Houte 'Ik weet wat het is, maar lust het niet' Provincie: meer groen en garanties de Pluimpot Kees Droogers 25 jaar EB-bezorger Provincie stelt kwaliteit boven grootte basisschool Ondernemen: van Rein Bos tot aan Michael Jackson Middenstand en bewoners onderhouden bloembakken Jeugd sluit flessenactie af en gaat nu voor gasten koken Leerlingen Calvijn en cliënten Sjaloom krijgen smaakles Donderdag 2 december 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Geen permanente bewoning toegestaan De provincie Zeeland eist dat de bedrijfsmatige exploita tie van vakantiepark De Pluimpot voor honderd procent geregeld is. Ook moet contractueel worden vastgelegd, dat er geen permanente bewoning komt. Daarvoor wordt de exploitant verantwoordelijk gehouden. Aan die twee voorwaarden moet eerst voldaan worden, voordat het be stemmingsplan wordt goedgekeurd. De recreatiewonin gen moeten ook zo ver mogelijk van de natuurgebieden de Pluimpot en Gorishoek gebouwd worden. En de groengordel moet overal 10 meter in plaats van nu aan de westzijde maar 5 meter zijn. Dat schrijven gedepu teerde staten van Zeeland aan b. en w. van Tholen. Natuurgebied Geluid en licht Boerderijen Blijf altijd trouw aan jezelf. Dat was misschien wel de boodschap die donderdag het langst bleef hangen bij de ondernemersavond in het gemeentehuis van Tholen. Professor doctor Wilco Fröger, een alter ego van zan ger-acteur Rob Janszen zoals op het eind van de bij eenkomst bleek, voerde de circa 140 bezoekers mee door de wondere wereld van imago, identiteit, reputa tie en de marketingtechnieken van morgen. Een betoog met soms verrassende inzichten en een onverwacht einde. Wollen trui Voorbeeldgedrag Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl interieur Er staan acht glaasjes op een dienblad, vier met vloeiba re vulling en evenveel met een gekleurd ijsklontje. Wat erin zit, dat mogen de deelnemers aan de smaakcarrous- sel van het IVN-consulentschap Zeeland raden. Maar dan moeten ze wel eerst proeven. De testpersonen zijn leerlingen van het Calvijn college en enkele cliënten van Sjaloom Zorg in Tholen. In vier lokalen van de school aan de Zoekweg werden donderdag dergelijke smaak- proeven gedaan, om kinderen bewust te maken hoe ze eten beoordelen met hun zintuigen en ge te leren waar het voedsel vandaan komt. Schorseneren Blinddoek Excursie Om een besparing van 13.000 euro op eenjarig plant goed te bereiken, willen b. en w. het onderhoud van 32 bloembakken door bewoners en de middenstandsvereni gingen laten verzorgen. Wantrouwen Oud-Vossemeerder kent het eiland op zijn duimpje Hoop voor Het Kompas Anna Jacobapolder Ze halen de 10.000 niet, maar de stichting jongeren voor jongeren en joth zijn tevreden met de bijna 7641 lege statiegeldflessen die ze afgelopen maanden hebben inge zameld voor de bouw van een school in Burkina faso. Zaterdag werd de actie afgesloten toen nog bij vier su permarkten lege flessen werden opgehaald. Op vrijdag 17 en zaterdag 18 december wordt de actie afgesloten met een festiviteiten in brasserie Dubois in Tholen. Tevreden Gedeputeerde staten vinden dat kwaliteit als uitgangs punt centraal moet staan boven schoolgrootte. Dat ant woordt het college op vragen van statenlid J. Robesin van de Partij voor Zeeland. Robesin vroeg of het colle ge de uitlatingen van gedeputeerde H. Van Waveren deelt wat betreft een opheffingsnorm van basisscholen bij 40 leerlingen. Begin dit jaar telde basisschool Het Kompas in Anna Jacobapolder zoveel leerlingen. Het voorontwerp-bestemmingsplan bevat een planologische regeling voor 440 recreatiewoningen in het kader van kwaliteitsverbetering. Dit plan maakt onderdeel uit van een grotere gebiedsontwikkeling. De provincie zegt met nadruk nu alleen vakantiepark De Pluimpot te beoor delen, maar b. en w. moeten blijven zorgen voor een integrale aanpak van het grotere geheel. Uit de plantoelichting blijkt een af spraak te bestaan voor maximaal 3,20 woningen zonder huurvcrplich- ting (privé-vakantiewoningen). Het