Kinderen zoeken herfstblaadjes en leren elkaar beter kennen Illllf SUPER SINT ACTIE roomboter AMANDELSTAAF SINTERKLAAS SCHNITT Twee ambassadeurs Accelerando jubileren Pieten in het nieuw, met zwart randje Plannen recreatie en woningbouw KOMENDE VRIJDAG EN ZATERDAG Beter bereikbaar voor publiek SINTERKLAAS-SPAREN: donderdag, vrijdag zaterdag Bram Goedegebuure goud en Imanda van Vossen zilver Israël al meer dan 2000 jaar bezet door vreemde machten Donderdag 2 december 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Omgevingsplan De ledenavond van de koninklijke fanfare Accelerando uit Sint-Annaland verliep zaterdagavond in de zestiger jaren stijl. Affiches en muziek van The Beatles droegen bij aan de sfeer, die de activiteitencommissie had ge schapen in verband met de huldiging van een gouden ju bilaris. Bram Goedegebuure werd namelijk op 11 april 1960 benoemd als werkend lid. Vijftig jaar bleef hij ac tief muzikant en bestuurslid en dat was reden voor een huldiging in café An de Slööve. Naast de gouden jubila ris was er ook nog een zilveren jubilaris: Imanda van Vossen was 25 jaar lid. Langst regerend 6,95 of www.buekneesterbakkers.nl Zwarte pietenorkest Huis asielzoekers lastig Kaartje van de Pluimpot en de Geertruidapolder. VERVOLG VAN Cl (MM) „En in dc vijfde plaats zal de super markt beter bereikbaar zijn voor het winkelend publiek. Gemeente, in woners en wij hebben er dan ook groot belang bij dat dc supermarkt aan dc Koclhuisweé komt." Volgens b. en w. is dat onmogelijk volgens hel bestemmingsplan en het omgevingsplan van de provincie Zeeland. Het terrein ligt aan dc rand van de bebouwde kom en de ge meente wil de verbinding van de su permarkt met de overige winkels in de Voorstraat behouden. Gunter wijst in dat verband op een citaat uit het omgevingsplan van de provincie: 'Concentratie van het aanbod is belangrijk, vestiging dient plaats te vinden aan dc rand van bin nensteden of binnen wijkvoorzienin- gcn. Wanneer expliciet wordt aange toond dal binnen of aansluitend aan het kernwinkelgebicd geen geschik te locaties voor handen zijn. is vesti ging erbuiten toegestaan, mits dc af stand tot het bestaande winkelgebied zo beperkt mogelijk blijft en de be oogde locatie binnen een woonge bied ligt (of een aangewezen ge mengd woongebied). Hierbij kan een afstand van 500 meter tot het kernwinkelapparaat in principe als het maximum worden beschouwd.' Gunter concludeert, dat dit voor dc situatie in Sinl-Annaland niet op gaat. „Immers, er is sprake van een geheel nieuwe ontwikkeling op een gesaneerd bedrijfsterrein. Op of vlak naast het perceel aan dc Koelhuis- weg js een boerderij (mevr. Kooij- man) en zijn bedrijven (Busmari- team en andere watersportbedrijven) gevestigd. Het is een gemengd woongebied. Daarnaast ligt het per ceel op minder dan 500 meter van de winkelkern. Volgens het omgevings plan is de ruimte dus geschikt voor vestiging van een supermarkt. El ders in Zeeland is dat ook het geval, o.a. Kamperland (Cl000) en Nieu- werkerk (Aldi), waardoor het argu ment dat de provincie zich tegen een dergelijke vestiging verzet, niet op zal gaan." Bij de begrotingsbehandeling in dc gemeenteraad zei SGP-raadslid Bert van Ecnennaam dat de patstelling rond dc supermarkt als een zwaard van Damocles boven het havenplan Sint-Annaland blijft hangen. Wet houder Hommel vertelde toen, dat 'het morgen rond kan zijn.' Dc ge meente deed een arihbod en Gunter een tegenaanbod. „We moeten goed naar dc financiële belangen kijken", zo benadrukte