'Medewerking landbouwers bij verbreden waterlopen valt tegen' Dorst uit Stavenisse koopt twee aula's Ontsluiting perceel Hage betwist Aanbod van een andere energieleverancier? Vader vindt auto van slachtoffer in watergang Anna Jacobapolder 'Ik word een Kamerlid met Thoolse wortels' Van Dis kan rechtsgang wozoco niet versnellen Mol laat van zich horen bij afscheid waterschap Wij helpen u met een goede vergelijking DELTA, voordelig en dichtbij. Opknappen van Sint-Annaland Vijftig mille extra gemeente Donderdag 23 december 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Niels van den Berge krijgt zetel GroenLinks De in Tholen opgegroeide Niels van den Berge (nu nog 25, maar dinsdag jarig) komt tijdelijk in de Tweede Ka mer nu GroenLinks-fractievoorzitter Femke Halsema vertrekt. De partij heeft tien zetels in de Kamer. Van den Berge staat als twaalfde op de lijst, maar wordt nu naar voren geschoven omdat kamerlid Mariko Peters nog tot half maart met zwangerschapslof is. Rik Gras- shoff (nummer elf) had daardoor al een plekje in de Ka mer en vanwege het wegvallen van Halsema nu defini tief. De in Den Haag woonachtige Van den Berge is momenteel beleidsmedewerker voor GroenLinks en neemt vanaf januari voor het eerst plaats op een zetel in de Tweede Kamer. In debat Dubbel gevoel Of ze nu blijven of weggaan, het was tijdens de laatste waterschapsvergadering Zeeuwse Eilanden in Middel burg in elk geval geen reden om hun mond te houden. Zowel 'blijver' Chris Koopman uit Sint-Maartensdijk als 'vertrekker' Jacob Mol - ook uit Sint-Maartensdijk - de den hun zegje tijdens de algemene vergadering. Zo kreeg deze laatste bijeenkomst, die vooral gezien werd als af scheid van vertrekkende waterschapsbestuurders waar onder ook Ellen van der Wal uit Sint-Maartensdijk, toch nog meer inhoud dan dijkgraaf Toine Poppelaars vooraf had gedacht. Man uit de praktijk Begrafenisverzorging Dorst uit Stavenisse heeft de au la's bij de begraafplaatsen in Sint-Annaland en Sint- Maartensdijk per 15 december overgenomen van Monu- ta. De aula's stonden al geruime tijd te koop. De gebouwen komen nu weer in Thoolse handen. Bouw in Scherpenisse laat op zich wachten De bouw van het woonservicecentrum in Scherpenisse zal nog even op zich laten wachten. De Raad van State is niet bereid om de procesgang te versnellen. Dat had de gemeente gehoopt. B. en w. wilden met aanvullende in formatie de zaak vlot trekken, maar de Raad van State liet weten daar niets voor te voelen. Dat deelde donder dagavond wethouder Kees van Dis mee in de gemeente raad na een vraag van Bram van de Sande (CU). Niet uitgelegd Waterschap stopt mogelijk met maaien Vijftig meter Geen ontsluiting Bel gratis 0800-5150 Vrijdagochtend is rond kwart over elf het stoffelijk over schot van de 21-jarige Ricardo Aarnoudse uit Sint Phi lipsland, die vanaf donderdagavond door zijn familie werd vermist, geborgen. Hij is gisteren in Sint Philips land begraven. Moeite SP wil af van inzamelen plastic ..Dat is niet helemaal het begin van mijn politieke carrière. Ik was eer der onder meer woordvoerder van DWARS, de jongerenorganisatie van GroenLinks en tijdens mijn studen tentijd was ik duoraadslid voor GroenLinks in Wageningen. De af gelopen jaren ben ik beleidsmede werker voor GroenLinks geweest. Eerst in Brussel voor de Eurofractie en de laatste tijd in Den Haag voor de Tweede Kamerfractie", zegt Van den Berge over deze nieuwe stap in zijn loopbaan. Het moment vindt hij prima. „Ik heb er ongelofelijk veel zin in om nu als Kamerlid aan de slag te gaan. Deze rechtse regering wil kil bezuinigen. Onder meer op schone energie, onderwijs en regio naal openbaar vervoer. Ik vind ook dat er bezuinigd moet worden, maar dat moeten we wel op een verant woorde en eerlijke manier doen. La ten we bijvoorbeeld geen