Uitvoerder vindt het leuk om plannen te kunnen beoordelen Tholen wil helft van inkopen volgend jaar duurzaam doen Maakt de prijs voor u het verschil? 'Afval dumpen onder de brug bij Tholen loopt spuigaten uit' i im a Houte Opstelling coalitie over lasten verbaast wethouder Jan Geluk uit Tholen nieuw burgerlid welstandscommissie Kies ook voor 3 jaar energie bij DELTA DELTA, voordelig en dichtbij. Ondernemer Kees Plompen wil terrein aflaten sluiten Donderdag 16 december 2010 EKNDRACHTBODK, DE THOOLSE COURANT 5 Jan Geluk uit Tholen wordt het nieuwe burgerlid in de welstandscommissie van de gemeente. Hij volgt zijn plaatsgenoot Leen Deurloo op die deze maand vertrekt na twee zittingsperiodes van driejaar. De 41-jarige Ge luk is uitvoerder bij bouwbedrijf Goldewijk in Steen bergen. Geen toekomst Belang Sloopwerk Geen wisseltruc Brabants water in Thools gemeentehuis OOT en TOF: afstand voordeel lokale ondernemers De politiek steunt een duurzaam inkoopbeleid van de ge meente. Maar er wordt wel aandacht gevraagd voor de po sitie van de Thoolse ondernemers. „Hoe gaan we zo zorg vuldig mogelijk met hen om", verwoordde Bert van Eenennaam (SGP) het in de commissie bestuurszaken. Tholen wil volgend jaar de helft van de inkopen duurzaam doen, in 2015 moet de honderd procent zijn bereikt. Geen ideaalbeeld Minder kilometers Bel 0800-5150 en stap in voor 1 januari Een stofzuiger, een boodschappentas, een plantenspuit, een kinderschepje, kartonnen dozen, plastic flessen, bloempotten en allerlei ander huishoudelijk afval. Dat werd vorig week onder de brug bij Tholen apn de Schel- de-Rijnweg gedumpt. Bewoners in de buurt treffen er re gelmatig troep aan, bellen de gemeente of de politie, maar het blijft een afvalputje in de openbare ruime. Graffiti Opbrengst begraven is flink gestegen Lachen met Cola in Meulvliet flj interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Jan Geluk (41in de Stavenissekamer van het gemeentehuis waarde welstandscommissie zitting houdt. 'Ruimte om voorzieningen te creëren voor inwoners' „De weihouder mag nu alles gaan uitleggen wat de raad zelf heeft be slist!" Wethouder Peter Hoek toonde zich in de commissie bestuursza ken verbaasd over de opmerkingen en vragen over de aanpassing van verschillende belastingtarieven. Want vorige maand ging de raad ak koord met de begroting waarin die aanpassingen zijn opgenomen. „Het is leuk om plannen te kunnen beoordelen. Wal kan wel en wat kan niet en voldoet het aan de re geltjes." Geluk was zelf voor zijn werk nooit eerder bij de welstands commissie geweest, vertelt hij. „Als uitvoerder heb ik er niks mee te maken. Ik hoor er wel van omdat de projectleider er over spreekt of de opdrachtgever. Die vertelde dan dat iets niet kon, of dat iets was af gekeurd. Daarom wil ik er bij zit ten. Waar komt dat vandaan?" De welstandscommissie volgt de welstandsnota die de gemeenteraad heeft vastgesteld. Een lijvig boek werk waar Geluk zich nog over moet buigen om op acht januari zijn debuut te maken. Toen Geluk in deze krant een be richtje las dat er een opvolger moest komen voor Deurloo, belde hij meteen naar de gemeente. „Maar toen had de advertentie nog niet in de krant gestaan. Ik moest nog wachten." Het geeft aan hoe graag Geluk in de commissie wil de. maar hij moest nog even geduld hebben. Hij solliciteerde en werd later weer opgeroepen nadat de eerst gekozen kandidaat er vanaf zag. De Tholcnaar zit al sinds zijn ze ventiende in de bouw. Nadat hij de technische school in Sint-Maar tensdijk had afgerond (bouwtech niek) ging hij in Bergen op Zoom verder leren aan het toenmali ge SSPB (nu SPB, het samen werkingsverband praktijkopleiding bouw). Na twee jaar werd hij aan genomen bij bouwbedrijf Van Ber gen Henegouwen in Tholen maar bleef hij doorleren voor timmer man-gezel en daarna