'Molen is een plaatje, ik hoop dat hij nog lang zo mooi blijft' kolémd-bérskédriif -nn Franse bv WWW.NONNEKES.NL hm» verjmu De Korenbloem in Scherpenisse kan weer jaren mee BOUWBEDRIJF NONNEKES B.V. sssR Wij verzorgden de elektrische installatie van De Korenbloem Meer dan een kleurtje Donderdag 16 december 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 „Er is nog niks veranderd," zegt Corrie Potappel-Rijs- tenbil uit Sint-Annaland vrijdagmiddag als ze op de maalzolder van de gerestaureerde molen de Korenbloem in Scherpenisse staat. Ze is de jongste dochter van de laatste beroepsmolenaar van De Korenbloem, Jan Rijs- tenbil die in 1984 overleed. Samen met haar zus Leny Klippel-Rijstenbil uit Stavenisse woont ze de officiële opening bij. Versleten Toren van Pisa Nijverheid Markant Tel: 0113-216393 Fax: 0113-223992 in ILICTR0 WORLD DE WERELDZAAK DIE JE KENT Schilders- en afwerklnqsbedrijf Johan Frisostraat 26 4434 AC Kwadendamme Rothuizen van Doorn 't Hooft Architecten Stedenbouwkundigen „Ik zie hem zo weer slaan." Ze wijst naar de maalbak waar het meel in valt. Molenaars vangen daar het meel in op om ze in zakken te doen. Ze voelen aan het meel of het goed gemalen is. „Het komt echt weer te rug. Ik hen hier opgegroeid. Ik weet niet beter of mijn vader is heel mijn leven molenaar geweest. Toen de molen verkocht is, heeft hij hem weer terug gehuurd." Corrie was er al jaren niet meer ge weest. Haar zus Leny wel. „Alleen op monumentendag ben ik gaan kij ken. Dan zie je ook veel mensen van Scherpenisse." Ze herinneren zich ook dat de molen scheef stond. „Hij kruide heel moeilijk," zegt Corrie. En dat zou alleen maar erger wor den. Op den duur konden de wieken niet meer draaien. In 1996 kwam hij volledig stil te staan. In 2007 werden de staart, schoren, spruiten, het hek werk en de roeden weggehaald. Een grote restauratie was noodzakelijk. Vorig jaar werd begonnen met de opknapbeurt die was begroot op 498.000 euro. Het kon binnen het budget uitgevoerd worden. Uiteinde lijk kostte het 497.000 euro. De mo len wordt opgevijzeld. Aan de rech terzijde van de entreedeuren met ongeveer 37 centimeter en aan de achterzijde met ongeveer 10 centi meter. De ruimte die onder de vloer ontstond, is volgestort met beton. Twee bouten in de vloer herinneren aan het karwei, de rode bout geeft de scheefstand aan, de groene de recht stand. Bezoekers (kenners en niet kenners) zijn verrast. Wat versleten was, is vervangen, wat niet per se vervan gen hoefde worden, is gebleven. En daarmee blijft de sfeer van vroeger bestaan. Aan de kast van de buil zijn nog steeds de foto's van molens te zien uit tijdschriften die er in de loop der jaren zijn opgeplakt. Verweerd en wat verbleekt. Er zijn ook restan ten toegevoegd van de restauratie. Het ijzeren kruis van de wieken ligt nu tentoongesteld op de begane grond. Aan de doorgeroeste plekken is te zien hoezeer het ijzer heeft ge leden onder de weersomstandighe den. Corrie en Leny vertegenwoor digen de familie Rijstenbil. De vrouw van de molenaar is in maart overleden. Vrijwillig molenaar Leen Verhage uit Tholen lichtte samen met twee schoolkinderen. Joyce Priem van de Oosterscheldeschool en Jesse Wcs- dorp van de Groen van Prinsterer- school, de vang. Dat is de rem die op de stelling losgemaakt en vastge zet kan worden. Zodra die los was, gingen de met vlaggetje versierde wieken draaien. Er steeg een ap plaus op van de schoolkinderen en de bezoekers die beneden voor de molen stonden toe te kijken. Kinde ren van beide scholen zongen een lied, op de wijze van 'Daar bij die molen'. De plannen voor de restauratie date ren van 1990. Volgens wethouder Hommel had dat een aantal redenen. De gemeente en de rijksdienst voor monumentenzorg spraken lang over het wel of niet rechtzetten van de molen. „De vraag was of men die scheefstand moest zien als iets au thentieks - net als de scheve toren van Pisa - of dal men dit moest zien als een gebrek dat hersteld moest worden." De molen kon helemaal rechtgezet worden of de molen bleef scheef en dan zou alleen de kap met de roeden rechtgezet worden. „Het eerste was kostbaar, het tweede zou grote gevolgen hebben voor het me chanisch binnenwerk, het gaande werk. Gekozen werd voor het recht zetten van de hele molen. Een andere reden was dat er onvoldoende geld was. De gemeenteraad deed alle pot jes met geld voor de molens van Sint-Annaland, Sint-Philipsland en Scherpenisse bij elkaar. Het rijk en de provincie deden ook een duit in het zakje. „Scherpenisse zou zeker bovenaan het lijstje komen te staan, Kinderen van de Groen van Prlnslererschool en de Oosterscheldeschool zingen Daar hij die molen. Vrijwillig