Joint Strike Fighters kopen." Eindelijk kan hij zijn strijdlust ook aan de Kamerleden tonen. „Ik sta te popelen om het debat met deze rechtse regering te voeren en om als Kamerlid te bouwen aan een groene en sociale economie. Dat is juist nu belangrijk. Bij de Provinciale Staten verkiezingen in maart bepalen we met onze stem ook of^eze regering een meerderheid in de Eerste Kamer zal krijgen. Ik wil er alles aan doen om dat te voorkomen." Nu hij in de Kamer zijn stem kan la ten horen, wil hij zich gaan inzetten voor meer aandacht voor het behoud van voorzieningen in Zeeland en an dere dunbevolkte delen van Neder land. „Ik ga me inzetten voor goede zorg, goed onderwijs en goed open baar vervoer in Zeeland en andere dunner bevolkte gebieden. Daarnaast wil ik bereiken dal wc werk gaan maken van een groene toekomst. Dat we onze natuur beschermen en in vesteren in schone energie en ener giebesparing. Dat levert ook banen op. Investeren in huizenisolatie bete kent bijvoorbeeld dat er meer werk komt in de bouwsector. Ook zegt hij Tholen niet uit het oog te verliezen. „Ook al ben ik niet meer elke dag in Tholen. het voelt nog steeds als mijn thuis. Ik kom nog vaak in Tholen om familie en vrien den op te zoeken. Daarnaast ligt de zeilboot van mijn vader en mij in de Thoolse haven. Als het minder koud is dan nu, gaan we daar graag de Ooslerschelde mee op. Dat is puur genieten. De Ooslerschelde is een van de mooiste natuurgebieden van Nederland. Op mooie dagen zwem men er soms zelfs bruinvissen achter ons aan." Hij wil zich zelfs inzetten voor zijn Zeeuwse gemeente. „Zeker. Met na me mijn inzet voor het behoud van voorzieningen en ook het investeren in huizenisolatie. Ook in Tholen is er op het terrein van energiebesparing nog veel winst te behalen. Als de voorstellen van GroenLinks uitge voerd worden, dan zullen de Thoolse bouwbedrijven en ZZP'ers in de bouw daar ook van profiteren. Ik word een Kamerlid met Thoolse wortels, maar uiteraard ben ik wel volksvertegenwoordiger voor heel Nederland." Het nieuws dat Van den Berge in de Kamer zou komen, is voor hem zelf ook nog vers. „Ik weet het nog niet zo lang. Ongeveer anderhalve weck geleden vertelde Femke Halsema mij in een persoonlijk gesprek dat zij af zou treden en dat ik Kamerlid zou worden. Mijn reactie en gevoel was dubbel. Ik vind het heel jammer dat Femke weggaat. Ze heeft veel bete kend voor onze partij en voor de Ne derlandse politiek. Aan de andere kant heb ik heel veel zin om Kamer lid te worden en om in de Tweede Kamer te knokken voor een groener en eerlijker Nederland. En inmiddels weten we dat we met Jolandc Sap een hele goede opvolger voor Femke Halsema hebben." Niels van den Berge. Ellen van der Wal (links) en Jacob MoI uiterst rechts) keren niet terug bij het nieuwe waterschap Scheldestromen. weg in Sint-Annaland aan te kaar ten. Hij wilde welen of het water schap de problemen van onveilig heid oplost. Wilma Brouwer ant woordde hem dal het waterschap in overleg is met de gemeente Tholen. maar omdat ze'nog steeds in ge sprek zijn zij er geen verdere mede delingen over kon doen. Mol vond dal hel waterschap de kerntaken in zicht moet houden, waaronder hel bestrijden van water overlast. Maar hij had daarbij ook kritiek op boeren. „De grondver werving vanuit landbouwhock valt zwaar tegen wal betreft medewer king verlenen aan het verbreden van primaire waterlopen." Ook Jaap de Jager uit Tholen. die afscheid neemt als lid van het dage lijks bestuur, maar namens de ZL- TO wel blijft als hoofdingeland in het algemeen bestuur, liet van zich horen bij de paar punten die de agenda telde. Als db-lid werd zijn reactie gevraagd over de medede ling dat het waterschap het beheer van het natuurgebied de Kop van Schouwen overdraagt aan Staats bosbeheer. Poppelaars gaf als toe