'Ik durf meer en wordt eigenlijk nu nooit meer lastig gevallen' 'Ruimtelijke kwaliteit in één keer teniet' Rotondes met oranje, rood, wit en blauw Projecten Ilawa in beeld voor millenniumsubsidie Meer bezoekers, ook meer werkgelegenheid OVJV brengt 200 kinderen op mat bij Huizinga en Wyatt Timek uit oude stadhuis naar gebouw Salus Aanpak banenconeurrentie voor jeugd niet zomaar opgelost Voorstel voor hanteren criteria Donderdag 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Het zelfvertrouwen van kinderen die judoles krijgen, neemt enorm toe. Ook worden ze na verloop van tijd meer gedisciplineerd en leren ze zichzelf verdedigen. Dat zegt Jos Hommel, sinds 1976 bestuurslid van OVJV, de Oud-Vossemeerse Judovereniging. Zaterdag organi seerde de vereniging een demonstratiedag met judo en jiujitsu. Daarvoor waren niemand minder dan Mark Hui- zinga en Lindsay Wyatt uitgenodigd. Zelfbeheersing Les Oppassen Snel sintlied in groep 7 en 8 Sanering Platteweg Uitslag kleurwedstrijd Aanbouw woning Slager voorlopig op kop Hans is viskampioen Predikant vertrekt Bouw Langeweg Duiven kijken met prijzenrad Architect Onrust over nieuwe loods Postweg Een boer en een architect. Het zijn twee hele verschil lende beroepen. Dat bleek onlangs weer eens bij de welstandscommissie. Die boog zich over een aanvraag van akkerbouwer F. Bouman die aan de Postweg'21 in Tholen een grote loods wil bouwen. Tussen de twee be staande schuren. Daarmee wordt volgens voorzitter M. Onrust 'de ruimtelijke kwaliteit in één keer teniet ge daan.' Kiemschuur CU kritisch over uitbesteden onderhoud De rotondes die de gemeente door hoveniers wil laten on derhouden zouden in het oranje, rood, wit en blauw be plant kunnen worden. Dat stelde Jan Geldof uit Vrouwen polder maandagavond voor in de commissie ruimte. Antwoord college op vragen Jolanda Prins De concurrentiepositie van Brabantse jongeren ten op zichte van Thoolse jongeren bij het vinden van werk blijft voorlopig bestaan. Dat is de conclusie die kan worden getrokken uit het antwoord van het college van b. en w. op een schriftelijke vraag van PvdA-raadslid Jolanda Prins-Tromp. Zij vroeg het college naar moge lijke maatregelen om de subsidieregeling voor West- Brabantse werkgevers in de eigen regio te compense ren. De gemeente Tholen legt zich er niet bij neer en gaat op zoek naar andere mogelijkheden om het pro bleem op te lossen. Nee Projecten in de Poolse stad Ilawa, waarmee Tholen een stedenband onderhoudt, moeten eventueel in aanmer king komen voor een millenniumsubsidie. Dat schrij ven burgemeester en wethouders in een voorstel aan de gemeenteraad om criteria te gaan hanteren voor het aanvragen van bijdragen of indienen van mogelijke projecten. Boudeling CDAbreekt lans voor toerisme Het CDA steunde maandagavond in de commissie ruimte het plan voor de recreatie bij Sint-Maartens dijk en Scherpenisse. Gert-Jan Boudeling zei dat zijn fractie geen moeite had met het beschikbaar stellen van 350.000 euro om het een en ander voor te berei den. De demonstraties waren onderdeel van het 600-jarig bestaan van Oud Vossemeer en hebben de vereniging zoveel geld gekost dat een volgende clinic pas over 600 jaar kan worden gehouden, grapt Hommel. Die spreekt van een buitengewoon suc cesvolle dag waaraan een kleine 200 judeka's uit de regio en daar buiten, deelnamen. Daarvan kwa men er 24 uit Oud-Vossemeer. De moeder van Fabiane Decq uil Oud-Vossemeer, Fabiane zelf zit twee jaar op judo en is gesierd met de witte band en 2 gele slippen, zit in het onderwijs. Moeder geeft les op een Roosendaalse basisschool. Aan heel