SVRZ opent ontmoetingscentrum in Tholen Verf staat alweer klaar: 'Als je hem maar bijhoudt zal hij mooi blijven' 'Niet te snel, je komt er wel' op nieuwe verkeerskalender Opbrengst minikerstmarkt Prima service én een voordelige, vaste prijs? voor zending en kinderen Molen De Vier Winden met zeilen eindelijk af Nieuw orgel voor Ontmoetingskerk in Poortvliet Profiteer ook van Zeeuwse zekerheid. DELTA, voordelig en dichtbij. Joth profiteert mogelijk van millenniumgeld Mirthe de Graajf van Eben Haëzer in Tholen wint tekenwedstrijd Donderdag 16 december 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 De stichting voor regionale zorgverlening SVRZ opent per 1 januari de deuren van ontmoetingscentrum Het Lint aan de gelijknamige straat in Tholen. Het is een plek waar mensen met dementie en hun verzorgers on dersteuning wordt geboden. Toeristenbelasting ligt onder vuur Twee bruine en twee witte zeilen. Dat waren de laatste puntjes op de i die dinsdagmorgen werden aangebracht aan molen De Vier Winden in Sint-Annaland. De molen is nu na een restauratieproces van vijf jaar helemaal af. „Het werd wel tijd", zegt een opgeluchte Patrick Jungbe- ker, de eigenaar van de stellingmolen uit 1847 die weer als nieuw glinstert aan de F.M. Boogaardweg. Presentjes Aan het eind van de ochtend vertelde juffrouw Arinda Lindhout van groep zes van de Eben Haëzer in Tholen dat de kinderen 's middags een verrassing stond te wach ten. De spanning werd toen voelbaar. De kinderen bleven ook wat langer op het schoolplein om te zien of er ie mand aan zou komen. Dat gebeurde pas toen de kinderen allemaal al lang en breed in de klas zaten. Bel 0800-5150 en stap in voor 1 januari! Topbiljarters tonen kunst in Vossemeer De minikerstmarkt in de Gereformeerde kerk in Poort vliet heeft zaterdag 333 euro opgebracht. Het geld is be stemd voor de kerstactie kinderen in de knel en voor Marc en Neide Aarnoudse die door de Wycliffe Bijbel vertalers uitgezonden worden naar Brazilië. Hun werk en verblijf is enkel mogelijk door donaties en giften. Geheugen Het ontmoetingscentrum is be doeld om een laagdrempelige plek te creëren waar mensen met de mentie sociale contacten opdoen en (weer) activiteiten ondernemen. Afgestemd op de individuele be hoeften. Zoals sporten, wandelen, dansen, muziek maken en andere creatieve activiteiten. Vast onderdeel vormt de psycho motorische groepstherapie. Daar bij worden, onder andere, de func- tioneringsmogelijkheden die nog intact zijn, gestimuleerd. De men- De gemeenteraad heeft vanavond misschien een verrassing in petto voor de Thoolse jongerenraad. De jongeren sluiten komend weekeinde hun actie af voor de bouw van een school in Burkina Faso. Daar is 50 mille voor nodig, de teller stond vo rige week op zo'n 27.000 euro. Met een flcssenactie, een speciaal diner en een kunstveiling hopen Joth en de stichting Jongeren voor jongeren dat bedrag Hink te verhogen. Nu wil het toeval dat de gemeente raad 20.000 euro beschikbaar heeft voor projecten die bijdragen aan het realiseren van de millenniumdoclcn. Een pot waarop afgelopen jaar nie mand een beroep heeft gedaan, zo dat het geld terug dreigt te vloeien naar de algemene middelen. Bij een bespreking hierover in de commis sie bestuurszaken attendeerde bur gemeester Nuis de leden op de in spanningen van de Joth. „Vóór deze vergadering heb ik daar juist met enkele collega-raadsleden over ge sproken", haakte Jan Heshof (Pv dA) aan. SGP, SP, CDA en CU voel den er wel voor. „Er is een besluit nodig, dat zou via een