voor assis tent-uitvoerder. Zijn liefde voor de bouw werd thuis al gewekt, vertelt hij. „Bij ons thuis werd vaak verbouwd. Mijn vader deed dat samen met Ko Goud die bij bouw- en woningtoezicht van de gemeente werkte. Ik vond het altijd leuk om mee te helpen." Zijn vader was fruitteler. „Maar daar zagen we voor mij geen toe komst in. Wel in de bouw." Zijn eerste klus voor Van Bergen Henegouwen was de nieuwbouw voor JMT in Dintcloord, een eve- nementenbedrijf. „Van fundering tot oplevering was ik er bij betrok ken. Dat is nu niet meer. De laken zijn opgedeeld. Dat is wel efficiën ter, maar ik mis het wel eens." Hij had graag bij Van Bergen He negouwen willen blijven. Hij werd er medewerkend uitvoerder, maar in 2000 ging de stekker eruit. Geluk stapte over naar bouwbedrijf SblektHuis. Ook daar werkte hij als uitvoerder. In 2006 maakte hij de overstap naar Goldewijk (waar in 2004 bouwbedrijf Uytdewilligen uit Nieuw-Vossemccr in opging). „Ik werd gebeld door de projectlei der van Goldewijk. Ik had hem ont moet op een bouw vergadering in Henrik Ido Ambacht. Ik had met hem in de klas gezeten. Het klikte tussen ons. Hij is nu mijn project leider." Geluk is blij met de over stap. In Steenbergen werken 80 mensen, waarvan 60 op de werk- voer en 20 op kantoor. „Ik heb het reuze naar mijn zin. Er is ondanks de economische crisis veel te doen. We kunnen onze mensen goed aan het werk houden. Ook volgend jaar. Wij hebben er in Steenbergen helemaal geen last van." Anders is het op het hoofdkantoor in Doeti- chem waar bij een reorganisatie tientallen banen verloren dreigen te gaan. Op 1 december werd er zelfs gestaakt tegen het plan van de di rectie. Vanuit Steenbergen bestrijkt de vestiging vooral- de West-Brabant se, Zeeuwse en Zuid-Hollandse markt. „Mijn collega-uitvoerder zit tot aan Den Haag. mijn verste pro ject is in Dussen. maar ik ben ook bezig in Nieuw-Vossemeer en Mid- delharnis." Geluk was een van de 17 sollicitan ten voor de functie. Een van de voorwaarden voor de functie is dat de leden geen directe relatie mogen hebben met hel ambtelijk apparaat en zich ook niet mogen uitspreken over bouwplannen waarbij zij een zakelijk of persoonlijk belang heb ben. In de advertentie staat dat het burgerlid niet beroepsmatig be trokken is bij aanvragen van een bouwvergunning (nu omgevingsver gunning voor activiteit bouwen ge noemd). Mocht er een aanvraag voor Goldewijk worden behandeld, dan zal Geluk niet aan de bespre king deelnemen, zegt hij. „Wordt het te persoonlijk, dan zal ik me even terugtrekken." Geluk houdt zich bij Goldewijk als uitvoerder bezig met woningbouw en projectmatige bouw. Op dit mo ment heeft hij geen projecten in de gemeente Tholen onder handen. Vorig jaar was hij wel betrokken bij de verbouwing van Mculvliet in Tholen. Het betrof het opknappen van de zaal en aanbrengen van een constructie op het dak voor de luchtbehandeling. Zijn collega uit voerder was betrokken bij de reno vatie van de openbare basisschool de Rieburch in Sint-Maartensdijk. Geluk woonde maandagochtend de zitting van de welstandscommissie mee. Hij kwam naast architect Jan Wcyts te zitten die als vertegen woordiger van de monumenten commissie aanwezig was. Ze ken den elkaar. Geluk: „Toen ik bij Van Bergen Henegouwen werkte, zat ik in de verbouwing en restauratie. Ik deed niets liever. We zijn toen een jaar lang bezig geweest om het ou de belastingkantoor aan de Steen- bergsestraat in Bergen op Zoom in oude staat terug te brengen. Maar ook nog eens acht panden in de Lie- vcnvrouwenstraat. Dat waren alle maal plannen van Jan Weyts. We hebben ook nog klusjes bij Wcyts thuis gedaan. Steeds met hetzelfde ploegje van timmermannen en met selaars. Van het sloopwerk tot de oplevering. Prachtig werk." Gemiddeld duurt een zitting van de commissie vier uur. Geluk com