lieve kinderen, maar ook aan wat je belhamels kan noemen. En juist de belhamels boezemen door hun macho-gedrag angst in. Fabiane, 9 jaar, is er niet meer bang voor. Niet voor medeleerlingen op school en ook niet voor hangjeugd die zich nogal eens ophoudt in de buurt van dorpshuis De Vossekuil en waar ze vroeger een straatje voor om liep. Echt vrijwillig ging ze niet naar ju doles. „Ik moest van mijn moeder. Maar nu vind ik het zelf wel leuk." Trainen doet ze elke vrijdag. Niet meer in Oud Vossemeer, maar te genwoordig bij een vereniging in Halsteren. Ze kent inmiddels eerr flink aantal worpen en is nu aan het oefenen op een houtgreep. „Dan druk je je tegenstander tegen de grond zodat die geen kant meer op kan." Ziet moeder het judo vooral als zelf verdediging in de strijd tegen de plagende jongens, op de school van Fabiane is judo bij het onderwijzend personeel minder populair, consta teert de aanstaande tiener. „Bij ons op school mag je niet judoën. Al leen als het echt nodig is. Anders krijg je straf." Vader Roland Decq, die van oor sprong uit Frankrijk komt, vindt het prima dat zijn familie aan judo doet. „Mijn vrouw is nogal klein van stuk. Een meter en 56 centimeter. Dan is het goed dat je jezelf kunt verdedigen als je wordt lastig geval len." Voor zoonlief van acht jaar, is judo volgens pa goed omdat hij via die sport zijn enthousiasme in goede banen kan leiden. „Hij leert wat zelfbeheersing is." Zoë van Moort staat ook haar man netje op de Vossekuilse judomat. Ze ^is ook negen jaar en sinds april 2009 lid van OVJV. Zoë ging naar judo omdat ze het leuk vond. „Voetbal of korfbal interesseren me niet zo."Ze heeft het niet van een vreemde. Moeder doet ook mee bij OVJV. In rap tempo somt Zoë de voorde en op. „Ik durf meer en wordt eigen ijk nooit meer lastig gevallen", zijn de belangrijkste argumenten. Homr el: „Ouders vinden daL hun kinde en meer van zich afbijten en dat de dis cipline die beide sporten nu een maal mei /ich meebrengen een goe de invloed heeft op het gedrag." Thomas van Treijen (9) is twee nuuMfJcn lid van de Vosmeersc ju- dovereriigingT Eëïsl voetbalde hij. maar daar was de aardigheid eigen lijk af. Hij wilde gaan zwemmen, maar dat deed zijn broer al en om diverse redenen moest hij toen een andere sport kiezen. Dat werd judo „Heel moeilijk", vindt hij het beoe fenen van de worpen. Maar op school zijn de plagerijen nu al afge nomen, merkt hij. „Zelfvertrou wen", zegt ook zijn moeder. „Tho mas is ook vriendelijker geworden en is beter in hel maken van contac ten." Jos Hommel, die het hele evenement samen met andere bestuursleden or ganiseerde, is niet verbaasd over de reacties. „We zien ook steeds meer meisjes die lid worden. We gaven vroeger in de regio op scholen weer- baarhcidlessen. Daarbij ging het niet alleen om je met bepaalde grepen te verdedigen tegen aanvallen, maar ook om het veranderen van je hou ding. We leren de kinderen met op geheven hoofd lopen. Loopje op die manier langs een club hangjeugd, dus hoofd omhoog en met een ge zicht trekken van "mij doe je niks", dan heb je niet veel last van ze. Het resultaat ervan is aan de smoeltjes van de kinderen te zien. Die zie je opbloeien." En dat zagen tientallen ouders zater dag op de tribune van dorpshuis De Vossekuil. Bijna 200 kinderen maakten daar hun opwachting om les te krijgen van hun grote voor beelden. Mark Huizinga, Olym pisch en Europees kampioen en van jiujitsu meervoudig kampioen Lind say Wyatt. De kinderen en ook de deelnemende volwassenen aan de demonstraties waren in groepen verdeeld en Jos Hommel hield bij hoe lang met na me