lichting dat het waterschap op dit moment niet geheel aan de on derhoudsverplichtingen in het ge bied van enkele duizenden vierkan te meters kan voldoen en dat Staats bosbeheer zelf heeft aangeboden het beheer over te nemen. Dat kost het waterschap 40.000 euro per jaar voor een periode van vijf jaar. De Jager vertelde dat er gezocht werd naar een oplossing voor het beheer en dat er bovendien door het water schap zelf een bcheerplan moest worden opgesteld. Dat wordt nu ook overgedragen aan Staatsbosbe heer. Er bleken nog wat opmerkingen van bestuursleden over dit punt te zijn. Zo waarschuwde Siem Buijs dat Staatsbosbeheer in het nieuws is vanwege bezuinigingen en dat ze daardoor niet meer goed zo kunnen beheren. „We moeten oppassen dat ze hier niet mee gaan sjoemelen." Chris Koopman sloot zich daar bij aan en wees op de distelproblema- tick. waar Staatsbosbeheer ook een rol in speelt. Er werd vanwege de discussie die het overdragen van het beheer opriep besloten daar verder op in te gaan in de volgende com missievergadering die dit onder werp behandeld. Koopman greep de rondvraag aan om de verkeerssituatie bij de Stoof- Een weerstation en een toespraak van dijkgraaf Toine Poppe laars. Dat is wat Jacob Mol en Ellen van der Wal uit Sint-Maar tensdijk tijdens hun laatste vergadering van het waterschap meekregen. ,,Op voorhand excuses voor het feit dat ik u allen tekort doe", zei Poppelaars tegen de 17 vertrekkende leden uit het waterschapsbestuur. Hij meende dat hij niet teveel kon zeggen omwille van de tijd, maar wist bij iedereen toch wel wat te vertellen. Zeker over Jacob Mol, die de 15 jaar van het be staan van waterschap Zeeuwse Eilanden heeft meegemaakt. ,,Je bent echt een man uit de praktijk. Dat kwam vooral naar voren bij het maaibeleid." Poppelaars roemde zijn gebiedsken- nis. ,,Je kunt het ook niet verbloemen, maar je komt echt uit Tholen. Dat is een pre qua gebiedskennis, maar je hebt die ook weten te verbreden. Zo heb je indruk op me gemaakt bij de gebiedscommissie met je kennis van de gebieden. Je wist waar je het over had." Ellen van der Wal heeft in vergelijking met Mol slechts een korte periode in het waterschap gezeten. Zij had sinds 2008 zitting in het algemeen bestuur en maakte deel uit van de commissie algemeen bestuurlijke zaken en de commissie waterbeheer. ,,lk heb je inbreng als zeer positief er varen", zei de dijkgraaf tegen haar. Van der Wal zei er nog even over na te denken om eventueel actief te blijven in een commissie. Begrafenis verzorger Bert Dorst te kende woensdag de koopakte. „Op deze manier heb ik mijn eigen stek je." De aankoop past in de groei van het bedrijf. Begrafenisverzorging Dorst verzorgt begrafenissen op Tholen. Sint-Philipsland. Schouw- en-Duiveland en omstreken. Dorst gaat de aula van Sint-Anna land volgend jaar intern aanpassen. „Er komt een opbaarkamer waar na bestaanden 24 uur per dag bij de overledene op bezoek kunnen. Ze krijgen dan een sleutel, zodat de na bestaanden hun bezoeken zelf kun nen plannen. Nu kan dit alleen op afspraak." De gebouwen verkeren volgens Dorst nog in goede staat. Dorst gaat mogelijk in later stadium de aula in Sint-Maartensdijk aanpakken. „Voor de eisen van deze tijd is het wel wat verouderd, maar wc begin nen eerst in Sint-Annaland. We wil len eerst kijken hoe het zich ontwik kelt." Net als al het geval was, kunnen ook andere ondernemingen gebruik maken van de aula's bij de algemene begraafplaatsen van Sint- Annaland en Sint-Maartensdijk. Die zei dat zijn fractie zich onge rust maakte over de gang van zaken en vroeg hoe de vlag erbij hing. Van de Sande wilde ook weten of er al wel een planning is gemaakt en of er mogelijk alternatieven ach ter de hand zijn mocht de bouw aan de Laban Deurloostraat niet op de door de gemeente gewenste plek