Omgevingsplan van de provincie gaat ervan uit, dat bij nicuwvesti- ging en na het realiseren van kwali teitsverbetering de bedrijfsmatige exploitatie gegarandeerd moet zijn. Voordat het ontwerp-bestemmings- plan ter inzage wordt gelegd, willen b. en w. een overeenkomst tussen de gemeente en de exploitant zien waarin de voorwaarden zijn vastge legd. Nu wordt daar volgens g.s. onvoldoende inhoud aan gegeven. De vereveningsbijdrage is nog niet ingevuld, constateert de provincie, al denkt de exploitant aan een eco logische impuls. Gedeputeerde sta len willen graag meedenken op welke wijze hieraan het beste invul ling kan worden gegeven. „Wellicht is het een idee om te kijken naar mogelijkheden om het natuurge bied te vergroten." Ook de concre tisering van de verevening moet af doende zijn vastgelegd, voordat het ontwerp-bestemmingsplan ter inza ge wordt gelegd. Wat ecologie betreft, constateert de provincie dat geen aandacht is be steed aan de waarden van de Oos- terschelde als beschermd natuur monument. Gedeputeerde staten hebben b. en w. daar al op 2 april op gewezen als reactie op de startnoti tie MER. Ook is toen aangegeven, dat er meer duidelijkheid moet ko men over de ftnfPtie Van de Pluim pot als hoogwatervluchtplaats. Bij de beoordeling van de uitbreiding van het recreatiepark wordt niet in gegaan op de toename van het aan tal recreanten en de recreatiedruk op het omliggende natuurgebied. Ook hier zal de toetsing op moeten worden aangevuld. Wat de ecologische toets betreft, stelt de provincie dat de stelling van de gemeente dat mogelijke effecten voor wat betreft geluid en licht door de dijken worden tegengehouden, niet gerechtvaardigd lijkt. De toe gestane bouwhoogte varieert van maximaal 9 meter voor recreatie woningen tot 12 meter voor gesta pelde recreatiewoningen en groeps- accommodaties/logecrgebouwen. De hoogte van de dijken is 3,5 tot 4 meter en voor natuurgebied Goris hoek geldt daarbij trouwens ook nog, dat er geen dijk ligt tussen het vakantiepark en het natuurgebied. De provincie beveelt het opstellen van een lichtplan aan. Verder moet meer aandacht besteed worden aan de openheid van het ge bied binnen 100 meter rond natuur gebieden, evenals aan de verslo- ringsgevoeligheid. De provincie eist op basis van het Omgevingsplan een afschermende groengordel van 10 meter, maar volgens het plan is aan de westkant maar 5 meter gereserveerd. Kam peerterreinen moeten het gehele jaar vanaf openbare wegen of pa den of van erven aan het zicht ont trokken worden door een adequate randbeplanting met opgaande en streekeigen beplanting. „De keuze voor 10 m aan de oostzijde en 5 m aan de westzijde is wellicht ingege ven vanuit het perspectief van het vakantiepark in plaats vanuit het omliggende landschap. Aan de oostkant loopt immers een weg en ligt een camping, waardoor een brede afscherming rust voor het va kantiepark garandeert, terwijl er aan de westzijde sprake is van een rustig natuurgebied. Vanuil land schap en natuur zou juist ook de westzijde een goede, robuuste land schappelijke afscherming behoren te hebben ten opzichte van de Pluimpot, zeker gezien de uitstra ling van het vakantiepark (licht, ge luid, enz.) richting het natuurge bied. De provincie heeft oqtdekt dat een deel van de huidige woningen op het recreatiepark op grond met de bestemming groenvoorzieningen staat. Ondanks dat de ruimte voor het alsnog realiseren van een af schermende groenstrook uiterst be perkt is, dringen g.s. erop aan om zoveel als mogelijk is, te zorgen voor enige landschappelijke inpas sing. Om dit allemaal te borgen, dienen aanleg, beheer en onderhoud pri vaatrechtelijk geregeld te worden, wanneer b. en w. dit niet zelf ter hand nemen. De waterkerende functie van de westelijke binnendijk vervalt om streeks februari 2012. Tot die tijd moet de zonering die behoort bij de primaire waterkering worden ge handhaafd. Aan de oostkant liggen twee agrari sche bedrijven en volgens de plan nen is het mogelijk dat daar op een afstand