motie in de gemeenteraad kunnen", gaf Bram van de Sande aan. VVD en ABT voelden er niet voor. De liberalen staan achter de millen niumdoelen, maar vinden het geen gemeentelijke taak. En ABT was verrast door het voorstel. „Ik zie echter nog genoeg leed in eigen om geving", vond Han van 't Hof. sen met een geheugcnprobleem beleven er plezier aan en ze kun nen zich tijdens deze activiteit emotioneel makkelijker uiten. Voor de mensen met verbale be perkingen betekent het een alterna tieve vorm van contact met ande ren. Dementerenden kunnen gebruik maken van dc dagactivitei- ten in het centrum. Manlelzorgers kunnen elkaar hier ontmoeten, ervaringen uitwisselen en tevens informatie en emotionele steun ontvangen. Eén keer in de twee weken vindt een bijeenkomst Wat de SGP betreft kan de toeristen belasting in Tholen volgend jaar om hoog, hoewel het voorstel van burge meester en wethouders is om dat niet te doen. „Tarieven voor noodzakelij ke dingen voor onze inwoners willen we betaalbaar houden. Maar de toe ristenbelasting is voor een zaak die te maken heeft met de Thoolse econo mie", legde Rien Klippcl uil in de commissie bestuurszaken. Ook van de CU mag er best eens naar geke ken worden, nu voor het negende jaar op rij deze belasting hetzelfde blijft. Het is ccn zaak van de ge meenteraad, vond wethouder Peter Hoek. Anders is het wat de CU betreft met plaats voor mantelzorgers en er kan door mantelzorgers en ver- geetachtigen een spreekuur wor den bezocht voor een persoonlijk- gesprek. Ook is het spreekuur be doeld voor mensen die informatie willen over het ontmoetingscen trum of over dementie. Deelnemers, vrijwilligers en per soneel wonen maandelijks een centrumoverleg bij waarbij onder meer het programma-aanbod wordt besproken. Het Lint gaat open op maandag, dinsdag en vrij dag van tien tot vier uur. dc hondenbelasting, die met ander half procent zou moeten stijgen. Dat levert 4000 euro extra op. „In dc ver schillende verkiezingsprogramma's heb ik daar fraaie dingen over gele zen. We hebben hier de heer Baaij aangehoord die beargumenteerd pleitte voor afschaffing", aldus Bram van dc Sande. „De CU over vraagt niet, maar wil de daad bij het woord voegen. Namelijk: niet verho gen." Eventueel komt de fractie van avond met een amendement. De wet houder gaf aan dat zonder verhoging ccn andere dekking gevonden moet worden. Mocht de Hoge Raad een uitspraak van het Gerechtshof bevestigen dat gemeenten geen kosten mogen reke nen voor ccn identiteitskaart, dan kost dat de gemeente Tholen naar schatting 25.000 euro, gaf Hoek aan op een vraag van Jan Heshof (PvdA). Mirthe de Graaffmet haar tekening tussen de leerlingen van groep zes met juffrouw Arinda Lindhout. Jungbckcr heeft inmiddels al 1500 omwentelingen met de stenen ko renmolen gemaakt. Voor hij zijn wo ning en het bijbehorende monument kocht, had hij nog nooit de wieken van een molen laten draaien. „Al doende leert men", zegt hij daarover. „Ik heb tijdens de bouw alles ge leerd van de mannen die aan de mo len kwamen werken." Zo assisteert hij molenbouwer Wim Adriaens uil Weert als die dinsdag de zeilen in de wieken hangt. Adriaens klimt omhoog, terwijl Jungbeker vanaf de stelling toekijkt en op zijn sein de touwen vastbindt. Nu ze eenmaal hangen, hoeven ze er niet meer uit. Ze worden naar de zij kant opgerold als dc molen niet in gebruik is. En als het even kan, is het niet nodig om nog in de wieken te klimmen als ze weer gespannen moeten worden. „Het is een handig heidje, maar op den duur kun je ge