Ambulancepost bij Poortvliet later in gebruik dan voorzien Zes nieuwe Nederlanders houden twee paspoorten Diner Joth lijkt geen grote klapper Burkina Expo Oranjes in smalstad Tholen kan tonnen minder van Delta deels opvangen Fusie schippers Gemeente legt de basis voor Musica Nautica SRT heeft geld bordjes rond Volgens teamleider Van Broekhoven speelt weer bouw parten 1 Donderdag 16 december 2010 67e jaargang no. 5 Mannenkoor weer op de planken De ambulancepost Poortvliet zal mogelijk pas in het nieuwe jaar in gebruik genomen kunnen worden. Dat verwacht teamleider Ton van Broekhoven van Con- nexxion Ambulancezorg Zeeland. „Het zit wat tegen met het weer en de weersverwachtingen zijn ook niet best." Rode Kruis Comfort Grotere bus Gemeente heeft reserve half miljoen opgebouwd Het nutsbedrijf Delta keert in 2012 - over het boekjaar 2011 - aan de aandeelhouders miljoenen euro's dividend minder uit dan de laatste jaren gebruikelijk. Voor de ge meente Tholen betekent dat een tegenvaller van minstens 270 en mogelijk zelfs 443 mille. Slechts 18 van 70 plaatsen gereserveerd Genieten van een vijf gangendiner inclusief drankjes geserveerd door leden van de Thoolse jongerenraad Joth. Daar blijken niet veel mensen oren naar te hebben, want van de zeventig beschikbare plaatsen blijken er drie dagen van tevoren nog maar 18 bezet. Morgen avond en zaterdag houdt de Joth een grote slotactie voor haar project Burkina Faso. De jongeren willen er na drie jaar een punt achter zetten, maar halen alles uit de kast om toch nog aan het streefbedrag van 50.000 euro te ko men. Het eten wordt morgenavond om half acht opge diend in brasserie Dubois in Tholen en er is dus nog plek om aan te schuiven. Flessengeld Deze week Vier Duitsers en twee Marokkanen naturaliseren in Tholen Ze zeggen ja voor het Nederlands staatsburgerschap, maar houden ook hun andere natio naliteit. De nationale naturalisatiedag die gisteren in het Thoolse gemeentehuis werd ge houden, kan de boeken in als die van de dubbele paspoorten. Want op alle zes die gisteren voor burgemeester Nuis de Verklaring van Verbondenheid aflegden, is dat van toepassing. Naast Marco Löhrer en zijn drie kinderen Mieke (11), Lillian en Maarten (8-jarige twee ling) waren dat Hafid Elbachiri uit Tholen en een van afkomst Marokkaanse vrouw uit Tholen die niet met haar naam in de krant wil. Zakje snoep voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2.Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Dc afdelingen Noord-Zeeland en Schouwen-Duiveland van Schutte- vaer gaan fuseren. Op 28 decem ber nemen de leden van de nau- tisch-technischc belangenvereni ging voor de binnenvaart hier een besluit over. Het verzoek is van Schouwen-Duiveland gekomen, dat 34 leden telt. Noord-Zeeland, tien jaar geleden gevormd uil de afde lingen Stavenissc en Sint Philips- land, heeft 71 leden waarvan 26 va rend. Voorzitter C. Smits van Noord-Zeeland noemt de fusie 'no dig en van groot belang voor de toekomstige belangenbehartiging bij de diverse instanties'. Wat hem betreft kan de nieuwe afdeling de naam Noord-Zeeland houden, ge zien het werkgebied. De leden van het voormalig Smal- stads Mannenkoor staan zaterdag weer op de planken tijdens de 29ste volkskerstzang in Sint-Maar tensdijk. Het koor werd in 2006 opgeheven'.Tom van Gurp van het mannenkoor: „Omdat het de eer ste keer is dat de volkskerstzang in het nieuwe Haestinge wordt gehou den, treden we op samen met Eu terpe en het gospelkoor Clarity die de organisatie van ons heeft over genomen." Het mannenkoor onder leiding van Kees van Dis, heeft ook twee stemmen gevraagd die al eer der waren gestopt: Siem Schot en Theo Verkerkc. Zie verder voor het kerstprogramma pagina 19. Met een subsidie van 2500 euro hebben b. en w. van Tholen