molenaar Jos Guequièrre uit Sint-Maartensdijk heeft molenaar Jan Rijstenbil van de Korenbloem nog meegemaakt. ,,lk was elf jaar toen ik bij hem hier in de molen kwam. Toen ben ik besmet geraakt met het molenaarsvirus. Het was maar van korte duur. Een jaar later is hij overleden." De bezoekers van het officiële gedeelte kregen een zakje meel mee. Afkom stig van de Nijverheid in Sint-Maartensdijk waar Guequièrre maalt, maar waarvan de kiem bij Rijstenbil werd gelegd. De zussen Corrie en Leny, dochters van de laatste beroepsmolenaar Jan Rijstenbil, bij de maalbak. maar nee, de houten molens in Sint- Annaland en Sint-Philipsland waren dringender aan restauratie toe. De Korenbloem schoof naar de derde plaats." Hommel erkende dat de molen in een slechtere staat was. „Maar eer lijk gezegd, het kon niet veel slechter worden en de molen ging minder snel achteruit dan de houten mo lens." Hommel zei dat de restauratie vlot is verlopen. Hij bedankte de aanne mers en de onderaannemers en vond dat met de voltooiing van de restau ratie een mijlpaal is bereikt. „In vier jaar tijd is dit de derde gemeentelij ke molen die opgeknapt is. Maar ook zijn er in deze periode drie par ticuliere molens opgeknapt. Hom mel noemde De Verwachting van de familie Van Gorsel in Tholen (van romp tot volwaardige molen), de Korenaar van de familie Christiaan- se in Poortvliet en de Vier Winden van de familie Jungbekcr in Sint- Annaland. Bovendien wordt op dit moment ook molen De Jager in Oud-Vossemcer onder handen geno men. „Volgend jaar kunnen we dus zeggen dat in vijf jaar tijd er maar liefst zeven molens in de gemeente zijn gerestaureerd." De eigenaren van de particuliere molens en de vrijwillige molenaars waren uitge nodigd, maar ook de drie leerling molenaars, André van Weenen, Mare Polderman en Cornecl Droogers. „Fijn dat deze jonge mensen in de nabije toekomst ons molenarenkorps versterken." Voorzitter Ton Verbrce van de ver eniging Zeeuwse molen kende het 'Thoolse land', zei hij. Hij was ge meentesecretaris van Sint Philips- land en later waarnemend burge meester nadat Vogel was vertrokken en de gemeente zich voorbereidde op de fusie met de gemeente Tholen in 1995. Volgens Vcrbree heeft de gemeente Tholen in het Zeeuwse een voorbeeldfunctie, gezien de in spanningen die er worden gepleegd om de molens te behouden. Hij ver telde dat de molen, die in 1872 is ge bouwd, uitgerust was met houten roeden die afkomstig waren uit de korenmolen de Haas in Benthuizen. „Daar heb ik de liefde voor molens gekregen." Verbree noemde de molen een mar kant punt in de samenleving. „Hij is voor iedereen toegankelijk. Zo gauw hij draait, mag je er binnen lo pen. Ben je er eenmaal binnen en de molenaar gaat vertellen, dan kom je niet meer weg. We moeten zuinig zijn op deze molen. Als ik zou moe ten kiezen tussen de moderne en de oude molens dan zou ik de nieuwe ergens anders neerzetten." Hij over handigde Leen Verhage een mecl- schep. Van voorzitter Leo Endedijk van de Hollandsche Molen kreeg Verhage een 'weerstation'. Het was eigenlijk een overbodig cadeau, vond hij, want molenaars houden de lucht en de voorspellingen altijd goed in de gaten. „Ze voelen het aan hun water." Verhage bedankte de bouwers die in korte tijd, driekwart jaar. het karwei klaarden. „De molen is een plaatje. Ik hoop dat hij nog lang blijft." Endedijk herinnerde er aan dat het tien, twaalf jaar geleden met de mo lens niet goed ging op Tholen. Daar rekende hij ook De Jager onder. „Maar in de laatste perioden is er een opwaartse beweging op gang ge komen. Er is veel gedaan. Er kon ge profiteerd worden van rijksgeld, maar er zijn weinig gemeenten in Nederland die hun verantwoorde lijkheid nemen." De voorzitter hamerde op het belang van het onderhoud. „Dat is de crux van het verhaal. Over twintig jaar moeten we onze opvolgers niet voor dezelfde problemen stellen. Dat is de plicht van ons allemaal. Ik heb er vertrouwen in. Tholen was de ge meente met de meeste molenwrak ken, nu met de meest gerestaureerde molens." Vrijwillig molenaar (rechts), wethouder Frank Hommel en de Prinstererschool (links) en Joyce Priem van de Oosterschelde. leerlingen Jesse Wesdorp van de BERKHOF nonnekes Bouwend Nederland Molendijk 1-4 SUUARTWS0UK *L(01M)M2I1S www.verjaal.nl Wassen - Drogen - Vriezen - Koelen - Home Cinema LCD/Plasma - Huishoudelijk apparatuur - Digitaal foto en film Digitale TV - Computer accessoires Installatietechniek - Professioneel geluid - Eigen Service dienst Telefoon (01131-649361 Fax (0113)-649777 Internet www.schildersbedrijffranse.nl E-mail fransebv@zeelandnet.nl Middelburg Breda

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 9