de wethouder, die achteraf niet het verwijt van de ge^ meenteraad wilde krijgen dat er 'te royaal' zou zijn gehandeld bij de verplaatsing van de supermarkt in Sint-Annaland. De brief van de fa milie Gunter staat donderdagavond 16 december op de raadsagenda. Voorzitter Jack Westdorp prees zich gelukkig deze twee ambassa deurs van de vereniging in het zon netje te kunnen zetten. Behalve ge waardeerde muzikanten zijn het ook bestuursleden. Verschillende leden hadden zich in jaren zestig stijl gekleed. De perio de van wederopbouw werd afgeslo ten. Het was dc tijd van de vooruit gang. Koelkast, telefoon, televisie en auto deed overal zijn intrede. In ternationaal mondde de ruimterace uit in de eerste maanlanding. De eerste harttransplantatie in Zuid- Afrika verbaasde eveneens de hele wereld. De anticonceptiepil werd geïntroduceerd, radio Veronica zond uit vanaf de Noordzee en Ne derland kreeg een tweede televisie zender: Nederland 2. Velen volg den Lou de Jong op de televisie met zijn serie over Dc Bezetting. Dc Amerikaanse president Kenne dy droeg bij aan het jeugdig imago van dc zestiger jaren, toen in Ne derland Barend Biesheuvel en Jo seph Luns de bekendste politici waren. James Bond wist velen te amuseren met zijn actiefilms. In Amsterdam had de politie zijn han den vol aan de provo's met hun lange haren. In die periode, zo schetste de Acce- lerandovoorzittcr, trad Bram Goe degebuure toe tot de muziek. Hij was nog maar dertien, maar ont wikkelde zich als een gedreven slagwerker. Hij was breed inzet baar, werd concertslagwcrker, trad twaalf jaar op als instructeur van de drumband en nam als slagwerker afscheid op de pauken. Bram Goe degebuure stapte over op een blaas instrument: de saxofoon. Nog steeds zit hij vooraan met zijn saxofoon bij concerten. In 1976 werd hij bestuurslid. „Je bent dc langst regerende penning meester", zei dc Accclcrando- voorzitter. „Behoudend, met de hand op de knip, maar dankzij jou hebben wc een financieel gezonde vereniging. En zeker met het legaat van Rina en Ko Slager verkeren we in een riante positie. Bram is de constante factor in ons bestuur en heeft een waardevolle inbreng. Dat je nu 50 jaar zeer actief lid bent van onze muziekvereniging is prij zenswaardig. Nog vele mooie jaren in goede gezondheid toegewenst", zei dc voorzitter, die dc gouden ju bilaris een aquarel en een oorkonde aanbood. Hij herinnerde ook aan zijn koninklijke onderscheiding, twee jaar geleden, voor zijn vrij willigerswerk in verschillende ver enigingen. Daar kwam nu nog dc gouden speld van de muziekbond bij. maar die was niet op tijd gear riveerd. De gouden jubilaris kreeg nog een kaartje voor een voorstel- De kinderen verzamelen boombladeren tijdens de wandeling door het park in Tholen. VERVOLG VAN SJALOOM Dat bleek niet haalbaar. Sjaloom stapte eruit. Huisveste een aantal bewoners in het oude gemeentehuis in Sint-Maartensdijk, maar werkt nu aan een permanente voorziening in Tholen voor 36 bewoners. Op de vraag of het aantal nu niet te groot is, antwoordde Brinkman dat het ook een financieel verhaal is. „Twaalf zou niet langer haalbaar zijn geweest. Bovendien komen er twaalf bewoners per bouwlaag, ie der met een eigen woonkamer, maar ook met een gemeenschappelijke huiskamer. Ik verwacht dat het voor de financiering via de zorg lussen de 30 en 40 bewoners zal blijven." Brinkman ziet een groeimarkt op Tholen. Sjaloom Zorg is nu vooral actief op Gocrce-Overllakkce met 12 woonvoorzieningen en dagbeste- dingsprojecten voor ruim 