penseert ze op zijn werk. „Ik begin gewoon vroeger en blijf langer." Ook voorzitter Marco Onrust is geen onbekende voor Geluk. Ook met diens bureau kreeg de Thole- naar te maken voor bouwprojecten. De afvalstoffenheffing stijgt vol gend jaar in Tholen met vijf pro cent, de opbrengst van de onroeren de zaakbelasting met zeven procent. En de rioolheffing gaat met gemid deld vijf euro omlaag. Het voorstel was voor de SGP onduidelijk, met name het inzetten van besparingen op de afvalstoffen- en de riool heffing om de ozb te verhogen. „Als er collega's zijn die op dndere zaken willen bezuinigen, dan kan de ozb- verhoging lager worden. Dertig mil le is één procent minder ozb", zei Rien Klippel. Hij gebruikte de term 'wisseltruc' voor de extra verho ging. „Is dit dualisme? De begro ting is vastgesteld." reageerde een verbaasde Jan Heshof (PvdA). VVD'cr Jack Werkman informeerde ook nog eens naar de noodzaak van de extra ozb-verhoging. En hij meende dat de inwoners een ander beeld zullen krijgen over kosten dekkendheid door het schuiven met de percentages. De verbazing van de wethouder was begrijpelijk. Want een maand gele den waren het déze fracties, en het CDA, die met een motie kwamen over de besteding van de 50 mille die de extra ozb-verhoging oplevert. Ook Bram van de Sande (CU) wees daar nog op, hoewel hij blij was met de geluiden. Zijn fractie is, net als ABT en SP. tegen zeven procent méér ozb. „Alleen als de extra drie procent wordt ingezet voor duur zaam financieel beleid, willen wij In de raadzaal van Tholen hebben sinds kort de flessen frisdrank en bronwater bij vergaderingen plaats gemaakt voor karaffen gevuld met water. 'Het lekkerste water, gewoon uit de kraan' staat er op. Maar dat is niet het enige. Want ook de naam van de leverancier staat erbij: Bra bant Water. Opmerkelijk. Want wel iswaar voorziet deze maatschappij overwegen om met het voorstel ak koord te gaan." Volgens de CU breekt de vier ton die voor nieuw beleid is opgenomen in het coalitie programma, de coalitiepartijen nu op. Van de Sande wees hen ook nog •op hun verkiezingsprogramma'^ Mogelijk komt hij vanavond in de raadsvergadering met een amende ment. In de commissie deed hij al vast een idee aan dc hand: de 90 mille die nodig is voor het repareren van de damwand in de haven van Sint-Annaland niet uit de algemene reserve halen, maar toerekenen aan het project havengebied. Als je dc waardedaling van het on roerend goed in beschouwing neemt, is de stijging van de ozb zelfs tussen dc acht en negen pro cent, meende Han van 't Hof (ABT). Maar volgens Hoek klopt dat niet en is éérst de waardeaanpas- sing gedaan alvorens te verhogen. Hij ontkende dat er sprake is van een wisseltruc, en legde nog maar eens uit dat het college de woonlas ten als één geheel ziet (ozb, afval stoffen- en rioolheffing) en dat die samen niet het landelijk gemiddelde niveau mogen overstijgen. Met een kostendekkend tarief als de riool heffing kun je niet zoveel, aldus de wethouder. „Wij maken ruimte om voorzieningen te creëren die ten goede komen van dc inwoners." Die inwoner zal het niet begrijpen, denkt de SP. Annie Vogelaar: „De voordeeltjes die er zijn, komen niet bij hen terecht. Voor zeven procent méér ozb verwachten ze iets, en dat is er niet." traditioneel Sint Philipsland van drinkwater, op Tholen zelf komt water van een ander bedrijf uit de kraan. Namelijk Evides, waarvan het Zeeuwse nutsbedrijf Delta voor de helft eigenaar is. De gemeente is op haar beurt aandeelhouder van Delta en mag daardoor jaarlijks op een aardige dividenduitkering reke nen. Duurzaam inkopen komt voort uil de aandacht die er in toenemende mate is voor milieu- en duurzaamheids vraagstukken. Overheden, zoals ge meenten, hebben daarbij een voor beeldfunctie. En daar komt bij dat de kwaliteit van milieuvriendelijke