Huizinga met een groep mocht bezig zijn. Eerste les. „Judo is niet alleen maar duwen en trekken", vertelt de groot meester van de judomat. De eerste boodschap nu is 'afpassen.' Afpas sen? „Ja. Kijk, zo. Een voet naar voren, de andere ertussendoor, ha ken en afpassen." Met een klap komt slachtoffer Wyatt op de mat terecht. „Zoek een plekje op de mat en we gaan verder met een binnen waartse beenworp." Zesentwintig Mark Huizinga (links) en Lindsay Wyatt laten de kinderen in de Vossenkuil beenworpen oefenen. kotertjes, waarvan een aantal slechts twee turven hoog, grijpt elkaar bij mouwen en revers. „Benen wijd", roept Mark en controleert of de kleintjes naar hem luisteren. Dat doen ze. „Ha, ha. Je hebt me lekker niet getackeld", roept een turf tegen zijn tegenstander en trekt er een fraaie lange neus bij. Matte, klinkt het op de mat als Mark de oefening onderbreekt. Onmid dellijk zoeken de kinderen een plaatsje aan de rand van de mat om te luisteren hoe ze het best een grote binnenwaartse beenworp kunnen in zetten. En de grote buitenwaartse beenworp. En de kleine buiten waartse beenworp. De kinderen pakken elkaar weer beet en om de beurt zetten ze het rechter been ach ter de tegenstander en na een klein duwtje ligt die op zijn gat. Zes-, zeven- en acht jaar zijn ze, glundert Hommel. Ook de volle tri bune geniet. Huizinga demonstreert een voorwaartse worp. De heup worp en de schouderworp. Het barst plotseling van de worpen. Alleen de mastworp komt in het rijtje niet voor. Maar dat is ook meer voor de zeilsport. De volgende groep treedt aan. Ze mogen elkaar niet gelijk bij de klad den pakken. Eerst moeten de spie ren worden opgewarmd. Dat bete kent tijgeren. Vooruit en achteruit. En een rondje rennen langs de bui tenkant van de mat. Met tweeën tegelijk voor en achter uit lopen. Oppassen dat je niet op eikaars tenen gaat staan. „Niet naar je voeten kijken", instrueren de kin deren elkaar. „Allebei gelijk stap pen." Het levert komische taferelen op. Ouders maken zich los uil het publiek en links en rechts krijgen de flitslichten de overhand. „Ach", lacht een van hen, „met die digitale camera's heb je de mislukte prenten er snel weer af." Tussen de deelnemers zie je een woud van verschillend gekleurde banden. Gele, - oranje- en groene ceinturen, netjes om een goed ge sloten judopak geknoopt. Hommel zelfheeft een bruine band, Huizinga een zwarte. Dan weer een worp. Een schouder worp. Je pakt je tegenstander bij een rever. Loopt drie keer gezamenlijk over de mat. Zak door de knieën en til je tegenstander als het ware op voor hij of zij over je rug op de mat terecht komt. Na de oefening beginnen de deelne mers weer aan het begin van de mat. Geen gehol of gevlieg, maar netjes, gedisciplineerd. Blessures? Hom mel: „Geen een." Mark Huizinga neemt de tijd om te signeren. Vervolg van plaatselijk nieuws. Scherpenisse de winkel de prijzen uitgereikt. Bij de kleurwedstrijd waren vier winnaars: Juliët Stoutjesdijk, Kel ly Vroegop, Emma van der Slikke en Lieke Heijboer. Bij de speur tocht wonnen Wout Heijboer en Lisanne Andriesse. Sinterklaas en twee pieten hebben vrijdag ook de Oosterschelde- school weten te vinden. Na een wandeling door de sneeuw, ont haalden de kinderen het gezel schap met vrolijke liedjes. Daarna ging de sint op bezoek bij de kin deren van groep 1 en 2; echter in de klas was niemand te bekennen, omdat de kinderen als cadeautjes verkleed, verstopt waren. Maar na goed speurwerk van de pieten, kon toch iedereen persoonlijk z'n pie tendiploma en een cadeau ontvan gen van de sint. In groep 3 en 4 kreeg de sint onder andere