woon vanaf de stelling alle lussen van hel zeil om de haakjes laten val len", zegt Adriaens. Dat er twee kleuren zeilen zijn, stamt uit de geschiedenis. „Ik heb het gezien op een foto uit 1940", zegt de molenaar. „Zo hoort het bij deze molen en daarom hebben we daarvoor gekozen." Met de zeilen kan de molen ook draaien als er weinig wind is. Jung beker wil hem 60 dagen per jaar in werking stellen. Maar dat zal altijd 'voor de prins' zijn, want graan wordt er niet gemalen. „Hij is wel maalvaardig, maar dat gaan we niet doen, wantje hebt zo 350 kilo meel per uur." En daar is geen afzet voor, denkt hij. „Ik heb het met de bakker op het dorp erover gehad. Die haalt zijn meel bij een molen in Zierikzee. Hij is meerdere molens langs ge weest, maar hij zegt dat er veel ver schil in zit bij welke molen het graan is gemalen. Dat heeft effect op de smaak van het brood. Het is dus niet zomaar even draaien en hier heb je ccn zak meel. Er komt meer bij kij ken", zegt Jungbckcr. Deze winter kan hij eens achterover leunen met misschien wel een goed boek, maar echt klaar met de molen is hij eigenlijk nooit. „De verfpotten staan alweer klaar voor het voorjaar. Molenbouwer Wim Adriaens hangt de zeilen in de wieken van molen De Vier Winden in Sint-Annaland. Het zijn de laatste puntjes op de i. Als het heeft geregend trekt er groe ne aanslag op de romp naar boven. Hij staat nu alweer een jaar in de verf en hier en daar zie je al aanslag. Als je hem maar bijhoudt zal hij mooi blijven. Toen wc hem kochten was er al zeven jaar niets mee gebeurd. Het was eerst het achterstallig onderhoud inhalen en daarna konden we pas be ginnen met opknappen." Nu begint er ccn proces van finan ciële verantwoording. Er is welis waar nog een tekort van 5000 euro op de begroting, maar Jungbeker zegt dat er een garantstelling is van zowel de gemeente als van hem. Dat geld komt er volgens hem wel. „We proberen er een oplossing voor te vinden." Als dc verantwoording rond is, wordt de molen, met onderin een museum over de historie, openge steld. De officiële opening is nog niet bekend. „Daar willen we in elk geval de scholieren voor uitnodi gen." In de zaal van de Ontmoetingskerk worden kerststukjes verkocht. bon van 12,50 euro. Maar ook de school deelt mee in de prijzen. Het ROVZ bracht een waardebon mee van 350 euro die de school kan be steden aan vcrkecrslcsscn. Juffrouw Arinda denkt aan het aanschaffen van pionnen die op het schoolplein ge bruikt kunnen worden om verkeersi- tuaties na te bootsen, en ander lesma teriaal zoals filmpjes over verkeers veiligheid. Ook de juf was blij. „We doen elk jaar mee. En de prijs is nog nooit in onze klas gevallen. Als je zo vaak meedoet, dan verwacht je het ook niet meer zo snel." Alle kinderen klapten voor Mirthe. Ze was blij met de prijs, maar voor alle kinderen van de school waren ook presentjes. Voor iedereen was er een etuitje. Mirthe mocht twee leer lingen uitkiezen om ze rond te bren gen. Ze mochten even de klas uit. Dat vond ze ook wel leuk. Polderman zat in de jury en woont in Tholen. Ze vertelde dat ze iets bijzon ders had meegemaakt. Toen ze in de auto zat en naar de kapper reed, was er een klein jongetje dat een sneeuw bal tegen haar auto gooide. „Mijn hart stond bijna stil. Eigenlijk is dat gevaarlijk. Ineens hoor je een doffe plof op je auto. Dat is schrikken. Het lijkt wel leuk maar gooi alsjeblieft geen sneeuwballen tegen auto's. wonnen te hebben. Ze had een teke ning met een duidelijke tekst ge maakt: Niet te snel, je komt er wel. Ze