'Postbode is een geweldig vak, 't gaat nooit meer uitje bloed' 'Ik wilde eigenlijk eerst niet zien dat het mis kon gaan' Donderdag 30 december 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Als het aan Bram Filius (46) uit Oud-Vossemeer ligt, rijdt hij nog minstens twintig jaar met de post door de polders van het eiland Tholen. Filius, die tijdens de kerstdagen van 1964 het levenslicht zag, heeft het vak bijzonder lief. „Heerlijk werk. Ik doe het met honderd procent plezier, 's Morgens om zes uur beginnen. Sorte ren, op volgorde leggen en dan vijf uur lang de polder in. Radiootje aan en genieten van de schitterende omgeving. Rijden over de dijken. Niemand tegenkomen. Je ziet val ken en andere roofvogels. Sneeuw en gladheid? Dat weer hoort er bij. Gewoon aanpassen. Het is prachtig hier. Ja. Om vijf uur op. Maar ook om twee uur thuis. En dan kun je nog van alles doen. In de tuin werken, aan dacht voor de kinderen. Echt. Geweldig dit vak. Postbo de gaat nooit meer uitje bloed." Goedhart Geen toezicht Argusogen Wanneer Frans Ista uit Sint-Maartensdijk nu om vijf uur uit bed komt om te plassen, kan hij sinds april van dit jaar nog lekker een paar uurtjes onder de dekens. Ook als hij naar buiten kijkt en sneeuw en ijs ziet, zou hij dik te vreden mens moeten zijn. Dat is hij ook wel, maar het heeft even geduurd. We noteren winter 1989. Vijf uur op, zes uur aan het werk. Bij TNT Post. In Tholen. En schrij ven april van dit jaar, toen hij daar afzwaaide. Hij zag de bui van ontslag na ontslag hangen en na intensief overleg met kinderen en echtgenote, begint hij een nieuwe car rière bij Bouman-Potter in Poortvliet. PTT Bram Filius uit Oud-Vossemeer vindt TNT Post nog steeds mooi bedrijf Postbode Frans Ista heeft geen spijt van overstap naar Bouman-Potter Collega's Tussenpersoon Nerveus Hij moet er dan ook niet aan den ken dat hij tot die 2400 werknemers hoort waarhij het zwaard van Da mocles boven het hoofd hangt. Nee. Slapeloze nachten heeft hij er niet van. En ook de kerstdagen zijn met veel plezier doorgebracht. Het huis versierd, het gezin in vrede en de lichtjes in de boom aan. Vergeten zijn even de perikelen rond zijn be drijf. Op 28 november, 22 jaar geleden, ging hij bij de post werken. ,,Ik ben nog een half jaar ambtenaar ge weest. In 1989 werd de PTT gepri vatiseerd." De openstelling van de postmarkt noemde Maria van der Hoeven, mi nister van economische zaken het. De privatisering moest leiden tot meer keuze, lagere prijzen en ver nieuwing. De verzender kreeg de keus om naar een andere bezorg dienst over te stappen en, zo voegde Van der Hoeven er bij de beant woording van Kamervragen aan toe: 'Het lijkt mij dan ook in het be lang van TNT Post en de medewer kers om zorg te dragen voor een goede kwaliteit in haar postbezor ging-' Filius haalt er zijn schouders over op. Hij heeft zijn hart al aan het be drijf verpand en zorgt er op 'zijn ei land' voor dat vooral in het buiten gebied iedereen op tijd zijn post krijgt. Filius komt eigenlijk uit Sint Philipsland. Hij is getrouwd, heeft dochter van 8 en een zoon van 10 jaar en woont intussen 22 jaar in Oud-Vossemeer. Eerst negen jaar in het dorp, nu 13 jaar aan de rand. In een fraai huis met een tuin van 3500 vierkante meter1. „Ik heb een week nodig om het hele spul win- tcrklaar te maken, wijst hij trots op zijn bezit. De kinderen hebben een zwembad, een voetbalveldje en er staan twee paafden in de wei. Filius werd