een verhaal voorgelezen en er werd een prachtig dansje uitgevoerd door de leerlingen, waar sint zelfs zelf aan deelnam. Hierna kreeg groep 5 en 6 het genoegen hem te ontvangen. De kinderen hadden mooie surprises voor elkaar ge maakt waar de pieten nog wat van konden leren. Na een muzikale uitvoering werd er een power- pointpresentatie getoond, die door de kinderen was gemaakt. Na deze leerzame ontmoeting, werd de dag voor de sint en de pieten afgeslo ten in groep 7 en 8. Daar heerste een uitgelaten stemming door on der andere, het zingen van eep snelle versie van een Sinterklaas lied. Voor de bodemsanering van de voormalige stortplaats aan de Plat teweg 40 heeft de provincie Zee land eén zogenaamde BUS-mel- ding ontvangen, besluit uniforme saneringen. Er wordt een leeflaag aangebracht van mimimaal 1 me ter schone grond. Tevens zal de aanwezige verontreinigde laag door middel van een laagje zand van 10 cm dik worden gescheiden van de nieuw aan te brengen grond. Gemeente, waterschap, wa termaatschappij Evides en mevr. M. Poot-de Witte zijn door de pro vincie op de hoogte gebracht van de sanering. Aan de speurtocht en de kleur wedstrijd ter gelegenheid van de opening van de Dorpswinkel, heb ben aan elk onderdeel 60 kinderen meegedaan. Zaterdag werden in Poortvliet Aan de Noordstraat 11 wil J.W. Klaasse zijn woning vergroten. Dat gebeurt aan de achterzijde. De welstandscommissie dacht aan vankelijk dat de uitbouw vanaf de straat te zien was, maar dat is niet het geval. Op het dak van de aan bouw komen gebakken pannen. Stenen en pannen moeten nog wel bemonsterd worden. Sint-Philipsland Aart Slager gaat voorlopig aan de leiding in de clubwedstrijd van damvereniging DSVF. Er wordt voor de beker gespeeld volgens een knock out systeem. De num mers één tot en met drie zijn tot nu toe nog ongeslagen, maar de on derlinge verschillen zijn zo ge ring, dat de volgende publicatie van de stand, er wel eens heel an ders zal kunnen uitzien. De resul taten tot dusver: G v.d. Velde-N. Flikweert 1-1; J. Noorthock-W. Drenth 1-1; A. Slager-J v.d. Velde 2-0; J. Roggeveen-A. v.d. Wete- ringh nog niet gespeeld, in de on derlinge clubcompetitie is men tot halverwege gevorderd, er worden dikwijls zeer spannende en mooie partijen gespeeld op goed niveau, en ook regelmatig met niet ver wachte uitslagen. A v.d. Wete- ringh-J Noorthoek 2-0: Jos maakte helaas een foutje wat dodelijk is bij Arie die weer in goede vorm blijkt te zijn, en zijn prima presta tie van vorig jaar dit seizoen wil verbeteren, zie ook de tussen stand. J v.d. Velde-W. Drenth 1-1: In een gelijkopgaande strijd pro beerde Johan in het middenspel (9 om 9) een schijfwinst te behalen, Willem verdedigde goed, en ter wijl Johan op slag stond toverde deze een 4 om 3 slag combinatie te voorschijn, waardoor Willem een schijfwinst had in het eindspel van 5 om 4, helaas voor Willem miste hij de juiste voorzetting zo dat Johan alsnog remise behaalde. J. Noorthoek-G. v.d. Velde 0-2: Met vele schijven op het bord maakte Jos een mooie combinatie naar dam, doch ook Gerben plaatste gelijkertijd een combina tie naar dam, toen het slagveld werd bekeken, bleek dat Jos een schijf achter stond en ook nog een mindere stand had gekregen. Ger ben buitte het voordeel uit en speelde zich naar een overwinning en tevens naar de kop van de rang lijst, zie hieronder. 