van 70 m recreatiewonin gen gebouwd worden. Dat valt bin nen de 100 m, maar de gemeente moet duidelijk aangeven of aan de regels voor bufferzones wordt vol daan. Nep-professor in Tholen: authenticiteit is goud waard Wethouder Frank Hommel had de spreker van de avond nog met veel bombarie aangekondigd. Wilco Fröger zou als bijzonder hoogleraar toegepaste imago strategie met na me in Amerika de nodige captains of industry en artiesten van advie zen voorzien. Een inleider van naam en faam op Tholen, hoewel sommige bezoekers op voorhand al de nodige scepsis voelden. Reden: de zoekmachine Google geeft niet of nauwelijks informatie over de identiteit van professor Fröger. Vol gens Fröger zelf is dat nauwelijks een aanwijzing. „Google toont slechts tien procent van alle infor matie die in de wereld beschikbaar is." Door kort na het begin van zijn inleiding even een donkere zonne bril op te zetten, had Fröger doelbe wust al de nodige twijfel gezaaid. Ineens leek zijn betoog minder be trouwbaar, ondanks het nette pak. „Ons imago is beïnvloedbaar en dat weten de reclamemakers en marke teers." Atbouwer Rein Bos uit Sint-Anna- land was toen al door Fröger op het podium gehaald als voorbeeld van een ondernemer die trouw is aan zichzelf. Bos was naar de onderne mersavond gekomen in een wollen trui. Omdat hij zich daar lekker in voelt en omdat dat kledingsstuk past bij zijn werk. Authenticiteit, heet dat in de vaktaal van Fröger. Een kwaliteit die volgens de nep- professor in de nabije toekomst goud waard is. „Een pak aantrek ken is niet meer voldoende. Een ondernemer moet betrouwbaar zijn, echt overkomen, en waarmaken wat hij belooft." Het juiste imago be paalt volgens Fröger grotendeels ons succes. „Gedragswetenschap pers stellen vast dat veel van onze keuzes worden bepaald door intuï tie. Zeventig procent van alle perso neel wordt op de eerste indruk aan genomen, los van welke kwa lificatie dan ook. En je krijgt nooit een tweede kans voor een eerste in druk." Met aansprekende voorbeelden uit de media en internationale vaklite ratuur liet Fröger zien hoe we ons laten leiden door beeldvorming, on derbewuste prikkels en gecreëerde verwachtingen. Het golfimperium van Tiger Woods dat ineenstortte na het bekend worden van zijn buiten- Via een formulier kunnen de deelnemers aan de smaakcarrousel aangeven wat ze proeven en ruiken, maar wat het is dat ze net gedronken hebben, daar moet even over nagedacht worden. De glaasjes zijn gevuld met fruit sap: van appels, peren, zwarte bes sen en een combinatie van grape fruit en sinaasappel. In bevroren en in vloeibare toestand. Eerst moeten ze 'gewoon' als sap worden ge proefd en dan als ijs. Wat blijkt? Het ijsklontje heeft minder smaak, zo is het appelsapklontje minder zoet dan de appelsap. De testpersonen schrijven hun. be vindingen op een formulier. Ze moètdh Opschrijven wat ze denken dat er in het glaasje zit en wat ze proeven: zoet of zuur? Aan de hand van bolletjes kunnen ze aan geven hoe zoet of zuur iets is. „Misschien neigt het iets meer naar zuur dan naar zoet", legt Ed win de Smet uit. Hij is leraar op de hotelschool in Middelburg, die on derdeel is van ROC Zeeland en be reidt samen met enkele eersteklas sers van het ROC de les voor. De leerlingen zorgen dat er voor elke groep weer gevulde glaasjes klaar staan. De Smet kijkt naar de reacties van de proevers en vraagt waar ze prik kels voelen in hun mond. Hij leert ze dat er smaakpapillen op de tong zitten en dat elk gedeelte van de tong gevoelig is voor een andere smaak: Het voorste gedeelte van de tong reageert op zoet, de voorste zijkanten op zout, de achterste zij kanten op zuur en in het midden proefje het als iets bitter is. De sapjes mogen achterover wor den geslagen. Sommigen ruiken er eerst aan, anderen gieten het in één keer in hun keel. „Ik weet wel wat ik proef, maar ik weet niet hoe het heet", zegt iemand. „Schrijf maar op wat je proeft", zegt De Smet. Als de klontjes aan de beurt zijn, wordt er Hink gelachen. Het is