'Nu weet ik dat het ook goed is om er gewoon maar te zijn' 'Met weinig middelen proberen ze kinderen een goed bestaan te geven' Donderdag 23 december 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Alles datje kan doen voor iemand die in zijn laatste le vensfase is beland: een kopje thee inschenken, de krant voorlezen, een wandeling maken. Dat is wat vrijwilli gers bij de hospice in de Schutse in Sint-Annaland ver richten. Maar daarvan zijn er niet genoeg, er worden meer vrijwilligers voor de palliatieve zorg gezocht. Daarom is er een provinciale campagne gestart. In Tho- len doen daar de patiëntenvereniging NPV en de hospi ce in Sint-Annaland aan .mee. De groep vrijwilligers voor de laatstgenoemde instelling is onlangs door de ge meente Tholen uitgeroepen tot vrijwilligersgroep van het jaar. Onbekend Psychiatrisch onderlegd Vrijwilligster Esther van Hemert noemt hospice dankbaar werk Prettige sfeer Rust Europese prijzen Container Structureel inkomen ~i Fluplandse Elvira Hage runt stichting voor weeshuis in Nigeria Winkeltje Contactpersoon Haar baas vroeg of het ze wat leek om een stichting op te richten voor het goede doel. Ze zei meteen ja. Elvira Hage-Geilvoet uit Sint Philipsland is net terug van een driedaags bezoek aan Nigeria. Daar staat namelijk in het dorpje Ijebu-Ode, vlakbij de stad Lagos, een weeshuis voor kinderen met een lichamelijke of verstandelijke be perking: het Eruobodo House. En daaraan is zij nu via haar werk als secretaresse en medewerker bedrijfsbu reau bij FMI Precisie b.v. in Bergen op Zoom verbon den. Directeur René Keijzer uit Tholen is voorzitter en Elvira is penningmeester van de stichting Eruobodo House. Ze hebben een duidelijk doel: ,,Heel simpel: ge woon één op één helpen met alle mogelijke middelen die we kunnen krijgen." Adoptie Op dit moment zijn er 22 vrijwilli gers (waaronder drie mannen) ver bonden aan de hospice en twee zijn er in opleiding. Want voordat ie mand het werk gaat doen, wordt via een cursus verteld wat er verwacht kan worden en hoe je ermee om kan gaan. ..Er wordt uitgelegd wat pal- liatieve zorg is. maar ook rouwver werking komt aan bod. Je gaat je aan iemand hechten, maar weet dal het afloopt'', aldus Jacqueline Franssen, die de vrijwilligers sa men met Danielle Bustraan coördi neert. Volgens haar is een aantal van 30 vrijwilligers voor de hospice ideaal. „We hebben er ooit 35 gehad." Ge zien de huidige situatie zouden er nog zes vrijwilligers nodig zijn. „Uit,ervaring weten we dat er altijd ongeveer vijf vrijwilligers niet be schikbaar zijn, om welke reden dan ook." Een vrijwilliger kan zelf aangeven hoe vaak hij of zij wil worden inge zet. maar hel minimum is vier uur. Er is een basisrooster waarin in principe altijd wordt uitgegaan van bezetting voor de ochtenden, zeven dagen in de week. „Het is niet no dig om een achtergrond in de zorg te hebben", benadrukt Jacqueline. Esther van Hcmert (33) uit Sint- Annaland heeft dal wel. Zij is sinds 1,5 jaar vrijwilligster in de hospice naast haar werk in ziekenhuis Lic- vensberg. „Ik ben verpleegkundige en werk met spreekuren voor vrou wen met borstkanker. Dat betekent dat ik niet te maken heb met zorg aan een bed." En dal is de reden dat ze voor hel vrijwilligerswerk heeft gekozen. „Ik miste in mijn werk het zorgen voor mensen, dingen kun nen doen met mijn handen. Iemand maakte mij attent op de hospice en vroeg of het iets voor mij was." En daar heelt Esther geen spijt van. „Het is zulk dankbaar werk. Men sen zijn blij dat je dat voor hen doet." Maar de hospice heeft ook wel een drempel, en dat is het onbekende, dat geeft Esther toe. En er wordt contact gelegd