had er ook een tekst in over een boete van 90 euro voor te hard rijden. De 9-jarige leerling was blij verrast. Ze kreeg een oorkonde, een jaarka lender met haar tekening, en een cd- Henny Polderman-Martin van het re gionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) kwam met een gro te doos het lokaal binnen. Met de ver rassing. De hele groep had meege daan aan de tekenwedstrijd kind en verkeersveiligheid. Het thema was snelheid. Mirthe dc Graaf bleek ge- ui tht multi-utility company Advertentie I.M. Biljartliefhebbers kunnen morgen avond (vrijdag) hun hart ophalen in Oud-Vossemeer. In dorpshuis Dc Vossenkuil verzorgen twee topbiljar ters een avondvullende demonstratie: regerend Europees en oud-wercld- kampioen biljart artistiek Sander Jo nen, en tweevoudig nationaal kam pioen fibre alsmede Europees kampioen ankerkader 47/1 Rcnc Luijsterburg. De avond begint om ze ven uur. en dc toegang is gratis. Het biljartfestijn, in het kader van 600 jaar Oud-Vossemeer. is een initiatief van biljartclub De Treffers die ko mend weekeinde het 40-jarig bestaan viert. Aanleiding is de populariteit van de biljartsport in hel dorp. Naast De Treffers is er de club KOT die al 51 jaar bestaat, terwijl Hof van Hol land inmiddels 20 jaar in de bonds- compctitie speelt (op dit moment met 5 teams). Verder zijn er onderlinge competities van jongeren, en is er de oudcrensoos waar gebiljart wordt. In de kerk zijn bloemstukjes en tweedehands boeken te koop. Ook de Wereldwinkel staat er met een stand. Bezoekers kunnen in de zaal koffie drinken en soep eten en naar orgelmuziek luisteren. Het orgel wordt beurtelings bespeeld door Joost Molengraaf en Mare Aar noudse. Het is de vijfde keer dat de mini kerstmarkt wordt gehouden, de derde keer in de kerk, vertelt dia ken Koos Poot van de Ontmoe tingskerk. „Er zijn ongeveer 100 kerststukjes gemaakt door Nel Coppoolse en Truus van Bcmden. Het is bedoeld als een gezellig sa menzijn en op deze manier willen we ook de kerk openstellen." Mare Aarnoudse en zijn vrouw Neide Aarnoudse-de Moura staan er met een informatiestand over het werk in het Amazonegebied. Aar noudse is ook organist van dc Ge reformeerde kerk. Op die manier was de bestemming van de helft van het opbrengst snel gemaakt, zegt Poot. „Ze moeten immers le ven van giften." Druk is hel niet rond half twaalf. „De opkomst kan beter," zegt Poot, „het zijn over het algemeen toch dc eigen leden die komen." Molengraaf is behalve organist ook diaken. Hij vertelt dat er een nieuw orgel komt. Vandaag (donderdag) wordt het geïnstalleerd. „Het hui dige is versleten. Het is meer dan dertig jaar oud. Er komen soms al lerlei rare geluiden uit en de echo valt weg." Het nieuwe orgel wordt ook eén elektronisch orgel, maar volgens Molengraaf is de nieuwe nauwe lijks meer te onderscheiden van een echt mechanisch orgel. „Van elk register en van elke toon werd een opname gemaakt. Dat zetten ze in het geheugen van het systeem. Je hoort zelfs eerst de lucht net als bij een echt orgel." Volgens de orga nist is het nieuwe orgel een compu ter met een toetsenbord. Mare Aarnoudse is zondag degene die het nieuwe orgel bespeelt. Er zijn vier organisten, naast Molen graaf en Aarnoudse zijn dal Ineke Quist en Dick Uijl. Autobedrijf Tholen B.V. ruim 75 jaar een begrip in mobiliteit SAAB verkoop SAAB onderhoud SAAB tuning Gagelboslaan 161. Bergen op Zoom Tel. 0164-247636 E: info@tholenbv.nl www.tholenbv.nl www.saabtuning nl Advertentie Ï.M. 4

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 13