erg koud voor degenen die het in één keer in hun mond nemen. „Met een lepeltje kan het ook", roept de le raar. Daan Geluk uit Tholen is toe aan het volgende sapje: „Ik weet wel wat het is, maar lust het niet." Zijn buurman, Marnix Elenbaas uit Poortvliet, kreunt. „Die is vies", roept hij. Hij heeft net een slokje van het zwarte bessensap genomen. Daan npemt het zure bessensap. Uit het naastgelegen lokaal komt een frituurlucht. Er worden aardap pelchips gebakken en daar wordt gretig van gegeten. De leerlingen hebben wel eerst zelfde aardappels geschild en in schijfjes gesneden, maar hun inspanning wordt be loond door Ben Stam die ze fri tuurt. Hij is kok bij zorgcentrum Ter Weel in Goes en test de pro ductkennis van de leerlingen. Ze moeten raden wat hij heeft meege nomen, zoals boerenkool, niet ge sneden, maar als struikje. „Ik ben onder de indruk. Ze wisten bijna alles, behalve schorseneren. Maar die zijn ook vrij onherkenbaar als ze zo onder de aarde zitten", zegt hij achteraf. „Je kunt wel duidelijk het verschil merken tussen dorps- en stadskinderen. Pas vroeg ik het zelfde in Middelburg en daar wis ten ze toch beduidend minder." Tot dan toe hebben de deelnemers alles nog kunnen zien, maar in het zintuigenlokaal worden ze geblind doekt. Ze moeten proeven zonder te ruiken, ruiken zonder te proeven en allebei. Ook mogen ze in een doos met een gat voelen wat erin zit zonder dat ze het kunnen zien, zoals een citroen en een wortel. De spanning is zichtbaar op de gezich ten. Maar ook de afkeer, bijvoor beeld als ze een stukje bleekselde rij te proeven krijgen. „Volgens mij staat dat ook bij ons thuis in de sloot", is één van de reacties. Het mag duidelijk zijn dat dat niet het populairste stukje voedsel is. Carlo Hoek uit Sint Philipsland vindt het wel tijd voor iets lekkers. „Meneer, kunt u ook voor een fri kadelletje zorgen?" Hij is blijkbaar nog niet in het kennislokaal ge weest, waar wordt geleerd wat ge zond en ongezond is. Dan had hij kunnen zien dat zijn geliefde snack in het rijtje van verzadigde vetten staat en dat is niet oké in tegenstel ling tot producten met onverzadig de vetten zoals een loempia. In het kennislokaal wordt ook gevraagd hoe voedsel groeit aan de hand van plaatjes en kaartjes met tekst waar op de herkomst wordt beschreven. De leerlingen moeten de juiste groeiwijze bij het plaatje leggen en komen er zo achter dat cashewno ten hangend aan een boom groeien en een ananas in een plant groeit die er hetzelfde uitziet als zijn groene bovenkant. Bij de zintuigentest wordt onder meer rondgegaan met een pan met gekookte bloemkool, een bakje met tijm en oude kaas. Allemaal om te ruiken en aan de hand van de geur te raden wat het is. Er is ook een test waarbij de blinddoek af mag. Er staan drie bakken met evenveel kleuren vla: gele, groene en oranje- roze. De meesten vinden de laatste kleur het lekkerst. „Dan blijkt dat je proeft met je ogen, want het is alle drie gewoon gele vla. Alleen zit er bij de andere twee een kleur tje door", zegt projectleidster Pau- lien van 't Westeinde van IVN. De smaakcarroussel is onderdeel van het project Smaakklassen. Dat is begonnen als proef op de mid delbare scHifol CSW in Middel burg. Dit jaar wordt het project voor het eerst op meerdere scholen uitgevoerd. „We komen in Zeeland in 14 klassen", zegt Van 't Westein de. „We hebben voor drie jaar sub sidie." Er wordt samengewerkt met de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en de provincie Zeeland. Bij het project horen ook theorielessen en daar wordt een informatiepakket van het voedingscentrum in Den Haag voor gebruikt onder het mot to 'weet watje eet'. En er zijn gast lessen van bijvoorbeeld een kok of een boer. De leerlingen van het Calvijn college gaan op pad: in het voorjaar op excursie naar brasserie Dubois, waar cliënten van Sjaloom werken. Samen met hen ervaren ze wat er allemaal moet gebeuren als iemand in de brasserie bijvoor beeld een broodje kroket bestelt. Gemeente wil 13.000 euro op plantgoed