met iemand die niet lang meer te leven heeft. Esther wist van tevoren niet wat ze kon verwachten toen ze voor het eerst de ruimte van de hospice ging be treden. „Maar het is gewoon een kamer als alle andere in de Schut se." En dat er misschien wel al snel af scheid moet worden genomen van de patiënt is vervelend en soms erg emotioneel, maar de vrijwilliger heeft daar een speciale rol in, vindt Esther. „Je hebt wat kunnen beteke nen voor iemand, Je hebt voor een bewoner gedaan wat je kon." Vol gens haar wordt dat ook geuit door de bewoner zelf en daarnaast door zijn familie. Iemand ligt weliswaar op sterven, maar dal betekent niet dat de stem ming altijd grimmig is. „Het hoeft helemaal niet zwaarmoedig te zijn. Mensen vinden hel soms fijn om praten, ook over wat ze achterlaten als ze er niet meer zijn. Vaak zie je dat ze zulk soort dingen niet met de familie bespreken, omdat ze die niet teveel willen belasten", vertelt Hospice-bewoner de heer Su inland uit Scherpenisse wordt geflankeerd door vrijwilligster Esther van Hemert (links) en coördinator Jacqueline Franssen. Suurland noemt het fijn dat hij zijn laatste dagen in de Schutse kan slijten. „Dan zie je nog bekenden en hoor je het taaltje." Esther. Dc vrijwilliger kan ook iemand zijn verdriet aanhoren of een bewoner verder helpen in zijn acceptatie van wat er staat te gebeuren. Maar dat is afhankelijk van de 'persoon, zegt Jacqueline. „Je hoeft als vrijwilli ger echt niet psychiatrisch onder legd te zijn. Je mag ook om hulp vragen en hel is ook maar net hoe ver je zelf daarin wilt gaan." Wel le ren de vrijwilligers tijdens dc cur sus de verschillende fasen herken nen die een patiënt doormaakt, zoals de ontkenningsfase, maar ook dc aanvaardingsfase." De vrijwilligers zijn er ter onder steuning van de reguliere zorg die in dc hospice wordt gegeven en de mantelzorgers rondom een bewo- De hospice bestaat sinds 2003 en is een gezamenlijk initiatief van de NPV, VPTZ en de Schutse. Mensen die een levensver wachting hebben van minder dan drie maanden kunnen de hos pice, een kamer, in de Schutse betrekken. Voor hen is een pal liatief terminale indicatie gesteld. Die is een jaar geldig, dus mocht iemand toch langer dan drie maanden blijven leven dan betekent dat'niet dat hij of zij de ruimte moet verlaten. Op dit mo ment is er slechts één plek in de hospice, maar is er wel zorg voor twee bewoners. Mensen kunnen om verschillende redenen ervoor kiezen om hun laatste dagen in de hospice te slijten. Het kan zijn omdat er niemand thuis is om voor de patiënt te zorgen, of juist omdat de zorg dan beter verdeeld kan worden over meer personen of gewoon omdat mensen de sfeer er prettig vinden of op hun eigen eiland kunnen blijven. Jacqueline Franssen: „Men sen horen vaak goede berichten en zeggen dat Sint-Annaland een fijne hospice heeft." Esther doet het werk over het alge meen één keer in de twee weken in de weekenden. Ze heeft al verschil lende bewoners meegemaakt en zegt dat het contact en de behoefte per persoon verschillend is. „Er zit ook verschil in wat dc bewoner aan kan. De één komt nog in goeden doen binnen en dc ander is bijvoor beeld al heel ziek en bijna niet meer aanspreekbaar." In het laatste geval is er vaak sprake van alleen maar oppassen. Esther: „ln het begin probeerde ik de hele tijd bezig te zijn en vragen te stellen, maar nu weet ik dat het ook al goed is om er gewoon te zijn. Nu heb ik ook dc rust om te gaan zitten en iets voor mezelf te doen." Ze noemt de hos pice een soort eilandje waar ook rust heerst. Maar zoals gezegd, kan er ook een praatje worden gemaakt, of klusjes gedaan worden zoals stofzuigen. Of