1. Aart Slager 7-11; 2. A v.d. Weteringh 7-10; 3. W. Drenth 7-9; 4. G. v.d. Velde 7- 9; 5. J v.d. Velde 7-7; 6. N Flik weert 7-4; 7. Jos Noorthoek 6-3; 8. J. Roggeveen 4-0. Hans v.d. Ree is kampioen 2010 geworden van zeehengelclub de Makreel. Hij ving dit jaar 6,7 me ter vis. Kees Reijngoudt werd .tweede met 5,99 meter, maar hij kreeg ook de titel voor de lahgste vis. Die was 46 cm. Sjaak v.d. Maas werd derde met 5,91 meter. Verder: 4. Jan Verwijs 5,01 m. en 5. Tonny Verwijs 4,75 m. Zaterdag werd er nog een wedstrijd gehou den waarbij er in totaal 1,63 meter vis werd gevangen. Het meeste daarvan zat aan de haak van Sjaak v.d. Meer. Die ving 98 cm. Tonny Verwijs werd tweede met 36 cm en Bram Noorthoek derde met 29 cm. Ds. L.W. den Boer verlaat volgend jaar de Hervormde Gemeente. Hij heeft het beroep naar de Hervorm de Gemeente Werkendam aange nomen. Om een verandering van het bouwvlak aan de Langeweg 53 in Anna Jacobapolder mogelijk te maken, hebben b. en w. de 16de ontwerp-wijziging van bestem mingsplan buitengebied goedge keurd. Postduivenvereniging De Vredes duif laat op 17 en 18 december het rad van avontuur draaien in café 't Durp. Daarbij zijn prijzen te win nen zoals levensmiddelenpakket ten, bierpakketten, vlees en meer. Ook wordt de jaarlijkse duiventen- toonstelling gehouden. De commissie had eerder voorge steld om de nieuwe loods op een andere plek op het terrein te bou wen. Maar Bouman legde uit dat hij de schuur juist aan de bestaan de twee loodsen vast wilde maken. De nieuwe loods kan hij als een 'hangar' gebruiken om de produc ten van het land in de bestaande op te slaan. „Nu staan we soms drie uur in regen en de wind. Bo vendien stellen afnemers steeds meer eisen. Vrachtwagens staan nu buiten om te laden. Bij een kladje regen raken de knopjes van de transportband van slag. We zet ten het liever dicht." Volgens Onrust wordt de open ruimte tussen de twee schuren 'he lemaal dichtgegooid.' „Het wordt één klomp aan elkaar gebouwde schuren. Daar maken we ons zor gen over. Bovendien hebben ze al lemaal een andere dakhelling." Toen bleek dat vanwege de functie de schuur niet ergens anders op het bouwvlak gebouwd kan wor den, stelde Onrust voor om hem dan in ieder geval zo 'ver moge lijk' naar achteren te plaatsen. Maar ook dat stuitte op bezwaren. De vroege aardappelen, het poot- goed en de knolselderij gaan via de eerste grote deur de schuur in en uit. Bouman: „Aan de oude schuur kunnen we niet veel verza gen. Voor vrachtwagens is over dekt laden ideaal. Hij kan zo door de schuur heen rijden en er achter langs weer uit." De schuur kan maar een paar meter naar achte ren, bleek. Onrust vond dat het dak van de nieuwe loods even steil moest worden als die van de be staande. Dat was voor Bouman geen punt: „Hoe hoger hoe mooi er." Op advies van de commissie zul len de daken van de nieuwe schuur en de bestaande loodsen elkaar niet raken, maar komen er platte stukken waardoor het geheel in drieën wordt gedeeld. De bestaan de kiemschuur wordt ook doorge trokken en komt tegen de nieuwe schuur aan. Het dak van de nieuwe schuur wordt grijs, net als de pan nen van de bestaande schuur. De deur aan de achterzijde van de nieuwe schuur wordt tien meter breed en zes meter hoog. De vrachtwagens en landbouwmachi nes kunnen via het achtererf naar de Snabbeweg rijden. Geldof is de man die Sint-Maar tensdijk op de Oranjeroute zette. De kwestie werd door Jaap Hagc (CU) aangekaart. Hij vroeg zich af of middenstanders er reclame op mogen maken. Volgens het voorstel van b. en w. komen alleen hove niers daarvoor in aanmerking. Hage zag de opbrengst van 2800 euro per jaar snel verdampen, zei hij. Vol gens hem moet er 'van alles voor geregeld worden.' Hij stelde voor om de aankleding van de rotondes te koppelen aan thema's, zoals het toerisme. En vroeg of er nog meer ideeën leven om