de basis gelegd voor de nieuwe editie van Musica Nautica. Dit muzikale eve nement in de jachthaven van Sint- Annaland staat vrijdagavond 8 juli op het programma. De opzet wordt hetzelfde met licht-klassieke mu ziek en wat jazznummers. „We zijn nog bezig met het sprokkelen van sponsoren en hopen dan in januari een beeld te hebben welk program ma we kunnen samenstellen", zegt voorzitter Tom van Gurp. Hij is blij dat de gemeente Tholen het goede voorbeeld heeft gegeven. Gisteravond is in Het Raedthuys in Sint-Maartensdijk de expositie Sint-Maartensdijk en Oranje geo pend. Directeur Jan Thijsen van museum Buren en. Oranje opende de tentoonstelling die tot na de Ko ninginnedag is te zien. Hij is een groot kenner van het koninghuis en was via promotor Jan Geldof be trokken bij het aansluiten van Sint- Maartensdijk bij de Oranjeroute waar Buren ook lid van is. Een uitkering van coöperatief divi dend -van Rabobank Oosterschelde aan de Samenwerkende Recreatie Tholen (SRT) was het laatste beet je geld dat nog nodig was. Nu kan het plan om bewegwijzering te plaatsen naar niet commerciële toeristisch interessante plekjes in de gemeente worden uitgevoerd. De Rabobank heeft in totaal 13.000 euro dividend uitgekeerd aan di verse organisaties die daarom vroe gen en daarvan gaat er 2500 euro naar de Thoolse club. Voorzitter Rob Duijm is er blij mee. Hij zegt dat er heel veel Thoolse plaatsen, zo'n 30 stuks, de moeite waard zijn om op gewezen te worden met een bord. Het zijn onder andere natuur gebieden, duiklocaties, strandjes, pontjes, boerderijen en monumen ten. Er is in totaal zo'n 15.000 euro voor nodig en dat geld is bijeenge bracht door diverse bedrijven. Het plan is ook om commerciële loca ties te bewegwijzeren, zoals cam pings, restaurants, hotels en cafés, maar van hen wordt gevraagd hun eigen bordje te betalen. De ge meente kan vervolgens het plan compleet maken door regioborden te plaatsen, zoals die ook voor Wal cheren en de Zak van Zuid-Beve land bestaan. Duijm: „En een Wel kom en een Tot Ziens bord. Zodat mensen ook het gevoel krijgen dat ze in een toeristisch interessant ge bied komen." De ambulancepost op het terrein van Bouman-Potter bij Poortvliet in aanbouw. De bouw van de post achter op het parkeerterrein van Bouman-Potter aan de Paasdijkweg vordert, maar zal waarschijnlijk niet voor januari in gebruik genomen kunnen wor den, verwacht Van Broekhoven. „Het weer zit tegen. Er zou een grit- vloer aangelegd worden, maar dat is nog niet gelukt vanwege de vorst." De werkzaamheden moesten wor den gestaakt. Alleen in de douche ruimte ligt nu een gritvloertje. „We hebben wat meer tijd nodig. Ik hoop het eigenlijk tussen kerst en oud en nieuw klaar te hebben, maar we zijn ook nog afhankelijk van leveran ciers voor de telefonie en internet aansluiting. Of die rond de feestda gen werken, is dc vraag. Het is een lastige periode." De bedoeling was om komende weekend al over te gaan, maar dat is niet mogelijk, zegt de leider van het team Tholen dat bestaat uit tien mensen; vijf verpleegkundigen en vijf chauffeurs. Maandagochtend was hel personeel van een bedrijf uit Maastricht, bezig met het afwerken van het interieur. Dat bestaat uit een woonkamer, twee slaapkamertjes, een douche, twee kamertjes voor kasten van de medewerkers en een kantoortje. Om het verblijf te kunnen verwarmen, zijn er zowat in elk vertrek elektri sche wandkacheltjes aangebracht. De verschillende delen van de voor ziening bleken niet allemaal te pas sen en moesten met tussenstukjes aan elkaar verbonden worden. Naast het vertrek voor het personeel komt de garage waar nu tie spanten van overeind staan. De ambulance staat nu nog aan de Noordpoort in Sint-Maartensdijk. Connexxion huurt er tot 1 januari de ruimte van het Rode