helpen met de wasbeurt van de pa tiënt. „Soms bestaat het contact uit even aanraken of even gocdleggen." Jacqueline vertelt dat er in de cur sus ook aandacht is voor handen- massage. Puur voor ontspanning of om pijn te verlichten. Net als hoofdmassage voor als mensen last hebben van hun hoofdhuid na een chemokuur." Over het algemeen hebben mensen die in de hospice komen geen medi catie meer. „Daardoor vinden ze wel een soort van rust, want veel medicijnen hebben vervelende bij werkingen. Dc zorg verandert", vertelt Jacqueline. En dat betekent dat een verpleegster vaak niet meer binnenkomt om bijvoorbeeld een prik te geven. Dc vervelende dingen worden minder. „Soms zie je dat mensen meer eetlust krijgen als ze in dc hospice komen." Iets voor de ander kunnen doen is het eerste uitgangspunt voor vrij willigers in de hospice, maar vol gens Jacqueline levert het ook wel iets op. „Veel vrijwilligers zeggen dat ze beter leren communiceren en ook beter hun eigen grenzen leren aangeven. Kijk naar wat Esther zegt en wat ook anderen ervaren: ik hoef niet te praten, want ik weet van me zelf dal ik er ben voor die ander." Esther vindt dat ze zichzelf ook heeft ontwikkeld sinds ze het vrij willigerswerk doet, maar wijst voor al op de dankbaarheid van alle be trokkenen. „Je krijgt er heel veel voor terug. Vaak zegt de familie: "Wal bijzonder dat jullie dat hebben gedaan. En ook nog voor niets." ner. Die laatsten worden met dc in zet van vrijwilligers een beetje ont last. „Je ziet dal heel veel mantel zorgers op het randje zitten van wat ze aankunnen. Die hebben het echt heel druk. Een week voor iemand zorgen houd je nog wel vol, maar als het langer gaaf duren wordt het gauw te veel naast het werk en alle andere dingen." Dat ziet Jacqueline ook in haar werk als verpleegkundi ge bij Allévo, waarbij ze ook vaak bij de mensen thuis komt. Elvira Hage boven een aantal spullen die ze in Nigeria heeft gekocht gekregen om in Nederland te verkopen voor steun aan het tehuis. verwerken. Ten eerste heb je de warmte en ik ervoer hoe het was om als blanke tussen zoveel donkere - en vooral heel mooie - mensen te lo pen. Ik vond het zó geweldig. Ook al die kapsels en kleding van de mensen en vooral de drukte. Het is daar chaotisch druk. Overal staan mensen met spullen langs de weg om die te verkopen. Het verkeer is ook druk met iedereen die maar toe tert. Er staan geen strepen op dc weg en een tweebaansweg kan zo maar een vierbaans weg worden. Ik heb echt mijn ogen uitgekeken." Elvira heeft een markt bezocht om spullen te komen die ze in Neder land weer kan doorverkopen om geld in te zamelen, zoals lappen stof en houtsnijwerk. Ze heeft een me dewerker van Van Oord laten onder handelen over dc prijs, want dal is daar gebruikelijk. „Omdat ik blank ben. denken ze dat je meer te beste den hebt. Maar ik ben geschrokken van dc prijzen. Die zijn gewoon Eu ropees." Maar omdat er wel sprake is van inflatie, zag ze iedereen met grote rollen geld lopen. Ook verras te het haar hoe modern hel land is. „Je ziet dat alles er is. Het is er al leen niet voor iedereen. Het is een land in opkomst, maar het is wel een ontwikkelingsland." Dat laatste werd haar extra duidelijk bij het bezoek aan het weeshuis. Ze wordt weliswaar op de hoogte ge houden door de medewerkers met foto's en e-mails, maar nu pas werd haar duidelijk met hoe weinig mid delen het tehuis wordt gerund. On langs is het toilet vernieuwd en zijn er tegels in de ruimte aangebracht die tevens dient als doucheruimte. „Maar er moeten lichamelijk gehan dicapten worden gewassen. Er hangt één steun aan de muur en dat is het." Daarom is Elvira blij dat ze via