andere zaken in de publieke ruimte uit te besteden, zo als bloembakken. Wethouder Kees van Dis stond er niet afwijzend te genover: „Als een hovenier de han den met andere bedrijven ineen kan slaan, dan is er over te praten. Er rust geen veto op." Volgens de wethouder zijn de hove niers gevraagd een eigen plan te maken. „Als het er om gaat bloem bakken kleur en fleur te geven in overleg met bewoners dan zou dat een creatieve invulling zijn van de opgave om te bezuinigen." Hage vond dat de gemeente de vrije opdracht aan de hoveniers 'in moet kaderen' en het aan een thema moet verbinden. „Kijk er serieus naar, want het levert geen substantieel voordeel op." Bouwkundig adviesbureau Timek uit Tholen heeft van b. en w. toe stemming gekregen om zich in het gebouw van Salus aan de Stevin- weg te vestigen. De lijdelijke ont heffing geldt voor maximaal vijf jaar. De strook op bedrijventerrein Welgelegen is bestemd voor grootschalige detailhandel en het bestemmingsplan laat daar offi cieel geen kantoren toe. Aan de overkant zit ook Schipper accoun tants met een tijdelijke ontheffing in een detailhandelspand. Timek krijgt nu dezelfde kansen van b. en w. met de bedoeling dat er over vijf jaar een definitieve stek ge vonden wordt. Het bouwkundig adviesbureau van Paul Timmermans huurt nu de bo- venruimte van het oude stadhuis in de Hoogstraat, dat gemeentelijk eigendom is. Timek krijgt bij Salus ruimte op de begane grond. Om de jeugdwerkloosheid te be strijden heeft de regio West-Bra bant via een samenwerkingsver band van onder andere werkgevers en de-provincie Noord-Brabant een subsidieregeling bedacht. Deze geldt voor jongeren tot 27 jaar die in West-Brabant wonen en voor West-Brabantse werkgevers. De laatstgenoemden krijgen een finan ciële bijdrage als ze een jongere in dienst nemen. Tholen wordt dan aan de werkgeverskant als een West-Brabantse gemeente gezien, maar Thoolse jongeren worden als Zeeuwen behandeld. Dat betekent dat West-Brabantse jongeren meer kans hebben op werk in de regio dan Thoplse jongeren en dat stuit Prins tegen de borst. Het college zegt op de hoogte te zijn van de subsidieregeling en vo rig jaar al, na de presentatie ervan, contact te hebben opgenomen met de projectleider actieplan jeugd werkloosheid Zeeland. Aan de pro jectleider is gevraagd of een derge lijke subsidieregeling vanuit het actieplan te financieren was. 'Dit bleek destijds niet te kunnen, om dat de gelden die het Rijk in 2009, 2010 en 2011 voor de bestrijding van de jeugdwerkloosheid in Zee land beschikbaar had gesteld, van wege aangegane contractuele ver plichtingen al bestemd waren voor andere activiteiten', schrijft het college in beantwoording op de eerste vraag van Prins of het colle ge bekend is met de regeling. Dat Brabantse jongeren mogelijk eerder voor een baan in aanmer king komen dan Thoolse vanwege de subsidie, onderkent het college, maar schrijft in aanvulling op haar antwoord: 'Wel dient opgemerkt te worden dat er, onder bepaalde voorwaarden, loonkostensubsidie mogelijk is. Deze bedraagt maxi maal het wettelijk minimumloon gedurende één jaar.' Op de vragen, of het college bereid is in overleg te treden met de part ners in Zeeland en of er een moge lijkheid is om deze manier van sti mulering ook in Tholen uit te gaan voeren, is het antwoord nee. Het college schrijft dat er in het ma- nagersoverleg sociale zaken van 18 november is voorgesteld om een premie voor Zeeuwse werkgevers beschikbaar te stellen die jongeren minimaal een halfjaarcontract aan bieden. Maar dat voorstel is van de hand gedaan om een 'financiële concurrentiepositie