260 cliën ten. Voor sommige kleintjes is het nog wennen. Ze zijn pas op de peuter speelzaal De Fabeltuin in Tholen gekomen en nu lopen ze al in het bos om blaadjes te verzamelen en spelletjes te doen. De kinderen lopen samen met kinderen uit groep I van basisschool Ter Tolne bet park in. Ze mogen de blaad jes die van de bomen zijn gevallen uitzoeken: rode, bruine, gele. De juffen en ouders die mee zijn gekomen verzamelen ze in een tas. Van de Fabeltuin zijn elf kinderen, van Ter Tolne zestien met hun juf Eliene Roelstraete. Op de herfstwandeling zijn vijf opdrachten. Een ervan is het proeven van jam, gemaakt door een kabouter, leest Carola IJzermans de kinde ren voor. Ze mogen met een soepstengel in een pot jam dopen. Alle kin deren doen hier naar hartenlust aan mee. Deze opdracht lijkt wat hen betreft, veel langer te mogen duren. De meesten kunnen er geen genoeg van krijgen. Het is een gezamenlijk herfstproject van de peuterspeelzaal. Ter Tolne, De Kraal, De Regenboog en de kinderopvangen Kobalt en Toerdeloo. Carolien den Haan van de Fabeltuin: „In de beginjaren van de vroeg en voorschoolse educatie, zijn we met een paar scholen elke jaar twee keer hij elkaar gekomen. We spraken over de overgang van de kinder opvang naar de peuterspeelzaal en de basisschool om die zo soepel mo gelijk te laten verlopen." Dat overleg is uitgemond in een gezamenlijk project. Nu een herfstwandeling met opdrachten. Elke dagdeel komt er een andere groep kinderen naar de Fabeltuin om aan de herfstwande ling mee te doen. Kinderen kunnen op deze manier wat aan elkaar wen nen. De basisscholen komen steeds met kinderen uit de groepen 1 en 2. Bij terugkomst gaan de kinderen en hun hegeleiders nog samen wat drinken. Leidster Sandra Ilage uit Sint-Maartensdijk stelde het pro gramma samen. Behalve blaadjes zoeken, jam proeven was er ook een kastanjeloop. Ze moesten proberen om met een kastanje op een lepel een stukje te lopen zonder dat de kastanje eraf valt. |M££ST€RBAKX£RS| Advertentie I.M. De gemeente en een aantal projectontwikkelaars hebben grote plannen voor het gebied ten zuiden van Sint-Maartensdijk en Scherpenisse. Een eilandje in de Pluimpot bij de smalstad, uitbreiding van recreatieter rein de Pluimpot en woningbouw in de Geertruidapolder, een bunga lowpark en een jachthaven bij Gorishoek. Dit kaartje geeft een beeld van de toekomstige inrichting waarin de hele Geertruidapolder is be nut. Niet alleen de gemeente en ondernemers zijn er bij betrokken, ook de provincie, het waterschap, Staatsbosbeheer, de Zeeuwse milieufede ratie en de natuurvereniging Tholen. De rode stip op het niervormige eilandje in de Pluimpot, staat voor woningbouw. Zie ook pagina 7. Bram Goedegebuure (50 jaar lid) met zijn oorkonde en Imanda van Vossen (25 jaar lid) met bloemen bij de huldiging door Accelerando, waarvan beiden ook bestuurslid zijn. Wat met films wordt getoond, kan worden gezien als bedenkelijk om dat daarin vele scènes kunnen wor den ingevoegd. De suggestie dat de Harnas geradicaliseerd wordt, door het optreden van Israël, is ook weer een 'argument' dat voor bijgaat aan het eigenlijke doel van Harnas en de Arabische wereld, namelijk Israël liquideren. Dit geldt onverwijld, met- of zonder optreden van Israël. Dc uitdrukking 'zij hel een ietwat radicale politieke beweging', is niet overeenkomstig dc werkelijk heid, en dus een leugen. Het is een verschrikkelijke van haat doortrok ken groep Arabieren die probeert Israël en de hele wereld naar hun hand te zetten. Dc