pro ducten inmiddels sterk is verbeterd. Een goede balans tussen mens, om geving en economie, daar gaat het om bij duurzaamheid.De rijksover heid stimuleert een duurzaam in koopbeleid en heelt inmiddels duur- zaamheidscrileria (eisten ten aanzien van milieu- en sociale aspecten) op gesteld voor vijftig productgroepen. Dat varieert van bedrijfskleding en gladheidbestrijding tot kantoorarti kelen, leerlingenvervoer en straat- meubilair. Meer dan de helft van wat de gemeente Tholen jaarlijks in koopt, valt onder die productgroe pen. En daarmee gaat ze aan dc slag. Volgend jaar moet dc helft van het ingekochte duur/aam gebeuren, in 2012 driekwart, het jaar daarop 85 procent, in 2014 95 procent, en in 2015 moet alles uit die productgroe pen duur/aam worden ingekocht. Bij de gemeente zit het duurzaam inko pen inmiddels op twee afdelingen 'gocd'tussen de oren', zei wethouder Frank Hommel: facilitaire zaken en openbare werken. Via een intern pro ject moet het ook in de rest van de organisatie verankerd worden. En de bedoeling is dat Tholen de deelna meverklaring duurzaam inkopen on dertekent. Extra geld in dc begroting 2011 vergt het doorvoeren van een duurzaam inkoopbeleid niet, stelde de wethouder VVD-fracticvoorzitter Jack Werkman gerust. Hoewel de commissie positief was, plaatste ze ook een aantal kantteke ningen. „Het is nog lang geen ideaal beeld", vond Han van 't Hof (ABT), die zich ook afvroeg hoe je als ge meente kunt controleren of geleverde goederen duurzaam - bijvoorbeeld zonder kinderarbeid - tot stand zijn gekomen. „Sociale criteria zijn mee genomen in de lijst met productgroe pen. Daar moeten we op vertrou wen", aldus Hommel. Bram van dc Sande (CU) had dc indruk dat het be leid de nodige administratieve regel druk met zich meebrengt, maar dat is volgens de wethouder niet het geval. CDA'er Gert-Jan Boudeling vroeg zich af of honderd procent duurzaam inkopen haalbaar is, en waarschuwde er voor om niet ten koste van alles het doel na te streven. Hommel: „Hel blijft een continu proces, wat be hoorlijk wordt versneld." De resulta ten worden tweejaarlijks gemeten via de monitor duurzaam inkopen. Leveranciers van de gemeente zullen moeten voldoen aan de milieu- en ar- bowetgeving. Ook wordt hen ge vraagd naar een operationeel milieu zorgsysteem. Zijn bedrijven niet gecertificeerd volgens ISÖ 14(X)I of EMA. dan zullen ze bij het uitbren gen van een offerte moeten beschrij ven hoe de milieuzorg in hun organi satie is geregeld. Als de gemeente dc kleine ondernemers maar in de gaten houdt, die niet gecertificeerd zijn, stelde Bert van Eenennaam (SGP). „Is er voor onze lokale ondernemers voldoende informatie aanwezig? Gaan we voldoende zorgvuldig met hen om?" Dc wethouder zei dal be kend is dat er criteria gehanteerd worden. Dat Thoolse ondernemers daar op inspelen, zal blijvend via OOT en TOF aan dc orde worden ge steld. „En dan is het nu verder ook aan de ondernemers zelf." Zowel het Ondernemers Overleg Tholen als de Thoolse Ondernemers Federatie hebben in hun reactie op de conceptnota aangegeven dat loka le ondernemers voordeel moeten kunnen halen uit een duurzaam in koopbeleid van dc gemeente. Allebei wijzen ze op de beperkte verkeersbe wegingen, wat gunstig uitpakt voor de uitstoot van C02. In de commis sie noemde ook Annie Vogelaar (SP) de mindere autokilometers als een pluspunt. „Wij hopen dat plaatselijke ondernemers voldoende kans krij gen." Advertentie LM. Het afval dat onder de brug bij Tholen werd gedumpt, is bewoners een doorn in het oog. Deze keer was het echt raak. Een halve kuub afval, schat de gemeen te. Niet rechtstreeks naar de mi lieustraat in Sint-Maartensdijk ge bracht, maar achter gelaten op een plek aan de rand van Tholen langs het kanaal. Donderdagochtend werd het terrein door dc gemeente