Kruis. Haast is geboden, beseft Van Broekhoven. Anders moet Connexxion de huur verlengen. Voor het Rode Kruis is dat geen probleem, zegt penning meester Jany Boogaard. „We gaan ze er niet uitzetten, hoor." De huur overeenkomst was al verlengd, zegt ze. „Het gebouw staat te koop. Er is een aantal gegadigden voor ge weest, maar het ging niet door om dat de ambulance er nog in zat. Als iemand het alleen wil gebruiken om een auto in te stallen, is het duur. Er is immers nog een bovenverdieping. Het Rode Kruis wil er van af. „Het is niet meer van deze tijd om een ei gen gebouw in beheer te hebben. Voor onze eigen bus huren we een ruimte aan de Pluimpotweg. Die is veel groter en dat is ook veel mak kelijker om er spullen in op te slaan." De ambulance staat overigens niet meer in de garage omdat de wagen niet meer naar binnen gereden kan worden. Hij is te hoog. Aan de Paasdijkweg kan de 'ziekenwagen' wel binnen staan. Volgens Van Broekhoven is de minimale inrij- hoogte voor een garage momenteel 2,75 meter. Ook wordt de garage met 6,75 meter dieper dan die in de smalstad. De ambulance verhuist naar Poort vliet omdat van daaruit de aanrijtij- den voor de meeste woonkernen verkort worden. Dat heeft onder zoek uitgewezen. Voor het perso neel verandert er het nodige. Dc medewerkers kunnen straks op de post blijven slapen. Bijna naast de auto. De post ligt vergeleken bij die in Sint-Maartensdijk ver van de bewoonde wereld. Van Broekhoven: „Wat comfort betreft, gaan we er op vooruit, wat leefomgeving betreft is het daar wel rustig. De een vindt dat prettig, de ander niet. Maar daar kijkt de rekenmethode om sneller ter plaatse te zijn niet naar. Het per soneel zal er veel moeten wachten want het aantal uitrukken op Tholen is beperkt." Chris Koopman van de cliëntenraad pleit voor een officiële opening zo dat ook de bevolking weet dat de ambulance straks vanuit Poortvliet uitrukt. Van Broekhoven zegt dat dit ook de bedoeling is, maar dat zal begin volgend jaar plaatsvinden. De afdeling Tholen en Sint Philips- land heeft een nieuwe bus aange schaft. De wagen wordt groter dan de bestaande bus. Het bestuur van de afdeling heeft onlangs de bus be steld. Penningmeester Jany Boog aard: „Hij wordt moderner en iets groter waardoor het makkelijker wordt om mensen met een rolstoel of rollator te vervoeren." De huidige bus is vijf jaar oud en heeft ruim 80.000 kilometer gereden. Die zal straks ingezet worden in het district (met vier afdelingen) waar Tholen deel van uitmaakt. „Dus hij blijft voor een kwart van ons." De laatste jaren garandeerde Delta een dividend van 50 miljoen euro. Tholen, dat 2,7 procent van de aandelen in het nutsbedrijf bezit (met een boekwaarde van 185.000 euro), kreeg daar 1.348.000 euro van. Maar recent heeft Delta moe ten besLuiten de activiteiten met betrekking tot zonne-energie (ont wikkelen en produceren van zon necellen) te staken. Over 2010 wordt daarom liefst 250 miljoen euro afgeboekt. Ondanks dat blijft het bedrijf financieel solide, zei Delta-voorlichter mevrouw Stal- laert onlangs in de Thoolse raads commissie bestuurszaken. Over het boekjaar 2010 garandeert Del ta een dividenduitkering van 50 miljoen, waarvoor het bedrijf de algemene reserve aanspreekt. Maar in de jaren daarna verandert het, zo is maandag in de aandeel houdersvergadering besloten. Over 2011 wordt 33,6 miljoen ge garandeerd, maar het bedrijf gaat alles in het werk stellen om 40 miljoen te kunnen uitkeren. En over 2012 wordt 42,4 miljoen aan ijividend uitbetaald. Elk miljoen minder dan 50 mil joen scheelt Tholen 27.000 euro aan dividend, lieten burgemeester en wethouders de gemeenteraad vorige week in een brief weten. Dat houdt in dat over 2011 in het gunstigste geval 270.000 euro minder wordt ontvangen en in het