse Woningstichting groeit door fusie van 4000 naar 15.000 huizen I Kou en gladheid schrikken wandelaars niet af *753 - Wr Donderdag 30 december 2010 67e jaargang no. 7 Ko Stoutjesdijk trainer van WHS Timmerdorp volgt Smerdiek Leeft op "B mm Beter Wonen - Castria Wonen - Stadlanden Ook de wo ningcorporaties ontkomen niet aan schaalvergroting. Het personeel van Castria Wonen verzamelde zich voor de laatste keer in het kantoor in Sint-Maartensdijk voor de kerstborrel. Op 1 januari is Stadlander een feit, een fusie met de Bergse woningstichtingen Soomland en Wonen West Brabant. Tholen wordt een kleine speler, maar be houdt de vestiging aan de Haven in Sint-Maartensdijk. Het wordt een afdeling van Stadlander. Grootste inbreng Omgevormd In dienst Dorpstafel peilt wensen bewoners Inwoners van Sint-Maartensdijk en Scherpenisse zijn be reid om zelf de handen uit de mouwen te steken om de leefbaarheid te behouden of te verbeteren. Dat bleek uit de reacties die de Dorpstafel Sint-Maartensdijk/Scherpe- nisse kreeg op de onlangs gehouden winterfair in Sint- Maartensdijk. Klussendienst Na elf maanden gemeente al 67 mensen in de plus Het inwonertal van Tholen groeit dit jaar iets sterker dan in 2009. Op 1 december was de aanwas 67 inwoners, ter wijl de toename vorig jaar tot 44 beperkt bleef. Dat was de kleinste aanwas in tien jaar. De, voorlopige, cijfers la ten zien dat met name Tholen en Sint-Maartensdijk voor de bevolkingsgroei verantwoordelijk zijn. Op 1 decem ber telde de gemeente 25.481 inwoners. Deze week voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bij slijterij De Hoop in Sint-Anna land is de woensdag voor kerst met vals geld afgerekend. Eigenaresse Els van Poortvliet ontdekte het naar eigen /.eggen al vrij snel. „Je neemt het aan en kijkt niet goed. Toen ik later toch nog maar eens keek. was de dader natuurlijk al lang gevlo gen." Het gaat om een biljet van vijftig euro. „Bijna niet van echt te onderscheiden", vindt ze. De win kelier heeft aangifte gedaan bij de politic en het biljet is in beslag ge nomen. Het is niet bekend of er nog meer winkels gedupeerd zijn. De dijk rond Sint Philipsland moet een soort boulevard voor het dorp worden. Dat vind Jacob van de Vel de van de Fluplandse watersportver eniging De Slikleggers. Zijn club en schippersvereniging Schuttevaer hebben dc handen ineen geslagen en zowel bij de gemeente als bij het waterschap en projectbureau Zeewe ringen een plan ingediend. Dat heeft tot doel om dc dijk meer een recre atieve functie te geven en om de ha ven te behouden voor de beroeps vaart. Dat laatste is niets nieuws. Maar het plan van Van de Velde gaat verder. Hij zou ook een pier willen zien aan het uiteinde van de dijk, waarop kan worden gerecreëerd. Hij vindt het vreemd dat de gemeente zich wel bezighoudt met het ontwik kelen van Gorishoek en Sint-Anna land op toeristisch gebied, maar niet met zijn dorp. „Daar staat veel meer stroming. Flupland ligt aan een dode kreek en is de veiligste plek, maar hier gebeurt niets. Bij een dorp dat zo vlak tegen de zeewering aanligt is het doodzonde als je daar niets mee doet. Dc dijk is nu eigenlijk al leen een schijthoekje voor de hon den." Ko Stoutjesdijk, die eerder al suc cesvol was als trainer van de Flu plandse club Noad '67, wordt voor het seizoen 20! I-2012 de nieuwe hoofdtrainer van WHS. Het bestuur van de Sint-Annalandse club heeft deze week overeenstemming bereikt over het aantrekken van de Smurdie- kenaar. Stoutjesdijk neemt de plaats in van Joost Hulshof, die aan zijn derde seizoen bezig is bij WHS. Het elftal eindigde vorig seizoen als vierde op de ranglijst in de derde klasse B van Zuid 1 en greep net naast een periodetitel. Na een moei zame start dit seizoen, staat WHS momenteel weer in het linkerrijtje dus de vooruitzichten zijn weer po sitief. Het bestuur van WHS laat we ten verheugd te zijn dat het nog net voor de jaarwisseling is gelukt in vulling te geven aan de ontstane vacature. Een nieuw jaar. een