al vroeg met zijn huidi ge vak geconfronteerd. „Volgens mijn moeder wilde ik altijd al post bode worden. Als ventje van een jaar of vijf of zes liep ik achter onze postbode aan." Het liep even anders. Na de lagere school volgde de LTS. Bouwtech niek. Met het diploma op zak werd hij aangenomen bij scheepswerf Van der Giessen De Noord in Krim pen aan de IJssel. Daar hoefde hij na zijn militaire dienst (infanterie in Breda) niet meer terug te komen en kwam hij in dienst bij koeltech- nischbedrijf Goedhart in Sint Maar tensdijk. Op de plaatwerkerij. Tot hij in een regionale krant een vaca ture voor postbode zag staan. „Er was toen een aantal vacatures op Tholen. Daar werkte een wat oude re ploeg en die mensen gingen suc cessievelijk met pensioen." Dus solliciteerde hij. In Bergen op Zoom. We moesten een dictee schrijven van een zinnetje of vier. De betreffende ambtenaar keek even naar het resultaat en een dag later was het beklonken." Ook werd gekeken of Filius hele maal gezond was. „Maar de be drijfsarts van de PTT was een Flup- lander. Nieuwenhuizen. Die begon over de familie te praten. Hij had jaren naast mijn opoe gewoond. Dus dat werd oude tijden ophalen. We hadden het alleen maar daar over. Aan het eind even een klap om mijn knie en ik was goedge keurd. Mijn conditie was heel goed. Superfit. Want ik voetbalde. Was elftalleider. Nu fluit ik nog en train mijn zoon. Nee. Geen scheldpartij en bij een beslissing. Omdat ik zelf zorgen dat we allemaal op tijd klaar waren. Vrijdagmiddag dronken we samen steevast een afzakkertje. Ook met kerst was het gezellig, 's Och tends om half negen aan de erwten soep. Als je een goede groep hebt, kun je heel hard werken", wijst hij op de kritiek die er onlangs was op de bezorging in de grote steden. En dat, terwijl de postbodes het nu een stuk gemakkelijker hebben dan in zijn Thoolse tijd. „Eerst alles in een losse bak. Later werd de post per wijk in zakjes binnengebracht. Dat werd in Rotterdam uitgesor teerd. Nu heeft de sorteermachi- ne het meeste werk overgenomen. Vooral bij wat wij noemen de kleine post. Er was toch nog zat werk voor de bodes, want er werd toen minder gewerkt met oproepkrachten. Nu staan de postbodes op het tweede plan", constateert hij teleurgesteld. „Die bezorgers zijn voor TNT nu heilig. En dat is zonde. Want TNT Post is voor ons een van de mooiste bedrijven van Nederland." Filius legt in volgorde van opkomst nog maar eens uit waar het is misge gaan. „Eerst had je in Tholen de PTT. Dal werd later KPN. In 1994 ging de club naar de beurs en moest en zou er winst worden gemaakt. Elk jaar meer. In 1996 werd de zaak overgenomen door TPG Post. Dat werd in 2002 TNT Post." Veel van die veranderingen gingen aan het zicht van Tholen voorbij. „Tholen was een kantoor op zich zelf. We werkten hard en hadden geen toezicht nodig. Op het eiland hebben we met een heel goede ploeg relaxed kunnen werken." Tot de ploeg van een man of acht uit Sint-Maartensdijk aan de Thoolse vestiging werd toegevoegd. „In Smurdick was ook een postkantoor. Maar dat kantoor werd opgeheven. De samenvoeging was voor ons een hele omschakeling. Inwoners van Sint-Maartensdijk hebben een ande re mentaliteit dan een Tholenaar. Tholenaren voelen zich een beetje verheven boven de andere inwoners van het eiland. Ze voelen zich meer stads. Sommigen denken dat ze bo ven de rest staan. Dat verschil voel de je in begin wel tijdens het werk, maar dat werd snel