het bedrijf van haar zus een dou che- en een postocl hebben gekre gen. „Dié hadden ze over en mijn zus vroeg of we die konden gebrui ken." De kinderen van het tehuis hebben geen eigen kamer. Ze slapen in één ruimte met de bedden tegen elkaar aan. De hoofdleidstcr heeft toen de stichting net was opgericht, een keer een bezoek aan Nederland gebracht en Elvira heeft haar destijds meege nomen naar dagopvang De Schutse in Oud-Vossemeer. Achteraf gezien beseft ze nu dat het een wereld van en van het Eruobodo House heeft verschil was om haar die moderne opvang te laten zien ten opzichte van het tehuis in Nigeria. E>e leid ster heeft toen wel een looptrainer gezien en aangegeven dat haar zo'n apparaat ook nuttig leek voor haar tehuis. Die wordt binnenkort dan ook verscheept. En ze was onder de indruk van dc snoezelruimte: een kamer met allerlei zachte materialen waar kinderen tot rust kunnen ko men. Hei tehuis heeft nu ook een klein hoekje ingericht als snoezel ruimte en het was Elvira's eerste doel om daar meer mee te doen. Nu ze het tehuis heeft gezien, is ze van gedachten veranderd. „Er zijn zo veel basisdingen die nog niet goed zijn dat we even goed na moeten denken over wat prioriteit heeft. Zo is het dak lek. Dal moet eerst ge maakt worden." De stichting is begonnen met het versturen van goederen in een kubieke meterkist, een keer per kwartaal. Maar omdat er steeds meer spullen bijkwamen, zijn ze overgestapt op een container. Dat is in verhouding ook goedkoper, alleen duurt het wat langer voordat die gevuld is. Op kantoor staan nu bananendozen vol met spullen. En er komt steeds meer bij van mensen die over onze stichting horen. Ook bij mij thuis staat de garage regelma tig vol met zakken kleding. Mijn man klaagt dan wel eens wan neer die weer weggaan." Elvira zorgt zelf dat de container naast de andere goederen gevuld wordt met spullen die ze elke dag kunnen gebruiken in het tehuis. „Altijd nodig zijn luiers, maand verband en incontinentieluiers. Een tube tandpasta kost daar negen euro, dus dat doe ik er ook altijd bij en zinkzalf is iets dat daar bijna niet te krijgen is." Naast spullen zou Elvira nog wel een handig persoon kunnen gebruiken om de website www.eruobodo.com bij te houden. Die is nu al enige tijd in be werking. ,,lk heb daar echt geen verstand van." was tegelijkertijd ook het afscheid van Melse, die een nieuwe functie in Nederland heeft aanvaard, en een mogelijkheid voor dc Fluplandse om haar nieuwe contactpersoon bij Van Oord te ontmoeten. Het weeshuis moet volgens Elvira aan een aantal verplichtingen vol doen en één daarvan is het in bezit hebben van een auto. Die wordt on der andere gebruikt voor bezoeken aan het ziekenhuis of dc fysiothera peut, maar ook voor uitjes met de kinderen naar bijvoorbeeld het strand. Het tehuis is ook aan bepaal de regels verbonden omdat het te vens dient als tijdelijk opvangadres voor adoptiekinderen en steun geeft aan tieners in opleiding. Die verle nen in ruil daarvoor hand- en span diensten in het tehuis. De stichting Eruobodo House is volgens Elvira de enige stichting die rechtstreeks en alleen het weeshuis steunt. Het tehuis krijgt af en toe wel geld van het Liliane Fonds en dc Heal the World Mission en maakt deel uil van dc overkoepelende stichting Ebunoluwa. Elvira vertelt dat die donaties niet structureel zijn zoals die van FMI Precisie. Bij dc laatste zijn ze verzekerd van een vast inkomen per maand. Het tehuis is in 1997 opgericht door een aantal vrouwen die thuis kinde ren met een beperking opvingen. Nadat ze elkaar hadden ontmoet verenigden ze zich met het tehuis. Nu werken er vijf mensen voor dc dagelijkse