nieuwe aanpak. Kijk voortaan elke dag op www.eendrachtbode.nl, want die wordt voortaan dagelijks ververst met het actueelste nieuws. Vanaf ja nuari is elke werkdag een nieuwe nieuwsfoto te zien. Dorst installatie- en montagebedrijf aan dc Kerkstraat in Stavenisse gaat dicht. Zelfstandig ondernemer Dan ny Dorst en verkoopster Saskia Dorst zoeken allebei een werkgever. Dc economische crisis is er de oor zaak van dat beiden een vaste baan zoeken, zegt Saskia Dorst. De win kel niet witgoed bestaat vijf jaar, twee jaar geleden kwamen er hen gelsportartikelen bij. De winkel blijft nog open voor de uitverkoop, maar het hele pand staat te koop. Smerdiek Leeft houdt vrijdag de laatste activiteit. Vanaf twee uur gaan kinderen rommelpotten in Maartenshof. De werkgroep stopt omdat dc gemeente er geen geld in wil stoppen, maar gaat verder als werkgroep Timmerdorp. Smerdiek Leeft bestaat driejaar. Personeel van Castria voor de laatste maal bijeen op de kerstborrel. In het midden vooraan Jaap Kloet met zijn secretaressen Miranda van Hoek (links) en Patricia Bosters. Het aantal woningen groeit van 4000 naar 15.000. Het personeels bestand van 45 naar 170. De vesti ging in dc smalstad blijft bestaan. Dc 62-jarige Jaap Kloet stopt als di recteur/bestuurder, maar wordt pro jectleider om de nieuwe organisatie op de rails te zetten. De taken zullen opnieuw verdeeld moeten worden. Castria Wonen is onlangs door een onafhankelijke visitatiecommissie omschreven als een 'toegewijde or ganisatie die sterk is in contacten en een grote klant- en servicegericht- hcid heeft'. Elke vier jaar wordt de corporatie doorgelicht. Dc commis sie beschrijft het personeel als 'ech te doeners'. Ze werken sterk vanuit de lokale vragen en behoeftes. 'De corporatie maakt een betrokken in druk en is tegelijk beleidsmatig minder sterk ontwikkeld.' Dat laat ste wordt vooral geweten aan de fu siebesprekingen die vanaf 2008 met Soomland zijn begonnen. En de ge volgen van de kredietcrisis en de nieuwe fusicbcsprckingen met Wo nen West Brabant én Soomland die tot de samenvoeging op 1 januari hebben geleid. Het is de tweede fusie in zeven jaar tijd. Dc stichting Beter Wonen ging in 2003 al samen met die van Hal steren. Het woningbestand sfecg toen van 2600 naar 4000. Nu be strijkt de nieuwe corporatie ook de stad Bergen op Zoom. Wonen West Brabant levert met 8700 woningen de grootste inbreng. Soomland met 2300 huizen is de kleinste van het stel. Volgens de visitatiecommissie is een van de grootste gevolgen van de fusie dat Tholen 'zijn dominantie zal verliezen en zijn plek zal moeten opeisen tegenover het grotere en centraal gelegen Bergen op Zoom.' De naam Stadlander is gekozen als de nieuwe naam. Kloet omschrijft het als volgt: 'Het is iemand die woont in een dorp, vlakbij een stad en de voordelen van het buiten wo nen combineert met de voorzienin gen van de stad. Een Stadlander is ook een persoon die graag woont te midden in de stadse dynamiek en te vens wil genieten van het buitenle ven in het landelijk gebied.' Castria brengt een woningbestand in dat voor meer dan 80 procent be staat uit woningen die gebouwd zijn in de jaren zestig en zeventig. Dat is ruim 15 procent meer dan het lande lijk gemiddelde. De gemiddelde huurprijs ligt op 380 euro per maand en dat wordt als relatief laag gezien. Aan Castria ging de stichting Beter Wonen vooraf. Opgericht op 12 ja nuari 1962 in de gemeente Tholen (toen nog zelfstandig). Het bestuur bestond uit zes personen. In een be spreking op 27 september 1971 (dus na de gemeentelijke herindeling) werd besloten om de sociale huur woningen in alle voormalige ge meenten onder te brengen bij de stichting. Ook die in bezit waren van maatschappelijke instellingen. Alleen dc Wezen en Armen in Sint- Annaland bleef zelfstandig. In de jaren 1972 en 1973 zijn de sociale huurwoningen overgedragen aan de toegelaten instelling stichting Beter Wonen. Er was een algemeen be stuur met vertegenwoordigers uit al len