opgelost en we vormden uiteindelijk weer een hecht team. Wc deden alles voor el kaar en de vrijdagmiddag bleef en ook het avondje uit eenmaal per jaar." Totdat, zo verwoordt Filius, in 2006 de grote klap kwam. Tholen ging dicht en de groep moest naar Ber gen op Zoom. „Dat kwam als een donderslag bij heldere hemel. Je kon er geen bezwaar tegen maken." De Thoolse nuchterheid won het van de emotie. Zij het dat er nu moest worden gewerkt binnen een groep van circa 100 man. Filius: „Een hele omschakeling. Bergcna- ren hebben een andere mentaliteit dan de eilanders. Ik heb wel eens gezegd dat wanneer ik een bedrijf begin, er bij mij geen Bergenaren komen werken. Een Bergenaar laat graag een ander iets doen. Ze zien een ander graag werken." Filius heeft voor zichzelf dat ver schil weggewerkt. „Maar wat ik vind, dat zeg ik. Ik zet me voor 100% in en probeer zoveel mogelijk plezier uit mijn werk te halen." Twee jaar geleden werd er opnieuw een Thools team geformeerd. Filius rijdt weer door de polder. Begint weer om zes uur met het ophalen van de post in Bergen op Zoom en gaat rond negen uur de polder in. 's Middags om twee uur steekt hij de sleutel in de huisdeur. Toch kijkt hij met argusogen naar de nieuwe ontwikkelingen en echt ze ker is hij niet van het voortbestaan van het bedrijf. Gestaakt heeft hij niet. „Eigenlijk niemand van het ei land. Ook de bczorgsters niet. Dat staken doen Tholenaren niet zo snel." Dat de bonden zich zo lijken in te zetten voor de mensen van TNT Post leest hij schouderophalend. „Dat doen ze vier jaar te laat. De bonden willen kennelijk hun gezicht redden." Hij beziet de toekomst ook met eni ge nuchterheid. „Eind 2012 gaat de post in Bergen op Zoom ook dicht. Dan blijven er zes grote kantoren in Nederland over. Met een groot aan tal kleine verdeelposten. Ze kopen ergens een loods en de post voor Tholen komt daar terecht vanuit Rotterdam." Filius twijfelt er aan of hij zijn baan kan houden. „Aan de ene kant wel. TNT heeft al eens geprobeerd de bezorging in de polders uit te beste den. In het buitengebied is meer post te bezorgen dan in de dorpen. Maar de concurrentie had er nog geen trek in." En als het misgaat, dan is er nog geen man over boord. „Ik heb twee handen aan mijn lijf. Ik heb mijn mbo-diploma 2 gehaald. Dat is een diploma voor logistiek medewer ker." Het naambordje aan de deur van de Oostsingel geeft aan dat er naast Frans en zijn vrouw dochters met mooie namen wonen die bijna alle maal iets met TNT Post te maken hebben. Een voorbeeld. Zijn vrouw werkte bij de Post. Zijn dochter Pa tricia doet het nu nog. Die maakt straks plaats voor dochter Danielle. Het hele gezin ademt vooral Post uit. En een lijn gezin, vindt Ista zelf. Binnen is een kcukenleverancier het een en ander aan het opmeten. De krabpaal voor de kat heeft dezelfde kleur als de kat en op de piano kan even niet worden gespeeld, want de kattenbak staat naast de pedalen. TNT-dochter Patricia komt binnen. Ze is 18 jaar en brengt op zaterdag de post rond. Ze is, in vaktermen, een ZaPo. Ista: „Dat betekent Zater- dagPostbezorger. Er was een vaca ture en ik zei tegen haar: Joh, is dat niets voor jou?" Ista (43) komt oorspronkelijk uit Poortvliet en woont sinds 38 jaar met veel genoegen in Sint-Maar tensdijk. Hij is actief in het vereni gingsleven. Vooral de voetbalver eniging Smerdick is zijn lust en zijn leven. „Ik zit in de jubileumcom missie. We zijn het 70-jarig bestaan aan het