LABO BAL Expositie in Raedhuys eerste tastbare resultaat Oranjeroute Elf laadpunten elektrische auto's Tholen is in de ban van de winter, dik sneeuwdek en zeven ijsdagen Woningbouw bedreiging grondverzetbedrijf Hage AUTOSCHADE? Geen popitaai, maar eigentijds Koopman stopt bij Scaldis 3JS 3- 3?SM ^unucrdag 23 december 2010 67e jaargang no. 6 Ruim elf procent meer werklozen Kamer wil uitstel verzilten Zoommeer Stoffelijk overschot Fluplander geborgen Royaltykenners Anne Vader en Joyce van de Kasteele helpen mee Ondernemer klaagt bij Raad van State De bouw van 6 nieuwe woningen aan de Molenstraat be dreigt het duurzaam voortbestaan van grondverzetbedrijf Hage aan de Molenweg 27a. De toekomstige ontwikke ling van de onderneming komt tevens in de knel door de huizen aan de Pyruslaan in relatie tot de ontsluitingsweg van het bedrijf naar de Langeweg. Dat betoogde Johan van Dijk van Cumela Advies donderdagmorgen voor de Raad van State in Den Haag. Volgens de gemeente levert de toekomstige woningbouw echter geen beperking op voor het bedrijf. Ook Maljaars Voor eert laadpunt voor elektrische auto's in zowel Poortvliet als Scherpenisse geeft de provincie Zeeland 7000 euro subsidie aan de gemeente Tholen. De twee laadpunten helpen bij het stimuleren met het rijden van elektrische motorvoertuigen. Met dit elektrisch rijden wordt een C02-reductie behaald. Tholen wordt met deze twee extra oplaadpunten gemeentedekkend. Ook bij de drie carpoolplaatsen van de provincie op Tholen en Sint Philipsland komt een laadpunt. Daarmee komt het totaal op elf. Deze week voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 01.66-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Oud-Tholenaar Johan Melse werk te ruim 8 jaar mee aan de Herziene Statenvertaling. „Niet met popi- taal, want de grondtekst is behou den. Maar het is meer eigentijds geworden", vertelt de leraar Ne derlands. „En dat was broodnodig. Dat wilde ik al toen ik mijn kinde ren voorlas uit de Bijbel. Dan zat ik vaak te vertalen en dacht ik: wat zou het toch lijn zijn om de teksten niet meer in het 17de eeuws te ho ren, maar meer eigentijds. Zo be gon het ook met Pinksteren. De mensen hoorden het allemaal in hun eigen taal." Zie pagina 3: 'Ik deed hel voor mijn kinderen en kleinkinderen.' In november is het aantal werklo zen in Tholen met vijf toegenomen. Bij het UWV stonden 544 inwo ners zonder baan ingeschreven. Ten opzichte van een jaar geleden wa ren dat er 56 me'ér. een stijging van 11,5 procent. Alleen in Goes is de toename nóg groter. Tholen steekt schril af tegen een groot deel van de rest van Zeeland, want in acht van de dertien gemeenten liep het aantal werklozen het afgelopen jaar terug. Over heel de provincie gere kend was de daling 3,2 procent. Er zijn vier Zeeuwse gemeenten met méér werkloze inwoners dan Tho len. Van de 544 werkloze Tholenaren zijn er 85 (zestien procent) jonger dan 27 jaar. Het aantal inwoners met een werkeloosheidsuitkering steeg de voorbije twaalf maanden met dertien naar 380 (waarvan 162 vrouwen). Tweederde van hen is ouder dan 45 jaar, krap tien procent jonger dan 27. Chris Koopman stopt als voorzitter van Scaldis Naturalis. Hij verschilt te veel van inzicht met zijn advi seurs, George de Leeuw, Rien Hoek en Dirk Fluijt, over de te vol gen koers, laat hij weten. „Zij staan een hardere lijn voor tegenover de gemeente. Ik niet. Met stroop sme ren bereik je meer." Een andere re den is zijn raadslidmaatschap (voor de SGP). „Dan kan er belangenver strengeling optreden en dat wil ik voorkomen." Koopman was bijna vijf jaar actief voor Scaldis. Het was van meet af aan een lastige constructie, zegt hij. „Het is inder tijd met verschillende partijen op gezet, maar de grond is van cam ping De Muije. De Heidemij heeft met alle partijen gesproken om tot een goede oplossing te komen over het gebruik van het gebouw. Het kan goed functioneren als milieu- educatief centrum, maar daar is wel weer subsidie voor nodig.' Voor hem zal nu een opvolger ge zocht moeten worden. De andere leden van het bestuur zijn Piet de Kam en Hilbert Brinkman. Zolang