leiding van het tehuis, bestaande uit een matrone (huis moeder) en haar assistente, een kin dermeisje, een tuinman en een nachtwaker. Er worden er 15 kinde ren en jong volwassenen opgevan gen. Volgens Elvira hoeven dat niet perse weeskinderen te zijn. „In veel Afrikaanse landen is het hebhen van een gehandicapt kind een schande. Daarom worden ze weggestopt." Zij en haar man Edwin denken dat het tehuis op den duur verandert in een bejaardentehuis. De kinderen kunnen nergens anders heen en zul len volgens haar altijd daar blijven. Daardoor zal de behoefte in het te huis in de loop der jaren veranderen, vermoedt ze. Er zullen verschillen de doelgroepen tegelijk opgevangen worden: van kind tot bejaarde. Elvira zei overigens niet direct ja toen ze gevraagd werd om naar Ni geria te komen. „Ik stap niet graag in een vliegtuig." Mede daarom was zc nog nooit buiten Europa geweest. Maar ze vond dat ze deze gelegen heid moest pakken en is daar achter af blij over. „Ik voel me bevooroor deeld dat ik deze kans gekregen heb." Dc reis is deels door haar baas betaald en het verblijf werd aange boden door Van Oord. Hoewel ze vanwege veiligheidsvoorschriften van Van Oord het land voornamelijk vanuit de auto heeft verkend, was ze onder de indruk van dc andere cul tuur. Ze noemt het een positieve aanval op haar zintuigen. „Wat je mikt, voelt en hoort! Ik heb nog da gen daarna nodig gehad om dat te lijk alles wel helpen zei hij, maar het Eruobodo House wekte een spe ciaal gevoel bij hem op." Elvira kent uil haar jeugd veel ver- halen over diverse landen in Afrika, omdat haar vader daar heeft gewerkt via baggerbedrijf Van Oord. „Daar om voelde ik voor mezelf wel een band met Afrika. Toen René me vroeg voor de stichting heb ik geen moment geaarzeld en zei gelijk ja, dat gaan wc doen." Hij heeft haar bij zijn vraag ook direct gewaar schuwd: dal de meeste beslomme ringen op haar bord zouden komen. Maar dat vond ze geen probleem. Zo is in 1997 de stichting opgericht. Zeker nu zc in liet land geweest is, voelt zc zich nog meer met het doel verbonden. „Nu ik er zelf ben ge- In Bergen op Zoom wordt er naast dc vaste 100 euro nog eens 400 euro per maand opzij gezet om te sparen voor de aanschaf van benodigde ar tikelen of reparaties. Zo is er pas uit dat potje een looptrainer gekocht, maar die moet nog verscheept wor den. Overigens heeft de stichting een secretaris die niet verbonden is aan het bedrijf: Rick Mijnsbergen uit Bergen op Zoom. „Hij is een be kend persoon in Bergen op Zoom en zit ook in het bestuur van dc basket balclub The Giants." Dc stichting opereert in principe zelfstandig wat betreft donaties en aanschaf van goederen, maar krijgt voor praktische zaken steun van Van Oord. Elvira heeft contact gezocht met dc Nigcriaanse vestiging van Het tehuis heeft een winkeltje om in het eigen onderhoud te voorzien. Er staat een vriezer om ijsblokjes te verkopen en alle spullen die ze krijgen maar niet direct zelf kunnen gebruiken, worden ook verkocht. Zo staat het volgens Elvira bekend om zijn winterjassen. Veel mensen weten nu dat ze voor de stich ting werkt en zo krijgt ze uit diverse hoeken zakken met oude kleding aangeboden. Toen Elvira er winterkleding in zag zitten, dacht ze dat ze dat in Nigeria niet konden gebruiken, maar dat vliegt juist over de toonbank. Qua speelgoed zoekt ze voorna melijk houten speelgoed voor de wat grovere motoriek. Het moet tegen een stootje kunnen. Maar alles is welkom, omdat wat overblijft, wordt verkocht. Het tehuis verkoopt ook zelfge maakte sieraden, tassen en kaarten. Die verkoopt Elvira tevens in Nederland, tijdens een jaarlijkse dag van de stichting