besparen De besparing is gebaseerd op het niet meer uitvoeren van werkzaam heden aan eenjarig plantgoed. Dit kan worden gerealiseerd door de vaste bloembakken met eenjarig plantgoed om te vormen naar een vaste beplanting. Daarmee verval len de uren aan het verwisselen van het plantgoed. Dit kan doordat de ze vaste bakken (in tegenstelling tot de losse) niet snel uitdrogen. Van de losse bloembakken zijn de dichtstbijzijnde bewoners benaderd met de vraag of zij de betreffende bloembak willen gaan onderhou den. Daaruit is gebleken dat er voor 9 van de 32 bloembakken in teresse van de bewoners is om deze te verzorgen, zodat deze bloembak ken behouden kunnen worden. De gemeente maakt daar goede afspra ken over. Aan de middenstandsver enigingen zal ook nog de vraag ge steld worden of er mogelijkheden zijn om de vrijkomende losse bloembakken een plaats te geven. B. en w. stellen de bakken dan ter beschikking aan de middenstand, die ze zou kunnen inplanten en on-' derhouden. echtelijke relaties, de geënsceneer de kus tussen Madonna en Britney Spears die in Amerika toegang bood tot een markt van 60 miljoen homoseksuele consumenten, Mi chael Jackson die zich ondanks alle succes niet thuis voelde in het eigen lichaam, de verkiezingscampagne van Barack Obama, het losse bo venste knoopje in het overhemd van George Clooney, alles heeft vol gens Fröger te maken met marke ting en strategie. En passant stelde hij ook nog diverse vormen van lei ding geven ter discussie. „De direc teur met machtsmiddelen redt het niet meer. Het gaat om authentici teit en voorbeeldgedrag." Om als ondernemer in de toekomst succes te hebben, is het volgens Fröger zaak om de verwachtingen van de consument te overtreffen. Persoonlijke aandacht is daarbij een doorslaggevende factor. „Geef op z'n tijd een complimentje aan de klant en betrek de klant bij het pro duct. We bevinden ons midden in een bclcveniseconomie, waarin on dernemen theater is en elk bedrijf zijn eigen podium bouwt. Maak wat de klant nodig heeft, niet wat hij vraagt." Een persoonlijke relatie opbouwen met de klant levert op termijn meer resultaat op dan welke reclamecampagne dan ook. aldus Fröger. „De klant raakt promotie- doof in het hedendaagse informa tiebombardement. Hel wantrouwen ten aanzien van commerciële uitin gen zal enkel maar toenemen." Tot slot van de in samenwerking met de ABN Amro en Kamer van Koop handel georganiseerde avond volg de de ontmaskering van Fröger zelf. Als zanger figureerde hij in een re clame voor een bekend merk koffie. Werkelijkheid en leugen kwamen bij elkaar, in hetzelfde beeld. De vermomming van Janszen alias Fröger was uitstekend gelukt. Of zoals de spreker van de avond het lot ondernemend Tholen zei. „Pro beer de beste te zijn, het kan leuk zijn." Kees en Hannie Droogers zijn al 25 jaar actief met de bezorging van de Eendrachtbode in een groot deel van het buitengebied van Tholen. Als eerste onh'ingen zij de nieuwe bezorgtas in een andere kleurstelling, met bloemen, een Eendrachtbode-schort en een jubileumgift. Een kwart eeuw al brengt hij elke donderdagoch tend de Eendrachtbode in het buitengebied van een groot deel van het eiland Tholen. Kees Droogers uit Oud-Vossemeer werd daarvoor donderdagavond in het zonnetje gezet temidden van vele collega-bezor gers van de Eendrachtbode. Uitgever Wim Heijboer overhandigde heni een enveloppe ter gelegenheid van dit zilveren jubileum en presenteerde tegelijk de nieuwe bezorgtas. „Ik kijk elke donderdagochtend naar je uit", kreeg Kees Droogers vorige week nog te horen van een abonnee buiten de bebouwde kom. De uitgever noemde de bezorger de laatste, belangrijke schakel in het krantenproces. „De abonnees zitten op jullie te wachten en je komst wordt altijd gewaardeerd." Kees Droogers nam in 1984 de bezorging van een aantal dagbladen over van zijn schoonvader, die was overleden. Op 1 oktober 1985 kwam daar de Een drachtbode en de Kerkbode van de Hervormde Ge meenten bij. Voor die tijd gingen de kranten naar de