de zoetwatervoorziening voor de betrokken landbouwbe drijven niet is gewaarborgd, moet de regering afzien van de verzil- ting van het Volkerak-Zoommeer. Een motie van die strekking is donderdag door de Tweede Kamer aangenomen. Indiener was het PVV-Kamerlid L.W.E. de Jong. Het gevaar van lekken van zout water naar het Haringvliet als het Volkcrak-Zoommecr zout wordt, waardoor onder andere Zuid-Hol landse agrariërs verstoken zouden blijven van noodzakelijk zoet wa ter, heeft De Jong ertoe gebracht met de motie te komen. Te meer omdat de beschikbaarheid van zoet water voor de landbouw nog niet gegarandeerd kan worden. Boven dien lijkt de blauwalgenproblema- tiek op haar retour. De PVV kreeg steun van VVD, CDA, CU en SGP, een ruime meerderheid. Vrijdagochtend heeft de duikploeg van Tholen het stoffelijk overschot geborgen van de 21-jarige Ricardo Aarnoudse uit Sint Philipsland. Hij was donderdagavond met zijn auto in een watergang terechtgeko men aan de Zuidweg in Anna Jaco- bapoldcr. Zijn vader vond hem. Zie verder pagina 5. Joyce van de Kasteele uit Poortvliet en Anne Vaders uit Tholen zijn Oranjekenners, maar steken ook de handen uit de mouwen om de tentoonstelling Sint-Maartensdijk en Oranje op te houwen. Woensdagavond werd de expositie in de raadzaal van het voormalige gemeentehuis aan de Markt in Sint-Maartensdijk geo pend. Het is in feite het eerste tastbare resultaat van de Oranjeroute waarde smalstad deel van uitmaakt. In de voormalige raadzaal zijn twee wanden versierd met vlaggen en kleden en staan er borstbeelden van onder anderen Wilhclmina, Emma cri koning Willem III. En er zijn foto's te zien. Op de begane grond worden bezoekers verrast door een borstbeeld van Frederik Hendrik, prins van Oranje en graaf van Nassau 1584-1647), die geld stak in de bouw van het raad huis in Sint-Maartensdijk. Aan de wand hangt ook zijn wapenschild, dat trouwens ook in de gevel van het monumentale pand is verwerkt. Voor de trap staan leeuwtjes, eveneens met wapenschilden. De tentoonstelling is in één dag ingéricht door de nieuwe uitbater Ron Pelgrim en zijn partner, Jan Thijssen van het Oranjemuseum in Buren, promotor Jan Geldof van de Oranjeroute. Valkhof en de twee Oranjekenners Joyce en Anne. Joyce: „Het was pas zaterdag besloten en op dinsdag, een dag voor de opening, werden we gevraagd mee te helpen. Anna kon pas later komen omdat ze nog op school zat." Bellenblaas De meisjes hoefden niet de zware borstbeelden naar binnen te sjouwen, zegt Joyce., „Nee, daar waren de sterke mannen voor." In de raadzaal is een tafel met Oranjcartikelen ingericht die te k<x>p zijn. zoals bekers en boeken, en een bellenblaas met de afbeeldingen van de prinsesjes Amalia, Alexia. Ariane. Joyce (20) en Anne (18) waren allebei kandidaten in De grootste Roaltykenners van Nederland, de tv-quiz van de EO. Va der was vorig jaar zelfs Hnaliste. Via de EO leerden ze ook Jan Thijsen kennen, directeur van het Oranjemuseum in Buren. De twee waren ook al in Buren geweest om het museum daar te bezoeken. Thijsen opende de expositie. Hij had een tekst geschreven over de banden tusscn'Sint-Maartensdijk en de Oranjes en lichtte dat toe. Burgemeester Nuis bedankte Thijsen en Pelgrim voor het initiatief. De expositie blijft tot na Koninginnedag en is dagelijks te bezoeken. Het is de bedoeling dat er vanuit Sint-Maartensdijk dagtochten worden gehouden naar andere plaat sen die aan de Oranjeroute liggen. De raadsman van J.C. Hage onder bouwde het beroep tegen de eerste herziening van bestemmingsplan Kom Scherpenisse, die 9 juli 2009 door de gemeenteraad is vastge steld. Volgens Van Dijk heeft de ge meente Tholen niet zorgvuldig ge handeld. Daarbij werd verwezen naar de brochure milieuzonering en bedrijven van juli 2009 van de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten. Het grondverzetbedrijf van Ha ge valt onder het Besluit landbouw milieubeheer. De afstanden tussen het bedrijf en de al bestaande wo ningen zijn kleiner dan 25 respectie velijk 50 meter. „Hier is echter sprake van een al vele decennia aan wezige bestaande situatie, waarbij