opgeruimd. Gemeentechef Jan Sneep van de buitendienst kwam er poolshoogte nemen. Na een te lefoontje van Kees Plompen die naast de brug woont, kwamen dc mannen van dc buitendienst in ac tie om de troep op te ruimen. Plompen ergert zich aan de troep die er wordt achtergelaten. „Het loopt de spuigaten uit. Er is nu een volie kar gedumpt." Plompen is niet de enige die zich er aan ergert. Hij ziet ook bijna el ke dag een bewoner uit het Water front lege blikjes en plastic flessen oprapen die daar zijn achtergela ten. „Het is toch onze taak niet? Ik heb er ook wel eens gasflessen ge vonden. Als die niet helemaal leeg zijn en iemand steekt er een vlam metje in, dan krijg je ongelukken." Plompen vermoedt dat er ook veel afval in het water van het kanaal wordt gegooid. „Het is pure mi lieuvervuiling." Plompen vindt er ook regelmatig etensresten, van bezoekers die er tussen de middag hun lunch gebruiken. „Daar kweek je ongedierte mee." De ondernemer en zijn vrouw zien het gebeuren. Ze laten er vaak hun Duitse herder uit. Ook 's avonds. „Dat zorgt dan voor een klein beetje sociale controle, maar voor dc rest zie je hier niet veel men sen." Vanaf de Schelderijnweg loopt er een betonnen pad naar het betegel de terrein onder de brug. Een ideale plek om droog te staan en uil te kijken over het water waar dc binnenvaartschepen langskomen. Volgens Sneep is het terrein onder de brug gemeentegrond. De brug is van Rijkswaterstaat. De wanden onder dc brug zijn met graffiti be werkt. Het is een van de plekken op Tholen waar met verfstiften en spuitbussen in allerlei kleuren te kens en afbeeldingen worden aan gebracht. Volgens Plompen komt de politie ook wel eens kijken. Het is ook een plek waar jongeren samenko men. Al dan niet met hun auto's voorzien van geluidboxen die uit getest worden. Ook dat zorgt voor overlast, zegt hij. Het liefst ziet dc ondernemer dat het terrein afgezet wordt zodat er niemand meer kan komen. Sneep heeft de boodschap begrepen. Dc aanpassing van dc lijkbezorgings- rechten voor dc algemene begraaf plaatsen, die dit jaar is doorgevoerd, heeft geleid tot een (linke meerop brengst. De kosten worden voor 92,5 procent gedekt, terwijl 85 procent was voorzien. Reden voor het ge meentebestuur om de tarieven vol gend jaar niet te verhogen. Voor 2011 zijn dc uitgaven begroot op bijna 556.000 euro en de inkomsten op ruim 514.000 euro. In het meerjaren- pcrspecticf is vanaf 2012 honderd procent dekking opgenomen. Maar voor dc SGP hoeft dat niet. „Daar zijn wc echt nog niet aan toe", zei Rien Klippel in dc commissie be stuurszaken. Zijn fractie wil er een afzonderlijke discussie over voeren. Wethouder Peter Hoek is daartoe be reid. „Maar dan moeten eerst ook de kósten van het nieuwe beleid inzich telijk zijn. Want een gat in de dekking acht het college niet verstandig." Cabaretier Leon van der Zanden staat zaterdag in Meulvliet in Tholen met zijn' voorstelling Cola. Zijn eerdere show Zwarte Hond is op meerdere te levisiezenders uitgezonden en de vo rige, Lcön, heeft een record aantal keer in de theaters gestaan. Van der Zanden is beeldend, slim, puur, origi neel, expressief en kwetsbaar. Naast een mooie mimiek heeft hij een flexi bele fysiek. Hij deinst nergens voor terug. Mede dankzij zijn deelname aan de Comedytrain slaat zijn impro visatietalent op scherp. In Cola geeft hij het geheime recept voor de liefde prijs en bezweert daarmee tevens de dood. Van der Zanden staat garant voor een extreem grappige voorstel ling die 's avonds om kwart over acht begint. Kaarten en meer informatie via de website www.stichtinguitop- tholen.nl. Lensink Partners ADVOCATEN Burg. Van Hasseltstraat 50a, Bergen op Zoom www.lensink-advocaten.nl ELKE MAANDAGAVOND VAN 17.30 TOT 19.30 UUR GRATIS INLOOPSPREEKUUR Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 5