Auntie voor geadopteerde kinderen. weest, begrijp ik wat René gevoeld heeft. In het Erubuodo House wor den kinderen opgevangen met een geestelijke en lichamelijke beper king en kinderen die in dc steek zijn gelaten. Maar er is niets, echt hele maal niets. Als je dan ziet met hoe ontzettend weinig middelen ze pro beren die kinderen een goed bestaan te geven. En met zoveel gezellig heid, vrolijkheid en warmte. Ik denk dat hier niemand zo zou kunnen werken." Dc beperkingen van dc kinderen variëren. „Van het syn droom van Down tot aan een kind dat doof en blind is geboren en een deel van de hersenen mist." Het Bergse bedrijf, dat zich richt op de fijn mechanische industrie, steunt het Afrikaanse weeshuis zo wel financieel als met goederen. Er zijn vier vestigingen en één holding die maandelijks samen 500 euro do neren. Volgens Elvira zou het tehuis goed uit de voeten kunnen met 1000 euro per maand, en daarom zou ze als stichting nog iets willen groeien. het Nederlandse bedrijf om een be trouwbare partner te hebben om de geschonken goederen bij het wees huis te krijgen. Haar verzoek kwam precies op liet juiste moment, omdat hel bedrijf zelf ook al met de ge dachte speelde een goed doel te kie zen. Van Oord steunt nu zelf ook het Eruobodo House, maar sponsort de stichting van FMI Precisie bij het vervoeren van hulpgoederen naar hel weeshuis. „Nigeria is, vanwege een corrupte regering, een land waar banken geen zaken mee willen doen en het is belangrijk dat je een be trouwbaar contactpersoon in het land zelf hebt. zodat je zeker weet dat wat je stuurt ook op de juiste plek terechtkomt." Toevallig had Elvira's contactper soon bij Van Oord, Jelle Melse, nog met haar vader gewerkt en daardoor was het ijs al snel gebroken. Ze noemt het ook toevallig dat Melse in De Heen woont. „Dat is vlakbij." Elvira is eind november op uitnodi ging van Melse naar Nigeria gevlo gen. Van Oord wilde een nieuwe au to schenken aan het weeshuis en vroeg Elvira om daarbij te zijn. Het Steun geven aan hel Afrikaanse te huis is nu zowel in als buiten haar werk een belangrijke bezigheid ge worden voor de bevlogen Flupland se. „Er is tijd voor ingeruimd op mijn werk. maar ik vind dat je dit niet moet doen omdat je ervoor be taald wordt. Stel dat ik niet meer bij FMI zou werken, dan houdt dit voor mij niet op." Ze is er niet elke week even veel uur mee bezig. „Dc tijd die ik aan de stichting besteed, ver schilt. De ene week is het tien uur. de andere twee uur. Het komt zoals het komt." Thuis krijgt ze vaak spullen aange boden, verstuurt ze mailtjcs of gaat bij een contactpersoon langs. En het heeft invloed op haar gezin. Ze heeft twee dochters, een tweeling van 13. Eentje, Demi, heeft toen zc nog in groep 8 van De Lu ij ster zat een spreekbeurt gehouden over dc stichting. Nu gaan de meiden naar 't Rijk^ in Bergen op Zoom waar ze tweetalig onderwijs volgen. Laat ik eens een goed doel steunen. Dat is niet direct wat René Keijzer gedacht heeft toen hij met het voor stel kwam dc stichting op te richten. Elvira vertelt dat hij drie jaar gele den naar Afrika ging om zijn. adop tiezoontje Eddy (nu zo'n acht jaar oud) op te halen. Het is gebruikelijk dat adoptieouders van een Nigcri- aans kind bij hun komst een rondlei ding krijgen langs de diverse instel lingen. Zo kwam René bij het Eruobodo House terecht, dat in een dorp op een uur rijden van Lagos staat. Dat heeft zo'n indruk op hem gemaakt dat het hem niet meer los liet. „Als je daar bent, wil je eigen Het Eruobodo House heeft een eigen winkeltje waar zelfgemaakte en gekregen spulletjes worden verkocht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 19