abonnees buiten de bebouwde kommen per post, maar dat leverde nogal eens vertraging op. Met de auto-bezorging van Droogers kwam er meer zeker heid. De kwaliteit verbeterde. „Heel vroeg is hij al paraat en hij kent het eiland op zijn duimpje, ook als het nog donker is. Attent reageert hij op veran deringen", zo prees Heijboer de zilveren jubilaris. Kees Droogers maakte van de bezorging zijn be drijf. De activiteiten namen toe, onder meer met de bezorging van de Thoolse Zonierkrant. De uitgever hoopte dat de familie Droogers - naast Kees en Hannie is ook dochter Laurien volop actief in de be zorging - nog vele jaren in gezondheid de goede dienstverlening kan voortzetten. Naast de nieuwe, witte bezorgerstas met groene opdruk, ontving de jubilaris ook een regenpak, een schort en een enve loppe met een jubileumgift. En voor Hannie Droogers waren er bloemen. Jongeren houden kindermiddag en kunstveiling Op vrijdagavond wordt er een 5- gangenmenu opgediend tijden het benefietdiner. Het eten wordt door jongeren bereid onder leiding van een echte kok. Er is plaats voor ze ventig personen. Op zaterdag is er lussen elf uur 's ochtends en twee uur 's middags een kinderprogram ma met oud-Hollaandse spelen en een ballonnenwedstrijd. Tussen vier en zes uur 's middags vindt een kunstveiling plaats. Kunstwerken die door Thoolse kunstenaars be schikbaar zijn gesteld en waar nu al een bod op kan worden gedaan, via www.jongerenraadtholen.nl Van alle ingezamelde plastic flessen wordt symbolisch een school ge bouwd. En wordt bekend gemaakt hoeveel flessen er zijn opgehaald. De flessen verwijzen naar het wa terproject, het slaan van een pomp in het dorpje Raio, ruim een jaar geleden. Op de vrijdagen werden op de scholen flessen opgehaald die de kinderen hadden verzameld. In de eerste week van november - de llesseninzamelingsmaand - werden 2956 exemplaren op de scholen op gehaald, voor een bedrag van 737 euro. In dc tweede week waren het er 1528 flessen voor een bedrag van 382 euro. De hoogste bedragen werden bijeengebracht door de scholen met de meeste kinderen. De Eben Haëzer in Tholen bracht de eerste week 126,50 euro op. De flessen werden elke vrijdag naar het oude Haestinge in Sint-Maar tensdijk gebracht. De berg werd steeds groter. Carolien Fase van de stichting is tevreden over het resul taat. „We willen er 10.000 ophalen, maar dat zal wel niet lukken. We zijn al heel blij met dit aantal." De flessen worden afgenomen door een bedrijf die de flessen verwerkt. Car olien: „We rekenen per fles gemid deld 25 cent, maar de meeste fles sen zijn 31 cent waard." Over de totale opbrengst kan nu nog niets worden gezegd. Op zater dag 18 december zal de voorlopige opbrengst worden bekendgemaakt. Het preciese cijfer zal pas na de jaarwisseling bekend worden als het bedrijf de flessen heeft ver werkt. De zakken met lege flessen worden verzameld in het oude Haestinge in Sint-Maartensdijk. Carolien Ease (links) en Jan de Viet van stichting jongeren voor jongeren. Elke gemeente heeft een eigen op heffingsnorm. Die norm is afhanke lijk van de leerlingdichtheid in een gebied. De absolute minimumnorm ligt nu op 23 leerlingen. Als dat drie jaar achtereen het geval is, dan stopt dc bekostiging vanuit de rijksover heid. Het college voegt in haar ant woord aan Robesin toe dat kleinere scholen vaker zwak of zeer zwak zijn dan grotere scholen en verwijst daarbij naar onderzoek van de on derwijsinspectie in 2009. En dat door de afnemende leerlingaantal len de kwaliteit van hel onderwijs in toenemende mate onder druk zal komen te staan. Robesin heeft het college ook ge vraagd of zij haar verantwoordelijk heid wil nemen als het gaat om goed bereikbaar onderwijs in de he le provincie, dus ook de dorpen. Daarop krijgt hij als antwoord dat de provincie geen wettelijke taken en bevoegdheden heeft op het ge bied van onderwijs, maar dat ze wel streeft naar kwalitatief goed en in spirerend onderwijs voor iedereen. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7