plaatsvinden. Tegen de bouw heb ben buren bezwaren ingediend. De Raad van State stelde ze in het ge- lijk. Van Dis zei dat de Raad van State geen aanleiding zag om 'de be stuurlijke lus' toe te passen. Deze regeling geeft de rechter de moge lijkheid om tijdens een beroepspro cedure bestuursorganen de gele genheid om (vorm)fouten te her stellen. Daarmee kan voorkomen worden dat projecten te lang stil liggen. „Waarom ze dat niet willen, is niet uitgelegd. Daar gaan we snel ach teraan." Van de Sande noemde het zorgelijk en vroeg of er ook een ge sprek met de bezwaarmakers komt. Van Dis gaf dat niet direct toe. maar zei dat b. en w. zich zou gaan beraden op.'relevante slappen.' Zoals alles onder de loep wordt geno men bij de fusie van de waterschap pen Zeeuwse Eilanden en Zeeuws- Vlaandcren tot Scheldestromen, is er ook een onderzoek naar een efficiën ter maaibeleid. Zeeuws-Vlaandercn besteed alles al uit. Zeeuwse Eilan den doet dat deels en heeft nog tien maaitraetoren rondrijden om zelf te maaien. Dat gebeurt onder andere op Sint Philipsland. Op Tholen wordt het maaibeleid uitbesteed. De voor- en nadelen van het zelf doen en uitbe steden worden op een rijtje gezet en het dagelijkse bestuur van het nieuwe waterschap beslist waar voor wordt gekozen. Dat kan betekenen dat de volledige afdeling voor het maaien van sloten wordt afgestoten. Maar zover is hel nog niet. VERVOLG VAN HAGE Ook het bedrijf van Maljaars is gro ter dan 500 m2, zodat eveneens sprake is van een 3.1 bedrijf en een afstand van 50 meter. Bij een nieuwe planologische ont wikkeling zoals hier in Scherpenis se moet volgens de VNG-brochure voldoende zekerheid geboden wor den aan bedrijven, dat zij hun acti viteiten duurzaam binnen aanvaard bare voorwaarden kunnen uitoefe nen. De gemeente heeft dat volgens de raadsman niet aantoonbaar ge maakt. Johan van Dijk hield staatsraad me vr. mr. Simons-Vinckx, die bijge- slaan werd door mr. Kuipers en mr. Verhoeven, voor dat de afstandscis van 50 m aangehouden moet wor den voor de percelen Molenweg 27a en Molenweg 46 van Hage, alsmede tot de inrichting behoren de toegangsweg/uitgang van het grondverzetbedrijf naar de Lange - weg en in relatie tot de bedrijfsacti viteiten van Molenstraat 27, het ho veniersbedrijf van Maljaars. De raadsman stelde dat de gemeen te onvoldoende zorgvuldig de zaak had afgewogen en de afwijking van de 50 m die volgens de VNG-bro chure nodig is, niet afdoende had gemotiveerd. Namens de gemeente Tholen ver klaarde ambtenaar ruimtelijke or dening Peter Quist, die vergezeld was van zijn collega H.G.L. Hoogcrvorst van de afdeling ver gunning en handhaving, dat zorg vuldig onderzoek had plaatsgevon den voor de eerste herziening van bestemmingsplan Kom Scherpenis se. „Aanvullend hebben wij ten aanzien van de bedrijfssituatie van Hage met het raadsbesluit van 9 ju li 2009 een nadere motivering op genomen in de toelichting bij het bestemmingsplan. Zoals uil de aan gehouden afstand van 25 m tot het agrarisch bouwvlak blijkt, conclu deren wij dat het Besluit landbouw milieubeheer van toepassing is. Daaruit blijkt dat de woning Platle- weg 13 bepalend is en de afstand van dat huis tot het bedrijf van Ha ge is 8 m." Quist betwistte de ontsluiting van het grondverzetbedrijf naar de Lan- geweg. „Deze door Hage genoem de ontsluitingsmogelijkheid in oos telijke richting behoort niet tot de inrichting. Deze is ook niet door middel van een verkeersbestem- ming opgenomen in bestemmings plan Buitengebied. De ontsluitings- mogelijkheid zal door een 10 m brede groenstrook worden afge scheiden van de woningbouw." Pe ter Quist concludeerde, dat de nieu we huizen geen beperking inhou den voor de bedrijfsvoering van Hage. Hij verzocht de Raad van State het raadsbesluit van 9 juli 2009 intact te laten en het beroep af