voorbereiden. Binnenkort stellen we definitief het programma vast. Met wedstrijden voor de jeugd op 2, 3 en 4 juni en met veel mu ziek." Ook leerde hij jeugd vanaf een jaar of vijf de geheimen van het spelle tje. Vanaf zijn zeventiende jaar voet balde hij zelf ook. Tot zijn veertig ste. Eerst in het eerste team en later in het tweede. „In 2008 ben ik be gonnen met het trainen van de jeugd. We werkten samen met de jeugd uit Stavenissc. Dat ging heel goed. Ook nadat we in 2009 tegen elkaar speelden en Smerdiek won." Voorafgaand aan zijn carrière bij de post doorliep Ista de Christelijke Mavo in Tholen. „rk wilde eigenlijk een administratieve functie. Daarom ging ik daarna naar de MEAO. Het Johannescollege in Roosendaal. In die periode overleed mijn vader en dat had zo'n invloed op me dat alle motivatie om door te leren wegviel." Daarna in dienst. Bij de administra tieve troepen in Apeldoorn. Een lui zenleventje. Rondrijden met de ser geant-majoor in een VW-busje. „Ik was een weekend thuis toen ik van Pieter de Beeld, die ook op de voet bal zit en bij de PTT werkte, hoorde dat hij ander werk zocht. Hij had er niet veel zin meer in en dacht dat het wel iets voor mij zou zijn. In 1989 solliciteerde ik en begon in het buitengebied van Sint-Maartens dijk. Met de auto. Vijf uur op en om zes uur 's ochtends bij het kantoor. Vrachtwagen leegmaken en samen met Maarten van Houdt en zijn broer Joost uit Scherpenisse aan de slag. Het werk werd verdeeld en met Kees Stoutjesdijk uit Poortvliet en Arie den Braber uit Stavenisse deden we om de beurt het buitenge bied en hel dorp. Niet alleen de brieven en de pakjes, maar ook Bra bants Nieuwsblad. Veel boeren la zen die krant." Hartstikke leuk, schetst hij de werk zaamheden en de onderlinge sfeer. „Je begon vroeg, maar je was ook vroeg klaar. Soms al 's middags om half een. Een heerlijke tijd. Die kon je zelf indelen." Leen Polappel uit Tholen was aan gesteld als controleur. „Die keek of alle bundels goed op straatnaam la gen." Later kwamen de bodes van Sint-Annaland er bij. Met mannen als Nemie Potappel, Jo Ridderhof en groepsleider Piet van Lil, groeide de groep van vijf naar acht man. Die werden op zaterdag geassisteerd door Vier studenten die een centje wilden bijverdienen. Een prachtige periode die in de be leving van Frans Ista ongeveer ze ven jaar duurde. „Toen moesten we verhuizen naar Tholen. Dat was in 2003. Daar heb ik drie jaar gezeten. Ja. Het werd een grote groep. Maar wel leuk. We deden met elkaar het hele eiland Tholen en dat ging goed." Ista geeft toe dat er onderling best 'een bitje strijd' was. „Zeg maar: sportieve concurrentie. Bij de voet bal merkte je dat ook. Als wij tegen heb gevoetbald, voel je het spel goed aan. Ik zit er kort op." Filius heeft inmiddels een nieuwe passie. Tennis. „Ja. Heel fanatiek bij T.O.V." Hij haalt een lijvig album voor de dag. Met foto's èn krantenknipsels. Hij laat er een zien uit de Een- drachtbode van 11 november 1993. Daarin staat het verhaal van de man die met brace en al het winnende doelpunt tegen WHS uit Sint-Anna land maakte. „De kruisbanden van mijn linkerbeen waren bij een ande re wedstrijd gescheurd. In het zie kenhuis ging voor 1700 gulden mijn hele been in een brace om het herstel te bespoedigen. Dus de zaak zat dicht van mijn enkel tot mijn lies. Even niet voetballen, zei de dokter. Maar ik kon het niet laten en maakte met brace en al twee doelpunten tegen WHS uit