bij gebleken geschiktheid van een Thoolse dan wel Brabantse jongere' te voorko men, want men achtte dat geen goede zaak. Er werd op dat overleg gewezen op de maatschappelijke verantwoordelijkheid van werkge vers en op de mogelijkheid van de eerdergenoemde loonkostensubsi die. Het college blijft inspanningen ver richten om het probleem aan te pakken, zo blijkt uit de slotzin van haar antwoord: 'De invoering van een soortgelijke regeling zoals de West-Brabantse zal ook op be stuurlijk niveau in de Oosterschel- deregio aan de orde worden ge steld, teneinde de aanname van jongeren te stimuleren. De opmerking van het college is opvallend, want in het kader van de bezuinigingen besloot de raad eer der om het budget voor de steden band te halveren. Nu lijkt er een ander potje gevonden om activitei ten in Ilawa te financieren. Overi gens wordt ook het budget voor de millenniumgemeente in de bezuini gingsoperatie met 5000 euro terug geschroefd. De millenniumdoel- enatlas van de NCDO (nationale commissie voor internationale sa menwerking en duurzame ontwik keling) laat zien dat Polen alleen ten aanzien van een duurzaam mi lieu onvoldoende vooruitgang boekt. Tholen trekt dit jaar 20.000 euro uit voor het realiseren van de zoge naamde millenniumdoelen van de Verenigde Naties, waarmee wordt beoogd om in de wereld vooruit gang te boeken ten aanzien van ar moede, onderwijs, gezondheid en milieu. Eerder is met de gemeente raad afgesproken dat projecten of initiatieven die een binding met Tholen hebben, en waarbij het the ma 'water' tot uiting komt, de voorkeur genieten. Gevolgd door projecten die een bijdrage kunnen leveren aan de bewustwording van de inwoners ten aanzien van de millenniumdoelen. Nu wordt - als de gemeenteraad akkoord gaat - daaraan toegevoegd dat bij voor keur grote bedragen worden uitge keerd om versnippering te voorko men. En dat maximaal 17.500 euro voor deze subsidiëring beschikbaar is. Met de criteria wil het gemeen tebestuur voorkomen dat er sprake kan zijn van willekeur bij de toe kenning van bijdragen. Bovendien kan er meer in overeenstemming met de algemene subsidieverorde ning getoetst worden. Projectvoorstellen - zowel uit de samenleving als uit de gemeente raad - komen er tot nog toe mond jesmaat. De commissie bestuursza ken, die gisteren vergaderde, is gevraagd om met ideeën te komen. Het CDA vindt het niet alleen van belang voor de twee dorpen, maar voor heel Tholen. „Tholen loopt immers niet voorop wat toerisme betreft." En dat illustreerde hij aan de hand van getallen. Boudeling had Tho len vergeleken met Noord-Bcve- land. Het aandeel van het toerisme in de werkgelegenheid bedraagt op Tholen 4,4 procent, op Noord-Be veland 29,3 procent. „Extra werk gelegenheid zou hier goed passen." De CDA'er had ook de cijfers over de opbrengst uit de toeristenbelas ting vergeleken. Voor Tholen brengt die jaarlijks 218.000 euro in het laadje, voor Noord-Beveland 1.02.000 euro. Boudeling zei dat hij Tholen bewust niet vergeleken had met Schouwen Duiveland om dat daar Renesse en Haamstede veel toeristen trekken. Het klonk Van Dis als muziek in de oren. Hij zag er allemaal voordelen in: meer werkgelegenheid, onder nemers gelukkig en de kas van de gemeente gespekt. „Het is de op brengstkant opkrikken in plaats van bezuinigen." Maar Henk Nieuwenhuis (PvdA) plaatste wel enige kanttekeningen bij de vergelijking. Hij verwees naar de haven van Colijnsplaat die '2,5 keer zo groot is als die van Tholen' en naar het Veerse Meer dat door toeristen druk wordt be zocht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 19