media incluis. Om een duidelijk zicht op het con flict te hebben, moet de hele ge schiedenis worden bestudeerd en niet de toestand waarin we thans verkeren. Ook dc intentie van de heie Arabische wereld moet de me dia noch de lezers uit het oog ver liezen om te kunnen oordelen over volk en land. Het hele conflict is, dat volgens de profeten Israël zal terugkeren naar het Beloofde Land om daar hun Messias te ontmoeten. En dat wil dc Islam voorkomen en de ongelovige wereld wil daarbij helpen. Maar het grote plan wat JHWH heeft met zijn volk zal ze ker worden verwezenlijkt! Gelo ven- of niet, dat verstoort zijn plan niet! Om een goede indruk te krij gen van het conflict zou het goed zijn om te lezen: Van Jodenhaat naar zelfmoordterrorisme van dr. Hans Jansen; van de verdeling van het land Palestina van dr. Michael L.Brown; over de historische rech ten van de Joden op het Beloofde Land van dr. Matthijs de Blois.; de krant Israël actueel; en niet in het minst de profeten uit de bijbel, die dit alles voorzegd hebben. Er is geen enkel volk dat meer recht heeft op het land Kanaiin (door de Romeinen omgedoopt tot Palesti na, opdat dc Joden hun land en hun stad Jeruzalem maar zouden verge ten) Ook daar heeft de wereld het mis gehad, want er is geen Jood of hij verlangt terug naar zijn land en zijn stad, na zoveel eeuwen. In dc Joodse gebeden is dit nog steeds actueel. Zouden wij na zo lange tijd nog hopen op verlossing? Zij wel. Als wc dit alles tot ons hebben la ten doordringen, zullen wc niet in twijfel verkeren en wèl weten wat we kunnen geloven! Hiermee hoop ik een bijdrage te hebben geleverd om niet te worden geïntimideerd door verkeerde- of eenzijdige voorlichting, maar je te baseren op de geschiedenis en op dc bijbel. C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk. Sint steekt pieten Sint-Annaland in het nieuw, stond vorige week in dc Eendrachtbodc. Er scheen een stralend zonnetje, maar zo mooi is het allemaal niet geweest. Mijn vrouw Jannie is op een schandali ge manier door Activa behandeld: Na 25 jaar de verzorging van de zwarte pieten voor Sint Nicolaas te hebben verzorgd, is zij zonder eni ge reden aan de kant geschoven. Op straat werd ze aangeroepen, dat ze niet meer moest meedoen met dc verzorging en verhuur van pie- tenpakken. Verder geen bedankje of telefoontje van het bestuur of fatsoenlijk overleg over verande ringen. Zo ga je toch niet met men sen om. Niemand durft dc werke lijke reden te vertellen en ook bestuursleden worden op het ver keerde been gezet. Dc onderne mers van Sint-Annaland gaan er altijd vanuit dat je in het eigen dorp moet kopen om de midden stand in stand te houden, maar nu halen z.e zelf een hele club uit Ber gen op Zoom om het sinterklaas feest op te zetten. Is dat nu het goede voorbeeld geven? We kun nen er geen enkel respect voor op brengen. wc hebben er geen goed woord voor over. Mas Bazen, Sint-Annaland ling van cabaretier Freek de Jonge cadeau, want de voorstelling bij Uit op Tholen viel zaterdag precies gelijk met de ledcnavond. Imanda van Vossen-Goedegebuure was 15 maart 1985 één van de zes nieuwe leden bij Accelerando. Ze bleef 25 jaar de bugel trouw en speelt als concertmeester van de fanfare een belangrijke rol. Imanda is ook bestuurslid, voorzitter van de leerlingencommissie en één van de kartrekkers van het zwarte pie tenorkest. „En je staat ook nog je mannetje bij het ophalen van oud papier. Je bent altijd opgeruimd, maar soms ietsje chaotisch. Wc ho pen dat je nog lang je