Sint-An- naland. Ook de winnende goal." Terug naar de post. „Na mij zijn er toen nog vier aangenomen", weet hij zich te herinneren. „Zoals mijn buurvrouw, Anja Luijkx. Die is nu buitengewoon op sporingsambtenaar in Dordrecht. Ze deelt parkeerbonnen uit en is ook verkeersleider." Ook de naam Kees Kot valt. „Die is nu met de vut, maar hij bezorgt nog wel." En die van Peter van der Jagt uit Stavenis se. Maarten van Houdt. En Wim Klippcl uit Sint-Maartensdijk. „Al lemaal geweldige collega's." Filius kwam voor de opleiding in Oud-Vossemeer terecht. Post bezor gen in de kom van het dorp. Alle post werd eerst in Tholen verzameld in een grote postbak. Vervolgens werd de boel uitgesorteerd in vakjes op straatnaam. „Daar kwam je dus in een ploeg terecht die elkaar heel goed aanvoelde. Een eenheid. De ouderen leken niet zo gemotiveerd, maar uiteindelijk hebben we er met tien man een geweldige ploeg van gemaakt. Fantastisch. We gingen voor elkaar. We hielpen elkaar om te Bram Filius heeft geen slapeloze nachten van de perikelen bij TNT Post. Ista 's dochter Danielle nam het stokje van haar vader Frans over. de prullen (Tholenaren-red.) moes ten spelen, speelden we altijd wat fanatieker dan tegen elftallen uit an dere dorpen. Maar na de wedstrijd dronken we gezellig een pilsje aan de bar." De stemming slaat om als het gezelschap in 2006 van hoger hand naar Bergen op Zoom wordt gedirigeerd. „In het begin ging het wel goed. Maar je voelde dat er bij TNT Post werd bezuinigd." Een machine had het met de hand sorteren al lang overgenomen. Bar codes op de enveloppe geven nu aan waar de brief naar toe moet. „Wc hoefden er niet veel meer aan te doen. Er gingen al mensen uit eigen beweging weg. Nee. Eigenlijk was er geen echte druk van bovenaf om te vertrekken. Maar er werd wel ge zegd dat wanneer je weg wilde, je van TNT begeleiding zou krijgen." Een aantal collega's ging uiteinde lijk op die uitnodiging in. „Enkelen gingen werken als buschauffeur bij Connexxion. Anderen werden ZZP'er (zelfstandige zonder perso- neel-red.) in de bouw. Ik ken ook een collega die autorijinstructeur werd." De komst van het fenomeen postbe zorger in plaats van postbode, zorg de voor nog meer donkere wolken aan het carrièrefirmament. Postbe zorgers die aanzienlijk goedkoper waren dan Ista en zijn collega's in vaste dienst. Het aantal dames dat al in die functie op Tholen rondliep, werd steeds meer uitgebreid en ver drongen volgens Ista de vaste krach ten. Ook de groei van bedrijven als Sandd en Select Mail zorgde voor steeds minder werk voor de TNT- Postbodps. „Nee. Ik heb nooit over wogen om bij de concurrentie te gaan werken. TNT gaf me veel vol doening in mijn werk en ik be schouw het nog steeds als een goede baas." Toch was Ista nog lang niet uitge werkt bij TNT. Als Postbode-Plus ging hij van Bergen op Zoom terug maar Tholen. Daar fungeerde hij als tussenpersoon tussen de bezorgers en de chefs. Op enig moment had hij vier mannen en 26 vrouwen onder zijn hoede. „Die hadden vragen over hel aantal uren dat ze werkten. En ik moest regelen dat er toch werd be zorgd als er iemand ziek was. Roos ters maken." Ook bracht hij de gesorteerde post van Bergen op Zoom naar Tholen. Post voor onder meer Tholen, Poort vliet, Scherpenisse en Sint-Maar tensdijk. Laatst ook nog een beetje voor Sint-Annaland en Oud-Vosse- meer. „Nee. Anna Jacobapolder en Sint-Philipsland vielen onder Steen bergen." Voor dames die bezorgster willen