woonkernen. Elke woonkern had twee vertegenwoordigers. Het bestuur telde veertien leden, later na .dc fusie van de gemeente Tholen en Sint-Philipsland, kwamen er nog eens twee bij. Aanvankelijk zaten er vaak oud-wethouders, raadsleden of bestuurders van maatschappelijke instellingen uit de voormalige ge meenten in. Naast Beter Wonen was er ook nog een niet toegelaten instelling, de Woningstichting Eiland Tholen (op gericht in mei 1967). Ze exploiteer de bij de herindeling 196 premie-be jaardenwoningen in alle woonker nen. In hel bestuur zaten de wethou ders van die gemeenten (zeven per sonen). In 1973 en 1974 werden nog twee complexen van elk dertig be jaardenwoningen gebouwd. De tota le exploitatie kwam toen op 256 wo ningen. Het bestuur werd omge vormd en de bestuursleden van Be ter Wonen werden dat ook van de stichting Eiland Tholen. Eind 1984 werden alle eigendommen overge dragen aan Beter Wonen. Vanaf 1962 werd hel administratief- financieel- en technisch beheer voor beide woningstichtingen (tegen bet aling) verzorgd door de gemeente Tholen. Dat bleef zo tot 1 januari 1986. Daarna werd dat verzelfstan digd en trok de stichting in twee panden in dc Molenstraat. Een aan tal ambtenaren trad in dienst van de stichting. ZIE VERDER PAGINA 2 Het bestuur van de Dorpstafcl stond er met een tafel waar bezoekers bij kaarslicht een vragenlijst in konden vullen. 43 bezoekers deden dat. Daarvan gaf bijna 63 procent aan mee te willen helpen bij activiteiten van de Dorpstafci. Onlangs werd er een vereniging voor opgericht. Er is een voorlopig bestuur met Peter Poot, Piet Groffcn, Ron van der Graaf en Cees van der Wielen. Van der Graaf is een van de initiatiefne mers: „We zijn tevreden over de in houd van de opmerkingen van de bezoekers. Vooral over de bereid heid om ons te helpen bij activitei ten. Dat heeft onze verwachtingen ver overtroffen." De Dorpstafel had een lijst met een aantal vragen. Ze konden kiezen uit vijf voorzieningen en activiteiten en er zelf een andere aan toevoe gen. Uit de reacties bleek dat de inwo ners vooral een grote speeltuin wil len in het dorp. Bijna 59 procent van de bezoekers gaf dat aan als be langrijk. Op de tweede plaats staan de wens voor bijeenkomsten met jong en oud en een centraal dorps huis als ontmoetingscentrum gelijk met allebei 41,9 procent. De bijeen komsten zouden kunnen variëren van een kopje koffie drinken tot handvaardigheidslessen. En een centraal punt zou kunnen zijn Ha- estinge of de oude kleuterschool aan de Radda Barncnstraat. Ook het opzetten van een klussen dienst vinden de inwoners belang rijk. Bijna 35 procent wil dat. Het gaat dan om kleine reparaties, het instellen van apparaten, klein on derhoud, hulp in de tuin en fietsre- paratie. ZIE VERDER PAGINA 2 In elf maanden tijd zijn in de ge meente Tholen 253 kinderen gebo ren, terwijl 190 inwoners zijn over leden. Bijna zeventig geboorten minder dan in heel 2009, en er zijn nu ook al meer Tholenaren overle den dan in het vorige jaar. Het ge boorteoverschot is met 63 dan ook een stuk lager. Toch moet Tholen het van de natuurlijke aanwas heb ben, blijkt uit dc cijfers. Want het vestigingsoverschot blijft voorlopig beperkt tot vier: er zijn 605 mensen van elders in Tholen komen wonen, en 601 uit de gemeente naar elders vertrokken. In 2009 moest nog een vertrekoverschot van 94 genoteerd worden. Er wonen nu iets meer mannen dan vrouwen in de gemeen te, respectievelijk 12.785 en 12.696. Met 62 inwoners erbij zit het stadje Tholen flink in de plus ten opzichte van vorig jaar. Want toen ging de grootste woonkern nog 19 inwoners achteruit. Sint-Maartensdijk groeide dit jaar al met 36 inwoners, terwijl het een jaar eerder met 25 terugliep. In beide plaatsen is de migratie be langrijker - want zo'n vier keer gro ter - dan de natuurlijke aanwas. Sint-Annaland heeft de groei (met 6 inwoners) zelfs volledig aan de mi gratie te danken. Het is dc enige woonkern met een sterfte- in plaats van een geboorteoverschot. Juist dankzij het geboorteoverschot weet ook Scherpenisse nog een kleine plus (4 inwoners erbij) te scoren. De andere plaatsen zien het inwo nertal vooralsnog teruglopen. Daar bij springt Oud-Vossemecr eruit met een afname van 21 inwoners. Op vallend is dat daar ongeveer net zo veel kinderen zijn geboren als in Poortvliet, Scherpenisse of Stave nisse, terwijl er toch zo'n duizend mensen méér wonen. Poortvliet is tot nog toe met twaalf inwoners te ruggelopen. Stavenisse met drie. De inwonertallen per I december zijn als volgt: Tholen 7794 (3787 mannen. 