krachten aan Accelerando mag geven", aldus voorzitter Jack Wcstdorp. die blij was dat de., oudste dochter van Imanda en Johan van Vossen (slag werker en instructeur) inmiddels op blokfluitles zit bij de Sint-An- nalandse muziekvereniging. Voor de zilveren jubilaris was er ook een aquarel met een oorkonde en bloemen. Met een aantal voordrachten van leden en een digitale quiz, die ge wonnen werd door de groep De Di rigenten, werd het nog een gezelli ge ledenavond van Accelerando. De gemeente Tholen heeft nog steeds moeite om 24 statushouders (asielzoe kers) te huisvesten, de jaarlijkse doel stelling die rijk en provincie hebben opgelegd. B. en w. willen beter gaan samenwerken met o.a. Castria Wonen, maar ook met vluchtelingenwerk en het opleidingsinstituut voor de inbur- geringscursussen. Dcxir het maken van afspraken zou alles beter moeten verlopen. B. en w. zeggen problemen te hebben om het aantal te halen om dat er vroeger meer gezinnen kwamen en elk gezinslid telt mee. Nu zijn er veel alleenstaande, jonge asielzoekers en die willen niet graag in een platte landsgemeente wonen. Verder is dc vergoeding van de gemeente Tholen voor dc inrichting van dc woning lager dan in buurgemeenten. Stemmen van lezers We weten niet meer wat we kun nen geloven over het conflict, stond vorige week boven het ver slag van dc debatavond over Israël van de Thoolse SGP-jongeren. Het conflict tussen Palestijnen en Is raël stond centraal en ook in dit debat wordt Israël weer in dc hoek gezet van, laten 'voortsudderen'. Dat deze uitspraak voortkomt uit anti-Israël gezinden, is duidelijk. Het is overgenomen van oud-pre mier mr. Van Agt. Hoe die tegen over Israël staat, is voor de hele wereld duidelijk en geldt ook voor zijn helpers. De zogenaamde pijn punten van Israël die worden ge suggereerd, moeten de pijnpunten van het conflict veroorzaakt door de Arabische wereld onder het kleed schoffelen. Hij suggereert dat Israël dc vrede blokkeert, waardoor hij voorbijgaat aan de blokkade van de Arabische we reld. Destijds deed Mubarak voor stellen om tot vrede te komen om grote delen 'in te leveren', maar kreeg als antwoord van de aart sterrorist Arafat: „Geheel Palesti na anders geen vrede". En wat te denken van het ontruimen door Is raël van dc Gazastrook? Dat zou immers tot vrede dienen, en wat is het resultaat? Bewapenen en ra ketten afvuren op onschuldige burgers! Bedoelen de Israëltcgcn- standers dat zij zich hiertegen niet mogen verdedigen? Is hel doden van onschuldige burgers (terrori seren) dan wel een echte oorlogs methode volgens het internatio naal recht? Over negeren gesproken: de hele Arabische en Europese media bor duren steeds voort op het ontken nen van de aanspraak op het Be loofde Land door Israël. Als wc alleen al dc geschiedenis van het land Kanaiin laten spreken, bestaat er geen enkel argument om de Jo den het hun toebehorende land te ontzeggen. Zij werden tientallen malen veroverd door vreemde machten en verjaagd uit hun terri torium. Wat betekent het toch dat de pers deze feiten niet vermelden wil? Is dat gebrek aan kennis of is het bewust de hype van deze tijd om mee te huilen met de wolven in het bos? Israël wordt nu al meer dan 2000 jaar bezet door vreemde machten. Dc geboorte van Jezus getuigt daarvan. Hij werd immers in bezet gebied (door de Romei nen) geboren. In 632 na Christus werd het land veroverd door de Is lam. die het Joodse volk niet terug wilde laten keren (en nog niet!).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 3