worden is het, hij geeft het eerlijk toe, een ideale baan. „Ze kunnen zelf voor een groot deel hun tijd in delen. Dat betekent dat ze de kinde ren uit school kunnen halen, tussen de middag met ze kunnen eten als de post maar voor 's middags vijf uur bij de mensen in de brievenbus ligt." De laatste jaren verandert er veel bij het postbedrijf Van die veranderin gen, zoals de wijzigingen van de be- Moeder Hanna de Graaf (links) en dochter Jolanda Geuze-de Graaf uit Sint-Maartensdijk bezorgen op zaterdag de post bij hun ex- collega Frans Ista. drijfsnamen (PTT-KPN-TNT) en van nieuwe aandeelhouders kregen de Thoolse bodes niet veel mee. Ook de beursgang namen ze voor kennis geving aan. Ista wilde aanvankelijk ook hele maal niet weg. „Een mooi bedrijf. Maar er namen steeds meer mensen ontslag. Ik dacht steeds dat het wel zou loslopen. Maar het liep niet los. Je leest kranten. Je hoort en ziet het journaal op de televisie. En dan word je toch bang dat het niet goed afloopt." Een van zijn dochters zei op een dag dat hij thuis kwam: „Pa, stel dat het zo is dat het misgaat? Dan zit je." Met zijn echtgenote heeft hij daar over lang en indringend gesproken. Een mooi werkzaam leven gooi je niet zo gemakkelijk overboord. „Ik wilde eigenlijk eerst niet inzien dat het mis kon gaan. Ik dacht steeds: het valt wel mee." Zijn collega's Arie den Braber, Ne mie Potappel en Jo Ridderhof had den zelf al ontslag genomen, vertelt Ista. „Ze zijn allemaal al lang weer aan de slag" Samen met de berichten over de re cessie en de toenemende concurren tie sloeg de weegschaal steeds meer door naar de kant van inpakken en wegwezen. Uiteindelijk hakte hij de knoop door. Het bedrijf hielp hem bij hel opstel len van een cv, een uitgebreide brief over zijn langdurige loopbaan. „Ik had in 1989 voor het laatst gesollici teerd. Dus ik was best flink nerveus toen dat ging gebeuren." Want er was flinke concurrentie op de arbeidsmarkt. Toch hoorde hij bij de laatste vijf gegadigden voor de functie van gemeentebode van de gemeente Tholen. „De gemeente koos voor mijn collega. Rob van der Male", kan hij nu lachend zeggen. Vertrouwend op zijn goede cv liet Ista zich niet uit het veld slaan. Hij keek de vacaturepagina's In de kran ten na. Reageerde op een adminis tratieve functie, maar werd afge wezen. Tot Bouman-Potter een vaca ture had. Coördinator op de orderad ministratie. Met zeventig sollicitan ten kwam hij in de molen en werd aangenomen. Dat kwam volgens hem vooral doordat hij als Postbode- Plus ook al mensen aanstuurde, planningen maakte, roosters bijhield en vakantie- en ziektedagen regelde. „Het gaat uitstekend. Spijt heb ik niet. In het begin wel even. Dan zag je een postauto voorbijkomen en dacht je: die zijn op tijd klaar. Ik werk nu van negen tot vijf. En de he le dag binnen. Wel even wennen. Maar met de collega's kan ik het goed vinden. Ook met mijn baas, Corné Polderman." Ista vindt dat hij weer bij een gewel dige onderneming aan de slag kon gaan. „Het is een bloeiend bedrijf. Ik had niet gedacht dat het zo groot was. Zelf werk ik nu in Poortvliet. Maar in Sint-Maartensdijk is nog een groot logistiek centrum gevestigd." i Officieel werkt hij via uitzendbureau P/Flex. Maar zoals de vlag er nu bij- hangt, verwacht hij op enig moment in vaste dienst bij de meubelgigant te komen werken en heeft hij nog 22 jaar voor de boeg voor een mooie carrière.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 15