4007 vrouwen): Poortvliet 1694 (851 m, 843 v); Scherpenisse 1775 (904 m, 871 v): Sint-Maar tensdijk 3548 (1836 m. 1712 v); Stavenisse 1795 (888 m. 907 v); Sint-Annaland 3451 (1732 m, 1719 v); Oud-Vossemecr 2746 (1400 m, 1346 v); Sint Philipsland 2678 (1387 m, 1291 v). Postbode is een geweldig vak volgens Vossemeerder Bram Filius Bram Boogaard uit Sint-Annaland geeft les over water in China Inge Duine uit Oud-Vossenieer studeert af met scriptie over ramp EN VERDER... Weinig belangstelling voor wonen in Kleine Suzannapolder Failliet transportbedrijf Van Voorst sleept veel mee BETF.R SPIJT VAN WAT JE HEBT GEDAAN, DAN VAN WAT JE NIET HEBT GEDAAN. Dit nummer bestaat uit 28 pagina's Wie denkt tussen al het eten van de kerst en de jaarwisseling door even op adem te komen bij de snerttocht in Oud-Vossemeer, komt bedrogen uit. Op het vijf kilometer lange traject worden de deelnemers op allerhande versnaperingen getrakteerd. En dat spreekt de deelnemers aan, gezien de animo voor de tocht. Dinsdagavond kon wandelsportclub Vosmeer 165 mensen begroeten bij de zeventiende editie. Het koude weer, de besneeuwde en glibberige trottoirs weerhielden de wandelaars er niet van om op pad te gaan. De be perkte afstand, de spelletjes onderweg en de route die bijna helemaal door de bebouwde kom loopt, maken dat er ook veel kinderen meedoen. De deelnemers starten vanuit Dc Vossenkuil groepsgewijs, met tien tot twaalf mensen tegelijk. Groepen met kinderen erbij mogen altijd het eerst weg, zodat het voor hen niet te laat wordt. Dinsdag waren tevoren 135 deelnemers aangemeld. Enkelen vielen door ziekte af, maar er kwamen ook nog de nodige wan delaars bij. Het merendeel kwam uit Vossemecr zelf. Verder was er belangstelling uit Tholen, Sint-Annaland, Poortvliet, Sint Philipsland en Nieuw-Vossemeer. Daaronder een groepje dat een verjaardagsfeestje vierde. Ook burgemeester Nuis en zijn vrouw waren van dc partij, nadat ze op de vrijwilligersavond over deze sfeervolle wandeltocht waren geïnformeerd. Gewapend met zaklantaarns, en met reflecterende hesjes aan, gingen de wandelaars op pad. In de Dorpsweg konden ze het spel varkentje prik spelen, en een stokje saté eten. Over dc Hikse- en Vogelsangsedijk ging het naar de volgende stop. Daar stonden warme chocolademelk en glühwein te wachten, met koek. In de Comelis Frankenstraat kregen de wandelaars ge haktballetjes van de barbecue geserveerd. Aan de kinderen werden vuurwerksterretjes uitgedeeld. De volgende halte was dc Molenweg, waar een clown ballonnen uitdeelde. Ook waren daar warme pannenkoeken, met naar keuze poedersuiker of stroop. Terug in de Vossenkuil wachtte de wandelaars een kop erwtensoep. Lenie van Wezel schepte vier pannen uit. Wie geen liefhebber was van snert, kon een zakje chips krijgen. Met zo'n verzorging onderweg kon het niet anders of de organi satie kreeg de nodige complimenten. Inmiddels heeft wandelsportclub Vosmeer het programma voor 2011 rond. Dan is de avondwandclvierdaagse in Oud-Vos semeer, van 16 tot en met 19 mei, de eerste activiteit. Van 20 tot en met 23 juni is de wandelvierdaagse in Tholen. De Ze- vendorpentocht volgt op zaterdag 9 juli en de snerttocht sluit op 29 december het wandeljaar af. 4B Bea Plandsoen voorziet de wandelaars, waaronder voor het eerst burgemeester en mevrouw Nuis, in de Comelis Frankenstraat van gehaktballetjes met satésaus.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1