de buren bekend en meegegroeid zijn met de ontwikkeling van het bedrijf", aldus de raadsman. De omvang van het loonbedrijf is groter dan 500 m2, zodat dit op grond van de VNG-brochurc aange merkt dient te worden als een cate gorie 3.1 bedrijf. Wat zonering be treft, is dan een afstand van 50 meter van toepassing. Dit geldt eveneens voor het hoveniersbedrijf van Maljaars aan de Molenweg 27. Daar heeft Hage in de zienswijze van 28 mei 2009 al op gewezen, in tegenstelling tot wat de gemeente stelt. ZIE VERDER PAGINA 5 Met Poortvliet en Scherpenisse straks alle kernen Op dit moment is er alleen nog een oplaadpunt bij het gemeentehuis in Tholen. Gezien het inwonertal heeft de gemeente er recht op drie en die twee andere komen in Sint-Maar tensdijk en Sint-Annaland. Ge meentewerken schafte zelf een elek trische bestelauto aan en aangezien die behalve in Tholen ook in Oud- Vossemeer komt, zal ook daar een oplaadpunt komen. Bij de opening van het oplaadpunt in Tholen zegde E-laad nog extra oplaadpunten in Sint Philipsland en Stavcnisse toe. Met Poortvliet en Scherpenisse er bij, kunnen in bijna de hele gemeen te elektrische auto's in 2011 'tan ken' behalve in Anna Jacobapolder. De werkzaamheden zouden eigen lijk in december uitgevoerd moeten worden, maar in verband met de winterse omstandigheden heeft de gemeente om uitstel gevraagd. Bo vendien onderzoekt E-laad nog wel ke percelen per dorp het beste ge schikt zijn voor de oplaadpunten. Gedeputeerde staten eisen voor de subsidie wel dat de gemeente de in woners duidelijk voorlicht over de nieuwe voorzieningen en de provin cie daarbij bok noemt. Een oplaadpunt kost 3500 euro en aangezien bij de gemeente het geld op was, vroegen b. en w. de provin cie om zeven mille en dat is gelukt. Gedeputeerde Wiersma doet als portefeuillehouder milieu voor de kerst nog een extra duit in het zakje. Alle provinciale carpoolplaatsen zullen worden voorzien van laad punten. Daarmee krijgt Tholen er nog drie extra bij, want bij het Ste nen Kruis bij Tholen ligt een car poolplaats van de provincie, een bij de afslag Broekscweg/Krabben- kreckweg en de derde ligt bij Sint Philipsland bij de splitsing Rijks- weg/Philipsdam. Sjaak Etienne vanaf begin verbonden aan veertigjarige club De Treffers Esther van Heniert helpt vrijwillig bewoners van hospice Sint-Annaland Riet Hoek is zes decennia lid van plattelandsvrouwen in Sint-Maartensdijk EN VERDER... Familie Slooff uit Tholen verkoopt na 30 jaar I)e Lunch aan Chinees Gemeente bekijkt overname Stoofweg in Sint-Annaland Krijn Reijngoudt heeft zowel mooiste doffer als duivin van Vredesduif WANNEER JE NIET KUNT WORDEN WAT JE WILT, WORDT HET TUD TE WAARDEREN WAT JE BENT Dit nummer bestaat uit 30 pagina's Tholen is in de ban van de winter. De sneeuw bedekt als een witte deken het landschap. Kinderen hebben lol, oude ren vinden het lastig om de deur uit te gaan. Weggebruikers moeten oppassen. Deze maand telt al zeven ijsdagen, dat wil zeggen dat de temperatuur een et maal lang onder nul is gebleven. De eer ste sneeuw viel op 3 december, de meeste op 19 december. De buien lieten niet overal even veel vallen. In Sint Philips land mat weerman Jan Stouten tot dins dagavond 28,5 centimeter sneeuw, zijn collega Leen van Driel in Sint-Maartens dijk maar liefst 51 centimeter. Drie de cember w as ook de koudste dag met 8,3 graden onder nul in Flupland én 10,5 graden onder nul in Smurdiek. In ver band met het extreme winterse weer hebben gedeputeerde staten besloten de jacht te verbieden op haas, fazant, wilde eend en houtduif, kolganzen, grauwe ganzen en smienten. Óp de foto bovenin is een sneeuwschuiver actief op de Paas- dijkweg in Poortvliet, hiernaast (links) amuseert een Setallander zich met een emmer sneeuw en laat jachtopziener Han van Vossen een haas zien in Woon stede, onder trekt een vader het sleetje met zijn dochter in Sint-Maartensdijk. Anna Vader (links) en Joyce van de Kasteele bij een borstbeeld van prinses Wilhelmina in de raadzaal van het voormalige gemeentehuis in Sint-Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1