te wijzen. De uitspraak volgt over een aantal weken. Met een kraan wordt de auto uit de watergang gehaal nadat het slachtoffer door de duikploeg was geborgen. the multi-utility company Advertentie I.M. Het slachtoffer is door de duikploeg van de Thoolse brandweer uit zijn auto gehaald die op zijn kop in de watergang lag, aan het eind van de Zuidweg bij de Krcukelwcg in Anna Jacobapolder. Zijn vader en schoon zus vonden om tien uur 's ochtends de auto. De auto was, net als de we gen en de akkers, bedekt met sneeuw. Ricardo was donderdag avond niet thuis gekomen nadat hij zijn vriendin in Oud-Vossemeer thuis had gebracht en daarna rond negen uur bij zijn zus in Poortvliet en zijn zus in Sint-Maartensdijk was geweest. Ricardo had om half tien donderdagavond nog een sms ver zonden naar zijn werkgever Jos Schot in Sint-Maartensdijk dat hij bij de in aanbouw zijnde windmo lens was gaan kijken. Aarnoudse was machinist op de verreiker bij Schot en was geïnteresseerd in kra nen. Vlakbij de plaats waar hij te water raakte, bouwt Encrcon een van de vier windmolens. Uitgere kend met een kraan van de bouw plaats werd de auto van het slacht offer uit het water gelicht. Hoe lang het slachtoffer in het water heeft gelegen is niet bekend. Aarn oudse was niet meer te bereiken via zijn mobiele telefoons, 's Ochtends vroeg is de politie gealarmeerd en werd een zoekactie op touw gezet. De brandweer en de ambulance wer den om tien uur gewaarschuwd, om drie minuten voor half elf rukte ook de duikploeg' van Tholen uit. De plek van het ongeval (aan het eind van een smalle weg) was door de sneeuw en de gladheid moeilijk be reikbaar. Ook de hulpdiensten had den volgens de politie moeite om de plek te bereiken. Personeel van Encr con hielpen bij de berging. Burge meester W. Nuis kwam poolshoogte nemen en werd door de politie op de hoogte gesteld van het ongeval De SP wil dat de gemeente onder zoek doet naar het nut van het inza melen van plastic. De SP had er donderdagavond een amendement voor voorbereid, maar die werd door fractievoorzitter Theo Kore- vaar ingetrokken na de toezegging van wethouder Frank Hommel dat de inzameling tegen het licht wordt gehouden. Korcvaar had zich verbaasd over de cijfers van de inzameling. Volgens de SP kan de afvalverwerker het veel beter scheiden uil het huisvuil. Hij vroeg of b. en w. een nieuwe af weging wilden maken als het con tract met de inzamelaar vernieuwd moet worden. Wethouder Frank Hommel lichtte toe dat het om een proef gaat. En dat de inzameling 'rond deze tijd' tegen het licht wordt gehouden. „Als blijkt dat er op een andere ma nier beter kan, zullen we daar naar kijken." De gemeente Tholen krijgt ondanks het uitstel van de btw-verhoging op culturele voorstellingen e.d. toch nog een kerstcadeau van 50.000 eu ro uit Den Haag. De herziene alge mene uitkering van het gemeente fonds over de jaren 2008 en 2010 heeft een positief effect van vijftig mille. Als gevolg van de iets ho gere integratie-uitkering van de wet maatschappelijke ondersteu ning komt er over dit jaar 10.500 euro extra naar Tholen. Voorname lijk door de grotere oppervlakte be bouwing (in hectares) ontvangt de gemeente over 2009 een aanvulling van maar liefst 66.500 euro. Daar entegen moet er over -2008 nog 27.000 euro terugbetaald worden als gevolg van een daling van de uit keringsfactor en de integratie-uitke ring wet maatschappelijke onder steuning. De meevaller van 50.000 euro zal in de jaarrekening 2010 worden verwerkt, waarmee binnen kort een begin wordt gemaakt. B. en w. zijn benieuwd naar de ef fecten van de deeembercirculaire van het ministerie van binnenlandse zaken. Zodra er meer duidelijkheid is over de financiële gevolgen wor den deze in de kadernota 2012 ver werkt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 5