slechtste geval 442.800 euro. En over 2012 zal het dividend voor Tholen 205.200 euro lager uitval len. ZIE VERDER PAGINA 3 Wie dat doet, moet daar iets meer dan zeven tientjes voor neertellen. Al dat geld gaat naar het project, want de ingrediënten voor het menu zijn gesponsord. De gasten worden getrakteerd op muzikale optredens, waaronder van Tholen's got talent-winnaar Joris Smit uit Tholen. Zaterdag is er tussen elf en twee uur een kinderprogramma met oud- Hollandse spelen, schminken en workshops van healthclub Salus waaraan tegen een kleine bijdrage kan worden meegedaan. Ook kun nen armbandjes, sleutelhangers, kaarten of iets lekkers worden ge kocht. De kinderen krijgen voor het einde te horen hoeveel lege flessen ze samen met hun basis school hebben opgehaald en hoe veel geld dat oplevert. Vervolgens worden er om twee uur ballonnen opgelaten voor een ballonnenwed strijd. Daarna wordt er tussen vier en zes uur een borrel gehouden voor iedereen die in de afgelopen drie jaar zijn of haar steentje heeft bijgedragen aan het project. Aan sluitend is er een kunstveiling. De kunstwerken, door Tholenaren ge maakt, hebben voorafgaand aan de veiling ter bezichtiging in het ge meentehuis gehangen en zijn te zien op de website van de Joth. Ge meentearchivaris Fred van den Kieboom treedt op als veiling meester. Om zes uur wordt de voorlopige eindopbrengst voor Burkina Faso bekend gemaakt. In januari is het definitieve bedrag pas bekend, omdat dan het flessengeld wordt uitgekeerd. Wordt de 50.000 euro gehaald of niet? Dat is de grote vraag. Dat be drag is nodig om na een water pomp, die al eerder is geplaatst met geld uit het project, ook een school in het Afrikaanse dorpje Raio te bouwen, met als het even kan, ook een groentetuin erbij. Jan Geluk nieuw burgerlid welstandscommissie Saskia Guequièrre van Kir Royal schittert op dansgala Rik Bokelman runt zendingswinkel via internet EN VERDER... Gemeente wil weegbrug Flupland niet Zeilen maken molen Vier Winden eindelijk af Mario de Graaf heeft mooiste duivin van Reisduif DE GEVAARLIJKSTE VIJANDEN ZIJN DE VLEIERS Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De familie Löhrer is Duits van origine. De oudste dochter is in Keulen geboren, de tweeling in Bergen op Zoom. maar omdat hun ouders Duits zijn, kregen ze automatisch de Duitse nationaliteit. Maar ze wonen al bijna hun hele leven in Nederland. Marco heeft een Nederlandse moeder en een Duitse vader en is 46 jaar geleden in Maastricht geboren, maar kreeg desondanks de Duitse nationaliteit. „Omdat mijn vader Duitser is, werd ik ook automatisch Duitser." Zijn vrouw Susanne is Duitse en blijft dat ook. Het gezin is in 1997 naar Nederland gekomen en woont sinds 1999 in Sint-Annaland. Marco heeft de verklaring gelijk ook voor zijn kinderen af kunnen leggen. „Jullie komen er dus makkelijk van af, want jullie hoeven er niets voor te doen. Alleen maar een zakje snoep ontvangen misschien", zei de burgemeester tot hen. wijzend op de folies met gekleurde inhoud die ze vasthielden. Ze houden twee paspoorten, omdat dat kan. Op hen is een bijzondere Duitse regeling van toepassing. „We hoeven het Duitse niet in te leveren. Ook al ben ik geen voorstander van twee paspwrten, ik heb er nu toch voor gekozen om het nog even te houden. Als ik die had moeten afgeven, had ik het gedaan", zegt Löhrer. Omdat de uitzondering niet op zijn vrouw van toepassing is, kiest zij ervoor om dc Duitse nationaliteit te behouden. Zie verder pagina 7. Burgemeester Nuis toont Hafid Elbachiri uit Tholen het boek Hoe hoort het eigenlijk in Nederland? dat hij zojuist heeft ontvangen na het aanvaarden van de Nederlandse nationaliteit. Achter hem de familie Löhrer uit Sint-Annaland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1